PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Verbonden legers inKoreastaan aan de 38ste breedtegraad Ontwikkelingsplan voor Goes BILT Tanks sluiten ontsnappingscorridor bij Seoel af. WIE VERMOORDDE VAANDRIG AERNOUT? Engels plan voor toekomst van Korea FRONTLINIE IN EUROPA MOET ACHTER DE RIJN LIGGEN Vandaag NIEUWE CONFERENTIE NODIG OM ATMOSFEER TE ZUIVEREN Rapport van E.T.I. bijna gereed DE VOORSPELT 193e Jaargang - No. 228 Dagbiaa uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F B den Boer Ad) w de Pagter Hoofdred G. öaliintyn PI verv.i W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; i 3.90 D kw.: fr p o t 4.15 per Kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, SRESKEN5E COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 28 Sept. '50 ADVERTENTIEPRIJS 18 cL per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vllsslngen Walsti 58- «0 tei 2355 4 lijnen (b g.g 285* of 2160). M'burg Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924; Goes L Vorststr 63. tel 2475 lb.g.g 2228); Oostburg Pr Mauritsstr 12, tel 102; Terneuzen Bro uwerljstr 2; Zlerikzee N Bogardstr C 160. tel 20 Lot van Noordelijken in Zu id-west Korea is bezegeld In de straten van Seoel wordt nog hevig gevochten, alhoewel de tegen stand van de Noordkoreanen geleidelik afneemt. Woensdag was de stryd 't felst in de omgeving van de Amerikaanse ambassade, die nog in Noord- koreaanse handen is. Amerikaanse afdelingen zyn van Seoel uit tot bin nen 30 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad doorgedrongen. Zware Amerikaanse tanks waren gisteravond tot 25 km ten Oosten van Seoel gevorderd. Zy pogen een ontsnappingscorridor voor duizenden Noordelijke soldaten af te sluiten. „Het lot van de Noord-Koreanen in de Zuidwestelijke zak van Korea is bezegeld", aldus heeft generaal MacArthur in een communiqué mee gedeeld, nadat officieel bekend was gemaakt, dat bij Soewon een ver binding tot stand was gekomen tussen de legers van de Verenigde Naties, die uit het Noorden en Zuiden opruk ken. Hierdoor is een phase van de te genaanval der Verenigde Naties ter bevrijding van Zuld-Korea voltooid, aldus het communiqué. Volgens een woordvoerder van het schoten was. Men vond onder de lijken hoofdkwartier van Mac Arthur is de der Amerikanen ook een Noord-Ko- georganiseerde tegenstand in Seoel reaan, die vermoedelijk de mitrailleur gebroken, doch „vechten nog enkele niet - heeft willen bedienen en toen onverzettelijke soldaten, die gezworen hetzelfde lot onderging als de Ameri- hebben hun leven voor de verdedi- kanen, ging van Seoel te geven, voort". Het staat thans vast dat vier Noordelijke regimenten, namelijk twee Van de ne gende divisie en twee van de acht tiende, nog stand houden in het ge bied Intsjon-Seoel. Amerikaanse troe pen, die Seoel zijn doorgetrokken, achtervolgen vluchtende Noordelijken en naderen het hooggelegen terrein ten Oosten van de stad. In het binnenland wordt de Zuid- Koreaanse opmars bemoeilijkt door het bergachtig terrein en slechte we gen. Vooruitgeschoven onderdelen van de 24ste divisie hebben Taedjon be reikt zonder ernstige tegenstand te ontmoeten. Eenheden van de achtste Zuid-Koreaanse divisie hebben Joengdjoe bereikt, een belangrijk" we gen- en spoorwegknooppunt op 60 kilometer ten Oosten van Tsjoengd- joe. AMERIKANEN WERDEN GEMITRAILLEERD. Volgens een communiqué van het hoofd kwartier van Mac Arthur heeft men te Tsjindjoe in een ravijn 14 samengebon den Amerikanen gevonden, van wie twee nog in leven waren. De twee overlevenden vertelden dat de Noord-Koreanen hen, toen de val van Tsjindjoe op handen was, aan elkaar gebonden en met een mi trailleur beschoten hadden. De twee overlevenden hadden zich dood ge houden. Een van de twee, die dagen lang voedsel noch water hadden ge had, vertelde, dat hij vijf maal be- Geruchten over zwendel-aHaire in hoge legerkringen van Indonesië. Ruim 2% jaar geleden werd op Java, op de weg tussen Bandoeng en Lembang, de K.N.I.L.