CAFÉHOUDER TE STAVENISSE OVERVALLEN EN BEROOFD liep pijnen! 'WITTE ftRUIS" Tè veel belangstelling voor dierenbeschermingsavond VLISSINGEN HEEFT EEN NIEUW KERKJE - 85 JAAR GELEDEN WERD JAN MORKS GEBOREN mmmum PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 Onbekende man sloeg zijn slachtoffer neer en verdween met diens portefeuille. In de nacht van Woensdag op Donderdag Is in Stavenisse de caféhouder J. Stoutjcsdyk door een tot dusver onbekend gebleven man overvallen cn van een bedrag van 5 6 duizend gulden beroofd. Een onderzoek, dat terstond door de Rykspolitie van Tholen en Stave nisse later nog geassisteerd door de districtsrecherche uit Middelburg, werd ingesteld, heeft tot dusver nog geen resultaat opgeleverd. Het on derzoek wordt inmiddels natuurlijk nog met kracht voortgezet. Het was ongeveer twaalf uur, teen de heer Stoutjesdijk na het ver trek van enkele late bezoekers, nog even een praatje aan de cafédeur met een buurman maakte. Een hem on bekende man informeerde op dat mo ment of hij hier by Stoutjesdijk was, hetgeen natuurlijk bevestigend be antwoord werd. De man vroeg daar op of de heer S. wellicht bereid was de zaak, welke hij nog in Rotterdam heeft, te verkopen- Het werd dus een zakelijk gesprek, dat onder het ge not van een glaasje in het café werd gevoerd. Men kwam zelfs tot een overeenkomst en de onbekende man zou de heer S. een handgeld betalen, waarvoor hij een kwitantie vroeg. Deze ging de heer S. binnen halen en toen hij in het café terukwam, woei plotseling de buitendeur open. Dit leek vreemd, want de heer S. had deze deur gesloten om rustiger te kunnen praten. De heer S. ging dus even aan de deur kijken, maar op het moment, dat hij zijn bezoeker de rug had toe gedraaid, viel deze hem aan. De heer S. werd tegen de grond geslagen en bleef in een hoek van het café enige tijd bewusteloos liggen.^ Toen hij weer bijkwam, was de man verdwe nen en met hem de portefeuille van tl" caféhouder. Het slachtoffer, dat nog enigszins versuft was, heeft zich tpen eerst naar de burgemeester begeren en daarna naar de Rijkspolitie. Deze deed terstond dc toegangen tot het eiland Tholen afzetten en stelde nog een onderzoek met een speurhond ;n. Geslaagde proefvaart van de „Colombie" De „Colombie" Is in de haven te Vlissingen van haar officiële proef vaart teruggekeerd. Deze tocht is, naar wij vernemen, uitstekend verlo pen, zodat het schip thans naar Frankrijk kan vertrekken. Pas van daag zal worden beslist over het tijd stip van dit vertrek, -waarschijnlijk vandaag of anders Zaterdag. Gisteravond was er gelegenheid voor het personeel van de Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" om het schip te bezichtigen, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Programmaboekje „Zie Zeeland" verschenen. ZEEUWSE CULTUURGESCHIEDENIS IN ZAKFORMAAT. Een feestprogramma of tentoon stellingscatalogus heeft doorgaans voor de bezitter slechts waarde tot op het moment, dat hij feestzaal of expositie verlaat. Dan gaat het druk werkje verkreukeld in een binnenzak om later zijn weg naar de prulle- mand te vinden of wordt direct reeds verfrommeld en weggegooid. Een beter lot zal het programma boekje van de culturele tentoonstel ling „Zie Zeeland", dat thans van de pers is gekomen, beschoren zijn, om dat de samenstellers geheel nieuwe wegen hebben bewandeld. Zij hebben niet willen volstaan met een simpele programma-opgave en een vermel ding van het erecomité en het comité van voorbereiding, doch namen in hun geschriftje tevens een aantal vlot geschreven artikelen op, die, ook al is de behandelde stof uiteraard beknopt weergegeven, de bezoeker van de tentoonstelling en van de Zeeuwse manifestaties in Gent nog beter vertrouwd maken met onze provincie. Immers, dit