Bietencampagne had slechte start Aardige decoratie van een opgeviste glazen bol. porte- monnaies HET „VRIJE VAN SLUIS" IN NIEUWE MOEILIJKHEDEN „H0HE MESSE" OP 11 NOVEMBER TE GOES GEORGE STAM OVER HET ORGEL IN DE GROTE KERK TE GOES Opening Middelburgse brug andermaal uitgesteld „Colombie" door de sluizen Winterdienslregeling Ned. Spoorwegen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Suikergehalte ligt zeker één procent beneden het normale De suikerpot vraagt nog steeds deviezen. Pluvlus heeft de suikerbietencampagne leiyk in de war gestuurd. De landerijen ztfn door de zware regenval van de laatste weken op vele plaat sen in modderpoelen herschapen, zodat de eerste leveringen van suiker bieten zeer werden belemmerd. De Coöp. suikerfabrieken te Dinteloord, Roosendaal en Zevenbergen, die bijv. 23, 25 en 26 September wilden gaan draaien, konden eerst resp. op 25 en 28 September en 2 October starten. Bovendien kon wegens onvoldoende aanvoer de eerste dagen slechts op halve kracht gewerkt worden. Ruw geschat zyn door deze drie V.C.S-fa- brieken tengevolge van deze tegenslag tot dusver 35.000 ton bieten min der verwerkt dan verwacht was. Het zal de vraag zyn of deze achterstand binnen de geraamde campagne volledig kan worden ingelopen. Niet onmo- ffelyk is daarom, dat ook nog enkele dagen n& Kerstmis gedraaid zal moe- te»» worden. Hoe zijn nu de verwachtingen van dit jaar? In tegenstelling tot anders luidende berichten moet worden ver klaard zo verzekerde men ons van deskundige zyde dat het suiker gehalte dit jaar tegenvalt. Gerekend naar een normaal gehalte van 16.75 pet., is het ditmaal zeker 1 pet., lager. Vooral in de laatste tyd van de groei periode hebben de bieten te veel re- fen en te weinig zon gehad. Wanneer et weer in October vei'betert, kan 't gehalte nog wat stijgen, doch het reeds geleden verlies zal hierdoor niet meer ten volle kunnen worden gecompenseerd. Het suikerrendement zal daarom beslist beneden normaal zijn. Vandaag: dag van het dier. Lc oude wereld was volgens onze maatstaven nog maar een primitief oord, toen een haveloze, doch geluk kige man vrolijk zingend door Gods heerlijke natuur liep. En waar hij ging tjilpten de vogeltjes het hoog ste lied, naderden uit bos en veld de dieren, die in hem hun vriend en iOcldoener herkenden. Dat klinkt als een sprookje, goed voor kinderen en sentimentele lie den, viaar niet voor de nuchtere, za kelijke, haastige twintigste eeuwer mei zijn vele zorgen en problemen. Vandaag echter herdenken wij weer de sterfdag van Franciscus van Asski en wij doen dat op een wijze, zoals hij dat gewenst moet hebbenwij hou den dierendag. doen dat niet in de eerste plaats door onze trouwe vierbenige huisbewoners eens een keer extra te verwennen, maar door ons zelf te dwingen ons een wijle te bezinnen op de noden en de belangen van het dier. Om ons te herinneren, dat het dier ons medeschepsel is, met recht op een goede behandeling. Moge het spoedig zo zijn, dat deze herdenkingsdag overbodig wordt, om dat het voor elk mens vanzelfspre kend is de dieren goed te behandelen. Helaas, zover zijn wij nog lang niet, maar wy kunnen er allen aan vt.ee- werken, dat dit doel eens bereikt wordt; de regering, door een Dicreu- 1 eet waaraan grote behoefte be staat in het leven te roepen, de ouders, door hun kinderen liefde voor het dier by te brengen