„EXCELSIOR" TE MIDDELBURG BLAAST 30 JAAR HAAR PARTIJ Geboorte van het nieuwe Walcheren. De Belgisch-Nederlandse waterwegen Jongen reed tegen Dieseltrein INDUSTRIEHALLEN TE GOES NIEUWE SUATIESLUIS VOOR WILLEM ANNA-POLDER GEREED Visserij-resultaten in Zeeland MOQUETTE TAFELKLEDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 OCTOBER 1950 Hel ging inderd aad „steeds hoger". In de bezettingsjaren Jag op de zolder van het door dc Duitsers in ge bruik genomen Middelburgse pand „Dc gouden poortc" het vaandel van de muziekvereniging Excelsior als een welkome prooi voor de motten, die het pronkstuk tot de "laatsto draad oppeuzelden. Na de bevrijding sloegen de donateurs echter de handen Inéén met liet resultaat, dat zjj de vereniging op 14 October een prachtige, nieuwe vlag, ontworpen door de heer A. O. Wagensveld, kunnen aanbieden. Deze overdracht zal het hoogtepunt vor men van dc feestviering ter gelegenheid van Excelsior's 30-jarig jubileum. Donateurs bieden een verenigingsviag aan. Lang geleden bestond er in Mid delburg een socialistische muziek vereniging, die eveneens Excelsior hcete, maar in 1917 ter ziele ging. Een aantal leden zat echter niet stil en kwam in 1920 tot de oprichting van een nieuwe fanfare met dezelfde naam. Enhet ging inderdaad Excelsior! Was men begonnen In de derde afdeling, op concoursen werden steeds eerste prijzen behaald en zo belandde men achtereenvolgens in de tweede en de creafdeling. Excelsior was de eerste fanfare in Zeeland, die de afdeling der superieuren bereikte. Deze Successen waren voor een niet gering deel te danken aan de_ grote muzikale capaciteiten van dé diri gent, de heer J. J. van Soelen, die van de oprichting af tot zijn dood in 1(947 de vereniging als dii'ecteur heeft ijediend. Onder zijn leiding werden lionderden concerten gegeven, in za len, in de openlucht, bij feestelijke gelegenheden en S. D. A. P.-betogin- gen in tal van plaatsen in ons land en ook in Antwerpen. Het laatste concert, dat hy dirigeerde, werd voor de VARA-microfoon gegeven. Na de oorlog werd ook met zeer veel succes twee maal in Oostende opgetreden. GEBREK AAN JONGE KRACHTEN Tegenwoordig zwaait de heer J. J. Laroes de dirigeerstok. Het is zeker niet aan zyn kwaliteiten, die bij de muzikanten in Zeeland genoegzaam bekend zijn, te wyten, dat de pres taties van Excelsior de laatste tijd wat minder zijn dan men zou wensen. De oorzaak van dit verschijnsel is ook voor de meeste muziekverenïgin- (Slot van pag. 1). De oude Chrevolet pruttelt over de verbrede en vernieuwde weg naar Souburg wat doet de beplanting het toch al aardig! en wendt dan de neus naar Ritthem. Een groepje lieden is bezig de Baileybrug, die zo vele jaren in deze weg heeft gelegen, te demonteren; onder het wegdek ligt reeds de nieuwe duiker, een kolossale duiker, die keurig aan het oog wordt onttrokken. Ritthem is weer een vriendelijk, proper dorpje geworden, waar 'n combine de straat vult en de kinderen op klompen klossend naar de klas gaan, maar de meeste landerijen in de omgeving verkeren nog in een desolate staat. Wat moet er nu met deze grond, die zijn teel aarde heeft verloren, gebeuren? „Die gaan we verbeteren", zegt de heer Aartsen, „met twee dingen: groen- bemesting en beleid". Sommige vel den hebben veel weg van de Sahara; het zand ligt er decimeters dik op en het lijkt onmogelijk er nog ooit iets mee te beginnen. Maar„Volgend jaar Juli zal hier veel veranderd zijn", verklaart onze leidsman, die ons vervolgens meeneemt naar het bos bij Rammekens. HEX OORD DER STILTE. Nu ja, bosIn ieder geval groeien de boompjes op het 25 ha. grote terrein achter de zeedijk als kool en ge kunt U wel al een beetje voorstellen hoe mooi het hier na een reeks van jaren zal zyn. Midden in dit toekomstige