Reeuwse Dagen" in Gent f Z begonnen Jubileum van Mij.„De Schelde" sober herdacht Academische zitting in Universiteitsaula Nieuws AKKERTJES Huldeblijk van het personeel VERBLIJDENDE ACTIVITEIT VAN „IN DIENST DER KERK" PROVINCIAL^ SEE U W S E COURANT MAANDAG 9 OCTOBÈR 1950 Zeeuwse „kappen" gaven het schouwspel kleur. Honderden hagelwitte Zeeuwse boerinnckappcn sierden de stemmige aula van de rijksuniversiteit te Gent, toen daar Zaterdagmiddag met een plechtige academische zitting de Zee uwse Dagen geopend werden, die in Oost Vlaanderens hoofdstad gehouden worden van 723 Octoner. Tc midden der boerinnen hadden zich vele Zeeuwse boeren geschaard, rond om deze kleurige, feestelijke groep verzamelden zich de honderden ande re genodigden, zodat er vrywel geen plaats onbezet was, toen de gouver neur van Oost-Vlaanderen het woord nam. Wel zelden zal deze aula een zo kleurige aanblik hebben geboden De gouverneur van Qost-Vlaanderen, de heer M. v. d. Boogaerde, opende de zitting met een welkomstwoord, zich daarbij in het bizonder richtende tot de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de Nederlandse ambas sadeur te Brussel, baron B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, de leden van het Provinciaal Bestuur van Oost- Vlaanderen en Zeeland (van de laat- sten waren aanwezig de Gedeputeer den mr. A. J. van der Weel, mr. dr. A. J. J. M. Mes, de heer C. Hamelink en de griffier der Staten, dr. B. H. Teilegen, en de organisatoren der Tentoonstel ling „Zie Zeeland Na met voldoe ning geconstateerd te hebben, dat de eeuwen door de betrekkingen tussen Vlaanderen en Zeeland voortreffelijk zijn geweest, gaf spr. het woord aan mr. G. d'Hanens, bestendig afgevaar digde van Oost-Vlaanderen en voorzit ter van de Commissie voor Culturele Aangelegenheden. De heer d'Hanens wees op de grote verwantschap, welke er bestaat tussen beide gewesten en noemde het een voorreent, de Zeeuwse Cultuur gedu rende veertien dagen als gast in Gent te mogen herbergen. Nadat de Gouverneur van Oost- Vlaanderen de heer Lijnzaad hulde had gebracht voor zijn energieke or ganisatorische werk. was het woord aan de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk werk. Spr. schet ste de voorgeschiedenis van de ten toonstelling, uitte zijn grote dankbaar heid voor de medewerking, die bij de organisatie van alle Belgische instan ties werd ondervonden en gaf uiting aan de hoop, dat deze expositie geen eindpunt zal zijn, maar het begin van een nauwere culturele samenwerking tussen Vlaanderen en Zeeland. MK. DB. MES SPREEKT. Mr. dr. A. J. J. M. Mes hield hierna een academische rede over de Vlaams- Zeeuwse culturele betrekkingen. Spr. toonde aan, hoe van de aanvang af het cultureel leidende Vlaanderen Zeeland beïnvloed heeft. Hij noemde de namen van Jacob van Maerlandt, van de Ar- teveldes, van de gebroeders van Eyck die in de middeleeuwen hun invloed deden gelden, hij beschreef, hoe later de bouwmeesters Keldermans hun stempel drukten op de Zeeuwse archi tectuur. hoe ook in de tijd van renais sance en barok de Vlamingen zich cultureel deden gelden. In de reforma- Nog steeds spelen met de dood. De drie kinderen van de landbou wer J. Langen te Weiten (Zuid-Lim burg) speelden Zondagmorgen voor de deur van de ouderlijke woning met een „vreemd voorwerp", dat la ter een nog geladen projectiel ge weest bleek te zijn. Plotseling ont plofte het met het gevolg, dat de ze venjarige oudste zoon uit het gezin Langen op slag werd gedood. De beide andere kinderen liepen wonder boven wonder geen letsel op. Gedeserteerde Nederlander werd in Djakarta onderscheiden. Uit Buitenzorg wordt bericht, dat de tweede luitenant van de Apri, J. C. Prinsen, over wie twee jaar ge leden geregeld berichten in de pers verschenen wegens zijn desertie uit de Kon. Landmacht en aansluiting bij Indonesische guerilla's, ter gele- geenheid van de Indonesische Leger- dag onderscheiden is met de Bintang Guerilla. een Notedop in De heer G. Mulder en mevrouw Chr. MulderHayce te Apeldoorn, herdenken Dinsdag de dag. waarop zij zestig jaar geleden in bet huwelijk traden. