Gerefkerk te Axel toegewezen aan afgescheiden gemeente Veere's kleine, oude kerkje in nieuw gewaad MIDDELBURGSE KANTOORKLERK VEDUISTERDE RUIM 10.000.- BEZWAREN TEGEN HET I.K.O.R. Rechtbank te Middelburg ontzegt kerkeraad Ger. Kerk zijn vorderingen Restauratie thans nagenoeg voltooid Een nieuwe school in Waterlandkerkje. Oe woningbouw in Zealand. PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 Gevraagde uitspraak wordt in vermogensrechtelijk opzicht niet houdbaar geacht. 1 Naar w\j vernemen heeft cle Rechtbank te Middelburg een vordering van de kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Axel, welke ten doel had de door de Gereformeerde Kerk onderhoudende artikel 31 der K.O. aldaar in bezit genomen onroerende goederen van eiseres terug te verkrijgen, afgewezen. Dit betekent dus, dat deze goederen waartoe ook het kerkgebouw behoort thans zyn toegewezen aan de nieuwe gemeente. Het is echter te verwach ten, dat de eiseres van dit vonnis In hoger beroep zal gaan. De eisende party in deze civiele procedure had gesteld, dat zij eige nares is van de navolgende onroeren de goederen: een kerk met erf, een pastorie met tuin en een erf, groot 90 c,a„ welk eigendom zij gedaagde, do kerkeraad van de Kerk van Axel, zich noemende Geref. Kerk van Axel onderhoudende art. 31 K.O., betwist. Deze gedaagde zou, zonder daartoe gerechtigd te ziin, gebruik maken van de kerk voor 't houden van gods dienstoefeningen en het geven van cathechisatie-onderwys, terwijl de pastorie wordt bewoond door een pre dikantsweduwe,. die géén lidmaat is van de Geref. Kerk. Voorts werd gesteld, dat gedaagde zich b\j besluit van 1 Augustus 1945 onttrokken heeft aan het Generaal- Synodaal verband der Gerefor meerde Kerken In Nederland, zonder zelfs maar de gemeente in een zo ern stige zaak te horen. Gemeend werd, dat de kerkeraad niet bevoegd was om voor de lidmaten te beslissen over vragen van geloof en leer, met gevolg dut de lidmaten niet aan deze beslis sing zijn gebonden. HET OORDEEL VAN EISERES. Ook na opzegging van het verband met de Generale Synode, aldus eise res, bleef gedaagde zich beschouwen als de wettige voortzetting van de vroegere ongedeelde Geref. Kerk van Axel. Eiseres verklaarde van oordeel te zijn, „dat men de onrechtmatige en onwettige bezetting harer kerk en andere gebouwen door gedaagde en de bij de Kerk aangesloten leden niet behoeft te dulden" en voegde er aan toe. dat men dit ook niet zal dulden. Ook zou gedaagde een onrechtmatig gebruik hebben gemaakt van meube- Andermaal een congres op Walcheren. DITMAAL VAN DE „HINDERWET- EN BOI WTOEZIOHT- YERENIGING". Walcheren is dit jaar wel een ge liefd oord voor het houden van lan de' :ke vergaderingen en congressen! G M'en was het de „Hinderwet- en Bouwtoezicht-vereniging", welke er haar 26e jaarvergadering hield. Als plaats van samenkomst had men het hotel „Noordzee.Boulevard" te Vlis- singen gekozen. Na afhandeling van de huishoude lijke zaken werd in de ochtendverga dering door de heer ir. A. Wiebes. hoofdingenieur bij de Rijkswater staat in het arrondissement Vlissin- gen. een voordracht gehouden over de droogmaking van Walcheren. Na een ontvangst door het gemeen tebestuur van Vlissingen ten stad- huize, werd 's middags door de heer W. A. van der Werft hoofd van het Bureau Herverkaveling te Middel burg. een causerie gehouden over het ondeiwex-p ..Het geïnundeerde Wal cheren