WESTERLING HEEFT VOLKOMEN MET THIESSEN GEBROKEN WALCHEREN ZUID-BEVELAND MARKTBERICHTEN KLANKEN uit DE AETHER WOENSDAG 4. OCTOBER 1950 PROVINCIALt ZlCUWSt COÜRAN T 11 Propagandastunts in Nederland betreurd. Jhr. mr. C. H. Bcclacrts van Blok land, de advocaat van dc veel bespro ken kapitein Westerling, heeft in een onderhoud met het A N.P. uitdrukke lijk verklaard, dat Westerling zich vol komen wenst tc distanciëren van de heer Thiessen, die zich in Nederland als zyn manager opwerpt. ..De propagandastunts van de heer Thiessen hier in Nederland, ten bate van Westerling, worden door Wester ling zelf ten zeerste betreurd en het collecteren van gelden laakt hij ten zeerste". Verscheidene uitlatingen van de heer Thiessen. geuit op px-opagandavergade- ringen, die onlangs te Amsterdam en 's-Gravenhage belegd werden, worden door Westerling zelf, aldus de raads man, als pertinent onjuist betiteld. Tot op heden heeft Westerling geen cent van de gecollecteerde gelden ge zien en het blijft een open vraag in hoeverre Westerling geneigd zal zijn geld te accepteren. „De belangen van Westerling wor den het beste gediend wanneer er 7.0 min mogelijk rumoer om zijn naam wordt gemaakt", aldus mr. Beelaerts van Blokland. Hij voegde hier aan toe dat thans nog niet is vast te stellen in hoeverre Westerlings eer en goede Officiële publicaties BURGEMEESTER VAN VLISSINGEN HOUDT GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat hij verhinderd is, deze week spreekuur te houden. WIJZIGING ALGEMENE POLITIEVERORDENING. B. cn W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de wijziging van de Algemene Politieverordening (kapver- bod) vastgesteld door de Raad in zijn vergadering van 18 September 1950 aan Gedeputeerde Staten dezer Provincie is medegedeeld blijkens hun bericht van ontvangst van 29 September 1950. Middelburg, 29 September 1950. MIDDELBURG. DRANKWET. VERZOEK OM VERGUNNING VERLOF A. B. cn W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door A. A. Triou, wonende te Schoondijke, domicilie kie zende te Middelburg, Vlissings Wagen plein 14, een verzoek is ingediend om een verlof A voor de beneden localiteit van perceel Vlissings Wagenplein 14. Binnen twee weken na heden, kan een ieder tegen het verlenen van dit verlof bezwaren indienen bij hun College. Middelburg. 30 September 1950. MIDDELBURG. OPHEFFING BOUWVERORDENING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door J .Rooden- burfh q.q. te Amsterdam ontheffing is verzocht van de bepalingen van art. 14 lid 1 en art. 26 lid 1 der bouwverordening voor het herbouwen van een pand aan de Gravenstraat. Het verzoek ligt voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie 2e afde ling van 2 t.m. 16 October 1950. Middelburg, 30 September 1950. Amsterdamse Beurs 2 Oct. 3 Oct Nederland 1948 (3%) 99% 99% dito 1947 (3%) 3 97% 97% dito 1937 3 96'A 96% Dollar-lening 1947 3 98% 96% Investeringsccrt. 3 97% 97%' Nederland 1962—64 97% Nederland 196264 97% 98% Nederland N.W.S. 2% 79% 79% Spaarc. a f 100 2% 100% 111 die 1937 A 3 95% 95% Nat.. Hand. B 88 Va 87% Ncd. Handelmij. 148 148 AKU 172% 172% Berghs Jurgcns 320 Calvc-Delft 134% 134% Centrale Suiker 176 Kon. Ned. Hoogoven? 