Ontvoeringen in Berlijn aan de orde van de dag JIMMY BROWN, sporiheld no. 1 Beschuldiging tegen Westberlijnse politie-president Zeeuwse Almanak Geen openbaar debat over Nieuw-Guinea-rapport? Een gedwongen Huwelijk KABINET GAF UITEENZETTING VAN ZIJN LOONPOLITIEK De Naio RUSSISCHE AANKLACHT TEGEN DE V. S. OVER CHINA MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Onvoldoende bescherming aan politieke vluchtelingen. (Van onze correspondent) Berlijn, September Sinds enkele dagen werden hier van de zijde der bevolking ernstige beschuldigingen geuit aan het adres van de politie- president der Westelijke sectoren, dr. Stumm. Hem wordt o.a. verweten de openbare orde niet in alle omstandigheden te hebben kunnen hand haven, te zwak te zijn opgetreden jegens communistische ordeverstoor ders, onvoldoende bescherming te hebben verleend aan politieke vluchte lingen en te zijn te kort geschoten in het handhaven van de veiligheid der burgers. Vooral de laatste twee punten zijn aangelegenheden, die de West-Ber- lijner niet licht wil opvatten. Vrijwel dagelijks kan hij in de bladen lezen van ontvoeringen, die op klaarlichte dag werden uitgevoerd. Een meisje werd bij de Chausseebrug in de gowjet-sector gesleept. Een onder- Wijzer uit Lichtenraae werd in een auto geworpen, die snel in Oostelijke richting verdween. Een fotograaf werd na een huis te zijn binnenge gaan, nooit meer teruggezien. De keerzijde van deze onverkwikkelijke medaille kan de West-Berlijner da gelijks zien in de processen voor de Berlijnse rechtbanken. De ontvoer ders, die hier terecht staan, komen uit alle lagen der bevolking. Mannen zowel als vrouwen staan in dienst van de communistische geheime po litie en leveren dikwijls voor een ge ring Judasloon hun slachtoffers aan de zogenaamde Staatsveiligheids dienst uit. Al deze ontvoeringen en processen verhogen uiteraard niet 't gevoel van veiligheid, waarop West- Berlin aanspraak meent te mogen hebben. Nog erger wordt het echter, wanneer hem het overtuigend bewijs wordt geleverd, dat de politie ernsti ge waarschuwingen eenvoudig in de wind slaat. Dit was o.m. het geval met een ze kere Dowiweit. Deze Dowiweit was kellner geweest in het gastenhuis, dat de Oostduitse regering op de Thalmannplatz naast het ministerie van Propaganda heeft ingericht. Daar dergelijke personen naar Sow- jet-Russisch gebruik tegelijk agenten van de geheime politie zijn, moest ook hy tot het Oostduitse agentenap paraat toetreden. Eerst kreeg hij tot taak de gasten der regering Grote- wohl onder toezicht te houden en daarna werd hij ook met ontvoerin gen belast. Dowiweit moest zich hier toe naar West-Beriyn begeven, doch in plaats van zijn opdracht uit te voeren, wendde hij zich tot Stumm's politie. Hy redde hierdoor een men senleven, doch zelf moest hij deze moedige houding even later met de dood bekopen. Hoewel de Westber- lijnse politie er van op de hoogte was, dat Dowiweit door communistische agenten werd geschaduwd en ieder ogenblik ontvoerd kon worden, werd nagelaten voor zijn veiligheid afdoen de maatregelen te treffen. Zo kon het geschieden, dat hij op een avond in het altijd tjokvolle Zoo-station werd overmand en naar de Sowjet- sector ontvoerd. Men had hem in één der winkels gelokt,-die zich in de hall van het station bevinden en hem daar met een verdovingsmiddel buiten be wustzijn gebracht. De eigenaar van deze winkel was zelf een communis tisch agent, hetgeen bij de politie niet geheel onbekend was. Ingegre pen werd echter pas, toen het te laat was en Dowiweit zich reeds in één der gevangenissen van het Oosten bevond. Nauwelijks van deze vrees beko men, werd de West-Berlijnse bevol- ATHLEET Harting de Boulevardloop van Vlis- stngen te zien winnen, dat was een genot, dat met geen tien harde gul dens te betalen is. Hij liep in een voortreffelijke stijl, schijnbaar zonder inspanning, beheerst en het tempo re gelend naar eigen kracht. Dit was de grote prestatie van deze boulevard loop, dat Harting van af de eerste meters de kop heeft gehad. Niet hij liet zich „trekken", de