Geslaagde manoeuvres in West-Duitsland „Koninklijke Marine moet op Atlantische Oceaan blijven" JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Verdediging van het Westen neemt in kracht toe WAT DE HOTELBEDRIJVEN VOOR NEDERLAND BETEKENEN Een gedwongen Huwelijk Tito in nood J- WOENSDAG 11 OCTOBER 195C PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Nederland deed dit keer niet mee. (Van onze speciale verslaggever) Sennelager October. Men kon moeilijk verwachten, dat de grote herfst- manoeuvres van het Britse bezettingsleger In Duitsland, die In de afge lopen week onder de codenaam „Broadside One" en „Broadside Two" in het gebeld van de Weser z(jn gehouden, evenzeer de aandacht zouden trekken van de Nederlandse krantenlezer, als de snelle militaire opmars der UNO-Iegers op Korea die tezelfder tjjd plaats vond. Hier was het maar „soldaatje spelen", ginds was het echt. En toch, juist tegen de achter grond van de strijd op Korea en in het licht van de algemene oorlogs dreiging, waren deze manoeuvres (evenals de Amerikaanse van enke le weken geleden) zeer belangrijk. Om dit duidelijk te zien, behoeft men slechts de geografische namen Noord- en Zuid-Korea, te veranderen in Oost- en West-Duitsland. De verge lijking gaat (gelukkig) niet helemaal op, maar in beide gebieden vertoont de politieke en militaire situatie toch wel zoveel punten van overeenkomst, dat het ons niet onverschillig laten mag, wat er in West-Duitsland door de geallieerde legers wordt gepresteerd. Met het peil dezer prestaties zou ons land wel eens kunnen staan of vallen. De belangstelling voor de manoeu vres zou zeker groter zijn geweest als er Nederlandse troepen zouden heb ben meegedaan. Dit schijnt aanvanke lijk wel in de bedoeling te hebben ge legen, doch met de Fransen en de No ren hebben wij verstek laten gaan, zodat met de Engelsen alleen Ameri kaanse. Belgische en Deense troepen aan de oefeningen deelnamen. Dit is zeer betreurenswaardig en men moet hopen, dat onze troepen een volgend maal wel van de partij zullen zijn. niet alleen omdat een doelmatige sa menwerking der Atlantisch-Pact-lan. den zulks eist, maar vooral ook, om dat er voor onze soldaten bij dergelij ke geallieerde oefeningen zo veel te leren valt. Dat het de manoeuvres overigens niet aan belangstelling heeft ontbro ken, moge blijken uit het feit. dat er ongeveer 300 militaire waarnemers uit bijna dertig verschillende landen aan wezig waren. Uiteraard waren alle landen van het Atlantisch-Pact verte genwoordigd, doch bovendien zagen wij hoge militairen van Zweden, Zwitser land Spanje, Thailand. Finland, Irak, Argentinië, Egypte, Griekenland, Tur kije. Israël. Birma, Brazilië, Perzië en Chili Zy zullen zeker geen spijt van hun bezoek hebben gehad, want zij kregen waar voor huil moeite. De Britten mo gen het dan wat bescheidener moeten doen en van hun manoeuvres lang niet zulk een grandiose show maken als de Amerikanen, militair gezien viel er veel te waarderen en er was voor ge zorgd, dat de waarnemers uitstekend werden ontvangen en voorgelicht. DE „GEVECHTEN." „Broadside One" was de hergroe pering van de grote legers onder de druk van een superieur vijandelijke luchtmacht. In deze periode moesten grote eenheden rode troepen, die in het Oosten van Blueland gelegerd waren (nabij Hannover) zich con centreren in het eigen land ten Zuid- Westen- van Paderborn en omgekeerd moesten blauwe troepen, die in het Westen van Redland lagen (in het Roergebied) Zuid-Oostelijk van Pa derborn zich concentreren. De