en de herverkaveling". Ten slotte werd nog onder leiding van de heren Wiebes en Van der Werff een excursie gemaakt naar diverse wer ken op Walcheren. Douane sloeg goede slag. De ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen te Sas van Gent heb ben in de Kanusvlietpolder een goede slag geslagen. Ze zagen daar een landbouwer op verdachte wijze met zijn paard en wagen rondrijden. Toen zy de wagen aan een onderzoek on- derwierpen ontdekten zy onder pak ken stroo verborgen 450 kg room boter ter waarde van f 2000. bestemd om frauduleus te worden uitgevoerd. De boter werd in beslag genomen en tegen de landbouwer en nog twee andere personen werd procesverbaal opgemaakt. Een vreemde vangst. Schipper A. Kik uit Brulnisse ving in zyn kuilnet een vreemde vis. Dit zeedier had een grote kop met een bek, welke veel overeenkomst verr toonde met de bek van een hond. Op de rug had de vis vinnen, die als de vleugels van een vlinder konden wor den uitgespreid. Bovendien waren er van voren poten, zoals men die bU een krab aantreft. Deze vis behoort ongetwyfeld tot een op de Zeeuwse stromen zeldzaam voorkomende soort. De lengte van de vis bedroeg ongeveer 50 cm. Twee schepen vastgelopen. Vrijdagmorgen liep het Amerikaanse s.s. „Marine Merchant" naby Bath met hoog water op de slikken aan de grond. Het schip was niet geladen en op weg van Antwerpen naar zee. Het werd door 8 sleepboten vlotgetrok- Ken. Donderdagnacht voer ter hoogte van de spitse ton no. 51 by Bath het Zweedse s.s. Nordanlans omhoog. Het kwam echter zonder assistentie vlot. len, kasgeld, notulenboeken, archief en bibliotheek der Kerk. Diaconie, Zendingscommissie en Evangelisatie commissie, Men eiste ondermeer, dat gedaag de zou worden veroordeeld de onroe rende goederen opgemeld binnen drie dagen na betokening van het in de ze te wijzen vonnis to verlaten en to ontruimen met overgave der sleutels en ter vrjje beschikking van de ker keraad van eiseres to stellen. Voorts, dat zjj veroordeeld zou wor den alle gelden, op 1 Aug. 1945 in do kerkciyke kas aanwezig en alle roe rende goederen, af te geven en dat haar zou worden gelast een dwang som van 800.te betalen voor elke dag, dat zü in gebreke bljjft de onroe rende goederen te ontruimen. HET OORDEEL VAN DE RECHTBANK. Naar het oordeel van de Rechtbank te Middelburg echtor bestaat wel de verplichting om de besluiten der Sy node voor „vast en bondig" te hou den, doch houdt dit geen beletsel in om zich uit het verband los te ma ken. Doch OQk al ware dit laatste on wettig, dan verbindt het gemene recht nog niet onderhavige uittreding met het verlies van goederen. De Rechtbank kan voorts uit dc be palingen van de Kerkordening niet opmaken, dat do kei'kei'aad voor het nemen van eep beslissing omtrent de betrekkingen van de Kerk als geheel met andere Kerken de gemeente zou hebben te horen. Bovendien bleven de lidmaten vrö uit de plaatseiyke kerk te treden, in dien zij de leer van de kerkeraad niet deelden. In dit verband wordt door de Rechtbank opgemerkt, dat ongeveer 5/6 lidmaten zich achter het be sluit van de kei'keraad hébben ge schaard. De door eiseres gevorderde uit spraak, dat z\j de enige en wettige voortzetting is van de vóór het ker- keraadsbesniit van I Augustus 1945 bestaande, toen onverdeelde. Gerefor meerde Kerk van Axel, schynt de Rechtbank in vermogensrechtelijk opzicht niet houdbaar en z\j ontzegt eiseres