UIEN-EXPORT MATIG LONEND Orievoudiq cndiirdmzo Doeltreffend werken LAXEER-AKKERTJES Poos en Slagter waren de „besten in het vak" Waar de smid zijn hamer zwaaide OOSTBURG HEEFT EEN NIEUWE WATERTOREN MARECHAUSSEE-KAZERNE TE VLISSINGEN Oude smokkelaffaire te Gent berecht Mosselvissers vertrokken naar de Waddenzee Jubileum Chr. GeheeL onthouders Vereniging 00K NU NOG ZENDINGSTAAK IN INDONESIË Uienveiling te Goes NOG STEEDS Z0UTSCHADE IN MIDDELBURGSE HUIZEN PROV IN Cl ALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 26 SEPTEMBER 1950 DUITSE AANKOPEN BETEKENEN VEEL Zoals \vy reeds eerder mededeelden was de handel in pootuien dit jaar Voor de telers en de handelaren teleurstellend. Werd er begin Juni voor sommige partytjes nog" 15 cent gehaald, byna wekeiyks zakte de prijs, om begin Juli op 10 cent te belanden en toen de handel eerst goed begon, zette ook de prijsdaling nog door, zodat ten slotte in enkele gevallen 4 cent per kg. werd betaald. Dit alles was een gevolg van de geringe belangstelling, die Engeland voor onze pootuien toonde. Egypte was daar met een goede kwaliteit aan de markt, de Engelsen hadden in 1949 ten gevolge van het optre den van koprot slechte ervaringen opgedaan met onze plantuien. zodat de vraag bij lange na niet aan de verwachtingen voldeed. MATIG LONEND. De voorspellingen voor de uien- markt, wanneer eenmaal de zaai- uien leverbaar zouden zijn geworden waren dan ook bijzonder somber. Maar zoals de optimistische ver wachtingen ten aanzien van de prijs der pootuien niet in vervulling gin gen, zo bleken ook de pessimistische omtrent de prijs van de zaai-uien femiddeld 6 cent per kg., een prijs ie zeker niet hoog is, maar die enigszins wordt goed gemaakt, door de oorlogsresultaten. En deze matig lonende prijs is een gevolg van het optreden van Duitsland als koper van Nederlandse uien. Gingen vorig jaar in de maanden Juli cn «Augustus naar Frankrijk bij na 6 millioen kg. en naar België bij na 2 millioen kg., thans is Frank rijk in het geheel niet aan de markt en België slechts voor gedeelte van het vorig jaar. EXPORTCIJFERS. Toch zijn de exportcijfers ten op zichte van 1949 niet ongunstig, want cr werden geëxporteerd in Juli 2.539.797 kg en in Aug. 21.584.450 kg., samen 24.124.247 kg. tegen 19.567.031 kg. ih 1949. Het feit aat Frankrijk en België dit jaar bijna millioen kg. min der afnamen dan vorig jaar, wordt gecompenseerd door de 8Vz millioen kg. die naar Duitsland gingen. In Juli werden verzonden naar Engeland 1.421.254 kg. naar Duits land 695.160 kg. naar België 159.196 kg., naar het Engels leger in Duitsland 152.697 kg. naar Ier land 86.350 kg., naar West Indië 19.500 kg., naar. Afrika 5.040 kg. en naar Noorwegen 600 kg. Totaal 2.539.797 kg. In Augustus gingen naar: Enge land 12.024.648 kg., naar Duitsland 7.826.435 kg., naar Ierland 616.295 teoen verstopping Oud-illegaal wond zich op De Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse Arrondissementsrecht bank heeft gisteren de behandeling voortgezet van de zaak tegen de Ha genaars Poos en Slagter, die indertijd door het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag tot de doodstraf zijn ver oordeeld. Op deze tweede zittingsdag werd een aanvang gemaakt met het verhoren van de getuigen a charge. Gisteren behandelde de Strafkamer de arrestaties door Poos en Slagter van leden van enige kleinere zelf standige illegale groepen. Getuige J. J. Borrebach, door