Australië's nieuwe wolmillionnairs zetten de bloemetjes buiten De nieuwe Ned. Herv. Kerkorde Ongekende weelde op het platteland Zeeuwse Almanak LAGERE INVOERRECHTEN EISEN UITVOERIGE CONFERENTIES Eén kerk of een verzameling van plaatselijke gemeenten? ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 PROVINCIAL* ZEEUWSE COURAWT s Het geld moet rollen (Van onze correspondent) YOUNG (Nieuw Zuid Wales), September. Terwyl de wolprijzen op de veilingen nog steeds naar boven schieten tot ongekende en duizelingwek kende hoogte, beginnen economen, strategen, politici en Jan Publiek zich angstig af te vragen, wat de gevolgen van deze aan „wind-handel" doen denkende verkopen wel zullen zijn. De economen zien inflatie, de politici en strategen hebben een angstig ver moeden, dat een belangrijk deel van de tegen de huidige fantastische prijzen gekochte wol uiteindelijk achter het „IJzeren Gordijn" zal verdwijnen en Jan Publiek maakt zich zorgen over wat hem nu zijn wollen costuum, zjjn wolletje en zijn wollen sokken wel gullen gaan kosten. Doch wie er helemaal niet bezorgd kijken, dat zijn de mannen en vrouwen van het Australische platteland, die het schaap fokken, verzorgen, scheren enhet geld binnen zien stromen. Van hoog tot laag krijgen allen hun aandeel in de ongekende opbrengst van het „gouden vlies". Want niet alleen de eigenaar van een flinke kudde schapen wrijft zich in de handen, wanneer hg de ontvangen chèques bekijkt, maar de eenvoudigste boundary rider" de cowboy van het schaap incasseert zijn wekelijkse 175 gulden, de scheerders maken, wanneer ze wat doorwerken, hun dikke 400 gulden per week, en de taxi-chauffeurs in deze gezegende streken, waar het schaap graast, maken in deze „boom"-periode een slordige duizend gulden in de week. Het is al geld wat er rolt in dit schapenland en de enige zorg, die men hier schijnt te hebben is hoe al deze ongekende weelde op te maken. Op de grote schapenfokkerijen wor den hele bioscoop-theaters gebouwd, zodat niet alleen de fokker en zijn gezin, maar ook de „boundery Ri ders", de scheerders, de kok en de tuinjongen 's avonds niet naar de stad hoeven om de nieuwste films te zien. Op een van de grote fokkergen had men zelfs zo'n haast met de eigen bioscoop, dat men de gehele uitrusting maar even per vliegtuig liet komen! Gierig zijn deze nleuw-rflken zeker Jordanië beschuldigt Israël van agressie Jordanië heeft de Veiligheidsraad verzocht maatregelen te nemen tegen de Israëlische regering, welke het for meel van agressie beschuldigt. Israël zou een smalle strook grond hebben bezet, waarop Jordanië rechten laat gelden. Vertraging van rentebetaling. Het bestuur van de Nederlands-In donesische Spoorweg Mij. te 's Gra- venhage deelt mede, dat door de mo netaire maatregelen in Indonesië de betaalbaarstelling der coupons per 1 October a.s. vertraging ondervindt. In overleg met de vereniging voor de effectenhandel is besloten telkens als door de overmaking van gelden uit Indonesië betaalbaarstelling van cou pons mogelijk is geworden, dit be kend te maken. Vertrouwd wordt, dat de Octobercoupons begin Janua ri a.s. zullen kunnen worden be taald. Republiek Zuid-Molukken" protesteert in Den Haag. De vertegenwoordiger van de „Repu bliek der Zuid-Molukken" heeft vtn zijn regering een telegram ontvangen, waarin hem wordt opgedragen bij de Nederlandse regering te protesteren tegen het gebruik der Nederlandse schepen ..Amsteldijk" en „Sumatra" bij de operaties der Indonesische strijdkrachten. ,.ter voorbereiding