PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moh. Natsir wijst protesttelegram van dr. Drees af Feestpaleis te Gent door de Zeeuwen in bezit genomen DE BILT Kanilij n LAATSTE BOLWERK IN ZUID-KOREA VEROVERD STAKING IN WENEN WERD EEN MISLUKKING VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 234 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3,90 p. fcw.; fr. p. p f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 Oct. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50, Ingez. mededelingen dubbeJ tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van l5 regels f 1.—. tedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60, tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63, tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg- Pr Mauritsstr 12. tel 102; Temeuzen: Bro uwenjstr. 2; Zierikzee N Bogardstr C 160. te). 23 Moeilijkheden in Zuid-Molukken gevolg van souvereiniteitsoverdracht Radio Djakarta zwijgt over de militaire actie. De regering van de republiek Indonesië heeft officieel bevestigd, dat een actie is begonnen tegen „de opstandige regering" in de Zuid-Molukken. Minister-president Mohammed Natsir heeft in een antwoord-telegram aan dr. Drees medegedeeld, dat zijn regering tot haar leedwezen genoopt is tot maatregelen over te gaan ter bescherming van de bevolking, om de belangen van land en volk van Indonesië te behartigen. De Indonesische regering doet dat in de overtuiging, dat vrede en vei ligheid in de Zuid Molukken erdoor hersteld zullen worden. Moh. Natsir zegt in zijn telegram, dat zijn regering alles in het werk heeft gesteld om een oplossing te vinden. Gehoopt wordt, dat de moeilijkhe den, die men thans in de Zuid-Mo lukken aan het overwinnen is, de laatste zullen zijn in een reeks van moeilijkheden,die niet los kunnen wor den gezien van het terugtrekken van het Nederlands gezagsapparaat uit Indonesië. „De regering van Indonesië be schouwt de moeilijkheden, die zij in de Zuid-Molukken tot een oplossing moet brengen als een deel van de moeiiykheden, die zich altijd voor doen in een periode van grote ver anderingen, zoals Indonesië die thans Het nieuwe hoofdstuk in de ver nietiging van het ter Ronde Tafelconferentie van 1949 plechtig verankerde Indonesische fe deralisme, heeft de Nederlandse re gering tot een protest bewogen. De minister-president heeft een tele gram gericht aan de Indonesische premier dr. Moh. Natsir, waarin hij erop aandringt de strijd tegen Am- bon te staken en opmerkt, dat ons volk zwaar de verantwoordelykheid voelt voor het feit, „dat het door overdracht van de souvereiniteit, de zorg voor het welzijn van de Ambo. nese bevolking «uit handen heeft ge geven". Het is een tragisch telegram, tra. gisch omdat nu eenmaal de actie tegen Ambon een „interne aangele genheid" is van de republiek Indone sia. Nederland kin niets meer doen. De pCgering heeft geweten, dat de Ambonezen hun trouw aan Neder land duur zouden moeten boeten. Meer en meer blijkt, dat wij van In donesië veel te weinig waarborgen hebben gevraagd voor een loyale na koming van de overeenkomsten, die Nederland ter Ronde Tafelconferen tie met de republiek sloot. Wy wisten, dat Soekarno c.s. zich bitter weinig bekommeren om de overeenkomsten, die zij sloten en sluiten. Die gelden slechts zo lang zij voordeel betekenen. Wat thans op Ambon geschiedt is de wrange conse quentie van al te veel tegemoetko mendheid jegens de Indonesische na tionalisten. Minister-president dr. W. Drees zal met dit telegram de Ambonezen niet meer kunnen helpen. Nederland staat machteloos. Het is het logisch gevolg van hetgeen ons parlement zelf heeft gewild. Er is de laatste tijd in de Neder landse pers nog al wat te doen over ons middelbaar onderwijs. Er zijn Nederlanders, die menen, dat de exameneisen te zwaar zijn. Zij be klagen de jeugd, die ieder jaar in Septemberin steeds groteren getale naar de gymnasia, de lycea of de h.b.s.