Australië werkt als een magneet op vele Zeeuwen Watertoren van Oostburg in gebruik gesteld. i /tceAlfkpèitioTuzcUtf l GEREFORMEERDE VROUWEN VAN ZEELAND VERGADERDEN Oorlogsschade van Belgen in Nederland. ABDUSIROOP Treinverkeer Viissingen- 1 Middelburg werd gestremd. Veemarkt te Goes. DE ZEEUWSE MOSSELCULTUUR ZAL ZICH HANDHAVEN „Rozenoord" te Sluis gaat uitbreiden R 12! PROVINCIALE ZE EUW SE COURANT WOENSDAG 11 OCTOBER 195C Grote animo voor emigratie De bewering, dat de Zeeuwen een hokvast volk zjjn, begint meer en meer op een fabeltje te lijken. In de na-oorlogse jaren is wel duidciyk gebleken, dat de ware pioniersgeest zich doet gelden, wanneer men tot het besef komt, dat men in den vreemde voor zichzelf en z\jn kinderen een betere toekomst kan opbouwen, dan in het eigen overbevolkt landje. Vooral Australië oefent momenteel op velen een onweerstaanbare aan trekkingskracht uit en hoewel tot nu toe nog slechts enkele gezinnen de grote reis hebben gemaakt, is het te verwachten, dat binnen afzienbare tyd tientallen Zeeuwen onze tegenvoeters worden. Toen eind 1949 de mogelijkheid, om met financiële steun van de regering naar Australië te verkassen werd ge opend, liep het aanvankelijk niet zo vlot met de aanmeldingen; thans echter de animo zo groot, dat een be langrijk deel van de werkzaamheden der emigratie-afdeling, welke tegen woordig aan het Gew. Arbeidsbureau te Middelburg is verbonden, gewijd is aan het opmaken van rapporten en het verstrekken van voorlichting in zake uitzending naar het verre, grote wereldrijk van „Aussies", schapen en wol. ..Somigen komen op mijn bureau met erg vage ideeën over de emigra tie". vertelde ons de G.A.B.-ambte- naar de heer C. van Reemst. „Wij vertellen deze lieden dan iets over de mogelijkheden, informeren, welk be roep zij uitoefenen en gaan na, of zij plaatsbaar zullen zijn. Uitgerust met brochure's en inlichtingen kunnen zij dan thuis nog eens rustig over hun plannen nadenken. Anderen evenwel komen méér be slagen ten ijs. In sommige gevallen kan reeds tijdens zo'n eerste onder houd een emigratie-rapport worden opgesteld, maar meestal gebeurt dat later, wanneer de man komt vertel len. dat hij besloten heeft te gaan, indien hem de kans wordt gegeven. Wij polsen echter ook altijd de vrouw des huizes: verzet zij zich tegen het grote plan van haar 'echtgenoot, dan is er geen sprake van, dat dit verwe zenlijkt kan worden". HET ARBEIDSVERLEDEN. Tn het emigratierapport worden tal rijke persoonlijke gegevens over de man in kwestie en zijn gezin geno teerd. terwijl op een inlegvel zijn ar beidsverleden. met name zijn vakbe kwaamheid, wordt beschreven. Daar na wordt het rapport doorgezonden naar één der landverhuizersorganisa ties wanneer daarom verzocht wordt en belandt uiteindelijk op de tafel van de Stichting Landverhuizing Ne derland. welke instelling geregeld contact onderhoudt met de emigratie- attaché's in de diverse landen en dus haarfijn op de hoogte is van de plaat singsmogelijkheden. De rapporten worden voorts beoor deeld in het bijzonder wordt er op gelet, of de emigratie-candidaat al dan niet geschoold is door een spe ciale commissie van het ministerie van Sociale Zaken, wanneer de be trokkene in aanmerking komt voor subsidieverlening door de overheid in de reiskosten. In eerste instantie komen voor sub sidiëring in aanmerking de mensen, die naar Nederlandse opvattingen on geschoold zijn en die bij een ongun stige wijziging van de conjunctuur werkloos dreigen te worden of dit reeds zijn. De laatste tijd is er even- wel enige verruiming gekomen en maken ook geschoolde arbeiders, die hoofd zijn van een groot gezin met opgroeiende zonen, een kansje. Dit geldt echter niet of nauwelijks voor bouwvak-, metaal- en textielarbei ders. alsmede mensen uit de grafische vakken. Moest aanvankelijk de man de