NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN NAAR HOGER PRODUCTIE VAN DE NEDERLANDSE LANDBOUW KLEINE OVERWINNING VAN ARNEMUIDEN DINSDAG 26 SEPTEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Recrutendag Geref. Jongeren Maandag werd in de Geref kerk te Goes een recrutendag georganiseerd voor de Geref. longeren die binnenkort hun militaire dienstplicht gaan ver- vullen. Na het zingen van het eerste en zes de couplet van het Wilhelmus opende ds. van Til uit Middelburg de bijeen komst met gebed en het lezen van ps 93 en het uitspreken van een wel komstwoord. Adj. o.o. Speelman uit Middelburg hield hierna een algemene beschou wing over het militaire leven, waarbij hij de a.s. militairen voorhield hoe on ze levenshouding moet zijn. Verschil lende recruten stelden hierna practi- sche vragen. Vervolgens gaf Lt. kolonel ds. B. A Bos algemene geestelijke voorlichting Ook hierop volgden enkele vragen, waarna ds. Le Cointre. pred. in alge- mene dienst voor land- en luchtmacht, uit Bergen op Zoom, sprak namens de Gen. Deputaten van Geref. kerken voor geestelijke verzorging van mili tairen. Na de gemeenschappelijke koffie maaltijd gaf dr. 't Hart uit Kamper land een uiteenzetting over de sexuele vraagstukken en de gevaren die met de militaire dienst samenhangen. Na het zingen van Ps. 121 1 en 2, werd deze leerzame dag met dankge bed door ds. Bos gesloten. Groene Kruis-bazar bracht bijna 5800 op In Burgh en Haamstede werd een bazar georganiseerd ten bate van het Groene Kruiswerk in deze gemeenten, welke bazar niet minder dan f 5784.55 opbracht, welk bedrag dezer dagen aan het afdelingsbestuur werd over gedragen. Het zal gebruikt worden voor de inrichting van het nieuwe wykgebouw, dat in het a.s. voorjaar wordt geopend. De voorzitter van het Groene Kruis, jhr. R. RoëU, deelde tijijdens een ver gadering van het afdelingsbestuur met hef bazarcomité mede, dat hij onlangs op het congres ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van het Groene Kruis H. M. de Koningin heeft mogen voorlichten over het Groene Kruiswerk in Zeeland en op Schou- wen-Duiveland in het bijzonder. Vlissingen SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat zijn spreekuur niet Woensdagmorgen, doch Donderdag daaraanvolgend zal worden gehouden van 23 's namiddags. Burgerlijke Stand F* VLISSINGEN: Bevallen: M. Kiewiet—Stratyl, z.; A. Biesingde Keizer, d.; C. M. van Dilst— Prince, z.; G. A. Smit—Rorije, d.; A. Vroonland—van 't Westeinde, d.: S,' SchoutMatthljsse, d.; K. de Man—Ron del, z.; M. M. van den Hemel—Schelf hout, z.; L. de Wit—Francke, z. Ondertrouwd: G. G. op 't Hof 24 j. en E. L. Rijnders. 25 j.; B. W. van der Jagt, 30 j.. en H. D. Aspeslagh, 23 j.: M. Be vers. 23 j. en C. W. A. de Haas, 25 j.; A. C. de Koeijer. 34 J. en M. C. de Vlieger, 37 j. Getrouwd: J. A. Davldse, 30 j. en J. S. Krijger. 29 j.; B. Spuij, 24 j. en A. C. Hendrikse. 26 J.; L. A. Pictcrse, 39 j. en A. P. M. van Laarhoven, 30 j. Overleden: M. S. L. Dierickx, 42 j.. echtg. van C. Joosse; B. Braamse, 80 j wed. van J. van der Hoeven. OOSTKAPELLE. Bevallen: P. van GelderAnker, d.; W. de Kam—Krijger, d.; G. Jobse—Emmer- zael, z A. M. WattelMaljaars. d.; C. LuitwielerLudikhuize. z. Overleden: A. Maljaars, 84 j., echtg. van J. Jansc. Ondertrouwd: J. Dekker. 32 j. en L. H. Philipsen. 