WsÏROOP JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Aanvankelijk wantrouwen in Vlissingen EEN ZEGE VOOR VLISSINGEN? KLANKEN uit oe AETHER Een gedwongen Huwelijk „Eer"-herstel >DD 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 OCTOBER 1950 75 jaar Kon. Mij. „De Schelde*' Er werden in 1875 twee Zeeuwse Commissarissen benoemd Uitstekende samenwerking Vlissingen-Rotterdam (Vervolg van pagina 3) Twee jaar zijn er toen voorbijge gaan met onderhandelingen tussen Arie Smit en de Staat der Nederlan den. Al was de oude Marinewerf een failliete boedel, daarom deed de Staat er nog niet gemakkelijk 'afstand van! Maar in de zomer van 1875 werd dan toch een contract ondertekend en bij de Kamer een wetsontwerp in gediend, om aan Arie Smit en zijn medewerkers de voormalige marine werf in erfpacht te geven. De wet- tenmolen draaide toen vlugger dan nu. Op 13 Augustus werd het voor lopig verslag uitgebracht, op 16 Augustus nam de Tweede Kamer het wetsontwerp aan en de 1ste Septem ber ook de Eerste Kamer. Op 8 Oc tober werd de oprichtingsacte gepas seerd van „De Schelde", scheeps bouw- en werktuigenfabriek. Tot directeur werd benoemd de heer J. van Raalte. Commissarissen werden de heren Arie Smit, Slikker veer, J. Rensburg en G. S. Pietérs, Rotterdam, mr. J. P. L. Buteux, grif fier der Staten van Zeeland te Mid delburg en F. Wibaut te Vlisisngen. Tideman bleef dus verder op de ach tergrond. WANTROUWEN Stak men in Vlissingen de vlag gen uit? Verheugde men zich over hetgeen tot stand was gekomen? Men heeft aanvankelijk met wan trouwen de gebeurtenissen gade ge slagen. Het feit, dat het initiatief niet van Zeeuwen, maar van Hollan- Advertentie) ders uitging, heeft de mensen even achterdochtig gemaakt. Men vreesde, dat Rotterdam, evenzeer als Amster dam, erop bedacht eigen voordeel te dienen, desnoods ten koste van Vlis singen, slechts voornemens was Vlis singen nieuwe schade toe te bren gen. Het feit evenwel, dat twee Zeeu wen opgenomen werden in de Raad van Commissarissen, brak het ijs. „De benoeming van twee leden uit Zeeland in de raad van commissaris sen", zo schreef de Middelburgse Cou rant in 1875, „kan geen andere strek king hebben, dan ook aan de Zeeu wen gelegenheid te geven, om den loop der exploitatie van nabij gade te slaan; daardoor worden verkeerde beschouwingen voorkomen en valsche gevolgtrekkingen onmogelijk ge maakt. Deze samenwerking van Rot terdammers en Zeeuwen voor het zelfde belang verheugt ons temeer, omdat de scherp sprekende ijver zucht, meermalen door Rotterdam tegenover Vlissingen vooral aan den dag gelegd, de vrees deed rijpen, dat zulk een samenwerking onmogelijk zou worden". De gemoederen waren dus door de ze benoeming gerustgesteld. En de samenwerking VlissingenRotter dam heeft vruchten afgeworpen. Hoevele schepen voor Rotterdamse opdrachtgevers zijn niet op „De Schelde" gebouwd! Niettemin beantwoordde het begin allerminst aan hetgeen Tideman er zich van had voorgesteld. Het kapi taal bedroeg slechts f 200.000 en de terreinen besloegen slecht 4 H.A. Het begin echter was er. En als Tide man thans eens rond kon kijken in Vlis singen en kon zien, wat er van het werk Arie Smit geworden was, hij zou te vreden zijn. Want het trotse heden, een machtige scheepswerf, paraat