NIEUWS UIT ZEELAND Expositie van Bontwerken WALCHEREN 0E OOSTHAVENDAM TE GOES EIST DRINGEND HERSTEL DAMES Nieuwe regeling voor het kleuteronderwijs. Luctor, Dreischor en Koewacht nemen de leiding DINSDAG 3 OCTOBER 1950 PROV I N Cl ALE ZEEUWSS COURANT 5 Noodautobussen op Walcheren buiten bedrijf. Naar wij vernemen zal de Stoom tram Walcheren de zogenaamde „op leggers", de grote Crosley-trailerbus- een, op korte termyn buiten bedrijf stellen._ Deze nood-autobussen, die hun dienst thans dubbel en dwars hebben verricht, worden successieve lijk verkocht om vervangen te wor den door veel comfortabeler Crosley- bussen van het type, dat ondermeer reeds op de lijn Middelburg-Goes v.v. wordt gebruikt. In verband met deze opruiming, die door alle geregelde passagiers op het traject Middelburg-Vlissingen van harte zal worden toegejuicht, wordt het wagenpark van de Stoom tram Walcheren met vijf nieuwe bus sen, elk berekend op het vervoer van ■12 passagiers, uitgebreid. Deze bus sen zijn al gebouwd en staan in Utrecht gereed om naar Middelburg overgebracht te worden. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip Ge. neral C; C. Ballon, dat vermoedclyk op 7 October te Rotterdam zal aan komen, bullen de volgende Zeeuwse militairen repatriëren: J. van Dyk, Anna Jacobapolder; P. J. Maas, Wal soorden; H. D. Dekker, Hoofdplaat; M. Flikweert, Nieuwerkerk; H. K. O. Ysebaert, Hulst; P. L. de Zwart. Kuitaart; J. Bareman, Terneuzen; J. de Bat, Kruiningen; L. E. Blom- maart, St. Jansteen; J. M. Kakebee- ke, Driewegen; J. M. in den Bosch, Zicrikzee; J. Buijck, Oostburg; W. den Hollander, Oostkapelle; I. d'Hont, Groede; F. Kloosterman, Biezelinge; J. J. Lambijn, Vlissingen; J. Roest, Souburg; D. P. Schipper, Wolfaarts- dijk; J. A. Smallegange. Ellewouts- dijk; J. Vermeirsen, Nieuw Namen; J. de Visser, Middelburg; M. J. Wil- lemstein, Hansweert; A. C. J. Apers, Overslag: A. Boogert, 's H. Arends- kerke; O. Donze, Hoek; J. Gunst, Goes; G. J. Hoek. St. Maartensdijk; J. A. v. Hove, Vogelwaarde; P. J Ivena, Hontenisse; M. de Klerck, Tholen; J. P. Krijger, Middelburg; W. D. Lambert, Vogelwaarde; P. M. Priem, gtavenisse; J. v. Wallenburg, Veere; J. de Winter Baarland; S. Wisse, Nieuwland; P. Wondergem, Middelburg; D. Zuidweg. Heinkens- zand; E. C. S. v. Eetveld, Sas van Gent; J. C, v. d. Endt, Vlissingen; P. Jansen Verplanke, Zaamslag; J. de Kraker. Terneuzen; W. Nieuwdorp Wemeldinge: J. Otte, Nisse; A. A. do Poorter, Schoondijke; E. J. Pijcke Schoondijke; J. W. v. Strien, Goes; W. bU de Vaate, Zierikzee; H. Ver st racte, Hoofdplaat; J. P. v. Waarde, Kloetinge; W. T. in 't Anker, Schore; N. W. Bal, 's Heer Arendskerke; M. Boot, Kerkwerve; A. S. den Braber, St. Philipsland; J. v. Burg, Kruinin gen; P. J. Elenbaas, Hoedekensker- ke; J. Dekker Westkapelle; J. den Hamer, Hoek; M. G. de Jonge, Zie- rikzee; A. P. G. de Lange, Nieuw, land; R. C. Ongenae, Biervliet; I. J. dc Ruijsscher, Biervliet; C. v. Sluys, Zoutelande; J. Filius, Yerseke; N. D. de Goffau.. Rilland-BathJ. M. de Schipper, Wemeldinge; G. M. S. Duy- sc, Clinge; P. v. Eenennaam, Nieuw land; M. L. de Koster, Heinkenszand; M. J. v. d. Sande. Oud-Vossemeer; J. A. Edelman, Koudekerke; J. B. M. Kosters. Goes; A. R. Kramer. Co- lijnsplaat; E. V. A. Bor, Koudekerke. Met het troepentransportschip Gc_ neral S. D. Sturgls, dat vermoedelijk op 9 October te Amsterdam aan komt. zullen repatriëren: B. P. Ma. ris. Goes; F. Peersman, Graauw; J. RuLssen, Kapelle; E. J. Sinke. Yerse ke; K. v. d. Gruiter, Arnemuiden; F. A. Maas, Sluiskil; J. J. Roth, Mid delburg: P. Dieleman, Axel; S. J. i financiële "zijde als wel de algemene Hanse. Kerkwerve; S. A. Korstanje, toostand