28 j.; A. Kodde, 22 j. en L. Ma- ranus, 20 j. ZUID-BEVELAND Kapelle RAAD KAPELLE De reinigingsdienst wordt gemoderniseerd De gemeenteraad van Kapelle heeft Maandagavond een voorstel goedge keurd tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling voor de aankoop en exploitatie van een vuil nisauto door de gemeenten Kapelle. Krabbendyke en Kloetinge. De voorzitter, burgemeester Van Suylekom. achtte de tijd aangebroken, dat verbetering wordt gebracht in net ophalen van huisvuil. Uiteraard kost dit geld: de reinigingsrechten zijn berekend op f 5 per jaar per gezin. Uit de raad. die overigens met het voorstel instemde, werd wel door de heer A .de Waard opgemerkt, dat een bedrag van f 4 juister is. maar de voor zitter verklaarde, dat er een sluitende exploitatierekening moet zijn. Het ligt in de bedoeling een auto te kopen met drie laadbakken. Bij de ingekomen stukken bevond zich een ontslagaanvrage wegens het bereiken van vergevorderde leeftijd van de heer W. v. Liere als lid v^n het Burg, Armbestuui', alsmede een subsi dieaanvrage van het R.K. Bureau voor Beroepskeuze. Dit laatste verzoek werd voor kennisgeving aangenomen. De raad keurde een begrotingswijzi ging goed en bracht een wijziging in de verordening heffing keurloon voor vee en vlees bij huisslachtingen. Dit laatste geschiedde onder orotest daar men de kosten voor de gem. te hoog achtte. Men ging accoord met de de toewijzing van percelen grond aan het Kerkplein aan J. Huissoon. G. Leijs en C. Baas. dit ingevolge de Wet op de Materiële Oorlogsschade. Ingekomen was een verzoek om fi nanciële steun van de RKHBS in Goes. Besloten werd vergoeding te geven, voor zover door personen uit de ge meente van de lessen aan deze school gebruikt wordt gemaakt. Gezien het feit. dat het huis een bijzonder geval betrof, werd een verzoek om tegemoet koming in de kosten van schoolbezoek ingewilligd. De algemeene voorwaar den, waaronder het gem. sportterrein ingebruik wordt gegeven, werden vast- gesteld. De leden en plaatsverv. leden van de Woonruimtecommissie werden met al gemene stemmen herkozen. De voor. zitter bracht deze heren dank voor dc wijze, waarop zij hun ondankbare taak in het verleden verrichtten en uitte de hoop .dat het werk in dezelfde geest kan worden voortgezet. Het verhuren van een gemeentelijke woning aan de jachtlust werd goedge keurd. evenals een voorstel tot verbe tering van de bestrating rondom het gemeentehuis en op het binnenplein van het gemeentehuis, alsmede tot aanleg van een straatgedeelte bij de Oude Bosstraat. Aan de heer J. Dorre- paal werd met ingang van 1 Nov. a.s. eervol ontslag verleend als gemeente werkman. De burgemeester deelde nog enige bijzonderheden mede over de bouw van het nieuwe gemeentehuis. De tim merlieden komen deze week klaar, de metselaars over 14 dagen. Men zal de uiterste soberheid betrachten ten aam zien van de inrichting. Bi.j de rondvraag vroeg de heer A. J. van Liere om tijdig maatregelen te nemen voor het scheppen van nieuwe woongelegenheid. De heer J. de Jager sloot zich daarbij aan. Arnemuiden LAATSTE WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging ..Voor waarts" te Arnemuiden hield haar laatste edvluclit in dit seizoen met oude en jonge duiven van Libramont uit. Dc af stand bedroeg plm. 213 km. De eerste tien prijswinnaars waren: M. Schroevers, 1 en 10; Gebr. v. Beïzen 2 en 5; H. de Nooijer 3; D. v. d. Ketterij 4; J. Schravenzande 6; G. Stitzinger 7; P, v. Belzcn 8; Jac. de Meulmeester 9. Scheepvaartberlchten Vlissingen aangekomen: 23-9. Makedo- nia v. Cork; Pionier v. Antwerpen. 