van de beslissende aanval op Ambon en de nog andere vrije eilanden van de Republiek der Zuid-Molukken". Luchtstroom raast om de aarde. Meteorologen te Rio de Janeiro hebben met verbazing geconstateerd, dat een smalle luchtstroom met een snelheid van 130 tot 300 km. per uur boven het Zuiden van Brazilië van het Westen naar het Oosten raast. Zij hebben de luchtstroom straalstroom" gedoopt. Men gelooft, dat de straal het gehele Zuidelijke halfrond omvat en in een ring om de aarde loopt van Brazilië over de Atlantische Oceaan en Afrika en vervolgens over de Indische en Stil le Oceaan. B.A. De letters B.A. hebben in ons taal- gebruik geen aangename klank. Ge moogt wensen, dat ge er nooit mee in aanraking komtZij betekenen immers Burgerlijk Armbestuur en wanneer ge 'daarop aangewezen zijt, w het maar mager met u gesteld. De inwoners van Yerseke, die er op aangewezen zijn, zullen dat niet aangenaam vinden. En men mag dus eigenlijk verwachtendat het B.A. met de gevoeligheid van deze men- sen rekening houdt. Als onze berich ten juist z\jn, is echter het tegendeel waar. Men houdt iedere Vrijdag be taaldag in het tehuis voor ouden van dagen, Vredelust. In de serre. Is het goed weer, dan mogen de mensen, die buiten moeten wachten, de serre betreden en het geld in ontvangst nemen. Is het slecht weer, dan is dat niet toegestaan, omdat het anders binnen een vuile boel wordt. Zij krij gen dan hun geld aan de deur.... Is er in heel Yerseke geen plaats te vinden, waar de mensen kunnen wachten met een dak boven hun hoofdf Laten wij hopen, dat er verande ring komt! Zoals het om schijnt te gaan, kan het niet door de bengel. niet. Het is verdienen en laten ver dienen. De 175 gulden per week ver dienende schapenhoeder heeft er niet het minste bezwaar tegen om een taxichaffeur een gulden per kilome ter te betalen om hem van de scha penfokkerij naar het dichtst bijzrjnde stadje te brengen. Ook al wonen ze een 125 kilometer van de „stad" (je moet die stad dan nog zien!), ze bel len rustig even een taxi op om ze te komen halen. Op zo'n manier is iedereen natuur lijk graag taxi-chauffeur. Verschil lende mensen in kleine plaatsjes in het schapenland gooien er dan ook hun baantje bij neer en gaan scha penhoeders rijden. De scheerders, die een beetje han dig zijn en vijf dagen in de week een 120 schapen scheren, maken een dik ke 400 gulden voor die 5-dagen week. En het kan natuurlijk nog wel har der, want er zijn matadors die er 200 per dag kunnen scheren. Laten toe komstige immigranten zich hier ech ter niet te veel door opwinden, want schapenscheren is een vak dat je maar niet zo een, twee, drie leert. Natuurlijk laten de grote schapen fokkers, die aan veel geld gewend zijn, hun rijkdom niet zo gemakkelijk rollen als degenen voor wie dit nieuw is. Zij beseffen, dat het nu de tyd is om verbeteringen aan te brengen, waarvoor vroeger geen geld was en waar straks misschien niets meer van komt. Zo wordt er nu ook hard ge werkt aan nieuwe afrasteringen om het gevreesde konijn buiten te hou den, aan irrigatie-kanalen en nieuwe, uiterst comfortabele huizen. Hetgeen natuurlijk ook geld-laten-rollen is, al leen op een verstandiger manier dan voor een ritje van meer dan 100 kilo meter een taxi op te bellen. Wie van deze verstandige manier van geld laten rollen weer profiteren, zijn natuurlijk de ambachtslui, de metselaars, timmerlieden, loodgie ters en electriciens, die 250 gulden in de week plus kost en onderdak kun nen krijgen om op de afgelegen „sta tions" te komen