PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geboorte van 't nieuwe Walcheren verloopt vlot Zuid-Koreanen rukken snel op 0E BILT HET NIEUWE SPOORBOEKJE WYSJINSKY VERWIERP HET V.N.-V00RSTEL VOOR KOREA Kanflijn Het eiland belooft Nederlands model-landbouwgebied te worden VOORSPELT 193e Jaargang - No.232 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred G. Ballintijn PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3,90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, SRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 Oct. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie I 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. tedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 58—60, tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vqrststr. 63, tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr^C^160^tel^23 Noordelijke troepen verzamelen zich voor de haven van Wonsan Russische drijvend e mijnen gevonden. Zuidkoreaanse troepen rukken in snel tempo Noord-Korea binnen en heb ben Maandag de plaats Jangjang bezet. Zy ondervinden slechts geringe tegenstand. Het doel van de opmars Is voorlopig Wonsan, een haven aan de Oogtkust. Er zyn drie Noordkoreaanse bataljons in het Zuiden gebleven om de te rugtocht te dekken. Volgens Amerikaanse verbindingsofficieren zal geen werkeiyke tegenstand worden geboden voor Wonsan. De algemene toestand heeft weinig verandering ondergaan. Troepen der V.N. verspreiden zich verder waaier vormig en maken Noordelijke troepen in de Zuidwest-hoek van Korea on- -chadelrjk. De Noordelijken proberen -ióg steeds in kleine groepen naar het Noorden te ontsnappen. Zij geven zich echter bij ontdekking terstond over, aldus een correspondent van Reuter. Het hardnekkigste verzet in dit gebied werd in de streek van Tsjongdjoe geboden, waar de Noor delijken wegversperringen hadden aangebracht. Admiraal Forrest Sherman heeft verklaard, dat Amerikaanse oorlogs schepen „een groot aantal drijvende mijnen" van Sowjetrussisch type in Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bitter weinig bijval ge oogst met de grenswijzigings plannen, die zij hebben ontworpen voor Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Terwijl het dui delijk is dat de regering aan zal blijven dringen op de vorming van grotere gemeenten, laten de ge meentebesturen (en dat is van hun kant begrijpelijk) de dingen liever zo als zij historisch gegroeid zijn. Met spanning wordt daarom allerwege uitgezien naar de volgende stap van het provinciaal bestuur. De gemeente Hulst heeft thans aan het grenswijzigingsprobleem eensklaps een nieuwe actualiteit ge geven door de plannen van Gedepu teerde Staten als totaal onvoldoende van de hand te wijzen. Hulst voelt zich bekneld tussen veel te nauwe grenzen. Het heeft een energieke, op toekomstmogelijkheden bedachte bevolking en net acht zich in zijn ontwikkeling geremd door te weinig grondgebied. Zet er het mes in, luid het advies van Hulst aan Ged. Staten, maak in Oost Zeeuwsch Vlaanderen zes of zeven gemeenten (en vergeet dan niet om Hulst zelf goed te be denken!) Daarmede is de knuppel wederom in het grenswijzigingshoendershok geworpen. Het lijdt nauwelijks twij fel <5f de andere gemeenten in Oost Zeeuwsch Vlaanderen zullen met spoed op de Hulster sensatie reage ren. Wat baat een bovenmatige in spanning voor de wederop bouw als een achtste van wat men tot stand brengt, ieder jaar weer door brand wordt ver woest? De laatste jaren bedroeg de brandschade in Nederland respectie velijk 20. 30. 