139 138 Unilever 227 2271/2 Ned. Kabelfabriek 282% 280% Philips 230 232% Wilton Feyenoord 155% 157 Biliton 233 231% Kon. Petrol. Mij. 298% 299% Amsterdam Rubb. 136 136% H.A. Lijn 171% 174% Kon. Paketvaart 130% 131% Ned. Scheepv. Unie 162% 162% Rotterdamse Lloyd 145% 145 Stv. Mi). Nederland 177 178 Handelsver. A'dam 122 124% Deli Batavia Mij. 122 124 Deli Mij. 121% 122% Anaconda 38% 39% Bethlehem Steel 45% 47% General Motors 106 107% Kennecolt 70% 70% Shell Union 54% 54% Baltimore Spw. 14 14% Miss K.T. Spw. 7 New York Cent. Spw. 17% 17% Pennsylvania 21% 21% De beurs vertoonde gisteren geen noe- menswaardig verschil met Maandag en waar men het oor ook te luisteren legde in alle hoeken viel hetzelfde te horen „Er is niets te doen, maar de stemming is goed prijshoudend". Ook de fluctuaties in de hoofdfondsen waren gisteren zeer miniem. De Indone sische sector werd gistei-en eveneens ge meden. Amsterdamrubber kwam in de eerste tape zelfs niet tot notering. De in vloed van de Maandag geopende rub ber tex-mijnmarkt te Amsterdam is, ge zien dc nog zeer geringe betekenis van deze markt, hier nihil. De stemming voor de meeste cultuurwaarden was prijshou dend, voor suikerwaarden bestond nog enige belangstelling waardoor in deze hoek kleine winsten behaald werden. De Indonesische handelsvennootschap pen waren vrij vast. Dc scheeDvaartmarkt was aanvanke lijk een kleinigheid in reactie, doch te gen slot trad een lichte verbetering in. waardoor het niveau van Maandag zeer goed gehandhaafd bleef. naam door de publicaties en uitingen van de heer Thiessen zodanig zijn ge schaad dat aan zijn cliënt in enige be- langi-ijke mate materieel schade is be rokkend. Vooi-alsnog zal daarom voor de Nederlandse rechter niet kunnen worden aèngetoond dat dit inderdaad het geval is. Westerlings echtgenote zal voorlopig de ballingschap van haar man in Bel gië blijven delen. Haar kinderen wor den in Indonesië als gijzelaax-s vastge houden. daar mevrouw Westerling niet binnen (3e vastgestelde tijd, namelijk veertien dagen, in Indonesië terug keerde. Eerste vrije veemarkt in Uzendijke Te IJzendijke werd in hotel Lievens een druk bezochte vergadering ge houden. Hierbij wei'd met algemene stemmen besloten om op 25 Novem ber de eerste vrije veemarkt te IJzendijke te houden. Nadat nog en kele punten waren afgehandeld, werd een bestuur gekozen. Dit ziet er als volgt uit: burgemeester L. D. E. S. von Bönninghausen tot Heringha- vcn, ere-voorzitter; Alf. Temmer man, voorzitter; J. Willemsenv. Kerkvoorde, secretaris; P Provoost, penningmeester; leden weth. J. J. v. Damme qix G. Doens. Wegverbetering op Z.-Beveland. .De weg 's-GravenpolderOvezande verkeert tengevolge van de oorlogs omstandigheden nog steeds in zeer slechte toestand. Naar de ANWB verneemt, zal men thans een gedeelte van viei km. lengte grondig verbeteren. De aanbe steding wordt binnenkort gehouden. Middelburg TONEELUITVOERING „ONDER ONS." Voor een slecht bezette zaal voei'- de de Middelburgse Toneelvereni ging „Onder Ons" in het Schutters hof te Middelburg het blijspel „Mai- son Liedeveld, in tricotages" op. Het is het verhaal van de oer degelijke, maar ouderwetse zaak „Maison Liedeveld", waar de eige- nai'esse, Lydia Liedeveld (mevrouw JansenVerhulst) wordt bijgestaan door de administrateur Jesse, (wiens rol vertolkt werd door de heer A. H. Tienstra), die i*eeds dertig laar aan de zaait verbonden is. Op een avond komt een vreemdeling zich als nachtwaker aanbieden. Hy weet spoedig het vertrouwen van Lydia en haar dochter Adèle mevr. Smol- dei's) te winnen, zeer tegen de zin van Jesse en Emile van Damme (de heer v. Oost) welke laatste verliefd is op Adéle. Emile probeert daarom Leonard de nachtwaker (W. Tenge- len), die aardig spel liet zien. in moeilijkheden te brengen, doch valt zelf in de kuil die hrj voor Leonard had toegedacht. Tenslotte komt alles tei-echt. Na afloop was er bal met mede werking van Groenewoud's dansor- kest. P.T.T.