recreatieoord ligt als een stil paradijsje het vogeleiland, een woestenij met logge veenkluiten en ongebreidelde onkruidgroei, straks een dorado voor vogels en ornitholo gen. Er grazen zeven schapen, die een beetje verwilderd zyn in deze eenzaamheid en met bizarre spron gen en dwaze gezichten by onze komst wegrennen. Verder gaat de tocht, langs mooie nieuwe weilanden en kavels, waarop ondanks de hevige regenval geen plasje water is te bekennen. De vol gende stop is het Koopmans-voetpad bij Souburg, waarop een asfaït-delc- laag wordt aangebracht. Aan de kant van de weg staat de glanzende wed strijdmotor van Spierenburg, de Haarlemse motorrijder. Iedere Zon dag is „Spier" op de wedstrydbaan paraat, maar door de week vindt ge hem op Walcheren als opzichter van een wegenbouwmaatschappij. Het voetpad mag overigens wel herdoopt worden; het is nu een prachtige rij weg, zoals het eiland er tientallen heeft gekregen. Jammer alleen, dat vele landbouwers het nog steeds niet leren de banden van hun wagens schoon te maken; nu leggen zij een spoor van klei, dat niet alleen lelijk is. maat- bovendien gevaarlijk glad. Het materiaal van de startbanen op het Vlissingse vliegveld is door de Herverkavclingsdienst gebruikt yoor wegenfundering. Men stelt er een eer in. het terrein netjes achter te la ten en zo wordt thans weer orde in de chaos geschapen. En passant wordt ook het onkruid, dat de gehele omgeving vergiftigt, opgeruimd. Het bitumen uit ae startbanen wordt netjes verzameld om later weer tot asfalt omgesmolten te worden. EN OVERAL NIEUWE WEGEN. Geen asfalt echter, doch zand, mooi wit zand, dat by Veere uit zee is ge zogen, wordt een meter dik aangebracht op de nieuwe weg tus sen Biggekerke en Hoogelande, om dat hier ter plaatse in het verleden een kreek lag en de bodem daardoor één en al veen is. Wij zyn hier in een gebied, waar volop aan de wegen bouw wordt gewerkt en het is in- gen niet onbekend: tekort aan jonge krachten. De jongelui uit de stad in de dorpen ligt de zaak iets anders worden tegenwoordig blijkbaar meer aangetrokken tot sport- en jeugdverenigingen. Het is ook over het algemeen gemakkelijker daarvan lid te zijn, dan muzikant te worden en elke dag te moeten studeren! Wanneer men over Excelsior schrijft, mag men zeker niet verzuimen enke le regels te wijden aan het saxophoon kwintet onder leiding van dc heer Laroes, dat zich zo'n uitstekende naam in Zeeland heeft verworven. Hei. werd aanvankelijk gevormd om op te treden op solistenconcoursen, maar oogstte tijdens een concert, zo'n succes, dat besloten werd voortaan méér in het openbaar te spelen. H< kwintet, dat op het solistenconcoürs van 1949 de hoogste prijs verwierf, heeft ondermeer een reeks concerten verzorgd in de D.U.W.-kampen op Walcheren. Excelsior telt thans 28 werkende leden. De vereniging heeft in de 30 jaar van haar bestaan slechts drie voorzitters gehad. Eén van de op richters, de heer F. Laroes, was de eerste -en hanteerde 15 jaar lang de hamer, waarna de hoer L. J. Breel 'n bijna even lange tyd deze functie ver vulde. Hij werd opgevolgd door de heer J. J. Laroes. die zich dus met twee belangrijke taken in de vereni ging heeft belast, en bovendien nog tijd vindt om de Koudekerkse mu ziekvereniging te leiden. Het jubileum zal op 14 October herdacht worden met een muzikale wandeling door dc stad, een receptie en een feestavond in het Schutters hof, tijdens welke de fanfare zich zal laten horen en bovendien een caba retprogramma zal worden opgevoerd. (Advertentie) vjaarborg-kleding alleen bij kreymborg en over geheel Nederland. OP AANVRAAG GAARNE REIZIGERSBEZOEK. Commissie zal voorlopig niet klaarkomen 1 De Nederlands-Belgische commis sie, die het vraagstuk van de water wegen in studie heeft, zou