40 en 30 milli- oen gulden! Onze goede brandweren stonden er machteloos tegenover. Telkens 12% procent van wat voor wederopbouw werd uitgegeven, ging verlorenEn dat dan bijna stèeds door achteloosheidWant daèr- aan zijn de meeste branden toe te schrijven. Als we die 30 millioen voor 1949 eens bespaard hadden eri ons ge bruik van alcoholhoudende dranken ad 500 millioen per jaar eens wat naar beneden drukten, wat zouden we een geld hebben voor andere, nuttiger dingen! Dit tweemaal in één week een communistische poging om in West Europa door een groot scheepse rel onrust te verwekken mislukte, mag met dankbaarheid ge constateerd worden. Een revolutie poging in Oostenrijk faalde, een reeks demonstraties in West Duits land eveneens. Blijkbaar ziet de meerderheid der Oostenrijkers en West Duitsers goed in, dat bolsjewi- serlng algemene verarming betekent, zelfs in landen als de genoemde, waar meri het waarlijk niet breed heeft. Vijftig jaren zijn voldoende ge weest om van het trotse Blit se imperium van Koningin Victoria slechts een schaduw over te laten. Een nieuw Engels blad, Park East Magazine, publiceert nu een reeks artikelen als antwoord op de memoires van de Hertog van Wind sor, ex-koning Edward VHI en be weert daarin, dat hij het was, die het Britse wereldrijk de nekslag toe bracht. Te veel eerzouden wy in verband daarmede willen opmerken, want de Hertog van Windsor was al geen groot figuur en constitu tioneel vorst was zyn invloed boven dien veel te gering om de beschul diging van East Park houdbaar te maken. Wie zal het in zijn hoofd halen Koningin Wilhelmina verantwoorde lijk te stellen voor het uiteenvallen van het Nederlandse wereldrijk? De regeringen droegen de verantwoor delijkheid. En wat Engeland aan gaat; de eerste wereldoorlog, die de financiële leiding der wereld uit Lon den naar New York deed verhuizen, zoals de tweede wereldoorlog de po litieke leiding der wereld naar Wash ington verplaatste. de Koreaanse wateren hebben gevon den. Volgens de admiraal bevinden zich op 't ogenblik 90.000 Amerikanen de mariniers inbegrepen op Korea. Hem werd gevraagd naar het ton nage van de ingezette eenheden. Hierop antwoordde hij, dat vier grote vliegdekschepen, twee kleinere vlieg dekschepen, een aantal vliegdekbege- leidingsschepen, het slagschip „Mis souri", een kruiser van de Stille Oce aan-vloot en een kruiser van de Mid dellandse zeevloot alsmede een aan tal torpedobootjagers, mijnenvegers en verscheidene escorteschepen aan de operaties deelnemen. Treinbotsing in Maravië. Het Tsjecho-Slowaakse vakvereni gingorgaan „Prace" meldt, dat Maan dagmorgen zeven personen om het leven zijn gekomen en een aantal personen gewond tengevolge van een botsing tussen twee exprestreinen in Moravië. Het ongeluk gebeurde op de lijn Praag-Brno. Jaarcongres van Labour- partij begonnen. De voorzitter van de Britse La- bourpartij, Sam Watson, heeft Maan dag tegenover 1500 afgevaardigden naar het jaarcongres van de partij verklaard, niet te geloven aan een nieuwe wereldoorlog. „Wij koesteren geen vijandschap jegens Rusland of het Russische volk'", zo verklaarde hij in zijn openingsrede. „Alles wat wij vragen is, met rust gelaten te worden om onze taak te volbrengen, evenals wij in 1917 verzochten de Russen met rust te laten". Een afgevaardigde uit Manchester stelde voor een rapport over Korea van de nationale raad van de partij terug te zenden. „Wij kunnen niet accoord gaan met de verklaring, dat deze (Amerikaanse) strijdkrach ten in Korea zijn om de democratie te handhaven of om agressie te weer staan", aldus de afgevaardigde. Zijn