werken. En dan mo gen ze hun vrouw ook nog meebren gen. De echte schapenfokkers zijn altyd welgesteld geweest. Doch wie nu ook tot „de groten" zijn gaan behoren, zijn de boertjes van de gemengde boerderijen keuterboertjes die naast hun graanvelden en vee nog zo'n paar duizend schapen hadden grazen. Maar vandaag aan de dag betekent het bezit van een paar dui zend schapen dat men goed is voor een paar ton. Een in het buitenland algemeen heersend misverstand is, dat het in Australië wemelt van de grote scha penfokkers met enorme kudden. Dat mag vroeger zo geweest zyn, tegen woordig zijn er van de ruim 100.000 kudden van het vyfde werelddeel slechts 38 met meer dan 50.000 scha pen. De grote meerderheid van de schappenfokkers hebben kudden va riërend van 250 tot 5000 schapen. Te genwoordig echter meer dan genoeg om op rozen te zitten, ook al betalen „de groten" ruim negen gulden be lasting van ieder tientje (Nadruk verboden) Op de vliegbasis Deelen had de commando-overdracht plaats van het commando Luchtvaartopleldlngen. Luitenant-kolonel vlieger waarnemer W. J. Reynierse, droeg het commando over aan kapitein-ter-zee vlieger P. Vroon. Links op de foto, de overdracht van het commando. Links de scheidende commandant W. J. Reynierse en rechts de nieuwe commandant, kapitein-ter-Zee vlieger P. Vroon. Tussen beiden in staat generaal-majoor A. Baretta, plaatsvervangend chef Luchtmachtstaf en vice-admiraal A. S. Pinke. Rechts op de foto: het escorte Havard-vliegtuigen dat tydens de plechtigheid boven de vliegbasis vloog. Maandenlange arbeid, die niet tot de verbeelding spreekt (Door onze economische medewerker). Torquay, de bekoorlijke badplaats met haar wuivende palmen en acacia's aan de Zuidkust van Engeland, Is van 28 September af het centrum, waar uit 88 landen de deelnemers by elkaar gekomen zjjn om ernstig te onderhan delen over een verlaging van de handelstarieven. Eens, nu ongeveer 100 jaren geleden, klonk ook de roep door Europa om de handel tussen de staten zo weinig mogelijk beperkingen In de weg te leg gen. Het was de tyd, toen de vrytiandelsgedachte hoogty vierde, toen de goe deren aan de grenzen slechts voor enkele procenten werden belast. In de tachtiger jaren begonnen er donkere wolken te komen aan deze vry- handelshemel: sommige landen (vooral Duitsland en de Ver. Staten) gingen hun invoerrechten sterk verhogen, waardoor zy automatisch de uit het bui tenland komende artikelen duurder maakten. Andere landen lieten dit niet over hun kant gaan en de vryhandel werd meer en meer als een ongewenste vreemdeling beschouwd. Ook ons land hoewel zich tot het laatst verzettende kon tegen deze stroom niet oproeien. Was in 1862 ons gemiddelde tarief nog 5 in 1939 was dit gestegen tot 11 terwijl het thans 13 is. Er zit evenwel een grote schommeling in de huidige tarieven: 2/3 van de belaste posten beweegt zich tussen 10 en 24 Na de tweede wereldoorlog, toen er allerwegen een bezinning kwam op oude waarden, werd men zich ook be wust. dat de tot waanzinnige hoogte opgevoerde handelstarieven mede een van de oorzaken waren, die tot de oor logsuitbarsting hebben geleid. In onze moderne wereld is geen en kel land in staat zich zelf geheel te voeden en t.e kleden. Overal halen wij onze grondstoffen en machines van daan. overal sturen wij de producten onzer handen naar toe. Maar die ruil wordt sterk beperkt, als Duitsland of Frankrijk of welk land ook op een ar tikel van ons van b.v. 100.nog eens 40.invoerrechten gaat leggen. Het Nederlandse artikel gaat