de president gevraagd de eed af te leg gen, wond zich op en riep uit: „Moet ik dat nu alweer doen voor de schof ten? 18 Man van onze groep (de groep Le Griep) zijn door hen in de dood gedreven". Getuige wond zich zo op, dat hij door de deurwaarder weggebracht moest worden. Getuige van Nieuwenhoven, die lid was van de illegale groep Egli, ver telde hoe hij met 3 andere leden in een huis in Ede werd gearresteerd. „Toen ik binnenkwam werd ik be groet door Poos met de woorden: „U bent zeker vermoeid van de reis?" Poos gaf mij een hand, draaide mijn hand plotseling om en tegelijkertijd werd ik door 3 andere mannen be sprongen". Poos en Slagter beweerden dat het oprollen van deze kleinere groepen is geschied door Van der Waals en dat zij daarin slechts een zeer onderge schikte rol hebben gespeeld. In de middagzitting behandelde de. president het gedeelte van de dag vaarding, betreffende medewerking van de verdachten aan het „England- Spiel". Uit een korte samenvatting van 'n schriftelijke verklaring, die Schreie- der destijds op de zitting heeft afge legd, las de president nog voor, dat Poos en Slagter hem waren aanbevo len als de „besten in het vak". Laat in de namiddag schorste de president de zitting tot Maandag 2 October. Dan zullen de 42 getuigen a décharge worden gehoord. Ambtenaar verduisterde gelden. In een raadsvergadering van de gemeente Rolde heeft de burgemees ter, Th. Ph. baron Mackay, een ver klaring afgelegd in verband met de door de gemeente ambtenaar A. A. ter secretarie gepleegde fraude. De burgemeester zeide, dat is komen vast te staan, dat A. zich gedurende twee jaar onrechtmatig gelden heeft toegeëigend, zonder dat dit gemerkt werd. Wel had het reeds lang de aandacht getrokken, dat hij leefde op een wijze, die niet in overen stem ming met zijn functie was. "n een diepgaand onderzoek werd gear resteerd. Congres cyfers over het verduisterde bedrag ontbreken nr~ maar het wordt geschat op 20 30.000 gulden. kg., naar West Indië 426.190 kg., België 293.340 lig.. Zuid Amerika 132.375 kg., Engels leger in Duits land 128.492 kg., IJsland 55.000 leg., Noord Amerika 48.000 kg., Indonesië 17.000 kg., Afrika 13.675 kg. en Noorwegen 3000 kg. NAAR DUITSLAND. Of de gehele uienoogst 1950 tegen een matig lonende prijs zal kunnen worden verkocht, zal dus groten deels afhangen van de export naar Duitsland. Zodra Duitsland als ko per zou weg vallen, zal een prijs- inzinking niet uitblijven. De op brengst zal voor Engeland alleen na melijk te groot zijn, terwijl op Frarikryk, dat zelf genoeg uien heeft, niet kan worden gerekend. De Sep tember-export verloopt momenteel niet ongunstig, terwijl de grote ver schepingen naar Engeland altijd pas inNovember beginnen. Lag een onontplofte bom In een pand aan de Scheldekade te Breskens, dat momenteel verbouwd wordt, stootten arbeiders gistermiddag op een onontplofte bom vain naar schatting 400 kilo. In dit pand was tot voor kort een machinefabriek gevestigd. Vlak bij de plaats, waar de bom lag. heeft lang een smid op een aambeeld geslagen, zodat een wonder mag heten, dat geen ernstig ongeval is voorgekomen. Het projectiel is inmiddels door de Hulpverleningsdienst van het ministe rie van Binnenlandse Zaken Opge ruimd. Meteoor was kei van 1 kg In de jaarlijkse bijeenkomst van wer kende sterrekundige amateurs in Lei den, deelde dr. C. de Jager van de Utrechtse sterrenwacht mede, dat de op 14 September jl. ook