Weg naar Cadzand-bad wordt spoedig verbeterd H. BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. IN ZEELAND BEGONNEN occou 0PH0KGEB0D BEDREIGT DE POSTDUIVENSPORT Zeeuwse tentoonstelling in Gent Werk- Kleding P.K. BEVA K.L.M. Vogeltrek-waarnemingen te Zoutelande DE LAMP VAN ZUIDD0RPE PROVINCIALS ZEEUWSECOURANT DONDERDAG 5 OCTOBER 1P30 Echtgenote van Commissaris der Koningin maakte in Goes de eerste longfoto: van de burgemeester. „Wilt U diep inademen en even de adem „inhouden", was het vriende-4 Hjke verzoek van mevr. S. C. dc Casembroot-van der Feltz tot de eerste burger van Goes, burgemeester Ten Katc. Het toestel werd hierna geslo ten, een druk op dc knop en dc eerste longtoto in Zeeland was gemaakt. Zo werd Woensdagmorgen in bet Schuttershof te Goes, voor Zeeland ge start met het massale bevolkingsonderzoek op Lbx. Een beetje bedrem meld by de aanblik van een groot, vreemd overigens geheel ongcvaariyk toestel en de twee heren in witte jassen, kwamen daarop de eerste Goc- se schoolkinderen dc zaal binnen om hun longen op dc filmstrook te doen vastleggen. In de zaal waar in de komende we ken duizenden Goesenaren voor de lens zullen „poseren", hebben enkele dames en heren achter dc tafel plaats genomen om de zaak administratief vlot te doen marcheren. Van elk te onderzoeken persoon is een kaart ge reed gemaakt, waarop naam, num mer en datum voorkomen. Deze kaart wordt tegeltjk met de betrokkene ge fotografeerd, zodat btf de latere con trole van de longfoto's het werk zeer wordt vergemakkeiykt. Men kan in overhemd of Japon in het toestel plaats nemen, terwijl voor het zich eventueel ontdoen van overtollige kleding nog een aantal kleedhókjes zijn ingericht, In een minimum van tijd is de foto gemaakt, zodat alles een vlot verloop kan hebben. OFFICIËLE OPENING. Voordat dit omvangrijke werk een aanvang nam, had Woensdagmorgen nóg een korte plechtigheid plaats. Daar de Commissaris der Koningin, jhr. mr, A. F. C. de Casembroot door ziekte verhinderd was, liet hij zich vertegenwoordigen door zijn echtge note. De voorzitter van de commis sie, dr. H. Doelcman, sprak een bij zonder woord van welkom tot mevr. (Slot van pag. 1). Dc heer Stoppelenburg nam ons vervolgens mee naar de overzijde van de zaal, waar de dichter Boutens wat melancholiek uit zijn lijst op ons neer blikte en waar wij in één der voor expositie van schilderijen bestemde vertrekken raej. C. A. Mynlieff aan het werk zagen. Mej. Mijnlieff, die asisstente is van de afdeling Klederdrachten in het Arnhemse Openluchtmuseum en die dan ook haar slanke hals had getooid met een sierband van Marken, heeft de taak op zich genomen enkele pop pen in Zeeuwse klederdrachten te steken. Zorgzaam en vol overgave verrichtte zij dit lastige werkje te midden van een vrolijke wanorde. Het kabinetje was gevuld met hoge stapels dozen, waaruit allerlei cos- tuums en kunstvoorwerpen gluurden en waarop luguber een mannenhoofd rustte. In een hoekje ontdekten wij zowaar ook Jantje van Sluis, grijn zend en glanzend, blijkbaar pas op nieuw in de verf gezet. ONVERVANGBARE KUNSTSCHATTEN. Op de bovengalerij lag een grote vloot voor anker (Zeeland heeft in geen geval gebrek aan knappe mo delbouwers!) en keken twee vrou wenfiguren van de beeldhouwer Stauthamer philosophisch naar een stapel eeuwenoude boeken en enige maquette's van Zeeuwse gemeenten. Men was nog niet zover, dat al deze voorwerpen hun juiste plaats hadden ontvangen. Ook de expositiezaal op de bovenverdieping moest nog wor den ingericht. Op de vloer lagen de twee grote gobelins, die voor de oor log de Statenzaal sierden. „Daar ligt voor f 150.000", wees de heer Lijn zaad. Voor dat bedrag zijn namelijk deze onvervangbare wandtapijten verzekerd. Vóór deze gobelins wordt een ereplaats ingeruimd voor de be ker van Maximiliaan uit Veere. Tenslotte hebben wij nog een blik geworpen in