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Rid der 4de klasse in de Militaire Willems orde de reserve-eerstje-luitenant G. J. Schüssler, van het wapen der infanterie. In het Luthers Diaconessenhuis te Amsterdam heeft mevrouw F. J. Wij- nandsSnijders het leven geschonken aan een drieling (jongens). Tegen de 62-jarige dr. H. W. v. d. V. S., tijdens de bezetting leider van het Ned. Chr. Persbureau, is voor de Raad van Casatle bevestiging van de reeds opgelegde gevangenisstraf (12 jaar) ge- eist. Prof. dr. G. Revesz, hoogleraar in de psychologie aan de universiteit van Am sterdam, heeft afscheid genomen. Een Italiaanse DC-6 is Zaterdagavond te Rome aangekomen na de eerstè non- stop-vlucht. die ooit tussen Rome en New York is gemaakt. Het toestel, dat der tien personen en bagage aan boord had, legde de afstand af in 15 uur en vier minuten. Een zwaardvis sprong bij Singapore in een vissersboot, beet de Maleïse vis ser ln zijn dij en maakte zich weer uit de vinnen. De visser moest in het zie kenhuis behandeld tietijd hebben tal van Vlamingen zich in Noord-Nederland gevestigd; velen kwamen uit Gent en zijn omgeving en gingen naar Zeeland. Men zou Gent de moederstad van Middelburg kunnen noemen. Door Zeeland heen ging de invloed der Vlaamse cultuur naar het Noorden, daarnaast echter heeft tevens Zeeland de Vlaamse cultuur bevruch tend kunnen beïnvloeden. De Zeeuwen waren, toen de econo mische invloed van Vlaanderen taan de, degenen, ^ie de arbeid overnamen. Zij zijn een volk van koene zeevaar ders, zij voeren een gigantische strijd tegen het water. Zo'n volk kan alleen bestaan als het beschikt over goede krachten, die het ook aan Vlaanderen gegeven heeft. Ook de Nederlandse dichter Cats heeft een dankbare lezers- schare gevonden in Vlaanderen. Na 1830 is er minder contact geweest tussen Vlaanderen en Zeeland dan voorheen. Beiden zijn delen van het Dietse land, die behoren tot een andere grote eenheid, maar nog steeds ligt Zeeland daar als een brug tussen Noord en Zuid. Beiden hebben hun eigen aard weten te bewaren, alle moeilijkheden en bedreigingen ten spijt. Daarin liggen ook voor de toe komst mogelijkheden. Mr. dr. Mes be sloot met de hoop uit te spreken, dat inniger cultureel contact tussen Vlaan deren en Zeeland ook in komende lij den tot zegen zal zijn voor het Dietse land. DE GOUVERNEURS SPREKEN. De gouverneur van Oost-Vlaanderen complimenteerde de vorige spreker met zijn indrukwekkende rede en zei- de hier weinig aan te kunnen toevoe gen. Vlaanderen en Gent zijn dankbaar voor het initiatief dat tot de tentoon stelling „Zie Zeeland"heeft geleid. Zeeland is gekomen met het beste en schoonste wat het het zijne mag noe men. Hopelijk zal Vlaanderen in 1951 naar Zeeland kunnen komen om daar op zijn beurt te laten zien, wat Vlaan deren cultureel betekende. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot was de laatste spreker. In een vlot en boei end betoog lichtte hij'de kernpunten uit hetgeen de voorgaande sprekers hadden gezegd, er daarna op wijzend, hoe van alle Nederlandse gewesten Zeeland en Brabant de bevolking heb ben, die het meest verwant is aan de Vlaamse. Banden des bloeds en banden der cultuur hebben er toe geleid, dat Zeeland en Vlaanderen elkander bo venal een goed hart toedragen: het Zeeuwse hart zal altijd open staan -voor Vlaanderen- Hierna begaf het gezelschap zich naar het Feestpaleis, waar de Neder landse ambassadeur, baron mr. B. Th. Harinxma thoe Slooten, de tentoon stelling met een enkel woord opende. Spr. stelde het Zeeuwse initiatief ten voorbeeld aan andere provincies en vertolkte" de dankbaarheid der Neder landse regering voor wat uit dit initia tief is voortgekomen. Met de beste wensen voor deze ex positie besloot spr. zijn rede. BEETHOVEN-CONCERT. Als eerste culturele manifestatie in het kader der Zeeuwse Dagen gaf Za terdagavond in de Koninklijke Opera te Gent het symphonie-orkest van de Belgische Nationale Radio-Omroep on der leiding van Franz André een Beet hoven-concert met als solist de Belgi sche violist Carlo van Neste. De oe- langstelling hiervoor was zo groot, dat slechts enkele tientallen der Zeeuwse genodigden inderdaad een plaats toe-" bedeeld kregen. Een organisatiefoutje, waaraan de Nederlandse organisatoren van de Ten toonstelling „Zie Zeeland" geen schuld dragen, maar dat niettemin te betreu ren valt. Het applaus voor dirigent, ^blist en orkest was schier eindeloos. De Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, huldigde dirigent en solist met fraaie bloemen, gesierd met linten in de Nederlandse kleuren. Uitgevoerd werden de 3de Leonore ouverture, het vioolconcert in D groot. Opus 61 cn de Vijfde Symphonie van Beethoven. De „Colombie" in Le Havre aangekomen. Het s.s. „Colombie" van de Com pagnie Générale Transatlantique, dat bij de Kon. Myij. „De Schelde" te Vlissingen in het afgelopen jaar werd omgebouwd en Vrijdagavond Vlissin gen definitief verliet, is Zaterdag middag om drie uur in Le Havre aan gekomen, waar ter begroeting aan wezig was de directeur der G. G. T., de heer Barthelemy, die het schip voor zyn maatschappij overnam. De heer ir. H. W. van Tijen sprak na mens de Schelde-directie en zeide, dat men het in Vlissingen als een grote eer had beschouwd deze op dracht te mogen uitvoeren. De heer van Tijen dankte ook voor de tijdens het werk ondervonden, medewerking en sprak de wens uit, dat „De Schel de" t.z.t. meer opdrachten van de C. G. T. zal mogen ontvangen. Gloeiende staaf op het hoofd Zaterdagmiddag waren enige jon gens bezig een vuurtje te stoken op het strandje bij de Nolledijk te Vlis singen ,om daarop mosselen te ko ken. Er kwam onenigheid en een der knapen wierp een ijzeren staaf, waar mee men het vuurtje oppookte naar een kameraadje. Deze kreeg de gloeiende staaf op het hoofd, waar door een gapende wonde ontstond. De hevig bloedende jongen werd naar de dichtstbijzijnde arts vervoerd, die eerste hulp verleende. Tengevolge van de hevige pijn was de jongen enige tijd bewusteloos. (Advertentie) nuwpijn.een tergende kiespijn over vallen U soms op het meest onge legen ogenblik. Neem dan één of twee „AKKERTJES" en in tien minu ten voelt U de pijn als het ware van U afglijden. „AKKERTJES" zijn ware pijnverjagers, die Uw maag niet ver moeien en hart noch nieren aantasten. helpen direct Docenten lichamelijke oefening vergaderden. Zaterdag kwam in hotel Centraal te Goes de afdeling Zeeland van de Vereniging van Leraren en Onderwij zers in de lichamelyke opvoeding in Nederland voor de eerste maal in vergadering bijeen. Van de 2L Zeeuw se leraren zyn er thans 18 bij deze vereniging aangesloten. De bedoeling