en w\j allen, door de verenigingen, welke op het gebied van de dierenbescherming 'werkzaam zijn, te steunen, door te trachten al dan niet opzettelijke die renmishandeling te voorkomen en vooral door er voor te zorgen, dat wij ons zelf daaraan nimmer schuld,g maken. Dat zijn wij aan onze inner lijke beschaving verplicht! Men pleegt netten te laten dryven door middel van glazen bollen, waar aan een netje van touw is gebreid. Soms slaan die bollen los en gaan ze de bree-veertien op om dan later (soms veel later) ergens aan te spoe len. Zo ontving de Redactie van de P.Z.C. dezer dagen een opgeviste bol, waar aan wel zeer vreemde dieren waren vastgehecht. De vinders waren nieuws gierig naar de naam van hun vondst en spanden Zwerfmans voor hun kar retje. Gelukkig niet zonder resultaat. Hoewel geen zeldzame dieren, wor den de eendenmossels (zo is hun naam) niet alle dagen aangebracht. Men re kent ze tot de rankpotigen en ze zijn als zodanig nauw verwant aan de or dinaire zeepokken .die de stenen van onze zeeweringen bewonen. De Latijnse naam, Lepas anatifera betekent zoveel als „eendendragend". De geheimzinnige dieren, aan een steel bevestigd, die wel wat op een dunne slokdarm gelijkt, zijn verbovgen in een fraai gekleurd, vijfdelig, schelp achtig omhulsel, terwijl ze met hun op veertjes gelijkende poten microsco pisch voedsel uit het zeewater zeven. Die op veertjes gelijkende poten hebben in vroeger dagen de mensen op het idee gebracht, dat de dieren la ter in jonge eendjes zouden verande ren. Nu zijn we wel een beetje wijzer geworden, maar toch blijven de een- dcnmossels geheimzinnig. Kunnen ze zwemmen en hechten ze *ich dan vast aan allerlei voorwerpen? Neen, eenmaal vastgehecht kunnen ze zich niet meer verplaatsen. Hun lar ven verlaten de schelp, behoren enige lijd tot het plankton en hechten zich dan vast aan rotsen en toevallig voor bijdrijvende voorwerpen. Zo werden enkele jaren geleden aan het Museum van het Zeeuws Genootschap een aan tal planken geschonken, dicht bezet met halfvolwassen eendenmossels. De eendenmossels, die aan de boj hingen, waren m.i. geheel volwassen, waaruit blijkt, dat de bol gedurende dc gehele ontwikkeling in 't water heeft gedreven en dus een lange reis achter de rag had. ZWERFMANS. De kilo-opbrengst komt wel boven het gemiddelde te liggen, hoewel niet zo hoog als in 1949, toen het een bui tengewoon goed jaar was, wat kilo opbrengst betreft. De bezaaide op pervlakte in Nederland was ook weer plm. 2000 ha. groter dan vorig jaar en bedraagt nu ruim 69.000 ha. Volgens de monsteronderzoeken van eind Augustus en begin September, vertoonden de Zeeuwse eilanden en Zeeuwsch Vlaanderen nog de hoog ste suikergewichten per biet. HOGE TARRA. De ongunstige omstandigheden waaronder de boeren de bieten moe ten steken, heeft ook tot gevolg, dat het tarra, de hoeveelheid grond aan de biet, hoger is dan andere jaren. Ter gemoetkoming aan de telers is daarom het percentage tarra, waar boven een verdubbeling plaats vindt, reeds verhoogd van 20 tot 259c- In het begin heeft de aanvoer van uit Zuid-Beveland enigszins stroef gelopen. De „coöperatieve" bieten worden hier hoofdzakelijk per trein afgevoerd naar de fabriek te Roosen daal, waar de wagons gelost worden met een waterkanon. Daar deze fa briek te laat in werking kon komen, kon niet direct op deze wijze worden