24-9. Renovatie v. Rotterdam; Mado v. Rotterdam; Tebro v. Rotterdam. Vlissingen vertrokken: 23-D. Gemma n. Haiïipn: Marva m Oslo; Gruno n. Norr- köping; Makedonia n. Zee; Luossa n. Narvik. 24-9. Mado n. Oostende; Tebro n. Trióst; Renovatie n. Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen: 23-9. Almdijk v. Rotterdam; Modjokerto v. Rotterdam; Adm. Nelson van Amster dam: Cöen van Huil. 1-9. Edam van Rotterdam; Johnny Zaandam: Stentor van Ismir; Ma- raat V van Londen; Helena van Londen; Tromp van Rotterdam; Bernisse van Swansea. 25-9. Prins Willem Fnso van Hamburg; Mariekerk van Marseille. Gepasseerd van Antwerpen: 23-9. Al- blasserdijk van Rotterdam; Vlier van Rotterdam. 24-9. Aalsdijk van Rotterdam: Prins Willem van Rouaan; Breehelle van Hamburg. 25-9. Arnedijk van New York. NOORD-BEVELAND Reorganisatie van de brandweer te Kortgene VERBETERING VAN SCHOOLGEBOUWEN. Onder voorzitterschap van burge meester A. A. Schuit vergaderde Maandag de gemeenteraad van Kort gene. De voorzitter deelde mede, dat in de laatste maal de financiële vooruit zichten voor de gemeente Kortgene beduidend waren verbeterd. Bericht werd ontvangen, dat de uitkering uit de ondcrnemingsbelasting over 1950 werd verhoogd van f 21.600.tot f 40.200.en dat deze verhoging ook geldt voor 1951. Ook waren er enige kleinere fi nanciële meevallers. Per 1 October zal de nieuwe lijk- auto in gebruik worden genomen. Het havenherstel te Colynsplaat, waaraan een aanzienlyk bedrag werd ten koste gelegd, nadert thans zijn voltooiing. - Nader werd vastgesteld de jaar wedde en pensioensgrondslag voor de gemeente-secretaris, ingaande 1 Jan. 1948. Eervol ontslag werd verleend aan mej. T. C. van GilstGeelhoed als schoonmaakster voor de O. L. S. te Kortgene. Herbenoemd werden de leden van de adviescommissie woonruimtewet, De bijdrage aan het waterschap Oud- en Nieuw Noord-Beveland voor het onderhoud van wegen werd per 1 Jan. a.s. gebracht van f 100.— op f 300.—. Een nieuwe verordening werd vast gesteld op de heffing en invordering van keurlonen te Wissekerke en Kort gene en op de keuringsdiensten voor vee en vlees in de beide gemeenten. Goedgekeurd werd de verbetering van de Voorstraat te Colijnsplaat, waar de betongoot opgebroken zal, worden en een troittoirband met een bestrate goot zal worden geplaatst. Benoemd werd tot onderwijzer aan de Uloschool te Kortgene de heer I. Stel thans hoofd van de O.L.S. te Bennekom. Besloten werd tot aankoop van een perceel grond groot 25 m2 van de heer A. Snoep te Colijnsplaat; deze grond is nodig in verband met het in ge bruik nemen van dc nieuwe lijkauto. Nader werden vastgesteld de veror deningen op 't vergunnings- en ver- lofsrecht. B. en W. werden gemachtigd tot aankoop van een begraaftocstel. Ook zullen zc 20 stoelen aankopen voor het gemeentehuis. SCHOOLBOUW. Aan B. en W. van Kortgene werd door de raad opdracht verstrekt tot het maken van plannen voor de ver bouwing van de O-L.S. te Kortgene Politierechter Middelburg OPLICHTING EN BELEDIGINGEN De Politierechter bij de Arrondis- sements-Rcchtbank te Middelburg behandelde heden de navolgende za ken: J. L. L., sleepbootkapitein, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, had In December 1949 en Januari 1950 er een gewoonte van ge maakt om zich in verschillende res taurants en café's te