keurig uitgevoerde, 32 pagina's tellende boekje, waarvan 't omslag verlucht is met een sieriyk vignet van de Veerse kunstenaar Dirk van Gelder, is in feite een Zeeuwse cultuurgeschiedenis in zak formaat; het verschaft de lezer een indruk van het culturele leven in ons gewest en het doet dit op een pret tige toon, zonder schoolmeester^, ge heel in de geest van de tentoonstel ling. De artikelen zijn geschreven door de heren H. Pieters, ir. M. de Vink en G. Ballintyn en behandelen de historie en cultuur van de provin cie in groter verband, de Zeeuwse geschiedenis in korte trekken, de ste- debouwkunde en architectuur, mu ziek en toneel, de Zeeuwse letterkun de, de schilderkunst en natuurlijk ook de folklore. Deze cyclus wordt af gesloten door het opstel „Zeeland... nu!", waarin vastgesteld wordt, dat de provincie, zonder haar vroegere glorie te vergeten, bewuster en drif tiger leeft dan sedert eeuwen, de blik vastbesloten op de toekomst ge vestigd. Mr. dr. A. J. J. M. Mes, Gedepu teerde en voorzitter van de Tentoon stellingscommissie, schreef een inlei dend woord en een aantal fraaie il lustraties, waaronder een reproduc tie van Charley Toorop's schilderij „Zeeuwse boer", verluchten de tekst. Het is een goed idee geweest van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk in Middelburg, om dit boekje niet alleen in Gent te verkopen, doch het even eens voor verkoop aan degenen, die de tentoonstelling niet zullen bezoe ken, in voorraad te houden; ook voor hen uit het bovenstaande blijkt dat voldoende heeft 't blijvende waar de. Van hoeveel tentoonstellingsgid- sen zal hetzelfde gezegd kunnen worden? En hoeveel tentoonstellings- gidsen zullen nog jaren na uitgifte in boekenkasten zorgvuldig bewaard worden en nu en dan weer ter hand worden genomen, zoals met dit boek je het geval zal zijit? R-n. tot dusver echter zonder resultaat. De heer Stoutjesdijk, die Stave- nisscr van geboorte is, heeft tot voor koit zaken in Rotterdam gedaan, waar hy een grossierderij in kruide nierswaren en een ijscreamzaak ex ploiteerde. Enkele weken geleden nad hij in Stavenisse zijn café geopend in een pand. waai-in hy ook met zijn vrouw en vier kinderen woonde. Deze brutale roofoverval was gis teren in Stavenisse het gesprek van de dag. „Koningin Juliana" vaart naar Gent. Naar w tocht met j vernemen zal de boot- Ie „Koningin Juliana" van ng Zeeland" doorgang vinden. Voor de prijs van f 2 50 per persoon zullen degenen, die dit feest willen meema ken en de expositie willen bezoeken, naar Gent worden gebracht, alwaar het stadsbestuur extra trams naar en van het Feestpaleis in het Citadel park zal inleggen. Het staat reeds vast, cjat deze tocht behalve door de Walcherse ringrij- ders met hun dames, ook meege maakt zal worden door ruim 300 leer lingen van dc Vlissingse H.B.S. Voor het vervoer van groepen wordt f 1.50 per persoon gerekend. Dc boot ver trekt 's morgens om 5.45 uur uit Vlissingen cn zal om 9.15 uur in Gent meren. Om 5 uur begint dc terug tocht. Twee muziekcorpsen aan boord zullen de stemming verhogen. Over dag krijgen de bewoners van Gent gelegenheid de „Koningin Juliana" te bezichtigen. Sterkstroomkabeis door de Scheldearmen. Gisterochtend sprak ir. G. de Regt voor radio-Hilversum over het leg gen van sterkstroomkabels door de Scheldearmen. Hij schetste in een kort overzicht de moeilijkheden, die zich voordeden bij het leggen van de kabels over de brede Ooster- en Wes- 'terschelde. Men had wel ervaring met het leggen van stroomkabels door de smalle stromen en bij de grotere projecten steunde men op vroeger opgedane ervaringen. De eerste kabel werd gelegd tussen Schouwen en Noord-Beveland en zon der al te grote moeilykkheden slaag de men bij de tweede poging binnen v de twee uren. Ook van Duiveland naar Noord-Beveland werd een ka bel gelegd en deze zomer volgden nog vier kabels over de Westerschel- de. Dat de uitvoering, van deze wer ken zelfs in het buitenland belang stelling wekte bewees het bezoek van drie Deense ingenieurs bij één van deze kabelleggingen. Zelfs werd toen een kleurenfilm op genomen. PROV. STOOMBOOTDIENSTEN Gedeputeerde Staten hebben benoemd bij de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland tot matroos L. F. Stobbe- laar en tot goederenklerk J. P. van Meele. BEVORDERING RIJKSWATERSTAAT. Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat is te reke nen van 1 Januari 1949 de admini stratieve ambtenaar A le klasse van de Rijkswaterstaat in vaste dienst ter standplaats Middelburg J. de Ruijter benoemd tot administratieve hoofdambtenaar. Rapport over Vlissingen's vuilverwijdering. COMMISSIE ZAL PLANNEN BESTUDEREN. In de maandelijkse vergadering van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen van. Walcheren, welke gisteren werd gehouden, is een be spreking gevoerd met de Vlissingse wethouder van Openbare Werken, de heer M. A. van Popering en de direc teur van Gemeentewerken, de heer C. Ouwehand, over dc plannen tot vuil verwijdering in Vlissingen. Dc heer Ouwehand gaf van deze plannen een populaire en duidelijke uiteenzetting. Dc vergadering kwam tot de conclusie, dat deze zaak bestu dering waard is en besloot tot het in stellen van een commissie, die met deze taak belast wordt en 'n rapport zal uitbrengen. Hierin hebben zitting de burgemeester van Zoutelande, de heer D. Kodde en de gemeentesecre taris van Domburg, de heer B. Goed- bloed, terwjjl aan het gemeentebe stuur van Middelburg cn het bes tuin der afdeling Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten ge vraagd zal worden ieder een verte genwoordiger aan te wijzen. In deze door de heer J. L. Dreg- mans geleide vergadering werd voorts definitief besloten volgende weck een bezoek te brengen aan do tentoonstelling „Zie Zeeland" te Gent- (Advertentie) POE0ER-S -CACHETS-TABLETTEN. Zestien Walcherse ringrijders naar Gent. Onder voorzitterschap van de heer A. de Kam als afgevaardigde van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk werd te Middelburg een vergadering gehou den met zestien Walcherse ringrij ders. die zich tijdens deze bijeenkomst bereid vorklaarden deel te nemen aan de ringrijderrj, welke Zaterdag 34 October een folkloristisch hoogte punt belooft te zijn op dc tentoon stelling „Zie Zeeland" in het feestpa leis te Gent. In deze vergadering werd op dui delijke wijze het doel van deze ring- rijdery uiteengezet. De voorzitter van de ringrijdcrijeommissie der V.V. V., mr. P. C. Adriaanse, bracht de heer Dc Kam tenslotte dank voor zijn juist beleid. Vlissingse politie moest tal van bezoekers verwijderen. De opkomst voor de filmavond, welke door de afdeling Zeeland-Zuid van do Nederlandse Vereniging lot Bescherming van Dieren gisteravond In het Scheldek war tier werd gegeven, was zo groot, dat een zeer groot aan tal belangstellenden op gezag van de politie en brandweer dc zaal weer móest verlaten. De jeugd, die hiermee niet accoord ging, hief een groot fluitconcert aim, terwijl onkelen hun woede bekoelden op dc toegangsdeu ren, die echter volhardden In hun geslotenheid. Ten slotte kon toch het programma worden afgewerkt, voorzitster van do afd. Zeeland-Zuid, heette in een kort woord de aanwe zigen welkom cn gaf daarna het woord aan de heer G. Nieuwcnhuysen, directeur van de Vereniging, die in éen gloedvolle rede het een en ander vertelde over het doel en het werk van de dierenbescherming. Hij noem de voorbeelden uit het dagelijks leven waai*uit bleek, dat dierenbescherming hoog nodig is. Met nadruk wees hij er