gelost, terwijl de hoge tarra het los sen van deze wagons ook in langza mer tempo deed verlopen. Het gevolg was, dat de wagons langer bij de fa briek bleven staan, dan voor n vlug- ?;e roulatie wel gewenst was. Nu de abriek te Zevenbergen Maandag ook in bedrijf gekomen is en een deel van de Zuid-Bevelandse; bieten daar heen wordt gedirigeerd, is het euvel van het gebrek aan wagons inmiddels verholpen. Intussen is ook de capaciteit van de fabrieken vergroot om de steeds groter wordende stroom van bieten te kunnen verwerken. Terwijl vorig jaar door de drie V.C.S.-fabrieken gémiddeld 9500 ton bieten per dag werden verwerkt, wordt gehoopt, dat thans de 10.000 ton zal kunnen wor den overschreden. VERBRUIK STERK GESTEGEN. Onwillekeurig stelt men zich de vraag of Nederland nu nog niet in staat is de suikerbehoefte uit eigen bodem te dekken. Zo ver is het ech ter nog niet. Een berekening leert, dat hiervoor rond 81.000 ha. (kada straal, dus niet de oppervlakte zaai- ensveld) met bieten beteeld zou moe ten worden. Zoals opgemerkt, werd dit jaar ruim 69.000 ha. uitgezaaid. By een geschatte suikeropbrengst van 357.000 ton en een behoefte van 420.000 430.000 ton, zal daarom dit jaar naar schatting nog wel plm. 70.000 ton suiker moeten worden in gevoerd. Naast de jaarlijkse bevolkingstoe name, blijkt ook het gemiddelde ver bruik per hoofd sterk gestegen te zijn nl. van 26.8 kg. vóór de oorlog, tot 37 kg. in 19481949. Dit betekent dat er 100.000 ton suiker méér nodig is. Het „zoete mondje" kost ons dus heel wat deviezen! (Advertentie) Pijnloos scheren! Geen enkele keer zult U meer kla gen dat het scheren pijn doet of dat de huid stuk gaat of naschrijnt, indien vóór het inzepen een weinig Purol wordt ingewreven. Boxleder vanai f 1.80 LIJK AANGESPOELD. Het lijk van de verdronken matroos van het schip „Casablanca" is Dins dagmorgen gevonden en naar de alg. begraafplaats te Kruiningen ver voerd, waar het des avonds ter aar- de besteld is. Dam wand in het uitwateringskanaal bij het Zwin bezweken. Reeds jaren sukkelt het water schap „Het Vrye van Sluis" met zyn waterlozing in Cadzand. Het ontbre ken van een wachtsluis en een stuw dam is oorzaak, dat reeds verschei dene keren het haventje van Cad zand zodanig'is verzand, dat het wa ter niet^neer naar zee kan stromen. Er moest dan met een grote groep arbeiders dag en nacht worden ge werkt, om het zand uit de geul weg te scheppen, een tydrovend en kost baar kai*wei. Vorig jaar is getracht een nood maatregel te treffen, n.l. door het aanbrengen van een damwand in het uitwateringskanaal ter hoogte van de Zwindyk by Retranchement. Daar na was het mogelijk om bij hoog wa ter het peil in dat gedeelte van het Utrechts Studentenkoor en -orkest geven Bachconcert. Enige tyd geleden meldden wy, dat naar alle waarschijnlijkheid het Utrechts Studentenkoor en -orkest in de Grote Kerk van Goes onder lei ding van Hans Brandt Buys een uitvoering zou geven van Baeh's Hohe Messe. Op een gisteren gehouden persconferentie kon de voorzitter van het werkcomité voor deze uitvoering, ds. H. M. Strating mededelen, dat thans besloten is dit concert doorgang te laten vinden. Als datum hier voor is vastgesteld 11 November. Het voldoet niet aan redelijke eisen. Onhoffelijk Zoals men zich zal herinneren, brachten wij enige tyd geleden een artikel over liét orgel in de Grote Kerk te