daarom haar vorderingen. BEVORDERINGEN BIJ UMKS WATERSTAAT. Do hoor ir, A. Wiebes, hoofdinge nieur by de Ry'kswaterstaat in het arrondissement Vlissingen,* ia, te re kenen met ingang van 1 Januari 1949, bevorderd tot hoofdingenieur A. De administratief ambtenaar A 2e klasse en bureelchef in het arron dissement Ternèuzen van Rykswa- terstaat, de heer L. Wiskerke, is, met ingang van dezelfde datum, bevor derd tot admif-istratief ambtenaar A le klasse. De tentoonstelling in Gent. DB LAATSTE LOODJES. Vrijdagavond was men met volle energie In Gent doende om de laatste hand te leggen aan de tentoonstelling „Zie Zeeland" in Gent. Natuurlijk moesten de gebruikelijke moeilijkhe den daarbij overwonnen worden, maar de Belgen tonen zich van hum beste kant door alle mogelijke medewer king te bieden. De heer Hammacher heeft tot Don derdag persoonlijk de leiding gehad van het arrangement der tientallen schilderijen. Vrijdag zyn op hot eer ste noodsein de heren Dirk van Gel der (Veere) en Boe (Dordrecht) toe gesneld om de helpende hand t.e bie den, Dc belangstelling voor do Acade mische zitting, waarmede de ten toonstelling geopend wordt, is zo groot, dat men vreest dat flo aula van cle universiteit te klein zal zyn. Voor de tocht van de Koningin Ju liana op 14 October zyn reeds 750 plaatsen besproken, zodat men heel snel moet zyn, wil men nog mee kun nen. Latere boot uit Breskens in verband met .,Zie Zeeland". In verband met de opening van de Zeeuwse tentoonstelling te Gent zal vandaag (Zaterdag) de laatste pro vinciale boot van Breskens naar Vlissingen en van Perkpolder naar Kruinlngen varen om 12 uur 30. Voorts zal Maandag na het concert te Gent de laatste boot van Breskens en Perkpolder vertrekken to 11 uur 30 min. Staatssecretaris Muntendam opent watertoren te Oostburg. A.s. Dinsdag zal te Oostburg de herbouwde watertoren officieel in ge, bruilc worden gesteld door de staats secretaris van sociale zalton, dr. P. Muntendam. Op Hervormingsdag na acht jaar weer in gebruik. In de kleine kerk van Vcerc, sinds het jaar onzes Heren 1348 aanhan kelijk leunend tegen haar grote zuster, heerst stilte, een welhaast tast bare, beklemmende stilte. De herfstzon speelt voor toverlantaarn en werpt op de blanke pilaren bibberende mozaïeken van roze, zachtgroene en lila vierkantjes, afspiegeling'Van'de trot Sé gTas-ïn-Iopd ramen, op een tafel liggen grys en verstomd tien, twintig, dertig orgelpijpen |n het gelid en in een hoek rust een oude klok, die het al lang opgegeven heeft de tijd op z\jn eeuwige tocht te volgen. Maar dan klinkten plotseling ergen s in dc hoogte hamerslageneerst bedaard en zacht klop, klop, klop clan steeds sneller, steeds drif tiger tik, tik, tik, tikHet geluid vult de hoge ruimte, trilt feeste lijk in verborgen hoeken, ketst bruusk tegen trekbalken en voert het le ven terug in deze kleine kerk, de kleine kerk van Veere. Op een hekje ligt zowaar de „Who's who?" van de Zeeuwse monumenten en na enig bladeren lezen wij de burgerlijke stand van dit bouwwerk.