-vaandrig R. L. C. Aernout, vermoord en nog steeds is deze moord onopgehelderd geble ven. Dit ondanks de vele geruchten en publicaties in de Indonesische pers, en evenzeer ondanks het offi ciële onderzoek, dat mede naar aan leiding van deze geruchten werd in gesteld en waartoe niemand minder dan wijlen Generaal Spoor persoon lijk opdracht gaf. De Telegraaf" bracht dezer da gen deze onverkwikkelijke affaire opnieuw naar voren en wijst er op, dat de vraag of vaandrig Aernout vermoord werd omdat hij teveel zou hebben geweten van een grote zwen- delaffaire in hoge Nederlandse offi cierskringen, nog steeds niet werd opgelost. Er zijn verklaringen van bedien den van de officier, bij wiens woning de vaandrig werd neergeschoten, vol gens welke op z'n zachtst gezegd, deze officier door zijn gedrag na de moord enige verdenking op zich zou hebben geladen. Er zijn ook publica ties geweest in 't Bataviaas Nieuws blad, welks hoofdredacteur tijdens een zitting met gesloten deuren van het Landgerecht verklaarde van be- wijs-levering te willen afzien omdat hij met de dood zou zijn bedreigd. Een half jaar later overleed deze hoofdredacteur onder omstandighe den, die door velen verdacht werden genoemd. Maar ondanks dit alles hoort men niets meer van het onderzoek en kreeg qok de veduwe van vaandrig Aernout tot dusver geen antwoord op. haar verzoek aan het ministerie van oorlog om het onderzoek naar de dood van haar man niet te laten liggen en om haar en haar kinderen een pensioen uit te keren. Te Amsterdam trachtte een 61-jarlge vrouw en een 11-jarige jongen, leunende uit het keukenraam, met een stofzwab ber een vlieger, die In de klimop ver ward was geraakt, los te maken. Zij bo gen zich daarbij te ver voorover en vie len uit het raam op straat. De vrouw ls aan deze val overleden. De jongen kreeg slechts schaafwonden. Formosa op agenda Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft Woensdag be sloten Formosa en de Koreaanse kwestie op de agenda te plaatsen. De Sowjet- Russische afgevaardigde Jacob Malik stond er op, dat een afgevaardigde van de Chinese volksrepubliek uitgenodigd zou worden om aan de besprekingen van haar klacht over Formosa deel te ne- De Britse regering heeft de delega ties ter V.N.-Assemblée een resolutie aangeboden, die in brede lijnen een oplossing aan de hand zou doen voor de toekomst van Korea na het einde van de oorlog. De voornaamste punten van het Britse voorstel zijn 1. Vorming van een verenigd en onafhankelijk Korea- 2. Vrije verkiezingen onder toezicht van de V.N. 3. Instelling van een sterke com missie der V.N. om toezicht te oefe nen op de overgang van oorlog naar vrede, en 4. Verantwoordelijkheid van de Ver enigde Naties voor het economisch herstel van Korea. In Britse en Amerikaanse kringen neemt men algemeen aan, dat de strijdkrachten der Verenigde Naties slechts zo lang in Korea zullen blij ven als nodig is om het doel: een verenigd en onafhankelijk Korea, te bereiken. België voert opnieuw prijzencontröle in. De Belgische regering heeft besloten opnieuw de prijzencontröle in te voe ren. De minister van economische zaken Albert Coppc heeft in een toelichting op het besluit der Belgische regering verklaard, dat hoewel sommige krin gen er op hebben aangedrongen maxi mumprijzen vast te stellen, de regering deze weg niet heeft willen bewandelen. Daar België bij een strenge vaststel