dc gigantische „Flora- liën-hal", waar op 14 October de Walcherse ringrijders de lans zullen opnemen. Het lijkt, alsof deze enorme ruimte voor dat doel is gebouwd; de vloer bestaat uit zand, de rijders kunnen over een schitterende baan beschikken en een welhaast onbe perkt aantal toeschouwers kan van dit voor de meeste Vlamingen onbe kende folkloristisch schouwspel ge nieten. IN OPTOCHT DOOR DE STAD. Gistermiddag zond de Belgische radio-omroep een vraaggesprek uit tussen dr. Grijpdonck, do adviseur voor culturele aangelegenheden in O. Vlaanderen en de heer Lijnzaad. Dit is een van de middelen om de tentoonstelling, die gratis toeganke lijk is, by het Belgische publiek te in troduceren. Om de belangstelling te wekken zijn voorts door de post in Oost Vlaanderen 85.000 folders huis aan huis bezorgd en er zijn 2000 fol ders naar culturele ver. verzon den. De organisatoren hebben dan ook zekere verwachtingen ten aan zien van net bezoek der Belgen. Het Btaat ook reeds vast, dat eveneens vele Zeeuwen veelal in groepsver band naar het Feestpaleis zullen komen. Er bestaat ccn mogeiykheid, dat op 14 October, de dag van de kunnen leen by voldoende deelname door gaan. Dc Walcherse ringrijders zullen to paard in optocht samen met de Vlaamse boerenmiters, die 's mid dags drcssuiirproevcn zullen verto nen, van de boot naar de tentoonstel ling gaan, dwars door de stad, waar van elke avond alle openbare gebou wen verlicht zullen zyn. Iïct zal een schouwspel worden, dat weinig Gentenaren zullen willen missen en dat dan ook als dc beste gdd stelling „Zie Zeeland' de Casembroot en voorts tot burge meester mr. W. C. Ten Kate, wet houder A. Buys en de gemeentesecre taris ,de lieer S. Burger. Ook de ge- neesk. inspecteur voor Zeeland, dok ter J. H. van der Borgh, gaf van zijn belangstelling blijk. Dr. Doeleman wees op het historisch moment, nu het bevolkingsonderzoek aanvangt. Nadat in 1903 het eerste consultatie bureau werd opgericht, is gebleken dat een nog intensievere bestrijding der t.b.c. nodig is. Dit staat thans te beginnen, waarbij ook de gezonden worden onderzocht. Spr. hoopte dat de gehele Zeeuwse bevolking zal mee werken, want slechts dan kan dit on derzoek ten volle slagen. De echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. de Casembroot, bracht hierna namens het provinciaal bestuur dank aan al de personen en instanties, die enorm veel werk heb ben moeten verzetten om dit onder zoek voor te bereiden. Zy hoopte dat de Zeeuwse bevolking zal tonen dit initiatief op prys te stellen. Ten kos te van grote offers werd reeds de bestrijding der runder t-b.c. ter hand genomen en daarom mag ook bij dit onderzoek niemand achtcrbiyven. Naast de vele medische centra welke in Zeeland werden gesticht, vormt dit nieuwe Instituut een belangryke pyler voor dc volksgezondheid. Spreekster eindigde met de wens dat dit werk beloond zal worden en dat alle zware en lichte gevallen hier door opgespoord mogen worden. Met een druk op de knop van het toestel, waarin burgemeester Ten Kate zich als eerste „slachtoffer" ge posteerd had, verrichtte dc echtge note van de Commissaris daarop de officiële opening van dit onderzoek. GOES KWAM GOED VOOR DE DAG. Dc arts van de Prov. Zeeuwse Ver. tot bestrijding der tuberculose, dr. Van Joost, speciaal met dit onder zoek belast, deed hierna nog enkele mededelingen over de voorlopige re sultaten. Over het algemeen is de organisatie zeer meegevallen. Veel werk moest worden verzet, moeiiyk- heden moesten worden overwonnen, doch bij het huisbezoek hebben zich reeds direct pl.m. 86% van de Goese bevolking, welke hiervoor in aanmer king kwam, voor dit onderzoek aan gemeld. Dc resterende 14% zaj als nog bezocht worden, hoewel het moei lijk zal zijn, om de hieronder ook be grepen groep van a-socialen, te over tuigen van het grote belang van een dergelijk bevolkingsonderzoek. De