Temeuzen te foed te doen aan maaltijden, zonder iervoor te betalen. Hij liet alles op schrijven, maar betaalde nooit een cent. De Politierechter veroordeelde de verdachte wegens oplichting tot 3 maanden gevangenisstraf. H. H., lasser en brander te Vlissin gen, had bij 'n woordenwisseling J. M.. eveneens wonende te Vlissingen een klap in het gezicht gegeven. Hij kr^eg conform de eis 30.of 10 da gen. B.S., los werkman te Arnemuiden, had een hoeveelheid ijzerslakken weggenomen, die toebehoorden aan de Herverkavelingsdienst. 15.of 10 dagen. H. R. van de'K., dragline-machinist te Voorburg, nam uit het restaurant „De Huifkar" te Middelburg een nik kelen asbak mee, Omdat hij aan deze ene asbak nog niet genoeg had, pikte hij er in het café Groenewegen ook nog eentje. De Politierechter veroor deelde hem tot 15.of 10 dagen. A. M., echtgenote van B. A„ wo nende te Vlissingen. had haar 10-ja- rig zoontje opdracht gegeven in de winkel van de Coöperatie de Broeder band te Vlissingen enige levensmid delen te halen, onder mededeling dat deze levensmiddelen voor een tante waren, en dat ze voor die tante in rekening moesten worden gebracht. In werkelijkheid waren de levensmid delen voor haarzelf. De Politierechter wees verdachte op het verkeerde van haar handelwijze en veroordeelde haar wegens uitlokken tot oplichting, conform de eis tot 1 maand gevange nisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. en te Colijnsplaat. Wat de school te Kortgene 'betreft zullen B. en W. de mogelijkheid van nieuwbouw bekij ken. waarbij gedacht wordt aan een gebouw, dat behalve voor de l.s. ook kan dienen voor huisvesting van de ulo-school. B. en W. werden gemach tigd. de volledige reorganisatie van de brandweer door te voeren. Deze reorganisatie omvat de aanschaf van een auto-spuit, een manschappenwa- gen. een kleine spuit, slangenmate riaal en nieuwe uitrusting voor de brandweerlieden, tezamen voor een bedrag van 24.000. Na een levendige rondvraag, waar bij tal van onderwerpen werden aan gesneden, volgde sluiting. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor he t propnedeutisch examen voor bouwkundig ingenieur, de heer J. D. Poleij te Kruiningen. Goes LEZING MET LICHTBEELDEN Woensdagavond zal mej. De Witte uit Utrecht, algemeen secretaresse van de „Morgenland-Zending" in de Evangelische Kerk te Goes een le zing met lichtbeelden houden over Syric en Mesopotamic. Mej. De Witte heeft een grote er- vai-ing in het zendingswerk. PADVINDERSDEMONSTRATIE De welpen en verkenners van de Her tog van Beijerengroep te Goes, gaven Zaterdag een goed geslaagde demonstra tie voor ouders en belangstellenden. Dc welpen deden verschillende spelen, terwijl de verkenners de bezoekers een Indruk gaven van verschillende padvin- dersactiviteiten. Een groepje hield zich bezig met t pionieren van 'n hoge uit kijktoren, terwijl een onder groepje E.H. .O. toepaste. Verder viel nog een mo- delkampjc »e bewonderen, compleet met tenten keuken e.d., waar bezoekej-s op pannekocken en stokbrood werden ge- tracteerd, Wilhelminadorp AFSCHEID CAND. KEUNING. In de Ned. Hervormde kerk van Wilhelminadorp heeft hulpprediker cand. D. Keuning afscheid genomen van de gemeente Wilhelminadorp in verband met zijn vertrek naar Harf- sen. Candidaat Keuning sprak naar aanleiding van 2 Corinthe 13 vers 13. Na het dankgebed richtte hij zich met een persoonlijk woord tot de verschil lende