PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De U.N.C.I. vraagt aan Indonesië actie op Ambon te staken Ontwikkeling van de fruitteelt in Zeeuwsch-Vlaanderen 0E BILT Deze week Hoffman: zowel kanonnen als brood mogelijk ZUIDK0REANEN DOOR DE NOORDELIJKE LINIES HEEN Vandaag NEDERLAND IS VERZOCHT DE VLOOT TE BEPERKEN Vooruitzichten zijn goed VOORSPELT.- 193e Jaargang - No. 236 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. AdJ W. de Pagter. Hoofdred.. G. Balilntijn Pi verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3,90 p. kw.; £r. p. p. 1 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, SRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 Oct. 1950 ADVERTENTIEPRIJS IB ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. tedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur VUssingen Walstr 58—60. tel 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924; Goesr 'L. Vorststr 63, tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg- Pr Maurltsstr 12, tel 102; Terneuzen: Brouwerijstr 2; Zierikzee N Bogardstr C 160. tel. ZO Opnieuw aanbod goede diensten Niet alles gedaan om vreedzame oplossing te vinden. De commissie van de V.N. voor Indonesië heeft een beroep op de Indone sische republiek gedaan, om de militaire actie tegen de Zuld-Molukken stop te zetten. De voorzitter van de Unci, Biliin, heeft dit beroep Vervat in een brief, die Vrijdag aan Mohammed Roem werd overhandigd en waarin opnieuw goede diensten worden aangeboden om de mogelijkheid van een vreedzame oplos sing te onderzoeken. medeleven der commissie in het pro bleem der Zuid-Molukken en gaf uit drukking aan de bereidheid der Indo nesische regering om gebruik te ma ken van de suggesties en adviezen der commissie voor zover dit moge lijk was zonder de status van de rege ring aan te tasten. Later stelde Roem de commissie ervan in kennis, dat naar de opvat ting der Indonesische regering in menging van de commissie geen en kel doel zou hebben, doch integendeel voor de rebellen in Ambon een aan moediging zou zijn". Bihin's brief besluit; „Zowel in uw (Roem's) blief van 23 Sept. aan de comm. als in premier Natsir's ant woord op het telegram van dr. Drees, wordt gesteld dat voorafgaande aan de militaire operaties op Ambon, de Indonesische regering alle mogelijke middelen had aangewend om een vreedzame regeling te bereiken. De commissie meent, dat zij in dit ver- De brief, die Eihin Vrijdag heeft verzonden, begint met te verwijzen naar de brief van 4 Aug. waarin de hoop wordt uitgedrukt, dat de In donesische regering spoedig in staat zou zijn, een vreedzame bevredigende oplossing voor het gehele probleem der Zuid-Molukken te bereiken. „In deze brief", aldus Bihin, „legde de Unci de nadruk op haar bereidheid en verlangen, om alle hulp te verle nen die in haar macht ligt en om, in dien noodzakelijk, haar goede dien sten aan te bieden, op iedere wijze die de Indonesische wijze gepast zou ach ten". Dit aanbod werd op 12 September onder persoonlijke aandacht van pre mier Natsir gebracht door de voor- ziter van de Unci, die toen tevens had voorgesteld, de Unci toestemming te verlenen om Ambon te bezoeken ten einde de mogelijkheid te onderzoeken van een regeling door overleg. Op 23 September betuigde Roem instemming met het belangstellende Deze week is er een geweest van onduidelijk nieuws. De Noord-Kore- aanse tegenstand is gebroken al thans® op Zuid-Korea. Maar de Zuid- Koreanen, die de 38ste breedtegraad, de vroegere grens tussen Noord en Zuid, overschreden hebben, stuiten in het Noorden eensklaps op krachtige tegenstand. Als zij worden teruggesla gen zullen dan de troepen der Ver enigde Naties hulp verlenen? De Ver enigde Naties wensen een verenigd Korea. Betekent dit een gemeenschap. pelijke aanval op Noord-Korea, onge acht wat Rusland en wat China zullen doen? Néémt men in Lake Success het risico van een gewapend conflict mét machtiger satellieten van- Moskou dan Noord-Korea? En néémt men zelfs het risico van een handelend