weigerachtlgen melden zich als nog aan! Het is niet minder dan een plicht tegenover zichzelf, het gezin en de gemeenschap waarin men leeft. Koffie is duur' geworden.... Tkt og nooil hebt U zo- J veel voor koffie be taald als V stréks gaat doen. want hoe dan óók. Uw kopje koffie wilt U toch niet missenJ Nog nooit is het van zo veel belang geweest om de krachtigste en geurigs te koffie te kiezen, want U wenst toch zr "óór voor Uw dure geh Nog nooit heeft De Gmyter's koffie met 10% korting zoveel voor een huisvrouw betekend, utant daardoor betaalt U voor de beste kwaliteit minder dan waór ook! Wat een uitkomst in deze tijd! Daarom juist nu met Uw koffiebonnen naar De Gruyler: de koffie- en thee zaak. Gemeente zal daarna net onderhoud van het waterschap „Het Vrije van Sluis" overnemen. De raad der gemeente Cadzand kwam op Maandag in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts De voorzitter deelt mede, dat door de N.V. Badplaats Cadzand een klein deel van de kuststrook rïabtj de Ha ven zal bebost worden, in de kosten waarvan het Rijk een zeer belangrij ke subsidie verleent. Daarna stelde de voorzitter het voorstel van B. en W. aan de orde om financiële medewerking te verlenen tot verbetering van de Mariaweg, weike de verbinding vormt tussen het dorp en Cadzand-Bad, en de dorps traverse. Bg verbetering van de Ma riaweg zou deze verbetering dan doorgetrokken worden naar de weg door de Kievittepolder, nabij villa Leopold, via het alsdan te verbreden duinpad ter plaatse. De- voorzitter deed-mededeling van een van het college van Gedeputeerde Staten ontvangen schrijven en deelde voorts mede, dat de verbetering van de dorpstraverse volgens de hoofdin genieur-directeur van de prov. water staat uit 'n verkeer» technisch oog- Êur.i verantwoord is. Hét college van en W. stelde voor óm- na verbete ring van de Mariaweg c.a. het on- (Advertentie) al meer dan 50 jaar Si. Jacobsstraat 7, Tel. 2667 Vlissingen Mooie bazaropbrengst Ten bate van de vereniging Het Groene Kruis, afd. Renessc, Noord- wellc en Serooskerko (S), werd Za terdag en Maandag j.l. een bazar ge- houten te Serooskerke (S.), dlo bruto ruim 3000 heeft opgebracht. RADIO-CAUSERIE, Hedenmorgen van 11.45 tot 12 uur zal ir, G. de Regt, hoofdingenieur in algemeno dienst by de P.Z.E.M., in het technische kwartiertje, spreken over de kabellegging door de Wester- Schelde. EXAMENS. Voor het propaedeutisch examen theologie slaagde aan de rijksuniver siteit te Utrecht dc hoer A. L. van Melle te Goes. derhoud van het waterschap „Het Vrije van Sluis", over te nemen. Over dit voorstel werd uitvoerig van ge dachten gewisseld. Enkele leden maakten ernstig be zwaar tegen overname van de onder houdsplicht van het waterschap, het geen een zware financiële last voor de gemeente betekent. Vanwege het college van B. en W. werd gewezen op het grote belang van verbetering van deze weg Voor de gemeente uit een recreatief oogpunt en op de eveneens moeilijke financiële toe stand van het waterschap. TWEEDE VERGADERING. Daar in deze vergadering geen overeenstemming kon verkregen wor den, werd nadat de begroting voor het dienstjaar 1951 aangeboden was besloten om de beraadslaging ovèr dit voorstel Dinsdag voort te zetten, zodat alle raadsleden gelegenheid krygen om zich nog eens nader te beraden. In deze eveneens voltallige verga dering merkte de voorz. op, dat in de kosten van verbeteringen door de provincie een bydrage van 65% wordt verleend. De heer Kools verzocht om ccn bepaling op te nemen, dat de N. V. Badplaats Cadzand—Kievittepol der aan de gemeente een jaarlijkse bydrage van 150.zal verlenen in de kosten van onderhoud, waarme de het voorstel van B. en W. werd aangevuld, hetwelk vervolgens met 6 stemmen voor en 1 stem tegen, die van de heer A. Bril," werd aangeno men. De heer Bril verklaarde verbe tering van de Ringdyk te