*. Nuchtere technische gegevens over. beuken, traveeën, spitsbogen en steun beren en nuchtere jaartallen, die de rijke geschiedenis van dit als hallen kerk gebouwde bedehuis boekstaven: 1348 gereed, 1686 gedeeltelijk afge brand, 1699 weer in dienst genomen, 1813 ingericht tot bomvrye kazerne, 1821 andermaal kerk. Daarmee is het uit, althans in 't boek, maar naast ons staat de Middelburgse architect de heer M. J. J. van Beveren en hy behoeft slechts^om zich heen te wij zen om ons te laten inzien, dat de glorie van Veere's vriendelijk kerkje niet is gestold, doch dat het gereed is een nieuwe levensperiode aan te vangen, uitgedost in een nieuw en prachtig kleed. Die restauratie thans nagenoeg voltooid was wél dringend nodig! Toen de Ned. Hei-vormde gemeente acht jaar geleden voor het laatst in het gebouw samenkwam (langer ging het eenvoudig niet meer en dus heeft men sedertdien gebruik moe ten maken van de gastvrijheid der Geref. Kerk), verkeerde het in zo'n abominabele toestand, dat direct in gegrepen had moeten worden. Maar wie kon wat uitrichten, zolang de Duitsers zelfs Veere tot een onaan genaam oord maakten? Toen de be zetters echter hun hielen hadden ge licht, ontwierp de heer Van Beveren een tot in de finesses uiterst verzorgd restauratieplan en togen de werklie den aan de slag. De oude mannetjes van Veere, die op een zonnige ach ternamiddag zo graag een ommetje maken, zagen, naarmate de maan den verstreken, steeds grotere veran deringen." De muren werden ver nieuwd en de fraaie steunberen aan het licht gebracht, de voorname ra men werden in de oude toestand hersteld en van zacht-gekleurd glas- in-lood voorzien, de vroegere ingang werd verplaatst naar de Noordgevel. KOLOMMEN WAREN VERBRAND. Maar en dat konden die man netjes niet zien, doch zoveel te beter horen ook binnen in de kerk werd hard gewerkt. De vloer werd l.lt) m. verlaagd en daardoor in de oorspron- kelttket bestand gebracht. Tegolijker- tyd werden gegevens ontdekt over' de hoedanigheid van de ooi-spronke- lijke koor-vloer en ook deze werd in ere hersteld. Toen men eenmaal aan het werk was, bleek, dat de natuurstenen ko lommen die de twee beuken scheiden, in 1688 geheel verbrand waren en gesloopt dienden te worden. Zij zijn later in baksteen opnieuw opgetrok ken en evenals de muren licht ge pleisterd. De kapitelen werden ver nieuwd en er werden bladermotie- ven in uitgehakt. Ook de scheidbo- gen tussen de beide beuken onder gingen een grondige reparatie, want zij verkeerden in een miserabele staat. Het allesbehalve mooie vlakke plafond heeft plaats gemaakt voor twee gebeitste vurenhouten tonge welven. De trekbalken werden voor de helft vernieuwd; de andere helft is gelast met oude balken. De heer Van Beveren neemt ons mee naar een plekje achter in de kerk, waar tijdens de wex-kzaamhe- den een prachtige grafsteen aan bét licht is gekomen, versierd met de af beelding van een fors koggescljip. Het is een gothisehe steen, die in dé renaissance opnieuw gebruikt is en die gewyd is aan de nagedachtenis van de in 1678 overleden Adriaan Brouwenaer. „beüx-tschipper van Ter Veer op Dordt" èn aan zyn huis vrouw. ORGEL GERESTAUREERD. De kostbaarheden van Veere's kerk hebben alle een grote schöónmaak- beurt ondergaan: de fraai gegra veerde koperen kroon, de preekstoel uit 1710, de beroemde herenbank, die Er zal nu spoed gemaakt worden met de bouw van de nieuwe school in Waterlandkerkje. Verwacht mag wor den. dat de jeugd binnen korte tijd een betere huisvesting zal krijgen, wat dan ook wel hard nodig is. Het ge bouw, waarin thans de school nog is ondergebracht, verdient de naam school eigenlijk niet meer. Het gebouw en de inrichting voldoen al lang' niet meer aan de eisen. De vloeren verke: x-en in zeer slechte staat en het hemel' water