-en trekt om zich voor te berei den op een toekomstige loopbaan. Ons middelbaar onderwijs zou te moeilijk zijn. Als degenen, die deze klaagliede ren aanheffen, hun zin zouden krij gen, als de exameneisen verlicht zou den worden, zou dit o.i. een ramp be tekenen voor ons middelbaar onder wijs. Niet oe exameneisen moeten worden aangepast aan de intelligen. tie der leerlineen. maar het examen moet alleen af te leggen zijn door die leerlingen, die inderdaad intelli gent zijn. Tot nu genoot ons middelbaar on. derwijs in het buitenland een uitste kende faam. In een tijd, waarin steeds meer Nederlanders op emigra tie zijn aangewezen, moet die naam behouden blijven. Gaat hij verloren, dan is dat een ramp voor ons onder wijs en voor degenen, die moeten trachten zich met Nederlandse diplo ma's een positie te scheppen buiten onze grenzen. Laat liever degenen, die het op een middelbare school niet bij kunnen sloffen, met wat minder dan middel baar onderwijs genoegen nemen. De belastingpolitiek van de rege ring moet het in een requisi toir van oud-minister Sassen in „De Nieuwe Eeuw" (r.k.) ontgel den; zij zou de „koude socialisatie" bevorderen en alsmede ten gevolge hebben een toenemende onzelfstan digheid, verlamming van eigeninitia tief, ondermijning van persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel, verstar ring van. het maatschappelijk leven, fnuiken van de spaarzin bezwaring van het kinderrijke gezin en nog veel meer; dit alles wordt gedemonstreerd aan het volgende voorbeeld „Een zelfstandige met. vijf school gaande kinderen en een fiscaal zuiver Inkomen van 12.000 houdt, door de doormaakt als gevolg van de over dracht van de souvereiniteit." „Een kleine bende gewapende per sonen, die na de souvereiniteitsover dracht onder de verantwoordelijkheid van de Nederlandse regering viel, tracht aanhoudend weerstand te bie den en zich te onttrekken aan de loop, die de historie thans in Indo nesië heeft genomen." Zonder openlijk de schuld voor de toestand op Ambon op de Nederland se regering te werpen zegt Natsir in zijn telegram, dat de actie in April op touw is gezet door een groep mi litairen van het K.N.I.L. en dat de Nederlandse regering, die voor de handelingen van deze militairen ver antwoordelijk was, geen strenge maatregelen heeft genomen. In Indonesische regeringskringen ^verklaarde men tegenover Aneta het te betreuren, dat dr. Drees zijn tele gram aan premier Natsir niet via de gebruikelijke diplomatieke kanalen heeft gezonden. Moh. Natsir ontving het telegram toen het reeds in de wereldpers gepubliceerd was, zodat, naar de mening van deze kringen, de persoonlijke oproep van dr. Drees een propagandatelegram werd. Voorts zeide men ,dat de actie op Ambon een interne Indonesische kwestie is en dat het Indonesische volk reeds lang geleden „geschokt" was door „het falen van de Neder landse regering in het doen nakomen van de verplichtingen door de Neder landse legerleiding". STILZWIJGEN. Uit welingelichte bron vernam Reuter, dat de Indonesische minister van voorlichting aan de Indonesische radio heeft verzocht geen melding te maken van het militaire offensief te gen Ambon. Eerder had de minister van De fensie het verzoek van de buitenland se correspondenten om bepaalde be richten te bevestigen of te ontken nen van de hand gewezen. Volgens berichten uit particuliere bron, beheersen de troepen der R.I. thans het Noordelijk deel van het eiland Amboina. De stad Ambon is beschoten. Radio-Ambon zond het bericht uit, dat Indonesische troepen in Tulehu, een klein dorp aan de Noordkust van het eiland Ambon, zes dagen tevoren geland waren. Zij waren doorgedron gen tot Suli, ongeveer vyf km ver der, waar zij op sterke tegenstand