aanvanke lijk in October gereed komen met haar arbeid en een eindrapport opma ken. Het is evenwel gebleken, dat de besprekingen meer tyd vergen, dan aanvankelijk werd verondersteld. De situatie is thans zo, dat gewacht wordt op de rapporten, die de techni sche diensten van de beide landen aan de commissie zullen voorleggen be treffende de hoofdpunten van de be sprekingen de stop van Ternaaien, de verbetering van het kanaal Gent Temeuzen met de sluis en de Ant werpenRijnverbinding. Naar wij vernemen zijn de techni ci gereed met hun rapporten over de meest eenvoudige van de drie kwes ties namelijk de opheffing van de stop te Ternaaien. Met het vraagstuk GentTerneuzen en Antwerpen Rijn is men nog niet klaar. Intussen zal de Nederlands-Bel- Sische commissie in het midden, van ctober opnieuw bijeenkomen. Van Belgische zijde blyft men er voor ge porteerd de drie kwesties tezamen te behandelen en geen afzonderlyke be slissingen te nemen. Ruim 10.000 verduisterd. Op Vrijdag 6 October zal voor de arrondissementsrechtbank te Middel burg terecht staan de kantoorbe diende J. H. B. uit Middelburg aan wie ten laste wordt gelegd, dat hy op verschillende tijdstippen geldsbe dragen tot een totaal van 10.640 toebehorende aan de Staat der Ne derlanden, welke geldsbedragen hij bij de Ned. Heidemaatschappij als kantoorbediende in zijn dienstbetrek king had ontvangen, teneinde daar van de lonen der arbeiders te beta len, zich wederrechtelijk heeft toe geëigend. Voorts heeft hij zich we derrechtelijk toegeëigend een bedrag van omstreeks 250 toebehorende aan de Vereniging van Personeel bij de Ned. Heide Mij, van welke vereni- ing hy in het ambtsgebied Middel- urg penningmeester was. teressant een tydlang naar die arbeid te kijken, ook al moet ge daarvoor soms door een pasta van natte klei baggeren. De mooiste weg van allemaal is de Seiswég, aan de verbetering, verbre ding en vernieuwing waarvan thans de laatste hand wordt gelegd. Het wegdek wordt tydglyk van een teer laag voorzien; later wordt een as- faltbetonlaag aangebracht. De fraaie brede straat, waar langs ook nog een fietspad wordt gemaakt, betekent wel een hele vooruitgang, vergeleken met de smalle, kronkelige, slecht on derhouden weg van vroeger. Trou wens, ook de Catsweg en de wegen, die Grypskerke met Serooskerke ver binden,. mogen gezien en bereden worden! De Hoogelandse weg komt het volgend voorjaar aan de beurt; hy wordt verbreed en de bochten gaan er uit. Tot slot koersen wij de Schellach door- Hjer en daar is de beplanting nog erg pietepeuterig, omdat niet overal de grond even best is, maar overigens ziet ge ook in dit deel van Walcheren de voortekenen van her levende welvaart: de nieuwe wegen, de trotse hofstede „Schellach", de tientallen hectaren vruchtbare bouw grond, waar vroeger hollebollige wei landen lagen. Ja, er rit schot in dezo gigantische ar beid op het kleine eiland. Zij zouden nog wel harder willen opschieten, de ambte naren, dc uitvoerders, de opzichters met hun verweerde gezichten onder het alpi nopetje, maar gc hoort hen niet moppe ren over het tekort aan arbeiders, hoe wel er 2500 nodig en er door de oogst- werkzaamheden maar zes ii zevenhonderd beschikbaar zijn. ZU mopperen niet, om dat ondanks alle tegenslagen en aUe pro blemen de geboorte vlot verloopt, de ge boorte van liet Nieuwe Walcheren, dat het modcl-Jandbouwgcbicd van Neder land wordt en waar het goed wonen en werken zal zijn. Dodelijk ongeval op onbewaakte overweg bij 's-Heer Arendskerke. Maandagnamiddag omstreeks tien over half zes Is op de onbewaakte overweg by wachtpost 50, onder *9 Heer Arendskerke, de 18-jarige scholier J. van den Dries, wonende bij het stoomgemaal „De Piet" onder Wolfaartsdyk, tegen een uit de rich ting Vlissingen komende