op, dat de dierenbescherming reik halzend uitziet naar de nieuwe Die- renwet, die het dier zal beschermen, niet voor zover het de mens goed dunkt, doch ook „om zyn zelfs wille!" Spr. was verheugd te kunnen mede delen, dat ook de kerken meer aan dacht dan het dier in zijn noden gaan wijden. Hierna weiden twee films vertoond, die door de heer Nieuwcnhuysen wer den toegelicht. Deze lieten het leven zien van dieren op een boerderij in de Wieringermeer, zoals het vaak is en zoals het eigenlijk moet zijn. Uit deze film bleek duidelijk welk nuttig werk de dierenbescherming verricht. Doordrongen van dit feit, .gaven zich in de pauze tal van nieu we leden op. Ook ha de pauze werd nog een film vertoond, die voornamelijk handelde over de zwervende dieren en de asyls. Alle drie gedeelten werden geopend met aardige opnamen van Koningin Juliana en dePrinsesjes op het Paleis te Soestdyk. Op 21 October wordt houten noodikerkje van de Ned. Herv. Gemeente in gebruik genomen. Tegen half acht begon het cr al op te lijken, dat het Scheldekwartier de enorme mensenmenigte niet zou kun nen bevatten. Jeugdverenigingen kwamen in grote groepen aamuar- cheren, terwijl taxi's af en aan reden om belangstellenden in grote getale aan te voeren. Het bestuur van ac vereniging, die de avond organisèer- de, stond met de handen in het haai. Zo'n grote opkomst had men niet vei wacht; daarvan had men zelfs niet durven dromen. Alle plaatsen waven bezet, tot de verwarmingsbuizen langs de wandn tc.oe; ook de lange houten eet-tafels en biljarts werden als zitplaatsen gebruikt. Tóch moest het bestuur zeer 'tdt zijn spjjt mededelen, dat op gezag van de brandweer en politie alle aanwezi gen. die een staanplaats hadden ge vonden, in het achterste gedeelte van de zaai, het gebouw moesten verla ten. In de eerste plaats moesten daarom de kinderen, die zonder gelei de waren gekomen, heengaan. Plotse ling stonden vele kinderen op, keken even rond of ze niet een buurvrouw of kennis in de buurt zagen, knikten even veelbetekenend enzij waren „onder geleide", waarna ze tevreden weer gingen zitten. Al gauw werd dit foefje ontdekt en toen moesten de kinderen toch plaats maken vöor de ouderen, voor wie deze avond in de eerste plaats werd georganiseerd, 's Middags waren er in Alhambra reeds twee volledige voorstellingemge geven voor ruim 900 schoolkinderen uit de twee hoogste klassen van alle lagere scholen, alsmede van de lage re school uit Breskens. Nadat een grote menigte, voorna melijk kinderen, de zaal had verlaten, kon met de voorstelling een begin worden gemaakt. Zo nu en dan drong nog het gejoel van de opgewonden menigte buiten het gebouw naar bin nen door, en zelfs werd soms hard op de deur gebonsd, doch verdere inci denten deden zich niet voor. NIEUWE Dl EREN WET. Mevr. M. A. Niemeijer-van Alteren, Je componist van het Zeeuwse Volkslied. Up het Molenwater te Middelburg staat, verdoken in het groen, een een voudig monument, het borstbeeld van een man, wiens ideaal het was de kunst tot het volk te brengen en wiens naam nog steeds met ere in de Zeeuwse hoofdstad wordt ge noemd: wijlen de heer Jan Morks, componist van het Zeeuwse volks lied. Dit oorstbeeld blyft de herin nering levendig houden aan een groot musicus, wiens geboortedag wy van daag herdenken. Want vandaag is het 85 jaar ge leden, dat Johannes Morks te Dor drecht het levenslicht aanschouwde. Hy was voor de muziek geboren: toen hy nog maar drie turven hoog was, liep hy reeds in zijn hansopje met fluit en trommel door het ouder lijk huis. Op zjjn negende jaar deed hy zijn officiële intrede in de wereld der muziek; hij kreeg de triangel te bespelen in het Dordrechtse Muziek corps. - Op. 14-jarige leeftijd componeerde hij'j al een mars, die hij zelf by het