is, dat men op geregelde tijden bij eenkomsten houdt om gedachten en ervaringen uit te wisselen. Zo gaf Zaterdag de heer J. Stevens uit Vlis singen een demonstratie badminton en de heer S. Eversdyk uit Zierikzee een uiteenzetting van de volleybal- spelregels. Voorts werd een voorlo pig bestuur gevormd, bestaande uit de heren S. Klompe uit Goes, voor zitter, J. Stevens uit Vlissingen, secretaris en J. Wolthers uit Middel burg, penningmeester. Op 9 December zal opnieuw wor den vergaderd, waarbij de heer Wol thers een cursus bewegingsscholing zal geven. Verder bestaat het voor nemen om de jaarlijkse schoolhand- bal-, voetbal- en korfbalwedstrijden te gaan organiseren. Havenhoofden te Dirksland verzakken door sterke stroom. Ten gevolge van de ,zeer sterke eb- en vloedstroom door het Aardap pelengat van het Haringvliet zijn de. beide havenhoofden van de buitenha ven van Dirksland aan het verzak ken. De palen van het x-emmings- werk zijn reeds weggevloeid. BEVORDERING BIJ I)E RIJKSWATERSTAAT. Bij beschikking van dc Minister van Verkeer en Waterstaat is, te re kenen van 1 Januari 1949 af, de ad ministratieve ambtenaar A 1ste klas se van de Rijkswaterstaat in vaste dienst de heer J. de Ruijter te Mid delburg, benoemd tot administratief hoofdambtenaal". SCHEEPVAARTBEWEGING DOOR KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. In de maand September passeer den ter in totaal door het kanaal van Zuid-Beveland 6382 schepen met een tonnage van 2.524.014 ton. Hiervan waren 3979 schepen geladen met 'r tonnage van 1.804.339 ton. 2403 sche pen met een inhoud van 719.675 ton waren ledig. In Augustus passeerden er in to taal 5674 schepen met een inhoud van 1.836.212 ion. Toen waren er 3281 schepen geladen, welke een in houd hadden van 1.258.973 ton en 2393 ledige schepen met een inhoud van 577.239 ton. Tot de Rijnvaart behoorden hier van in de richting Wemeldinge Hansweert 598 geladen schepen met een inhoud van 476.033 ton en 34 ledige schepen 33.108 ton. Richting Hansweei-tWemeldinge waren dit 390 geladen schepen 321.448 ton en 116 ledige schepen 88.022 ton. In Augustus waren deze cyfers richting WemeldingeHansweert 321 geladen schepen 241.023 ton en 50 ledige schepen met een inhoud van 42.815 ton. Richting Hansweert Wemeldinge waren dit 204 geladen schepen met een inhoud van 175^343 ton en 64 ledige schepen met een inhoud van 44.879 ton. Bij het aantal gepasseex-de sche pen waren in totaal 50 coasters. Hiex-van waren er 10 geladen en 25 ledig in de richting wemeldinge- Hansweex-t en 7 geladen in omgekeerde richting. In Augustus passeerden er in to taal 38 coastex-s. Toen waren 't 13 geladen en 9 ledige in de richting WemeldingeHansweert en 4 gela den en 12 ledig in omgekeerde rich ting. In nationaliteiten waren de sche pen verdeeld als volgt: 4342 Neder landse, 1487 Belgische, 191 Franse, 203 Zwitserse, 14 Engelse. 140 Duit se en 5 Luxemburgse. Dat waren in Augustus 3856 Nederlandse, 1436 Belgische, 102 Franse, 171 Zwitser se, 30 Engelse, 77 Duitse en 2 Zweedse. De hal in het kantoorgebouw van de N.V. Kon. My. „De Schelde" te Missingen was Zaterdagmorgen versierd met een aantal bloemstukken en op een standaard stond een schilderij, dat bedekt was met een stuk zeil doek. Twee ryen stoelen waren neergezet voor de oudjes en daarachter ston den de honderden genodigden, die de besloten herdenking van het 75-jarig bestaan der maatschappij bijwoonden. Stilte viel toen de heer A. Smit, directeur van de N.V. „De Schelde",, 't spreekgestoelte besteeg en mede namens de directeuren ir. H. W. van T(jen en J. W. Hupkes