prefereren. Verbetering van school gebouwen te Zierikzee. In de geheime zitting, die gehouden werd na de openbare vergadering van de gemeenteraad te Zierikzee. is na bespreking goedgekeurd het vereen voudigd plan van B. en W. tot ver bouwing van de scholen A. en B. De* voorstellen tot verbetering van de oeverbekleding van de Oost- en Westhavendijken werden eveneens goedgekeurd. Bovendien werd accoord gegaan met de verbetering van het stuk kade muur gelegen aan de Nieuwehaven tussen dé twee vernieuwingen. Val van negen meter. Tydens werkzaamheden aan het Belgische flatgebouw aan de Boule vard Bankert te Vlissingen is gister middag een ongeluk gebeurd, dat vry goed is afgelopen. De 16-jarige T„ uit Vlissingen viel van een hoogte van negen meter op straat. Nadat eerste hulp was Verleend, werd njj naar het St. Josephziekenhuis ver voerd, waar bleek dat hy een vinger en een arm had gebroken. Jn dienst der Kerk". Zaterdagmiddag zal in de Bogard- zaal te Middelburg een byeenkomst worden gehouden van de afd. Zee land van de Hervormde Mannenver- enlging „In dienst der Kerk", onder leiding van ds. A. M. W. Odé uit Nieuwe dienstregeling Prov. Stoombootdiensten. Op 8 October zal de nieuwe dienst regeling van de Provinciale Stoom- bootdienstcn ingaan. Dc voornaamste wijziging is, dat de laatste boten van de veren Vlisstngen-Breskens v.v., Kruiningen-Perkpolder v.v. en Zie- rikscc-Katse Veer v.v., vervallen. VLISSINGEN—BRESKENS Zo is de boot, vertrek Vlissingen 23.25 en vertrek Breskens 23.55 ver vallen. De laatste gelegenheid waar mee men nu nog uit Vlissingen kan vertrekken is de boot van 22.20'/ Uit Breskens kan men nog weg om 22.50. Bovendien is de boot vertrek 21.55 uit Vlissingen en 22.25 uit Breskens vervallen. Verder zijn er in de dien ster. geen veranderingen gekomen. KRUININGEN-PERKPOLDER In deze diensten zijn enkele ver anderingen aangebracht. Zo zullen alle boten 5 minuten eerder vertrek ken. Voor de eerste boot uit Kruinin- gen, n.1. die van 4.55, komt in de laats een boot met vertrektyd 5.20. <e eerste boot uit Perkpolder ver trekt daardoor niet meer om 5.25 maar om 5.50. Ook by deze diensten vervallen de beide laatste boten uit beide rich tingen. De laatste gelegenheid om uit Kruiningen te vertrekken wordt nu 22.20 en uit Perkpolder 22.50. ZIERIKZEE—KATSE VEER Hier zyn weinig veranderingen. De laatste boot vertrek Zierikzee 21.20 en vertrek Katse Veer 23.15 vervalt. De laatste gelegenheid om nog over te steken is nu 19.00 uit Zierikzee en 20.20 uit Katse Veer. By de dienst Veere-Kamperland vervalt de laatste boot Door de Ned. Natuurhistorische Vereniging zullen op 14 en 15 Octo ber a.s., vogeltrekwaarnemingen op grote schaal in ons land worden ver richt. Ongeveer 15 jaar geleden zijn door het vogeltrekstation Texel waarne mingen gedaan, die een globaal beeld gaven van de vogeltrek in ons land. Verschillende problemen bleven on opgelost, waarom het noodzakelyk is in de trektyd op grote schaal nieuwe waarnemingen te doen verrichten. Op Walcheren, in de gemeente Zoutelande, zal, onder leiding van de heer A. Polane aldaar, een waarne mingspost door trekwaarnemers in de vroege ochtend worden betrok ken, om de trek der vogels aldaar op te nemen en te rapporteren. Tien duplex-woningen in Goes. VOOR GEREPATRIEERDE EN GEDEMOBILISEERDE MILITAIREN. De gemeente Goes heeft 'toestem ming ontvangen voor de bouw van tien duplexwoningen voor gerepa trieerde en gedemobiliseerde militai ren. Men wil deze woningen bouwen langs de Heernisseweg. De inhoud is iets kleiner dan van de duplexwonin gen aan de J. D. van Mellestraat en bedraagt ongeveer 330 m3. De bouw kosten zyn in totaal begroot op 145.360, berekend naar de huidige materlaalpryzen. Daar deze wonin gen na opheffing van de duplicering plaats bieden voor 7 personen, zal een ryksbydrage worden verkregen van 4100 per woning. De jaarlykse