Goes. In dit artikel werden enkele gegevens gepubliceerd uit een rapport, dat door de Synodale Com missie van de Ned. Hervormde Kerk uitgebracht was aan de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente te Goes Dit rapport kwam tot de conclusie, dat dit instrument is gebouwd in een periode van diep verval van de kerk orgelbouw, zodat elke wijziging moest worden ontraden omdat het nuttig effect van een dergelijke wyziging of restauratie niet evenredig zou zijn aan de kosten. Van enkele zijden is de inhoud van dit rapport, o.a. in onze rubriek „Lezers schrijven", aangeval len en daarom hebben wij aan de Het wachten is op enkele onmisbare onderdelen. Naar wy vernemen is de ingebruik neming van de nieuwe stationsbrug over het kanaal te Middelburg op nieuw uitgesteld, ondanks het feit, dat de brug thans gereed gekomen is. Het wachten is namelijk op enige on misbare electrische onderdelen van de draaini rich ting. De dienst Brug genbouw van Rijkswaterstaat, die deze gang van zaken ten zeerste be treurt, doch er niets aan kan veran deren, hoopt thans, dat de brug een der laatste dagen van October geo pend kan worden. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat deze voor Middelburg zo heugelijke ge beurtenis eerst in November kan plaats hebben. De nieuwe draaibrug ligt gereed en ook de aanbrug en de beide land- hoofden zyn thans klaargekomen, maar de machinefabriek, die de nood zakelijke onderdelen moet leveren, heeft deze order nog steeds niet kun nen afwerken. A. P. JUNGCURT OVERLEDEN. Te Den Haag is, 64 jaar oud, de heer A. P. Jungcurt overleden, oud. secretaris van de Unie van Chr. On derwijzers en Onderwijzeressen, des tijds onderwijzer aan de Hervormde school te Vlissingen, Als onderwijzer was hy in 1913 lid van het hoofdbestuur geworden en kort daarna secretaris, in welke functie hy tot het einde van het vo rige jaar werkzaam is gebleven. MOND- EN KLAUWZEER. Bij de zich in de wei bevindende runderen van Jae. Lemsom te Eikerzee is mond- en klauwzeer geconstateerd. KANAAL VAN TERNEUZEN. Met ingang van 8 October wordt ook de Westelijke doorvaartopenlng van de brug over het Kanaal van Ter- neuzen te Sluiskil wederom voor de scheepvaart opengesteld. Ten behoeve van de uitvoering van onderhoudswerkzaamheden aan de deuren van de Oostsluis tc Terneuzen, zal de vaart door die sluis volledig zijn gestremd op Vrijdag 6 October van 7 tot 13 uur. bekende organistGeorge Stam, di recteur van het Utrechts Conserva torium, eens zijn mening gevraagd over de kwaliteit van het bewuste or gel. Deze organist gaf namelijk Maandagmiddag een radio-jeugdcon- cert in de Maria Magdalenakerk te Goes en was daardoor in de gelegen heid het orgel geruime tijd te bespe len. ONHOFFELIJK.... De heer Stam had er eigenlyk be zwaar tegen, dat zyn mening over dit instrument, zou worden gepubli ceerd. „Het is zo onhoffelijk," zei hy glimlachend, „wanneer men ergens een concert komt geven en na afloop verklaart, dat het instrument niet bepaald florissant is..." U vindt dus, dat dit orgel niet aan redelijke eisen voldoet? „De beste karakterisering van dit instrument zijn een leugen in de kerk", aldus de heer Stam, „wanneer je er voor staat, dan denk je dat het een mooi orgel is, want het front belooft 'alles, maar zodra je er op speelt, heb je het idee, dat je voor de gek gehouden bent..." „De klank