PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Volledige militaire actie begonnen tegen Ambon Middelburgs predikant van reis naar Amerika teruggekeerd BILT Kantlij n ZUID-K0REANEN ZULLEN TOT MANDSJ0ERIJE OPRUKKEN Vandaag DE VOORSPELTf 193e Jaargang - No. 233 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B, den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3,90 p. kw.: fr. p. p f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 Oct. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58-60. tel 2355. 4 lijnen <b.g.g 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, tel 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg- Pr Mauritsstr 12. tel 102; Terneuzen- Bro uwerjjstr 2; Zierikzee N Bogardstr C 160 teL 28 Telegram van dr. Drees aan de Indonesische minister- president BEROEP OM DE STRIJD TE STAKEN. Volgens militaire kringen te Djakarta hebben eenheden van het Indone sische leger, de luchtmacht en de marine het eiland Arabon géheel ingeslo ten en zyn op enkele plaatsen aan land gegaan. De landingsoperaties be gonnen op 26 September. De strijdkrachten staan onder leiding van kolonel Kavvilarang. Gezegd werd, „dat Ambon dermate geïsoleerd was, dat uitwyken voor de opstan delingen uitgesloten was. De minister-president dr. W. Drees heeft namens de Nederlandse rege ring een protest-telegram gericht tot de Indonesische minister-president, mr. Moh. Natsir. De tekst van het telegram luidt: „Met grote verontrusting nam de Nederlandse regering kennis van de militaire actie, welke door de rege ring vap de republiek Indonesië te gen Ambon is ingezet. De teleurstelling over dit bericht was te groter, omdat tot op het laat ste ogenblik, niet slechts de hoop, Met de woningtoestanden in Zee land is het nog mager gesteld. Door de vergadering der gewes telijke afdeling van de Nationale Wo ningraad is vastgesteld, dat er nog 3000 woningen in onze provincie staan die dringend door andere vervangen moeten worden. Bovendien bestaat er een woningtekort van 5000 woningen. Geen week gaat er voorbij, zonder dat ons klachten bereiken over de wo ningnood. Voorlopig is het einde er van nog niet in zicht en voornamelijk het jonge geslacht, dat trouwen wil en een gezin stichten, ondervindt daarvan de nadelen. Een jonge collega van ons toog de zer dagen naar het gemeentehuis van Heerlen om zijn eerste dochter aan te .geven. Van de afdeling bevolking stapte hij naar de afdeling volkshuis vesting van de secretarie. Om een wo ning voor de pasgeborene aan te vra gen Grappig Neen, wrange humor. Want te velen wachten eindeloos op een eigen home. De laatste drie maanden van het jaar zijn begonnen. En vóór het einde des jaars zullen Nederland en Indonesië een accooi'd bereikt moe ten hebben over Nieuw-Guinea. Nu is er van Indonesische zijde al herhaal delijk te kennen gegeven, dat er eigen lijk geen probleem is. Als Nederland Nieuw-Guinea niet geeft, spat de Unie uit elkaar, zo zeide men. Het Vrije Volk tekent tegen deze op vatting als volgt protest aan: „Het is een probleemstelling waar tegen men niet krachtig genoeg kan protesteren, want zij duidt er op, dat de toekomst van Nieuw-Guinea het onderwerp is. of althans kan zijn, van een soort politieke afpersing, die met die zelfde Nederlands-Indonesische Unie wel helemaal niets te maken heeft. Wat kan er terechtkomen van een gesprek, dat volgens artikel 2 van het handvest in zake de souvereiniteits- overdracht niet alleen vredelievend", maar ook „redelijk" zal moeten zijn, als ,de Indonesische regering