ex ploitatiekosten worden begroot op 6.235,73, met een huur van 24.50 r maand voor de beneden- en 27.50 voor de bovenwoningen. De huur van de bovenwoningen kan ho ger worden bepaald omdat deze wo ningen iets groter zyn dan i bene denwoningen. Aan de raad wordt voorgesteld tot bouw over te gaan, hiervoor een cre- diet van 145.350 toe te staan en aan het ryk ingevolge de premiere geling Woningbouw 1950 een premie te vragen in de bouwkosten dezer woningen. Maatregel van overheidswege ter bescherming van te velde staande gewassen. Het duivenseizocn is met de vlucht van Zondag l.L als geëindigd te be schouwen. Het aantal duiven, dat dc laatste weken op de vluchten, hoofd zakelijk vltesse-vluchten, Ingezet was, minderde elke week; de weersom standigheden brachten het seizoen sneller dan gewooniyk de genade slag toe. En nu, per 1 October, kunnen de melkers de balans opmaken. Dc ware duivenliëfhebber vraagt zich daarbij niet in de eerste plaats aF: „Heb ik deze zomer geld verloren of gewonnen", maar hy vraagt zich af: „Hoe is de conditie van myn hok na de vele vermoeiende Zondagen?" en met zijn hok bedoelt hy dan al zijn duiven. Verscheidene keren is de duivensport dit jaar ernstig bedreigd geweest. Het uitbreken van de vogel pest onder de Nederlandse pluimvee stapel wekte in het begin van dit jaar ernstige bezorgdheid onder de duivenlief hebbers. Wetenschappelyk wees weldra uit dat de duiven de pseudo-vogelpest niet verspreiden en het gevreesde uitvoer-verbod van dui ven naar België en Frankrijk ging niet door, waardoor de wêdstryd- vluchten normaal konden doorgaan. Meer deining nog veroorzaakte het zgn. ophokgebod. De grote schade die de duiven in het voorjaar aan de te velde staande gewassen brengen, is oorzaak dat van overheidswege be schermende maatregelen voor dc landbouw wenden geannonceerd. Toch is dit zgn. ophok-gebod in on ze provincie niets bijzonders. In ver schillende gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen, het duivenland bij uit- stek. bestaan beschermende maatrc- I gelen die by politieverordening gere- i ;eld zyn. De duiven mogen dan ge torende de maanden Maart, April en Mei alleen de lucht in een uur na zonsopkomst en een uur voor zons ondergang. Echter blijft hier het bezwaar be staan van het neerstrijken van grote zwerpien Belgische duiven. De scha de wordt vooral veroorzaakt aan erwten en bonen en kan zeer aan- zienlyk zyn. Men mag echter niet uit het oog verliezen dat de echte postduiven sport het slachtoffer dreigt te wor den. De ware melker denkt er niet aan zijn duiven de gehele dag maar rond te laten vliegen. Wil hij zijn duiven op de vlucht in goede conditie hebben, dan moet hij in de eerste plaats regelmatig contröle houden op de voeding en deze contröle is alleen mogeiyk als h.y de dieren op het hok heeft. Het ophok-gebod in bovenvermelde zin laat aan de duiven bovendien vol doende training. Als er een weg ge vonden zou kunnen worden dat het uitvliegen overdag gedurende de ge vaarlijke maanden beperkt wordt en de genummerde en geregistreerde jonge duiven voldoende training krij gen, loopt deze nationale soort geen gevaar. Dit zou trmpyens voor de re gering" ook -niét wenselijk zijn. De düfvenhoudérij brengt -behoorlijk veel geld in Het Iaadjë. Dé'postduif is een van de beste klanten van de Spoor wegen. Op elke vlucht Wordt behoor lyk omzetbelasting betaalt. De han del in duiven en aanverwante artike len als ringen, klokken enz. gaat met enorme omzetten gepaard. Speciaal voor onze provincie is de düivenhoudery ten plattelande van groot belang. Zeeuwsch-Vlaanderen is bekend. Daar wonen de beste mel kers van Nederland, maar ook Wal cheren, de Bevelanden en Tholen zijn door de duiven veroverd. De Zater dagvliegers hebben daar een gewel dige aanhang en de successen zyn dit jaar zeer groot. De duif is hier op het platteland uitgegroeid