Zondag parlementsverkiezingen in Oost-Duitsland Mdotff BLoldoot Millioenen- export VULCANO" Resultaten zijn nu reeds bekend. Een gedwongen Huwelijk CABALLERO vindt overal waardering! 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 OCTOBER 19^0 Vierhonderd candidaten op de eenheidslijst. (Van onze correspondent te Berlijn) Zondag wordt de bevolking der Sovjet-zóne opgeroepen om haar stem uit te brengen op de eenheidslijst van het nationale front. Vierhonderd candidaten moeten gekozen worden voor de nieuwe Volkskamer. Dan zal de regering Grotewohl aftreden en zal een nieuwe Oostduitse regering worden gevormd. Daar de communisten weten, dat zy by geheime vrye verkiezingen on vermijdelijk het onderspit moeten delven, hebben zy aan de komende ver kiezingen een geheel bijzonder karakter verleend. Aan de bevolking wordt niet gevraagd zich voor of tegen een bepaalde partij uit te spreken of haar oordeel over het werk der aftredende regering bekend te maken. Dit zou de nationale eenheid in gevaar brengen en de tegenstanders der Oost duitse republiek een welkome gelegenheid bieden om het herstel in de Sovjet-zóne te saboteren, zo schrijft het communistisch party-orgaan, Neues Deutsehland. De kiezers moeten een antwoord i geven op deze alles overheersehde vraag, of zy vóór of tegen de vrede zijn. Wie tegen de vrede is, is een vijand der volksdemocratie en moet echter geen enkele candidaat kies baar kunnen stellen, die niet door de communistische party geaccepteerd werd; 4700 controleurs zijn maan denlang in actie geweest om de can- gêliquideerd worden. Wie vóór dc I didatenlijsten te onderzoeken en on vrede is, ondersteunt de Oostduitse j gewenste personen ei: uit te schrap- regering. Het bedrog, dat hier ge- I pen. Iedere candidaat heeft voor ;d wordt, is zo in het oog lo- j deze controleurs een kort politiek pend* dat men het niet zou geloven, indien Neues Deutsehland dit niet zelf had betoogd. De eenheidslijst hebben de com munisten aan de andere partyen op gedrongen om een duidelijke stem busnederlaag te ontwijken. De can didaten treden namelijk niet op als afgevaardigden van een party, doch als leden van het nationale front. Hoeveel candidaten van iedere partij in de kamer komen, is reeds vastge steld. De kiezer kan Hierop geen en kele invloed uitoefenen. Opmerkelijk is, dat de communisten als party in de nieuwe kamer zwakker vertegen woordigd zullen zijn dan in het ont bonden parlement. Zij hebben er zich mede tevreden gesteld 25'- der ze tels voor zich op te eisen, 10min der dan zij tot nu hadden. Daarvoor in de plaats hebben zy voor hun communistische nevenorganisaties echter. 25% der beschikbare zetels ingeruimd. Tezamen met de Boeren partij, die 9% der zetels krijgt (aan het hoofd der -partij staat de com munist Goldenbaum), hebben zy zich op deze wijze toch van een ab solute meerderheid verzekerd. De drie „burgerlijke" partijen, de libera len, de Christen-democraten en de nationaal-democraten verdelen onder elkaar de rest. Deze partijen hebben de beste wenk geschenk fj "rr r'ï>. 4uDEC0l06f" Eau de Cologne examen moeten afleggen. Zo zal nie mand in de nieuwe kamer zijn intre de kunnen doen, die de politiek dei- communistische partij niet volledig ondersteunt. Om de bevolking de mogelijkheid te ontnemen uiting aan haar onte vredenheid te geven door niet aan de verkiezingen deel te nemen, hebben de communisten een nieuw systeem bedacht. De kiezer zal namelyk niet individueel ter stembus gaan, maar in gesloten verband. Alle wijkbewo ners versameien zich 's morgens en trekken dan onder leiding van het communistische wijkhoofd naar het stemlokaal. Het personeel van fa brieken en ondernemingen