van de Ambonnezen gestuit waren. A.F.P. berichtte: De redenen voor het stilzwijgen van de Indonesische autoriteiten ligt, naar men meent, in de vrees, dat de berichten over de Indonesische actie tegen Ambon on geregeldheden zullen veroorzaken onder de Indonesische militairen van het voormalige K.N.I.L.die meren deels Ambonnezen zijn en die zich nog in kampen te Semarang, Soe- rabaja en Bandoeng bevinden. PROTEST. Het Molukse studentencorps te Djakarta heeft aan Moh Natsir een brief gezonden, waarin protest wordt aangetekend tegen de bombardemen ten op de stad Ambon en op de an dere havenplaatsen, waarbij vele slachtoffers, waaronder schoolkinde ren. zijn gevallen. Het corps protes teert er tegen, dat de regering der R.I. voor de oplossing van de Mo lukse kwestie de weg is ingeslagen van een gewapend optreden waar er, naar de mening van het corps, een oplossing langs vreedzame weg nog mogelijk was geweest. Aan Trygve Lie, secretaris-gene raal der V.N., werd een soortgelijk protest gezonden. Rapport over een „Koreaans Buchenwald". Te Tokio is officieel bekend ge maakt, dat Amerikaanse mariniers Oeidjongboe hebben ingenomen, een 16 kilometer ten noorden van Seoel gelegen, voormalige Noordkoreaanse bevoorradingscentrum. Tevoren ont moetten zjj onverwacht zware tegen stand. De Zuidkoreaanse troepen lang"s de Oostkust bevinden zich thans 100 ki lometer ten Noorden van de 38ste Bevin gelooft niet dat de Russen oorlog willen Zij zullen „voorzichtiger" moeten worden. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, gelooft niet, dat de Russen zo onverstandig zullen zyn een wereldoorlog te beginnen. Een verklaring in deze zin legde hy af by aankomst te Southampton met de Queen Mary". Wat Korea betreft, meende Bevin. dat de Russen hier een wereldbrand hadden kunnen veroorzaken. „Ik geloof, dat het een groot ge luk voor de wereld is, dat «hetgeen in 'orea gebeurde, toevallig van be- trekkeliik geringe omvang was". Hij meende, dat de Sowjet-Unie „voor zichtiger zou worden na het succes der V.N. in Korea". Bevin zei voorts, dat de Sowlet- Unie een groot risico nam in Berlijn. Elke dag had er in Berlijn een inei. dent kunnen zijn. Al deze problemen waren op de conferenties in de V. S. openhartig besproken. Wij hebben de Sowjet-Unie medegedeeld dat indien zij haar politie in Berlijn gaat ge. bruiken. de plaatselijke bewoners niet alléén zullen worden gelaten in hun verzet, aldus Bevin. Hij verklaarde, dat de toestand in Wenen niet besproken was. „Maar wij zouden dezelfde politiek ook op Wenen van toepassing doen zijn", al dus Bevin. druk der belastingen en schoolgelden en het niet genieten van sociale voorzieningen, minder over voor de directe behoeften van zijn gezin, dan de onzelfstandige met een gelijk ge tal kinderen, die aan loon een inko men geniet van 4.420. De eerste be taalt alleen al aan inkomsten- en on dernemingsbelasting 22 pet. van zijn verdiensten, heeft geen kinderbijslag, is niet van rechtswege verzekerd te gen ziekte, ongeval, ouderdom en invaliditeit, en moet nog een aanzien lijk bedrag - aan schoolgeld betalen. De laatste betaalt geen onderne mingsbelasting; zijn loonbelasting beloopt 2V2 pet. van zijn zuiver in komen; hij heeft uiteraard kinderbij slag voor vijf kinderen, betaalt geen of slechts luttel schoolgeld en is ook verplicht verzekerd ingevolge de on derscheidene sociale wetten". breedtegraad, aldus heeft Mac.Arthur bekend gemaakt. Volgens een bij de militaire advies groep voor Korea te Taegoe ontvan gen officieel rapport zijn 700 Zuid- koreanen te Jangpong door terug trekkende Noord-lcoreanen „levend verbrand, doodgeschoten of doodge stoken". Foto's zijn beschikbaar van dit „Koreaanse Buchenwald", waar van kinderen, jonge mannen, politie agenten, leiders van de rechtse nati onale jeugdbeweging en „anderen, die