PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Communistisch China waarschuwt de Ver. Staten Middelburgse kunstschatten dooi Riiksmuseum verwaarloosd? BILT Amerikanen moeten uit Noord-Korea blijven Kantlijn D Aftreden van minister Schokking verwacht. Kostbare gobelins zouden er „voor oud vuilliggen V.N.-C0MMISSIE INDONESIË RAPPORTEERT VEILIGHEIDSRAAD DE VOORSPELTt 193e Jaargang - No.240 Dagbiaa uitgave van de firm* Provinciale Zeeuwse Coulant Directie F var de veidt en F B den Boei Aüj W de Hagter Hoofdreo G aallintpr. Hl verv. W Leertouwer en B A Boss hardt ABONNEMENTSPRIJS 35 ct per week; 3.90 p KW (t p p l 4.15 per tw i.osse nummer» 10 cent /AARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, 3RESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 Oct '50 ADVERTENTIEPRIJS 18 Cl per mm. Minimum p advertentie t 2.50. Ingez mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8 regeisj: van 1—5 regels 1.— tedere regel meer 20 cent .Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro or 359300 P.Z.C. Middelburg. Bui vitssinger Walsti S8 «0 tei 2355 i UJnen Ib.gg 2861 of 2160i M'burg Condense Kaal 29 tel 2077 en 2924; Goes L Vorststr 63. tel 2475 Ib.g.g Oostburg Pr Maurltsstr 12. tel 102, Terneuzen Bro uwerijstr 2; Zlertkzee N Bogardstr C 160 tel Felle beschuldigingen van radio-Peking. De regering: van communistisch China heeft de Ver. Staten via radio Peking gewaarschuwd „zich buiten Noord-Korea te houden". De radio citeerde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken als volgt: „De Amerikaanse strijdkrachten pogen thans op grote schaal de 38ste breedtegraad te overschrijden. Het Chinese volk kan bij een derge lijke ernstige toestand niet werkeloos toezien, ook al niet met het oog op het gevaar van uitbreiding van de oorlog". De communistische premier Tsjoe en-lai had verklaard dat het Chinese volk de vrede liefheeft en om die te verdedigen niet bevreesd zal zijn zich tegen een aanvalsoorlog te verzetten. De opdracht der V.N. aan generaal MacArthur om de Noord-Koreaanse strijdkrachten benoorden de breedte graad te vervolgen, noemde de woordvoerder onwettig. Het besluit was door de acht mogendheden ge nomen „tengevolge van Amerikaanse manupulaties tegen de wil van de grote meerderheid der wereldbevol king". In feite was de Zaterdag aan genomen resolutie „ter stabilisering van de toestand in Korea" slechts be doeld „om de inval der troepen van Amerika en de medeplichtige landen te authoriseren en de uitbreiding van de agressieve oorlog in Korea te be vorderen". De verwijzingen in de resolutie naar het houden van algemene ver kiezingen en het instellen van één enkele regering waren slechts „leu gens, die als dekmantel voor de ver lenging van de oorlog" dienden. Ame- e Eerste Kamer heeft gister morgen een beslissing geno men, welke in ons land lang niet algemeen met instemming zal worden begroet. Het ging over de aansprakelijkheid van de overheid voor handelingen tijdens en na de bezetting (tot 1 Maart 1946) ver richt, o.a. door Militair Gezag, Be heersinstituut en Bureau Roerende Goederen. Erkend wordt dat er hier en daar wel eens iets aan de „strijk stok" is blijven hangen, maar, zo re deneert de regering, er moet een grens worden getrokken voor de aansprakelijkheid van de overheid. Verschillende Kamerleden verwe ten de regering, dat zij de wetgeven de macht wil gebruiken om zich te onttrekken aan verplichtingen, wel ke naar geldend recht op haar rus ten. De staat behoort verantwoorde lijk te blijven zo redeneerde één van de woordvoerders voor fouten en nalatigheden van in zijn dienst staande functionarissen. En met na me vond men het ook onjuist, dat de regering, dit reeds meer dan 2 jaar oude wetsontwerp