in Zeeland waargenomen meteoor een kei van on- geveer 1 kg. geweest moet zijn. De- meteoor verspreidde een lichtvlak van naar schatting éénvierde deel van het maanoppervlak. Groots bouwwerk kwam in 2 jaar gereed. Op het terrein van de waterleidingmaatschappij „Zecuwsch Vlaande ren" heerst do laatste weken een grote bedryvigheid. Weliswaar wordt daar reeds ruim twee jaar liard gewerkt, maar deze bedryvigheid was, tót voor kort, grotendeels aan het oog onttrokken door een hoge schut ting. Daarboven zag men hoge stellingen, een wirwar van palen en plan ken, waarbinnen de nieuwe watertoren groeide." Tot voor enkele we ken de schuttingen verdwenen en men vanaf de weg het gigantische werk beter kan overzien. NIEUWBOUW WORDT AANBESTEED Op 6 Oetober a.s. zal de eerst-aanwezend ingenieur der Genie te Ber gen op Zoom in het openbaar aanbesteden liet bouwen van een marc- chansséekazernc te Vlissingcn met vyf daarbij behorende woningen voor het onderbrengen van een brigade der Kon. Marechaussée te Vlissingcn- Het ontwerp voor deze kazerne is gemaakt door de architect E. F. Groosman, die ook het ontwerp maakte voor dc kazerne aan de Noordstraat te Middelburg. De bouwtrant zal evenwel ver schillen, want te Middelburg werd skeletbouw toegepast^en te Vlissin- gen wordt de traditionele bouwtrant gevolgd. De nieuwe kazerne krijgt een front lengte van 20 meter en het wordt 7,5 meter breed. Achter het hoofdgebouw zal zich een bijbouw bevinden, waarin o.m. enkele arrestantencellen komen. Het hoofdgebouw zal bestaan uit een sousterrain, waarin de stookge- legenheid voor de centrale verwar ming. een fietsenbergplaats, enz. worden ondergebracht. Boven het sousterrain komt de eerste verdie ping, die een ruim dagverblijf en 'n kantoor van de brigadecommandant zal bevatten. Op de tweede verdieping komen een aantal slaapvertrekken en een douchegelegenheid, terwijl tenslotte de zolderverdieping dienst zal doen als reserve-slaapaccomodatie. Bij de kazerne worden vijf dienst woningen gebouwd voor gehuwden- De woningen hebben gelyksvloers twee vertrekken en een keuken en op de bovenverdieping drie slaapka mers. Bij elke woning is een tuin met een schuurtje. Beklaagden uit Z.-Vlaanderen De Gentse rechtbank heeft een oude smokkelaffaire berecht, waar' bij dest\jds niet minder dan -',5 per sonen betrokken warenDe bende smokkelde vee, spijsolie, graan, kof fie, tabak, autobanden enz. Er werd zowel van Nederland naar België als in omgekeerde righting gesmokkeld. De bende werkte via de Zeeuwsch- Vlaamse grens en zij had een aantal leden in Groede, Schoondijke en Aardenburg. De Gentse rechtbank legde aan de smokkelaars straffen op, die varieer den van vier maanden tot drie jaar. Bovendien zullen ze aan de Belgische staat een schadevergoeding van meer dan 13 millioen francs moeten beta len. Twee vrachtauto's, die dienden om smokkelwaar te vervoeren, wer den verbeurd verklaard. Tot zover de vonnissen van de Gentse rechtbank. Wij kunnen hier aan toevoegen, dat deze vonnissen be trekking hebben op de afwikkeling van een smokkelaffaire, die wat de Nederlandse schuldigen betreft, reeds door de Middelburgse rechtbank werd afgedaan. Ongeveer twee Jaar geleden werd dit grote smokkelcomplot ontdekt. In Zeeuwsch Vlaanderen berustte de leiding bij C. T. uit Schoondijke, O. uit Schoondijke en P. P. uit Aarden burg. By de affaire was een groot aantal helpers betrokken- De Nederlandse beklaagden