zich tegen de communistische po litiek" verzetten,, het slachtoffer wer den. De brigade van het Britse gemene best (drie bataljons, waaronder een Australisch) is thans bezig met een zuiveringsoperatie op grote schaal in heuvels en dalen tussen Taegoe en Koemtsjon. Het commando van de Amerikaan se luchtmacht in het Verre Oosten heeft ontkend, dat een 160 kilometer lang convooi over de Mandsjoerijse grens Noord-Korea binnentrekt. Bon 485 voor koffie. Het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten heeft bon 485 algemeen aangewezen voor het ko pen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 6 Octo ber 1950 gebruikt worden en blijft geldig voor het kopen bij de detail list tot en met 21 October 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaan wijzing zal op 16 November 1950 ge schieden. Shaw weer uit het ziekenhuis. George Bernard Shaw, de 94-jari- ge Britse toneelschrijver, heeft Woensdag het ziekenhuis te Luton vjerlaten. Hij werd 11 September hierin opgenomen wegens het breken van zjjn dijbeen. Zaterdag vertrekt de „Willem Barendz". Naar wij van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart N.V. vernemen, vertrekt op Zaterdag, 7 October a.s„ de „Willem Barendsz" voor zijn vijfde expeditie naar de Zui delijke IJszee. Het schip vaart via Cu racao voor het innemen van de stook olie en zal dan als gebruikelijk Kaap stad aandoen, om vandaar met de twaalf jagers, die dit jaar de „Willem Barendsz" zulen vergezellen, naar het vanggebied te vertrekken. Merendeel der arbeiders gaf aan oproep der communisten geen gevolg. De door de communisten tegen Woensdag uitgeroepen algemene staking; in Wenen is op een mislukking uitgelopen. Slechts ongeveer 50.000 van de anderhalf millioen Oostenrijkse arbeiders gaven aan de oproep gehoor. Behalve in de onder Russisch beheer staande fabrieken in de Sowjet- sector werd in de meeste fabrieken normaal gewerkt. Alle winkels in We nen waren open. Het departement van Binnenlandse Zaken gaf Woensdagavond een ver klaring. uit, waarin wordt gezegd, dat „de algemene staking, op de wil tot weerstand van de Oostenrijkse arbeiders was gebroken". In Wenen en op het land deden zich verschillende incidenten voor. Trambestuurders in de Amerikaanse sector ranselden 150 stakers af, die hen wilden beletten te rijden. De po litie arresteerde 30 personen, onaer wie de dochter van de leider der Oos tenrijkse communisten, Koplenig. De Oostenrijkse regering heeft bij de geallieerde raad geprotesteerd, en verklaard, dat de Russische autoritei ten de Oostenrijkse politie verhinde ren tegen de stakers en de demon straties op-te treden. Generaal Douglas MacArthur, opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties op Korea, omringd door leden van zijn staf, vaart aan boord van de „Mc. Kiniey" de haven van Inchon binnen. Allen verkeren in een zeer goede stemming. Van links naar rechts: Vice Admiraal Arthur Struble, commandant van de 7de Amerikaanse vloot; Brig. Gen. E. K. Wright, adjunct stafchef, G-3 commando Verre Oosten; en Generaal Ma joor Edward Almond, commanderend generaal van het tiende legercorps. Tsjechische vluchtelingen In Engeland geland. Een Tsjechoslowaaks vliegtuig is Woensdag onverwacht op een vlieg veld in Engeland geland. Er bevonden zich twaalf Tsjecho- slowaakse vluchtelingen, onder wie vrouwen en kinderen, aan boord van het vliegtuig, dat bestuurd werd door kapitein Kaucky, de voornaamste testpiloot van de Tsjechoslo waakse luchtlijnen. Men meent te weten, dat de man nen uit de groep leden zijn van een ondergrondse beweging, die vernomen hadden, dat hun activiteiten aan de Tsjechoslowaakse autoriteiten be kend waren geworden en daarom uit het land waren gevlucht om arresta tie te ontgaan. Voorschot voor rijks personeel. Aan het einde van dit kalenderjaar is