reeds nu besluit, een afgevaardigde van Nieuw- Guinea in het parlement te Djakarta zitting te doen nemen? Het is een besluit, dat nauwelijks in overeenstemming is met premier Nat- sirs eerdere belofte om het vraagstuk Nieuw-Guinea op te lossen, ..rekening houdend met nationale en internatio nale factoren". Hier is slechts rekening gehouden met één factor: die van de extremisten in het Indonesische parle ment, die elk gesprek overbodig vin- den". Met instemming sluiten wij ons bij deze kanttekening aan. Over Nieuw- Guinea lopen de opvattingen zéér ver uiteen. De Nederlanders, die in Indo nesië gebleven zijn bijvoorbeeld, me nen gedeeltelijk, dat wij, om hun ver dere ellende te besparen, maar toe moeten geven aan Soekarno, ook in dit geval. Hoe men er echter over moge denken, afpersing is in ieder geval uit den boze. Als een echte Nederlander, heeft minister Mansholt er natuur lijk niet aan gedacht zichzelf èn ons allemaal de kaas van de bo terham te laten eten. En toch scheel de het maar weinig of dat was ge beurd. De liefhebberij in het buitenland voor onze kaas is nu eenmaal groot. Zelfs in Frankrijk, het land, waar ze toch heus ooi: wel kaas kunnen ma ken in nog heel wat meer varië teiten dan in ons kaaslandje is de „frommagé de Hollande" een geliefd gerecht als dessert bij dejeuner en diner. Maar al die koopgrage buiten landers dreigden ons in de meest let terlijke zin de kaas van de boterham te halen. Of ze althans zo duur te maken, dat wij er niet meer aan te pas zouden komen. Zelfs niet met onze nieuwe vijf procent. En daarom, Excellentie Mansholt dank voor Uw ingrijpen. Dat U voor onze Benelux-partners nog een oogje dicht knijpt, we begrijpen het. Maar door Uw exportheffing van 10 is wellicht nog enige tyd ons plakje kaas op de boterham safe maar ook de verwachting mocht worden gekoesterd, dat uw regering met het voornemen was bezield om het conflict met Ambon zonder ge weld van wapenen tot oplossing te brengen. De zending van minister Leimena rechtvaardigde deze ver wachting. Ik mag niet nalaten mede te de len, dat deze militaire actie niet al leen de Nederlandse regering, maar het gehele Nederlandse volk diep heeft geschokt en niet het minst hen, die gedreven door oprechte sympathie voor de nationale aspiraties van het Indonesische volk de ontwikkeling van de onafhankelijke Indonesische staat met grote belangstelling heb ben gevolgd. Het Nederlandse volk kan niet on verschillig staan tegenover deze strijd. Niet alleen is Nederland nog steeds belast met de verantwoorde lijkheid voor een aantal nog niet ge repatrieerde Ambonese militairen, bij wie deze nieuwe ontwikkeling de grootste onrust kunnen verwekken, maar vooral gevoelt ons volk zwaai de verantwoordelijkheid voor het feit, dat het door overdracht van de soü- vereiniteit de zorg voor het vvelzyn van de Ambonese bevolking uit han den heeft gegeven. Met het oog op de ernst van de si tuatie, welke door deze ontwikke ling is ontstaan, acht ik het myn plicht een openlijk persoonlijk be roep te doen op Uwe Excellentie om alsnog ertoe mede te werken, dat de strijd wordt gestaakt en langs vreed zame weg naar een oplossing ge streefd wordt". Loodgietersvrouw won 930.000 gulden. Aan mevr. Lily Pike, de 71-jarige echtgenote van een loodgieter, en aan twee van haar vijf dochter»- is de frootste prijs in de geschiedenis van e Engelse voetbalpools ten deel ge vallen, nl. 92.655 pdst. (ruim 930.000 gulden), voor een inzet v-.n zes stui vers. De pool in kwestie is d- moeilijkste van allemaal. Men moet