Belg, die hem trachtte te benaderen, liet het zware kopwerk rustig aan de Amsterdamse Zeeuw over. En de Zeeuwse Amster dammer had zoveel overmacht, dat hij zijn eigen race kon lopen. Toen JiU het goed dacht, liep hij Janssens van de kaart.... Harting is een groot loper. Concur rentie echter had hij ditmaal nog al tijd niet En de hoop van Marathon was juist dat er wèl concurrentie zou komen. Die hoop is niet in vervulling gegaan. Wel waren er vele Belgen, maar de kwaliteit schoot tekort. In tussen werd Rootsaert de eerste Zeeuw, dank zij het Amsterdammer- schap van Harting. En dat deed deugd, want Rootsaert is een veelbe lovend loper. Er zijn vele ménsen, die het Har ting kwalijk nemen, dat hij Zeeland vaarwel heeft gezegd. Het is begrij pelijk, want een goed athleet houdt men graag in eigen gewest. Maar Harting is vooruitgegaan se dert 1949.' Zijn tijd by uiterst slechte weersomstandigheden bewijst het. En een athleet moet toch de volle kans krijgen om zijn hoogtepunt te berei ken. Daarom duide men het Harting niet euvel, dat hij Zeeland verliet. Een speciaal woord van hulde voor Hennekam, de veteraan, die als laat ste arriveerde. Vier en vijftig en dan nog een boulevardloop! Wij zijn nog geen 45, maar een potje kien ligt ons meer, dan 3600 meter hardlopen. Gelukkig voor Hennekam. Helaas voor ons. Maar stel u voor, dat Marathon een race voor Opa's in moest lassen.... king weer opgeschrikt door een offi ciële mededeling, dat zich op het vluchtelingenbureau in de Kuno Fis- scherstrasse communistische agenten moesten bevinden. Op dit bureau worden alle vluchtelingen geregis treerd, die om politieke redenen de wijk naar West-Berlijn hebben geno men. Nu bleek enkele dagen geleden, dat de Oostduitse geheime dienst 's avonds reeds nauwkeurig wist, wie zich overdag op dit bureau had ge meld. Onder dergelijke personen be vinden zich vluchtelingen, op wie de Sowjets zelf of de Oost-Duitse com munisten een prijs van 15.000 mark hebben gezet, indien men hen aan de geheime politie van het Oosten uitle vert. Om deze reden moest hun naam en verblijfplaats streng geheim worden gehouden. Uitsluitend aan enkele bevoegden en dit zijn er slechts enkelen mogen inlichtin gen worden verstrekt. Desondanks wist de communistische geheime po litie precies, hoe deze vluchtelingen heetten en waar zij verblijf hielden. VOLMAAKTE TECHNIEK. De verontruste bevolking vraagt zich af, hoe dit alles mogelijk is. Er zijn in West-Berlijn duizenden en nog eens duizenden personen, die ieder ogenblik gevaar lopen ontvoerd te worden. In café's, bars, theaters, op stations, op straat en in ruïnes, zelfs in achtbaar uitziende woningen kunnen de handlangers van de com munistische geheime politie zich op houden. Hun techniek is zo vol maakt, dat in de drukste straten en op klaarlichte dag ontvoeringen kun nen worden uitgevoerd, zonder dat iemand der voorbijgangers het merkt. De Westberlgnse politie is echter dusdanig georganiseerd, dat zij hier tegen moet zijn opgewassen. Daar om verwijt de bevolking haar gebrek aan activiteit en laksheid bij het be schermen van personen, die in zeer sterke mate aan het gevaar van een ontvoering bloot staan. Voegt men hieraan nog toe, dat herhaaldelgk gepoogd werd politieke vluchtelingen er toe te bewegen toch maar weer naar de Sow jet-zóne terug te keren, dan wordt de verontwaardiging der Westberlgnse bevolking nog begrijpe lijker. Het zou hier in elk geval een ieder verwonderen, indien de politie- president der Westelijke sectoren na de verkiezingen in December gehand haafd zou blijven. Het vertrouwen der Berlijners geniet hij niet meer. (Nadruk verboden). (Van onze parlementaire redacteur) Het rapport over Nieuw-Guinea, dat enige tijd geleden door een ge mengde commissie Nederlanders en Indonesiërs is uitgebracht, zal niet in het openbaar, maar in een be sloten vergadering van de Tweede Kamer besproken worden. De vaste commissie voor Unieza ken uit de Kamer, die het rapport heeft bestudeerd en overwogen heeft, op welke wrjze de behandeling het best kan geschieden, heeft