voor iede- i opdracht, die hebben Tideman en Arie Smit beiden zich in het prille begin toch gedroomd! Een overzichtsfoto van de Kon. M(j. „De Schelde" van vorig jaar, toen de „Colombie" nog niet hersteld was. Zuid-Afrikaanse republielk De Zuidafrikaanse premier dr. Ma- lan heeft op het congres van zijn Na tionalistische Partij in de Kaappro vincie om. verklaard, dat Zuid-Afrika zijn militaire apparaat tegen het com munisme versterkt. De minister van defensie, Erasmus, besprak thans in Europa met andere landen die belan gen in Afrika hebben, de verdediging van dat werelddeel. Nu het in de we reld tussen communisme en anti-com- munisme ging. stonden de blanken van Britse en Nederlandsé afkomst naast elkaar in Zuid-Afrika. „India", aldus dr. Malan, ..is een re publiek geworden zonder dat het uit het Britse gemeenebest behoefde te treden. Op dezelfde wijze kan Zuid- worden zonder j "^or"het leidende VOETBAL-PROGRAMMA. Nu enkele kopploegen in de tweede klasse elkaar te lijf gaan, kunnen de resultaten van de komende wedstrijden heel wat verschuivingen te weeg brengen en het is zeker niet denkbeeldig, dat het leidende M.O.C. zijn positie daardoor gaat verstevigen. Vanzelfsprekend gaat onze be langstelling voor een groot deel uit naar de beantwoording van de vraag of Vlissingen in staat zal zijn voor eigen publiek winst te behalen. In de derde klasse D komen de leidende ploegen ook al voor min of meer lastige opgaven te staan en het is zeer de vraag of ze daar alle zonder kleerscheu ren af zullen komen. Terneuzen kan rustig toezien hoe de concurrenten het er af brengen, terwijl ook in de vierde klasse wat gedrang in de kop groep is te verwachten. geïsoleerd zijn". 2e KLAS B. MOC '39—RKC; Alliance—Dosko; I Desk—RAC; Vlissingen—Internos. MOC mag de thuiswedstrijd tegen het nog steeds op Opnieuw hebt U kou I gevat en hoest Udagen lang. Grijp tijdig in. Bronchitis dreigt Neem heden nog akker s abdijsiroop. die weldra Uiv hoest zal stillen en Uw i;, heel en luchtpijpen zuiveren van prik- V/, kelend slijm en ziektekiemen. Morgen Hreeds zijt U zoveel beter.' Tegen wkKou, Hoest, Bronchitis en Griep VRIJDAG. Cor de Groot voert vanavond enkele Chopin-walsen uit in de cyclus „De wals in de pianoliteratuur" (H. I 22.15). Ter herdenking van de in 1945 overleden Hongaarse componist Bela Bartok worden vandaag twee con certen gegeven, namelijk een van liederen en van het beroemd gewor den tweede pianoconcert (H. II 17 en 23.30), Voorts wordt deze componist besproken in de reeks: „Wtf en de muziek" door Piet Tiggers (H. n 17.20). Hilversum I: 7. 8, 13. £9. 20 en 23 Nws. 7.15 Te Deum Laudamus. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Gram. muz. 8.30 Muziek bij het werk. 9.15 Ochtendbezoek. 9.35 Londens Nat. Symph. Orkest. 10.30 Mor gendienst. 11 Zangrecital. 11.30 Amuse- mentsmuzieK. 12 Koppelkwartet. 12.33 Metropoie-orkest. 13.15 Mandolinemuz. 13.45 Balletmuziek. 14.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 15 Militaire Kapel. 15.20 Cinemaorgel. 15.40 Voordracht. 16 Vocaal ensemble. 16.30 Twee piano's. 17 „Dat wil ik horen". 17.30 Vocaal kwartet. 17.45 Friese uitzending. 18 Colonne-orkest. 18.15 „Om het behoud van het vaderlijk erfdeel", causerie. 18.30 Gram. muziek. 18.45 Geest aüjke liederen. 