komt maar al té vaak de lossen verstoren. Geen wonder, dat er zowel bij het onderwijzend personeel en het gemeentebestuur, als bij alle ingezete nen vreugde heerst over het feit. dat na lang wachten en vele moeilijkheden er nu eindelijk schot in de bouw is ge komen. Donderdagmiddag werd dé eerste steen gelegd door Adrie Ver- brugge. het zoontje van de burgemees ter. Hierbij waren het college van B, en W. en het onderwijzend personeej met de schoolkinderen aanwezig. Bur gemeester Vei-brugge schetste in het kort dc moeilijkheden, die overwon nen moesten worden en bracht dank aan allen, die medegewerkt hebben om tot de bouw van een nieuwe school te komen. Ook werd het woord gevoerd door de architect, de heer W. Bruijnooge en de aannemer, de heer Verstraete, Zijn wij goed ingelicht, dan zal de uit de bevolking gevormde „stichting" er voor zorgen, dat dé nieuwe school van vele nieuwe snuf jes. die niet bij de bouw zijn inbegre pen, fcal worden voorzien. verplaatst is, evenala het .grafmonu ment uit 1771 voor Jan de Miggrodc, een obelisk van donkere steen, waar tegen een witmarmer?» doodshoofd en een witmarmeren Bybel soherp en vermanend afstoken. Het orgel wordt thans ge restaureerd en vergroot, een wérk, dat deze maand gereed komt. Het wordt geplaatst in een nieuwe ga lerij. Nieuw zijn ook het doopvont en de verlichting met 28 „diepstralers", die-.stralen van 11 meter afschieten. De verwarming zal echter, in ver-, band met de financiën, heel gewoon met kachels geschieden. Om brand gevaar te voorkomen zyn de dakgo ten niet vai\;leod, niaar van beton vervaardigd. Het is ook de moeite waard een kykje te nemen in de naast de kerk gelegen consistorie, waarvan het in drukwekkende oude netgewelf en de grote, dubbele kruisvensters, die ge heel verminkt waren, hersteld zijn. De restaurateur ontdekte, dat zich vroeger onder deze ramen nisjes be vonden en heeft deze weer laten aan brengen. De plavuizen vloer, de schit terende deur, de kostbare renaissan- ce-tafcl cn een oude geldkist dragen er het hunne toe bij, dat men in dit vertrek een Middeleeuwse sfeer kan proeven. Hét ligt in de bedoeling de kork op Hervormingsdag, 81 October, weer in gebruik te nemen. Dan kunnen de Verenaren zich met eigen ogen over tuigen, hoe mooi zy is geworden, dan zal de Nod. Hervormde gemeente weer haar eigen huis kunnen betrek ken, een huis om trots op te zyn. UIT DE RECHTZAAL Twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. Een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden, met aftrek van het voor arrest, is gisteren voor de Middelburgse Arrondissementsrechtbank gevraagd tegen de 36-jarlge kantoorbediende Josoph B. uit Middelburg, die toe heeft gegqven in dienst van do Ned. Heidemaatschappij geldsbedragen tot een to taal van 10.640.— Te hebben verduiatord. Wegens knooier'yen, in militaire dienst-verricht, is hij reeds eerder door de Krijgsraad veroordeeld tot een ge deeltelijke onvoorwaardelijke, gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Het voor waardelijke doel zal h\j nu ook moeten uitzitten. Hij moet nog meer straf uitzitten. B. kwam in 1948 in dienst bij de Ned. Heidemaatschappij als klerk op het bijkantoor Koudekerke. Aanvan- kelyk verrichtte hy simpel admini stratief werk, maar na enige tyd werd hij belast met de voorbereiding van de uitbetaling aan de werklieden. Van de uitvoerder T. ontving hij we kelijks het