Dordtse corps mocht dirigeren en voor die tijd was hy dan ook een muzikale virtuoos, waarvan voor de toekomst veel verwacht werd. De volgende tien jaar werkte hij voort aan zijn muzikale ontwikkeling, na dat hij als jongen reeds cursussen in het bespelen van carillon, pauken, saxophoon en clarinet had gevolgd. Toen het Middelburgs Muziekcorps sollicitanten opriep voor de functie van directeur, kwam hy, bescheiden als weinigen, achteraan'met zyn sol licitatie en bijna verspeelde hy daar door de kans op de benoeming. De goede reputatie, welke 't corps verwierf, is voornamejyk aan de heer Morks te danken geweest. Hij was voor zijn muzikanten streng, maar rechtvaardig en gaf zelf het voorbeeld van plichtsbetrachting, waardoor er bij de corpsleden een grote aanhankelijkheido ntstond voor hun directeur. Vele jaren was hy ook gemeenteambtenaar, namelijk beiaar dier, een functie, die hopelijk spoe dig opnieuw kan worden ingesteld. Maar zijn grote bekendheid verkreeg hij door zijn composities, waarvan vele van tijd tot tjjd nog zijn te be luisteren, o.a. door de radio. Zijn in 1912 bekroonde Concert-ouverture werd beroemd. Maar de grote liefde van de heer Morks ging uit naar de volksmuziek en op dat gebied blijft hij dc onovertroffen meester met meer dan vierhonderd werken. Met zyn befaamde reien, zijn klompen dans, zyn klepper- en trommelmars, maar vooral met zijn Zeeuws volks lied heeft hij ontelbaren aan zich verplicht. Hij nam voorts het Initia tief tot de zo gewaardeerde Zondag ochtendconcerten irt de AbdH en de Zondagavondconcerten in de tuin van het Schuttershof. Het is vandaag voorts een kwart eeuw geleden, dat de heer Morks op buitengewoon harteiyke wyze werd gehuldigd in verband met zyn af scheid van het Middelburgs Muziek corps. Lang heeft hy niet meer van zijn rust kunnen genieten; spoedig na deze huldiging is de heer Morks overleden. In zyn muziek zal hy ech ter blijven- voortleven. Eenvoudige- doch fraaie kansel. Nog deze maand zal Nieuw-Vlissin gen een eigen kerkgebouw bezitten. Op 21 October zal namelijk het uit Sluis afkomstige nood kerkje van de Ned. Hervormde Gemeente aan de Bonedykestiaat te Vlissingen offici eel in gebruik worden genomen. Daarmede is dan de eerste stap gezet op de weg naar een kerkelijk cen trum in de nieuwe wijken van de Scheldestad. Men is thans bezig de laatste hand te leggen aan het kerkje en het mag worden gezegd, dat dit houten gebouw er van binnen byzon- dcr verzorgd uitziet.. Het exterieur is wellicht niet zo fraai hoewel flink in de verf maar men moet niet vergeten, dat dit kerkje geen perma nent karakter draagt, doch te znner tijd vervangen moet worden door een stenen gebouw. Wie deze Hervormde noodkerk bin nentreedt. wordt direct getroffen door do sobere, maar stijlvolle kan sel, uitgevoerd naar een ontwerp van de heer J. Moll. Met zeer eenvoudige middelen, namelijk met boardplaten, heeft men deze kansel tot het centra le punt van het kerkje weten tc ma ken. De kerk zal worden ingericht voor 175 kerkgangers, waarvoor het meu bilair reeds is aangekocht. Dank zij de medewerking van een viertal aan nemers is de bouw onder billyke voorwaarden tot stand gekomen. De ze aannemers besloten namelijk om voor deze kerk samen te werken, om gezamenlijk personeel beschikbaar te stellen, kortom om alles voor gezamenlijke rekening te verrichten, zodat de kerkvoogdij in geen geval voor te hoge kosten kan komen te staan. Het geheel is op ongeveer 35.000 begroot, de inrichting inbe grepen. Een en ander zal door de kerkvoogdij worden gefinancierd, zo- Chr. Mil. Tehuis te Bergen op Zoom. I Deze maand herdenkt het Prote stants Cliristeiyk Militaire Tehuis te Bergen op Zoom zijn 60-jarig be staan. Er is een ere-comité gevormd waar in o.m. zitting