van een redeiyk orgel sluit aan op de barok en komt dus overeen met de oude orgels uit de 17e eeuw. Er zyn in het Goese orgel misschien 2 van de 28 stemmen die aan deze eis voldoen..." Niet alleen over de klank is de heer Stam slecht te spreken, ook voor de pneumatiek, d.w.z. de inrichting, die de beweging van toetsen over brengt óp de ventielen onder de pij pen, heeft hij weinig goede woorden: „Totaal versleten, fataal voor cor rect spel!" Tenslotte vroegen wij de heer Stam naar zyn mening over een eventuele restauratie. „Ik vermoed, dat dit erg tegen zou vallen, want hierover zal men het eens zyn: by dit orgel kan men alleen van mening verschillen over het feit of het slecht is of zeer slecht..." Dit bericht zal door de Zeeuwse muziekliefhebbers ongetwijfeld met grote'vreugde worden begroet, te meer omdat in dit Bach-jaar in deze provincie geen enkel groot concert gewijd werd aan de werken van de Leipziger Cantor. Het Utrechts Stu dentenkoor en -orkest bestaat gro tendeels uit dilettanten, die onder lei ding van de bekende Rachkenner Hans Brandt Buys echter een artis tiek niveau hebben bereikt, dat ver geleken kan worden met dat van be roepsmusici. Bovendien worden dc lessenaars van enkele instrumenten (hobo's en trompetten) bezet door leden van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. De orgelpartij wordt verzorgd door de organist van de Ned. Herv. Kerk te Breda, Jaap Hil- len, die tevens de tweede dirigent is van het orkest. Mevrouw Scherphuis-de Voogd, van wie het initiatief tot deze uitvoering uitging en die zelf enige jaren onder Hans Brandt Buys speelde, vertelde in enthousiaste bewoordingen over de prestaties van beide ensembles. Dc geestdrift van deze jongemensen, zo zeide mevrouw Scherphuis, werkt aanstekelijk. Voor de muziek hebben ze alles over, want ze weten van te voren dat ze de helft van een studie jaar ltwyt zijn, wanneer ze by Brandt Buys terechtkomen. Deze musicus eist nu eenmaal de volle 100 c/o. DE PLAATS. Het koor en het orkest zullen plaats nemen onder het orgel. Enige leden van het orkest, die $ens pools hoogte in de kerk kwamen nemen, waren onder de indruk van de ideale omstandigheden een goede accou- Belgische loodsboot in het nauw. Na dagenlang wachten is het gis termiddag gelukt de „Colombie" door de sluizen naar de buitenhaven te brengen. Vier sleepboten, twee voor en twee achter, spanden zich tot het uiterste in om het logge ge vaarte recht voor de sluisopening te krijgen. Heel langzaam, meter voor meter, schoof de „Colombie" de slui zen door, daarbij gade geslagen door tientallen belangstellenden op de ka de. Eenmaal in de buitenhaven, werd de Colombie" gedraaid, teneinde bij de S.V.H. olie te kunnen bunkeren. Bij het draaien scheen het een ogen blik alsof de Belgische loodsboot, die aan het loopsteigertje in de Buiten, haven ligt, zou worden verpletterd door de grote scheepsromp. Aan het doortastend optreden van de beman ning der sleepboot, die op dat ogen blik aan boord was, is het te danken dat er geen ongelukken gebeurden. Tegen vijf uur lag de „Colombie" bij de S.H.V. in de Buitenhaven om olie te bunkeren. t^UDIKANTM met garanlie-ceriiiicaai* De bliekvisserij. Steeds meer vissers op de Zeeuw se Stromen, vooral van Tholèn, maar ook mosselkwekers die in hun be- dryf geen emplooi meer kunnen vin den, gaan zich toeleggen op de