tot het renpaard van de kleine man. En de sport zelf is op vele dorpen de grote zomersport. Voor onze Zeeuwse dui- venvrienden is het dus te hopen dat hier een oplossing gevonden wordt, die beide partijen zal bevredigen. (Advertentie) Goede kaarten waren niet te vinden. Toen we eens bridge-ten bij oude vrinden. Maar de stemming bleef best, Want de dorst werd gelest Met TIP. die we allen beminden. Been geamputeerd na ongeval bij dorsen. Bij het dorsen op de hofstede .Zandvliet" van de hèer J. den Boer te Schuddebeurs is Dinsdagmiddag een ongeluk gebeurd. De 62-jarige P. B. uit Brouwershaven, die, in dienst was van de loohdorsér Van der Wek ken uit Brouwershaven, kwam met zijn rechterbeen tussen de dryfriem en de poelie. Hierdoor .werd zijn bo venbeen zodanig verwond, dat over brenging naar het ziekenhuis Noord- gouwe noodzakelyk. bleek. Het been moest boven de knie geamputeerd worden. Was de toestand van het slachtoffer Dinsdagavond zorgwek kend, Woensdagmorgen had men de hoop, dat hij in leven .zou blijven. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. B. v. V., Leiden, ont. 1 fl. TIP. Verwekte een heftig raadsdebat. Als het feest is dan ontsteken we licht... heel veel licht om daardoor onze blydschap te uiten. Zo dachten ook de burgers van Zuiddorpe er over toen hun gemeen tehuis werd verbouwd en verbeterd. Ze voelden zich met dat nieuwe ge meentehuis echt feestelyk en om aan hun blydschap uiting te geven wilden ze in het gemeentehuis heel veel jicht. Daarom boden ze aan het ge meentebestuur een fraaie smeedijze ren lamp aan voor de raadhuishal. Tot zover is alles goed en gewoon. Het komt in honderden gemeenten voor, dat de burgerö zich gedrongen voelt Iets te schenken ter verfraaiing van het raadhuis. Maar het ongewone in Zuiddorpe was, dat niet iedereen even opgeto gen was over dat geschenk. Hadden niet B- en W. tevoren nauwlettend de kosten van do ver bouwing berekend en was niet de meerderheid van B. en W. tot de conclusie gekomen, dat een sober lampje van enige tientallen guldens het juiste ornament zou vormen in dc eenvoudige hal van het raadhuis der spaarzame Zuiddorpenaren In deze donkere tijden moet men op de dubbeltjes passen, nietwaar? En een voorbeeld geven in soberheid! Waarom waren er dan lieden op gestaan, die vele zilverlingen btj elk aar hadden gelegd en een product van dure smeedkunst ten geschenke wilden geven? Dat was niet in orde, dat riekte naar critiek op de meerderheid van B. en W. Toen dan ook in de gemeenteraad van Zuiddorpe werd medegedeeld, dat een smeedijzeren lamp geschonken zou worden door de burgery, ontspon lich een heftig debat. Krachtig namen de voorstanders van soberheid stelling tegen het' op hangen van zoiets overbodigs als een fraaie lamp en nadrukkelijk verklaar den ze, dat de sobere lamp, die. het college zelf aankocht geheel paste by de sobere aard van de Zuiddor penaren. Slechts vyf raadsleden waren aan wezig in deze gedenkwaardige zit ting en toen het aankwam op het tel len van de stemmen bleek, dat twee leden het geschenk zonder meer wil den weigeren, maar dat drie leden waardering hadden voor het géné- reus gebaar van de burgerij. De smeedijzeren lamp werd aan vaard en over denkele dagen zal haar licht stralen in de hal van het raad huis. Als een blijvend teken van de gul heid dèr Zuiddorpenaren en als zacht vermaan aan twee ingezetenen, die als ware sobei-heidsapostelën zelfs niet met do gekregen laSftp wilden pronken Brand in verhuisauto. Op do Rijksweg te Arnemuiden, voor de hofstede van de landbouwer Joh. dc Voogd, ontstond door kort sluiting een begin van brand in een grote verhuisauto, die op weg was van Rotterdam naar Middelburg. In do verhuiswagen zaten een man en een vrouw met een kindje van .10 maanden, die door de rook-ontwikke- ling in een zeer netelige positie ge raakten. Hun werd aanvanke- lyk niet