ling der maximumprijzen de wereld- prijzen zou moeten verwerpen, zou dit land gevaar lopen van de overige we reld te worden gescheiden. GENERAAL BRADLEY VERKLAART: Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft Woensdag verklaard dat Amerika zyn frontlinie in Euro pa achter de Rjjn moet vestigen om West-Duitsland uit handen van de Russen te kunnen houden. Met het oog daarop, zei hy, stelden de Verenigde Staten zoveel belang in de bewapening in enigerlei vorm van West-Duitsland. Over de kwestie van het gebruik van Duitse troepen voor de verde diging van West-Europa zei de ge neraal: „de positie van Duitsland in de Westerse wereld is vandaag een kwestie van het grootste belang. Amerika is voorstander van de inte gratie van Duitse militaire strijd- krachten in de verdediging van West- Europa. Een dergelijke ontwikkeling moet komen als wg logisch voort gaan. Het moet op zulk een schaal §eschieden, dat agressie door de uitse strijdkrachten uitgesloten is". „Voor de verdediging van de Ver enigde Staten en Europa is het nodig, dat de landen van het Noordatlan- tisch Pact strijdkrachten vormen die voor de strijd gereed zgn. Op het ogenblik kunnen de strijdkrachten Brutale ex-wethouder Zwolle had in de bezettings jaren een wethouder, die de N. S.B. met een donatie steunde en die dus na de bezetting prompt van zijn wethoudersze tel verdween. Grote verbazing heerste er op het Zwolse stad huis toen enige tijd geleden van deze wethouder een verzoek binnenkwam om hem een wachtgeld toe te kennen. En inderdaad: er was geen besluit van de Commissaris der Koningin om de betrokkene van recht op wachtgeld vervallen te verklaren, maar. de raad had toch weinig lust hem dit toe te kennen. Na een uitgebreide discussie vond men een voorlopige oplos sing: de beslissing werd aange houden en met de nieuwe Com missaris der Koningin zal over- le.£ worden gepleegd. Mogelijk ziet deze alsnog aanleiding een uitspraak te doen in dit wacht- geld-probleem. Oasbuls gebroken door zandstortlngéén dode. riol,eringswerkzaamheden in de Wühelminastraat te Haarlem zijn grote hoeveelheden zand op de trot toirs gestort, waardoor op sommige plaatsen een verzakking is opgetreden. Dit heeft geleid tot een dodelijk on geluk, doordat een gasbuis onder het ^?20ir verzakking brak. Het uitstromende gas verbreidde zich via de kelder in een woonhuis aan de Wilhelminastraat en de 40-jarige be woonster van dit pand, mevrouw H. V.-B., gera-kte bewusteloos. Het slachtoffer werd naar het grote gast huis vervoerd, waar slechts de dood kon worden geconstateerd. in Europa geen agressie tegenhou den. Tweemaal moesten Amerikaan se militairen naar Europa om te vechten. Ditmaal zgn wij van plan er te zgn voor het begint, in de hoop dat een eventuele aanvaller dan niet zal beginnen", aldus generaal Brad ley. Eisenhower opperbevel hebber van Westeuropees leger In diplomatieke kringen te New York verwacht men, dat generaal Dwight Eisenhower zal benoemd wor den tot opperbevelhebber van het in ternationale leger, dat volgens het be sluit van de Noordatlantische Raad ter verdediging van West-Europa zal wor- wordt in New York voor de ;erste maal de „Willem de Zwijgerprijs" toegekend voor een artikel van een Amerikaans journalist, die het beste Neder landse problemen weet te be lichten. Deze prijs, een go_uden medaille en 2500 dollar, is inge steld ter herdenking vah de Amerikaanse journalisten, die met het KLM-vliegtuig „Frane- ker" om het leven kwamen; gedenkt de Franse compo. nist Florent Schmitt zijn 80e verjaardag; is het 50 jaar geleden, dat de Zwitserse organist, dirigent en componist Gustav Arnold overleed. „Liberté" bij Wight aan de grond Frankrijks