komt in de fabriek bijeen en gaat dan in op tocht zijn stem uitbrengen. Wie wei gert aan deze opmars deel te ne men, maakt zich kenbaar als „vij and van de vrede" en zet hierdoor zijn bestaan en zijn vrijheid op het spel. Er behoeft daarom geen enkele twijfel over te bestaan, dat de ver kiezingen van 15 October een dave rende stembusoverwinning voor de Oostduitse regering zullen opleve ren. WEINIG VERANDERING De politieke structuur der Oost duitse regering zal na de verkiezin gen weinig verandering ondergaan. Men wil alleen het aantal ministers, dat nu 18 bedraagt, uitbreiden. Het ministerie van industrie wordt gere organiseerd en in verschillende nieu- de ministeries onderverdeeld. De minister van propaganda, Eisler, en de minister van industrie. Selbmann, zullen hoogstwaarschijnlijk niet meer terugkeren. Eisler en Selbmann wordt onbekwaamheid verweten; Eisler wordt bovendien nog van „verbindingen met het Westen" be schuldigd. Hij zou te nauwe betrek kingen hebben onderhouden met de groep prominente communisten, die onlangs wegens samenwerking met buitenlandse agenten uit de partij werden gestoten. door: Mary Burchell 53 „Ja, ze zijn lastig op die leeftijd, hè? En de meisjes?" „Belinda is zeven en Diana negen". „Charmante leeftijden", zei me vrouw Burdern. „Zien ze er lief uit?" „Ik vind van wel", glimlachte Te resa. „Nu, dan „Wil je erg graag een gala-huwe lijk hebben, Teresa?" Het was Elliott die op dit moment de discussie onder brak en een zweem van bedachtzaam overleg in zijn toon, deed Teresa snel omzien en hem aankijken. „Niet be paald. En als jij er de voorkeur aan geeft dat het rustig „O. nee!" riep Clara uit. „Dat zou een grote vergissing zijn". „Dit is ons huwelijk, Clara, zie je", zei haar broer, opgewekt, „Niet het jouwe". „Maar onder deze omstandigheden, Ell....,.", begon mevrouw Burdern. „Wel, vanZijn moeder maak te kleine smekende gebaren met haar handen. Maar hij scheen niet in staat of onwillig die te begrijpen. „Als Teresa gesteld is op een rus tig huwelijksfeest, dan zie ik niet in, waarom wij Malever een publieke vermakelijkheid zouden aanbieden, waar wij zelf geen genoegen aan be leven". zei Elliott. „Het is gebruikelijk een zekere ver waar het de oudste zoon van een be langrijke familie geldt", zei mevrouw Burdern geërgerd. „Het is echter niet nodig zich te voe gen naar dit gebruik", weerlegde haar zoon droog. „Maar EllClara beet op haar lip. nu ze zich genoodzaakt zag, on- pleizierige waarheden te moeten aan voeren. „Er zal ongetwijfeld veel ge roddeld worden, over dit huwelijk Advertentie Niet alleen in ons land, maar over de gehele wereld, in Hollandia en Hamburg, in Djakarta en Djiboetioveral verovert CABALLERO's constante kwaliteit het rokende publiek. Geen wonder! Ervaring, vakmanschap en toewijding staan borg voor de uit stekende kwaliteit van CABALLERO, de sigaret waarvan - maand in, maand uit - millioenen worden geëxporteerd! „Een pompeus huwelyk zou dat niet de kop indrukken", zei haar broer met wrede oprechtheid. „Maar ik zou graag wat duidelijker Teresa's me ning hieromtrent willen horen. Zy is tenslotte de hoofdpersoon". Teresa lachte zwak, zich haar tan tes profetie herinnerend, dat zy noch haar familie in deze zaak veel te zeg gen zouden krijgen. „Ach, als iedereen er een geweldig feest van wil maken, dan zal ik me er wel doorheen slaan... ik bedoel mijn deel bijdragen. Maar als je werkelyk mijn voorkeur weten wilt. dan moet ik zeggen, dat ik een stille bruiloft verkies zei Teresa, denkend dat een stille bruiloft minder gevaren mee bracht. „Erg inschikkelijk", zei Elliott glimlachend tot ha»v en zij was er niet geheel zeker van, of hij haar prees of