Dieseltrein gereden en gedood. De knaap die de Ambachtsschool te Goes bezocht, was per rijwiel op weg naar huis. Waarschijniyk heeft hy door de storm de passerende die seltrein niet opgemerkt. Hij kwam tussen het tweede en derde rijtuig te recht en werd ruim 200 meter mee gesleurd. De bestuurder van het treinstel heeft niets van de botsing bemerkt. Eerst in Kapelle werd geconstateerd dat de jas van het jeugdige slacht offer nog aan de trein hing. Bouw Ned. Herv. Kerk Westkapelle gegund. De bouw van de nieuwe Ned. Herv. Kerk te Westkapelle is thans offi cieel gegund aan de laagste inschrij ver firma J. Oort te Vriezenveen voor f 199.930.—. PROV. STOOMBOOTDIENSTEN Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot matrozen bij de Provinciale Stoombootdiensten C. de Kruyter, W. H. Back en D. Klaas- sen. Reeds interesse voor 5 hallen Teneinde de uitbreiding van gevestigde industriële ondernemingen te bevor deren en dc vestiging van dergciyke bedrijven tc stimuleren, stellen B. en W. van Goes aan de raad voor, om in principe te besluiten tot de bouw van enige industriehallen over te gaan. Gedacht wordt aan hallen met een vloer oppervlak van plm. 900 m2, met elk een schaftlokaal van plm. 16 m2, twee kantoorlokalen van resp. 16 en 12«/2 ni2 en toiletten. Zonder dat cr enige propaganda is gemaakt, blijkt er reeds interesse te zyn voor vijf hallen In de toelichting op dit voorstel merken B. en W. op, dat de bestaan de gebouwen in Goes onvoldoende plaats bieden voor de reeds gevestig de bedrijven. Dit ruimtegebrek geldt in nog sterker mate voor onderne mingen. welke zich hier zouden wil len vestigen. Bovendien zijn er enke le ondernemingen wier thans ge bruikte ruimten verspreid zijn over de stad, of niet vóldoen aan voor schriften van brandveiligheid, veilig heidswet, e.d., of waarvan het ge bruik niet rationeel is door gebrek aan voldoende licht, onnodig hoge assurantiepremies wegens gebrekki ge voorzieningen, e.d. Het nieuw bou wen voor eigen rekening is practisch uitgesloten voor de kleine of half gróte ondernemer, omdat de kosten voor hem dan veel te hoog zijn. TAAK VOOR GEMEENTE Het komt B. en W. daarom voor. dat het een taak voor de gemeente is om deze bedrijven de behulpzame hand te. bieden, door het stichten van industriehallen. Een nadeel is na- tuuriyk, dat de gemeente een deel van het risico van de particulier overneemt, doch zonder initiatief van de zijde der gemeente zal een groter risico ontstaan, n.l. het ver plaatsen van bedryven naar gunsti ger gemeenten. Ettelijke gemeenten beschikken reeds over industriehal len en enkele tientallen gemeenten hebben opdrachten gegeven tot de bouw daarvan. Verscheidene stichten gebouwen op hoop van zegen, of voor ondernemers die geheel nieuw in de betreffende gemeente kwamen, doch wier product zo conjunctuur gevoelig is, dat bij een teruggang de arbeidsmai-kt dan zeker gevaar gaat lopen. Daarom komen B. en W. niet met dit voorstel, zonder de aanwezig heid van bona-fide aanvragers. MONTAGEBOUW Gedacht wordt aan montagebouw, hetgeen een besparing van 25 30 betekent, gerekend met de „traditio nele" bouw. Hoewel een definitieve keus nog niet gemaakt is, komt het B. en W. voor, dat het systeem van dc Polynorm Montagebouwbedryven te Amersfoort verschillende voorde len biedt. De kostprijs zal ongeveer 80 per Vertrek van de „Colombie" opnieuw uitgesteld. Door de ongunstige weersomstan digheden en de sterke stroom voor de havenmonding heeft men Maandag het vertrek van de „Colombie" uit Vlissingen opnieuw moeten uitstel len. Men wilde vanmorgen vroeg weel een poging wagen, maar op het mo ment van 't afdrukken van deze edi tie, lag het schip nog steeds voor de sluis. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Thans is het Kon. besluit afgeko men waarby aan de heer J. J. Koen, procuratiehouder bij dc N.V. Han- dclmaatschappy Wed. J. C. Massee cn Zoon te Goes de gouden ere-me- daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau is toegekend. m2 bedrijfsruimte, dus rond. 72.000. per hal bedragen. Nader moet cr nog wöi'den bekeken of cr een centrale verwarming per hal zal komen of wel voor alle hallen gezameniyk. Verder of de verlichting eh/of krachtstroom installaties wordt aangebracht bij dc bouw of iater en tenslotte of en zo ja in welke oppervlaktematen de hallen worden gesplitst. Aannemende dat de grondkosten 8 per m2 nut tige halruimte zullen bedragen, is berekend dat de gemiddelde huurprijs ongeveer 6 a ƒ6.50 per ni3 per jaar zal zijn, excl. centrale verwarming, verlichting en krachtstroomaanleg. Met inbegrip van deze laatste voor zieningen worden de huurprijzen met ca. 1 per m2 verhoogd. Indien het voorstel wordt aanvaard, zullen t.z.t. preciese kostprijsberekeningen wor den overgelegd. Tevens zouden B. en W. in principe de mogeiykheid willen openstellen om de hallen in huurkoop te geven. Ge dacht wordt aan een regeling waar bij een beginstorting wordt geëist van 15 20%, terwijl de afbetaling in 15 jaar zal moeten plaats vinden. Het ligt in de bedoeling dc exploi tatie der hallen eventueel onder te brengen in het grondbedryf. Duitse matroos verdronken. De Duitse matroos K. Volleer van 't Franse sleepschip „Casablanca" is by de-brug te Vlalce in het kanaal door Zuid-Beveland overboord geslagen en verdronken tijdens een hevige bui. Men is er niet in geslaagd het stoffe lijk overschot te bergen. (Advertentie) Zes jaar na de verwoesting hersteld overgedragen. Als een der laatste zinloze daden van de verslagen Duitsers, ging op 28 October 1944 de suatiesluis van de Willem Annapolder in do zeedijk onder Biezelinge de lucht in. De byna 300 ha. grote polder werd over stroomd door het zoute water, waar van de bewerkers van deze gronden jarenlang de onaangename gevolgen hebben ondervonden. Nadat aanvankelyk met een nood- duiker in "de Breede Watering bewes ten Yerseke was géloosd, vond later door landbouwherstel een noodbema- ling met buizen over de dijk plaats. Maandagmiddag, nu bijna zes jaar na deze ramp stond de voorzitter van de Waterkering, dc heer P. Schcele- de l'utter weer op deze dijk, Waarvan de Duitsers hem hadden verjaagd, nadat op 17 October 1944 de mede deling was gedaan, dat de polder ge ïnundeerd zou worden. Hy stond nu niet alleen. Met hem waren o.a; de Dijkgraaf, dc gezworenen en de ont vanger-griffier van de W.A.-poldcr, de dykraden van de waterkering, ver tegenwoordigers van Prov. Water staat en Landbouwherstel alsmede lr. Drok uit Terneuzen aanwezig om de nieuwe suatiesluis in ogenschouw to nemen. De sluis is op dezelfde plaats her bouwd met 2 deuren en 1 schuif. In 1947 begon men met de bouw, doch door schaarste aan afdammingsma teriaal kwam er een jaar vertraging. Ongeveer een jaar is de sluis. Ihaps in gebruik, doch door omstandighe den kon eerst thans de overdracht plaats vinden. Zoals met alle waterstaatswerken zit het meeste onder de grond cn in het Water, zodat voor een leek de 160.000 die de bouw heeft gevraagd aan het werk niet af té kyken zijn. Maar de ingelanden weten goed ge noeg wat het bezit van dit kunstwerk betekent. Het gemis in de afgelopen jaren heeft hen dit nog eens duide lijk doen ondervinden. DE OVERDRACHT. Na afloop begaf het gezelschap zich naar hotel „de Zwaan" te Kapelle, waar de dykgraaf van dc polder, de hoer N. de Regt, de sluis in onder houd heeft overgedragen aan de Wa terkering. De heer de Regt wees hierbij op 't belangryke van deze dig voor de polder. De geslagen wonden zijn weer geheeld, hetgeen mogelijk werd door een goede samenwerking