voorstel werd verworpen. Waarschuwing aan paddenstoslenzoekers. De Nederlandse Mycologische ver eniging waarschuwt 'alle eters van zelf gezochte paddenstoelen, dat de dodelijke giftige groene Knolamaniet dit jaar vooral in de duinen zeer veel voorkomt. Vrolijk herfstfeest in München. Honderd negenenveertig kinderen werden vermist, 1866 personen ge wond en 17.000 bierkannen gestolen tijdens het grote en vrolijke herfst feest, dat Zondagavond te München geëindigd is. De organisatiecommissie van het traditionele feest, dat twee weken duurt, verklaarde voorts, dat er 1500 hoofdpijntabletten en 3000 meter ver band zijn uitgereikt. Meer dan dui zend stoelen zijn vernield en de eer ste hulppost moest 17 gebroken rib ben en 70 gevallen van alcoholver giftiging behandelen. Een buschauffeur had zijn 40 pas sagiers verloren en een andere chauf feur zijn bus. Een man, die zijn trein had gemist door het zoeken naar zijn hoed en parapluie, wilde een certificaat heb ben, dat hij de nacht in het locaal voor gevonden voorwerpen had door gebracht. Zijn vrouw mocht hem eens niet geloven. Laatste trein naar Zeeland zal op Zondag een uur later rijden. P.jj de op 8 October a.s. ingaande wlnterdienstregeling der Nederlandse Spoorwegen zal het voor het eerst na de oorlog mogelijk zijn by Dordrecht over de Oude Maas diihbclsporlg te bqryden. DR is in de eerste plaats van vitaal belang voor de treinen op de zogenaamde „oude lijn". Door het en kel spoor ryden over de brug bij Dordrecht, hinderden deze treinen elkaar reeds by een enkele minuut vertraging, een vertraging, die bovendien door andere treinen werd overgenomen en op het gehele baanvak Lage Zwa- lu'.veAmsterdam doorwerkte. Dit klemde te meer, daar de bezetting van dit baanvak reeds zeer dicht en de Moerdykbrug nog enkelsporig is. De bijzondere ligging van de Kerst- iagen en van Oud en Nieuw heeft op de samenstelling van de dienstrege ling invloed uitgeoefend. Enkele bij zonderheden van de dienstregeling zijn: het aantkl Zon- en Feestdagen waarop, volgens de ervaring, geen „Wie de stok heeft neemt beslissingen". „Wie de stok heeft neemt beslis singen". Met dit Russische spreek woord illustreerde Maandag minister Wysjinsky zyn betoog tegen de door Engeland en zeven andere landen in gediende resolutie voor vereniging van beide delen van Korea Wysjinsky, stelde de Ver. Staten er voor verantjyo^'delijk, dat de een heid van Korea niét kon worden ver wezenlijkt en dat in Zuid-Korea „door oneerlijke verkiezingen een autori taire en corrupte schimregering aan het bewind is gekomen, die uit alle macht de oppositie onderdrukt". De Russische minister verzette zich tegen de Britse resolutie die hij in strijd achtte niet de beginselen van het handvest en die er volgens hem toe strekte „de bezetting van Korea door buitenlandse troepen te verlen gen .onder de dekmantel van de V.N. en de agressie te verhelen onder eco nomische maatregelen". Wysjinsky kondigde aan dat hij een ontwerp resolutie zal indienen, waarin de al gemene vergadering zal worden ver zocht de leden der Ver. Naties uit te nodigen hun bombardementen in Ko rea te staken. Hij eiste ook de ont binding van de commissie der V.N. in Korea. Wysjinsky beschuldigde de Ver. Staten ervan, dat zij de overeenkomst van Moskou over Korea hadden ge schonden. WAT DOEN DE BUREN? Pandit Nehroe, premier van India, heeft Maandag te New Delhi ver klaard, dat de huidige stand van za ken in Korea de vrees voor uitbrei ding van het conflict weer had doen toenemen. Het feit, dat Korea de twee grote buren China en de Sow- jet-Unie