namelijk aan de Kamervoorzitter, mr. L. G. Kortenhorst, geadviseerd het in een vergadering met gesloten deuren te bediscussiëren. Mr. Kortenhorst zal Dinsdagmid dag a.s. bg de aanvang van de ver gadering een voorstel doen omtrent het tijdstip van behandeling. For meel kan de Kamer nog besluiten het rapport in het openbaar^te bespre ken, doch zij zal zich wel aan liet ad vies van de commissie houden. Auto te water, bestuurder en zijn hond gered. Op de hoek van de Weesperzgde en de Duivendrechtsebrug te Am sterdam is Zondagmiddag om 4 uur een auto het water in geslipt. De bestuurder trachtte zich uit het portierraam te wringen, maar bleef hangen aan zgn le~en jas. Op het moment, waarop de wagen onder de wateroppervlakte verdween, wist men hem echter een touw toe te werpen, met behulp waarvan hij zich uit de auto wist te bevrgden. Een hondje, dat hij bij zich had, had zich zelf weten te redden. door: Mary Burchell 39 Elliott had, de enkele keren dat hg Marcia genoemd had, dit met afkeer gedaan en alsof hij tot geen prijs met haar wenste te huwen. Maar Teresa was niet zo naïef om niet te weten dat een afgewezen en beledigde min naar, zyn houding niet ogenblikkeiyk zou kunnen veranderen, als hg weer in genade werd aangenomen. „Het is maar de vraag, hoeveel hij nog voor haar voelt en in hoever re zy dat gevoel weer op kan wek ken", dacht Teresa, en toen niet geheel terzake dienend: „Hoe dan ook, ik geloof niet dat ze hem ge lukkig zou kunnen maken. Marcia zou geen enkele man gelukkig kun nen maken, laat staan dus Elliott" Ze wist niet precies waarop ze afgezien van puur vooroordeel de ze laatste conclusie baseerde. Maar haar instinct zei haar, dat Elliott een trots en hartstochteiyk man was, met weinig, maar diepgewortelde af fecties. Als ze met hem trouwde, zou Marcia op een manier die hij nu nog niet kon vermoeden de situa tie tot haai- eigen vermaak en voor deel uitbuiten. Maar aan de andere kant, wie was zij om de weg te dur ven versperren, wanneer het meisje dat hy werkelyk begeerde Marcia was? Het was bespottelgk zich met de gedachte te vleien, dat 2e in alle intimiteit een man begreep, die ze nog geen vier en twintig uur kende. In feite, hield Teresa zichzelf met weerstrevende eerlijkheid voor, is de hele kwestie, de wanhopige wil hem vast te houden en voor jezelf de re denen te vinden, waaróm je dat wilt. De gong voor de lunch niet zo'n rijk en overdonderend geval als die welke door het huis van de Burderns weerklonk onderbrak op dit mo ment haar overpeinzingen en Teresa die niet de minste behoefte aan eten had, was genoodzaakt naar beneden te gaan. Tot haar onuitsprekelgke opluch ting was Marcia niet aan de. lunch en daar haar neef Alec nooit midden op de dag: thuis kwam, waren er alleen haar tante en oom met wie ze reke ning te houden had. „Zo, Teresa, vertel me eens alles over die merkwaardige geschiedenis van jou en de Burderns", luidde de begroeting van haar tante. Mevrouw Vaylon was een knappe, klaaglgke, nogal vage vrouw, die niet zo fonzinnig was als ze zelf dacht, noch op verre na zo zot als ze zich voordeed. „Ach, er is niet veel te vertellen, tante Lydia", protesteerde Teresa met een nerveus lachje. „Ikik was verdwaald, ziet u, gistermiddag in de heuvels. En Elliott Burdern kwam toevallig langs", ze hoopte dat dit klonk als of ze oude vrienden waren, en hg stond er op dat ik met hem mee naar huis zou gaan, omdat ik tamelgk nat en verkleumd was en we een heel stuk dichter bg zijn huis waren dan bg het mynehet uwe, bedoel ik. En „Houd op met dat „en" kind. Kan je geen ander woqrd bedenken om je zinnen te verbinden", vroeg haar tan te. „Je hebt het In de laatste vgf se conden vgfmaal gebezigd. Nu dan, Elliott nam je mee naar huis. Wat toen?" „Nou, toen waren ze zo vriendelijk me te vragen, er de nacht te big ven". „Maar waarom", wilde haar tante weten. „Ik vond het een allerdwaaste mededeling, die de jonge Burdern ons door de telefoon deed". Ze sprak alsof Elliott een boodschap penjongen was. „Waarom kon hg je niet thuisbrengen in één van