geld en hij maakte dan, aan de hand van de weekstaten, de loonzakjes klaar, waarna de uitvoer ders of bazen zich met de uitgifte be lastten. Middelburger won prijs vraag „Steun Wettig Gezag" Door het Nationaal Instituut „Stéun Wettig Gezag" werd onlangs een prijsvraag uitgeschreven, voor leden van de Nationale Reserve, voor een ontwerp-diploma voor geoefend sol daat. Van de 33 inzendingen, die uit geheel Nederland kwamen, werd de eerste pry's toegekend aan een ont werp van de heer J. Bakker te Mid delburg. Verder werden prijzen be haald door de heren A. v. d. Dood en ir. J. F. Stieltjes, beiden to Vlis singen. Bjj de opstel- en fotowedstrijd word de eerste prys behaald door de heer A. Koolwijk, dc 2e prijs door de hoer J, F, Laport en de derde prjls door de heer K. C: Kole, allen te Goes. Driejarig meisje te St. Jansteen overreden. Een driejarig meisje uit St. Jan steen is het slachtoffer geworden van een ernstig ongeval. Het kind, R; S. M. Audenaerde, stak plotseling aöhtev een boerohwa- gen om de weg over en werd gegre pen door een auto, bestuurd door de heer A. J. K. uifc Terneuzen.;Een' dok ter, dié spoedig ter plaatse was, con stateerde een beenbreuk en een ern stige hersenbloeding.Hy liet het meisje overbrengen naar het-zieken huis in Hulst. De bestuurder van dc auto treft aan dit ongeval geen schuld. De .toestand van het kind was Vrijdagnamiddag iets vooruitgaande. Zilveren beker geschonken aan Zierikzee. Mvr. J. C. Galand-Moesman, die aan het museum van Zierikzee het portret van wijlen A. Caland heeft ge schonken en toegezegd had ook een beker te willen afstaan, heeft de daad bij het woord gevoegd, zodat deze be ker nu op hot stadhuis aanwezig is. Het is een zware, px-achtige versierde zilveren beker met deksel en inscrip tie: „Uit erkentelijkheid en hoogach ting opgedragen door de opaigters in het elfde district van de Watei'gtaat, aan de Weledelgeboren heer A. Ca land, hoofdingenieur van de Water staat, ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, enz. Aan de achterkant staat het wapen van de Waterstaat. Deze nieuwe beker is beslist een. mooie aanwinst voor het museum. CLASSIS ZIERIKZEE NED. HERV. KERK. Synode uitgenodigd band met I.K.O.R, te verbreken. Onder voorzitterschap van ds. E. S. de Luit, van Sint Philipsland, kwam Donderdag de classis Zierik zee der Ned. Herv. Kerk in vergade ring bijeen In het Verenigingsgebouw te Zierikzee. Aanwezig waren 12 pre dikanten en 24 ouderlingen. 's Morgens werd gesproken over de „ontheemden" en over de radio aangelegenheden. Een- verzoek was binnengekomen, of de classis Zierik zee één van de ontheemden gemid deld tien jaar voor haar rekening zou willen nemen. Met sympathie werd dit verzoek ontvangen. Wel waren er en kele gemeenten die dit voor hun Dia conie een te zware last vonden. Om gerekend zullen de kosten echter niet meer bedragen dan 5 cent per ziel. Meer tyd vroeg de bespreking van de radio-aangelegenheden. Op de ver gadering van de Generale Synode, in Februari gehouden, ls deze zaak be- sprokeii. Daarna is een uitvoerig schrijven gericht aan de Kerkeraden, de Ciassicale en Provinciale Kerkbe sturen. Ds. R. C. van Putten van Oud-Vossemeer, die de vergadeiing van de Synode heeft bijgewoond, gaf een uiteenzetting van de gang van zaken en van de gerezen moeilykhe- den. De Synode besloot uit te spre ken „dat de Kerk krachtens haar wezen niet kan berusten in een rége ling van dc radio-aapgelegenheden, waarbij men de Kerk wil dwingen zich in een verëplgingök^lr ""te voe gen". Met deze uitspraak ging de vergadering wel aceoord. Vele be zwaren werden echter geoppex'd te gen het I.K.O.R. Een motie, om de Synode te ver zoeken, de band met het I.K.O.R» te verbreken, werd door de Classi. calo Vergadering aangenomen. MIDDAGVERGADERING. Na cle middag-pauze werd eerst ge' sproken over de gecsteiyke verzor ging van de D.U.W.