o.m. van acht wedstrijden raden dat ze in een gelijk spel zullen eindigen, terwijl verder punten gegeven worden voor elke juist voorspelde overwinning uit en thuis. Van de Zaterdag jl. ge speelde wedstrijden wezen moeder Pike en haar dochters er acht aan die inderdaad onbeslist eindigden, wat haar de grote orijs bezorgde. Prof. Baudhuin: Benelux gaat veel te traag. Professor F. Baudhuin, hoogleraar aan de Universiteit te Leuven, heeft in een lunchvergadering van het comité Benelux te Amsterdam een rede gehouden, waarin hij critiek oe fende op de politiek, die de regering van de drie landen voeren by het tot stand brengen van de economische Unie. Hij merkte op, dat het Unie verdrag reeds zes jaar geleden is ge sloten, en dat de belangrijkste beslis singen nog steeds moeten worden ge nomen. De drie landen hebben in dit opzicht de wereldopinie teleurgesteld en schijnen niet bereid te zijn aan de verwachtingen te voldoen. Wy moe ten oprecht zijn tegenover onszelf, zo zeide prof. Baudhuin, en trachten 'n maximum aan practische resultaten te bereiken in het kader van het grootse denkbeeld van samenwerking dat aan Benelux ten grondslag ligt. Deze, uit Rusland In Londen ontvangen foto was voorzien van het vol gende onderschrift: Een aantal Amerikaanse soldaten, die zich overgaven aan het Volksleger van de Koreaanse Vollisdemocratische Republiek. Terwyl er door de leden der Verenigde Naties nog besprekingen worden gevoerd over het al dan niet overschrijden van de 38ste breedtegraad, heb ben Zuidkoreaanse troepen Zondagmorgen deze graad overschreden op weg naar Jangjang. Dit geschiedde op bevel van generaal Walker. Tege lijkertijd werden de Noordkoreaanse strijdkrachten via de radio opgeroe pen om onmiddellijk de wapenen neer te leggen en de vijandelijkheden te staken. Tijdens een bespreking te Flushing Meadows, v.l.n.r. de Koreaanse gedelegeerde T. S. Tsjang, de Koreaanse ambassadeur dr. John M. Tsjang, de Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken Ben C. Limb, en de Ameri kaanse gedelegeerde Warren Austin. Geallieerden zullen geen staatsgreep In Wenen dulden. Eer woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenland se zaken heeft te Washington ver klaard, dat de Westelijke bezettings troepen eventueel geweld zullen ge bruiken als de communisten Woens dag tijdens de door hen uitgeroepen ctakingen een staatsgreep zouden proberen. India verzet zich tegen voorstel Korea. India heeft zich Dinsdag in de poli tieke commissie van de V.N. Assem blee verzet tegen het doen binnen rukken van troepen der V.N. in Noord-Korea en deze daar te laten, totdat de stabiliteit in Korea her steld zou zyn. Sir Senegal Rau, de gedelegeerde van India, verklaarde, dat het zen den van troepen der V.N. naar Noord Korea de Noordkoreaanse oppositie zou intenviseren en de spanning in 't lünd vergroten. Tevoren had de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, Spen der, er op aangedrongen een door acht mogendheden ingediende reso lutie aan te nemen „met de snelheid, die zrj verdient". Deze resolutie voorziet in de op richting van een commissie der V.N. die moet helpen bij de vorming van een onafhankelijk en Verenigd Korea. Churchill's vinger gemeten. Men heeft de maat genomen van Winston Churchill's ringvinger, voor de gouden ring met de Minerva-kop welke op 10 October a.s. aan zijn rechterhand gestoken zal worden bij zijn promotie tot doctor in de philo sophic aan de universiteit van Ko penhagen. De omtrek van de ring zal zeven-en-een-halve centimeter zyn, aldus weet de „Manchester Guar dian" te melden. Churchill en zijn echtgenote zullen Maandag a.s. per speciaal vliegtuig naar Kopenhagen gaan. Met hem mede gaat Ebbe Munck, de persatta ché van de Deense ambassade, die zich grote faam in de illegaliteit tij dens de ooi-log verworven.'