een koninklijk besluit te verwachten, waarin zowel de 5 pet. loonsverho ging. welke na de devaluatie aan het overheidspersoneel is toegekend als die, welke thans voor bindende loon regelingen is voorgeschreven, zullen worden geïncorporeerd. Intussen zijn de rijksdiensten ge machtigd aan degenen, die er voor in aanmerking komen, een voorschot uit te keren. Dit voorschot blijft een wei nig onder het volle bedrag van 5 pet. ten einde later de verrekening van loonbelasting etc. gemakkelijker te maken. Russische officieren beletten Woens dagochtend de politie om de oplage van het in de Russische sector ver schonende communistische blad „Volksstimme" in beslag te nemen. Om een postkantoor in de Russi sche sector van Wenen en een staal fabriek te Ternitz in de Russische zóne kwam het tot hevige gevechten tussen stakers en werkwilligen. Beide gebouwen werden verschillende ma len op de andere partij veroverd. 'aAvonds bezochten 7 k 15.000 per sonen een demonstratie voor het stadhuis van Wenen. Zij luisterden rustig naar de redevoeringen, die met luidsprekers werden omgeroepen en waarin werd aangedrongen op aan vaarding van de door de communis ten gestelde loon- en prijseisen. Oostenrijkse functionarissen ver klaarden Woensdagavond te ver wachten, dat de staking nog enkele dagen zou voortslepen en langzamer hand zou uitsterven. Ver. Naties zetten door in Korea Belangrijk besluit van de Politieke Commissie. De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties heeft Woensdagavond beslo. ten, dat alle noodzakelijke stappen, met fn begrip van het houden van verkiezingen onder toezicht der Ver. Naties, zouden worden genomen voor de vestiging van een verenigde, on afhankelijke en democratische rege ring in Korea. De beslissing werd ge nomen met 53 tegen 5 stemmen cn één onthouding. Met 47 tegen 5 stemmen en zeven* onthoudingen aanvaardde de com* missie de Britse resolutie, waarin werd aanbevolen alle noodzakelijke stappen te doen ten einde in geheel Korea voorwaarden voor stabiliteit te scheppen. De commissie besloot met 50 tegen 5 stemmen en 4 onthoudingen, dat de strijdkrachten der Ver. Naties niet in Korea zouden blijven, behalve daar, waar zij nodig waren om de genoem de doeleinden te verzekeren. NIEUWE COMMISSIE. Een resolutie tot instelling van een nieuwe commissie van de Ver. Naties voor Korea wend aangenomen met 53 tegen 5 stemmen en een onthouding. De commissie zal bestaan uit Austra lië, Chili. Nederland, Pakistan, de Philippijnen, Turkije en een ander lid, dat nog benoemd moet worden. De commissie zal de taak der oude com missie voor Korea overnemen en de Ver. Naties vertegenwoordigen bij het streven naar een verenigde, on afhankelijke en democratische rege- ring voor geheel Korea. Tentoonstelling „Zie Zeeland" groeit Organisatoren verwachten grote belangstelling. Twee levendige Vlamingen, een kwalijk riekende sigarenpeuk in de mondhoek, sjouwden gistermiddag een enorme mand met meeuwen dc trappen op van het Feestpaleis te Gent en op het zelfde moment waren in de grote benedenzaal van dat kloeke gebouw enige andere lieden bezig zo ongeveer half Zeeland uit kratten op te diepen: torens, bekende gebouwen, vissersschepen, boeren en boerinnen, kranen en zelfs de Zeeuwse spoor weg. Al deze keurig geschilderde attributen werden met zorg aangebracht op een imposant tableau, dat gisteren onder vele nijvere handen ziender ogen zyn voltooiing naderde. Dit werk vormde echter maar een klein on derdeel van de ontzaglijke arbeid, die dezer dagen in het Feestpaleis moet worden verricht om de Zeeuwse Culturele Tentoonstelling „Zie Zeeland" welke Zaterdag a s. geopend wordt op tijd gereed te krijgen én haar voor elke bezoeker onvergetelijk te doen zyn. Een merkwaardig instituut, dat Feestpaleis in de goede, oude stad Gent. Nu eens nemen de