R.A.F. stond in deze phase geheel aan de zijde van Northland. Doordat de commandanten logi scherwijze profiteerden van de bar slechte weersomstandigheden (regen en mist) was de concentratie bijna 24 uur eerder voltrokken dan voor zien was, hetgeen niet wil zeggen, dat de R. A. F. niets kpn uitrichten, want zij voerde ondanks het slechte weer vele succesvolle aanvallen uit en heeft in deze manoeuvres een uit stekend figuur geslagen. „Broadside Two" had ten doel, de strijd over een breed front In prac- tijk te brengen. Redland pleegde n 1. femeen verraad ten opzichte van lueland en ging met Northland on der één hoedje spelen. De blauwe troepen zagen zich daardoor ge noodzaakt zich ijlings achter het Eggegebirge en vervolgens achter de Weser terug te trekken om hun hoofdstad Hildesheim te verdedigen. De luchtmacht van Northland koos slechts gedeeltelijk de zijde van Red land en steunde grotendeels de „blauwe" zaak. Het mocht niet ba ten, de roden trokken na verwoede gevechten de Weser over en het wa ren de deelnemende Amerikaanse troepen die na een omtrekkende be weging oprukten naar Hildesheim. Het zal nog geruime tijd bestude ring vereisen van het overvloedige materiaal aan gegevens, die tijdens de oefeningen verzameld zijn, voor men zal kunnen vaststellen, of deze manoeuvres in alle opzichten een succes zijn geweest. In ieder geval kan nu al gezegd worden, dat de samenwerking tus sen de Engelsen, de Amerikanen, de Belgen en de Denen zeer goed ge weest is en dat het peil van geoe fendheid der bezettingstroepen sinds vorig jaar zeer gestegen was. De fighting spirit der soldaten was be wonderenswaardig en de stemming onder de jongens was ondanks regen en modder opperbest. De commandant der Engelse be zettingstroepen Sir Charles Keisht- ley was dan ook zeer tevreden en noemde aan het slot der oefeningen, de samenwerking tussen het landle ger en de luchtmacht de beste ter wereld. Veldmaarschalk Sir John Skim en de Franse Generaal Jean de Lattre de Tassinguy onderstreep ten deze lof, doch waarschuwden beiden, dat we met de verdediging van het Westen nog niet zijn waar we wezen moeten. De laatste de Lattre is opperbevelhebber der land strijdkrachten van de Westerse Unie eiste meer devisies, betere uit rusting en nieuwere wapens voor de verdediging van West-Europa. Uitbreiding toepassing Ziekenfondsenbesiuit., Teneinde uitbreiding te geven van de toepassing van het Ziekenfondsbe- sluit is bij de Tweede Kamer 'n wets ontwerp ingediend. Het thans voor- festelde ontwerp, waarmede de Zie- enfondsraad zich geheel heeft ver enigd, beoogt de daarin genoemde groepen een voor hen gewenste ge neeskundige verzorging te waarbor gen op dezelfde basis als voor dege nen, die tot nu toe verplicht verze kerd waren en met wie zij gelijk die nen te worden gesteld. Een zeer be langrijk voordeel van de voorgestelde regeling is hierin gelegen, dat, daar de financiering van de vrijwillige ver zekering in de afgelopen jaren met grote moeilijkheden gepaard gaat, 'n aanzienlijke vermindering van het aantal vrijwillig verzekerden zal lei den tot een vermindering van de om vang van het totale tekort en derhal ve een bijdrage zal vormen tot op heffing van de moeilijkheden, welke thans bij bedoelde verzekering wor den ondervonden. Cijfers spreken een indrukwekkende taal. (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, October. De welge slaagde Horecaf-tentoonstelling in 't Amsterdamse R-A.I.