tussen ver schillende instanties en polders. Dank bracht spr. in het byzonder aan land bouwherstel voor de ondervonden me dewerking. Gehoopt wordt, dat ook de financiële ontwikkeling gunstig zal zyn, daar het dykgeschot thans reeds 70.per ha. is, hetgeen bij een gemiddelde pachtwaarde van 125.per ha. exhorbitant hoog is. Hierna droeg hy de sluis in onder houd aan de Waterkering over en sprak de wens uit dat dit kunstwerk met Gods hulp menige eeuw zijn dienst .zal mogen bewijzen. De heer P. Scheele-de Putter, nam als voorzitter van de Waterkering van de cal. W. A.-polder de sluis in onderhoud over. Hij herinnerde hier bij nog aan de mocilyke Octoberda- gën van 1944 en de Novemberstorm van dat jaar, toen hij alleen het be sluit moest nemen om de vernielde sluis dicht tc doen gooien, zonder dat men wist of zy nog hersteld kon wor den. Achteraf is gebleken dat de sluis inderdaad ernstig gescheurd was. Dank bracht spr. aan de heer Van Maldeghem van Landbouwherstel, de Prov. Waterstaat, vertegenwoordigd door de heer K. Flipse, de architect, ir. Drok uit Terneuzen én dc waterb. ambtenaar van de waterkering,- de heer G. M. Lindenbergh te Biezelin ge. voor de medewerking. Voorts wenste hij bestuur en in gelanden van de polder geluk, en hoopte dat God de polder verder zou bewaren voor een' dergelyke i-amp. Hierna spraken nog de dykgraaf P. de Koeijer uit Yerseke,- die namens het Waterschap De Breede Watering bewesten Yérseké, wees op het be lang van deze sluis, ook voor de ach terliggende grónden, bitrgemeester H. G. van Suylekom, die het alge meen belang naar vorèn bracht, de oud-ontvanger-griffier, de heer Bie- rens die een terugblik gaf op de moeilijkheden tot aan de aanbeste ding, terwijl tenslotte de aannemer, de neer H. Verhagen uit Breda de werkzaamheden aan dc sluis nog de revue liet passeren. bijzonder goede eigenschap- t is actueel, want het speelt KUNST. Het vergeten peloton. De. culturele afdeling van het N. V.V. en de Arbeiderskunstkring heb ben het toneelseizoen in Vlissingen geopend met een opvoering van „Het vergeten peloton" een toneelspel in zes tafrelen. geschreven door het Nederlands Volkstoneel. Het stuk be zit twee i pen: het onder de Nederlandse soldaten die dienst doen in de tropen en het is bijzonder, goed speelbaar. Deze goede eigenschappen verkla ren ook liet succes van het stuk. Be zien we het als toneelspel op zyn technische kwaliteiten dan is het een zwak stuk. De schrijver geeft na elk tafree! nog een moraliserend mo'no- loogic blijkbaar, omdat hü vreest in het tafreel zelf niet duidclyk genoeg zijn bedoeling gedemonstreerd te heb ben. Er is in dit stuk een teveel aan moraal. Hans Tiemeijer moge dan geen uitblinkend toneelschrijver zijn. hij is wel een. bekwaam acteur. Dat toonde hij bij de vervulling van de hoofdrol. Hij was als luitenant Drost inderdaad de centrale figuur op het toneel, daarbij uitstekend bijgestaan door Jan Hundling als O.V.W.-kor- poraal. Rond deze figuren groepeerden zich drie soldaten (gesneeld door Wim Hart. Jan Vreeken en Wim Kouwenhoven) en eon verpleegster (gespeeld door Anita Menist). Het samenspel van dit groepje was soms bewonderenswaardig goed, waarbij vooral het eerste deel van het laat ste tafreel opviel door de strakke spanning, die de spelers wisten te handhaven. Het decor was tot in de kleinste details voortreffelylc verzorgd. Nadat het levendig applaus van het talrijke publiek was verklonken, sprak de voorzitter van de N.V.V - bcstuurdersbond, de heer H. v. d. Meer woorden van dank tot de spe lers en kondigde hy aan. dat het Ned. Volkstoneel in Februari met een an der stuk naar Vlissingen zal komen. RADIO-JEUGDCONCERT IN DE GROTE KERK. De Zeeuwse Volksuniversiteit or ganiseerde reeds verscheidene malen in