optreden van Moskou zelf? De grens tussen Noord- en Zuid- Korea op de 38ste breedtegraad is in vreedzaam overleg getrokken na de capitulatie van Japan in 1945. Verzet van Rusland tegen wijziging van de situatie behoort dus allerminst tot de onmogelijkheden. Ziedaar de raadsels waarvoor de ontwikkeling in Korea ons plaatst aan het einde van deze week. raadsels waarvan zeer veel afhangt voor de toekomst. In Lake Success zelf was het overi gens normaal, dat Moskou zich kantte tegen ieder Westers vredes-initiatief en dat het Westen zich verzette tegen de Vredesplannen van Moskou. Verras send voor velen zal het ongetwijfeld geweest zijn, dat Nederland tot lid van de Veiligheidsraad werd gekozen. Of wij daarmede verguld moeten zijn? In zake Indonesië heeft Nederland 'weinig reden om Veiligheidsraad en V. N. dankbaar te zijn. Dat ons land thans de eer waardig wordt gekeurd om in het belangrijkste V. N.-orgaan zitting te nemen, is een schamele pleister op de toen geslagen wonden. Opvallend is bij dit alles, dat er ten aanzien van de mogelijkheid om een gewapend conflict te vermijden in de wereld meer optimisme heerst. Wel stoken de communisten in Wenen een gevaarlijk vuurtje, maar veel succes boeken zij niet en de hoop op het ver mijden van een oorlog is levend geble ven. In Nederland zelf was Ambon het voornaamste feit in deze week. Met bloedend hart. beschaamd, met mach teloze woede zien wij, al naar onze in stelling, de ontwikkeling aan. Neder lands vrienden worden het slachtoffer. Met onze invloed in Indonesië hebben wij deze vrienden los gelaten. Daar valt niets meer aan te veranderen. De jongste rede van Soekarno toont ove rigens duidelijk aan. dat Indonesië aan de Unie met Nederland niet de minste waarde hecht. Ter wille van Nieuw-Guinea zal hij haar zonder aarzelen torpederen. Nederland zal daarmede rekening moeten houden. Intussen begint werkelijkheid te worden wat wij maanden geleden reeds voorspelden. Het grote aantal repatriërenden plaatst Nederland voor een zeer ernstig probleem. Hun aantal groeit zonder ophouden, tot eind 1951 zijn alle passages van Indonesië naar Nederland reeds volgeboektHoe huisvesten wij deze scharen? De rege ring heeft thans een beroep gedaan op de provinciale besturen en de ge meentebesturen om huizen beschikbaar te stellen in ruil voor meer bouwvo lume. Het is een oplossing. Maar ve len, die reeds zeer lang naar eigen woonruimte hunkeren, zullen er hun wachttijd opnieuw door verlengd zien Ten slotte de Benelux. De Belgische professor Baudhuin heeft scherpe cri- tiek laten horen op het feit, dat Bel gië. Nederland en Luxemburg maar hiet opschieten en dat de verwerkelij king der idealen veel te veel tijd vergt en steeds moeilijker wordt. Hij heeft gelijk. Maar is ooit een ideaal snel bereikt? En is het niet zo, dat er in de Benelux wel zeer veel tegenstrijdige belangen moeten wor den verenigd? Paul Hoffman, de aftredende direc teur van de E.C.A., heeft tot de Or ganisatie voor Europese Economi sche Samenwerking gen afscheids rede gehouden, waarin hij zeide, dat West-Europa zijn bruto nationale productie in 10 jaar tyds met meer dan 60 pet. zou kunnen verhogen. „Wij kunnen zowel kanonnen als brood hebben wanneer wij nog nau wer samenwerken dan in het verle den", aldus Hoffman. Hij wees er op, dat er in West- Europa 270 millioen hardwerkende mensen leven, die over hulpbronnen beschikken, doCh dat de bruto natio nale productie van West-Europa het vorige jaar een waarde had van slechts 160 milliard dollars. De Ver enigde Staten daarentegen hadden met een bevolking van 150 millioen zielen een bruto nationale productie ter waarde van 470 milliard dollars. Wanneer West-Europa per hoofd van de bevolking evenveel had geprodu ceerd, zou zijn bruto nationale pro ductie 470 milliard dollars hebben bedragen. West-Europa heeft minder natuurlijke welvaartsbronnen dan Amerika, doch er is een belangrijke welvaartsbron, waarover Amerika wel en Europa niet beschikt, name lijk één enkele grote