van wie C. T. voor de Middelburgse recht bank anderhalf jaar gevangenisstraf kreeg, hebben hun straffen reeds uit gezeten en bevinden zich op vrfte voeten. Zij zijn niet voor de Belgische rechtbank verschenen en zjjn daar dus bij verstek veroordeeld. BEVORDERING BIJ DE GEM. POLITIE. De brigadier van de gemeente poli tie te Vlissingen. de heer J. de Jongh, is met ingang van 1 December bevor derd tot adjudant bij de gemeente po litie te Winschoten. Voor het examen eerste graad jiu jitsu slaagden te Bergen op Zoom J. j Schuurman uit Goes en M. de Nooyer uit Arnemuiden. De kazerne zal verrijzen op de hoek van de Boterbloemlaan en de Ribesstraat, terwijl de vijf woningen aan de Ribesstraat komen. Dit punt is merkwaardig, omdat het ligt op dê plek, waar in dè toe komst de nieuwe rijksweg Vlissingen- Nieuwland zal samenkomen met de Verlengde Paul Krugerstraat. Er zit in de keuze van deze plek een element van toekomst-muziek, want over de aanleg van de nieuwe rijksweg 'is nog geen enkele beslis sing genomen. Wordt die nieuwe weg aangelegd, dan zal de kazerne wel op een bij zonder fraai punt liggen, want ko mende uit de richting Badhuisstraat loopt de Verlengde Paul Kruger straat er dan vrijwel recht op 'aan. om dan af tc buigen naar de nieuwe Rijksweg. Wijziging betonning Hellegat. Ongeveer eind September moet ge rekend worden op een belangrijke wijziging in de betonning in het Hel legat. Ter hoogte van de Helsehaven wordt het Oost-Hellegat over een af stand van ruim 1.000 meter gesplitst in twee vaarwaters, het Oost- en het Middelgat genaamd. Dc tussenlig gende plaat wordt aan de Noord- en Zuidzyde door een R.Z.H.S. bolton aangegeven, terwijl de wallen wor den gemerkt met rode en zwarte -ton nen. Het Middelgat onder de haven van Ooltgensplaat wordt dan West-Hel legat genoemd. Binnenkort gaat men beginnen met de vernummering- en verlegging van de tonnen en licht boeien. Thans zijn de arbeiders bezig de hoge stellingen af te breken, een gevaarlijk werk, dat alleen kan worden uitgevoerd door mensen zon der hoogtevrees en met stalen zenu wen. Honderden steigerpalen en planken, eerst vernuftig opgebouwd, moeten op de beganen grond ge bracht worden en naarmate dit. werk vordert, komt er meer te zien van hét prachtige bouwwerk. TWEE JAREN. Duurde de bouw van de vorige watertoren, die in 1942 gereed kwam en op 1 Oetober 1944 door de terug trekkende Duitse troepen werd ver nield, drie jaar, deze toren kwam in slechts twee jaren gereed. In Juli 1948 werd de bouw opgedragen aan de betonfirma P. Knols te Maas tricht. Omdat op dezelfde plaats van de vroegere toren gebouwd moest worden, moesten eerst de restenvan de vernielde toren worden opge ruimd, hetgeen geen eenvoudig kar wei was, temeer daar nog één re-, seiwoir van de oude toren gebruikt moest worden. Het werk werd echter met grote energie aangepakt en in Juli 1949 was de betonconstructie zover gevor derd, dat op 19 Juli kon worden overgegaan tot de eerste steenleg ging door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Reeds enkele maanden later konden de reservoirs, die het nieuwste wai-en op dit gebied en 2500 m3 water kun nen bevatten, in gebruik worden ge nomen. Daardoor was een einde ge komen aan de periode van weinig druk op het water, waarmede vele Drie groepen uitgeschakeld. In dc haven te Bruinisse, heerste Zaterdagmorgen weer de gezellige drukte, die het mosselseizoen andere jaren