trip alleen maken en kon zijn ge zin hem pas later volgen (wanneer althans in Australië niet over een wo ning kon worden beschikt) sinds April bestaat de mogelijkheid, dat al len tegelijk naar het „beloofde land' varen. (Vervolg van pag. 1.) De heer C. Philipse bracht ver volgens. aangezien jhr. mr. A. F. C. de Casembrot door ziekte verhin derd was, als waarnemend Commis saris der Koningin de gelukwensen van het provinciaal bestuur over. Daarbij bracht hij in het bijzon der nog eens de belangen naar vo ren van Noord-Beveland, het eni ge deel van Zeeland, dat nog geen centrale watervoorziening heeft. Ook sprak de heer Philipse de wens uit, dat de herbouw van de beide andei-e verwoeste waterto rens in deze provincie Zierik- zee en Oudelande met dezelfde voortvarendheid zal worden aange pakt. STRIJD MET OPEN VIZIER. De directeur der Z. VI. Waterlei ding Mg, ir. G. J. M, Dikötter, her deze innerde'aan de verwoesting, maand juist zes jaar geleden, bracht aank aan allen, die voor de herbouw hebben samengewerkt. Er is strijd gevoerd, zo zeide deze spre ker. maar met open vizier en wy hebben beiden gewonnen! In zijn dankwoord betrok spr. ook de archi tect A. J. van Eek uit Den Haag, aannemer en onderaannemers, op zichters en werklieden en tenslotte ook de ambachtschool van Oostburg, die voor het smeden van de fraaie ijzeren trap in de toren zorgde. Nadat de heer Dikötter nog enkele technische gegevens had verstrekt welke wij reeds weergaven in onze beschrijving van het complex enkele weken geleden werden de burgemeesters van de zestien West- Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten uitge nodigd in het plantsoen voor de to ren ieder een boom te planten, van welke taak deze burgervaders zich met grote bekwaamheid en ijver kweten. Ook prof. Krul plantte hier een speciale Doom. Voor Nieuwvliet en Retranchement, die hun burge meester resp. met Groede en Cad- zand delen, nam een wethouder deze taak waar. Meisjes in Cadzandse en Axelse dracht serveerden ten slotte verver singen, welke zich na alle hulde aan de voortreffelijkheid van het water, torh uitstekend lieten entaken, ZELFS EEN KAPPER. Hoe groot de animo voor emigratie is, blijkt het duidelijkst uit het aantal door het Gew. Arbeidsbureau opge maakte rapporten, dat over het eerste kwartaal van dit jaar 73 bedroeg. Zij haden betrekking op 221 gezinsleden, waarvan er 78 werken. Hiertoe beho ren, 34 losse arbeiders, voorts landar beiders, maar liefst 33 schippers en schippersknechts, twee schapenfok kers (die inmiddels al zijn vertrok ken), timmerlieden, een schoenmaker, een verpleegster en zelfs een kapper. Gedurende het tweede kwartaal 1950 werden 59 rapporten opgemaakt, betrekking hebbende op 161 gezinsle den. waarvan 65 werkenden (chauf feurs. matrozen, twee slagers, een bakker, vijf timmerlieden. negen landarbeiders. 18 losse arbeiders, enz.). De stand van zaken op dit ogenblik blijkt uit de navolgende cijfers: de emigratie-afdeling van het G.A.B. te Middelburg heeft ongeveer 90 dos siers onderhanden betreffende geval len, waarvoor de subsidie van Sociale Zaken Is verleend, zodat het prac- tisch zeker is dat de betrokkenen toe stemming krijgen te emigreren; circa 45 gevallen wachten op dc beslissing, of deze subsidie al dan niet zal wor. den verleend, terwijl nog 35 dossiers door de Stichting Landverhuizing Ne derland in behandeling moeten wor den genomen. STEEDS NIEUWE RAPPORTEN. Intussen blijven zich nieuwe lief hebbers op het kantoor te Middel burg melden en gaan dus nog steeds nieuwe raporten de deur uit. Van de Zeeuwen, die permissie hebben ontvangen om naar Australië te verhuizen, konden tot nu toe slechts enkelen vertrekken: in April maakten zes mensen de overtocht en op 4 September gingen vier gezinnen aan boord. Op 17 October en het eind van deze maand vertrekken echter weer enige boten, met aan boord een aantal Zeeuwen. Het ide aal is. dat voortaan met elk schip, dat landverhuizers naar de andere zijde van de aardbol vervoert, ook Zeeuw se emigranten oversteken. Hun wacht ginds een nieuw leven, dat niet zon der moeilijkheden zal verlopen, maar dat zeker voor vrijwel allen een goed leven zal worden. f f2.