markt. Indien deze door integratie ook in Europa tot stand zou kunnen worden ge bracht en wanneer beter gebruik zou worden gemaakt van de bestaande welvaartsbronnen, dan zou West-Eu ropa zijn bruto nationale productie in de komende 10 jaar met een waar- de van 100 milliard dollars kunnen verhogen, aldus Hoffman. j band de aandacht moet vestigen op het afwijzen door de Indonesische re gering van haar aanbod tot goede diensten dat sinds 4 Augustus open staat, en waarvan de aanvaarding mogelijk de weg had kunnen openen voor een vreedzame oplossing van het probleem. De Unci doet daarom een beroep op de Indonesische regering óm de mili taire operaties in de Zuid-Molukken te beëindigen en zelfs in dit .vergevor derd stadium de verdere mogelijkhe den van een vreedzame oplossing te onderzoeken door het aanbod van de Unci tot goede diensten te aanvaar den". Scheepvaartverkeer In West-Duitsland ligt stil. Er is stagnatie ingetreden in het scheepvaartverkeer in West-Duits land, doordat personeel van het scheepvaartbeheer in staking is ge gaan. Op de Werra, Fulda, Weser en Neckar ligt de scheepvaart voor het grootste gedeelte stil en van Duis burg tot Munster en Braunschweig zjjn alle sluizen gesloten. De scheep vaart in alle West-Duitse kanalen is vrijwel tot stilstand gekomen. De Rynscheepvaayt wordt over het algemeen niet door de staking ge troffen, hoewel in verscheidene plaat sen arbeiders en employe's het werk hebben neergelegd. Dit is ook het ge val met de Main. Van de zijde van de vakverenigin gen acht men echter een staking bij Rnscheepvaart niet uitgesloten. Donderdagavond vond In het „Passage Theater" te 's Gravenhage de Gala première van de Nederlandse speelfilm „De Dijk is Dicht" plaats, onder aus piciën van het Nederlandse Rode Kruis. H.M. Koningin Juliana woonde deze première bij. Na afloop onderhield H.M. de Koningin zich met verscheidene spelers uit deze film. H.M. Koningin Juliana in gesprek met enige Zeeuwse meisjes. NOG SLECHTS KORTE TEGENSTAND VERWACHT. De Zuidkoreaanse troepen zijn Vrijdag door de Noordelijke verdedigings linies gebroken cn Wonsan tot op 48 km. genaderd, aldus te Tokio ontvangen frontberichten. De Zuidelijken werden in de bergen ten Noorden van Tsjangd- jon, dat zij inmiddels bezet hebben, door een Noordkoreaans „zelfmoordba taljon" tegengehouden doch na een hevig gevecht braken zij door de linies en rukten bijna 80 km. langs de weg aan de Oostkust op. Bij Tongtsjon ver wacht men wederom een vertragingsactie. De Zuidelijken hadden versterkin gen gezonden en de aanval werd voorafgegaan door een luchtaanval. Vele dorpen zijn verlaten doch de bevolking keert spoedig terug, als de voorhoeden doorgetrokken zijn. Op grond van waarnemingen der Amerikaanse luchtmacht kan men verwachten, dat de legers der Ver. Naties bij een overschrijden van de 38ste breedtegraad slechts kort geor ganiseerde tegenstand van de Noord- Koreanen zullen ontmoeten, zo heeft kolonel Scott, het hoofd van het in formatiebureau van de luchtmacht. Vrijdag aan Reuters correspondent te Taegoe verklaard. Zijn verwachting is tevens gegrond op de stez-ke strijdkrachten van de Ver. Naties en op de onderstelling, dat de Noordkoreanen geen actieve MacArthur vraagt Veilig heidsraad om uitspraak. Generaal Douglas MacArthur heeft de Veiligheidsraad verzocht om een speciale uitspraak over de vraag, of de ti-oepen der V.N. de 38ste breedte graad zullen ovez-schrijden, aldus ver luidt in gezaghhende kringen der V.N. te Tokio. MacArthur zou er niet zeker van zyn-dat de resolutie van de Veiligheidsraad van 27 Juni over de interventie der V.N. hem de bevoegd heid geeft Noord-Korea te betreden. De algemene vergadering der V.N. heeft een Russisch voorstel, om zo wel Noord- en Zuid-Koreaanse ver tegenwoordigers .uit te nodigen tot deelneming aan de besprekingen over de toekomst van Korea, verwor pen met 41 tegen 6 stemmen bij zes onthoudingen. Aankomst Zuiderkruis" en „Sibajak". De troepenschepen „Zuiderkruis" en „Sibajak" worden in de nacht