-heeft. Het echtpaar Churchill zal te gast zijn bij de Deense koning en ko ningin. Arrestatie van communisten te Hamburg. De Hamburgse politie heeft onver wachts een groot aantal communisti sche leiders van de onder communis tische leiding staande „Vrije Duitse Jeugd" en het ..comité van jonge strij ders voor de vrede" gearresteerd. Vol gens communistische gegevens werden 180 arrestaties verricht door de ..poli tieke afdeling der Hamburgse politie" Het betrof hier bijna alle communisti sche leiders. Postcensuur in Oost-Duitsland. Het bureau van de Amerikaanse Hoge Commissie voor Berlijn heeft de beschuldiging geuit dat de Oost- duitse autoriteiten een „cencuur van de post in geheel Oost Duitsland en de Sowjet-sector van Berlijn" hebben ingesteld, „ondanks de bepaling in de Oostduitse grondwet, die het briefge heim garandeert". Vijf noogleraren en vier lectoren van de faculteit der letteren en wijsbe geerte van de Praagse universiteit zijn ontslagen, aldus werd Maandag bij het begin van het nieuwe leerjaar vernomen. EN ZICH ALS „BESCHERMERS" GEDRAGEN. De Zuidkoreaanse troepen maken nog steeds vorderingen bij hun op mars ten Noorden van de 38ste breedtegraad. De stafchef van de Zuidkoreaanse derde divisie heeft verklaard, „wy trekken voort tot aan de grens van Mandsjoerjje. Het kan een maand of twee maanden duren, maar wij zullen er voor de winter zijn. Het hoofdkwartier van het Zuid- Koreaanse leger heeft opdracht ge geven de troepen de volgende vijf richtlijnen in te prenten: 1. De Noord-Koreaanse burgers zijn bevrijde broeders, geen vijafiden. 2. Hun rechten als toekomstige burgers van de Koreaanse republiek en hun particulier en het staatsbezit moeten beschermd worden. 3. De Zuid-Koreaanse soldaat is de beschermer van de Noord-Koreaanse burger, niet zijn overwinnaar. 4. De Zuid-Koreaanse soldaat moet tonen, dat het leger van een demo cratisch leger voor het volk eerder een voordeel dan een gevreesd nadeel kan zijn. 5. Iedere Zuid.Koreaanse officier en soldaat is een ambassadeur der democratie. Hij moet door goed ge drag en vriendelijkheid bewijzen, dat het democratische stelsel verheven is boven de politiemethoden van com munistische dictatuur. De strijdkrachten der Ver. Naties in Korea hebben thans 25 35.000 krijgsgevangenen gemaakt, zo ver klaarde een hoge Amerikaanse staf. officier te Tokio. Alle tanks, zwaar geschut en de meeste automatische wapens, die de Noord-Koreanen op hun Veldtocht ten Zuiden van de 38ste breedtegraad hebben meegenomen, zijn verloren, zo zeide hij. „Van Mandsjoe.ije beweegt zich een voortdurende stroom voer- Jubileumcongres van Horecaf begonnen. Het jubileumcongres van de „Ho recaf" is Dinsdagmiddag in de fees telijk versierde grote zaal van Belle- vue te Amsterdam begonnen. De. voorzitter van de Horecaf, de heer W. G. Meijer, opende de bijeen komst en begroette de eregasten. Mr. dr. Jaspar hield daarna een in leiding over het onderwerp „Inter nationale samenwerking" en drs. Jansen sprak in het algemeen over de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. 