colleges en tot de consulent, ds Metselaar. Namens Kerkeraad en Gemeente sprak ouderling J. Buteijn de scheiden de hulpprediker toe. Spreker wees er op. dat cand. Keuning in het bijzonder het ziekenbezoek met diepe ernst heeft verricht. Voorts werd het woord gevoerd door de heer C. Burger, president-kerk voogd. en burgemeester A. Schipper. Tenslotte werd cand. Keuning ps. 121 2 en 4 toegezongen, Aan de uitgang nam hij met een handdruk van een ieder persoonlijk afscheid. Yerseke DE BOUWACTIVITEIT. Ondanks het minder gunstige weer der laatste dagen vindt de bouw van de wo ningen in het bouwplan Burenpolder ge regeld voortgang. Eén blok is thans reeds zover gevorderd dat het onder de pannen kwam. zodat met het binnen werk en met de opbouw van andere panden een begin kan worden gemaakt. Ook de particuliere bouw aan de Lange- viele en de Irenstraat schiet goed op. Met de bouw van het wijkgebouw der Groene Kruisvereniging gaat het min der naar wens. Reeds maanden staat het materiaal hiervoor gereed doch de bouwgrond aan de Paardenmarkt, waar op het gebouw zou verrijzen, schijnt niet geschikt te zfjn en het wachten is nu op een andere goede gelegenheid. MOSSELEXPORT. De vrachtauto van de firma Bom— Christaanse, exporteur van mosselen te Yerseke. maakt thans reizen naar Flensburg om daar mosselen te halen en deze rechtstreeks te exporteren •naar België. Geen der partyen in de voetbalwedstrijd Sparta—Longa, welke Zondag middag to Rotterdam gespeeld werd, kon tot het maken van doelpunten komen. De doelman van Sparta vangt de bal tijdens een op zijn doel genomen hoekschop. Ministeriële waardering voor de boeren en landarbeiders „Met alle beschikbare middelen moet gestreefd worden naar bevordering van het producerend vermogen van de Nederlandse land- en tuinbouw, het geen eensdeels te bereiken is door verantwoorde omschakeling der pro ductie van akkerbouwgewassen In de richting van die teelten, welke meer voedereenheden per oppervlakte-eenheid opleveren, anderdeels door binnen dc grenzen van iedere afzonderlijke teelt de opbrengst per oppervlakte- eenheid zo hoog mogelijk te doen zijn", aldus minister Mansholt in dc Me morie van Toelichting op de begroting van het ministerie van Landbouw. Het streven geldt eveneens voor het producerend vermogen van onze rundvee-, varkens- en pluimveesta pel. De verhoging van de opbrengst dient zich zodanig te voltrekken, dat tegelijkertijd een daling der produc tiekosten per eenheid wordt gereali seerd, terwijl tevens de kwaliteits verbetering van de producten in het middelpunt der belangstelling dient te staan. Aangezien naar de mening van de minister in de landbouw nog zeer vele mogelijkheden aanwezig zijn, kan van de bedrjjfsgenoten wor den verlangd, dat zij niets zullen na laten ter bereiking van deze doelstel lingen. Nederland moet trachten zo snel mogelijk te komen tot een si tuatie. waarbij het economische hulp uit het buitenland zal kunnen ontbe ren. De munster bevestigt, dat zijn be leid dat wordt bepaald door de structuur van de Nederlandse land bouw, alsmede door de internationale omstandigheden ook in het ko mende begrotingsjaar gericht zal zijn op een vergroting van de eigen pro ductie van voedsel en veevoeder, ter besparing op de import, en op een zo economisch mogelijke productie van hoogwaardige producten. De methoden van kostprijsbere kening in de landbouw zullen aan een nadere studie