laakte dat ze geen voet bij toning van een huwelijk te maken, stuk hield. Tenslotte was hij gewen< mét mensen om te gaan, die niet al leen hun bedoelingen met nadruk te kennen gaven, maar ook in het uit voeren van hun plannen zonder scru pules waren. Het moest iets nieuws voor hem zijn al of niet verheu gend met iemand te doen te heb ben, die bereid was tot compromissen. „Misschien heeft je moeder een uit gesproken voorkeur in deze of gene richting", opperde mevrouw Burdern. blijkbaar met de bedoeling Teresa's moeder in te schakelen als woord voerster voor de plannen van haar en Clara. „O, dat geloof ik niet". Teresa schudde het hoofd. „Zolang ze denkt dat ik gelukkig zal zijn, zal ze het re gelen van de details zeker aan my over laten". „En denk je dat je er haar van zult kunnen overtuigen, gelukkig te zullen worden?" vroeg Elliott, naast haar staande en op haar neerkijkend. ii Koopman in witte muizen zucht achter de tralies. Politie stak stokje voor lucratief zaakje. De groepscommandant van de Rijkspolitie te Meersen zal wel de allerlaatste klant, blijken te zijn van de zonderlinge heer J. J. Chaquemin uit Florville. die via advertenties Ne derlanders opriep, die 250 gulden per maand extra konden verdienen door witte muisjes voor hem te fokken, aldus het Alg. Dagblad. Sedert Zaterdag zit de Meersener groepscommandant van de Rijkspoli tie in de grootste zorgen, vanwege 170 witte muisjes, die hij met de zon derlinge heer Chaquemin plotseling op visite kreeg, plus nog de Belg en compagnon J. D. en' de Nederlandse vertegenwoordiger van de witte muizen-firma, de heer W. H. uit Meersen. Zoals bekend verkocht Chaquemin via een adres te Meersen vijf paar witte muisjes voor vhf en zestig gul den, en verplichte zich het gezonde nakomelingschap terug te kopen voor één gulden per stuk. Nog altijd overtrof de vraag naar vijf oudermuisjes liet aanbod van jonge muisjes. Gretig kocht dus Cha quemin elk muisje voor één gulden om ze een straat, verder te verkopen k 65 gulden per tien stuks. Bij elke transactie streek deze zonderlinge heer dus de zoete winst van 55 gul den per tien muisjes op. Hieraan heeft de rijkspolitie thans een einde gemaakt. Dezer dagen heeft zij Chaquemin en zijn helpers tjjdens zijn maande lijks bezoek aan Meersen gearres teerd. Met de witte muizen zit hy nu zelf ook achter de tralies. Hem zal oplichting ten laste gelegd worden. Vele Nederlanders zyn er weer eens ingelopen. EEN EILM NAAR HET LEVEN J Italië, dat vroeger slechts pompeu ze en waardeloze operaverf timing en op de markt bracht, lieeft zich na de oorlog in de Internationale filmpro ductie een unieke plaats veroverd met films, die een ongekende en sterk aangrypende zuiverheid vertoonden. Niet (le studio-romantiek, maar de alledaagse werkelijkheid bepaalde het karakter dezer rolprenten. De Italiaanse filmers werkten bij voorkeur niet meer tussen décors, maar trokken naar buiten: ze filmden het alledaagse leven In de straten en de - stegen der steden en op het. open land en aan dat heel gewone leven van doodgewone mensen ontleenden zij de gegevens voor hun films. Ook in andere landen: Amerika, Engeland, Hongarye, heeft zich na de oorlog een nieuw streven naar werkeiyklieid ontwikkeld: veel films kregen er een sterk realistische, bijna documentaire inslag. Italië bleef echter in dit opzicht het sterkst. J' r Het is oegrypelijk, dat 's werelds grootste filmcentrum Hollywood, be vreesd voor de overwinning die de Italiaanse film ging behalen, er naai' ging streven bij de filmproductie daar een vinger in 'de pap te kragen. En evenzeer is het begrijpelijk, dat fil mers uit Hollywood zich zeer be paald voor het werk van hun plotse