bliekvissery. In aanmerking genomen het vroe ge seizoen, waren de vangsten vo rige week bevredigend. De prijs dei- schubben vertoont enige neiging tot sty gen. Uit Yerseke wordt op dc Ooster Schelde ook op zeesterren gevist, die naar dc vismeelfabrieken gaan. Wil deze visschery echter lonend zyn, dan moet men vrije, niet verpachte vis gronden weten, waar dit schadeiyk fedierte in grote hoeveelheid voor- omt Deze visserij wordt dan ook niet zo intensief beoefend als de bliekvissery. Door het slechte weer is er nog al wat schade aangericht aan vistui gen en schepen. De fa. J. Schot te Tholen had ongeveer 3000 schade door verlies van 2 ankers, een draad en schade aan het kuilnet. Drs. A. J. v. d. Molen f Tc Zierikzee is op 70-jarige leeftijd overleden drs. A. J. v. d. Molen, oud leraar aan dc R.H.B.S. te Zierikzee, waaraan hij in 1911 werd benoemd als leraar in de wis- en natuurkunde cn cosmografie. In Aug. 1945 ging hij met pensioen, maar nog gedurende 2 jaren bleef hij les geven in cosmografie. De jaarlijkse keuringen van 1 Vrjarige merries. De besturen van de Bonden van Paardenfokkers boven de Wester- Schelde kwamen Dinsdag in hotel „Centraal" te Goes byeen, onder voor zitterschap van de heer P. Scheele- de Putter. De bonden van Schouwen en St. Philipsland waren 'afwezig. Besloten werd de jaarlykse keuring van iy3 jarige hengsten en merries op 7 Dec. a.s. te Goes op de Grote Markt te doen houden. Op 5 en 6 Dec. zullen soortgelyke keuringen in West- en Oost-Zeeuwsch Vlaanderen plaats vinder stiek en een uitstekende plaats waaronder hier kan worden gecon certeerd. De heer Brandt Buys, die reeds sinds 1934 onder de studenten werkt, zal de Generale Repetitie in Utrecht houden, die eveneens toe gankelijk is voor publiek. Het ligt in de bedoeling om de toe- gangsprys voor dit concert zo laag mogelijk te houden. Gedacht wordt aan een maximum van 2.50, waar bij dan op dc bevolking van Goes 'n beroep zal worden gedaan om de koor- en orkestleden een of meer maaltijden te verstrekken. Na afloop van het concert zal men nog naar Utrecht teruggaan. Het werkcomité wil dit concert niet zien als een speciaal Goese aan gelegenheid, maar als een uitvoering voor geheel Zeeland. Er zullen daar om maatregelen worden genomen voor de verkeers-verbinding met Goes op 11 November. Tenslotte delen wij nog mede, dat het in de bedoeling ligt van het be stuur van het orkest om ter gelegen heid van dit concert 'n speciale Bach- krant uit te geven. Ook in Utrecht heeft men by dc Bacli-herdenking dergelijke kranten uitgegeven. Oorlogstuig te Vlissingen In beslag genomen. Dat al het oorlogstuig na herhaalde oproepen nog steeds niet is ingeleverd blijkt uit de goede vangst die de Vlis- singse Gemeente politie dezer dagen deed By de achttien-jarige S. te Vlis singen werd op diens slaapkamer een groot, aantal geweren, handgranaten, mortiergranaten, patronen cn granaat- hulzen met slaghoedjes gevonden. De politie nam alles in beslag, terwijl te. gen de jongen proces verbaal werd op gemaakt. Hij zal zich tezijnertijd t de justitie moeten verantwoorden., Bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Goes begonnen. Vanochtend om 10 uur zou in het Schuttershof te Goes begonnen wor den met het massale bevolkingson derzoek op t.b.c. De schooljeugd zal als eerste groep doorgelicht worden. Hoewel alle cijfers nog niet bekend zijn, mag geconstateerd worden dat de medewerking van de Goese bur- .gcry alleszins bevredigend is. BOUW BOERDERIJ TE MELISKERKE AANBESTEED. De uitslag van de openbare aanbeste ding voor het bouwen van een woning én een landbouwschuur, waarin veestal ling, met daarbij behorende werken, in de gemeente Meliskerke (voor rekening van de heer A. Maljaars te Meliskerke), luidt als volgt: J. Mesu en Zn., St. Laurens f 32.500.