-gebouw geeft ons aanleiding met enkele ons van bevoegde zijde ter beschikking ge stelde gegevens aan te tonen, welk een enorme betekenis het hotelbe- drijf en alles wat daarmede verband houdt voor de Nederlandse volkswel vaart heeft. Hand op het hart wij, die uit hoofde van ons beroep uiter aard veel met deze instellingen in binnen- en buitenland in aanraking komen, ja zelfs wij zijn onder de in- durk gekomen van de sprekende taal der talrijke indrukwekkende cijfers. Men oordele zelf. Wy hebben in ons land 31.000 Horecabedrijven en wel 4678 hotels en logementen met of zonder café-restaurant, 1286 café- restaurants, 15.227 caféis, 4777 pen sions en kamer-verhuurbedrijven en tenslotte 5394 bedrijven als caféta- ria's, broodjeswinkels, cantines, so ciëteiten, stations-restauraties. In 1948 is in al deze bedrijven de formidabele som van 500.000.000 omgezet, waarvan 141.000.000 in door: Mary BurcheH 52 Ze werd door al de Burderns met vriendelijk vertoon begroet, in Antho ny's geval oprecht vriendelijk en met een bewonderenswaardige poging daar toe, waar het Jessica en Clara betrof. En bijna onmiddellijk deed zich de ge legenheid voor. zonder ophef Marcia's ongeluk mee te delen en tegelijkertijd pijnloos een haast even opleizierig on derwerp te behandelen. „Wat hebben je oom en tante van het engagement gezegd, Teresa?" vroeg mevrouw Burdern. op een toon die te verstaan gaf. dat hoe verrast ze ook mochten zijn geweest, de verrassing toch zeker een blijde was. Elliott permitteerde zich een licht ironische glimlach en draaide zich toen om, teneinde voor de drank te zorgen. ,.Ja, het was zeker een grote verras sing", zei Teresa beleefd. „Maar ze waren te zeer vervuld van Marcia's on geluk. om „Wat voor een ongeluk?" Elliott keerde zich met een ruk om bij het zijtafeltje. En Teresa vroeg zich af of slechts haar opgewonden verbeelding haar deed denken, dat hij verbleekte. „Weet je dat niet?" Ze zorgde er voor haar stem rustig en op normale hoogte te houden. .,Ze is van haar paard gevallen, gisteren. Het is alleen een vrij ernstige hersenschudding, maar eerst wisten ze.... wisten we niet of het een gevaarlijke kwetsuur was". „Erg vervelend", merkte mevrouw Burdern minzaam op. „Pech", mompelde Clara. En haar gewoonlijk zachte bruine ogen straal den van een voldoening, die hen onge woon hard en helder maakten. Clara was veel te schrander, om het niet als een voordeel te zien, dat Marcia de eerste weken buiten gevecht gesteld zou zijn. Elliott zei in het geheel niets. Hij keerde alleen weer om en ging verder met schenken. Maar toen hij Teresa haar glas bracht, scheen hij haar ont stemd toe. „Zal het een erge teleurstelling voor Marcia zijn als ze niet in staat zal blij ken op de bruiloft te komen?" Dat was Clara, die onder de dekmantel van ge wone vragen de situatie trachtte te peilen. „Ik bedoel zijn jullie dikke vrienden? erg intiem?" Teresa dacht aan het naderen van Marcia door de slaapkamer met dat dreigende glimlachje en zei: ..Dat niet precies. Wyzien elkaar niet veel. Vóór dit bezoek had ik haar in twee jaar niet gezien. Maar...." „O. dan zal het ook zo'n teleurstel ling niet voor haar zijn", zei Clara. „Wat een geluk". ..Mijn tante zei zoiets dat jij en Mar cia het misschien prettig zouden vin den bruidsmeisjes te zijn", voelde Te resa zich verplicht mee te delen. „Wat aardig van je!" Dat merk waardige licht flikkerde weer in Cla ra's ogen. „Maar ik vind niet, dat je bruidsmeisjes moet hebben, die ouder z(jn dan jjjzelf". Teneinde Marcia on geschikt te verklaren, was Clara vol komen bereid, ook zichzelf