-arbeiders. Beslo ten werd enkele wensen door te ge ven aan de D.U.W. en aan de Prov. Commissie van Bijstand. Dahrna werd de behandeling van „Fundamenten en Perspectieven" voortgezet. In een vorige vergadering was men daarmee niet klaar geko men. Ook nu kon de vergadering het helaas niet tot een einde der behan deling brengen. Aan artikel 10, over de heilsmid delen wenste de vergadering Zondag 27 van de Heid. Catechismus toege voegd te zien. Art. 11 over het geloof, art. 12 over geloof en werken, art. 13 over de Kerk, art. 14 over de geschiedenis en art. 15 over het persoonlyk leven, gaven stof tot bespreking, maar tot uitspraken van de vergadering kwam het niet. Dit was wèl het geval met art, 16. over de overheid. De Synode is by dit artikel niet tot overeenstem ming gekomen, wat betreft de taak van de overheid ten opzichte van de Kerk enz. In deze Ciassicale Verga dering stemden 5 voor de meerder heidslezing en 10 voor de minder- heidslezing, die verder gaat. De af gevaardigden uit Thölèn waren ech ter al Vertrokken, zodat besloten wéi'd deze zaak nog eens in stem ming te brengen cn de resterende ar tikelen aan te houden tot de volgen de vei-gadei'ing. Veesmokkelaars gesnapt. Door samenwerking van douane en Rijkspolitie werd dezer dagen een veesmokkelary ontdekt, Het vee werd gestald bij oen landbouwer te Heille en 's nachts over de grens naar België gesmokkeld. Vier stuks vee wei-dén in beslag genomen. De hoofdverdachten 'werden voor de Officier van Justitie te Middel burg geleld. Tevens konden nog ongeveer 20 stuks vee achterhaam worden welke reeds over do grens waren gebracht. By deze smokkelaffaire zijn enkele personen uit Aax-denbürg «n een vee handelaar uit Oostburg betrokken, B. zag bij deze bezigheid kans geld achter over te drukken. Om dit te camoufleren vervalste hy dc loonsta- ten: hij plaatse daarop de namen van lieden, die al lang niet meer in dienst waren en schreef, om de falsificatie te completeren, gefingeerde handte keningen neer. De contrólc was vol komen onvoldoende; B. heeft kans gezien twee jaar lang gelden te ver duisteren, zonder dat er een haan naar kraaide. Pas toen een jeugdige D.U.W.-arbeider toevallig op een lijst een naam zag staan van een ken nis, van wie hij wist, dat deze niet meer in dienst was, kwam de zaak aan het rollen. MISBRUIK VAN VERTROUWEN. Op het laatsto nippertje heeft B. nog gepoogi.. ontdekking te voorko men, door een gat te stoppen met de 260.die lxy als penningmeester van de personeelsvereniging onder zyn beheer had! Na de bevryding ging B. naar In donesië, waar hij opklom tot tweede luitenant. Als officier van de admini stratie kreeg hy gelegenheid een be drag in Straits-dollars te verduiste ren en hij gebruikte die gelegenheid ook. Later, toen hy na zyn repatrië ring werkzaam was op een afwikke lingsbureau te Woei'den, stak hy bo vendien 2000,in eigen zak. Voor dit laatsto feit zal h\j nog terecht moeten staan