had, maakte de toestand cri- tiek, aldus Nehroe, die op een open bare bijeenkomst sprak, welke ter herdenking van de geboortedatum van Gandhi werd gehouden. Hij verklaarde voorts, dat tenzij aan de oorlog in Kox*ea spoedig een Na diverse uniformoommissies te yn gepasseerd, is het embleem clat de "Nederlandse Korea vrywilligcrs op het uniform zullen dragen thans goedgekeurd. Op een Koninklyk blauw schild, met aan de bovenkant een oranje rand, waarop de naam Netherlands staat, is het embleem van de Verenig de Naties aangebracht- einde zou worden gemaakt, het ge hele land verwoest zou worden. De helft van Korea was reeds een verwoest gebied en indien de oorlog zou voortduren „kunnen er alleen vredesonderhandelingen worden ge voerd op het lijk van Korea". RESOLUTIE OM HET VUREN TE STAKEN. Later bracht Wysjinsky een eigen voorstel inzake Korea ter 'tafel, waar in wordt opgeroepen tot onmiddellij ke staking van het vuren en het te rugtrekken van alle buitenlandse troepen uit het land. Zijn resolutie stelt een regering van een verenigd Korea voor op basis van verkiezin gen voor een nationale vergadering. Deze verkiezingen zouden moeten worden voorbereid en geleid door een gemengde commissie, gekozen door een gezamenlijke zitting van het N. en Zuidkoreaanse parlement. Een incident deed zich voor, toen Wysjinsky in zijn rede van anderhalf uur plotseling staakte om commen taar te leveren op een gesprek, .dat de Britse minister van staat, Ken neth Younger in zijn conversatie stoorde", zo merkte Wysjinksky yzig op. Een lelijk souvenir aan de oorlogsdagen vormen de vele bunkers in ons land. Vooral de Boulevard te Westkapelle wordt door talryke bunkers ont sierd. Verscheidene malen heeft men reeds getracht ze op te ruimen, doch dit bleek op te grote moeilijkheden te stuiten. En zo staan de grote be- tonmassa's er nog steeds^ aanstoot gevend aan een ieder die een wande ling langs de Boulevard maakt. De speld is er uit! Het Amstelveense meisje Jopie Tijsterman is dol-gelukkig. Het is de New-Yorkse chirurg, onder wiens be handeling zij zich had gesteld, na "n eerste vergeefse poging, toch gelukt de veiligheidspeld uit haar long te verwijderen. Over enkele dagen kan zij het ziekenhuis weer verlaten. Reeds heeft zij van verschillende zijden, ook van landgenoten, uitno digingen ontvangen om nog wat in Amerika te blijven, maar de 25-jari ge Jopie verlangt naar huis en heeft olie vriendelijke invitaties dus afge slagen. Hoe Niemöller het ziet. Ds. Martin Niemöller, de president van de Evangelische Kerk in de staat Hessen, die in de tweede wereldoor log in een concentratiekamp van de Nazi's heeft gezeten, heeft ver klaard, dat er „ingeval van een nieu we wereldoorlog voor Duitsland voornamelijk de twee volgende moge lijkheden openstaan: 1. Overweldigd te worden door de Russen, voor hen kanonnen te maken en te wachten op de Amerikaanse atoombom, en 2. overweldigd te worden door de Amerikanen, voor hen kanonnen te maken en te wachten op de Russi sche atoombom". Met een bejaarde Chevrolet op stap. De boeren in de Zuidwatering zullen benijd worden! De herfst wil blykbaar dit jaar geen tere sluiers, geen gouden glans over de Walcherse akkers spreiden. Iedere dag weer verdringen de regen wolken elkaar in de grauwe hemel, Iedere dag weer stuift een kille wind over het wyde land en slaat de regen neer op de glimmende aarde. „M'n land Iiekent wel de dulve", verzucht de boer tussen zyn vergelend bieten- loof, maar langs de wegen pronken prachtige peeën in hoge bergen; „komt er nu nooit meer zon", klagen de dahlia's in