als een oude ongetrouwde tante voor te spie gelen. „Je bent zelf zo jong en meis jesachtig, dat je kinderen tot bruids meisjes moest hebben. Vindt u ook niet, moeder?" „Jazeker". Jessica Burdern vond het niet nodig, dat Clara haar zaken regelde. „Heb je niet gezegd, dat je een paar kleine broertjes en zusjes had, Teresa?" „Ja, ik heb twee zusjes en een broertje". „Nou, dat is prachtig?', riep Clara, bereid hen alle drie te laten optreden als wapen tegen Marcia. „Je zou de twee meisjes als bruidsmeisjes kun nen hebben en je broertje als bruids jonkertje". „Ik weet zeker, dat Teddy geen bruidsjonker zal willen zijn", zei Te resa met overtuiging. „Hy is elf en hg wil voor dertien doorgaan". „O!" Clara overdacht de toestand. (Wordt vervolgd). hotels en logementen, 97.000.000 in café-restaurants en 181.000.000 in café's. De jaarlijkse omzet per bedryf is in het algemeen vrjj laag, zodat het merendeel der bedrijven dus een ge ringe omvang heeft. Slechts 0-2% der bedrijven bereikte een omzet van 500.000. DE PROVINCIES Hoe zit dat nu in de verschillende provincies? Zuid-Holland staat aan de kop met i32.000.000 omzet en 26.4% van het totaal. Dan volgt N.- Holland met 128.000.000 of 25.6%. Op de derde plaats komt Noord-Bra bant met 50.000.000 of 10%. Op de vierde Gelderland met 47.000-000 of 9%. Limburg zet 41.000.000 om of 8.2%. Utrecht 31.000.000 of 6.2%. Tot de sobere provincies beho ren dan allereerst Overijsel met 25.000.000 of 5%, Groningen met 16.000.000 of 3.2%, Friesland met 12.000.000 of 2.4%. terwijl Zeeland en Drente de allersoberste bevolking hebben met resp. 11.000.000 of 2.2% en 7.000.000 of 1.4%. Het aantal bedden, dat voor bin nen- en buitenlandse gasten in ons land in hotels en logementen gereed staat, is 86.000. Gelderland gaat voor het toerisme aan de kop met 17.157 of 20% van het totaal aantal bedden en... Drente biedt het minste logeergelegenheid met 1999 bedden of 2%. Maar daarnaast zyn er in pensions e.d. ruim 60.000 bedden aanwezig- 37.000 WERKNEMERS. De Horeca-bedrijfstak biedt 37.000 werknemers een bestaan. Werkge vers en werknemers samen vormen met hun gezinnen een groep van tenmlste 200.000 personen, zodat op iedere 50 Nederlanders, een persoon voor zyn levensonderhoud recht streeks afhankelijk is van het wel en wee der hotelbedryven. Rechtstreeks, maar indirect zyn vele honderdduizenden middenstan ders ook daarvan afhankelijk. Denk aan bakkers, slagers, kruideniers en melkboeren. Wist u, dat alleen aan suiker voor 4.000.000 kg in de Horeca-bedryven geconsumeerd wordt. Zou u die hoe- Deze foto toont u de Nederlandse delegatie bij de vijfde zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Het zijn, eerste r(j v.r.n.l.: mr. G. J. van Heuven Goedhart, vice-voorzitter der delegatie; dr. L. J. C. de Beaufort, de heer D. J. von Balluseck, Nederlandse gedelegeerde by de Veiligheidsraad; dr. M. A. M. Klompé, dr. W. J. A. Kernkamp, hoogleraar aan de Utrechtse Universiteit. Tweede ry: dr. Patyn, dr. P. V. A. Roling, hoogleraar aan de Groningse Universiteit en de heer J. H. Sprocket Afbouwprogram van kruisers zal zo veel mogelijk versneld worden „De Nederlandse regering staat op het standpunt, dat de Koninklijke Marine in het belang van ons eigen land speciaal van de Koopvaardij en in het belang van de gemeenschappelijke maritieme verdediging van de landen van het Atlantisch Pa et, vertegenwoordigd moet blijven in de Atlantische verdediging. Dit standpunt is tot op heden onveranderd ge bleven". Aldus luidde het