19,15 Rege ringsuitzending. 19.40 Vandaag. 20.05 Om roeporkest. 20.55 „Gezin en school", cau serie. 21.10 Deens Radio-orkest. 21.25 Utrechts Stedelijk Orkest. 22 „Het vraag stuk West-Europa", causerie. 22.15 Piano recital. 22.30. Boekbespreking. 22.45 Avondoverdenking. 23.1524 Van de ene melodie in de andere. Hilversum II: 7, 8. 13, 18. 20 en 23 Nws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Melodieën v. Arthur Sullivan. 8.15 Boston Prome nade orkest. 9 Bruno Walter dirigeert. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Sopraan en piano. 11.05 Radiofeuilleton. 11.25 Orgel en zang. 12 Politie-orkest. 12.33 Sport- praatje. 13.15 Kwartet. 13.45 The Andrews Sisters. 14 Kookkunst. 14.20 Kamerorkest. 15 Voordracht. 15.20 Disco-causerie. 16 Victor Silvester en zijn orkest. 16.30 Voor de jeugd. 17 Klein koor. 17,20 Muzikale causerie. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 „Denk om de bocht" 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 „Wat met de kerk?' causerie. 20.10 Vrouwenkoor. 20.35 „Twijfel en zekerheid". 21 Verzoek programma. 21.30 Aetherforum. 22 Bui tenlands overzicht. 22.15 Dansorkest. 22.45 Avondwijding. 23.15 „Huwelijk van A tot Z". 23.30—24 Symphonie-concert. Het oude Marine Droog dok, waaruit later de Kon-. Maatschappij ,,De Schelde" is ontstaan. Amsterdamse Beurs 3 Oct. 4 Oct. Nederland 1948 (3%) 99 >.i 99 dito 1947 (3%) 3 97 97% dito 1937 3 96 li 96% Dollar-lening 1947 3 e,v 9814 98% Investeringscert. 3 97% 97% Nederland 1962—64 97% Nederland 1962—64 98% 97% Nederland N.W.S. 2% 79% 79% Spaarc. a f 100 2% 100% Indlë 1937 A 3 95% 95% Nat. Hand. B 87% 86% Ned. Handelmtj. 148 147% AKU 172% 169% Bergh's Jurgens 320 318% Calvé-Delft 134% 132 Centrale Suiker 176 177 Kon. Ned. Hoogovens 138 139% Unilever 227% 223% Ned. Kabelfabriek 280% 280 Philips 232% 229% Wilton Feyenoord 157 156% Biliton 231% 230 Kon. Petrol. Mij. 299% 293 "s Amsterdam Rubb. 136% 132% H.A. Lijn 174% 173% Kon. Paketvaart 131% 129% Ned. Scheepv. Unie 162% 161% Rotterdamse Lloyd 145 144% Stv. Mij. Nederland 178 177 Handelsver. A'dam 124% 119% Dell Batavia Mij. 124 Dell Mij. 122% 118% Anaconda 39% 38 Bethlehem Steel 47% 46% General Motors 107*i Kennecott 70% 70% Shell Union 54% 53% Baltimore Spw. 14% 14% Miss K.T. Spw. 7 6% New York Cent. Spw. 17% 17% Pennsylvania 21% 21% De Amsterdamse effectenbeurs was gisteren bepaald flauw gestemd en met uitzondering van de scheepvaarthoek wa- alle sectoren twee tot zes punten la ger. De kwestie Ambon en vooral de protestnota van minister Drees beschouw de men als de voornaamste reden van deze teleurstellende koersontwikkeling. Niet dat men zich ter beurze voorlopig ongerust maakt over een verslechtering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, maar een dusdanige uitla ting van de zijde van de Nederlandse re gering achtte men minder prettig. 6 October. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER. U.4-NAP 9.17 0.99 9.41 1.17 957 1.35 10.19 0.83 10.40 0.98 U.+NAP 22.11 1.22 22.33 1.41 22.53 1.58 23.12 1.11 23.27 1.26 LAAG WATER. -NAP U.