-BESTELLER NAM AFSCHEID. De besteller le klasse de heer J. Gcene te Middelburg, heeft na een diensttijd van ruim 41 jaren de P.T. T. verlaten. Bij zijn afscheid werd h\j toegespro ken door de directeur van het kan toor Middelburg de heer H. J. Lee- nen, die hem als blijk van waardering de afscheidspenning van het Staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie aanbood. Als hex-innering aan de langdurige kameraadschappelijke samenwerking, ontving de heer Geene van het perso nal eer. fraaie schemerlamp. VOETBALCLUB MIDDELBURG De V. en A. V. Middelhuis: kwam in algemene vergadering Wrjeen. In verband met het aftreden van de heer L. A. van Westen werd de heer S. Simonse tot voorzitter gekozen. Verder werd het bestuur als volgt samengesteld: vice-voorzitterL. M. Hoek; secretaris: A. J. v. d. Horst; 2de secretaris: J. v. d. Berg; pen ningmeester: D. Tael; 2de penning meester: G. P. Lauwerse; commissa rissen: J. W. Becks Sr, J. G. Julianus en G. P. Pluymers. In de elftalcommissie werden ge kozen: G. P. Ploegaart, J. Boste laar, J. v. d. Bex-g, P. Groenewegen en W. Meerman. Op 16 Augustus 1951 hoopt de vereniging het 35-jarig bestaan te viex'en. Hiexwoor werd een feest commissie benoemd, waarin zitting zullen hebben de heren L. A. van Westen, A. Jobse Jr, F. D. Ploegaart en J. C. Vader. DE GRONINGERS HADDEN EEN PRETTIGE AVOND. In de bovenzaal van de sociëteit De Vei'genoeging. te Middelburg trad voor de Groningse Vereniging op Walcheren „Oet Stad en Omme- laand" de schrijver van het zangspel „De Lindenborg", de heer H. G. Blee- ker uit Haren (Gx\) op. Nadat het Gronings volkslied v/as fezongen, behandelde deze spreker op oeiende wijze de echt Groningse uit drukkingen, die nog alom worden gehoord. Bijzonder viel bij zijn ge hoor de wijze, waarop index-tijd Speenhof heeft getx-acht het Gronings xxxachtig te worden, in de smaak. Na de pauze werd een verzoekprogi'am- ma gebracht, bestaande uit enige de len van het zangspel van de heer Bleeker. Deze oogstte hiex-mede veel succes. De zo zeer geslaagde avond werd besloten met een dankwoord, door de voorzitter. SCHAAKVERENIGING „MIDDELBURG"BEGINT WINTERCOMPETITIE. In de algemene vergadex-ing van de Schaakvereniging „Middelburg" is be sloten de wintercompetitie, die op 13 October begint, te doen verspelen, en- kelronds, in gx-oepen van 15 spelers. Ter vergadering werden er reeds vier groepen gevoi-md. Deze competi tie moet uiterlijk 1 Mei 1951 zijn uit gespeeld. Besloten werd om met het tweede, derde en vierde tiental deel te nemen aan de clubcompetitie van de Zeeuw se Schaakbond. Het eex-ste tiental werd reeds inge deeld in dc hoofdklasse B. van de Kon. Ned. Schaakbond. Het moet ze ven wedstx-ijden spelen, nl. tegen „De Schaakvereniging" te Heerlen, de Haagse Chr, Schaakvex*. te 's-Graven hage, „Do nieuwe Rotterdamse Schaak ver. te Rotterdam, de Schaakver. D.D te 's-Gravenhage, de Schaakver. Phi lips te Eindhoven, de Chr. Schaakver. ..Kralingen" te Rotterdam en de Schaakver. De Pion te Eindhoven. Vier Middelburgse spelers, die te Oostende een prachtige beker wonnen als beloning voor de beste prestatie's in het jubileum-tournooi alaaar, wer den gehuldigd. Ten slotte werd besloten om ter ope ning van dit seizoen a.s. Vrijdag, gra tis opengesteld voor alle schakers, si multaanseances te geven in het club lokaal „Het Schuttershof" te Middel burg. VERFRAAIING VAN HET POLDERHUIS. Ter verfraaiing van het in December in gebx-uik te nemen Polderhuis te Middelburg ontving het bestuur van de Polder Walcheren reeds een schit- tex-ende collectie oude prenten, die op Walcheren betrekking hebben. Twee leden der algemene vergadering heb ben thans ook geschenken toegezegd: van de heer A. Jeronimus ontvangt het Polderbestuur twee mooie gebak ken tegels, terwijl de heer J. C. Blau- pot ten Cate een schilderij van de Lange Jan in Middelburg zal aanbie. den. Dit schilderij bevindt zich thans in Gent, waar het zal hangen op de Zeeuwse culturele tentoonstelling „Zie Zeeland". Oostkapelle LEDENVERGADERING L.J.G. Dc afdeling Oostkapelle van de L.J. G. hield een ledenvergadering in café de