de kleurige boeren tuintjes, maar hun wangen blozen als bellefleuren; „het Is gewoon geen doen", mopperen de wegenbouwers, maar gaan onverdroten voort met wals en asfaltspreider. Want weer of geen weer, Walcheren leeft en werkt, werkt aan een toe komst, waarin het eiland een ongekende welvaart zal bezitten, met puik land en prima oogsten, met liefiyke beplanting en een ideaal wegennet. Daarvoor zwoegt elke dag het gilde der herverkavelaars, dikke regen droppels op de kin, vette ldeibonken aan de laarzen en elke dag ziet ge van die arbeid meer resultaten. Maar dan moet ge er op uittrekken, de wateringen in, de Zuidwatering in het bijzonder, want ddar zijn de vruchten van de arbeid welhaast rijp voor het plukken. Het leek na de droogmaking, dat dit in 1944 jam merlijk verdronken gebied nooit meer tot welvaart gebracht zou kunnen worden, maar zij hebben zich in het schier bovenmenselijke werk vastge beten, de mannen van Herverkave- lings- en Cultuurtechnische Dienst en nu kunnen zij trots zijn op wat werd bereikt, Het hoofd van de Cultuurtechni sche Dienst, de heer J. Aartsen, heeft ons in zyn bejaarde Chevrolet '36 meegenomen, naar wat zyn kaart nuchter aanduidt als „complex I", maar wat in werkelijkheid het ge deelte van de Zuidwatering tussen Westelijke havendyk en Schroeweg is. Ook vóór de inundatieramp ellen dige grond, die veel te laag lag. 's Winters konden de weinige bewo ners in een tobbe naar Middelburg varen! Voor de verbetering heeft de natuur zelf een handje uitgestoken door bij de inundatie bijij Souburg en aarde van percelen bij Souburg en achter Ritthem weg te voeren en in het gebied rond de Schroeweg weer af te zetten. En niet zo weinig ook: ge ziet aan slootkanten sliblagen van 40, 50 cm! Wanneer wij nu ook het waterpeil kunnen verlagen, krijgen wij hier prima grond, dachten de deskundigen en zij. wikten en wogen totdat zy een mogelijkheid zagen om een doeltreffende onderbemaling aan te brengen. Als ge thans de Schroe weg (die volgend jaar geasfalteerd wordt) afrijdt, ziet ge bij de nieuwe brug over de brede watergang de fundamenten al liggen voor een elec- trisch gemaaltje, dat straks een op pervlakte van 180 ha (die vroeger in de regentijd het beste een moeras ge noemd kon worden) zal onderbema- len. GE KENT HET HIER NIET MEER TERUG. Wat is er aJ veel verbeterd in dit eer tijds zo miserabele land! Een noodbema- ling heeft het waterpeil in complex I waar van de welgeteld 433 kleine perce len 65 mooie kavels worden gemaakt reeds van 40 op 2.(^ gebracht en arbeiders zijn druk bezig een uitsteken de drainage aan te brengen. Over de schitterende wegen trekken twee paar den in draf een tweemaal zo grote la ding bieten als vroeger vier rossinanten maar met moeite door het sUk konden zeulen. Talrijke boerderijen zijn al ge projecteerd en nog deze winter worden er zes door de Staat gebouwd, speciaal bestemd voor de saneringsgevaUen. Zij worden geplaatst in een voor de P.Z.E.M. onrendabel gebied, maar toch zal de boerin bij het licht van een Philipslamp kousen kunnen stoppen, want vanaf het gemaal worden electriciteitskabels naar de boerderijen gelegd. En wat het be langrijkste is: dit complex zal het eerste op Walcheren zijn, dat compleet ver kaveld is; een prachtig landbouwgebied, waarvan de bewoners benijd zullen wor den. (Vervolg op pag. 2) vervoer te verwachten is, werd hier door vermeerderd. Zondag 24 Decem ber, Maandag 25 December (Eerste Kerstdag), Zondag 31 December (ou dejaarsdag), Zondag 25 Maart 1951 (eerste Paasdag) en Zondag 13 Mei (eerste Pinksterdag) zullen in de