commentaar van Schout-by-Nacht H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, op bui tenlandse persberichten, volgens wel ke Nederland zijn vloot zou moeten inkrimpen. De staatssecretaris wees met na druk op het feit, dat de raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken of van de ministers van Defensie, de top-organen van het Noordatlantisch Pact, niet de bron zyn geweest van bedoelde berichten. Zij zijn afkomstig van bepaalde militaire sub-organen, die niet uit te maken hebben of de Nederlandse Marine van de Atlanti sche Oceaan moet verdwijnen. Ook al zou ons land niet zijn inge schakeld bij de gemeenschappelijke Atlantische verdediging, dan nog zouden Nederlandse vlooteenheden op de Atlantische Oceaan opereren. Komen er 900 politieke delinquenten vrij? (Van onze Haagse redacteur). Zoals reeds gemeld heeft de minis ter van justitie plannen tot succes sievelijk vrijlating van bepaalde groe pen politieke delinquenten. Als eerste groep komen 900 van deze categorie gedetineerden over eenkomstig de vonnissen en arresten van Bijzondere Gerechtshoven en de Bijzondere Raad van Cassatie,, voor spoedige invrijheidsstelling in aan merking. Het moet niet uitgesloten geacht worden, dat de nieuwe minister van justitie, mr. A. A. M. Struycken, over deze aangelegenheid in de Tweede Kamer geïnterpelleerd zal worden, daar met name in de lering der oud illegalen ernstige ongerustheid be staat over deze voornemens der re- gering, veelheid ineens willen vervoeren, dan zou u hiervoor 400 goederenwagens nodig hebben. Of de Nederlandse Spoorwegen dit grote transport zou den aankunnen by het nog steeds zo nypende materiaalgebrek? Wist u, dat 75.000-000 eieren in de Horecabedryven opgepeuzeld of ver werkt worden in gebak, uitsmijters of slaatjes? Dat 4.000.000 kg brood verorberd wordt dus 5.000.000 broden van 8 ons, welke achter elkaar gelegd een afstand van Amsterdam naar Rome bereiken Dat tenslotte 1.600.000 kg bloem, 3.500.000 kg vlees, 8.000.000 liter melk, 2.500.000 kg. koffie, 500.000 kg thee en 2.500-000 kg margarine geconsumeerd worden? Na deze sprekende cijfers over de betekenis van het Horeca-bedryf voor de Nederlandse volkswelvaart past een eerbiedig saluut aan dit na tionale bedryf, dat gelukkig over het algemeen ook in het buitenland zulk een goede faam geniet! De ryksdelen in West-I" hë vallen immers buiten het door ..ut Atlan tisch Pact bestreken gebied. Staatssecretaris Moorman was overigens van oordeel, dat do lan den van het Atlantisch Pact ook buiten het Pactgebied zullen moeten samenwerken. Hy verklaarde, dat de mogeiyiche- den voor een dergelyke samenwer king thans worden overwogen. GEEN TRADITIE MAAR KEIHARDE NOODZAAK De bekende verklaring van de Ame rikaanse senator Connally, dat Ne derland zijn vloot zou moeten in krimpen, doch dat „gevoeligheden" en „traditie" zich in Nederland daar tegen verzetten, noemde Moorman een „hoogst ondoordachte uitlating". „Het is niet omwille van een traditie, dat wy Hollanders op zee zijn, het is keiharde noodzaak. Indien ons land bij een eventueel conflict geheel op bondgenoten- zou zijn aangewe zen, dan zoudenwy een herhaling kunnen krijgen van hetgeen in 1944 in Zuid-Nederland is gebeurd, toen er weinig schepen werden beschik baar gesteld om de bevolking te Erovianderen, ofwel we zouden weer eleven wat ons in 1945 is overko men, toen er geen schepen waren om onze soldaten naar Indonesië te vervoeren en onze ex-geïnterneerden af te voeren. Staatssecretaris Moorman verklaar de, dat