Vriendschap onder leiding van de heer J. Poppe. In deze vergadering werd het woord gevoex-d door de heer Dingemanse. die iets vertelde over het voeren en fok ken van vee. Hij behandelde daarbij uitvoerig het opfokken van jonge kalveren van de geboorte af. de ver zorging en de juiste behandeling van deze diex-en. Ook maakte spreker nog enkele opmex-kingen over het voede ren. De voorzitter deelde mede dat de afdeling Oostkapelle van de L.J.G. voornemens is in het komende win terseizoen toneelvoorstellingen te ge ven. Als vermoedelijke data werden vastgesteld 16 December te Oostkapel le, 20 Januari te St. Laurens en 27 .Ja. nuax*i te Grijpskerke, Vlissingen MAN NEN VERENIGEN G „MAARTEN LUTHER" Maandagavond werd In de Luther se kerk te Vlissingen een openbare bijeenkomst gehouden, die uitging van de Mannenvereniging „Maarten Luther". De avond werd geopend door ds. Johannes, die de aanwezigen welkom heette en daarna het woord gaf aan ds, C. F. Nolte die sprak over „Tijd en taak". Hierin wees de ze spreker op het ontbreken van een geestelijke eenheid in de 20ste eeuw, een eenheid, die vroeger wel degelijk aanwezig was. Tegenwoordig aenkt men alleen maar aan bewapening en een geestelijke herbewapening komt dan later wel eens. Deze geestelijke nood is niet te verbeteren met mooie slagzinnen. De mens kan aan de loop der wereldpolitiek nu eenmaal niets veranderen. Wij moeten het meer in het kleine zoeken, trouw blijven aan onze kerkgang en daarmede aan God. Nadat het kerkkoor drie liede ren had gezongen, sprak ds. Nolte nog over net verweer van het evan gelie tegen het Nazi-regime. De tweede spreker van deze avond was de heer M. Ruppert, voox-zitter van de Ned. Bond ..Maarten Luther". Hij schetste de strijd van de chi'isten- sociale beweging tegen liberalisme en klassenstryd. Collectivisme dreigt bezit te nemen van de arbeidende wereld en het maatschappelijk leven, zo zei de heer Ruppert. Het sociale vraagstuk draait niet om een kleine loonsverhoging-, maar onx de onder linge vei'houding van de mensen. De ze verhouding kan niet worden ver beterd, als de verhouding van mens tot God niet verbetert. Er is geen x-eden tot pessimisme. zolang wè niet vergeten, dat elk mens een op dracht van God heeft. Hierna zong het kerkkoor nog maals, waarna ds. Johannes de bij eenkomst sloot. O.- en W.-Souburg CHR. METAALBEWERKERSBOND De afdeling Souburg van de Chr. Metaalbewerkersbond vergaderde on der voorzitterschap van ac heer A. Ax-endse. In deze bijeenkomst hield de districtsbestuurder, de heer J. Lod der, een voordracht over „Doel en streven van de Chr. Vakbeweging Spr wees op de bijzondere plaats, die de Chr. Vakbeweging in Neder land inneemt. Wij moeten ons bewust zijn van de plaats waarop God ons heeft ge steld en onze vex-antwoordelijkheid kennen in de maatschappij. De Chr. Vakbeweging wil voor al len betere arbeidsvoorwaarden ver- wex-ven, maar zij verwerpt de klas senstrijd en grondt zich op Gods Woord. Bij de bespreking, welke op de inlei ding volgde, werden tal van vragen door de heer Lodder beantwoord, die tenslotte eindigde met dankgebed. Waarde Verkeersproblemen in de raad. De raad van Waarde kwam bijeen on der voorzitterschap van burgemeester J. C. van Burg. Een subsidieverzoek van de Nederlandse Kampeerraad werd afgewezen. Naar aanleiding van een verzoek van de heer M. Water man werd besloten zo nodig over te gaan tot een onteigeningsprocedure voor de gronden bestemd voor de bouw van een middenstandswoning. Een verzoek van het bestuur van de Vereniging voor lager onderwijs op Gerefonneerde Gi'ondslag om financi ële medewex-king bij de aankoop van een opbergkast voor het handwerk materiaal en van ballen ten dienste van het gymnastiekonderwijs werd in gewilligd. Wanneer