allen hartelijk welkom heette. „Wij zyn bijeengekomen om te her denken, dat op 8 October 1875 de stichtingsacte van de N.V. „De Schel de" werd getekend", aldus de heer Smit. Spr. vex-klaarde in het bijzonder ge troffen te zijn door de schriftelijke gelukwens van het Vlissingse ge meentebestuur en hij las deze brief voor, waarin herinnerd wordt aan de noodtoestand die in de stad Vlissin gen ontstond, toen in 1868 de rijks werf werd opgeheven en in 1874 het inwoner-aantal met meer dan 2000 was geslonken. Vlissingen dreigde een dode stad te worden. In het jaar 1875 echter wax-en de nieuv/e havenwerken gereed geko men, vex-scheidene handelshuizen trof fen voorbereidingen zich in Vlissin gen te vestigen, men koesterde grote vex-wachtingen van de pas opgerichte Stoomvaart My. „Zeeland" en op 15 November begon de N.V. „De Schel de" haar arbeid op de vexiaten rijks werf. De tijd zou leren, dat voor de laat ste onder-neming de grootste ontwik keling was weggelegd. Het gemeentebestuur consta teert dan in zjjn brief, dat de N.V. „De Schelde" de economi sche groei van Vlissingen heeft bepaald en uit economisch oog punt het karakter van de stad ging beheersen. Gewezen wordt op de goede sa menwerking tussen de maat schappij en hel gemeentebestuur voor het welzjjn van de bevol king. Ook in de toekomst kan een goede geest van samenwer king nog veel tot stand brengen. Tot zover deze bxief, waarover de heer Smit verklaarde vex"heugd te zijn, omdat het gelukt is met het ge meentebestuur in opbouwende zin te werken, ook al liepen de belangen van gemeente en Schelde niet altyd parallel. Tal van andex-e brieven zijn nog binnengekomen, o.a. van de Prov. Stoombootdiensten, de Metaalbond, de Ver. van Technici by de Scheep vaart. het bureau Veiïtas, de Ned. Handelsmaatschappij, de My. „Neder land", de Rottei-damsche Bank, Lloyds Register, Ned. Fabrikaat, enz. enz. AVONTURIER jj. Wy willen, aldus spr., thans enige woorden wyden aan degenen, die de maatschappij onder leiding vaxx spr.'s grootvader, hebben opgezet. Zij zyn eigenlijk als avonturiei-s naar Vlissingen gekomen om samen te werken met de eerste directeur, de heer Van Raalte. Een reeks namen opsommend van mannen, die uit Alblasserdam, Slik kerveer, Ridderkerk en Oud Alblas naar Vlissingen kwamen, wees spr. er op, dat zij de stamvaders van echt- Vlissingse families werden. Spr. noemde ook namen van fa milies, die gedurende di*ie geslachten bij „De Schelde" werkten. Daarna herinnerde hij aan het so ciale werk, dat werd aangevat, zoals de woningbouw, het ziekenfonds, de pensioenfondsen en de ongevallen- dienst. Er staan bij de maatschappij inge schreven 80 mensen met 50-jarige dienst, 499 met 40-jai'ige dienst en 1616 met 25-jarige dienst. DE TOEKOMST. Sprekende over de toekomst van het bedrijf, moest de heer Smit op het x-iskante karakter daarvan wij zen. De matex-ialenpryzen zyn wild. Het is onzeker wat er met de lonen gaat gebeuren. Toch wensen de klan ten een vaste px-ys. De dix*ectie staat dan voor de moeilijke beslissing, hoe ver men met het nemen van risico's mag gaan. De werken, die wij aan nemen, aldus spr., lopen soms over drie jaren en wij moeten zorgen voor een zekere resei-ve. Daarom werd het niet geoorloofd geacht grote bedragen uit te geven voor feestviering. De tijden zyn te moeilijk en onoverzichtelijk om daar voor over het geld van de maatschap pij te beschikken. De eerste plicht xs, dat we aan het werk blijven. Spx-. dankt voor het huldeblijk, dat het personeel wilde aanbieden. JUBILEUM-PUBLICATIES. De directie heeft ter gelegenheid van het jubileum een plaat laten versehynene, die een beeld 'geeft van de 273 schepen, welke in de loop der jaren werden gebouwd. Deze plaat zal op ruime schaal versfx-eid worden. Voorts zal binnenkort een ge denkboek verschijnen, waarbij de voorlichting over het werk van de maatschappij op de voorgrond zal staan. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat dit boek een plaatsje zou vinden in de boekenkast van alle aanwezigen. AANBIEDING HULDEBLIJK. De voorzitter van het huldeblyk- comité, de heer M. C. Kuijl, sprak daarna namens het gehele personeel Vergadering afdeling Zeeland van de Hervormde Mannenorganisstie. Toch blijven vele moeilijkheden. Zaterdagmiddag waren vele Zeeuwse leden van de Hervormde Mannenor- .ganisatie „In dienst dor Kerk" naar de Bogardzaal te Middelburg geko men om daar te luisteren naar de rede van ds. A. W. M. Odé, Ned. Hervormd predikant te Goes, lid van liet hoofdbestuur der organisatie en voorzitter van het provinciaal kerk bestuur. Het onderwerp, waarover ds. Odé sprak, luidde: „Hoe staat het met onze organisatie?" Allereerst vertelde ds. Odé iets na ders over het aantal afdelingen, waarbij bleek, dat er thans 200 afde lingen over het gehele land zijn. Gx-oningen staat aan de kop van alle provincies wat betreft het aantal af delingen, doch Zeeland heeft de mees te leden. Thans begint het werk ook te groeien in de steden. Toch blijken er vex-schillende rem mende factoren te zijn, aldus spx'eker. Er is te weinig besef in de gemeente over het „kei"k-zijn". Men sluit zich op en is te veel gehecht aan traditio nele vormen en verhoudingen, tei*wijl toch het evangelie nieuwe, inspireren de krachten moest leveren. Voorts zyn er sociologische moeilijkheden. Men denkt nog teveel in groepen en standen. Dan zyn er interne moeilykheden. Er is teveel besef voor de eigen kring en niet voldoende openheid voor»het geheel. Ook in de top heeft de organisatie kindex-ziekten xnoeten doorstaan, doch thans is de verhouding zowel in het hoofdbestuur als ten aanzien van de Synode goed. Ook zijn er finan ciële moeilykheden. Het teruglopen van de grote Paascollecte, noopt de Synode tót inkrimping van het ker- kewei-k, en heeft ook de financiële steun aan de landelijke vereniging, doen ophouden. Het gevolg'hiervan is, dat 'de landelijke pi"opagandist, de heer L. Postma te Leeuwarden, tegen 1 Jan. a.s. is ontslagen. Zijn werk zal moeten worden overgenomen door de hoofdbestuux-sleden en door de provinciale actie. Aandeelhoudersvergadering Z.V.T.M. Zaterdagmiddag werd in het hoofd kantoor der Z.V.T.M, in Terneuzen, de gewone jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhoudei-s der Zeeuwsen Vlaamse Tramweg Mij. N.V. gehouden. Jaarstukken, jaar verslag, alsmede de winst- en ver liesrekening werden onveranderd goedgekeurd. De aan de beurt van aftreden zijn de commissarissen, t.w. de hex*en nir. K. P. v. d. Mandele en graaf M. Lippens, werden beiden herkozen. BETONNING IN DE QÓSTERSCHELDE. In de Hammen, een vaargeul in de Oosterschelde by het eiland Schou- wen-Duiveland, is de zwarte stompe ton no. 2 vèrvangen door een zwarte lichtboei, tonende een rood onderbro ken licht, elke 8 sec., helder 4 sec. In verband mét het veelvuldig voorkomen van vernielingen aan ton nen, bakens en lichtboeien is door de Dienst van het Loodswezen aan de Politie te water verzocht scherp toe zicht te houden op het meren, van vaax-tuigen aan tonnen, bakens en lichtboeien, hetgeen dan een overtre ding is van art. 167 van het Wetboek van Strafrecht. EXAMEN WATER BOUWKUNDIG OPZICHTER Voor het examen voor waterbouw