hebben de bevelheb ber van het 3de Militaire Gewest, ge- neraal-majoor C. Sitsen uit Breda, de burgemeester van Bergen op Zoom Ir. H. B. J. Witte, de garni zoenscommandant; de legerpredikan- ten, alle dominees uit Bergen op Zoom en dr. A. Gryns, oud-voorzitter en de heer D. J. Taal, oud-secretaris der vereniging. Dit 60-jarig bestaan zal op 24 en 25 October a.s. worden herdacht. Op de eerste dag zal er een receptie worden gehouden, terwijl 's avonds een revue zal worden opgevoerd. De volgende dag zal het het feest zijn voor de militairen, die 's avonds ook de revue kunnen volgen. Het militaire tehuis is één van de oudste in ons land en wel een van de meest bezochte tehuizen door de militairen. ..Rozenoord" in Sluis gaat uitbreiden. Naar wy vernemen hebben de di- aconiën West Zeeuwsch Vlaanderen zich vrijwel unaniem geplaatst achter de plannen van het bestuur van de stichting „RozenQord" te Sluis, om tot uitbreiding van de Inrichting over te gaan. Het bestuur heeft daarom opdracht gegeven aan architect Kloos uit Haarlem om de uitbreiding bestedingsklaar te maken. Men ver wacht dat nog dit jaar met het werk zal kunnen worden begonnen. Wan neer de verbouwing gereed zal zyn zal „Rozenoord" niet alleen 60 ver pleegden kunnen huisvesten, doch zal deze inrichting ook zodanig gemoder niseerd zijn, dat iedere verpleegde 'n eigen kamertje zal hebben, waardoor gebroken wordt met het vroegere sy steem van gezamenlijke slaapzalen. Er zullen voorts moderne eet- en con versatiezalen komen. Tevens zal er 'n mogeiykheid zyn invaliden op te ne men, waarvoor verscheidene ver pleegsters aan de stichting zullen verbonden worden. Inspectrice voor het landbouwhuishoudonderwijs. Met het toezicht op scholen en cur sussen voor landbouwhuishoudonder wijs in de provincie Zeeland is belast de inspectrice mej, E. E. M. Berger voet, "j«l Tv" NIEUWE ELEGANTE VOOR DAMES EN MEISJES, DAMES WINTERMANTELS Grote keuze uit de nieuwste modellen vanaf 59.75 JAPONNEN in wol en zijde, pracht sor tering in geheel nieuwe modellen en kleuren vanaf 34.75 Egyptisch katoenen REGENMANTELS geheel dubbel 59.75 Op de afdeling MEISJESKLEDING een grote sortering meisjes mantels, meisjesjurken, over- gooiers, regenmantels enz. tegen scherp concurrerende prijzen. Het kopen bij ÉSDERS biedt de volgende voordelen: eigen fabrikaat aparte modellen en van elk model slechts enkele stuks onberispelijke pasvorm en degelijke aficerking prettige en vakkundige bedienins bediening door tij digi voordelige prijxen door tijdige inkoop nog teer dige prüxi dat de kas van de z.g. Bouwactie. die het afgelopen jaar zo'n grots activi teit ontwikkelde, niet behoeft te wor den aangesproken. Het geld, dat door deze Bouwactie bijeen gebracht is. wordt bestemd voor dc douw van de definitieve kerk. De stichting hiervan zal in onderde len geschieden, waarbij dan eerst het wijkgebouw aan de beurt komt. Men wil proberen volgend jaar met dit ge bouw te beginnen. Het dan volgende punt van het programma is de bouw van een zaal, op de plaats, waar nu het kerkje is gezet. Inmiddels is de Ned. Herv. Gemeen te met dit nieuwe kerkje voorlopig uit stekend geholpen. Zoals wy hierbo ven reeds schreven, is aan het interi eur byzondere aandacht geschonken: het is geschilderd in lichte tinten en cr is een moderne verlichting aange bracht. De verwarming zal met gas geschieden. Er worden onderhande lingen gevoerd over een harmonium voor de begeleiding van de gemeente zang. De officiële ingebruikneming op 21 October, die uitsluitend voor geno digden toegankelijk is, wordt gevolgd door een officiële kerkdienst op 22 October, waarin waarschijnlijk zal worden voorgegaan door de wykpre- dikant, ds. Maas. LANGE NOORDSTR. 