leerlingen ui^ Waarde de school van de Stichting voor R.K. voorbereidend hoger en mid delbaar ondex-wijs te Goes bezoeken, dan zal subsidie worden verleend. Nieuw werd vastgesteld de gemeen- schapelijke regeling van de keurings dienst voor Vee en Vlees. Een vorig raadsbesluit, waarbij werd bepaald dat er op het einde van de Kex-kweg— Havenmoorsendijk eenrichtingsverkeer zou gelden, werd ingetrokken in ver band met het hellende wegdek van het oude gedeelte. Besloten werd een Wegki-uisingsbord te plaatsen. Bij de x-ondvraag werden enkele verkeers problemen besproken. Zo werd gewe zen op de gevaarlijke situatie aan het begin van het dorp. B. en W. zullen deze kwestie nader bezien en in een volgende vergadering met voorstellen komen. Besloten werd voor het sport veld een voorlopige kostenberekening te laten maken. Tenslotte werden en kele klachten besproken over de laag modder en slijk, die op de wegen ge bracht wordt door auto's die van net land komen. Getracht zal worden hier aan iets te doen. CONCERT. Zaterdagavond werd te Waarde door de Muziekvereniging „Vooruit" het zo merseizoen besloten met een mars concert in de tent onder leiding van de directeur de heer Krijnen. Uitge voerd werden militaire en populaire marsen. Yerseke FILMVOORSTELLING. Door de Yersekse Oranjevereniging werden voor leden cn verdei'e be langstellenden enkele films gedraaid in ae concertzaal Nolet waax-bh oa.. één van het bezoek aan Zeeland. Hiex-voor bestond grote belangstel ling. 's Namiddags werden deze films gedraaid voor dc kinderen. Krabbendijke FILMVOORSTELLING. De Oranjevereniging te Krabben dijke pi'esenteert voor haar leden en belangstellenden op Vrijdag 6 Octo ber in Hotel „De Koophandel" de film „Bezoek van Z.K.H. Px'ins Benxlxard aan het Westelijk halfrond" en „Ko ninklijk bezoek aan Frankrijk, Lim burg, Groningen en Zeeland." DE T.B.C.-BE STRIJDENG. De propaganda-wagen van de Ned. vereniging voor t.b.c.-bestryding was dezer dagen voor het publiek te Kx-abbendijke ter bezichtiging open gesteld. Velen gaven blijk van be langstelling, onder wie de schoolkin deren, die in klasse-verband de nodi ge voorlichting kregen over het be smettingsgevaar van de t.b.C. 25-JARIGE TROUWE DIENST. De heer L. J. Overbeeke te Krab bendijke, mocht Zaterdag jl. de dag herdenken, waai'op hij 25 jaar gele den in dienst trad der firma M. Weststrate en Zn., graanhandel te Krabbendijke. 's Morgens werd hy met zijn vrouw door de directie ont vangen en toegesproken door de oud ste firmant, de heer M. Weststrate Jzn. Deze px-ees zijn werklust, vakbe kwaamheid en trouw en bood aan de jubilerende bedrijfsleider namens de firma* een waardevol cadeau aan. Ook door een lid van het personeel werd hg toegespx-oken. Hierna bleef men nog enige tijd bijeen onder het gebruik van verversingen. Hoedekenskerke Begroting 1951 vastgesteld. De raad der gemeente Hoedekens kerke kwam in openbare vergade ring bgeen. Na opening door de voorzitter, werd de heer Jac. Uittei-hoeve, die in de vorige vergadering tot ge meente-ontvanger was benoemd, oe- edigd. De notulen der voorgaande vex-ga- dering werden onveranderd vastge steld. Er wei-d besloten aan de muziek vereniging „Con Affescione" te Kwadendamme bouwterrein ter be schikking te stellen voor de bouw van een nieuwe muziektent, tegen een jaax'lykse vergoeding van 1, als erkenning van het eigendoms recht van de gemeente. Aan de orde kwam daarna de be handeling van de begroting voor de dienst 1951. B. en W. hebben deze begroting vergezeld van de memorie van toe lichting en hun algemene beschou wingen, aan de raadsleden ter be studering toegezonden. De heer Boone vroeg inlichtingen over enkele punten, o.a. de post reis- en verblijfkosten, subsidiëring ten behoeve van de beide