avonduren geen verkeerstoppen ver tonen. Derhalve werd besloten een aantal zogenaamde zf-treinen, welke geen specifiek locaal verkeer bedie nen en die geen aparte zf late ver bindingen geven, op de genoemde vijf dagen n i e t te laten lopen. Pink steren 1951 (33 en 14 Mei) werd in tegenstelling met de normale gang van zaken, nog in de winter dienst opgenomen. Tengevolge van de electrische ex ploitatie van het baanvak Leiden Woerden kon de reisduur Leiden Utrecht met rond 10 minuten worden bekort. VERBINDINGEN MET ZEELAND Ter ontlasting van de electrische dienst RotterdamRoosendaal en de D.E. dienst RoosendaalVlissingen op Zaterdagmiddag en Maandagoch tend werden reeds in de bestaande dienst enige treinen extra ingelegd. Zij vormen doorgaande verbindingen Rotterdam D.P.Vlissingen. Voor Zeeland zijn er slechts weinig veranderingen: de geschillen met de oude dienstregeling blijven beperkt tot enkele, minuten. Alleen voor de laatste trein op Zondagavond is er een wyziging van betekenis: deze zal uitsluitend op Zondagavond dus voortaan één uur later ryden, zodat men dus ook later uit Holland of an dere delen van het land naar Zee land kan reizen. DE INTERNATIONALE VERBINDINGEN. Belgische gendarmerie en douane ambtenaren zullen de treinen naar en van Partjs alsmede het via Roosen daal lopende treinenpaar Den Haag Basel tijdens de rit op het traject RoosendaalAntwerpenOost gaan behandelen. De Nederlandse mare chaussee en douane stemden er mee in om het oponthoud van de genoem- de treinen te Roosendaal van 30 mi nuten tot 12 minuten terug te bren gen. Door opvoering van de snelheid en kortere st-.lstand op de Belgische stations groeide de achttien minuten tijdwinst tot een half uur uit. De nachttrein AmsterdamVisé Luxemburg (Basel) en in omgekeer de richting (Basel)—Luxemburg ViséAmsterdam is vervallen. Canada wil 10.000 soldaten naar Europa zenden. De Canadese minister-president, Louis St. Laurent, heeft Zondag ver klaard, dat Canada bereid is zyn speciale strijdmacht van 10.000 man als deel van de strijdkrachten van het Atlantisch Pact naar Europa te zenden. Daar deze strijdmacht voor de ac tie in Korea is gevormd, zal zij slechts dan naar Europa kunnen worden gezonden, als de actie in Ko rea spoedig met succes wordt beëin digd. Al3"„het grootste obstakel voor de vorming van voldoende landstrijd krachten in Europa" noemde St. Lau rent „het tekort aan uitrusting en aan capaciteit voor het produceren ervan". Minister Mansholt naar West-Duitsland. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening zal op 5 en 6 October a.s. een bezoek bren gen aan prof. dr. W. Niklas, minister van Landbouw van de West-Duitse bondsregering ter bespreking van de handel in agrarische producten tus sen Nederland en West-Duitsland en van West-Europese landbouwproble men in het algemeen. Minister Mansholt zal van de gele genheid van dit bezoek aan Eonn, waarbij hy zich doet vergezellen door de landbouwattaché, ir. T. P. Huis man en ir. M. C. van Hameien, hoofd van de afdeling Landbouw, Tuinbouw en Vissexij van de directie voedsel voorziening van het ministerie. Veertigduizend Chinese emigranten uit Formosa, die thans in Japan vertoe ven. hebben aan Stalin en de Alg. Ver gadering van de V.N. een petitie gezon den waarin gezegd wordt dat Formosa een „onafscheidelijk deel van China" uitmaakt. WISSELEND BEWOLKT. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. In de kustprovincies tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige Westelijke wind. Vrij koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1