senator Connally's verklaring des te verbazingwekkender was, om dat ons land juist zo een grote steun ontvangt van de Amerikaanse rege ring en van de Amerikaanse vloot by de uitwerking van het door de Nederlandse regering opgestelde en door de volksvertegenwoordiging goedgekeurde vlootprogramma. VERSNELLING AFBOUWPROGRAMMA Het afbouwprogramma, met name dat van de kruisers, zal zo veel mo gelijk versneld worden, aldus Moor man. Ten aanzien van de maritieme sa menwerking tussen de landen van het Atlantisch Pact merkte de staassecretaris nog op, dat in geval van nood een druk op de knop vol doende is om de gezamenlyke West- europese zeemacht in actie te doen komen. De mobilisatie, de bevelvoe ring en het gebruik van de beschik bare zeestriidkrachten z|jn thans ge heel geregeld. MARINE WAAKT Over de taak van de Koninklyke Marine op en rond Nieuw-Guinea verklaarde de staatssecretaris nog het volgende: „In dit gebied van be trekkelijke onrust zijn onderdelen van de marine gestationneerd ter bewaking van de souvereine rech ten die aan Nederland ingevolge de besluiten van de R.T.C. zijn gege ven. Deze onderdelen zullen er voor waken, dat alleen langs de weg van overleg het Nieuw-Guinea probleem wordt opgelost". Het Wereldgebeuren Zuid-Slavië voor een bankroet door Stalins blokkade, onder deze kop pu bliceerde de Volkskrant een belang wekkend bericht van de Weense cor- x-espondént. Volgens dit bericht heeft maarschalk Tito een dringend be roep gedaan op Amerika, Engeland en Frankrijk om voedselzendingen te sturen naar Zuid-Slavië om het land van een hongersnood te redden. De Zuidslavische dictator vraagt om on- middellyke toezending van 25 scheepsladingen graan. De Ameri kaanse ambassadeur in Belgrado heeft Tito beloofd zyn verzoek on middellijk naar Washington door te zenden. Zuid-Slavië heeft Engeland om een lening verzocht ten bedrage van ongeveer 150. millioen gulden. De Britse regering zal het verzoek ter x bestudering aan haar deskundi gen geven. De Zuidslavische economische toe stand is dat blykt wel uit de ver zoeken tengevolge van de blok kade van de Kominformlanden, ta melijk benard. Vóór de breuk met Moskou en diens satellieten had Zuid-Slavië in Tjecho-Slowakije en in Rusland or ders geplaatst voor machinerieën, die Tito nodig heeft vor het uitvoeren van zijn vyf-jarenplan. Tegelijk met het plaatsen van de order had hy de helft van de totale koopprys moeten betalen. Na zijn twist met Stalin brak Mos kou alle economische betrekkingen met Belgrado af en gaf aan zyn sa tellieten bevel hetzelfde te doen. Het geld, dat Tito reeds had betaald, kreeg hy niet terug. Machines kwa men er evenmin. Hij probeert thans dezelfde orders opnieuw te plaatsen in Engeland in ruil voor aluminium, tin, koper en timmerhout. In 1949 reeds heeft Engeland met Zuid-Slavië een handelsverdrag ge sloten ter waarde van 80 milli oen gulden. Van de Import-Export- bank kreeg Zuid-Slavië een lening van 20 millioen dollar en van de Verenigde Staten een andere ter waarde van 15 millioen dollar. Dat was verleden jaar, toen Tito aan de rand van een bankroet stond. Al de goudvoorraden van de staat waren op. Zyn twist met Stalin had alle economische betrekkingen met de landen „achter het ijzeren gordijn" verbroken en zyn communistische opvattingen waren voor hem een be letsel bij de Westerse „kapitalisten" nog meer te gaan bedelen. Hij kon ook niet verwachten, dat dit Westen hem spontaan en vriendschappelijk handen vol credieten ging toereiken. Zuid-Slavië heeft thans