in dat land dan 140.kosten en het wordt door dit beschermde recht veel te duur en dus zo goed als onverkoopbaar. En achter deze barrière van tarieven het doel van deze protectie bouwde Stemmen uit de Kerken De besprekingen over het ontwerp-kerkorde in de Classicale Vergaderin gen en Provinciale Kerkbesturen van de Ned. Hervormde Kerk zjjn ten einde. Er zyn heel wat woorden over gevallen en amendementen en opmerkingen ingediend. Wat de uiteindelijke uitslag van de stemmingen zal zyn, ls nog moeilijk te zeggen, ftlen krygt de indruk dat, In het geheel der Kerk, deze orde niet onwelwillend is ontvangen. Over bepaalde onderdelen zullen de bespreldngen nog wel moeten worden voortgezet. Wie de besprekingen heeft gevolgd, weet dat er telkens de vrees naar vo ren is gekomen dat de zelfstandigheid van de plaatselijke Gemeente, bij het aannemen van deze kerkorde, te veel in het gedrang zou komen. Iedere Ge meente moet een zelfstandig geheel kunnen zijn en naar eigen inzicht haar weg kunnen gaan. Wordt de vrijheid van de plaatselijke Gemeente nu niet te veel belemmerd, wanneer zij ge dwongen wordt zich te regelen naar het geheel der Kerk? Men ziet daaruit grote moeilijkheden voortkomen. Deze kerkorde zal. zo zegt menigeen, geen rust brengen in de Kerk. maar een voortdurende bron van onrust zijn. Men profeteert zelfs scherpere tegen stellingen. die aanleiding zouden kun nen zijn tot splitsingen en scheidingen. GEREF. BOND. De Gereformeerde Bond heeft zich ernstig bezig gehouden met de bestu dering van de kerkorde. Zij heeft daartoe een eigen commissie ingesteld, die met een lijvig rapport voor de dag is gekomen. De conclusie is hier dat het ontwerp-kerkorde in deze vorm onaanvaardbaar is. Een van de lijnen waartegen men ernstig bezwaar heeft is, dat in de kerkorde te veel nadruk valt op het geheel der Kerk. De be zwaren in deze kring rijzen al direct tegen de allereerste zin van het eerste artikel: „De Ned. Hervormde Kerk, overeenkomstig haar belijdenis open baring van de ene algemene Christe lijke Kerk, bestaat uit al de Hervorm de Gemeenten". Het genoemde rapport tekent hierbij o.a. aan: „Het hoofdbe zwaar gaat echter tegen de opvatting die in dit artikel en in het gehele ont werp gehuldigd wordt inzake de ver houding van de algemene Kerk en de plaatselijke Gemeente. De plaatselijke Gemeente wordt er gezien als deel van de algemene Kerk. en wel als een sa menstellend deel. Daardoor wordt te kort gedaan aan de zelfstandigheid van de plaatselijke Gemeente. De plaatselijke Gemeente is een zelfstan dige openbaring van het lichaam van Christus en de éénheid van de Ge meenten lag in het gemeenschappelijk geloof, terwijl de organisatorische band door de kerkorde werd vast ge legd". ZELFSTANDIGHEID. De vrees wordt hier dus zeer duide lijk uitgesproken dat zal worden te kort gedaan aan de zelfstandigheid en rechten van de plaatselijke Gemeenten. Het gaat hier om zeer practische dingen. De gedachtengang in de krin gen van de Geref. Bond en waarlijk daar niet alleen is deze: Uit het beginsel der Kerkhervorming vloeide ook voort dat het oppergezag van de Paus werd verworpen. Alleen voor het gezag van de H. Schrift wilde men zich buigen. Buiten dit wilde men geen ander gezag erkennen. Wanneer er nu een Generale Synode komt zo gaat de redenering verder die van boven af kan decreteren wat er in de plaat selijke Gemeenten moet gebeuren, dan zijn we van de ene Paus tot een ande re vervallen en daarom zijn we tegen deze kerkorde. Eén Kerk of een verzameling van