hanhavende, zich blijkbaar niets aantrekt vaneen inmiddels terzake verschenen arrest van de Hoge Raad, dat het stand punt van de regering nadrukkelijk heeft verworpen. Het heeft niet mogen baten. Mi nister Struycken verdedigde dit ont werp uit de nalatenschap van zijn voorgangers o.m. met het argument, dat voor een chaotische periode an dere maatstaven moeten worden aangelegd dan in normale tijden. Men moest onmiddellijk na de be vrijding nu eenmaal met een geïm proviseerde organisatie werken om iets te bereiken. En de Kamer aan vaardde tenslotte in meerderheid het voorstel. Het is één van die typische voor beelden van „uitzonderingsrecht". Dat daarvan nu ook zij, die destijds ten onrechte in handen van Beheers instituut en dergelijke zijn gevallen, de dupe zijn geworden, telt blijkbaar niet zo zwaar in de ogen van de meerderheid der Kamer. En zij, die er andere begrippen op na houden over zaken als handhaving van het recht, zullen goed doen dit nieuwe geval maar meteen af te schrijven Bij die andere, laten we zeggen vreemde kronkels in de loop, die het recht de laatste vijf jaar wel eens heeft moeten nemen. Er schijnt nu eenmaal toch niets tegen te doen te zijn. Onze regering is voor de druk, welke uit volksvertegenwoordi ging en georganiseerd bedrijfs leven op haar werd uitgeoefend, be zweken en heeft beslist dat door het college van Rijksbemiddelaars een algemene vergunning zal worden verleend tot toekenning van een ver hoging van 5 op de lonen, ook voor zover die boven de 3600 per jaar uitgaan. Daaronder blijft de verhoging natuurlijk plicht. Hoe zal het nu verder gaan? Wij menen te mogen aannemen, dat in vele gevallen de hoger gesa- larieerden nu hun 5 óók wel vol ledig zullen krijgen. Tenzij de be- drijfsuitkomsten dit niet toelaten na tuurlijk. Maar zijn wij er dan? Zullen de prijzen als gevolg van de nieuwe loonronde niet opnieuw stijgen en zijn wij dan niet even ver van huis als voorheen? We hopen er natuurlijk het beste van, maar afwachten blrjft voorlopig in elk geval de boodschap! Ad. Int. rika was de „voornaamste schuldige aan de agressieve oorlog". Het had hierbij op onwettige wijze gebruik gemaakt van de naam der Ver. Na ties. De „medeplichtige landen" ech ter konden niet onder hun „medever antwoordelijkheid" uit. De 47 voor de resolutie uitgebrach te stemmen vertegenwoordigen in geen enkel opzicht de wil van de vol ken der wereld. Als voorbeeld hier van noemde de woordvoerder de stem van de „struikroversregering van Tsjang Kai Sjek". De voor de reso lutie uitgebrachte stemmen bijvoor beeld vertegenwoordigden 660.000.000 mensen, terwijl de gedelegeerden van de landen, die voorgegaan werden door de Sowjet-Unie, 722.000.000 mensen vertegenwoordigen, als men hierbij de bevolking van het commu nistische China rekende. „De door Amerika geleide meer derheid in de V.N. is dus in feite een minderheid. De voornaamste Aziati sche landen, die nauw bij de Kore aanse kwestie betrokken zijn de Sowjet-Unie, China en India ver zetten zich tegen de resolutie of wa ren het er niet mede eens". Amerika maakte misbruik van de V.N om zich in een Aziatische kwestie te mengen, terwijl deze kwestie door Aziaten geregeld dienden te worden. Een dergelijk optreden was gedoemd tot mislukking en het Chinese volk was dar ook tegen de resolutie ge kant. Het Chinese volk, zo vervolgde de woordvoerder, stond volledig ach ter het Sowjetrussische voorstel. Hoewel de algemene vergadering de ze resolutie verwierp, kon het „Ame rikaanse blok de vredeswil van mil- lioenen niet verlammen". „De Amerikaanse invasie op Ko rea vormde van het eerste begin een ernstige bedreiging van de Chinese veiligheid; de Amerikaanse strijd krachten in Korea hebben het Chine se territoir