van Zondag op Maandag a.s. met repa triërende militairen uit Indonesië in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping der opvarenden van de „Zuiderkruis" zal behou dens onvoorziene omstandigheden Maandag 9 October des morgens te 9.00 uur een aanvang nemen. wordt de bekende Deense natuurkundige, atoomgeleerde en Nobelprijswinnaar dr. Niels H. D. Bohr 65 jaar. MORGEN wordt de bekende Neder landse jurist en' oud-hoogleraar prof. dr. J. A. van Hamel 70 jaar. DRUK VAN LONDEN EN WASHINGTON. Nederland is verzocht zijn bijdrage aan zeestrijdkrachten tot de defensie van de Westelijke Unie te beperken ten gunste van zijn andere defensie middelen, zo is Vrijdagavond te Lon den uit gezaghebbende bron verno- „De gehele kwestie zal worden uit gewerkt door de Raad van het Atlan tische Pact, waarvan Nederland een felijkwaardig lid is", aldus deze ron. „Alles, wat tot dusver is gebeurd, is, dat zekere voorstellen aan de Ne derlanders zijn gedaan. Wanneer de ministers van Defensie op 28 October te Washington bijeenkomen, zal Ne derland de kwestie naar voren kun nen brengen". Met diep doorgebogen takken staan de fruitbomen op de kwekeryen in Zeeuwsch Vlaanderen, met moeite torsend de zware vracht van het winterfruit. Vele plukkers zjjn doende deze bomen van hun zware last te ontdoen, maar niet overal zyn er voldoende arbeidskrachten voor dit werk beschikbaar. Want het plukken eist tijd, omdat de oogst bijzonder goed is. De kwekers zijn tevreden en niet minder de heer P. Klaassen, de assis tent van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst, met wie wy enkele kwekerijen bezochten. Er is voor bei den reden tot tevredenheid, voor de kwekers omdat er een goede oogst is van prachtig fruit, voor de heer Klaas sen, omdat het grotendeels zijn werk geweest, dat de fruitteelt in Zeeuwsch Vlaanderen zo'n groot suc ces is. Want dat dient vooropgesteld, niet alleen de kwantiteit is bevredi gend. maar bovenal de kwaliteit van het fruit. GOED WERK. De voorlichtingsdienst en de fruit teeltschool in Philippine hebben zegen rijk werk gedaan en gaan nog steeds daarmede voort. Voor de nieuwe cur sus hebben zich weer meer candidaten aangemeld dan geplaatst konden wor den. Aan de toelating worden eisen gesteld, zo moeten de jongelui in de eerste plaats voortgezet onderwijs heb ben genoten. Er is ook een toelatings examen. Met het fruitteeltproefbedrijf wor den zeer gunstige practische resulta ten bereikt. De verzorger van dit 1% H.A. grote proefveld, de heer de Blaaij, toonde ons met trots, hoe de jonge b.oompjes worden veredeld enz. Een nieuwtje voor dit jaar waren de tafel- stammen, d.w.z., boompjes waarvan de takken op tafelhoogte worden gebon den en daardoor niet in de hoogte kunnen groeien. Het resultaat bleek zeer bevredigend te zijn. Op dit proef bedrijf leren de adspirant-kwekers de practijk. Verheugend is het, dat er op de fruitteeltschool ook nog al wat leer lingen gaan uit West Zeeuwsch Vlaan deren, hetgeen een bewijs is, dat er ook daar meer belangstelling komt voor de fruitteelt. CURSUSSEN. Naast de fruitteeltschool worden er ook deze winter wederom cursussen gegeven in enkele gemeenten van O. en W. Zw. Vlaanderen en ook daar is animo genoeg voor. De toename van de fruitteelt heeft tot gevolg, dat het veilingsgebouw in Terneuzen veel te klein is geworden. Ook hier wordt modern gewerkt. Al het fruit wordt aan de lopende band gesorteerd en vakkundig verpakt en daarom is het verheugend, dat er bin nenkort een nieuw veilingsgebouw zal zijn. Het werk is reeds ver gevorderd. Het gebouw zal een oppervlakte krij gen van 35 x 35 meter en is nog voor uitbreiding vatbaar, omdat er een flink terrein omheen disponibel is. -- 0- Zodra dit gebouw in gebruik zal kun- voor het comité ^Benelux? Al werd er nen worden genomen, zal er economi scher gewerkt worden. Er zijn en wor den ook verpakkingscursussen gehou den, want de verpakking van het fruit is van groot belang. Speciaal België vraagt mooi en verpakt fruit. Nu, Zeeuwsch