ling tot grootheid gestegen Italiaan se collega's begonnen te interèsseren. En zo trok o.a. William Dieterle na de oorlog naar Italië om zich grondig op de hoogte te stellen van het werk van de filmers daar en zich te ver frissen aan de nieuwe atmosfeer op filmgebied. Dieterle was een Duits toneelspeler, die in 1921 dopr de toen opkomende en al spoedig zeer grooi geworden) cineast Ewald Dupont uit genodigd werd voor de film te komen spelen. Dat was voor hem een beslis send moment: hij raakte door de film gebiologeerd, bleef eerst nog eni ge jaren voor de camera werken als acteur en nam in 1926 de regie op zich van „Die Heilige und ihr Narr" In datzelfde jaar nog trok hij naar Hollywood, waar hij sedertdien bleet werken en er enkele tientallen films regisseerde. Zijn nieuwste film is thans „Vul- gie werd toen opgedragen aan Die terle, die hiermede één van zijn be tere films zo niet zijn beste maakte. XXX „Vulcano" is de naam van een klein vulkanisch eilandje ten noor den van Sicilië. Een jonge vrouw, Maddalena, die er vroeger gewoond - heeft, maar er regtrok om van de het leven der eiland bewoners (prach- leven, dat voor haar zonder liefde te hard is, amper nog staande te hou den. Onmachtig 'het gevaar op een andere wijze af te wenden, vermoordt Maddalena de man, die het geluk van haar zuster belaagt en zoekt zelf de dood bij een uitbarsting van de vul kaan. Dieterle heeft van zijn Italiaanse collega's geleerd het natuurlijke dé cor te gebruiken tot versterking van de dramatische kracht van zijn film. Bijzonder bekwaam weet hij in „Vul cano" een intense werkelykheidsat- mosfeer te scheppen door bij zijn be handeling van het gegeven steeds het landschap en zijn bevolking te betrek- leen al3 natuurlijke elementen in het drama. Dat „Vulcano" niet door een filmer uit de Italiaanse neon-realisti- sche school werd gemaakt, maar door een man. die gevormd is door Hollywood, blijkt echter door de te grote nadruk, waarmee sommige ne ven-intriges, welke voor het eigen lijke drama zonder belang zijn, wer den behandeld. Zo is bijvoorbeeld aan de geschiedenis met de louche vrou wenronselaar een vrij banale vorm gegeven hier en daar ook nog wat goedkoop geromantiseerd (het zoe ken naar de verdronken schat en de sluipmoord onder water) waar door ze buiten het overigens zo voor treffelijk geschapen werkelijkheids kader komt te liggen. Dit neemt echter niet weg, dat „Vulcano" een zeer bijzondere prestatie !s van Dieterle, vooral ook door het gebruik, dat hy wist te ma ken van documentaire opnamen van (Advertentie) Die knagende Rheumatische pijnen in al uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom ecu Kruschen- kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes mineralen zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuive rende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem ge smoord. Neem daarom Kruschen. Regelmatig! Enhoe eerder hoe beter wereld te gaan genieten, keert er op US gemonteerde beeldreeksen van de een goede dag weer, teruggestuurd visvangst byvooibeeld.) Het spel in door de zedenpolitie van Napels. Zij d?z0 flIm voegt zich volkomen in de vindt op het eiland, waar alles haar sfeer van Dieterle s hele regie. De nog aan haar armoedige, maar Jeugdige Geraldme Brooks (de enige vergeleken bij haar latere leven met-Ituliaanse onder de hier gebruik- toch nog gelukkige jeugd herinnert, te amateur- en beroepsspelers) ver een verbeten sfeer van vijandschap, rast met een zeer zuivere typering Maddalena de prostituee, die met van het meisje Maria en do film haar verleden gebroken heeft en een vjigt bovenal een werkelijk grote ouder en beter verleden hoopt te doen allure door t