plaatselijke Gemeenten? Deze vraag is waarlijk niet nieuw. Ze is zo oud als de Hervormde Kerk in ons land heeft bestaan. Op de Synode van Embden in 1571 heeft deze Kerk haar definitie ve vorm gekregen. Toen zijn er ook geweest die alleen maar een losse band wilden tussen de verschillende Ge meenten, die zelfstandige Kerken wer den genoemd, zoals tegenwoordig de Vry Evangelische Gemeenten in ons land ook alleen maar een vry losse band kennen. GEVOELIGHEDEN. Dat er juist op dit punt in de Ker ken, die los van Rome met haar bis- schappelijk gezag, hun weg wilden gaan, gevoeligheden lagen, is te begrij pen. De kerkorde van Embden begint met de regel: „Geen Kerk zal over een andere Kerk. geen dienaar des Woords, geen ouderling, noch diaken zal de een over de andere heerschappij voeren, maar een iegelijk zal zich voor alle suspiciën en aanlokking om te heer schappen, wachten". Men is op deze Synode zo ver ge gaan dat men zelfs de catechismus niet bindend heeft willen voorschrijven, „doch alzoo, dat of er eenige Kerken een andere forme van Catechismus (den Woorde Gods gelijkvormig zijn de) gebruikten, die zullen te verande ren niet gedwongen worden". Ondanks dit heeft men toch een bin ding der Gemeenten gewild en ge maakt, in één Kerk, zodat men in de plaatselijke Gemeente niet willekeurig kon doen wat zij wilde. Er moet ook over Gemeenten opzicht kunnen zijn. CENTRALISATIE? Ligt er in het ontwerp-kerkorde een centraliserende strekking? Deze ligt er zonder twijfel in. Daarvoor is het ook een Kerkorde. Er ligt hierin meer binding dan in de reglementen van 1816. Ook geestelijk is dit het geval. Dit is de laatste halve eeuw telkens weer als een dringende vraag naar vo ren gekomen. Deze centraliserende en bindende strekking kan ook beslist niet worden gemist. Al de Gemeenten te samen vormen één Kerk. In deze kerkorde ligt ook verdisconteerd de strijd uit de dagen der Doleantie, toen men meende dat een plaatselijke Gemeente kon worden losgepeld uit het geheel der Kerk. Sindsdien is men ook in de Ger. Kerken wel iets meer centraliserend geworden dan men toen meende dat nodig was. De jongste ontwikkelin gen hebben dat wel bewezen. De te genwoordige tijd maakt dit ook waar lijk wel nodig. In geen enkele Kerk kan een centrale leiding .worden ge mist. VRIJHEDEN. Is het mogelijk dat, bij Invoering van een kerkorde naar het huidige ontwerp, aan de zelfstandigheid van men dan in alle landen eigen, nieuwe industrieën op. die er nimmer geko men zouden zijn bij „normale" invoer rechten. CONFERENTIES. Maar goed, de Amerikanen hebben na 1945 deze koe bij de horens willen vatten. Eerstens werd er in 1947 te Ha vanna een Internationale Handels Or ganisatie opgericht ter uitbreiding van de wereldhandel en ter vermeerdering van de werkgelegenheid. Als het ware evenwijdig aan deze actie werd er, eveneens in 1947, in Ge neve een conferentie tussen 23 landen gehouden over wederzijdse tariefson derhandelingen. Kennelijk hadden de landen wel wat geleerd, want in 1949 is men andermaal bijeengekomen en wel in het romantische Annecey in Frankrijk, zelfs traden er 9 landen nog tot de reeds in 1947 gesloten overeen komsten toe. Dit jaar is de belangstel ling weer groter geworden, daar ook Oostenrijk, West-Duitsland, Peru, de Philippijnen, Turkije en Uruguay aan de besprekingen zullen deelnemen. Dat gaat dan zo, dat steeds twee landen met elkaar aan het handelen gaan.Nederland wil b.v. gaarne, dat India&ijn invoerrecht op een Neder- land^product verlaagt. Daartegenover