Kruis verenigingen. van beide kleuterscho len, van de blindenzorginrichting ..St. Anthonius van Padua" en van het E.T.I. voor Zeeland, welke inlich tingen hem door de voorzitter wer den verstrekt. De opzichter C. D. B. gaf enkele technische toelichtingen op een aan tal posten van openbare werken. De heer Boone had aanmerkingen op de uitgetrokken bedragen ten behoeve van de huur van gymna stieklokalen. Z.l. kon de gemeente beter overgaan tot stichting van een eigen gymnastieklokaal. De voorzit ter zal door een deskundige laten onderzoeken, of hierin inderdaad voor de gemeente voordeel zou kunnen steken. Z.h.s. werd de begroting daarna conform het voorstel van B. en W. oneewyzigd vastgesteld. Het bedrag per leerling ex artikel 55bis der L.O.-wot voor 1951 werd daarop vastgesteld op 23,69 Bij de rondvraag informeerde de heer Boogaard naar de kans van levering van suikei-bieten via de ge meentehaven, waarop de voorzitter nog geen definitief antwoord kon geven. De heer Boone wees op de wense lijkheid éénrichting-verkeer in te voe ren door de NoordwegKon. Julia- nastraat De heer Franse wees op de noodzaak van het snoeien van enke le bomen, die de straatverlichting belemmeren. De voorzitter zal hier aandacht aan schenken. Hierna slui ting. VEILING ZUID-BEVELAND, GOES. 3 Oct.: Peren voor export: Doyenne du Comice 80—110. Conference 44—46. Legi- pont 47.90—56.60. Br. Alex Lucas 56—58. Zwijndr. Wijnpeer 43—48. Nouveau Poi- teau 16.6022.60. Pondsperen 1516. St Remy 18. Emile ö'Heyst 34—43. Verpakt fruit: Cox Orange Pippin 25— 46. Sterappels 22—33. Ellisons Orange 34— 36. Jonathan 40. Gewone veiling: Doyenne du Comice 19—68. Conference 16—30. Legipont 8—30. Br. Alex. Lucas 7—23. Br. Clairgcau 8— 22. Zwijndr. Wijnpeer 8—22. Nouveau Poi- teau 2—9.50. Br. Bacheleer 12—25. St. Remy 7—14. Pondsperen 7—13. Cox Oran ge Pippin 9—43. Notarisappels 7—17. Ster appels 7—31. Glorie van Holland 7—18. Goudreinetten 7—36. Laxton Superbe 6— 19. Allington Pippin 6—19. Bramley Seed ling 6—15. Lady Henneker 11—14. Jona thans 5—35. Appels (kroet en val) 2.40— 3.10. Goudreinetten (kroet en val) 1.80— T. Groene Noten 32. Druiven 48—72. Dubb. Princessebonen 20—30. Noten (zonder bol ster) 1—2.80, alles per 100 kg, bos of stuks. KERKNIEUWS. DE CHR. GEREF. KERK. In de „Wekker", orgaan van de Chr. Geref. Kerk, schrijft de hoofd redacteur, prof. v. d. Schuit, onder het opschrift „Verwarming" het vol gende: „De Chr. Geref, Kerken genieten tegenwoordig de eer om in het mid denpunt van de kerkelijke pers .te staan. Twee zaken trekken de aandacht: Vooreerst de aansluiting onzer Ker ken bij de Internationale Raad van Bij bel getrouwe Kerken en vei'vol- gens de uitspraken onzer Generale Svnode over onze houding tegenover andere kerken van Gereformeerd be lgden. Hier is verwarring ontstaan en men heeft de beide, zaken gezien in een en hetzelfde vlak van ..Vereni ging" van kerken. Maar laten wij toch goed besef fen, dat noch het één, noch het an der met „vereniging" van kerken iets te maken heeft. Het gaat uitsluitend om samen werking" van kerken, die elkander nastaan en elkander in de grote sti*ijd onzer dagen, zowel nationaal als internationaal nodig hebben. Dat is de echoklank van onze Ge nerale Synode, schoon aan broeder zin, schoon aan eenheid, schoon aan beginseltrouw en juist daarom schoon aan het zoeken van ï-elaties, waar dit kerkdak mogelijk is. NED. HERV. GEM. VAN FRANKRIJK Zondag deed ds. Ch. M. ten Knie, te voren vlootpredikant, intrede bij de Ned Herv. gemeente van Frankrijk, De Fran se Hei-vox-mde kerk had daartoe een kerkgebouw in de Rue de Grenelle in Parijs beschikbaar gesteld. Als bevestiger trad op ds. H. J. F. Wes- seldijk, praeses der Generale Synode. De bevestigingspredlking ging uit van