samenwerking met de Nederlandse Radio-Unie jeugdconcerten, welke door prominente Nederlandse kunste naars werden gegeven. Maandagmid dag was de bekende organist George Stam de gast van de Z.V.U. en de N.R.U., toen hy voor een grote scha re leerlingen van Goese onderwijsin richtingen een concert gaf op het orgel van de Maria Magdalcnakerk te Goes, met medewerking van de sopraan Erna Spoorenberg. De heer Stam gaf via de geluidsinstallatie van de kerk een toelichting op het programma, waarby hij op bijzonder aardige wyze de moeilykheden en de mogelykheden van het orgel in het algemeen uiteenzette. Hij speelde daarna Sweelinck's variaties over „Mein junges Leben hat ein End". De sopraan Erna Spoorenberg, die ongetwijfeld tot Nederlands beste zangeressen mag worden gerekend, gaf een ontroerende vertolking van twee Bachliedercn. waarbij vooral het „Bist du bei mir" diepe indruk maak te. Het deel van het concert, dat op de geluidsband werd opgenomen, werd door de organist besloten met een fraaie uitvoering van de virtuoze d-molltoccata van Bach. In het twee de deel speelde George Stam een Al legro van HS-ndel en zong Erna Spoo renberg drie liederen van de Zwitser se componist Oswald Jaeggi. Ten slotte improviseevde George Stam over „Gelukkig is het land". Het eerste deel van dit programma (tot en met de d-moll toccata) zal morgen worden uitgezonden over Hilversum n van 14.1515. Aan liet verslag, dat de Directie der Visserijen publiceerde over de uit komsten der visserijen in de maand Juli j!., ontlenen wy het volgende: De aangevoerde hoeveelheid garna len bleef ca. 14.700 kg beneden de vangst van Juni. maar dc opbrengst MORGEN 9 uur, begint de verkoop van een -flinke partij In grote verscheidenheid van fraaie Perzische dessins. 140x170 22 90 100% WOL-MOQUETTE 140x170 g2 50 Bij deze partij is tevens een klein aantal van de bekende Wol-Moquette „NIRIS" tafelkleden. 140x170 NU slechts 58.90 DE KLERKeZN BELLAMY PARK VLISSINGEN er van bedroeg belangrijk méér. vangst van bijvis was deze maand zeer goed- Een belangryk hoger aan- voercyfer werd hoofdzakelyk in dc soorten tong cn schol bereikt. De botvissery met het schutnet leverde ook deze maand weinig op. Zowel kwaliteit als prijs 1,15 per kg) van deze vissoort waren goed, doch dc totale aanvoer kwam niet hoger dan 610 kg. Er werd deze maand ruim 2000 kg meer omgezet in ali kruiken dan in Juni j.l. Ujt de weer- visseryen kwam ook deze maand een belangryke partij zeeblick, maar de vangst van ansjovis was gering. Niettemin is er in dit seizoen 2000 kg ansjovis méér aangevoerd en ruim 14.800 meer besomd dan in de overeenkomstige maanden van 1949. De aanvoer van wulken was practisch van geen betekenis meer. Hier volgen dc cyfers voor de vis serij op de Zeeuwse stromen over Juli; de tussen haakjes geplaatste cyfers hebben betrekking op dezelfde maand van het voorgaande jaar: In totaal.... 2.379-542 kg 289.172 (3.668.018 kg 293.335) Ansjovis 5.445 kg 3.685 (12.980 kg 4.543) Bot 44.682 kg 9.093 (43.890 kg 13.950) Garnaal voor consumptie 110.615 kg 115.199 (88.489 kg 69.246) Mossel voor consumptie 1.826.400 kg 103.506 (3.307.700 kg 163.465) Zuid-Bevelands Dameskoor concerteert te Arnhem. Het Zuid-Bevelands Dameskoor,-c der leiding van de heer Jac. H. Tam- minga, is door de Zeeuwse Vereni ging „Zeelandia" te Arnhem uitge nodigd om Vrijdagavond aldaar te zingen. Op die avond zal ook de-film; „De dyk is dicht" worden vertoond. DE HOOGSPANNINGSLIJN OVER HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Naai- wordt bekend gemaakt be draagt de over het Kanaal door Zuid-Bevciand aangebrachte hoog- spanningslyn even ten Noorden van de Vlakebrug 33 meter boven peil, dat 0.26 boven N.A.P. ligt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2