willen wij dan ons invoerrecht op een product uit India verlagen. Is er voor deze twee artikelen resultaat bereikt, dan zorgt de meestbegunstigingsclau- sule er voor. dat deze concessie ook ten goede komt aan de andere deelne mende landen. Het wordt dus een loven en bieden: artikel voor artikel moet besproken worden; onze delegatie moet derhalvé* het ene oog gericht houden op de be langen van onze exportindustrie, die gebaat is bij lage tarieven in het bui tenland en het andere oog op de be langen van de eigen industrie, die voor de binnenlandse markt werkt en die door te lage invoerrechten niet plotseling in de knel mag komen. Het is geen spectaculair werk, dat er in Torquay wordt vericht. Maanden zal er onderhandeld worden en de vrucht van die arbeid (zo hopen wij ten minste) zal zijn, dat er allerwegen wat van de invoertarieven is afge. knabbeld. Naast de Europese Betaling» Unie, het komende plan Schuman en de Marshallhulp moet deze aanval op de protectie de landen der wereld even wel economisch dichter by elkaar brengen. Want per slot van rekening is een matig tarief van invoerrechten voor een snelle doorstroming der goe deren bevordelijker dan de Chinese muur, die wij sedert de crisis van 1929 gekend hebben. (Nadruk verboden) Het was teveel voor haar Een 45-jarige Londense bank bediende ontving dezer dagen een uitnodiging om naar een hotel in West-End te komen, waar hem 918.320 gulden ter hand werd gesteld. Hij*had dit geld gewonnen met een shilling (50 cent), die hij in een voet balpool gestort had. Zijn vrouw, die hem vergezelde en niets vermoed had, viel flauw. de plaatselijke Gemeente wordt te kort gedaan? We willen niet ontkennen dat „vrijheden" hier en daar moeten wor den prijs gegeven. Deze waren ook te groot en de ellende hiervan is niet uitgebleven. Geen Gemeente staat al leen, maar zij maakt, hoe dan ook, deel uit van één Kerk. Dit brengt on herroepelijk mee een gebondenheid en een verantwoordelijkheid die verder gaat dan de plaatselijke Gemeente. Zal een Synode als een nieuw, dwin gend gezagsorgaan kunnen optreden? Voor dit gevaar behoeven we toch ook weer niet bang te zijn, want de leden van de Generale Synode worden geko zen door de Classicale Vergaderingen, waar iedere Gemeente vertegenwoor digd is en stemrecht heeft. Maar al te veel wordt, ook in de Kerk, gedacht in een plaatselijk egoïs me. In 1571 heeft men gevoeld dat dit niet verantwoord was en in deze tijd. met zijn spanningen en strijd, te mid den waarvan wij leven, is het evenmin verantwoord. Wil men het geheel van een Kerk welke dan ook niet krachteloos maken, dan moet men in iedere Gemeente beseffen dat men on losmakelijk vast zit aan het geheel en dat iedere predikant, behalve dat hij dienaar is van een Gemeente, ook die naar is van de Kerk en dat ieder lid niet alleen behoort bij een plaatselijke Gemeente, maar bij de gehele Kerk. Het Wereldgebeuren Onrust in Oostenrijk De Oostenrijkse minister van bin nenlandse zaken heeft gezegd vol doende gedetailleerde inlichtingen tot zijn beschikking te hebben om de be schuldiging waar te maken, dat de Russen de Oostenrijkse communisten steunen bij het organiseren van hun demonstraties die overigens wel iets meer zijn dan demonstraties in de gebruikelijke zin tegen de door de regering afgekondigde loon- en prijs regeling. Zo werden de demonstran ten na de betogingen van Dinsdag door een groot aantal vrachtwagens met Russische nummerborden afge haald. Ook berichten uit andere bron nen maken melding van georgani seerde