- per Uterflee. Yreuuft Uw winkelier. Vergadering Bond van Z.-Vlaamse muziek verenigingen. De Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen hield een al gemene vergadering te Philippine on der voorzitterschap van de heer Ocké uit Hoek. 20 verenigingen waren ver-> tegenwoordigd. V Het Bondsconcours te Nieuwvliet had een batig saldo opgeleverd van ruim f 100. Besloten werd het solisten-concours volgend jaar te Biervliet te houden. Voor het bonds-concours meldden zich 4 gegadigden, nl. de ..Koninklijke Ste delijke Harmonie" te Hulst, ..De Vol harding" te Zaamslag, „Elk naar zijn Krachten" te Hoek en „St. Cecilia" te Philippine. Gezien het zeldzame jubi leum der Hulsterse Harmonie (150 jaar) geeft men deze vereniging de meeste kans. Een definitieve beslissing hierover zal in de eerstvolgende ver gadering worden genomen. In de kas- commiSsie werden gekozen de heren J. J. van Maale te Schoondijke en C. v. d. Hooft te IJzendijke. Scheldegouwen naar Gent. De motorclub Scheldegouwen zal op uitnodiging van het tentoonstel lingscomité ..Zie Zeeland", Zondag a.s. een bezoek aan Gent brengen. Zondagmorgen om 9 uurzal de bur gemeester van Breskens het start schot lossen voor de rit. die langs de mooiste plekjes van West-Zeeuwsch- Vlaanderen en Belgisch Vlaanderen voert. Deze rit is bedoeld als kaart- lees-rit, waaraan iedere automobilist of motorrijder kan deelnemen. Het tentoonstellingscomité heeft voor de winnaar een waardevolle beker be schikbaar gesteld. Daar verwacht mag worden, dat verscheidene deel nemers de rit zonder strafpunben af zullen leggen gezien de eenvoudi ge opdracht zal in het Gentse Jeestpaleis nog een rem- en accelera- tieproef worden gehouden. De finish van de kaartleesrit is in Eecloo, waar de rijders door Gentse motorrijders zullen wonden opgewacht, waarna gezamenlijk de rit naar het terrein van de tentoonstelling zal worden gemaakt. Bondsvergadering in Goes. Referaal over vrouwenarbeid in de gemeente. Repatriërende Zeeuwen. - Met het troepentransportschip Chi- tral. vermoedelijke aankomst 17 Oc tober te Amsterdam, zullen onder staande Zeeuwen repatriëren: F. M. Claessens en gez., Axel; J. de Jong en gez.. Middelburg en A. W. Wiskerke. Opening Rijkslandbouwwinter- school te Schoondijke. De nieuwgebouwde Rijkslandbouw- winterschool te Schoondijke zal Don derdag 26 October officieel worden geopend. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S L. Mansholt. is uitgenodigd de opening persoonlijk bij te wonen. Dinsdag vergaderde, de Bond van Geref. vrouwen, afd. Zeeland, In „De Prins van Oranje" te Goes. De voorzitster, mej N C. de Wlt- heette in haar openingswoord de aanwezigen welkom, inzonderheid enkele niet. aangesloten verenigingen, o.a. Bruinisse en Nieuwerkerk. zy ging voor in gebed. De secretaresse, mevr. Haak uit Colijnsplaat. bracht het jaarverslag uit; mevr. de Brugne uit Wolfaarts- dijk, legde rekening en verantwoor- ding af. Vervolgons hield mevr. A. M. Baas- Kloet uit Zierikzee, een referaat over vrouwenarbeid in de gemeente. De waarde van ons leven is afhankelijk van de zin van hot leven, zo betoogde zy. en deze wordt bepaald dor het doel. n.l. het Koninkrgk Gods en Zyn Gerechtigheid. Dat geeft roeping en geest een taak. Ook de vrouw heeft een taak, van oudsher het moeder schap. Doch vooral in de laatste hal ve eeuw heeft de vrouw ook bulten het gezin op sociaal, kerkelyk en maatschappelijk gebied, haar plaats veroverd. „Wg christenvrouwen moe ten evenwel