grootste passagiersschip de 49.746 ton metende „Liberté", is op een zandbank ter hoogte van het eiland Wight gelopen. Het was Woensdagmiddag uit Cherbourg vertrokken op weg naar New York en zou Southampton aandoen. Vijf sleepboten uit Southampton zijn ter assistentie uitgevaren. De „Liberté" is het vroegere Duit se schip „Europa". Westerling en zijn nieuwe programma „Wg zullen strijden tot men Wes terling op het Van Heutzplein in Am sterdam de militaire Willemsorde uit reikt", aldus verklaarde de heer J. Thiessen Jr. Woensdag op een zeer druk bezochte vergadering, die door het comité „Handhaving recht en Vei ligheid" in de Haagse dierentuin was belegd. „Westerling en zijn nieuw programma" was het onderwerp van deze bijeenkomst. De heer Thiessen verklaarde dat de Indonesische regering niet met een voor Westerling bezwarend rap port over zgn optreden in Celebes voor de dag had kunnen komen. Er is wel een rapport over Celebes, zo zei spr., doch dat wordt niet gepubli ceerd, omdat het niet bezwarend is voor Westerling maar voor bepaalde regeringspersonen Hierna lichtte de heer Thiessen, een „tipje" op van het nieuw pro gramma van Westerling. Algehele publicatie daarvan was nog niet mo gelijk, omdat dit program aan buiten landse mogendheden is voorgelegd. Spr. noemde uit het programma o.g. de organisatie van een interna tionaal veiligheidsleger tot handha ving van het recht. De: i. vergadering werd niet ge stoord door ordeverstoringen, zoals onlangs in Amsterdam zijn voorgeko men. Het organiserend comité had dan ook aangekondigd, dat het maat regelen had getroffen. Deze maatre gelen bestonden om uit de aanwezig heid van ruim 100 vrijwilligers voor Korea, die de heer Thiessen volgens zijn zeggen had gevraagd, om „even tuele Mac Arthur-grepen toe te pas sen". Malversaties in legerkamp te O!debroek In de legerplaats Oldenbroek zijn malversaties op uitgebreide schaal aan het licht getreden. Leidende mili tairen uit het kamp en ook onderge schikten zijn onbetrouwbaar geble ken. Als gevolg hiervan zijn schorsin den gevormd, en dat generaal Omar I gen uitgesproken; vermoedelijk zullen Bradley zijn stafchef zal worden. de betrokkenen worden ontslagen. De Engelse my'nplaats Worksop in Nottinghamshire is door een ernstige mijnramp getroffen; 400 meter onder de grond, op ongeveer 1 kilometer afstand van de schacht, die naar de begane grond leidt, brak brand nit, waardoor 200 myn werkers werden verrast. Velen wisten tijdig te ontko men doch 83 mannen bleven achter en kwamen om het leven. Mynwerkers en vrijwilligers vullen aan de schachtingang zandzakken om het vuur te verstikken. Voorstel van India in Uno-Assemblée De gedelegeerde van India, sir Senegal Rau, heeft gisteren in de t'no- assemblée een nieuwe conferentie voorgesteld van de ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Frankrijk. De ministers zouden in New York bijeen moeten komen om ten minste de voornaamste geschilpunten grondig te bespreken. De oorzaak van alle conflicten binnen en buiten de V.N. was volgens sir Benegai „de heersende vrees voor agressie". Verder zouden nog andere stappen gedaan kunnen worden om de atmosfeer te zuiveren. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, ver klaarde, dat aan een vrede in Europa niet ernstig zou kunnen worden ge werkt voor de oude tegenstelling tus sen Frankrijk en Duitsland voorgoed was opgeheven. Sprekend over zgn plan tot samen smelting van de steenkool- en staal industrie zeide'Schuman, dat'de lan den, die deelnamen aan „deze groot se, doch in wezen vredelievende taak" Vakcentralen bij minister Örees. BESPREKING OVER LOON- EN PRIJSBELEID. Gisterochtend heeft in het kabinet van de minister-president een bespre king plaats gehad tussen de regering en de Raad van Vakcentralen. die hier bij in de gelegenheid werd gesteld, het standpunt dier Centralen toe te lich ten ten aanzien van het loon- en prijs beleid, in het bijzonder wat betreft de verlangde prijsstop. Hiertegenover heeft de regering een nadere toelichting gegeven van het beleid, zoals zij zich voorstelt te voe ren. Van regeringszijde waren behalve dr. Drees tegenwoordig de ministers Joekes, Mansholt en Van den Brink. Een nieuw ontwikkelingsplan voor de gemeente Goes is in wording. Dat plan zal uit twee gedeelten bestaan, nameiyk een stedebouwkundig deel en een sociaal-economisch deel. Het zal de richting aangeven, waarin de toekomstige uitbreiding van de gemeente zich in hoofdzaak zal moeten voltrekken. Uiteraard gaat het sociaal-economische deel van zo'n plan altyd vooraf aan het stedebouwkundige, want eerst moet nagegaan wor den, welke ontwikkelingsmogelijkheden een stad heeft en hoe zyn bevol kingsaantal zich in de nabye toekom st zal uitbreiden. Daarna gaan pas de stedebouwkundigen aan het werk. samenwerking tussen beide instan ties ontstaat, zodat het architecten bureau dus niet eerst wordt ingescha keld wanneer gemeentewerken het plan heeft uitgewerkt. De voorgestelde vorm zal ook aan merkelijk goedkoper zijn. Wordt een opdracht gegeven aan een architec tenbureau zonder inschakeling van de dienst gemeentewerken, dan zouden de kosten zeker f 10.000 meer be dragen dan thans. Een en ander be rekend volgens de voor dit werk vastgestelde honorariumregeling, al dus de toelichting van B. en W. B. en W. van Goes hebben nu aan de raad voorgesteld voor de opstel ling van dat stedebouwkundige deel een opdracht te verstrekken aan de dienst van gemeentewerken in sa menwerking met het architectenbu reau Van der Steur en de Groot te Rotterdam. Z\j willen voor deze op dracht een crediet van f 9000.uit trekken. Het is de bedoeling een plan te ontwerpen, dat in gedeelten uitge voerd kan worden. Ieder gedeelte moet daarom zo zijn geprojecteerd, dat zodra de noodzaak zich daartoe doet gevoelen, de details in een uit breidingsplan voor zo'n gedeelte na der uitgewerkt kunnen worden, waarna met de uitvoering kan wor den begonnen. SOC. ECONOM. ONDERZOEK. Voor bet sociaal-economische deel van het ontwikkelingsplan zijn reeds de nodige onderzoekingen verricht door het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. De gelden daarvoor waren seeds uitgetrokken op de gemeentebegroting 1950 en binnenkort zal het E.T.I. zijn rapport gereed hebben. Vandaar, dat B.en W. van Goes thans het stedebouwkundige deel van het ontwikkelingsplan in bewer king willen geven. Een opdracht zou daarvoor gegeven kunnen worden aan de dienst Gemeentewerken, aan een architectenbureau of aan een combinatie van deze twee. Inschakeling van de dienst van ge meentewerken geeft het voordeel, dat het plan wordt ontworpen door per sonen, die ter plaatse goed bekend zgn, zodat vprwacht kan worden dat geen spanningen ontstaan tussen het plan en zgn verwezenlijking. B. en W. achten daarom inschakeling van de dienst van gemeentewerken dan ook gewenst, doch zij geven de voor keur aan de derde vorm, een combi natie met een architectenbureau. SAMENWERKING. Gemeentewerken wordt dan bijge staan door een deskundige, die in meer andere gemeenten dit werk ook heeft verricht en hierdoor de nodige ervaring heeft opgedaan. Met tijde lijke aanstelling van één tekenaar kan de dienst van gemeentewerken deze werkzaamheden binnen een be hoorlijke termgn tot een goed ein de brengen. Het is de bedoeling dat reeds van het begin af, een nauwe Bezettingsstatuut voor Berlijn wordt