voor de Krygaraad. Het geld, dat .hij zich in dienst van de Heidemaatschappy toeeigende hoeft hy ten dele voor zyn gezin, ten dele voor zichzelf gebrnikt. De verdediger, mr. W. F. P. Kurtz, was van oordeel, dat het wangedrag van B. te wijten is aan gezinsomstan digheden en aan het feit, dat hy door de oorlog gederailleerd is. Hij drong aan op een zeer belangrijke clemen tie. De uitspraak volgt op 18 October Semiddelde bouwkosten in 1950. Gedurende het jaar 1949 kwamen In Zeeland 2840 woningen gereed en op 1 Jen. 1950 waren er nog" 1300 ln aan bouw. Op 1 .Tuit j.l. waren er van die 1^90 totaal 940 gereedgekomen en wa ren in Zeeland 1000 woningen ln aaTT- bpuw. Tot 1 Juli 1950 word in Zeeland de bouw van 133 duplex woningen gocd- fiekeurd en aanbesteed. Er kwamen ot 1 Juli 168 duplexwoningcn gereed. In de vrije sector werden tot 19 Aug. 1950 totaal 34 goedkeuringen ver leend voor woningen met een gemid delde inhoud van ongeveer.378 m8. De gemiddelde prijs van 220 woning wetwoningen in Zeeland bedroeg in het eerste half jaar 1950: 6860. Hei'bouwfinanciering 175 woningen, gemiddelde prijs f 14.390. financierings regeling 47/48 112 woningen gemid delde prys 11.470, andere financie ring 48 woningen, gemiddelde prijs 16.620. Bij deze prijzen zijn de grondkosten niet inbegrepen en de bouw kwam ge. i'eed in het eerste half jaar 1950. In het eerste half jaar 1950 vex-meer- derde de woningvoorraad in Zeeland, door voltooing, verbouwing enz. met 963 woningen en veiminderde de voor raad door afbraak enz. met 54 wonin gen. zodat er een vermeerdering res teerde van 909 woningen. Voor herbouw of nieuwbouw van bedrijfsgebouwen werd in het eerste half jaar 1950 voor Zeeland goedge keurd een totaal aan bouwsommen van 4.6 millioen gulden. De herbouw van 10 boerderijen en de nieuwbouw van een boerderij werd goedgekeurd. Ontwlkkellngsdag van de Zeeuwse Agrarische Raad. OP 14 OCTOBER TE GOES. Op Zaterdag 14 October a.s. zal te Goes de jaarlykse Ontwikkelingsdag georganiseerd worden door de Zeeuw se Agrarische Raad, bestaande uit de Z.L.M., de Afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen, de L. J.G., de B.V.G. en de Vex-eniging van Oud-leerlingen. Zoals steeds, zal in de ochtonduren een meer technisch probleem behan deld worden, terwyi de middag be steed zal worden aan meer cultureel zaken. 's Morgens spreekt ir. H. Rietberg, directeur van het Instituut voor Ra tionele Suikerproductie te Bergen op Zoom, over „De huidige aspecten in de suikerbietenteelt", 's Middags is er een lezing door de heer G. H. L. Schouten te Rotterdam, toekomstig leider van de Volkshogeschool in Zee land, over „Jeugdvx*aag,stukken van deze tyd". Daarna wordt een film van het Franse platteland („Faréblsuo") vertoond. In de morgenuren houdt dc Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Zee land, zyn .najaarsvergadering in het .„Schuttershof" te Goes. Scholier ernstig gewond. 1 De 12-jarige scholier A. J. uit Heinkcnszand liet zich op de provin ciale weg in zijn woonplaats moe- trekken door een vrachtauto van de firma M. uit Middelburg. Op eon gegeven moment kon hij zich niot langer vasthouden en viel op de grond, waar hij bewusteloos bleef lig gen. Dokter Stavevman verleende dc eerste hulp, waarna dc jongen mot een zware hersenschudding naar het St. Joanna-ziekenhuis te Goes werd overgebracht-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2