—NAP u. 2.39 1.14 3.04 1.31 3.38 1.47 3.40 1.06 3.49 1.18 15.29 1.23 15.52 1.42 16.25 1.58 16.30 1.18 16.29 1.33 door: Mary Burchell 17 „Ja. Teresa, ik weet dat je niet be paald dol op Marcia bent, maar een enkel woord van medeleven zou wel gepast zijn, al ben je nog zo onver schillig". ,,Het spijt me. tante Lydia! Ik ik ben zo overrompeld" (dat was belache lijk! Te pretenderen dat Marcia's val haar met stomheid sloeg). „Het spijt me heus", herhaalde ze ernstig. ,,Ik wens Marcia geen pijn toe". Daarna vroeg ze zich af, of ze niet teveel na druk had gelegd op het woord „pijn", alsof alles wat geen verband hield met lichamelijk letsel, haar goedkeuring zou hebben gehad. Maar de waarheid was het. Ze had Marcia pijnloos van het toneel willen zien verwijderen. Haar tante vond blijkbaar, dat ze het bijzonder ongracieus had goedgemaakt, want toen ze zich omkeerde om naar boven te gaan zei ze droogjes: „Ik vermoed, dat je vandaag te veel met je eigen zaken behept bent om je iets van een ander aan te trekken". Teresa wilde zeggen, dat dit niet he lemaal waar was, maar het was moei lijk dit gesprek voort te zetten. Daar om zei ze gedwee tot haar tante's fug: „Ik heb al uw wol gekregen, tante Ly dia. Waar wilt u het hebben?" „In mijn zitkamer", zei tante Lydia, zonder zich om te keren. En Teresa begaf zich naar de elegante kleine zit kamer, blij met de enkele ogenblik ken die ze alleen zou zijn. Ze had graag de deur achter zich gesloten, maar dat zou te opvallend zijn ge weest. Ze liet hem dus aanstaan, zo dat ze tenminste beschermd was tegen de blikken van wie toevallig voorbij mocht komen. Toen stond ze daar, haar handen tegen de wangen drukkend en pogend helder en verstandig te den ken. Het onmiddellijk gevaar de vrees, dat Marcia de macht over Elliott zou herkrijgen, vóór TereSa zelf de minste kans zou hebben gehad, zijn belang stelling en misschien zijn liefde te winnen was geweken. Met wat ge luk (al was het natuurlijk schandelijk het woord „geluk" te gebruiken, waar het een ernstig letsel van iemand gold) ZON EN MAAN. 6 October Zon: Op 6,48 Onder 18.08 Maan: Op 23.39 Onder 16.35 zou Marcia niet in staat zijn een cam pagne te beginnen, volgens de plannen, die ze schaamteloos te verstaan had gegeven. Aan de andere kant zou ze. als haar beweringen juist waren, altijd een ge vaar blijven en zelfs als Elliott's vrouw zou ze het buitensporig moeilijk met Marcia kunnen krijgen. Het is zowel onverstandig als slecht, zó opgelucht te zijn, verzekerde Tere sa zichzelf. En toch. hoe kon ze deze nieuwe blijdschap in haar hart wegre deneren? Hoe kon ze de nieuw-gewek- te hoop vernietigen en in dit uitstel niet de scheidsmuur zien tussen geluk en ellende? Indien God-zelf vanuit Zijn heme1 Marcia had doen verdwijnen, zou ze op niet wonderbaarlijker wijze van het toneel getoverd kunnen zijn. Het léék op een wonder. Al viel het te betwijfelen, moest Teresa met een be rouwvol lachje erkennen, of God Zijn toevlucht zou nemen tot zulke beden kelijke methodes. (Wordt vervolgd) zijn eerste overwinning wachtende RKC niet al te veel moeilijkheden op leveren en daar Dosko in de uitwed strijd tegen Alliance heel wat lastige klippen heeft te omzeilen kon het voor de nieuwelingen wel eens een beste dag worden. Desk begint er aardig in te komen en met een zege op RAC kunnen ze zich in de kopgroep werken. Voor Vlissingen staat devderde thuis wedstrijd voor de deur en het is te hopen dat ze door het boeken van een