Ovpr 1949 was er een kas- Goes; J. Willeboordse. Westkapelle: NIEUWE BESTUURSLEDEN LANDBOUW VERENIGING. Op de algemene vergadering van. de coöperatieve landbouwverenlging Zeeuwsch-Vlaanderen werden de he ren J. Huijsse, J. K. de Putter te Axel als bestuursleden herkozen. In de vacaturen H. de Regt en J. Boo- gaert werden gekozen de heren J. de Veijter te Axel, J. v, d. Ree te Zaam slag. Tot hulpbankwerker in vaste dienst, der N.V. P.Z.E.M. te Sluiskil, is aange steld de heer H. F. Wagenaar te Mld' delburg. Jubileum Gelijke Plichten Gelijke Rechten". In het Concertgebouw te Vlissin gen werd het 60-jarig bestaan van de ziekenkas „Gelijke Plichten Gelij ke Rechten", feestelijk herdacht. De avond werd geopend door de heer W. de Kok. De secretaris de heer J- Tal- mon wees er op, dat het de Zieken kas goed gaat. zowel wat betreft de A. B. Inghels, Sas van Gent; J. Th Peeters, St. Jansteen: M. A. Post. Vlissingen; F. A. Geyaert, Sluis. Met het troepentransportschip Cheshire, vermoedelijke aankomst 15 October te Amsterdam, zullen repa triëren: D. Castel en gez.. Vlissin gen; F. W. Frohn en echtg.. Axel; J. Trap—Louwerse, Vlissingen. Binnenvaartschool te Yerseke De Binnenvaartschool te Yerseke heeft Maandag haar deuren weer geopend. De cursus, welke loopt van 1 October tot 31 Maart en die ge durende vier avonden per wec-k wordt gegeven, leidt op voor het di ploma „Schipper door geheel Ne derland" en „Schipper op de Zeeuw se Stromen. IJsselmeer en Wadden zee Vooral dit laatste is van groot belang voor de vissers die geregeld naar de Waddenzee varen. SLEEPBOOT OP SLEEPTOUW. De sleepboot Ryn en Schelde kreeg onder de Zecuwsch-Vlaamse kust een defecte stoomleiding ten gevolge waarvan zij haai* reis niet verder kon doorzetten. De sleepboot „Schelde" van rederij Muller uit Terneuzen voer uit en bracht de schepen, die de de fecte sleepboot op sleeptouw had, vei lig de haven van Terneuzen binnen. De Rtjn en Schelde werd naar Dor drecht gesleept. Jubilerende havenmeester, van Middelburg gehuldigd. Maandagmorgen werd op het kan toor van Gemeentewerken te Middel burg het feit herdacht, dat de adj. commies 2e klasse, de heer N. C. van Oost de bekende havpn- en markt meester dertig jaar in dienst van de gemeente Middelburg werkzaam was. Om hem in verband met dit ju bileum te huldigen, was het perso neel van Gemeentewerken en Dienst Herbouw Middelburg bijeengekomen, terwijl ook deputaties van andere diensten en wethouder L. J. van 't Westendc van hun belangstelling "blijk gaven. De jubilaris werd toegesproken door de directeur van Gemeentewer ken, de heer A. J. W. Math^jssen, die in herinnering riep, dat dejbeer Van Oost tot zijn 27e jaar tuinman was cn in 3920 een tijdelijke aanstelling ontving als loopknecht bij Gemeente werken. Spoedig daarna werd hij in vaste dienst benoemd en geleidelijk klom hü op, totdat hij in 1948 de rang van adjunct-commies 2e kl. ontving. Dc heer Mathijssen prees ook zijn ar beid als haven- en marktmeester. In deze kwaliteit heeft hij geregeld te maken met beste, maar niet altijd even gemakkelijke lieden; het is te kenend, dat vrijwel nimmer klachten op liét kantoor binnenkomen: de heer Van Oost weet alles vlot te laten marcheren. De directeur was van me ning, dat „onze Nico" zijn succes volle carrière in de eerste plaats te danken heeft aan zijn bereidwillig heid om steeds voor ieder klaar te .staan cn bracht hem daarvoor dank. Namens chefs cn collega's bood hij hem als aandenken een fraai lederen actctas aan. De heer L. J. van 't Westende, die wees op de vele capaciteiten van de jubilaris, bracht de gelukwensen over van het gemeentebestuur en de