een moei lijk jaar achter zich. De zomer is erg droog geweest en de oogsten zyn mislukt. Waar het andere jaren le vensmiddelen kon uitvoeren daar is het thans verplicht graan, vlees en vetten in te voeren. De boeren hou den de magere opbrengsten van hun akkers voor eigen gebruik vast. Er zijn er ook die met levensmiddelen speculeren op de zwarte max-kt. De veestapel krijgt een gevoelige slag te verduren door talrijke slachtin gen, daar de boeren voor hun koeien en ossen geen voldoende wintervoor raden hebben kunnen aanleggen. Om de ontevredenheid onder de be volking tegen het communistische regiem niet tot een tragisch en ge vaarlijk peil te laten stijgen heeft Tito enkele maatregelen afgekon digd zoals uitstel van confiscatie van grote bedrijven, handhaving van vrije handel en voorlopige staking van de centralisatie der boerenbedry- yen die wel in strijd zyn met zijn beginselen maar die hem door de moeilyke omstandigheden worden af gedwongen. Vorige maand reeds heeft Zuid- Slavië by de Internationale Herstel- bank een crediet aangevraagd van 25 millioen dollar. Het heeft hierop nog geen antwoord gekregen. De vraag om een bedrag ter waarde van 150 millioen gulden aan Engeland heeft daarnaast het vermoeden doen rijzen, dat er wel eens een compleet Westers plan kon bestaan om Tito uit zijn benarde positie te redden. 107. Pal boven het dorp Dwaalhuizen gebeurde er echter plotseling een ongeluk want op een kwaad moment tuimelde meneer Babbel eens klaps uit het net dat de twee adelaars een beetje onhandig hadden beetgepakt Hy slaakte een snerpende gil en suisde als een baksteen ter aar de! De twee vogels oogden hem teleurgesteld na en ze zeiden tegen elkaar: „Die valt zo plat als een pannekoek, maar hij hééft het aan ons ver diend, de gluiperd, om stiekum onze eieren even te rinneweren". De brave volgels hadden het echter mis, want meneer Babbel viel wel, maar niet zo plat als een dubbeltje. Kwieke wandelaar. Jan de Mulder is «sen Vlis- singse jongen, die uit liefheb berij aan wielrennen doet. t Gaat hem nooit hard genoeg. Maar ook van lopen'weet hij een en ander af. Vorige week kwam het ge sprek met een paar kameraden op de wandelsport en Jan be weerde, dat hij de afstand Vlis- singenGoes best binnen de drie uur kon lopen. Wedden? Er werd gewed. De man zet ten ze een gulden tegen Jan's stoute bewering. En Zondagmiddag ging Jan op stap. Met controle. Om kwart over twee van de Keer sluis. En ja, precies twee uur en 35 minuten later arriveerde aij in Goes. Negen-en-twintig kilometer van Vlissingen. Doe het hem maar eens na. Hij had z'n drie gulden in elk geval verdiend! De tweede uitkering voor de huisraadschade. In een vergadering van de afd, 's-Hertogenbosch van de landelijke fe deratie der Stichtingen van Oorlogs getroffenen. heeft de heer J. Schouten, lid van het landelijk bestuur der fede ratie ten aanzien van de huisraad- schade o.m. betoogd, dat de goederen, die gekocht werden met de beschik baar gestelde gelden van het eerste huisraadschade-boekje, van zulk slechte kwaliteit waren, dat thans de aanvullenle bijdrage urgent is gewor den. De aanvullende bijdrage laat ech ter veel te lang op zich wachten en zal door de huidige prijsstijging aan merkelijk in waarde gaan verminde ren. Volgens de heer Schouten is het heel wel doenlijk op korte termijn over te gaan tot de uitkering van het eerste gedeelte van de aanvullenle bij drage. Eventuele correcties kunnen la ter worden toegepast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5