Vlaamse „muziekmaatschappijen" het met vliegende vaandels en slaande trom in bezit of tonen de pluimveefokkers er hun geverderde vriendjes, dan weer wanen honderdduizenden zich er in een bloemenparadys of houden de politici er hun grimmig steekspel. Gedurende de afgelopen weken had den de landen der wereld in de hoge zalen een rendezvous toen name lijk de Gentse jaarbeurs werd gehou den en thans wordt dit stukje. Oost-Vlaanderen voor korte tya Zeeuws, goed Zeeuws, dat wil zeg gen een manifestatie van wat ons ge west, wat de Zeeuw kan presteren, een manifestatie van Zeeuwse kunst en volkscultuur, de onthulling ook van een ryk verleden, dat zo zeer verwant is aan de Vlaamse historie. Nu stampt men een dergelijke ten toonstelling niet zo maar uit de grond. Maandenlang moeten er voor bereidingen voor worden getroffen, vele, vele besprekingen moeten wor den gevoerd en als dat eenmaal ach ter de rug is, komt de eigenlyke op bouw. Gisteren hebben wy een in-, druk kunnen krijgen wat daarvoor allemaal komt kyken. Het Feestpa leis leek wel een fabriek, waar werd getimmerd en geschilderd, gepast en gemeten, gesjouwd en gezwoegd, als of men nog maar drie uren in plaats van drie dagen de tijd had. De organi satoren onder de enthousiaste lei ding van de directeur der Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, de heer C. Lijnzaad, moest overal tegelijk zijn om aanwyzingen te geven, beslissingen te nemen en 'n hand uit de mouw te steken. Nu en dan kwamen ook de Vlaamse heren eens een blik in de zalen werpen en prezen dan in fraaie volzinnen de re sultaten van de noeste arbeid. En in derdaad, ondanks het feit, dat het overal nog gezellig rommel was, kon men toch al heel goed een indruk vormen, hoe de tentoonstelling zal worden. En die indruk leerde: „Zie Zeeland" wordt een succes en zal de verwachtingen, die toch al hoog ge spannen zijn, zeker overtreffen! MET OPEN ARMEN Met open armen zullen straks de bezoekers worden ontvangen; niet al leen figuurlijk, maar min of- meer ook letterlijk, omdat de vorm van de ar tistieke entrée die indruk wekt. Deze werd ontworpen door de heer A. H. Stoppelenburg wnd. hoofd Voor lichtingsdienst van het ministerie van Landbouw, die zich voor de in richting van de expositie zeer veel moeite getroost en wordt nu vervaar digd door leerlingen van de Gentse Nijverheidsschool, die wjj gisteren met veel animo aan het werk zagen. Dé blinkvanger van de achter deze entrée gelegen expositiezaal belooft het tableau te worden, dat ontwor pen en uitgevoerd werd door de Re- gerings Voorlichtingsdienst en dat de gehele achterwand afsluit. Meh is er in geslaagd hiermede een bijzonder treffende impressie te geven van het Zeeuwse land. Een andere attractie van deze afdeling vormt de grote maquette van de Ryks kweekschool in Middelburg, welk pronkstuk gis teren echter nog niet opgesteld was. Tegen een wand leunden kolossale vergrotingen van op Zeeland betrek king hebbende foto's en de vitrines stonden klaar om afgestoft en ver volgens gevuld te worden met de kostbaarheden, die de provincie hier zal tonen. Aan weerszijden van de grote zaal liggen de schilderijenkabinetten en het is niemand minder dan dr. R. M. W. J. Hammacher, directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller, die er de scepter zwaait. Zeeuwse schilders en beeldhouwers zijn hier met hun beste werk vertegenwoordigd, maar ook stonden vele doeken van kunste naars, die weliswaar geen Zeeuwen waren, doch in Zeeland inspiratie op deden, klaar om opgehangen te wor den. Zo toonde dr. Hammacher ons vol trots een kabinet, dat geheel ge wijd is aan het werk van de Toorop's, vader en dochter. (Vervolg op pag. 2) DROOG WEER. Droog weer met nu en dan opkla ringen. Matige, later tydeiyke krach tige, Zuidelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1