Hand. 6 9. Zoals Paulus droomde van de Mace donische man, zo moet ook de Kerk dro men van de roepende wereld. Deze roe pende wereld verstaat zijn diepste noou niet. maar de Kerk zal haar. gaande tot de wereld, deze moeten aanwijzen er verkondigen, dat de wereld Jezus Chris tus nodig heeit. Ds. ten Kate sprak naar aanleiding van Jac. 1 22. Hij vroeg van de Ned Herv. Gemeente van Frankrijk, die nu haar eerste eigen predikant krijgt, daders des Woords te willen zijn. Er zijn drie zuilen, waarop het werk der gemeente moet rusten: voorbede, medewerking en geduld. En deze zullen moeten rusten in geloof, dat tegelijk luisteren en handelen is. In zijn toespraak dankte ds. ten Kate zijn bevestiger en in hem de Generale Synode, die zo krachtig dit werk onder de Hervormde Nederlanders in Frankrijk wilde aanpakken.. Hij dankte ook ds. A. Braakman, die veel voorbereidend werk had gedaan. Hij richtte het woord tot ds. Conor, die de Franse Hervormde Kerk vertegenwoordigde. Hij waardeerde het dat de, Franse Hervormde Kerk een de partement had willen instellen van bui tenlandse predikanten in Parijs, waar door deze officieel ingeschakeld konden worden in de Franse Hervormde Kerk. Ds. ten Kate sprak de hoop uit op daadwerkelijke en gezonde samenwer king met de Parijse afdeling van de Ned. Prot. Bond en de Verenigde Hervormd- Gereformeerde Kerk. Na afloop van de dienst werd een drukbezochte receptie gehouden, waartoe de ambassadeur in zijn ambtswoning, te genover de kerk gelegen, één der zalen beschikbaar had gesteld. NED. HERV. KERK. Beroepen te Ameide en Tienhoven W. Vroegindewev te Huizen, te Benschop J. Wienian te Hoog Blok land; te Oude Tonge J. C. Wolthers te Nijega: te Winterswijk H. Sorber te Eenrum. Bedankt voor Culemborg J. E. Wa genaar te Beesterzwaag. GEREF. KERKEN. Beroepen te DinebergenRysen- burg L. A. Bos te IJssèlmonde; te Loppersum I- Hamming te Nieuwen- dijk; te Ruimei-woldeKoekange H. Herder te Scherpenzeelte Ter Aar en Wonnerveer G. Rienks res. leg. pred. te Heemstede. GEREF. KERK (ART. 31 K.O.) Bedankt voor Winschoten F. Kou- wenhoven te Brouwershaven. GEREF. GEMEENTE. Ds. T. J. Dielenxan, pi-edikant te Borsselc, heeft het beroep naar de Geref. Gemeente te Dordrecht niet aangenomen. MOOIE GIFT Naar wy vernemen heeft de Lande lijke Stichting voor Prot. Ziekenhui- zenverpl. gevestigd te Amex-sfoort van wijlen Jkvr. C. H. L. Hoeufft, overleden te Haarlem, een legaat ont vangen gx*oot f 5000.vrij van las ten en rechten. VEILIN GKRABBENDIJKE. Export veiling. Peren: Comice 93—115.10. d'Heyst 25.90—48.90. Zw. Wijnpeer 34.80. Beurre Lucas 56—61.30. Nouveau Poiteau 15.10. Appels: Jonathan 40.10. Bramen 90. Zaaiuien bonken 6.id. middel 7.—, id. picklers 7.20. Alles per 100 kg. EIERNOTERING GOES. Prijs voor verse kippeneieren tot a.s. Zaterdag f 2.53 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 3 Oct.: Eigenheimers I 10.—. id. II 9.10 —9.24. id. afwijkend 4.80—7 60. ld. driel. 4.80; Koopmansblauw driel. 5.60. Bintjes I 8.80. id. bonken 10.80. Aanvoer 20 ton. Alles per 100 kg. Exportveiling Uien. 3 Oct.: Gewone 6.74—6.90. bonken 5.93. driel. 9.60. picklers 6.70. Aanvoer 85 ton. Prijs per 100 kg. VEILING SCHERPENISSE. 3 Oct.: Ülenveiling: Middelsoort 6.70, bonben 6.00. driel. 8.79, picklers 6.70. Aan voer 80 ton. VEILING ST. ANNALAND. 3 Oct.: Uien veiling: Middelsoort 6.87, bonken 5.93, driel. 9.00. picklers 6.74. Aan voer 70 ton. Prijs per 100 kg. VEILING THOLEN. 3 Oct.: Uien veiling: Gewone 6.93, bon ken 5.66, driel. 