herhaaldelijk geschonden evenals het recht van Chinese zeelie den om op volle zee te varen". Belgisch leger wordt 80.400 man sterk. Als gevolg van de voorgenomen verlenging van de dienstpliclit en de overeenkomstige versterking van 't kader, zal het Belgische leger in de toekomst 7.300 officieren en 80.400 manschappen tellen. Op het ogenblik telt het Belgische leger 4.344 beroepsofficieren en 116 reserve-officieren, die een speciale verbintenis hebben aangegaan. De operatieve strijdkrachten van de nieu we Belgische legermacht zullen wor den gevormd door twee volledig op geleide divisies, nl. een 15.000 man tellende infanterie-divisie en een 13.000 man tellende pantserdivisie. De oprichting van een derde divisie wordt overwogen. Naar de Belgische minister van Defensie, kolonel De Greef, Woens dagmorgen verklaarde, staan de in spanningen, die België zich op het febied van landsverdediging ge roost, geheel in verhouding tot aie der andere landen. Ex-bridgekampioen krijgt 15 jaar gevangenisstraf. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft een beroep van de fabrikant J. H. S. uit Amsterdam tegen een ge vangenisstraf van 15 jaar met aftrek vaft voorarrest, verworpen. De Raad achtte de opgelegde straf tegen deze man, die vijf maal bridge- kampioen van Nederland was, juist. S. heeft volgens de bewezen ver klaarde tenlastelegging, tjjdens de oorlog met Joodse onderduikers ge bridged, hen verraden en zich tot een bedrag van 40.000 gulden met Joodse goederen verrijkt. Naar het A.N.P. uit goede bron verneemt, is het aftreden van de mi nister van oorlog en marine, mr. W. F, Schokking, binnenkort te ver wachten. De Canadese oorlogsschepen, het vliegdekschip „Magnificent" en de torpedoboot jagers „Huron" en „Mlc- mac", onder bevel Van schout by nacht Edmond Rollo Main guy, kwamen voor een vijfdaags bezoek in ons land aan. Links boven op deze fotode torpedobootjager „Miemac", die onder commando staat van luitenant ter zee eerste klasse, Frederick C. Frewer; links onder de „Huron", welke onder commando staat van luite nant ter zee eerste klasse Edward Madgwick. Rechts het vliegdekschip „Magnificent", dat in tegenstelling tot de andere twee schepen, welke in IJmulden aankwamen, te Hoek van Holland binnenliep, en dat onder commando staat van commandeur K. F. Adams. Spaak gelooft niet in een spoedige oorlog. De Belgische socialistische leider Paul Henri Spaak heeft in een toe spraak in de plaats Menen verklaard, dat hij zijn toehoorders ,.een hartver sterkende en optimistische boodschap" wenste te brengen. Spaak zeide daar na niet te geloven in een spoedige oorlog, omdat de Sowjet-Unie grote binnenlandse taken te vervullen heeft en de voorbereiding van een avon tuur het zeer duur zou komen te staan. „Mocht de Sowjet-Unie er evenwel toe besluiten een oorlog te ontkete nen, dan zou zij wellicht West-Euro pa kunnen veroveren, doch zij zou zich daarna tegenover Amerika ge plaatst zien, en dit wenst zij niet. zo lang zij niet de zekerheid heeft, de Verenigde Staten eveneens te kunnen veroveren. En daarvan zijn wij nog een heel eind verwijderd" aldus Spaak. Spaak geloofde in een mogelijk „naast elkaar bestaan van het kapita lisme en het communisme." Prins Bernhard maakt het goed. Het secretariaat van Z.K.H. Prins Bernhard deelt mede; t.De lichte operatie, die Prins Bern- hard dezer dagen in het academisch ziekenhuis te Utrecht heeft ondergaan, is geslaagd. De toestand van de Prins zeer goed. Verwacht mag worden dat Z.K.H. het ziekenhuis tegen het einde van de week kan verlaten". N.V.V. heeft thans 400.000 leden. Volgens een mededeling van de heer H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V., die Woensdagavond in de Apollohal te Amsterdam het