—; Fa. Iz. Franse en Zn.. M'burg f 31.995. A. Geense, Middelburg, f 34.800.—; L. de Rijk, Middelburg, f 31.639.—; Fa. Groe- nenberg en Vlnke, Middelburg f 31.800. J. Adriaanse, St. Laurens, f 34.642. Gebr. Bogaard. Grijpskerkc, f 32.850.—; j. Walraven, St. Laurens, f 32.200.—; Fa. J. van Wleringen, Alphen a. d. Rijn, f 31.785.—; Gebr. Jansen. Nisse f 36.775.—; J. M. Goedemondt, Vlissingen, f 30.508.—; H. van Sabben, Goes, f 37.793.—. AANBESTEDING. De uitslag van de openbare aanbeste ding, voor het bouwen van een land-, bouwschuur met veestapel, het herstel len van het woonhuis, wagenhuis, melk- lokaal, varkensstal en kippenhok, het bouwen van een landarbeiderswoning, met daarbij behorende werken, in de ge meente Ritthem (voor rekening van de heer J. Huibregtse te Souburg) luidt als volgt: Fa. Jan la Grand, Hóedekehskerke, f 42.553.C. Joziasse en Zn., Middelburg, I 42.600.—; Gebr. Jansen. Nissé f 43.300.—; Fa. A. Poelman en Zn., Ritthem t 40.750; J. M. Goedemondt, Vlissingen, 1 41.250.—; Fa. J. van Wieringen, Alphen a. d. Rijn, f 42.548; L. de Rijk, Middelburg. 43.402; J. M. Ccyaal, Ritthem, f 41,485.—; C. Vaes, Souburg, f- 41.368,—; Iz. Franse en Zn., Middelburg, f 43.560.—; Jv Mesu en Zn. St. Laurens, f 42.900.—. BENOEMING. Tot technisch ambtenaar bij de N,V. Pröv. Zeeuwse Électrk'iteitsmaatschappij tc Middelburg is benoemd dc heer L. J. Wondergcm, thans district smonteur te Lewedorp. kanaal gelegen tussen de Zeesluis en de damwand op te voeren, waarna de zeesluis werd gesloten. By eb werd de sluisdeur weer geopend en stroomde het water met kracht naar buiten, waardoor de geul open werd gehouden. Deze methode is enige tijd met. succes toegepast, hoewel de op lossing primitief was. Dc vorige week heeft de daynwand het echter begeven. Zij was niet meer bestand tegen de hoge druk van het zeewater dat hoger kwam als was bedoeld. Wat was er gebeurd? Als gewoonlijk was ook nu de klep van de zeesluis open gezet om het water in het uitwateringskanaal op te voeren. Toen er genoeg water was ingelaten, wilde men de klep weer sluiten, doch dit bleek niet meer ge heel mogelyk, zodat het zeewater het kanaal bleef binnenstromen, zodanig, dat het peil te hoog werd. De grond van de dijk, waarin de damwand is bevestigd, geraakte uitgehold, waar na de palen afknapten en het werk werd vernield. Door deze tegenslag is het waterschap wederom in moei lijkheden gekomen met de uitwate ring. De kans is groot, dat de geul in het haventje opnieuw gaat verzan den. De oorzaak van dit alles moet voornamelyk gezocht worden in de toestand, waarin de zeesluis zich be vindt. Hoewel er een voorlopig her stel is geweest, zijn de muren onder water zo slecht, dat er meermalen stenen afbrokkelen. Een van die ste nen nu is onder de klep terecht ge komen, waardoor deze niet geheel meer kon worden gesloten. Het euvel is intussen hersteld, maar terecht stelt men de vraag: voor hoe lang? Het wordt