's Avonds woonden de congressis ten in de Stadsschouwburg te Am sterdam een opvoering bij door de le den van de Nederlands-a Opera van de operette „Die FledermSus" van Johan Strauss. .is het Werelddierendag; .bestaat de Horecaf 60 jaar. -J Proces in Oost-Berlijn tegen „Jehova's getuigen". Dinsdag is voor het Oostduitse op- pergerechtshof een proces begonnen tegen negen vooraanstaande leden van de religieuze gemeenschap van „Jehova's getuigen". Zij worden on der meer beschuldigd van economi sche spionnage, spionnage in het al gemeen en het „zaaien van haat te gen democratische instellingen, poli tici en godsdienst" alsmede van het voeren van militaire propaganda en het belasteren van de Sowjet-Unie. Volgens de openbare aanklager waren gegevens verstrekt aan de hoofdbureaux der beweging in Brooklyn. Hartelijk welkom van zijn gemeente Dr. A. H. Oussoren bereikte, dat volgende vergadering der I.A.E. In Nederland wordt gehouden. In Januari a.s. zal in Baarn een groot congres worden gehouden van de International Association óf Evangelicals, de wereldorganisatie van 't po sitief Christendom. Dit voor Nederland zo byzonder verheugend initiatief is genomen in dei n Boston gehouden vergadering van de I.A.E. op voorstel van de Nederlandse afgevaardigde, dr. A. H. Oussoren, Gereformeerd predi kant te Middelburg, die gisteravond moe maar dankbaar van zijn reis naar de „States" is teruggekeerd. Zyn gemeente had hem een waarlijk groots welkom bereid: de pastorie aan het Hofplein was herschapen in een tuin van prachtige herfstbloemen. „Mijn reis is voor de volle honderd procent geslaagd", constateerde dr. Oussoren met begrijpelijke voldoe, ning, toen wij hem kort na zyn thuis komst naar zijn indrukken vroegen. „Maar hoeveel ik ook gezien heb, ik vind het gevaarlijk au lout portant een indruk weer te geven van Ame rika en de Amerikanen. Daarbij zou ik misschien in generaliseren verval len. Dit gevaar is te groter omdat land en volk zo eindeloos gevarieerd zijn. My is bijzonder de ontzaglijke rjjkdom van het l^nd en daardoor ook van de bevolking opgevallen. Die rijkdom manifesteert zich, wat de huizen betreft, voornamelijk in de In terieurs, die van alle gemakken voorzi'- zijn." Het eigenlijke doel van dr. Ousso- rens reis was het bijwonen van de grote vergadering der National As sociation of Evangelicals, welke in middels gewijzigd is in een Interna- tional Association. Hiertoe waren naar Boston de vertegenwoordigers fekomen van het „positief Christen- om" uit nagenoeg alle Europese lan den, maar ook uit China, India enz. VOLGEND JAAR NEDERLAND. Het moet voor dr. Oussoren wel zeer bevredigend zyn geweest, dat zjjn voorstel om de eerstvolgende ver gadering van de I.A.E. vastgesteld voor Januari 1951 in Nederland te houden, werd aanvaard. Een andere candidaat was Italië, waar het protestantisme de laatste jaren enorm veel terrein heeft ge wonnen. Dit is In ons land nog wel. nig bekend, evenmin als het feit, dat Griekenland momenteel een geweldi ge doorbraak beleeft naar een posi tief Christendom, dat te vergelijken is met het orthodox protestantisme bi) ons. Ook de vergadering in Baarn zal door deputaties van de positief-Chris- telijke Kerken en de zending uit tal loze landen worden bijgewoond. In Boston werd reeds besloten tot in stelling van een commissie, die dit congres zal voorbereiden. Hierin heeft ook dr. Oussoren zitting. In de door hem bijgewoonde verga dering werd tevens de reeds eerder opgestelde geloofsbasis aangenomen en werd besloten deze nader uit te werken. Men heeft zich afgewend van het modernisme en werkt voort in positief Christelijke geast. Het ka rakter van de I.A.E. wordt thans be paald door de omstandigheid, dat de