woord heeft gevoerd op een feestelijke bij eenkomst van de Amsterdamse Be- stuurdersbond, is het ledental van het N.V.V. de 400.000 gepasseerd. Museumdirectie„Vakkundig opgeborgen in textleldepöt". BU de opening van een tentoonstelling van wandtapijten ln het Frans Hals Museum te Haarlem, heeft de leidster van de „Werkplaats tot her stel van antieke textiel", mej. dr. G. T. van Ysselsteyn, een opzienbarende verklaring afgelegd. In haar redevoeringen gaf zij enige voorbeelden van mogelijke restauraties en noemde daarbij ook de gobelins uit de Staten zaal te Middelburg, waarbij zjj de directie van het Rijksmuseum ervan beschuldigde deze kostbaarheden te hebben verwaarloosd: z\j zouden voor oud vuil in een mand worden bewaard. Tijdens een onderhoud, dat wfl gisteren met mej. dr. Gerardina van Ysselsteyn hadden bleek ons, dat zij van haar beschuldiging niets terug neemt. Zij zeide ons. dat zjj gedurende de oorlogsjaren belast was met het onderhoud van de wandtapijten, wel ke uit veiligheidsoverwegingen in een ruimte in de St. Pietersberg wa ren opgeborgen. Tot deze collectie behoorden ook vijf gobelins, die ei gendom zijn van de Provincie Zee land en die vóór de oorlog de wan den van de Statenzaal in Middelburg sierden. Mej. van Ysselsteyn wist, dat er in totaal zes gobelins moes ten zijn, maar het zesde ontbrak aan de verzameling en niemand wist ook te vertellen, waar dit tapijt was gebleven. „Ik verkeerde hierover in het on gewisse. totdat ik een bezoek bracht aan de tentoonstelling „Weerzien der Meesters", welke na de bevrij ding in het Rijksmuseum was inge richt". aldus mej. Van Ysselstevn. „Toen zag ik tot mijn grote verba zing dat men het bewuste tapijt strak gespannen had over latten, hetgeen zeer schadelijk is en men het bovendien bevestigd had met spijkers, welke door de zomen wa ren geslagen!" Later ontwaarde zij op de ten toonstelling ter herdenking van de Vrede van Munster in het Prinsen hof te Delft twee andere Middelburg se gobelins, namelijk ,,De slag bi) Zierikzee" en het unieke schoor steenstuk met de beeltenis van Wil lem de Zwijger, die eveneens met spijkers tegen een lat waren gesla gen en die bovendien niet gerepa reerd waren, waardoor het onbegrij pelijk werd. waarom men ze voor dit doel had afgestaan. Mej. Van Ysselsteyn verklaar de allang te hebben vermoed, dat de zes gobelins ln een kelder van het Rijksmuseum ln kamfer wor den bewaard, terwijl de museum directie toch kan weten, dat kam fer zeer slecht ls voor zijde en wol. Haar conclusie komt er op neer, dat de tapijten niet de be handeling ontvangen, welke zij verdienen, sterker nog, dat er mee gesold is. Wij hebben ons, in verband met deze aantijgingen, in verbinding ge steld met ae heer Ton Koot secre taris van de directie van het Rijks museum. MUSEUMDIRECTIE STAAT ONDERZOEK TOE. ,Wat mej. Van Ysselsteyn heeft beweerd, ls onwaar", zo vertelde ons de heer Koot, „de tapijten lagen niet In manden en liggen niet in manden. De waarheid is, dat een tweetal reeds jarenlang hangt bg de hoofd ingang van ons museum, waar bjina twee millioen mensen de tapijten hebben gezien, dat twee andere op speciaal verzoek zijn overgebracht naar Gent, waar zij geëxposeerd wor den op de Zeeuwse culturele ten toonstelling en dat de overige vak kundig zijn opgeborgen in het tex tleldepöt van 't Rijksmuseum, waar zij steeds ter beschikking zijn van het Provinciaal Bestuur van Zee land." De heer Koot voegde er aan toe. dat er met de kostbaarheden niets gebeurt zonder medeweten van het Provinciaal Bestuur en hij legde er de nadruk op, dat dit het Rgk, i.e. het Rijksmuseum, de tapijten slechts in bewaring heeft gegeven. Wat er eventueel mee gebeurd zou zijn ln het Prinsenhof te Delft blijft voor