hun au to's? Ze hebben er een half dozijn, is het niet?" „Dat weet ik niet", bekende Tere sa op onderworpen toon. „Ik ben er zéker van. Ze horen he lemaal tot de mensen, die er een voor elk lid van de familie hebben en een tje extra voor de Zondagen". „Dat zijn er dan nog maar vgf", zei haar echtgenoot. „Niet met die van Chad erbij. Hy kan de zgne niet mee hebben geno men", antwoordde mevrouw Vaylon onbewogen. „Nu, hoe dan ook, je overnachtte er, Teresa, met of zonder reden. En toen?" „Toen verloofde ik me met Elliott", zei Teresa met alle „sang froid" waarover ze beschikte. „Hoogst merkwaardig", zei haar tante, terwijl haar oom zgn keel schraapte en opmerkte: „Ik vrees, dat je zeer onberaden te werk bent gegaan, Teresa. Na- tuuriyk is de jonge Burdern, financi eel gesproken, wat men een prachti ge party kan noemen „Vangst", verbeterde zgn vrouw bedachtzaam. Maar je kunt hem onmogelijk goed kennen. Het is jaren geleden, sinds je het laatst bij ons logeerde en ik zie niet in hoe je hem verder ont moet zou kunnen hebben". „Ze hadt hem waarschgnlgk nog nooit vóór gistermiddag gezien droeg mevrouw Vaylon haar steentje bij..Had je hem ooit eerder ontmoet, Teresa?" (Wordt vervolgd» De R.A.F. heeft met een speciaal voor dit doel ingerichte Hastings, een twee-wekeiykse luchthospitaaldienst geopend tussen het Midden- en Verre Oosten, en het Lyneham vliegveld, Wiltshire, Engeland. Hiermede worden gewonden naar het vaderland teruggebracht. Met een speciaal toestel wordt een brancard uit de Hastings geladen. Loonsverhoging verantwoord indien alle krachten worden gericht op verhoging der productie. Completerende maatregelen in uitzicht gesteld. De regering heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de toegezegde nota van de loonpolitiek. De rege ring zegt daarin: Sedert begin Augustus zijn door de interdepartementale lonen- en pry- zencommissie met de Stichting van de Arbeid besprekingen gevoerd over het vraagstuk der lonen en prgzen. Hierbij is gebleken, dat de recente in ternationale spanningen door haar economische consequenties niet zon der invloed op het prijspeil hier te lande zgn gebleven. Naar aanleiding van deze bespre kingen is de regering tot de slotsom gekomen, dat de door de Stichting van de Arbeid naar voren gebrachte wenselgkheid de lonen met 5 pet. te verhogen, ter wille van het behoud van rechtvaardige sociale verhoudin gen, in beginsel moest worden onder schreven. Hierbg is overwogen, dat de sedert 1 Januari van dit jaar op getreden toeneming der kosten van levensonderhoud niet ver beneden de pet. blgft, terwgl het verloop -op de wereldmarkt een stijgende tendez vertoont. De regering heeft dan ook begin September besloten, dat door het col lege van rgksbemiddelaars een be schikking zou worden genomen, ten einde een loonsverhoging van 5 pet. te effectueren, met inachtneming van het vermelde maximum. De regering acht deze begrenzing gewenst, omdat de toegekende loon- byslag slechts tot strekking heeft de styging van de pryzen der eerste le vensbehoeften te compenseren. De regering heeft zich gerealiseerd, dat het Invoeren van een maximum een nivellerende werking op do Ionen heeft, doch zg heeft gemeend dit na deel te moeten aanvaarden, zulks mede met het oog op de financiële consequenties, welke voor het staats budget aan een verhoging zonder het stellen van een maximum zouden kunnen zgn verbonden. Vermeld kan worden, dat van een 20-tal bedrgfstakken verzoeken om dispensatie zgn ontvangen. Deze ver zoeken hebben een schorsende wer king, wordt er afwijzend op beschikt, dan moet de bgslag met terugwer kende kracht worden uitgekeerd. Voorts is door het College van Rgksbemiddelaars bepaald, dat het geoorloofd is een bgslag binnen de hiervoren vermelde grenzen toe te kennen aan werknemers, wier loon niet is geregeld bg collectieve ar beidsovereenkomst of bindende loon regeling. Tenslotte is door het college voor werknemers beneden de 23 jaar de bgslag in een geleidelgk opklimmen de schaal geregeld. Als complement van de hierboven besproken looutoeslag