moeten worden onder worpen. Bij de kostprijsberekening zal meer op de bedrijfsmogelijkheden dan ,op de feitelijke toestand op de betrokken bedrijven moeten worden gelet. De voor de „basisproducten" vast te stellen prijzen dienen een sti mulans in te houden voor een effi ciënte bedrijfsvoering. De veestapel benadert thans het vooroorlogs peil. Het huidige bouwplan is nog in on voldoende mate ingesteld op de be hoefte aan veevoeder. De verbouw van voederaardappelen is nog onvol doende. De teelt van vocdergranen dient nog te worden beperkt. Het geeft enige zorg, dat het grasland areaal zich uitbreidt. De opvoering van de productie van gras dient niet te worden gevonden in de uitbreiding van het graslandareaal, doch moet plaats vinden binnen de grenzen van een kleiner areaal. Ook btf de veehouderij zijn goede resultaten bereikt. De totale melk productie in 1949 heeft ongeveer de zelfde hoogte bereikt als die in 1939. Ondanks de beperking van de im port van veevoeder is derhalve op het febied van de veehouderij een bevre- igende uitbreiding der productie verkregen. De binnenlandse suikerproductie zal waarschijnlijk voldoende zijn om de binnenlandse behoefte te dekken. De minister meent uit het gehele beeld te mogen afleiden, dat de ontwikkeling van de landbouw Als Uw maag in lichtelaaie staat - of brandend zuur U naar de keel stijgt dan brengen een paar Rennies tablet ten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tienduizenden verbruikers in alle beschaafde landen van de wereld zweren bij dit prettige middel. Ren nies zijn nog smakelijk ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Nu zjjn de Rennies ook één voor één verpakt, om de mensen te gerieven, die zo graag altijd Rennies by zich 'steken om altijd en overal gewapend te zijn tegen de verschrik kingen van brandend maagzuur. Ren nies zijn verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten. K.N.V.B. AFD. ZEELAND le klasse: De Zaterdagvoelballers konden het tegen Pluvius en de modder nog best bolwerken en het merendeel der wed strijden vond dan ook doorgang. Nieuwdorp slaagde er in Kapelle van de kopgroep weg te houden door 'n machtige score (84), wat trouwens nodig was. want ook de goalgetters van Kapelle waren op hun post. Krabbendyke zakte nog wat verder af, nu Kloetinge toonde, dat het ernst is met de pogingen om hoger op te komen (02). Uiteraard gaat dan meteen de belangstelling uit naar het Walcherse Ai-nemuiden, dat in V.C.K. een moeilijke tegenstander vond en met de kleinst mogelijke overwinning (01) genoegen moest nemen. Wemeldinge liet een veer te gen Rillandia (2—2), ietwat onver wacht, maar daarom een des te kost baarder punt. Colynsplaatse Boys haalde in Wolf aartsdijk een puntje weg (11), doch was daarmee niet tevreden en diende een protest in te gen het annuleren van, een doelpunt door de scheidsrechter. 2e klasse: Het Zierikzeese Mevo kwam ook by S.V.D. op de koffie en de nederlaag (41) Is sprekend genoeg. Wisse kerke kon 's Heer Hendrikskinderen in bedwang houden, maar had er de handen vol aan en moest met een felijk spel genoegen nemen (2-2). erooslcerke maakte aan alle Nieuw- landse illusies even een eind (90) en toonde tegelijkertijd, dat dc affai re wat op toeren begint te komen. Kats startte goed en ontnam de Be velenaders beide punten (2-1). 2e 'klasse B: Kloetinge H-Kapelle II 1-5; Co- lijnspl. Boys Ü-Krabbendijke II 2-5; Bevelanders H-Wolfaartsdyk II 0-2; Wemeldinge n-Mevo II 0-0. 