Vlaanderen levert dat gaar ne. Vanaf Januari j.l. is er, alleen uit Zeeuwsch Vlaanderen, reeds 290.000 kg. fruit naar België geëxporteerd. De laatste weken gaat er 30 tot 40.000 kg. per week heen. Er wordt door België ook veel win- terfruit gekocht voor de koelhuizen en dit fruit wordt natuurlijk niet verpakt. De veiling Terneuzen heeft in België een goede naam. Toen in Januari 5000 kg. gewikkeld fruit naar België werd verzonden, was de reactie geweldig. De Belgische fruitkwekers vinden het minder prettig, maar zij kunnen nu eenmaal niet zulk mooi kwaliteits- fruit leveren. OVER WERNHOUT. Men zou zeggen dat Zeeuwsch Vlaanderen, voor export naar België, zeer gunstig is gelegen. Niets is min der waar. Al het fruit dat naar België gaat, moet vervoerd worden langs de grenspost Wernhout. Wij spraken een kweker uit Oostburg, die èen vergun ning heeft om zijn fruit zelf te sorte ren en te verpakken, dus zijn fruit niet eerst op de veiling in Terneuzen moet brengen. Deze kweker levert zijn fruit aan een handelaar in Maldeghem, on geveer 25 km. van Oostburg. Hij moet nu geregeld een omweg maken van 350 km. om zijn fruit in Maldeghem te brengen. Dat kost hem ongeveer 3 cent per kg. fruit extra. Ondanks vele protesten, ook van de vakgroep, is het niet mogelijk om daarin verandering te brengen. Ligt hier niet een taak „Er is zeker geen samenzwering om de Nederlandse vloot te beper ken", zo zeide de woordvoerder. „Er is geen sprake van, dat de andere landen van het Atlantisch Pact in het geheim iets bekokstoven waar van Nederland niets weet". Bovenstaand bericht van Reuter houdt waarschijnlijk verband met een scherpe aanval, die de Amerikaanse senator Tom Conally dezer dagen heeft gedaan op de Nederlandse vloot.Conally betoogde, dat de Neder landers er beter aan deden, hun be trekkelijk beperkte middelen ten goe de te doen komen aan de opbouw van het landleger, dan die middelen te verdelen over een kostbare vloot en een even kostbaar leger, die dan evenwel beide onvoldoende zouden kunnen worden opgebouwd. Het is een standpunt, dat bij ver scheidene bondgenoten in het Atlan tische Pact reeds eerder tot uitdruk king is gekomen, vooral van Britse zijde. In marinekringen noemt men het volgens „Het Parool" een oud liedje op een oude ws. Niettemin schijnt er thans toch wel een nieuw element in deze kwes tie aanwezig. Tot nu toe schenen deze opvattingen nog niet op formele wij ze in de organisaties van het Atlan tisch Pact aan de orde te zyn ge steld. Uit de berichten, welke thans uit Washington binnenkomen,, moet wel haast blijken, dat thans in de besprekingen van de permanente raad van het Atlantisch Pact, waarin voor Nederland jhr. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer zitting heeft, deze kwestie formeel is aangesneden. De scherpe uitspraak van Conally komt in dat verband dus niet geheel toevallig. maar één grensstation in Zeeuwsch Vlaanderen opengesteld voor de invoer van fruit, onverschillig waar, de fruit kwekers zouden juichen. EEN KOELHUIS. Wij kwamen op een kwekerij van J. H. A., waarin honderden kisten met prachtig winterfruit klaar stonden om verzonden te worden naar Rotterdam, voor opslag in een koelhuis aldaar. Het was een bedrijf, waar de toestand voor enkele jaren niet zo best was. Dank zij de voorlichting en mede dank zij de nieuwe bedrijfsleider, een leer ling van de fruitteeltschool in Philip pine. is de productie enorm toegeno men. Ook in dit bedrijf, evenals in an deren. wordt het gemis gevoeld van een koelhuis. Gelukkig is er een goede kans. dat deze kwestie binnenkort zal worden opgelost en dat er een koel huis zal komen. De grond er voor is reeds disponibel, n.l. op het terrein van de nieuwe veiling in Terneuzen. Zeeuwsch Vlaanderen gaat een aardig woordje meespreken in de fruitteelt, want opnieuw worden er dit jaar 20 H.A. beplant met fruitbomen. steun van de Chinezen of de Russen zullen ontvangen. De aanvallen, die de luchtmacht op Noord-Korea heeft uitgevoerd, waren vooral gemunt op convooien. Scott