omstreeks deze tijd kenmerkt. Helaas was dit slechts voor een en kele dag, omdat nl. bij de Vrijdag gehóuden loting voor 2 groepen kwe kers die naar de Waddenzee mogen om consumptiemosselen te gaan vis sen, ook een groep van 10 kwekers Uit Bruinisse tot de gelukkigen be hoorde. De loting had plaats tussen 5 groe pen, de andere groep die het goede nummer trok was uit Yerseke. Intussen blijft het jammer, dat dc Visserij inspectie in het 2e, 3e en 5c District weigerachtig blijft, om aan meer kwekers vergunning te verlenen, om ook op dc Waddenzee hun geluk te gaan beproeven. Drie groepen kwekers zijn helaas uitgeschakeld. Dit klemt te meer, nu in het Noor den van het land alles voor de mossel visserij wordt ingeschakeld. Vissers uit Zoutkamp, die voorheen nooit de mosselvisserij beoefenden, gaan zich nu daarop toeleggen en krijgen daar voor de vereiste vergunning. Dat dit ten koste gaat van de Zeeuw se mosselcultuur telt blijkbaar niet mee. Gedeputeerde Staten hebben met In gang van 1 Oetober 1950 op zijn verzoek eervol ontslag verleend 'aan de heer M. C. v. d. Schelde, goederenklerk bij dc Provinciale stoombootdiensten. femeenten in West Zeeuwsch Vlaan- eren langen tijd hadden te kampen gehad. GEREED. En thans, dus ruim een jaar na deze eerste steenlegging, is deze, op 154 palen gebouwde toren, gereed gekomen. Op hetzelfde terrein zijn ook de gebouwen opgetrokken voor kantoor, magazijn en woonhuis van de opzichter. Thans doet de onmiddellijke om geving nog chaotisch aan, maar een grote groep grondwerkers is bezig het terrein te egaliseren. Wanneer straks, op 10 Oetober a.s., de offi ciële overdracht van de watertoren za" plaats vinden, zal ook de omge ving ongetwijfeld geheel zijn opge knapt. Dan zal wederom een aan West Zeeuwsch Vlaanderen toege brachte ernstige oorlogswonde, af doende zijn geheeld. Vereniging yan Christelijke onderwijzers bijeen. Zaterdagmiddag kwam de afd. Z-. en N.-Beveland van dc Ver. van Chr. Onderwijzers (-essen) in de Ulo school te Goes in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer H. C. van Donk aldaar. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden vastgesteld, Tot afgevaardigden naar de districts vergadering op 28 Oct. te Dordrecht werden benoemd de heren H. C. van Donk en J. Meindersma. By de be stuursverkiezing werd de aftredende voorzitter herkozen. Met de andere Zeeuwse afdelingen zal getracht, wor den bij de uitbreiding van het hoofd bestuur deze plaats door een Zeeuw te doen innemen. De vergadering stelde hiervoor als candidaat de heer L. C. Velthuizen te Goes. Getracht zal worden te Goes een prot. chr. studiecentrum voor de la gere akten op te richten. Voorts wil men proberen weer een vernieuwings cursus te organiseren. Ook kwam het winterprogramma nog ter spx-ake- Er zullen 5 vergade ringen worden gehouden, waarop o.m. het B.L.O. en de globalisatieleesme- thode zullen worden besproken. Bijeenkomst in de St, Jacobskerk te Vlissingen Gistteravond werd in de St. Jacobs, kerk te Vlissingen een herdenkingsbij eenkomst gehouden van de Nationale Christen Geheelonthouders Vereniging district Zeeland, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan dezer vereniging. Tijdens deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door ds. W. Reus, Ned. Herv. predikant te Amsterdam en ds. G. Jansma, Ned. Herv. predi kant te Zaamslag. De Chr. Zangvereni ging „Hosanna" uit Vlissingen verleen de haar