de verantwoording van het Prov. Be stuur, dat zijn toestemming verleen de voor het ophangen van de gobe lins op de betreffende ling. De opmerkingen van mej. Van tentoonstel- Ysselsteyn over het bewaren in kam fer wilde de heer Koot geheel voor haar rekening laten. „Als Rijksambtenaar ontbreekt mg de bevoegdheid met haar in discus sie te treden", aldus onze zegsman, „maar wanneer zij haar klachten richt tot het ministerie van O., K. en W„ zijn wij gaarne bereid een nauwkeurig onderzoek naar de juist heid van haar beweringen toe te staan." Desgevraagd verklaarden zowel de architect van de Abd\jrestauratle, Ir. H. de Lussanet de la Sablonlére, als de griffier der Staten van Zee land, dr. B. D. H TeHegen, ons gis termiddag te Middelburg, nimmer vernomen te hebben, dat de gobelins gemaltraiteerd zouden zijn of wor den. De heer Teilegen deelde ons echter mede, deze kwestie In de eerstvolgende vergadering van Ge deputeerde Staten Vrijdag a.s. ter sprake te zullen brengen. Antwoord van Natsir. De commissie der V.N. voor Indo nesië heeft besloten de Veiligheids raad telegrafisch rapport uit te bren gen over haar mislukte pogingen om een militaire actie ln de Zuld-Moluk- ken te verhinderen. De UNCI heeft verder de brief ge publiceerd. die minister Roem op 9 October aan de commissie heeft ge zonden. Daarin wordt uiteengezet, dat de Indonesische regering de goede diensten van de UNCI niet kon aan vaarden, omdat interventie „de op standelingen slechts zou aanmo€ gen." In de brief staat: „Het zal U 'n genoegen doen te vernemen, dat de militaire operaties op Ambon op be vredigende wijze voortgang vinden en dat de uiterste zorg door de Indone sische strijdkrachten wordt betracht om de veiligheid van de burgerbevol king te waarborgen. De Indonesische strijdkrachten zijn er tot dus ver in geslaagd het gehele Noordelijke deel van het eiland te bezetten, waar zij door de bevolking verwelkomd wer den. Bij het voortgaan van dé operatie is duidelijk geworden dat Ambon de laatste zes maanden ln de macht van 'n terroristische militaire dictatuur is geweest onder leiding van elementen uit de voormalige KNIL-strijdkrach- Moskou stelt conferentie van „Grote VijP' voor. De Sowjet-Unie heeft Woensdag formeel een conferentie van de „vijf grote mogendheden" voorgesteld om het handhaven van „de internationa le vrede en veiligheid" te bespreken. In een ontwerp-resolutie die te Lake Success is uitgegeven, stelt de Sowjet-Unie voor, dat deze confe rentie zal worden belegd voordat men strijdkrachten ter beschikking van de Veiligheidsraad zal stellen. Churchill in Denemarken. Een 80-jarige Deense oud-kolonel heeft op de Britse ambassade te Ko- penhage een pakje voor Churchill af gegeven. „Het zijn mijn medailles", zei hij. „Ik wil dat Churchill ze krijgt. Hij is zo'n beste kerel". Verscheidene malen tijdens zijn be zoek aan Denemarken is de Britse oud-premier tot tranen toe geroed ge weest door de eer, die hem bewezen werd. „Ik krgg veel te horen dat men eigenlijk pas na mijn dood moest zeg gen", zo zei Churchill, toen hij Dins dag te Kopenhagen sprak nadat h\j tot ere-docter in de philisophie was bevorderd, 's Avonds wera hem uit een particulier fonds 100.000 kronen (ongeveer 50.000 gulden) overhandigd ter bevordering van de Europese sa menwerking en cultuur. Ministerie van Landbouw spreekt met postduivenhouders. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat binnenkort overleg zal worden gepleegd met verenigingen van postduivenhouders over even tuele maatregelen ter voorkoming van de schade, die postduiven, vooral in de maanden Maart, April en Mei, aan landbouwgewassen toebrengen. Een onlangs door de Plantenziekten- kundige dienst ingesteld onderzoek, heeft uitgewezen, dat dit jaar in to taal in 121 gemeenten in ons land meer of minder ernstige schade werd geconstateerd. De schade betrof in 71 gevallen vreterij aan peulvruch ten, terwjjl daarnaast granen, kool soorten en enkele andere gewassen het moesten ontgelden. In 57 der gevallen werd vrjj ernstige tot ern stige schade vagesteld. Blijkens de resultaten van een on derzoek naar de maag- en kropin- houd bij postduiven, kan evenwel worden aangenomen, dat de schade aanmerkelijk groter moet zijn ge weest dan op grond van de laat in het seizoen gehouden enquête kan worden aangetoond. De zeven personen, die beschuldigd worden van een samenzwering tot om verwerping van de Portugese regering en vermoording van minister-president Sala- zar, hebben in het Dinsdag geopende proces schuld ontkend. De Indonesische premier Natsir heeft in het parlement de sprekers over de kwestie-Ambon beantwoord. Hjj zeide, dat de regering meent nu voldoende gegevens aan de volks vertegenwoordiging te hebben ver strekt en dat het thans aan het par lement is al dan niet vertrouwen aan de regering te schenken. Natsir deelde verder mee, dat de regering een brief van de commissie der V.N. had ontvangen, waarin stond, dat deze commissie bjj de Veiligheidsraad meer bevoegdheden had aangevraagd voor het uitoefenen van haar taak in Indonesië ln ver band met de kwestie-Ambon. Radio-Ambon berichtte gister avond, dat corvetten van de repu bliek Indonesië het eiland Ambon van zee uit hebben gebombardeerd. De radio maakte voorts wederom melding van vloedgolven, die grote schade veroorzaakten. Volgens radio-Ambon zou voorts het stadje Suli wederom in Ambon- nese handen zijn. Vragen van de heer Welter over Rode Kruis-hulp aan Ambon. Het Tweede Kamerlid de heer Wei ter (KN.P.) heeft aan de minister president schriftelijk de volgends vragen gesteld: 1. Heeft het Nederlandse Rode Kruis pogingen aangewend om in de dringende behoefte van de bevolking van Ambon aan medicijnen en ge neesmiddelen te voorzien? 2. Zo ja, waarom hebben die po gingen niet tot succes geleid? 3. Zo neen, waarom heeft het Ne derlandse Rode Kruis nagelaten deze pogingen te ondernemen? De kous op de kop. Het Westberlijnse gemeentebe stuur heeft onlangs een proef- plebisciet gehouden over de vraag of vrjje en democrati sche verkiezingen in geheel Berlijn gewenst werden. Ieder die daarvóór was diende een bepaalde bon van de distributiekaart op te zen den. Naar schatting 300.000 Oost-Berlijners gaven aan de oproep gehoor. De Oostberlgnse magistraat heeft nu (uit wraak?) bekend gemaakt, dat op de bon die vele Oost-Berlijners nu kwtft zijn een paar kousen of sok ken zal worden verstrekt. Drama van Nieuwkoop opnieuw behandeld. Woensdag is opnieuw het drama van Nieuwkoop, dat zich in de nacht van 30 op 31 Juli afspeelde en waar van de Amsterdammer Van P. het slachtoffer werd, behandeld, ditmaal voor het Haagse Gerechtshof, waar van de proc.-generaal 8 jaar eiste tegen de verdachte S. Deze werd in April door de Haagse rechtbank tot 5 jaar veroordeeld, nadat 20 jaar was geëist Van P. had die avond gewandeld euwkoopse meisje Anna •oer had hem een stomp ndat het hem niet beviel, met Anna liep. Later troffen Anna's zuster Jo en haar amant S. de Amsterdammer bewus teloos aan in een berm. Met een slag met een fles persico zou S. ge tracht hebben Van P. bjj te brengen, om hem te vragen, waar Anna was. Die slag kwam echter zo ongelukkig terecht, dat de man overleed. gegeven, on dat Van P. OVERDRIJVENDE WOLKEN VELDEN. Geldig tot Donderdagavond. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Dezelfde of iets hoge re temperaturen dan gisteren. Meest matige wind tussen West en Zuid west.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1