merkte op, dat de Noordkoreanen geweldige" aantallen voertuigen schij- fien te hebben. Vele daarvan zijn ech- er door de luchtaanvallen bescha digd of vernield. Jachtbommenwei-pers van de vijfde Amerikaanse luchtmacht hebben Vrijdag Noordkoreaanse doelen in de nabijheid van de Mandsjoeryse grens gebombardeerd. Een woordvoerder* verklaarde geen bewijzen te hebben, dat de Noordko reanen versterkingen uit Mandsjoe- rjje ontvangen, doch de luchtmacht „neemt het zekere voor het onzekere" Volgens frontberichten hebben zich Vrijdag vier Amerikaanse soldaten, die door de Noordkoreanen krijgsge vangen waren gemaakt, weer bij hun eenheden vervoegd, vol lof over de behandeling, die zij van de Noordelij ken hadden ondervonden. Zij waren een maand geleden ge vangen genomen, nadat zij zich na de slag ten Noorden van Taegoe als eni- go overlevenden van hun compagnie in de bergen hadden verscholen. De soldaten verklaarden geregeld voedsel en sigaretten te hebben ge kregen. Zelfs hadden hun bewakers voor him eigen geld fruit voor hen gekocht. De Amerikanen schreven deze goede behandeling toe aan het feit, dat zij niet in de hitte van de strijd gevangen waren genomen. KORTE PREDICATIE GODS BEROUW Toen berouwden den Here de verschrikkingen, die Hij ver ordineerd had Amos 7 3a. Wanneer wij moeten uitspreken, wat ons troebel oog van Gods Wezen ziet, dan zullen we, om het even of we dat bewust of onbewust aan de Bijbel ont lenen, iets stamelen als: groot, al machtig, liefdevol, gestrengmaar bovenal: eeuwig, onveranderlijk. Dat zijn wel wijsgerige uitspraken, maar soms is toch de klop van het bloed er nog in te horen. In al die uitspraken is echter voor dat éne geen plaats, waarvan de Bij bel zo dikwijls gewaagd: berouw, dat werpt al onze theorieën omver. Berouw onderstelt immers spijt, ver driet, ommekeer, verandering, terug keer. Allerlei, dat we met Gods wezen niet kunnen rijmen. W ij kunnen geen berouw hebben, dat opweegt tegen onze zonde: al jamme ren we nog zo dat we er spijt van hebben, we houden vast, wat tot het berouw leidde. Als 't niet is in werke lijkheid, dan toch in gedachten. De koning uit Hamlet, die zijn broeder vermoordde om diens troon en ge malin te bemachtigen, bidt óók om vergeving, maar het baat hem niet. Hij roept beproeven wat berouw kan? Wat tkan 't niet Maar hoe kan 't helpen wie 't berouw [niet heeft?" En dat hij 't niet heeft blijkt er uit dat hij op zijn troon blijft zitten en zjjn gemalin houdt. „Had Ik maaris dat ook niet de verzuchting Gods in Christus? Zouden de Dien niet als God berouw kunnen zien? Het verdriet in het kruis, de verantwoordelijkheid voor wat ge beurd is in de Opstanding, de uitwis sing van de gevolgen in de komst van het Koninkrijk Gods, dat met Chris tus is aangebroken? Dat berouw Gods heeft echter nog een bedoeling. Niet, dat wij het dankbaar zouden aanhoren en ons verwonderen over Zijne goedertieren heid. Dat is makkelijk genoeg! Maar dat wij met dat goddelijk berouw zou den meegeven, dat we ons er in zou den laten inlijven, in Zijn verdriet, Zijn verantwoordelijkheid, Zijn uit wissing der gevolgen. Door ons heil bij Christus te zoeken en bij Hem al leen zullen wij door God worden aan gezien als Hemzelf, en zullen wij de kracht krijgen Hem als Heer te ge hoorzamen, desnoods en allerwaar schijnlijkst dwars tegen de politie ke, militaire, oeconomische opinies van den dag in. Als we daarbij blij ven zweren, is dat een bewijs, dat al ons berouw sentimenteel gejeremieer is. Hij zal ons de kracht tot waarlijk berouw verlenen, die óns ontbreekt. God heeft Berouw, opdat wij berouw zouden ïcnnnen hebben, dat wij deze wereld en onszelf zóver hebben laten komen. Renesse H. CRAMER. IETS MINDER ZACHT. Geldig tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt, met later voor namelijk in het Noorden van het land, hier en daar enige regen. Matige, langs de kust af en toe vrij krach tige Zuid-Westelijke wind. Iets min der zacht dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1