hulp van de Russische bezet ters aan de communisten, ook in an dere plaatsen dan Wenen. En men moet hieruit dus besluiten, dat de Sovjet-autoriteiten, die het tot stand komen van een vredesverdrag al stel selmatig onmogelijk hebben gemaakt, nu ook rechtstreeks, en niet alleen achter de schermen, ertoe bijdragen ongeregelde toestanden te scheppen, waarmede een communistische min derheid eventueel haar voordeel zou kunnen doen. Voorlopig ziet het er niet naar uit, dat deze actie tot het gewenste resul taat zal voeren, maar er schuilen uiteraard wel gevaarlijke elementen in, vooral waar het publiek in het al gemeen in onrust is gebracht door de wijzigingen in het levensniveau, die uit de nieuw afgekondigde maatrege len zouden voortvloeien. Toch behoe ven deze, wanneer ze ordelijk worden doorgevoerd, volgens de officiële be rekening althans, geen verslechtering te betekenen. En in elk geval waren de maatregelen op democratische wijze ontworpen en tot stand geko men. De verhoging van de prijzen, gepaard gaande met een verhoging van de lonen (die volgens de bereke ning zelfs nog een kleine verbetering in de koopkracht bracht), was zowel door de twee leidende politieke par tijen als door de vakbonden aanvaard. Slechts de communisten, alsmede de zogenaamde onafhankelijke partijen, hadden er protest tegen aangetekend en de betogingen, die ze op touw hadden gezet, hebben geleid tot de ernstige ongeregeldheden van Dins dag in Wenen en de daarop volgende relletjes in Linz en andere plaatsen. Terwijl verdere demonstraties nog op touw zyn gezet. Intussen bestormt het publiek de levensmiddelenwinkels om nog vóór 1 October (de datum, waarop dc ver hoogde prijzen ingaan) het nodige in te slaan. Sommige voedingsmiddelen zullen inderdaad zeer aanmerkelijk in prijs worden verhoogd, bijvoorbeeld brood en suiker met 26 pet. en meel met 59 pet. Het is de bedoeling van de Oostenrijkse regering om de sub sidies geleidelijk af te schaffen en de Oostenrijkse economie op een gezon der basis te plaatsen. Het feit, dat de vakbonden hiermede accoord zijn ge gaan en een loonsverhoging van rond 10 pet., die daartegenover staat, heb- gen geaccepteerd, toont aan, dat men over het algemeen de noodzaak van zulk een gezondmaking erkent, al wordt het leven ér in de practijk ver- moedelijker niet gemakkelijker door. De levensstandaard in Oostenrijk is toch al vrij laag, maar mén moet roeien met de riemen, die men heeft en men kan de dingen nu eenmaal niet forceren. Het is alleen moeilijk, ilijk overal elders, de redelijkhéid te trachten, wanneer de gezinnen in de zorg zitten en daarvan wordt door de groepen, die geen verantwoorde lijkheid dragen, misbruik gemaakt. Het is voor hen gemakkelijk met slagzinnen te komen, die meer aan spreken dan een redelijk betoog. Uit de berichten kan men intussen opmaken, dat de poging om de onrust gaande te houden, voornamelijk komt uit de Russische zóne en dat ook daar bijvoorbeeld het ophouden van de treinen door bezetting van de sta tions (en de rails) is georganiseerd. Het betreft hier kennelijk geen spon tane volksbeweging. De Oostenrijkse socialistische partij zal dan ook wel niet ver van de waarheid zijn, wan neer ze beweert, dat de stakingen en andere activiteiten „een poging zyn van de communisten om, tezamen met de organisaties der vroegere nazi's, de democratie en de vrijheid omver te werpen". Mevrouw Soekarno heeft het leven geschonken aan een dochter. Het is haar derde kind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5