heer J. M. Gcljon feliciteerde hem namens de administratie van Gemeentewer ken. Deze spreker liet zich vol waar dering uit over de samenwerking met de heer Van Oost en diens grote optimisme. De jubilaris dankte ten slotte ontroerd voor de hem bewe zen hulde. DE MOOISTE ETALAGE. Ook dit jaar hebben de Middel burgse winkeliers weer meegedongen naar de door dé gemeente uitgeloofde wissel beker voor de best verzorgde cn meest smaakvolle étalage en naar enige andere prijzen. Een jurv heeft thans de moeilijke taak volbracht om te bepalen welke winkeliers het beste voor dc dag zijn gekomen en zal Maandag 9 October de uitslag be kend maken. Dit geschiedt tijdens een bijeenkomst ,in het tijdelijk ge meentehuis, in tegenwoordigheid van 't gemeentebestuur, de besturen va.n de vereniging .Handelsbelang", dc Kon. Ned. Middenstandsbond, dc Chr. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed, zacht cn kalm, onze geliefde Vader en Grootvader, de heer A. DEN DEKKER, in dc ouderdom van 85 jaar en 10 maanden. J. DEN DEKKER Az A. DEN DEKKER Jz Hocdekenskerke, A 165, 30 September 1950. Middenstandsvereniging cn de Ned. Katholieke Middenstandsbond, als mede de voor een prijs in aanmer king komende winkeliers. Serooskerke „GEEN GRENZEN MEER". Donderdagavond om half a<rht zal in de Nederl. Hervormde Kerk te Sevoos. kerke (W) door de plaatselijke afdè- ling van het Nederlands Bijbelgenoot schap dc propaganda-film „Geen gren zen meer" worden vertoond. De beide predikanten zullen hierbij het'woord voeren. Ylissingen BUNKER ALS PADVINDERSTERS CLUBHUIS. Zaterdagmiddag werd in dc dui nen nabij Zwanenburg een der vele aldaar nog aanwezige Duitse bunkers officiëel in gebruik genomen door de groep Golfbrekers van het N-P.G. Na de vlaggenparade werd door de padvindsters een voor dit gebeuren eigen gemaakt lied gezongen. Hierna heette de D. C., Mevr. Ahn, mede namens leidsters en padvind sters, alle genodigden, welkom, on der wie we opmerkten de burgemees ter van Vlissingen en mevr. Kolff, mevr. Niemeijer en een vertegen woordigster van de Ned. Herv. Jeugdraad. Nadat zij gewezen had op de belangrijkheid van (leze dag voor de Golfbrekers we zijn nu groot-grondbezitsters geworden, merkte zij op bracht zij dank aan de padvindsters, die zoveel hebben moeten verzetten, eer het zover was. Zelfs een dikke betonmuur hebben de meisjes met de hand moeten weg- bikken, waarlijk geen sinecure. Er is gehamerd, gewit, geschilderd, enz., dat het een lieve lust was. Hierna verzócht zij mevr. Niemeijer als oud-padvindster -v: officiële openingi te willen verrichten. Mevr. Niemeijer wilde hieraan gaarne vol doen. Op een met het N.P.G.-embleem versierd kussen bood een der meisjes haar daarop de benodigde attributen een sleutel en een schaar aan Na deze plechtigheid sprak mevr. Niemeijer haar warme dank uit aan allen, die zich voor het tot stand ko men van dit tehuis hadden ingezet en sprak de hoop uit, dat de meisjes er veel pleizier van zouden hebben tot heil van een goede verstandhou ding en saamhorigheid. Nadat dc leidsters, Rie en Maud de Smidt, de genodigden in haar „huis" hadden rondgeleid we wisten waarlik niet meer in een „bunker" te zijn werd tenslotte thee aange boden. Voetbalcontact met West- Duitsland toegestaan. Op de Bondsvergadering van dc Kon. Ned. Voetbalbond, welke gehou den werd in Amsterdam, is van be stuurszijde medegedeeld, dat voetbal verenigingen op verzoek toestem- mint kunnen krijgen voor het spelen van Vriendschappelijke wedstryden in West-Duitsland. De door het bestuur uitgevaardigde maatregel werd on middellijk van la-acht. SCHAKBN KAMPIOEN SCHAP SCHAKEN. De voorronde voor het kampioen