9 00. picklers 6.68. Aan voer 125 ton. Prijs per 100 kg. Voor de termijnlevering November 85 ton f 7.75. VEILING ROTTERDAM. - Van 2 October. Groenten: Andijvie 5—8.10; Bloemkool 0.19—0.41: Snijbonen 1.08; Stamprincessen 0.16—0.38: Kroten 6—9.90; Rode kool 5— 9.50; Gele kool 5—7.50; Groene kool 8— 9.20; Waspeen 12; Prei 8—8.50; Knolsel derij 3.30—6.40; Sla 3.30—6.40; Spruiten 0.15—0.28: Tomaten 0.14—0.38; Uien 3.50 —7.10; Witlof 0.52. Fruit: Druiven 0.43070; Peren: B. Clairgeau. gew. 0.54; Conference, gew. 0.68: Emile d Heyst. gew.. 0.43; Legipont. gew., 0.55. GRAANMARKTEN. Amsterdam. 2 Oct.: Tarwe f 2021.60; Rogge f 24.75—25.50; Zomergerst 26.75; Wintergerst f 26.25; Brouwgerst f 27.—; Haver f 2425: Groene erwten f 3538; Capucijners f 6068; Bruine bonen f 60 64: Paardebonen f 28—29; Duivebonen f 38—40: Koalzaad f 57—25; Karwijzaad f 112—116; Blauw Maanzaad f 125—135; Geel Mosterdzaad f 7580, alles per 100 kg. Rotterdam, 2 Oct.: Tarwe zonder,, vocht gehalte f 23—23.50, doorsnee kwaliteit op vochtconditle f 22.50—23,25, zomergerst f 2828.75, rogge f 2426, hover f 2426, greone erwten f 35—41, schokkers f 37 43. bruine bonen f 65—72, alles per 100 kg. VISMIJN BRESKENS. Van 2430 September. 9125 kg. export garnalen van f 1.05 1.03; 2641 kg. bot van f 0.72—0.24; 226 kg. schar van f 0.80—0.50; 12 kg. tong (groot middel) van f 2.30—1.40; 311 kg. tong (klein I) van f 1.89—1.35 70 kg. rog van f 0.42—0.24; 5 kg. kabeljauw van 0.80; 1726 kg. Wijting van 053—0.16. 226 kg. vis vdbr vismeel, VISMIJN VEERE. Export garnalen 1370 kg 1.221.40: Schar 73 kg 49—59. Bot 129 kg 40—60. Wijting 558 kg 1724. Middel tong 13 kg 1.231.38. Ongesorteerd 19 kg 41—60. alles per kg. DONDERDAG. De N.C.R.V. geeft een politieavond, die uit een serieus en een humoris tisch gedeelte bestaat. De Avro brengt het hoorspel „Tranen over Johannes burg" naar de roman van Alan Paton „Cry, the beloved Country", Hilversum I: 7, 8. 13, 19, 20 en 23 Nws. 7.15 Kon. Militaire Kapel. 7.45 Morgenge bed. 8.15 Pluk de dag. 9 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10 Praags Sympho- nie Orkest. 10.15 Morgendienst. 10.45 Rus sisch kerkkoor. 11 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Lunchconcert. 12.33 Lunchconcert. 13.20 Lichte muziek. 13,35 Pianorecital. 14 Promenade-concert. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Kamermuziek. 16 Bijbellezing. 16.45 Vocaal Ensemble. 17 Voor de jeugd. 17.30 Zigeunerkwartet. 17.50 Regeringsuitzending. 18 Gram. mu ziek. 18.15 Accordeonvereniging. 18.30 De Stem van de Christelijke Vakbeweging. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.15 .J-e- vensvragen van allerlei aard". 19.40 Van daag. 20.05 Gevarieerd programma. 20 Gram. muziek. 22.15 Buitenlands over- zicht. 22.35 Kerkkoor. 22.45 AvondoverI I denking. 23.15—24 Kamermuziek. Hilversum II: 7. 8. 13. 18, 20 en 23 Nws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. mu ziek; 8.15 Gram. muziek. 9 Morgenwij ding; 9.15 Gram. muziek. 9.30 Populair concert. 10.35 Croon Crew. 11 Balletmu ziek. 11.45 Technigphe causerie. 12 Orgel en accordeon. 12.38 Pianospel! 13.15 Me tropoleorkest. 13.50 Meisjeskoor. 14 Met naald en schaar. 14.30 Alt enpiano. 15 Klimop. 16 Gevarieerd programma. 17 Voor de kinderen. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 Orkestconcert. Intermezzi: „Gesprek met de brandweer man" 20.15 „Die Jahreszeiten". oratorium van Joseph Haydn. 21.20 „Tranen over Johannsburg", hoorspel. 22.20 „Let op de bel". 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24 Dansmuziek. ZON EN MAAN. 5 October Zon: Op 6.46 Maan: Op 23.39 Onder 18.10 Onder 16.13 5 October. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldingc HOOG WATER, u. NAP U.+NAP 741 1.16 20.37 1.21 8.05 1.36 21.01 1.40 8.27 1.50 21.22 1.56 8.48 0.94 21.41 1.0$ 9.10 1.11 21.58 1.24 LAAG WATER, u.—NAP u.—NAP 1.12 1.33 1.39 1.54 216 1.68 2.25 1.18 2.24 1.33 13.49 1.30 14.15 1.49 14.50 1.63 15.02 1.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 9