Kerken daarin gecoördineerd samen werken met talrijke verenigingen en individuele personen. TALRIJKE PREEKBEURTEN. „Mijn heenreis naar New York was niet steeds even aangenaam: het weer was stormachtig en de ..Nieuw Amsterdam" schommelde zo nu en dan vervaarlijk. De terugtocht met de „Veendam" duurde weliswaar lan ger. maar was prettiger, niet alleen omdat het weer beter was. maar ook en vooral omdat er zo'n bijzonder aardige geest aan boord heerste", vertelde dr. Oussoren en hij vervolg de: „In Amerika zelf heb ik erg veel afgereisd; in totaal bracht ik zeven nachten in de trein door! Wat mH vooral ontroerde, was het contact door middel van briever met mijn Middelburgse gemeente". Tijdens zijn verblijf in de Ver.. Sta ten heeft hij niet alleen vele lezingen voor de zending gehouden, doch ook talrijke preekbeurten vervuld in de New Yorkse wijk Hoboken. in Grand Rapids, in Kansas-City, Laurens by Boston, Grand Haven en vele andere tuigen naar het Zuiden, doch niets wijst op een uitgebreide herbewape ning van het uiteengeslagen Noord- Koreaanse leger". De officier verklaarde, dat de Ame rikanen in elk geval de 38ste breed tegraad zullen overschrijden. De eni- fe reden, waarom zij dit nog niet ge- aan hadden, was. dat zij dé breedte graad nog niet hadden bereikt. Vluchtelingen uit Litauen aangekomen. Twintig hoog bejaarde inwoners van Litauen kwamen Dinsdagmid dag in Eindhoven aan, waar zy een korte rust en een lunch genoten, voor zij naar hun definitieve plaats van bestemming zouden doorreizen. Deze twintig onder hen waren leraren, een burgemeester, arbeiders en boe ren vormen een gedeelte van de tweehonderd voormalige Iro-kamp- bewoners, waarvoor Duitsland niet kan zorgen en die door de interna tionale vluchtelingen organisatie aan Nederland zijn toegewezen. De Protestantse en de Katholieke charitas zullen ze onderbrengen in gestichten voor ouden van dagen, die hiervoor speciale tarieven hebben vastgesteld. Vier van hen gaan naar Asten, vier naar Erp, twee naar Veghel, drie naar Breda, twee naar Bergen op Zoom, twee naar Utrecht, twee naar Rotterdam en één naar Nieuwkuyk. Met het volgende trans port zal o.a. de Hongaar prof. Balas meekomen, die lid is geweest van het Internationale hof van Arbitrage in Den Haag. plaatsen. Hij ging voor in. kerkdien sten van de Baptisten, de Christian Reformed Church, de Dutch Refor med Church, de German Presbyterian Church, waarvoor hij in het Duits moest spreken, de Methodisten en de Presbyteriaanse Kerk. Vermeldenswaard is voorts, dat dr. Oussoren in Amerika het een en an der heeft kunnen bereiken ten be hoeve van de gemeente Middelburg. Hij was echter nog niet ir de gele genheid daarover thans reeds inlich. tingen te verschaffen. Wij vroegen hem ten slotte naar zijn indrukken over de beleving van het Christendom door de Amerika nen. Dr. Oussoren kon verklaren, dat velen door de zeer intensief bedreven „thuis-zending" tot het Christendom worden gebracht, doch dat daar te. genover de verwereldlijking in de Kerk hand over hand toeneemt. Thans is dr. Oussoren weer gereed zijn pastorale arbeid in Middelburg op te vatten. Zeer veel werk ligt op hem te wachten, maar hi; begint er met te meer liefde en enthousiasme aan, nu zijn gemeente hem zo ondub belzinnig haar steun en medeleven heeft doen blijken. IETS ZACHTER. Weersverwachting geldig tot Woens. dagavond: Vrij veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Matige tot krachtige Zuid-Westelyke wind. Iets zachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1