2e klasse C: De Meeuwen kregen weer eens flink de wind van voren in 's Heer Arendskerlte en konden er niet te genop tomen (111). V.S.C. bood wel krachtige tegenstand aan Arne muiden II en de nederlaag mag dan ook zeer eervol heten (21). De Za- terdagmannen van R.C.S. begonnen tegen Serooskerke II met een ge lijk spelletje (22). Voor Nieuwland IINieuwdorp II liet de scheids rechter verstek gaan. 2e klasse D: •Voor de Zeeuwsch-Vlamingen zijn de Beren veel te licht en te Spui werd het weer een stevige das (5—1). Driewegen deed het in Hoek prima (0—3), terwijl Terneuzensc Boys aan de verwachtingen beantwoordde en Zaamslag onder de duim hield (2—4). 2e klasse E: Terneuzense Boys II-Hoek H 1-1; De Beren II-Driewegen II 1-3; Zaam slag li-Spui H 4-2. Junioren: RCS A-I—Middelburg A-I 4—0; RCS A-n—Serooskerke A-I 2—0; 's Heer Arendskerke A-IHansw Boys A-I 0—3; Kapelle A-I—Goes A-il 02; Yerseke A-IRillandia A-i 3—4; Axel A-I—Terneuzense Boys A-I— 1—0; Noormannen B-I— Vlissingen B-I 0—2; Serooskerke B- IVlissingen B-III 05; Kloetinge B-I—Yerseke B-I 3—1; Breskens B- I—Zeeuwen B-U 8—0; Zierikzee B- IIRenesse B-I 0—2; Zierikzee B-I —Mevo B-I 7—1; AZW B-I—Axel B-I 32; Steen B-I—Graauw B-I 30; Hontenisse B-IHulst B-I 1—2. Zondagcompetitie: le klasse A: Slechts twee velden doorstonden de aanval van het hemelwater en Hans- weertse Boys benutte deze speeldag om zich via een 41 overwinning op Arendskerke nog steviger aan de top te nestelen. Volharding '32 kwam te gen Domburg met de hakken over de sloot (21). Ie klasse B: •Koewacht kende met Rapenburg geen genade en met liefst 91 won de thuisclub. Groede bleef echter juist voor hen waartoe de 53 zege op het bezoekende Sluis het zijne deed. Verdere uitslagen: res. le klasse A: Hoofdplaat II-EMM n 6-2; Hulst II -Ijzend ijke II 9-0 (gest)Hontenisse H-Patryzen II 7-0. Res. le klasse B: Biervliet H-Oostburg n 2-2; Zeelan- dia H-Vlisslngen m 0-1. Res. le klasse C: Clinge n-Temeuzen III 3-3; PSK II- Axel Hl 0-2. 2e klasse A: Cortgene II-Kruiningen n 1-3; Vol harding '32 n-Domburg II 3-5; Hansw. Boys ü-Kwadendamme I 7-1. 2e klasse B: Sluis II-RCS m 0-1. 2e klasse C: Zuiddorpe I-Vogelwaarde n 7-1. 3e klasse A: Noormannen II-EMM Hl 4-1. 3e klasse B: Retranchement n-Biervliet II 0-13. 3c klasse C: PSK III-Graauw II 3-2; Zuiddorpe II -Clinge Hl 1-5. gaat ui dc richting, welke door hem met zijn beleid werd beoogd. De bewindsman heeft dan ook waarde ring voor de bekwaamheid en de ijver van de boeren en de landar beiders, die in zo belangrijke mate bijdragen tot een verbetering van de economische positie van Neder land. AKKERBOUW EN VEEHOUDERIJ. De memorie van toelichting maakt verder gewag van de maatregelen tot beperking van het voedergranen- areaal ten behoeve van de verbouw van tarwe. Het systeem van veevoe der toe wijzingen zal in grote lynen gehandhaafd blijven. Wel zal voor het rundvee minder krachtvoer beschik baar komen. Ook voor 1951 zal een prijs worden gegarandeerd voor ba con. De prijzen voor de zwaardere varkens en voor het slachtvee zullen in de prijsgarantie voor de bacon een basis vinden. De export van bacon, varkensvlees en vleeswaren beweegt zich in opgaande lijn. Voor het begin November ingaan de „melkprijsjaar" 1950-1951 stelt de minister zich wederom voor een ba sisprijs voor de melk „af boerderij" vast te stellen. Het ligt in de