bedenken, dat die ont plooiing moet geschieden binnen de wetten, door God ons gesteld", aldus mevr. Baas. Zij liet de mogelijkheden voor de vrouw, in het bijzonder voor de ongehuwde vrouw, welke voor haar zgn weggelegd in het wereldge beuren. de revue passeren. Nadat de vereniging van Kamper land gezongen had. werd een pauze gehouden. Na het zingen van het bondslied, sprak ds. G. N. Dammers uit Heinkenszand over ..Karakter en levensvernieuwing". Hij wees op de grote verscheidenheid in het gescha- Advertentie) m ONBEPERKH GARAHTIE r-Sj „TTINGE" pene. welke zich ook openbaart in de karakters van de mensen Als tvpen noemde hjj vier Bijbelse figu ren, Petrus. Nathanaël, Johannes on i Thomas. Weliswaar beïnvloed door de lichamelijke gesteldheid, maar in j wezen een geestestoestand, waarbij j de kerk tot taak heeft vernieuwing te brengen geen verandering, dat j is onmogelijk, doch binding door het geloof. Ook het geloof uit zich ver schillend: van het dogma tot de be vinding. Maar ondanks alle verschil en kleurenschakering, moeten wij met eerbiediging van een anders overtui ging. komen tot hetzelfde doel, dat is Jezus Christus. Het slotword sprak mej. de Witte, waarna mevrouw de Bruync met dankzegging eindigde. Twaalf dagen hechtenis voor dronken motor bestuurder. Voor de Kantonrechter te Zierik zee stond terecht G> aannemer te Driel (Gld.), die ei* van beschul digd werd op Schouwen een auto te hebben bestuurd, terwijl hij onder in vloed van sterken drank, verkeerde. Verdachte verklaarde op een feestje te zijn geweest, waar hij een paar glazen bier en enkele borrels had gedronken. Daarna had hg. met'zgn wagen een langs de weg staande paal stukgereden. Er werden ter zit ting getuigen gehoord, die allen ver klaarden. dat verdachte onder in vloed van sterke drank verkeerde. Een getuige a decharge, die naast hem in de auto had- gezeten ver klaarde, dat lig zich door het rgden van verdachte m het geheel niet be dreigd gevoelde; hij had slechts één maal het stuur moeten omgooien om te voorkomen, dat de auto in de sloot zou rijden! De verdediger zeide, dat d. R. eigenlijk van die paar borrels meer ziek dan dronken was geweest. De kantonrechter richtte een ernstig vermaan tot de verdachte en ver oordeelde hem tot een hechtenis van 12 dagen en ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor de tijd van een jaar. En van Nederlanders in België. In verscheidene Zeeuwsvlaamse gémeenten en in de stad. Vlissingen is nog heel wat oorlogsschade aan Belgisch bezit niet hersteld. De eigenaren van de beschadigde huizen, enz., moesten wachten op een regeling, welke de Nederlandse en Belgische regeringen zouden maken voor de uitkering van oorlogsschade vergoeding aan de wederzijdse inge zetenen. Naar de Brusselse corres pondent van de N.R.Crt. thans meldt. 8 deze kwestie thans in een nieuw stadium gekomen. Het ligt in de be doeling. dat de Belgische staat ver goeding zal geven aan Nederlanders, lie beschadigde bezittingen in België hebben en dat Nederland dat zal doen aan Belgen, die beschadigde bezittin gen in Nederland hebben. Enige tijd geleden is van Neder landse zijde een ontwerp-overeen- komst aan de Belgische regering voorgelegd. Gebleken is, dat de totalen van de over en weer geleden schade niet zo ver uiteenliggen en verondersteld wordt daarom, dat de beide partijen het binnen niet al te lange tijd eens zullen worden. (Advertentie SIM BUITEN ADEM Maak Uzelf niét wijs, dat kort ademigheid „Nu eenmaal bij Uw gestel hoort!" Neem het snel werkende, verzachten de middel,dat hét taaie en onvaarlijke slijm oplost- AKKERS Middelburgse winkeliers .kregen bekeuring. Vier-en-twintig Middelburgse win keliers zgn gedurende de afgelopen dagen bekeurd, omdat hun maten, gewichten en meetwerktuigen niet het goédkeuringsmerk „S" van het IJkkantoor droegen. Dit