acht de re- fermg, in overeenstemming met de tichting van de Arbeid, het noodza- keiyk, dat ten aanzien van verschil lende sociale voorzieningen, overeen komstige maatregelen worden ge troffen. Besloten is de maxima inge volge de overbruggingsregeling en de normen van de sociale bgstandsre- geling met 5 pet. te verhogen. COMPLETERENDE MAATREGELEN. Voorts zal bevorderd worden, dat op korte termgn bg de Tweede Ka mer een tweetal ontwerpen van wet worden aanhangig gemaakt, strek kende tot: le verhoging van de bij slag, welke wordt verleend op de ouderdoms-uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening. Voorgesteld zal worden deze bg slag, welke thans 5 pet. bedraagt, te verhogen tot 10 pet. 2e. Verhoging van -de kinderbijslag voor de loonar beiders met 5 pet., zulks van het eerste kind af. 3e. Verhoging van de bijslag, welke wordt verleend op de invaliditeits- en weduwenrenten inge volge de invaliditeitswet, de toesla gen op die renten 100 pet toeslag en gezinstoeslag) en de kinderbijslag in gevolge de kinderbijslagwet voor in validiteits-, ouderdoms- en wezenren tetrekkers. Voorgesteld zal worden ook deze bgslag van 5 pet. te verho gen tot 10 pet. 4e. Verhoging van de loongrens Voor de ziektewet en de in validiteitswet van 4500.-tot 4680. 5e. Verhoging van het dag loon, dat bg verschillende sociale ver zekeringswetten voor de berekening van de premie en de uitkeringen in aanmerking wordt genomen, van 12 tot 13. In het algemeen moge hieraan wor den toegevoegd, dat de regering zich er van bewust is, dat de boven be sproken maatregelen extra-lasten op het bedryfsleven leggen, met alle con sequenties van dien. Zy is dan ook van mening, dat de sociaal gerecht vaardigd te achten verhoging van 't loonpeil economisch verantwoord is, omdat zy vertrouwt, dat allerwegc met inspanning van alle krachten zal worden gestreefd naar een verdere opvoering van de productie en van de arbeidsproductieviteit. Hel Wereldgebeuren Na een halve dag vergaderen (in New York) heeft de Noord Atlanti sche Raad, bestaande uit de ministers van buitenlandse zaken uit de lan den aangesloten bij het Noord Atlan tisch Pact (afgekort 90k wel Nato genoemd), besloten zgn zitting te verdagen en óver tien dagen, dat is medio deze week, weer bijeen te ko men. Hiermede is de gedelegeerden gelegenheid gegeven om ruggespraak te plegen met hun respectievelgke re geringen over een der voornaamste punten van de agenda van deze Raadszitting, het vraagstuk van de opneming van Duitsland in een inte graal Atlantisch leger. Men bedenke wel, welke consequenties de oprich ting hiervan inhoudt: een prgsgeven van een militair-politieke souvereini- teit. Deze adempauze gedurende de zit ting heeft een tweeledig doel: voor- namelgk de Fransen is thans gele genheid gegeven om de publieke opi nie in hun land te wennen aan, even tueel te winnen voor het idee dat Duitsland straks opgenomen zal wor den in dat Natoleger, ter verdediging van Europa tegen een mogelijke aan valler. Het andere doel van deze verda ging is vermoedelgk om zich eens goed te bezinnen op de voorstellen van Acheson, die hijzelf revolution- nair wil noemen: voor 't eerst in de geschiedenis heeft Amerika zich be reid verklaard troepen te stationne ren in Europa. Men kan niet anders zeggen dan dat het een wijs besluit van de Raad van het Noord Atlantisch pact is ge weest om liever de conferentie te ver dagen dan het doel op te geven. Dit besluit heeft een zware verantwoor delijkheid gelegd op minister Schu- man en de Franse regering, die als vrijwel enige stem in het Nato-kapit- tel om principiële en practische re denen de Noord Atlantische strgd- macht blokkeert. Er is geen twijfel aan, dat door België en enige andere landen, die Frankrgks zijde kozen, zwakkere bezwaren zgn opgeworpen, maar deze berusten uitsluitend op constitutionele gronden, aangezien bg aanvaarding van 'n gemeenschap pelijk commando een deel der souve- reiniteit opgegeven moet worden. Na ruggespraak met de verschil lende regeringen kunnen deze proble men opgelost