overwinning, waarop de kans o.i. ze ker aanwezig is, de slechte indruk die ze de beide vorige malen bij hun aan hang hebben gewekt, weten uit te wis sen. 3e KLAS D. OostburgRCS; ZeelandiaDe Zeeu wen; BiervlietOdio; Met»—Middel, burg; BreskensAardenburg. Met het voorbeeld van Zeelandia voor ogen zullen de leiders zeker alle zeilen bijzetten om de winst in Oost burg in te palmen, cn Zeelandia zal heel wat beter voor de dag moeten ko men, wil ze de Zeeuwen de voet dwars kunnen zetten. Biervliet geven we de beste kans tegen het bezoeken de Odio en Middelburg ziet zich in Hoogerheide weliswaar niet voor een gemakkelijke taak geplaatst, maar de groen-witten zijn zeker niét kansloos. De streekontmoeting in West Zeeuwsch-Vlaanderen zou wel eens de eerste Breskens-overwinning kunnen opleveren. 3e KLAS E. Virtus—Ria W; ClingeAxel; BSC— Steen; VES '35—RKFC; Corn Boys- Sluiskil. Het komt ons voor dat Ria niet veel kans maakt, de winst naar Westdorpe mee te nemen en Clinge zal ook wel niet aan zijn eerste overwinning toe komen. Voor Steen zit er niet veel perpsectief in het reisje naar Roosen daal. In het duel te Oudenbosch heeft de thuisclub de beste papieren. Voor eigen publiek moet Corn Boys tegen Sluiskil aan zijn trek kunnen komen. 4e KLAS G. YersekeIJzendijke; Hoofdplaat PSK; Hulstde Patryzen; Robur— Hontenisse. Mogelijk weet Yerseke het ditmaal tot een overwinning te brengen, het geen dan de eerste zou zijn, maar dat Hoofdplaat 'bok zo ver zal komen kunnen we niet 'aannemen. Hulst ge ven we uiteraard de beste kansen te gen de Patrijzen en Robur zal van Hontenisse moeten winnen, willen de Goesenaren ook dit seizoen weer een woordje gaan meespreken en dat ver wachten we eerlijk gezegd wel. RES. 2e KLAS D. Middelburg 2Corn Boys 2; Axel 2 Breskens 2; Goes 2Terneuzen 2. De Sassenaren zullen hun verre reis wel niet met winstpunten goed kun nen maken en ook Breskens 2 moet maar niet met al te veel hoop op suc ces naar Axel gaan. De uitslag van de wedstrijd tussen de reserves van Goes en Terneuzen, welke laatste voor het eerst in het veld komt, is moeilijk te voorspellen, al zijn we geneigd ce thuisclub iets betere kansen toe te meten. Het Wereldgebeuren Het thans in Brussel gevoerde pro ces tegen generaal vön Falkenhau- sen, de voormalige Duitse legercom mandant in België, trekt te Bonn grote belangstelling, aldus de A.N.P- correspondent. Voornamelijk daar 't in de Duitse openbare mening vrij wel eenstemmig beschouwd wordt als het toonbeeld van de „absurde ver houdingen", waartoe de Westelijke geallieerde justitie tegenover de oor logsmisdadigers naar Duitse opvat ting gevoerd heeft. De zeventigjarige von Fa.lkenhausen wordt in Duits land voorgesteld als voorbeeld van eén tegen Hitier ingenomen gene raal, wiens beleid de Belgen slechts ten voordele zou hebben gestrekt en die sedert medio 1944 in veertig Duitse en Belgische gevangenissen op zijn proces heeft gewacht. Een veroordeling van von Falkenhausen zou, aldus meent men, het laatste vertrouwen wegnemen, dat tegenover de geallieerde rechtspraak in Duits land nog mocht bestaan. Talloze be schouwingen in woord en geschrift hebben overigens vooral in de laatste maanden wel aangetoond, dat voor zulk een volkomen breuk van ver trouwen weinig meer nodig is en dat