daarom hoog tijd dat hier een nieuwe zeesluis wordt ge bouwd. Tevens is nodig, dat er op de plaats, waar nu dc damwand is door broken, een nteuwe stuw komt en dat ter hoogte van dc Drielcolcer een wachtsluis wordt gebouwd. Het meest dringend echter is de nieuwe zeesluis. Zoals de toestand nu is, blyft er niet alleen het gevaar be staan dat bij storm de zeesluis het zal begeven, maar wordt tevens het waterschap tot grote uitgaven ge dwongen. Verbindingen in en met Zeeland Wij maakten reeds melding van de voornaamste wijziging in dc win- terdienstregeling van de Ned. Spoor wegen voorzover Zeeland beirett. Hier volgen nog enige aanvullingen op deze Korte medeoelingen: Ter ontlasting van de electrische dienst (Amsterdam) Rotterdam— Roosendaal en de DE-dienst Roosen daal- Vilssingen op Zaterdagmiddag en Maandagochtend, werden reeds in de bestaande dienst enige treinen extra ingelegd. Zy vormen doorgaan de .vcroinchngen Rotterdam DP Vlissingen. De Zaterdags rydendc trein t> S, thans Rotterdam DP v. 13.50 Vlissingen a. 16.00 werd vervroegd tot Rotterdam DP v. 13.22 Vlissingen a. 15.30 met goede aansluitingen op de veerdienst Vlis singen—Breskens. Dc stop te Krui ningenYerseke vervalt. Trein S 6 eveneens op Zaterdagen rijdende, werd belangryk vervroegd, Vlissin gen vertrek wó.s 14.00 wórdt 12.54 Rotterdam aan wès 16.17, wordt 14.55. Deze trein krijgt een stop te Roosendaal om de achterliggende DE-trein nog meer te ontlasten. Trein 1658 S Nymegen—Bergen op Zoom zal zyn loop met ingang van de nieuwe dienstregeling te Arnhem beginnen en alleen des Zaterdags in de volgende dienst naar Vlissin gen met goede aansluiting op de veerboot naar Breskens worden doorgevoerd. Bergen op Zoom v. 10.20, Kruinin gen-Yerseke v. 10.43, Goes v. 10.55, Middelburg v. 11.13, Vlissingen a. 11.20. Op Maandagen werd nieuw bygelegd trein 1671 Vlissingen v. 11.21, Middelburg v. 31.31, Goes v. 11.49, Kruiningen-Yerseke v. 12.00, Bergen op Zoom v. 12.24, Roosen daal a. 12.37, alwaar een electrische trein om 12.43 naar Amsterdam ver trekt. De DE-trein 390, Nymegen v. 20.04 Vlissingen zal op Zon- en Feest dagen zijn loop te Bergen op Zoom beëindigen. De latere DE-trein 392 Nymegen v. 21.04 Bergen op Zoom zal daarentegen op ZF doorrij den naar Vlissingen. Hiermede werd tegemoet gekomen aan de wens op Zon- cn Feestdagen 'n latere avond verbinding naar Zeeland te scheppen. Bovendien krijgt Bergen op Zoom op Zon- en Feestdagen een nieuwe dootgaande DE-trein Bergen op Zoom v. 22.25 naar Den Bosch en Utrecht. To Roosendaal geeft deze trein goe-. de aansluitingen naar Rotterdam en Den Haag. In tegengestelde richting zal trein DE 394 thans Nymegen—Tilburg op Zon- en Feestdagen worden doorge trokken tot Roosendaal. Hiermede zyn voor Tilburg en Breda op Zon- en Feestdagen des avonds zeer gimstlgc verbindingen geschapen. LEERLINGEN MACHINISTENSCHOOL GESLAAGD. Voor het in Den Haag gehouden examen slaagden voor het voorlopig diploma als ècheepswerktuigkundigen de navolgende heren, allen leerlingen van de Machinistenschool in Middel burg: A List (met lof) te Vlissin- jen; B. H. A. R. de Ruyter (met lof) ;e Middelburg; J. C. Vreeke (met lof) te Domburg; A. Bikker te Bre da; G. C. de Groot tc Middelburg; F. L. M. Spit te Amsterdam, ,M. Wisse te Waarde en M. J. van der Velde te Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2