opgemerkt door de bestuur der die echter later bemerkte, dat er iets niet in orde was en toen stop te. Met enkee emmers water slaagde men ,er in het vuur te blussen, waar na de reis voortgezet kon worden. Het echtpaar de Voogd >v.as behulp zaam btj het blussen. KUNST. Janine Redding Henry Plette. Hoe zou men het spel van het pia noduo Janine Reding-Henry Piette 't beste kunnen karakteriseren? Tech nisch perfect of muzikaal verant woord? Bewonderenswaardig of su bliem Zeker kan op deze wyze het spel van dit duo worden beschroven, maar toch lijkt het ons, dat dan de kern wox-dt voorbijgegaan. Gisteravond werd men n-m. in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal allereerst ge troffen door de bijzondere vitaliteit, die uit het musiceren van deze twee mensen sprak. „Door en door ge zond", werd eens eerder geschreven naar aanleiding van hun optreden en inderdaad, gezond en vitaal, ziedaar de beste karakterisering van dit mu siceren. Het duo Reding-Piette be schouwt de muziek- niet als abnor maal; maar als een heel gewoon vcr- schynsel, dat een organisch bestand deel van het leven vormt. Daarom viel dit „gewone" spel zo op. omdat hoe paradoxaal het ook klinken moge het door zyn gewoonheid zo volkomen ongewoon was. Niet een of ander facet van deze pianokunst trok de aandacht, maar het geheel, het to taal boeide. Vanzelfsprekend was het mogelijk de onderdelen van dit spel aan een nadere beschouwing te onderwerpen, maar dan diende toch voorop te staan dat de kunst, zoals die door dit duo ten gehore werd gebracht, in de allereerste plaats opviel door een frave eenheid. Misschien zullen er uisteraars in de zaal aanwezig zijn geweest, die iets misten, die in dit spel meer bewogenheid zochten, maar toch zullen zij dan meegesleept zyn door de kracht (niet in dynamische zin.) van deze kunst. Bovendien: hoe bewogen klonk niet het Andante van Wilhelm Friedemann Bach's Sonate in F en welk een orkestrale klank ver mochten Janine Reding en Henry Piette bij Brahm's Variaties op een thema van Haydn te creëren? Het was te begrijpen, dat na de bnllant gespeelde Beethoven-varia ties van Camille St. Saëns, de helaas niet in grote getale opgekomen luis teraars dc beide kunstenaars ovatie op ovatie brachten. Twee toegiftjes volgden. Jammer, dat het niet by 't eerste van deze twee bleef, want dit Bachkoraal, „Wohl mir dasz ich Je- sum habe" (uit de Cantate 147), be kend o.a. door de transcriptie van Myra Hess, zou een waardig slot ge weest zijn. Voor Janine Reding waren er bloe men. Mr. F. Adriaanse, voorzitter van de Z.V.U. sprak een kort openings woord, waarby hy er op wees, dat 't streven van het duo RedingPiette er op gericht is zoveel mogelijk origi nele werken voor twee piano's uit te voeren. de K Fruitteeltdag op 5 Januari. Woensdagmorgen kwam de kring Zeeland van de Ned. Fruitelers Or- ganisatie in „de Prins van Oranje" te Goes bijeen ter bespreking van het winterprogramma. O.m. werd beslo ten de jaarlijkse fruitteeltdag te doen houden op 5 Januari 1951 te Goes. Waarschyniyk zal de ziektebestrij ding hier worden behandeld. Werkloosheid weer gedaald. Gedurende de maand September faf het verloop der werkloosheid an- ermaal een aanzienlyke daling te zien. Het aantal werkloze mannen daalde van 56.027 tot 49.135. Het aan tal van 49.135 werklozen kan worden gesplitst in 40.792 geheel werklozen vorige maand 42.808), 8250 D.U.W.- arbeiders (13.070) en 93 wachtgel ders (149). Deze verbetering der werkgelegen heid, welke in aile bedryfstakken tot uiting kwam (uitgezonderd het Ho- recabedi-yf) werd voornamelijk ver oorzaakt door seizoenwerkzaamhe den, By het aardappel rooien konden vele landarbeiders geplaatst worden en bovendien Veenarbeiders, grond-, werkers en losse worklieden. In Zeeland daalde het p««ótal werk lozen van 759 tot 654

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2