schap schaken le klasse is geëindigd in het voordeel van de heer A. Scheelc te IJzendfcjke. Deze zal nu mogen deelnemen aan de vb'fka.mp, die de volgende maand gespeeld wordt. toestand. Over 1949 was er een kas saldo van 14.000. Voorts deelde hij mede, dat niet al leen de vereniging jubileerde, maar ook enkele functionarissen. Zo was de heer J. C. H. van Houcke 35 jaar controleur van de vereniging, teiwyi de heren N. J. van der want en J. B. Peskens, die beiden door ziekte niet aanwezig konden zijn, respectievelijk 25 en 20 jaar bestuurslid waren. Ver- der waren er leden aanwezig die 40, Souburg een botsing plaats, dié goed C. EN O. KRING K. A. B. De in Juni j.l. opgerichte Cultuur en Ontspanningskring der K. A. B. tc Vlissingen hield een ledenverga dering onaer leiding "an de heer P. Wanst. Nadat de secretaris, de heer J. v. d. Vate voorlezing der notulen had gedaan, deed de voorzitter diverse mededelingen over het a.s. Winter- programma. Met ingang van 11 Oc tober a.s. zullen wekelijks ontspan- nings-bijeenkomsten begonnen woy- den voor kaarten, dammen, enz. Voor November staat een cabaret avond op het programma. Tenslotte volgde een geanimeerde bespreking over de verdere uitbouw van de kring. INBRAAK. In de nacht van Zondag op Maan dag hebben inbrekers zich door op schuiving van een raam toegang verschaft tot de woning van een landbouwer aan de Hogeweg te Vlis- .■fingen. Toen men echter een onder zoek ging instellen bleken de daders te zijn gevlucht. Enige sieraden van geringe waarde worden vermist. De politie stelt een onderzoek in. Geslaagd voor het examen wijkver pleegster te Amsterdam Zr. H. C. van der Eyk uit Vlissingen. O en W -Souburg GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op Donderdag 5 October zal het echtpaar C. van SorgenTon te Sou burg de dag herdenken, waarop het vijftig jaar geleden in het huwe lijk trad. VRACHTAUTO BOTSTE TEGEN BUS. Maandagavond had op de Nieuwe Vlissingse weg ter hoogte van West- Verhoging der rioolbelasting B. cn W', leggen de raa«l twee rapporten van de Directeur van Gemeente werken voor, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de toestand, waar in de Oosthavendam is komen tc verkeren cn van de binnen de kortst mo gelijke tijd te treffen voorlopige voorzieningen. Een crediet van 90.000 wordt hiervoor aangevraagd. 50 en zelfs 58 jaar lid van het fonds zijn. Na het officiële gedeelte van de herdenking was het de beurt aan het gezelschap Gerard Walden en Berry Kievlets, dat werd bijgestaan door een show- en revue-orkest onder lei ding van Martin Erich. Opgevoerd werd de revue „Je hebt 't of je hebt 't niet", waarmee veel succes werd geoogst. Na afloop waren er voor de dames van het gezelschap bloemen. De collecte voor een te stichten sa natorium van de ziekenkassen, bracht ongeveer 70.op. Na de opvoering van de revue bleef men nog enige ttjd gezellig bijeen. is afgelopen. Uit de richting Vlissin gen naderde een vrachtauto, waar van de bestuurder een vóór hem rij dende personenauto wilde passeren. Hij zag echter, dat dit onmogelijk was, daar uit de richting Middelburg een autobus van de Stoomtram Wal cheren naderde en remde daarom af Zijn wagen slipte en gleed naar links, waardoor het voertuig in botsing kwam met de bus. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor en er werd slechts geringe materiële scha de aangericht. De buspassagiers wer den met een andere autobus van de Stoomtram Walcheren verder ver voerd. (Advertentie) Houdt een middag vrij voor de van liet Speciaal Huis in Pelterijen BREDA GOES Woensdag 4 Oct. IO-6 uur Holel Centraal Marlt 40 MIDDELBURG Donderdag 5 Oef. fO-6 uur Schuttershof Krommeweele 5 De directeur van gemeentewerken heeft overleg gepleegd met de eerst aanwezend Ingenieur bij de Directie van de Zuiderzeewerken, die nader advies zal uitbrengen over de defi nitieve maatregelen, welke eerlang moeten v.orden genomen. Het is wel een grote teleurstelling aldus B. en W.. dat de belangrijke uitgaven, welke de herstelling van de Oosthavendam na de beschadiging daarvan bij de dijkval in de Wilhelmi- napolder heeft gevorderd, niet moch ten leiden tot een resultaat voor lange tijd. Men ton dit betreuren, doch het feit ligt er en alles moet worden ge daan om erger te voorkomen. Daar om wordt voorgesteld de taluds bij te werken door steenbestorting, het ge plaatste zinkstuk nè. te bestorten, ter beveiliging van de puinbestorting van de dam en ter bereiking van het doel om een gezeten bestorting te forme ren. Hiervoor is een crediet van 90.000 nodig. De werkzaamheden zullen bij uitnodiging worden aanbe steed. HET NIEUWE ONTWIKKELINGSPLAN. Verder wordt voorgesteld te bepa len, dat een vaststelling van een nieuw ontwikkelingsplan wordt voor bereid. Dit om te voorkomen dat vóór de goedkeuring van het desbetreffen de besluit een verzoek tot bouwen van een woning of een ander gebouw zou worden gedaan, waarmee men in stryd zou komen met het in voor bereiding zijnde plan. Dan zou de bouwvergunning niet kunnen worden geweigerd en de opzet van het nieuwe plan zou in gevaar kunnen worden gebracht. VERHOGING VAN RIOOLBELASTING. Nu reeds verschillende gedeelten van de nieuwe riolering in Goes zijn aangelegd, en andere gedeelten in uitvoering zijn, of spoedig aanbesteed zullen worden, zullen belangrijke be dragen voor rente en aflossing op de begroting gaan drukken. B. en W. achten daarom de tijd gekomen na dere uitvoering te geven aan het in 1943 genomen principebesluit tot ver hoging van de rioolbelasting. In ver band hiermede wordt een nieuwe ver ordening op de heffing van rioolbelas ting aan de raad aangeboden. Momenteel dient als grondslag het aantal privaten en urinoirs dat op de riolering uitloost. Nu de belasting vrijstelling wil men echter uitzonde ren die percelen, waar zonder tussen- plaatsing van een septictank een aansluiting voor directe lozing van faecaliën op de riolering tot stand ge bracht kan worden. Dit ter stimulering van de aanslui ting en om het opruimen van privaat- tonnen te bevorderen, in het belang van de volksgezondheid. Een percentage van 3 van de be lastbare opbrengst is volgens B. en W. het maximum dat geheven kan worden en anderzijds kan gezien de uitgaven, het tarief niet lager gesteld worden. (Advertentie) .Nog ccn Veer en je vliegt er uit!" Maar., chocolade smaakt beier! Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot regeling van 't kleuteronderwijs en van de opleiding van leidsters bij dat onderwas. De ministers zijn, volgens de Me morie van Toelichting van oordeel, T dat niet voor alle kinderen in de leef- aanmerkelyk verzwaard wordt, ach- tyd van vier tot zes jaar schoolonder- ten B. en W. het gewenst om het ta- wiis wenselijk is. Een leerverolich- nef progressief in te richten. In het algemeen zullen immers de grotere percelen meer genot van een aansluiting op de riolering hebben dan de-kleinere. Daarom menen B. en W., dat de belastbare opbrengst volgens het kadaster van de aangesloten ge bouwde eigendommen de meest juiste grondslag is. Indien de be lastbare opbrengst slechts voor ge deelten van een gebouw is aange wezen, wil men de belastbare op brengst van het gehele gebouw schatten. Voorgesteld wordt de rioolbelastSng janrljjks 8 van de belastbare opbrengst te laten be dragen. De opbrengst wordt dan geraamd op