kundig opzichter, afgenomen te Mid- delburg door de examencommissie, benoemd door de Bond van Techni sche Waterschapsambtenaren in Zee land, slaagden de navolgende Candi da ten: H. Adriaanse te Westkapelle; J. Bijnagte te Domburg; J. J. de Back te Terneuzen; A. Le Due te Middel burg; L. J. Droogers te Zeist; M. A. van Gilst te ColijnsplaatH. Ch. Geuze te Middelburg; G. Gillissen te Goes; J. Houtekamer te Kribbendij- keM. S. van Hoeve te Sas van Gent; J. Janse te 's Gravenhage; J. Koppejan te Westkapelle; W. N. Keersemaker te Middelburg; J. W. C. de Koeyer te Hoorn; G. Labrujjex-e te Middelbiu'g; D. Looij te Willemstad; J. G! Mullié te Middelburg; P. Ovaa te Rit them; A. Oudesluys te Schex-- penisse; K. Overbeeke te Krabben- dyke; A. J. Priem te Ovezande; G. N. Priester te Gouda; C. W. Schip pers te Kortgene; A. van Sighem te Westkapelle; H. Stuurman te Am- mei"stol; J. Scheele te Axel; B. Theu- nissen te Jutphaas; M. C. Vos te O. en W. Souburg; G. J. Wiehman te 's- Gravenhage; J. Wattel te Sei'oosker- ke; P. Zuidhof te Breskens. VERBLIJDENDE ACTIVITEIT Trots dat alles is er in vele afde lingen verblijdende activiteit, een drang naar meer kennis, liefde en verantwoordelijkheid voor het kerke- werk. Langzamerhand werd team geest gekweekt: de ingenieur, de ju rist, ambachtsman en arbeider wei- ken veelal samen. Men beseft weer wat 't zeggen wil, van Christuswege geroepen te zijn. Hetzelfde geldt voor de discussie-groepen. De zelfwerk zaamheid der leden en niet de lei ding door px-edikanten moet het doel zijn. DE VERHOUDING TOT DE KERK De Synode toont grote belangstel ling vooi" de opbouw der organisatie. Onlangs had het hoofdbestuur een bespreking met de secretaris der Sy node, dr. E. Emmen. Het volgende nummer der „Hervormde Kerk" zal geheel aan de mannenvereniging z|jn gewyd. Overleg over samenwerking, heeft ook plaats gehad met de Federatie van de Herv. Vrouwenverenigingen. Mannen en vrouwen behoren immers tot de gemeente. Toch schijnt voor zichtigheid hier gewenst. De afdeling Goes heeft het woox*d „mannen" uit de naam der organisatie i"eeds ge schrapt. Onze roeping is thans wel öuide- lyk, namelijk, om in deze verwarren de tyd de gemeente meer bewust te maken voor haar verantwoordelijk heid. Laten w|j openstaan, aldus ds. Odé, voor het nieuwe, dat zich gaat aandienen, mede met het oog op de nieuwe kerkorde. God roept ons, Hij die ons roept is getrouw. Na deze, met grote belangstelling gevolgde i*ede, werd de heer C- Dron- kei's te Vlissingen herkozen als lid van het hoofdbestuur voor Zeeland Ds. F. Don te Middelburg, die het onderwerp in zou leiden: „Wat doen we op onze vergadering?", was ver hinderd en werd ver-vangen door de heer Dronkers. By de uitvoerige discussie na de rede van ds Odé, wees deze er onder meer op, dat het z.i. in de wex-eld- storm van deze tijd volkomen onver antwoord is, dat leden der kerk die kleine groep van getx*ouwen in I deze wereld, die zich in onze tijd nog naar Christus wenst té noemen zich vei'delen door politieke verschil len. Ditzelfde, zo eindigde spreker, is ook van toepassing op de lichtingen in de kerk. te Vlissingèn, Breskens, Dordrecht en elders op de montagewerken. Spontaan was het denkbeeld opge komen een huldeblijk aan te bieden. De keuze is gevallen op een model van een onzer koopvaarders uit de Gouden Eeuw en wel het schip „De Salamander", waarop M. A. de Ruy- ter als eigenaar en kapitein 8 jaar- heeft. gevaren. Het model is nog niet gex-eed, maar spr. verzocht het te z|jner tyd een plaats te willen geven in de hal van het kantoorgebouw als biyk van