merk i,s het enige, dat de laatste drie maanden geldig is, doch blijkbaar hebben-vele winkeliers hnn maten en gewichten nog niet laten heryken. Nu de maand October is aangebroken, is de politie begonnen streng toe te zien op de naleving van dc voorschriften, met als' éérste resultaat'de 24/verbalen. Door ontsporing goederenwagon. Dinsdagavond te omstreeks half ze ven is op het stations-emplacement te Viissingen een wagon van een goc. derentrein ontspoord. De wagon raak te de rails van het nabijgelegen hoofdspoor, waardoor deze rails wer den ontzet. Het hoofdspoor werd daardoor on bruikbaar en de passagierstreinen uit Middelburg konden het station Viis singen niet meer binnenrijden. In verband daarmee stopten Dinsdag avond de personentreinen te Middel burg. waar de passagiers, die Viissin gen als eindbestemming hadden, per autobus hun reis konden vervolgen. Direct werden alle maatregelen ge nomen om de stremming op te heffen. Men had enige hoop, dat de laatste trein het station zou kunnen binnen rijden. maar die hoop ging niet in vervulling. Hedennacht zal de scha de aan het hoofdspoor hersteld wor den. Die schade is niet van veel bete kenis. Naar de oorzaak van de ont sporing zal een onderzoek worden in gesteld. Voor het reizigersverkeer le verde het ongeval geen noemens waardige stagnatie op. Meer belangstelling verwacht. Zoals bekend, worden van de zijde van het gemeentebestuur verschillen de pogingen in het werk gesteld om veemarkt te Goes weer nieuw le ven in te blazen. Een der middelen hiertoe is het organiseren van een veemarkt op de Toondag in Novem- I her. gecombineerd met een provinci- I ale veetentoonstelling. De veemarkt zal dan als van ouds op de Beesten markt worden gehouden, terwijl de kermisvermakelijkheden slechts de helft van de Grote Markt zullen be- I slaan. De andere helft blijft gereser- j veerd voor de gewone weekmarkt, j waarvan men, zo mogelijk, met mede werking van dé marktkooplieden een 7.gn. feestmarkt wil maken. I Gisteren is men ook begonnen de kleine veemarkt op de Beestenmarkt weer wat beter te regelen. Voor de biggen werd een viertal hokken ge plaatst, terwijl voor het rundvee én kele palen met lijnen werden gesla gen. Een en ander maakt, deze markt weer veel overzichtelijker. Hoewel de aanvoer nog niet groot was. warén da kooplieden unaniem tevreden over de ze regeling en hebben voor de toe komst hun volle medewerking toege zegd. Verwacht mag dus worden dat het aantal aangevoerde dieren gelei delijk weer zal toenemen. Scholieren spelen Ibsen's .•Peer Gynt" in Middelburg. Oud-leerlingen van de R.H.B S. te Oostburg zullen op 24 October in het Schuttershof te Middelburg onder re gie van mevr. E. J. van den Broecke- de Man een opvoering geven Van Ib sen's „Peer Gynt". (Advertentie) onweerstaanbare Maar op meer bescheiden schaal Over het tamelijk teleurstellende resultaat van de reis, die dr. P. Kor ringa maakte naar Frankrijk om daar een natuurlijke vyand te vinden van de mosselparasiet, die dit jaar zo'n enorme schade aanricht onder de Zeeuwse, mosselen brachten we reeds uitvoerige berichten. Ondanks die teleurstellende reis is dr. Korringa optimist gebleven. Dat bleek ons uit een gesprek, waarin hg een beschouwing gaf over z\jn reis. .Neen. tevergeefs is onze reis niet geweest", zo vertelde ons dr. P. Kor ringa, bioloog aan het Ryksinstituut voor Visserijonderzoek te Bergen op Zoom, toen wij hem in een onder houd vroegen naar de resultaten van zijn reis naar Zuid-Frankryk. „Wat wij zochten, de natuurlijke vijand van de mosselparasiet die de Zeeuwse cultuur bedreigt, hebben wij niet ge vonden De ervaring in dit chronisch me deze parasiet besmette gebied heeft ons echter wel geleerd, dat onze cultuur niet verloren behoeft te gaan. Zolang nog geen geschikt chemisch bestrijdingsmiddel is ge vonden, zullen we