herzien De drie Westelijke commandanten te Berlijn treffen voorbereidingen voor een herziening van Berlijns „kleine" be:#:tt'Jigsstatuut volgens instructies van de geallieerde Hoge Commissie voor Duitsland, zo is te Berlijn meegedeeld. Verwacht wordt, dat het geallieerde toezicht op het bestuur van West-Berlijn soepeler zal worden. Nederlandse officieren naar Tokio vertrokken Twee officieren van de staf van het Nederlandse detachement Verenigde Naties zijn Woensdagavond per vlieg tuig naar het hoofdkwartier van gene raal Mac Arthur in Tokio vertrokkea Het zijn de kapiteins Linzel en Tack, die de opdracht meekregen inlichtin gen in te winnen, teneinde de autori teiten in Nederland op de hoogte te brengen van die aangelegenheden, welke voor het vertrek van het deta chement naar Korea van belang zijn. Minister Mansholt heeft een com missie geïnstalleerd, die advies moet uit brengen over maatregelen om het zee- visserijbedrïjf en meer in het bijzonder treilvisserij weer gezond te maken. niet meer in de verleiding zouden ko men om een oorlog te voeren. Een oorlog tussen hen zou ondenkbaar en onuitvoerbaar zgn. Schuman sprak de hoop uit, dat het experiment van een onafhankelijk boven-nationaal gezag voortgang zou vinden en on gekende perspectieven voor de vrede in Europa zou openen. Het Amerikaanse voorstel om de algemene vergadering tot een doel treffend wapen tegen agressie te ma ken bood volgens Schuman verwach tingen voor de toekomst. ISRAËL TEGEN DÜITSLANDS TOELATING. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Mosje Sjaret, verklaar de sterk gekant te zijn tegen toela ting van een Duitsland „zonder be rouw" in het gezin der naties. De Israëlische minister was van oordeel, dat de „boze geest van het nazidom" de Duitse mentaliteit nog steeds be heerste. Hij noemde de politiek van verzoening, die zowel in Oost- als West-Duitsland werd gevoerd „schan delijk". De Sowjet-Unie heeft op de Algemene Vergadering van de V. N. „vrgdesvoel- hoorns" uitgezet inzake Korea, maar de geruchten dat een definitief vredesvoor stel aan de Verenigde Staten zou zijn ge daan, werden Woensdag in gezaghebben de kringen te Flushing Meadows cate gorisch tegengesproken. Extra politiemacht op de been in Wenen De demonstraties in de straten van Wenen eindigden Dinsdag in opstoot jes, waarbij 20 politie-agenten werden gewond. Ruiten braken en een politie auto en twee bussen werden omver geworpen. Talrijke vrouwen, kinderen en be jaarde mannen hebben uren op de spoorlijnen gezeten en het verkeer van Wenen naar de Westelijke zónes ge stremd. De toestand te Wenen was Woensdagmorgen weer normaal. Al leen de kanselarij is door een extra politiewacht omringd. Naar verluidt trekken de arbeiders van een machinefabriek bij Graz in optocht naar Graz. 50.000 arbeiders in beneden-Oostenrijk (Sowjet-zóne) zou den nog in staking zyn. Politie moest zich terugtrekken Woensdag is een duizendtal stakers te Linz het gebouw van de arbeids kamer binnengedrongen. De politie, die het gebouw bewaakte, werd ge sommeerd zich terug te trekken, waaraan gevolg werd gegeven. De Reuter-correspondent te Graz meldt nog, dat een aantal vrachtwa gens van de Usia-fabrieken, die on der Russisch beheer staan, getracht hebben de demarcatielijn tussen de Russische en de Britse zóne te pas seren. De wagens waren vol met de monstranten. Enkele slaagden er in de Britse zóne binnen te komen. Zij reden naar fabrieken in Stiermarken om te trachten de arbeiders voor de protestbeweging te winnen. WEINIG VERANDERING. Meest zwaar bewolkt met tgdelijk enige regen. Langs de kust krachtige tot harde, overigens matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1