10-12 MIDDELBURG Koningin bij gala-première van „De dijk is dicht" Ook gasten uit Zeeland onder de aanwezigen. Donderdagavond woonde IIJVL Ko ningin Juliana in het „Passagethea ter" in den Haag de Nederlandse Ga- lapremlère b\j van dc firn „Dc d\)k is dicht". Koningin Juliana werd aan de ingang van het theater ontvangen door mi nister-president dr. W. Droes. In de hal van de cinema stond een groep meisjes in Zeeuws costuum opgesteld, die de landsvrouwe namens de directie een bouquet aanbood. Daarna werden de directieleden aan dc voiptin voor gesteld. Toen de Koningin naar haar zetel op het balcon was geleid, zette de organist Jan van Weelde het „Wil helmus" in, dat alle aanwezigen'mee zongen. Zoals bekend heeft de film betrek king op de inundatie en de droogleg ging van Walcheren. Na afloop van de voorstelling zon gen de Zeeuwse meisjes, die in do hal de Koningin bloemen hadden aange boden. het eerste couplet van het „Wilhelmus". De Koningin begaf zich vervolgens naar de grote foyer vaji het theater, waar een aantal geno digden en de artisten, die in de film optraden, aan H.M. werden voorge steld. De Koningin onderhield zich met allen op zeer ongedwongen wijze. Het was de eerste maal dat Hare Majesteit als Vorstin officieel een bi oscooptheater bezocht. Het „Fassa- getheater" was feestelyk met vlag gen en groen versierd. Onder de aan wezigen werden o.m. nog opgemerkt de ministers van Justitie, Financiën, Verkeer en Waterstaat, Onderwijs, K. en W. en van Sociale Zaken. De voqpzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de Vice-president van de Raad van State, jhr.. mr. F. Beelaarts van Blokland. De Commissaris der Koningin in Zeeland, werd vertegen woordigd door mr. W. F. E. Baron van der Feltz. Ook de burgemeester van Westkapelle, mr. M. Tydeman, was aanwezig, evenals de leden van het Westkappelse Dameskoor. Brand Jn het St. Joseph- pensionaat te Sluis. VLOER VAN DÉPENDANCE VERNIELD. Door tot nu toe onbekende oorzaak, i brak gisteravond om ongeveer zes uur brand uit in de dépendance van - het St. Joseph-pensionaat aan de weg van Sluis naar Draaibrug. Een We genwachter, die juist passeerde, rap porteerde deze brand, maar door een technische storing was het alarm apparaat van de gemeente buiten werking. Niettemin was de brand weer spoedig ter plaatse en eenmaal op het terrein van de brand aangeko men, kon onmiddeliyk water worden gegeven. De vuurhaard bevond zich onder 'n t vloer, die voor het grootste gedeelte verbrandde. Door het kordaat optre den van de brandweer werd erger voorkomen. In de loods lagen nog krullen en zaagsel van de hier des tijds gevestigde meubelfabriek zo dat de brand by uitbreiding ernstige vormen had kuneh aannemen. Omstreeks kwart voor acht kon de brandweer inrukken, onder achterla ting van een wacht op het terrein van de brand. Tuinbouwwintercursus begonnen. In de openbare lagere school te 's- Hcer Hendrikskinderen zyn de les sen voor de algemene tuinbouwwin tercursus begonnen. Deze cursus gaat uit van de Z.L.M. De voorzitter van de afdeling 's Heer Arendskerke, do heer Lindenberg, opende de cursus en heette de 17 nieuwe leerlingen harte lijk welkom. Hy spoorde hen aan hun beste beentje voor te zetten, een op wekking, welke onderstreept werd door wethouder de Schipper, die na mens het gemeentebestuur aanwezig was. De lessen zullen worden gege ven door de heer C. de Bruin uit Kloetinge en dc heer Toorcnaar uit W ilhelminadorp. BOMMENWERPOEFENINGEN BIJ BERGEN OP ZOOM. Bommenwerpoefcningen zullen wor den gehouden naby Bergen op Zoom van acht uur des morgens af van tot. en met 18 October, van 16 tot en niet 20, van 23 tot en met 27 en op 30 en 31 October. Onveilig gebied: cirkel met straal van 5 km. Onvei lige hoogte; tot 4000 meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2