medewerking. De bijeenkomst werd geopend door de heer G. M. Feij, die o.a. dank bracht aan ds. Reus voor het vele werk dat deze voor het district Zee land heeft gedaan. Voorts heette' hij welkom de vertegenwoordigervan het Leger des Heils en de afgevaardig den van de Ned. Herv. Kerkéraad en. Kerkvoogdij uit Vlissingen. Nadat het zangkoor enkele liederen ten gehore had gebracht, sprak ds. W. Reus over: ,.Wij blijven de klokken luiden". Hij memoreerde in het kort de geschiedenis'van de vereniging sedert de oprichting. Hij wees er op hoe in het begin alles nog erg primitief ging. maar dat geleidelijk aan vorderingen werden gemaakt. Op tal van plaatsen werden clubs opgericht en groepen ge vormd. Men lüidde de alarmklok en dat was nodig, aldus ds. Reus., want: „voorkomen is beter dan genezen". Na de tweede wereldoorlog is het drankmisbruik aanmerkelijk gestegen. Van de schoolkinderen zijn reeds 52 in aanraking met sterke drank, aldus spreker, die zijn rede besloot met de aanwezigen op le wekken met nieuwe moed en zegen van God verder te gaan met het werk dat zij waren begonnen. Ds. Jansma had tot titel van zijn re de gekozen „Uit verlies Winst". Deze spreker wees er op dat een zwierig gewaad afigelegd moest worden. In de weelde was men arm geworden, was men verzwakt. „We hebben het grote verloren aldus spieker, maar we zij» teruggeworpen tot ons beginsel ep is dat geen winst? Wij zullen weer zijn, die we moeten zijn. namelijk geheel onthouders". Ook hij spoorde de aan wezigen om Gods wil liefde te tonen voor hun naaste. Het slotwoord werd gesproken door de heer Feij die het zangkoor bedank te voor zijn medewerking, evenals de beide sprekers van deze avond. De plannen voor de bedijking van de Braakman Naar wjj vernemen bestaat ook voor de ingezetenen van de gemeen ten Hoek cn Biervliet gelegenheid om ter gemeente-secretarie inzage tc ne men van de plannen van het Rijk tot bedijking van de Braakman. Dr. W. F. Dankbaar sprak te Goes De Organisatie van Hervormden „In dienst der Kerk" te Goes opende Maandagavond haar winterseizoen met een bijeenkomst in „de Prins van Oranje", waar na de gebruikelijke opening door de voorzitter, de heer J. J. Duvekot. als spreker optrad, dr. W. F. Dankbaar, zendingsdirector te Oest- geest. In een duidelijk betoog zette deze oud-Goesë predikant de taak van de. Nederlandse kerken voor het zeïldirigs- werk in Indonesië uiteen. Spreker ging hierbij uit van. bet woord van Paul us, die in Efeze bleef, omdat daar de deuren open waren en de tegenstanders vele. Zo is het op dit ogenblik nog. In de" Aziatische wereld waar een grote om wenteling gekomen is. zijn vele tegen standers, doch tegelijk liggen in deze wereld de jonge kerken. Zij zijn op gekomen uit het zendingswerk van de gehele wereld en dit is een gebeurte nis van groot belang, waarvan de perspectieven nog niet zijn te overzien. De jonge kerken leven daar als kleine minderheden tussen Mohammedanen e.d. Er is voor de jonge kerken een enorme taak. door hier als minderheid te getuigen van de ware vrijheid van God. Een taak die ver boven hun krachten gaat. hoewel deze kerken toch een grote invloed uitoefenen. Als minimum hebben zij nodig de vrijheid hun godsdienst te beleven en te belij den. Hoewel de Islam een totalitaire godsdienst is, behoren volgens spreker de staatslieden in Indonesië tot de vrij zinnige groep van Mohammedanen, die de democratie wensen, waar dus gods