bedoe ling de basisprijs wederom te doen effectueren door het openen van de mogelijkheid tot inlevering van be paalde producten bij het in- en ver koopbureau voor zuivel. Aangezien nog niet vaststaat, welk beleid ten aanzien van de subsidiëring van consumptiemelk zal worden ge voerd, kan voor het jaar 1951 geen algehele vrijheid in de consumptie- melksector in het uitzicht worden ge steld. VISSERIJ-ZAKEN. De minister blykt voornemens te zijn een commissie in het leven to roepen teneinde een onderzoek in te stellen naar de vraag, op welke wijze de moeilijkheden, waarmede in het bijzonder de zeevisserij te kampen heeft, tot een oplossing kunnen wor den gebracht. Hierbij zal in het bij zonder moeten worden nagegaan, hóe een sanering van de visseryvloot zal kunnen worden bereikt. Auto door trein gegrepen. Zondagavond omstreeks half negen werd een personenauto, bestuurd door de heer S. Medema uit Winsum, by de onbewaakte spoorwegovergang te Winsum door een trein gegrepen. De wagen werd enkele tientallen me ters meegesleurd en raakte bij een brug in een kanaal. De heer Mede- ma wist, ondanks het feit dat hij ernstige verwondingen opliep, uit dc auto te komen en naar de kant te zwemmen. Hij moest in het zieken huis opgenomen worden. K.L.M. vervoert twee luipaarden Het speciale vrachtvliegtuig van de K.L.M., dat Woensdag a.s. van Amsterdam n&ar New York vliegt, zal een groot aantal dieren vervoe ren. De lading zal ondermeer bestaan uit twee luipaarden, een orang oetan en maar liefst 5000 levende vogels. RECLAMEBALLONS VOORTIJDIG DE LUCHT IN. Op de boulevard te Scheveningen zijn drie reclameballons een uur eer der de lucht ingegaan, dan officieel was vastgesteld. De harde wind was hier de oorzaak van. De ballons, elk twee meter in doorsnee, dreven weg in Noord-Oostelijke richting. Het luchtverkeer werd gewaarschuwd. Politie zal prijsaanduiding controleren. Teneinde de prijscontrole zoveel mogelijk effect te verlenen zal naast de economische controledienst ook de rijks- en gemeentepolitie in het bij zonder toezien op de naleving van de prtjsaanduidïngsplicht. Behandeling emigratie-aanvragen ondervindt moeilijkheden. Het aantal aanvragen voor emi- Satie, vooral naar Australië, over- ïft het aantal plaatsen, dat voor vervoer beschikbaar is. Reeds nu staat vast, dat ook in 1951 de beschikbare vervoersgelegen- heid onvoldoende zal zijn. benai igen pla ShÜMPH binnenkomst. Voorrang wordt uit- In beginsel vindt behandeling der aanvragen plaats in volgorde van sluitend verleend aan ex-militairen uit Indonesië gedurende een jaar na hun demobilisatie en in gevallen van gezinsvereniging. KORFBAL UITSLAGEN, le kl.: SwiftTjoba 60; Vios— Seolto 1—5; 2e ld. A: SSS—Storm vogels 42; 2e kl. B.: Zeelandia— Togo II 22 (hiermede werd Zee landia kampioen in deze klasse); 3e kl. B.: Tjoba H—Swift m 2—6. Adspiranten: Swift ADe Poel 2 1; Swift B—Zeelandia 02; De overige aangekondigde wed strijden vonden geen doorgang. VOETBAL HUDDERSFIELD TOWN IN MEI 1951 NAAR ONS LAND. De Engelse eerste divisie club Huddersfield Town zal in Mei 1951 een drietal wedstrijden In ons land komen spelen. De eerste wedstrijd is op Maandag 14 Mei (Tweede Pink sterdag) te Eindhoven tegen P.S.V, Donderdag 17 Mei is Huddersfield de gast van Maurits te Geleen, terwijl de derde wedstrijd op Zondag 20 Mei te Amsterdam tegen Blauw Wit gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3