worden. Frankrijk is daardoor momenteel in een uiteraard geïsoleerde positie gekomen. Op de zitting in het begin van de vorige week is er geen nieuw voorstel ter ta fel gebracht, teneinde Frankrijks po sitie te vergemakkelgken. Zoals een der delegaties zich uitdrukte, is de toestand nog uiterst moeilgk, want zowel het principe als de practijk van 'n geïntegreerde Nato-strgdmacht is afhankelijk van de beslissing om trent Duitslands herbewapening. Door de beslissing dienaangaande te beperken tot het principe van een Nato-strijdmacht en de Duitse kwes tie pas in een latere phase aan de or de te stellen, had men de Franse be zwaren kunnen omzeilen, maar dit was onbevredigend en onaanvaard baar voor de overweldigende meer derheid der delegaties, inclusief En geland. Men hoopt dat de kans op verwe- zenlgking van het plan bevorderd wordt door verdaging der conferen tie. Concreter resultaten zgn bereikt ten aanzien van de Duitse herstel betalingsproblemen en andere kwes ties van deze aard, waaromtrent de grote drie Dinsdag een tweede be spreking met de Benelux-landen ho pen te hebben. De Nato-landen zijn inmiddels verheugd over de onderte kening van de Europese Betalings unie in Pargs. Men beseft, dat de voor elk land in het betalingsplan vastgestelde quota tengevolge van het bewapeningsprogramma dras tisch herzien dienen te worden. Het belangrgkste is evenwel, dat de deel nemers aan de Europese Betalings unie, die niet behoren tot de landen van het Noord Atlantisch Pact, aan de Betalingsunie blgven deelnemen. Op de agenda geplaatst van V.N.-assemblee. Rusland heeft Vrydag de secretaris-generaal der V.N. gedetailleerde beschuldigingen over beweerde agressie tegen China door de V.S. doen toekomen. De Russische aanklacht verzoekt om snelle actie om de Ame rikaanse politiek in het Verre Oosten, die „een ernstige bedreiging van de internationale vrede" wordt genoemd, te vergdelcn. De aanklacht veroordeelt de „blok kade" van Formosa en „het bom barderen en beschieten van gebied in Mandsjoerije door Amerikaanse vliegtuigen" De Sovjetrussische klacht over „de Amerikaanse agressie*tegen Chi na" is door de agenda-commissie voor opneming in de agenda van de algemene vergadering aanvaard. De 93. Het lot van de op de rug van Jimmy Brown verdwenen meneer Babbel ging de andere Jury-leden zó ter harte, dat zij er geen gras over wilden laten groeien. Met him auto zetten zg de achtervolging in, zich er niets van aantrekkend, dat de wagen zijn weg moest vervolgen over het zandweggetje, dat de aap had gekozen om weg te vluchten van het parcours. De snorrende wie len wierpen een grote stofwolk op, die lang bleef hangen boven het landschap, want het was wind stil die dag. commissie stelde een besluit om trent de plaatsing op de agenda van de kwestie Formosa zoals door de V.S. voorgesteld, uit. Warren Austin verklaarde, dat de V.S. zouden stemmen voor opneming van de Sovjetrussische beschuldi ging in de agenda, in overeenstem ming met het gebruikelgke stand punt van zgn delegatie, dat elke klacht diende te worden gehoord. De gedelegeerde van nationalis tisch China, dr. Tsiang, verzette zich tegen opneming van dit punt en be toogde, dat er niet het minste be- wijs bestond ter staving van de klacht. De commissie voegde de kwestie aan de agenda toe met 11 stemmen tegen één bg twee onthoudingen. Dr. Tsiang stelde de commissie voor, de kwestie Formosa op te schorten, omdat hg nog wachtte op instructies van de nationalistische regering. De commissie willigde het verzoek in met 5 stemmen tegen één (Australië) bg acht onthoudingen. Vliegongeluk in Zweden eiste 10 slachtoffers. Zaterdag is te Karlstad (West- Zweden) een nieuwe Britse „Avro Anson" neergestort en in brand ge vlogen. De piloot en negen passagiers kwamen in de vlammen om. Het toe stel, dat Woensdag was afgeleverd, had kranten uit Stockholm naar Karlstad vervoerd en zou met negen passagiers naar de Zweedse hoofd stad terugkeren. Het verongelukte echter enkele ogenblikken na de start.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5