dienstvrijheid bij behoort. Dit is ook opgenomen in de grondwet van de Re publiek Indonesië. Op het ogenblik is er geen teken dat de godsdienstvrij-; - - hcid in gevaar is. Overigens moeten de waar eveneens besloten werd tot het jonge kerken zich bewust zijn het des- veilen van uien te Goes. noods ook zonder die vrijheid te doen. Dit kan alleen, wanneer ieder lid van de kerk getuige van Jezus Christus is. De jonge kerken in Indonesië hebben nog veel verdieping nodig. - Hoe onvolmaakt het zendingswerk ook is. toch heeft God daarmee steeds grote dingen gedaan. De kerk in het Oosten ontwaakt bijv. een kerk. zon der dat er één zendeling geweest was. Naast de opleiding en lectuurvoorzie ning, zullen de kerken ervoor moeten zorgen, dat de deuren open blijven staan, door de jonge kerken in staat te stellen ook economisch op eigen benen te blijven staan. Trots de moeilijkheden in Indonesië, blijkt de band in Christus steeds nog sterker te zijn dan onder de mensen, Nog altijd klinkt vandaar de roep naar Nederland: Kom tot ons over. Óp Ce lebes zijn bijv/alle Ned. Herv. zendings- arbeiders nog werkzaam en binnenkort zal weer een werker daarheen vertrek ken. De deuren staan daar wijd open, zelfs op dit ogenblik, zo besloot spre ker. Na de pauze bestond gelegenheid tot het stellen van vragen. Dinsdag a.s. zal de Veilingvereni ging Zuid-Beveland te Goes haar eer ste uienveiling houden. Gisteravond werd te 's-Heerenhoek een goedbe- zochté vergadering van uientelers ge houden, waar bleek, dat voldoende belangstelling bestond voor het vei len van hun product op de veiling te Goes. Er werd een commissie samen gesteld, die zal nagaan hoe groot het oppervlak is, dat degenen, die in Goes willen veilen, met uien hebben be plant en wat de vermoedelijke pro ductie zal zyn. Vorige week Zater dag: werd een soortgelijke vergade ring op Noord-Beveland gehouden, Algemene Woningbouwvereniging is tevreden, maar niet voldaan Plafonds van huizen op 't Zand vielen uit elkaar Tevreden, maar niet voldaan is het be stuur van de Algemene Woningbouwver eniging te Middelburg over het boekjaar 1 April 1949—31 Maart 1950. De herstelwerkzaamheden van de oorlogsschade in het complex Stijf- selweg zyn op het afschilderen van het buitenwerk na afgelopen. De be woners hebben hiervan veel ongerief ondervonden, maar zij verleenden niettemin hun medewerking aan de ze werkzaamheden. De verdere ex ploitatie van dit complex zal grote geldzorgen geven, daar het behang in de meeste woningen nat wordt en los laat, vterwyl ook nog veel zout- schade wordt geconstateerd. De fe deratie Zeeland van de Nationale Wo ningraad heeft deze raad verzocht om er bij het ministerie op aan te drin- fen, dat extra bijdragen voor het on- erhoud worden verstrekt en dat wordt onderzocht hoe het zout weg gewerkt kan worden. De gemeente heeft, ter verfraaiing van het complex Styfselweg, bomen laten planten, terwijl de bouwvereni ging dc beplantingen voor de erf- scheidingen heeft laten uitvoeren.'