plm. 10.2000 (momenteel plm. 55001. Percelen, die een afvoerlei- ding voor regenwater en huishoude lijk afvalwater, doch niet voor faeca liën hebben, zou men ook in de toe komst buiten de belasting willen hou den, aangezien deze reeds rechten voor een privaatton betalen. Van deze AFD. ZEELAND lo klasse A. De Noormannen boekten de eerste overwinning tegen Walcheren (5—1) die nu met Kruiningen, dat van Dom burg slaag kreeg (3—5) de ry sluit. Hansweertse Boys liet een lelijke steek vallen tegen Lewedorpse Boys (3—11 en deze nederlaag bracht Luc tor, dat de volle buit van 's Heer Arendskerke mee naar huis bracht (0—31 alleen aan de leiding. Cort- gene blyft echter op de voet volgen aoor de 14 overwinning tegen Vol harding 32. le klasse B. Koewacht nam geen halve maatre gelen tegen Zuidzande en de monster zege bracht Koewacht aan de top van dc ranglijst (110) mede door dat Crocdc tegen Rapenburg met 'n 31 nederlaag genoegen moest ne men. Schoondijke bleef ook in dé kop groep door een 42 overwinning in Sluis, welke laatste na vier wedstrij den nog steeds zonder winst is geble ven. lo klasse C. Op Schouwen schhnt Dreischor dit seizoen hoge ogen te gaan gooien, waarop de 4—2 overwinning tegen Zonnemaire wijst. Bürgh bleef tegen het derde van Zierikzee baas in eigen huis (2—0). Res. le klasse A, Yzendijke II—Hoofdplaat II 0—2; Patrijzen IIRobur II 06. Res. le klasse B. Goes IIIBiervliet II 42; Luc tor II—Zeeuwen III 4—3. Res. le klasse C. Rla W II- Clinge H 3—2. :c klasse A. Kruiningen IIDomburg II 2—1; Volharding 32 IICortgene II 2—2; Kwadendamme I—Zeelandia III 1—2; Middelburg IVHansw. Boys II 3—2 2e klasse B. Groede II—D.W.S. I 1—0; Retran- chement ISluis II 4—1; Breskens III—Middelburg V 30. 2e klasse C. Hontenisse mCorn Boys III 7— 2; Koewacht IIZuiddorpe I 23. 2e klasse D. Burgh IIZierikzee IV 62; Drei schor nZonnemaire II 20. 3e klasse A. Goes IVNoormannen n 31. 3e klasse B. Biervliet IIIBreskens IV 9—0; Red Star II—Schoondijke H 2—8; Groede IIIRetranchemcnt U 41. 3e klasse C. Clinge Hl—Steen OT 2—0. ZATERDAGSE LEIDERS MAAK TEN HOGE SCORES, le klasse. De beide leiders in de Zaterdagse eerste klasse handhaafden zich en sloegen hun tegenstanders met hoge cyfers. Kloetinge gaf aan Wolfaarts- dijk zelfs geen kans op het redden van de eer (50) en Arnemuiden klopte Rillandia ook al met weinig twijfelachtige uitslag (62). Nieuw dorp echter bleef volgen en zal als de kans schoon is nog wel eens van zich doen spreken. Met Wemeldinge te overwinnen (23) werd de stryci om de derde plaats in het voordeel van Nieuwdorp beslist en raakte We meldinge wat verder op de achter grond. V.C.K. spande zich eens extra in en slaagde er tegen de verwachtin gen zowaar in, in Colijnsplaat de volle buit binnen te halen en daarmee de eerste winstpunten (23). 2e klasse A. Mevo gaf Kats een flinke afram meling 162) en hoewel we eerst nog wel wat op de Katse kaart meen den te kunnen zetten, geloven we na deze misstap niet meer in een mo gelijke verrassing uit die hoek. Vee- re valt wel wat tegen en we hadden zeker meer dan een gelyk spel (3—3) vex-wacht tegen 's Heer Hendrikskin- deren. Ovex-igens heeft 's H. H. K. al meer getoond dit jaar toch wel wat meer in de mars te hebben. De Se- rooskerkse machine draait, na een aarzelend begin op volle toeren en de ex-eerste klassers gingen met een' zware jas naar Wtssenkerke terug, (82). Nieuwland had weer eens 'n wat betere dag en bleef baas over De Bevelandex-s (2—1), waarmee de laatsten het niet eens waren en twee protesten indienden. 2e klasse B. Rillandia HKloetinge II 23; Me vo IIColijnspl. Boys 11 1-2; De Be velanders IIKapelle H 23; Krab- bendykc IIWemeldinge 81 Veere IIWolfaartsdijk II 35. 