intens levende, boeien- de spel van Anna Magnani. Zij geeft hier aan de figuur van de rampzalige, Anna Magnani, die de hoofdrol speelt in „VÜ^CANO". oopt 1 herleven, wordt door de eilandbewo' ners en met name door de vrou wen onder hen niet meer aan vaard. En wanneer zij ziet, dat haar jongere zuster Maria zich, net als zij dracht van de regisseur Rooerto Ros- vroeger, op het eiland niet meer sellini, die het zou gaan verfilmen thuis voelt, snakt naar een ongebon- met Anna Magnani in de hoofdrol den, zorgeloos leven en dezelfde weg Toen Rosselini echter Ingrid Berg- dreigt op te gaan als zy zelf, is Mad- man leerde kennen,' zijn leven vrij ge- dalena zonder steun van buiten af ruchtmakend aan het hare verbond machteloos. De liefde van haar zus- nYV cano". door Dieterle in Italië en heel en haar de hoofdrol in deze film wil- ter, die zonder het te beseffen zich sterk onder invloed van de heden de geven, werd hij door Anna Mag- ten prooi heeft gegeven aan een licht- daagse Italiaanse neo-realistische nani, die reeds voor deze rol gecon- zinnige knaap een tussenpei-soon filmkunst gemaakt. Het scénario van tracteerd was, gedwongen zich van in de handel in blanke slavinnen „Vulcano" werd geschreven in op- „Vulcano" terug te trekken. De re- ontvalt haar en zy weet zich in het naar wat geluk en innerlijke rust snakkende prostituée Maddalena treffend gestalte, aangrijpend van meer dramatiek, krachtig en uiterst ge voelig gekai-akteriseerd, prachtig uitgediept en in elk detail steeds tin telend van leven. Dat de film „Vulca no" ondanks verschillende tekort komingen een zeer bijzonder werk is geworden, is voor een groot deel aan deze creatie van Anna Magnani te danken. LONG-SHOT. „O, ja". Teresa keek snel naar hem op cn glimlachte. Het was een onschuldige lach, en 'n ogenblik bleef hij haar in een bedrukt swijgen aanzien voor hij zei „Ik ben blij dat je dit denkt „De meerderheid is dus voor een rustig feest?" vroeg Anthony, die tot nu toe geen deel had genomen aan de discussie, maar er geamuseerd en be langstellend naar had geluisterd. „Mij dunkt, dat Teresa's persoon lijke wensen doorslaggevend moeten zyn", gaf Elliott toe. „Wil je uit je eigen huis trouwen, Teresa, of hier in Malever?" (Wordt vervolgd» Kostbaar bruidstoilet arriveerde op het nippertje In het sprookjesachtige Kasteel ,De Haar" in de provincie Utrecht, waar vandaag het huwelyk van de jonge barones van Zuylen van Nye- velt De Haar en de Franse graaf van Nicolay kerkelijk ingezegend wordt, heerste gisteren, aan de vooravond van het huwelijk dus, een zenuwachti ge stemming. Het bruidstoilet van Kostbaar kant, had dc Franse licht stad op tijd verlaten, maar op dc „De Haar" was het niet ontvangen. Wel was het fraaie pronkstuk van patissier-kunst gearriveerd, een ko lossale taart van suikerwerk, die van middag de lunchtafel zal sieren in de met Vlaamse gobelins behangen bal zaal. Deze gobelins hebben tocoehoord aan niet minder dan de Hertog van Alva en zijn een grote bezienswaar digheid. Telefoontjes over en weer hebben echter licht gebracht in het trouw jurk-mysterie. Het bruidstoilet was bij de douane in Roosendaal, die de kostbaarheid van het dure kleding stuk had ontdekt. Om het bruidstoilet toch nog op tijd te laten aankomen, heeft de douane goedgevonden dat de jurk werd doorgestuurd naar Utrecht, maar verzegeld. Hier moest de waar borgsom worden betaald en de ga rantie gegeven dat het bruidstoilet slechts twee dagen in Holland blijft en dan weer naar Frankrijk gaat. Hetgeen ook wel prompt zal gebeu ren. want bruid en bruidegom hebben het voornemen vanavond naar Frank rijk te vertrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 6