het medeleven der werknemers, als symbool, van wat door samenwerking van werkgever en werknemer kan worden tot stand gebracht en ook om de vooruitgang der techniek te demonstreren nu schepen als de „Willem Ruys" gebouwd worden. Spr. uitte de beste wensen en ont hulde tenslotte een schilderij, waarop het mo.del van „De Salamander" op ware grootte was afgebeeld. De heer A. Smit dankte hartelijk en allen stemden geestdx-iftig in met het driewerf hoex-a, dat hy aanhief op de voox-spoed en het welzyn van het jubilerend bédi-yf. Daarna blééf men nog geruime tyd gezellig byeen, tex-wyi lopend buffet voor verversingen zorgde 1 KERKNIEUWS. Intrede ds. J. P. van Roon. 7 Zondagmiddag deed ds. J. P. van Roon, komende van Kortenhoef,, zyn intrede bij de Ned. Hervormde Ge meente van Zierikzee. Hierdoor werd een vacature vervuld van 14 maan den, ontstaan door het vertrek van ds. M. H. Knyff. Ds. van Roon werd in de morgendienst bevestigd door ds. A. Makkenze uit Tienhoven. Deze had als tekst gekozen Niuneri 21 8. 8. Evenals 's morgens was 's mid dags de kex-k geheel bezet. Ds. van Roon werd binnengeleid door ouder ling A. Jonker, terwijl het kerkkoor Gezang 265 zong: „God is tegenwoor dig, God is in ons midden". Alvorens de kansel te betreden nam ds. van Roon met ds. Makkenze plaats voor de Avondmaalstafel. Nadat' de laat ste Handelingen 8 vs. 35 had gelezen, overhandigde hij aan ds. van Roon, het doopbekken en de broodschaal. De tekst van de intredepx-eek was ontleend aan Romeinen 10 vers 8 en 9: „Dit is het Woord, waaruit wij prediken". Ds. van Roon wees er op, dat er een gespannen verwachting is zowel by gemeente als by predikant. Beiden hebben wij echter dit gemeen, dat we mensen zijn, zondige mensen. Van ons wordt geëist trouw in de Be diening en trouw in het luisteren. W'e moeten belijden met de mond en ge loven met het hart. Na de preek zongen koor en gemeente in beurt zang Gezang 282. Nadat ds. van Roon de gemeente had toegesproken werd het woord gevoerd door ds. A. N. Pynacker Hordyk. Deze heette zijn nieuwe collega hartelijk welkom. Namens de ring sprak ds. G. E. Hui zing vanDreischoi'. Hy verzocht de gemeente de nieuwe herder en leraar Psalm 122 3 toe te zingen. Onder de vele aanwezigen bevond zich o.a. de kerkeraad uit de vorige gemeente van ds. van Roon. OOSTERLAND HEEFT NIEUWE V PREDIKANT. In de morgendienst van de Ned. Herv. Kerk te Oosterland werd door ds. H. W. Waardenburg uit Rotter dam candidaat W. Radstake, even eens uit Rotterdam, bevestigd in zyn ambt als herder en leraar dezer ge meente. Ds. Waardenburg deed dat naar aanleiding van Kon. I hoofdst. 18 46. De handoplegging geschiedde door ds. Waardenburg en ds. Westei-- hof uit Nieuwerkerk. De gemeente zong ds. Radstake en zyn vrouw Ps. 134 3 toe. In de avonddienst volgde de intrede van ds. Radstake, die als tekstwoord had gekozen Ex. 33 15. Na zyn pre dikatie bracht hy dank aan ds. Waar- dburg die hem in zijn ambt had be vestigd, aan ds. Westerhof als con sulent, aan kerkeraad en kerkvoog dij, aan de burgemeester als hoofd van de gemeente, aan de heer D. Kosten als hoofd der school en ten slotte aan de gehele gemeente, die de pastorie in een feestgewaad had gestoken. Namens de kerkeraad sprak tie heer J. C. Bouwman en voor de kerk voogdij de president-kerkvoogd, de heer H. J. v. d. Zande. Ds. Wester hof sprak namens de ring Duiveland en als consulent, waarna de nieuwe predikant door de gemeente tenslotte werd toegezongen Ps. 120 4. Het kerkgebouw was in beide diensten geheel gevuld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2