2e klasse C. V.C.K. II—'s Heer Arendskerke II, (afgek.); Meeuwen INieuwland II (scheidsrechter niet opgekomen). Dit onaangename feit dupeerde nu het reserve elftal van Nieuwland ten tweeden male. Nieuwdorp IIlt.C.S. I 62 wat voor de Souburgers geen al te hoopvolle perspectieven opent. 2c klasse D. De Hoeksen moesten niet te fel twisten om de zege en A.Z.V.V. is kansloos ingemaakt (1—8). Zaam slag had met De Beren, die toch wer- keüjk niet zo sterk zijn nogal wat moeite, maar -bleef toch heer en meester over de volle buit (2—3). En tenslotte boekte Tex-neuz. Boys een sprekende zege op Spui (51). 2e klasse E. Driewegen IIKloetinge III 41 Spui IIHoek II l6; Zaamslag II De Beren II 5—1. wijs wenselijk is. Een leerverplich ting voor. die leeftijd is niet wel te verdedigen. Hoewel ook thans de financiële po sitie van rijlc en gemeenten niet roos kleurig kan worden genoemd, menen de ministers niettemin, dat in de te genwoordige toestand, waarin het kleuteronderwijs verkeert, niet lan ger mag worden berust. Het particulier initiatief is echter als gevolg van gebrek aan financiële middelen niet bjj machte de nodige vooxzieningen te treffen. Het kleuterondex-wrjs bevindt zich op vele plaatsen in ons land in een treurige toestand. Waar de wettelijke regelingen met financiële consequenties velerlei zijn. is het uitgesloten thans een regeling van het kleuteronderwijs tot stand te brengen, welke aan de bestaande bezwaren resoluut een einde maakt. Op korte termijn is het echter vol strekt noodzakelijk, dat, binnen de grenzen van de financiële mogelijk heden een wettelyke regeling wordt getroffen, welke om te beginnen de ernstigste bezwaren van de tegen woordige toestand kan opheffen. Hiertoe strekt het ingediende wets ontwerp. Dit ontwerp moet dan wor den gezien als een eerste stap in do richting van een volledige sanering van het kleuteronderwijs. Aan het stelsel van het ontwerp liggen de volgende gedachten ten grondslag: 1. Het Rijk keert aan de gemeenten, welke kleuterscholen in stand houden, jaarlijks een bij alge mene maatregel van bestuur vast te stellen bedrag per leerling uit; 2. Een gelijk bedrag keert het Rijk uit aan de bijzondere kleuterscholen: 3- Ge meenten. die kleuterscholen in stand houden, keren jaarlijks aan de be sturen van bijzondere kleuterscholen per leerling een bepaald bedrag uit. De kosten, die voor het Ryk uit 't wetsontwerp voortspruiten, zullen voorlopig ten hoogste 11.500.000 be- dx-agen. Op 31 December 1948 bedroeg het aantal kinderen, dat 'n kleuterschool bezocht, 289.555, bij een leerlingen- schaal van 48, zoals dit ontwerp voorschrijft, zal waarschijnlijk onge veer een gemiddelde klassebezetting van 40 leerlingen worden verkregen. Hiervan uitgaande zijn voor 280.000 leerlingen ongeveer 7000 leerkrach ten nodig. BOKSEN Jan de Bruin won van Jo Vincenzi. In een buitengewoon fraai en span nend gevecht over 10 ronden heeft de Nederlandse middengewicht Jan de Bruin Maandag in de Rivierahal te Rotterdam op punten gewonnen van de Fransman Jo Vincenzi. Alhoewel de puntenvoorsprong van de Rotterdammer geleidelijk steeg, bleef de spanning tot de laatste ogen blikken bewaard, daar beide boksers, na een technisch hoogstaande eerste ronde, er voortdurend op uit waren om het gevecht door k.o. in hun voor deel te beslissen. Hoewel Vincenzi zich keurig her stelde en in de negende ronde met een harde opstoot door de verdedi ging van de Bruin brak, bleef hjj in de minderheid. Zijn verwoed slotof- fensief vormde tot de laatste gong slag een voortdurende bedreiging van de Bruin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3