mosselen moeten ;aan kweken op een meer beschei den niveau en meer verspreid. De Zeeuwse mosselvissers zullen moeten afstappen van de kweek op massa, en zich meer op kwaliteit moeten gaan toeleggen. De parasiet komt in de Middel landse zee niet in kleine, doch in zeer grote aantallen voor. Soms wel 3 tot 5 per mossel! Zeker 60 80 van ae mosselen was aangetast. Dit verschijnsel gaf dr. Korringa de indruk dat er geen natuurlijke vij and aanwezig was. Waarom de pa rasiet dan toch geen overlast aan deed? Dit kan alleen het gevolg zgn in het feit, dat er slechts een be- »erkt aantal mosselen in een grote loeveelheid water aanwezig is. Daarmee stemt de ervaring over een welke men dit jaar in de Zand- kreek heeft opgedaan. Na de moelijk- heden in 1949, lagen er thans weinig mosselen in een grote hoeveelheid water ener werd hier niet de minste last van de parasiet onder vonden. Het beestje trof hier im mers veel minder „slachtoffers" aan. dan wanneer de mosselen stijf op elkaar liggen. De Fransen wisten ook reeds lang, dat de mosselen welke op de platte grond liggen, erg mager waren, doch men had de oorzaak hiervan in het geheel niet achter de parasiet ge zocht. GEVAAR VOOR DE OESTERS. Het had dus geen zin om Franse mosselen uit de Middellandse zee aan de Atlantische kust komt de pa raset in het geheel niet voor naar Zeeland over te brengen. Temeer, omdat rnen nóg edh ontdekking deed. Het lag n.l. in de bedoeling op de mee te nemen mosselen, voor vervoer op te slaan in het oester- en mos- selcentrum. Etang de Thau. Er had zich daar dit jaar echter een ernsti ge sterfte onder de oesters voorge daan. Zeker 99 van de oesters ging dood. Het had er alle schijn van, dat een infectieziekte hiervan de oorzaak was. Dit maakte de Nederlandse heren helemaal huiverig. Stel voor. dat deze ziekte ook de Zeeuwse oesters zou aantasten! Hier mochten geen risico's worden genomen. „Ik zou selvvereld geen emmer van dit water hebben durven meebrengen", zo merkte dr. Korringa op. Welnu, de Zeeuwse mosselcultuur zal het voorlopig wat kalmer aan moeten doen. Minder mosselen op grotere gebieden. De kwekers zoe ken trouwens reeds naar nieuwe per celen in de Waddenzee, de Wteter- schelde en bh Oostvoorne. De be perking van de cultuur zal wel tot gevolg hebben dat minder arbeiders hierin werk zullen kunnen vinden, doch er is momenteel geen andere weg. Tenzij natuurlijk alsnog een chemisch bestrijdingsmiddel wordt gevonden. Dan zal de productie weer opgevoerd kunnen worden. Zonder een dergelijk middel, neen. dan zullen we het niet op een hoog niveau kunnen houden, was de be sliste mening van dr. Korringa. REIZENDE PARASIET Hoe de parasiet dan eigenlijk in Zeeland gekomen is? Dr. Korringa heeft de tocht van dit beestje gere construeerd. In 1938 kwam de para siet plotseling aan de Duitse kust bh' Cuxhaven, voor. Vermoedelijk heeft een schip' dat in de haven van Toü- ion heeft gelegen, besmette mosselen aan de huid meegebracht. De para siet heeft zich daarna aan de Duit se kust sterk vermenigvuldigd. De strenge winters hebben het diertje geen schade gedaan, omdat het zeer taai is. Langzamerhand is het naar de Nederlandse grens getrokken. Vermoedelgk is het daarop met het vissen van mosselzaad in de onmid dellijke omgeving van de Nederlands- Duitse grens aan boord gekomen en zo uiteind el ijk in de Zeeuwse wate ren beland. Weinig valt nog te zeggen om trent de toekomst, doeh de vrees dat de mosselcultuur voor Zeeland vol komen verloren ls, biykt gelukkig niet gewettigd te zyn. Nu de banken volgend jaar niet zo dicht bevolkt zullen zyn, is het niet onmogelijk dat net zal meevallen, aldus onze zegs man. Laten wg het hopen, In het belang van de gehele Zeeuwse mos- Uitstekend rusthuis voor Zeeuwsch-Vlaanderen Even buiten de bebouwde kom van Sluis, op de weg naar Zuidzande, ligt „Ro7.enoord", het tehuis voor ouden van dagen, geëxploiteerd door de gezamenlijke Protestantse diaconieën van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gebouw is omgeven door fraaie parken en hoge bomen. Het geheel ademt een geest van weldadige rust en het is dus geen wonder dat de oud jes, die in „Rozenoord" hun levensavond slyten, zich daar volkomen op iiun gemak gevoelen. Z\j genieten er een grote mate van vrijheid en bo venal een goede verzorging. Daar zorgen de directeur, de heer J. P. J. Wage en zijn echtgenote wel voor. De tijd is gelukkig voorby dat „Ro zenoord" een „armenhuis" werd ge noemd, zo vertelde ons 'de heer Wa ge, die ons het tehuis liet zien en ons iets vertelde over de plannen tot uitbreiding. Begonnen werd in het oude heren huis van de 1'am. Blankert, maar in 1926 was uitbreiding noodzakelijk. Reeds toen werd meer aandacht ge schonken aan de behoefte van de verpleegden aan een eigéri kamertje, hoewel dit systeem nog niet volledig kon worden uitgevoerd. In 1944 kwant ooit Rozenoord en- niet onge schonden af. Na de bevrijding bleek niet alleen herstel noodzakelijk, maar werd deze inrichting tevens gemoderniseerd. Reeds lang is de tyd voorby dat Rozenoord een tehuis was voor men sen met een smalle beurs. Zeker, ook zij geniéten er nog' een rustige le- (Ad- nentie) Bij rheumatiek R 12 bestrijdt rhenmatischë ontste kingen en werkt snel pijnstillend. Met R 12 is het mogelijk, het voor een doeltreffende behandeling van rheuma tiek benodigde aantal tabletten zonder bezwaar in te nemen. Het preparaat werkt snel, daar de actieve stof in een korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zon der onaangename of schadelijke neven verschijnselen de ontstcklngshaarden bestrijdt ey de ?i(tkteklejnea. langs na tuurlijke weg uit het lichaam verwijdert. R 12 wordt aanbevolen tegen spier-, zenuw- en gewrichtsfheumatiek. Ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen. Kuatvtrpakking, inh. 48 tabletten Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. vensavond, maar daarnaast wonen er velen die geheel onafhankelijk zijn, zoals rustende landbouwers en gepensionneerden. Velen van hen hebben nu een eigen kamertje, waar in zy desgewenst ook eten. Daar naast zgn er kamers met 6 of 7 bed den en twee eetzalen, één voor 19 personen voor mannen en één van 12 personen voor vrouwen. Het te huis is te klein geworden. Er zijn momenteel 50 verpleegden-, maar talrijk zijn de aanvragen om een plaatsje. En dat is niet te verwon- dern, nu ook in West-Zeeuwsch- Vlaanderen een groot woninggebrek is. Ht bestuur van Rozenoord heeft daarom besloten tot uitbreiding. Aan de zyde van Zuidzande zal een grote vleugel worden bijgebouwd, gedeelte lijk met één verdieping, welke vleu gel haaks op het bestaande gebouw zal komen. Er zal dan tevens ge tracht worden om het systeem van gezamenlijke vertrekken in te voe ren, zodat iedere verpleegde een eigen kamertje krijgt- Daarby ko men grote eetzalen en een ruime re creatiezaal. Daarnaast ziekenzalen voor mannen en vrouwen, een apo theek, een isolatiezaal, logeerkamer tjes voor bezoekers, enz. Deze uitbreiding zal tot gevolg hebben dat 60 verpleegden meer kunnen worden gehuisvest, zodat Rozenoord plaats zal bieden aan on geveer 110 oudjes. Wanneer alles gereed zal zyn, zal er ook plaats zijn voor invaliden, die tot op heden niet werden opgenomen. De mening, dat alleen leden van de Herv. Kerk kunnen worden opge nomen is niet juist. Weliswaar genieten zy voorrang, maar ver plichtend is het niet. Juist dezer dagen zyn twee ont heemden opgenomen, n.l. een Russi sche landbouwer en een scheikunde leraar uit Estland, die na een jaren lange zwerftocht, door bemiddeling van de interkerkelijke zorg, in Ro zenoord een rustige levensavond krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2