. Om de noodzakelijke werkzaamhe den aan het complex Bagynhof te kunnen laten uitvoeren, moest een geldlening bij de gemeente worden ge sloten. Woningen van de complexen op 't Zand verzakken en diverse pla fonds, die ogenschijnlijk goed waren, zyn uit elkaar gevallen zonder overi- Houtexperts naar de Verenigde Staten Op 22 September zijn in het kader van de technische bijstand uit de Marshall-hulp een tweetal groepen van experts uit de verschillende lan den, die lid zijn van de organisatie voor Europese economische samen werking te Parys, een reis naar de Verenigde Staten begonnen, teneinde aldaar studie te maken van tropische hout cn chemische apparaten. In het „tropische houtteam" is Ne derland met 10 deelnemers vertegen woordigd, onder wie zich bevindt de heer C. M. Gliijsen, N.V. Houthandel v.hi G. Alberts Lzn en Co. te Middel burg. Botersmokkelaars gesnapt Zondag werd door de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen te St. Jansteen een Belg gesnapt terwijl hij 25 kg. roomboter per rijwiel door het veld over de grens poogde te brengen. De boter en het rijwiel werden in be slag genomen. De waarde der boter bedroeg pl.m. f 100.—. ERE-TEKEN TOEGEKEND. Aan de kapitein der mariniers J. Dourlein, geboren te Veere, is toege kend het ereteken voor bijzondere krijgsverrichtingen met de gesp „Ti- mor 1942". gens ernstige schade te veroorzaken. Een en ander is door de gemeente bij de betreffende instantie aanhangig gemaakt. Ook deze woningen zullen veel onderhoud vergen. De daken van dc woningen in Klein Vlaanderen zijn inmiddels vernieuwd. DE HEER MULLIé ERE-VOOnZITTER Voorzitter van de vereniging is thans de heer .T. Gillissen. De heer Mullié, die bijna 30 jaar lang veel werk voor de woningbouwvereniging heeft verzet, werd benoemd tot ere voorzitter. In het afgelopen boekjaar werden 31 nieuwe ledeningeschre ven en 8 afgeschreven, lerwyl 25 le den aan een woning, in beheer by de vereniging, konden worden geholpen. Het verzoek aan B. en W. om in 1950 woningbouwvolume toe te wij zen voor het te bouwen complex ach ter de Rozenstraat had ook nu weer geen resultaat. De balans per 2 Januari 1950 van het complex Stijfselweg vermeldt een ongedekt verlies van f 3S.168,63, de exploitatierekening 19491950 een verliessaldo van f 28.002,85, de balans per 31 Maart 1950 van het complex Bagynhof een ongedekt verlies van f 501.80, de exploitatierekening1 een exploitatiesaldo van f. 187.20. Anti-Rev. Statencentrale Vlissingen. Zaterdagmiddag hield in het Jeugd- gebouw der Geref. Kerk te Vlissin gen de Anti-Rev. Statencentrale „Vlissingen" haar najaarsvergade ring. De voorzitter, de heer A. Schout te Vlissingcn, opende het Schriftle zing en gebed en herdacht in zy'n openingswoord het plotseling overly- den van de heer Jasperse te Koude- kerke en zijn trouw en liefde voor de anti-rev. beginselen en wenste de heer W. Poppe, penningmeester der centrale, spoedig herstel toe. Spreker herinnerde aan de dit jaar gehouden verkiezingen voor de Prov. Staten, welke voor de centrale Vlis singen een zeer bevredigend verloop hadden. Met zijn 3300 stemmen le verde het een volledige zetel op. Als er geen 1000 stemmen aan Art. 31 verloren waren gegaan, zou de A. R.- partij op 7 zetels zijn gekomen. In December zal de centrale weef een vergadering houden. De kiesvereni gingen zullen dan opnieuw afgevaar digden moeten aanwijzen cn een nieuw bestuur kiezen. Na behande ling van de ingekomen stukken volg de een brede discussie op het voorstel tot verhoogde bijdrage aan het Cen traal Comité. Besloten werd de .kies verenigingen te adviseren tot verho ging van contributie over te gaan. Als afgevaardigde naar de Dépu- tatenvergadering te Utrecht werd ge kozen de heer A. Schout. De heer C. Polderman uit Bigge- kerkc eindigde hierna met dankge bed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2