het geloof der Duitsers in de begin selen van het recht, dat in Neuren berg zijn oorsprong vond, in feite reeds grondig verdwenen is, zo het ooit heeft bestaan. Toen een bejaarde vrouwelijke Duitse afgevaardigde in Augustus in Straatsburg de terugkeer van alle in het buitenland veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers naar Duitsland eiste, stuitte zy terstond op scherpe afwijzing in de Europese vergade ring. De bespreking over Duitslands deel neming aan de verdediging van Europa en vooral ook het verloop van de oorlog in Korea hebben in Duitsland de discussie over het vraagstuk van de processen tegen oorlogsmisdadigers sterk aangewak- kerd. Men hoort veelal de vraag op werpen hoe men van Duitsland een militaire bydrage verlangen kan, zo lang zovele van zijn soldaten gevan gen worden gehouden voor daden, welke naar Duitse opvatting geen misdaden zyn, doch slechts noodzake lijk verweer, inhaerent aan moderne oorlogvoering. Het verloop van de oorlog in Ko rea wordt dan meestal aangehaald als bewijs, dat ook de troepen van de Ver. Naties in de stryd tegen partisa- nen gelijke methoden zouden moeten aanwenden als die waarvoor de Duit se militaire leiders werden veroor deeld. In het bekende weekblad „Die Zeit", schrijft dr. Leverkiihn, een kenner van internationaal recht, dat het herstel van een vredestoestand ook een herziening van de processen tegen oorlogsmisdadigers zou moeten insluiten. Zulk een herziening zou volgens hem moeten geschieden door terug voering van alle veroordeelden naar Duitsland, waar Duitse rechtbanken hun zaken opnieuw zouden kunnen onderzoeken. „Geen Duitse regeling en geen Duits parlement zal zich bereid kunnen verklaren weer in de familie der volken terug te keren, zo lang deze eis van rechtvaardig heid en eer niet vervuld is", zo schrijft Leverkiihn. Oud-militairen baseren hun afkeer van een her nieuwde inlijving veelal op soortge lijke overwegingen. De geallieerden hebben „de eer van het soldatenbe- roep" volgens hen in Duitse ogen te zeer door het slijk gesleurd, dan dat de Duitsers nog geestdrift voor dit beroep zouden kunnen opbrengen. Het herstel van de eer van de Duitse soldaat is de eerste eis, die in deze kringen leeft en die dan ook door politieke partijen vaak met nadruk gesteld is. Algemene staking in Belawan. Te Belawan is Maandag een alge mene staking uitgebroken onder de havenarbeiders. Het grootste deel van het kantoorpersoneel te Belawan en de bemanningen van de sleepbo ten zijn eveneens in staking gegaan. Het gehele vervoer van ryst ligt stil, daar eveneens alle arbeiders van het voedingsmiddelenfonds het werk hebben neergelegd. (Advertentie) Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet I i de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. 102. Hy greep zich vast aan een stevige, maar buigzame tak, sprong... zwierde door de lucht en daar vloog hy al van de ene tak naar de andere, van de ene boom naar de andere, zoals hy dat heel vroeger in het oerwoud gedaan had in zyn jeugd, toen Jimmy nog een klein aapje was. Nu hij had het nog niet verleerd en meneer Bab bel in 't net kneep zijn o gen dicht van narigheid. Hij kreeg het voorgevoel dat h,et slecht met hem zou aflopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 6