PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.N.- troepen vorderen gestaag BILT Britse compagnie werd „per vergissing" gebombardeerd J' r HET VOLK VAN NIEUW-GUINEA KIEST VOOR NEDERLAND MINISTER STIKKER ZIET DE KRACHT DER V.N. TOENEMEN WALCHERSE DIAKENEN DER HERVORMDE KERK BIJEEN DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No.225 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie. F van de Velde en F B den Boer AdJ W de Pagter Hoofdred G. öallintyn PI verv. W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; 3.90 d Sw.; fr p d 1 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 Sept. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels): van 1—5 .regels t 1.—. iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlisslngen Walsti 58- -60 tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63. tel 2475 (bg.g 2228); Oostburg Pr Maurltsstr 12. tel 102; Terneuzen Brouwerljstr. 2; Zierik2ee N Bogardslr C ICg-JeLje In Seoel wordt hardnekkig weerstand geboden. Het afgelopen weekend zijn de troepen van de Ver. Naties op Korea gestaag gevorderd. In het Zuid-Oosten zijn de Amerikanen in 48 uur 80 kilometer opgerukt op weg naar Tsjindjoe. Op alle fronten aan de West kant van de verdedigingslinie in het Zuid-Oosten trokken de troepen der V.N. 15 tot 25 kilometer op. De legers, die van het Zuidelijke bruggen hoofd het schiereiland intrekken zijn nu nog een kleine 120 kilometer ver wijderd van de troepen, die twee weken geleden by ïntsjon landden en naar het Zuiden trekken. In Seoel zijn nog steeds strijdkrach ten der Noordelijken verschanst. Er wordt volgens een Reutertelegram uit Tokio een zwaar bombardement over wogen. Door het uitstrooien van pam fletten zou de burgerbevolking hier voor gewaarschuwd worden. De Noordkoreanen zouden eerst worden opgeroepen zich over te geven. Meer dan 150 Britse soldaten zyn Zaterdag aan het front bij Waegwan ten Westen van de Naktong gedood of gewond door bommenwerpers van de Verenigde Naties en aanvallende Noordkoreanen. De vliegtuigen waren uitgezonden om de Britten te steunen, doch bij ver gissing wierpen zy hun bommen op de Britten. Na de mislukte luchtaanval vielen de Noordkoreanen aan. De Britten, bestaande uit twee com pagnieën Schotse Hooglanders, hadden even te voren heuvel 282 in het gebied van Sinboendong genomen en vroegen steun van de artillerie om de Noordko reanen. die zich gereed maakten voor een tegenaanval, uit te schakelen. De Amerikanen hadden echter hun ka nonnen teruggetrokken. Daarom vroegen de Britten steun van vliegtuigen, doch ondanks de dooi de Engelsen uitgezette markering wierpen de vliegtuigen hun bommen Onderzoek naar gedragingen van subst. officier van justitie Van strafbare feiten tot dusverre echter niets gebleken. Het ministerie van Justitie ver strekte ons de volgende mededeling: „Naar aanleiding van berichten, dat onregelmatigheden zouden zijn gepleegd door een justitieel ambte naar in het centrum van het land, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat reeds een uitgebreid onderzoek is ingesteld naar de gedragingen van bedoelde functionaris, welk onder zoek nog niet geheel is voltooid. Hierbij is niets gebleken van straf bare feiten. In afwachting van de re sultaten van het onderzoek zal be doelde autoriteit voorlopig niet in functie zijn". Het A.N.P. tekent hierbij aan de hand van ingewonnen inlichtingen aan: De hierbedoelde autoriteit is de substituut-officier van Justitite te Utrecht, mr. K., die een zekere ver maardheid heeft gekrgen door zijn energiek optreden tegen de veesmok kel tussen Nederland en België in de tjjd, dat hij als subst.officier van Justitie te Breda werkzaam was. te ver achterwaarts. Napalbommen met benzinegelei en machinegeweer vuur van de boordschutters richtten grote schade aan. Een half uur na de aanval kwamen de Noordelijken opzetten en hernamen de heuvel. Zwaar geschut van de Noordelijken zond zijn granaten achter de Britse linies en trof de Rode-Kruis- soldaten, die de gewonde Britten over de Naktong voerden. De Amerikaanse zaakgelastigde te Londen heeft Zaterdag namens de Amerikaanse regering en het Ameri kaanse volk premier Attlee een bood schap gezonden, waarin diep leedwe zen wordt betuigd over ver-liezen, wel ke Britse troepen op Korea hebben ge leden ,,als gevolg van een tragische vergissing van Amerikaanse lucht strijdkrachten". Loonbelasting in Amerika wordt met 20 verhoogd. President Truman heeft de nieu we belastingwet, die Vrijdag door 't Congres werd aangenomen, getekend. Per 1 October zal van alli salaris sen en lonen 20 meer belasting geheven worden tot een totaal van 4,7 milliard dollar, die besteed zal worden voor de strijd in Korea, het algemeen herbewapeningsprogram en de bestrijding van de inflatie. Togliatti (van de Komin- form) acht vrede mogelijk. Oorlog niet onvermijdelijk. Palmiro Togliatti. de Italiaanse communistische leider, die met Tho- rez als de woordvoerder van de Kom- inform YVest-Eufopa wordt be schouwd, heeft Zaterdag in zijn or gaan „Unita" verklaard, dat oorlog niet onvermijdelijk is als de mensen beseffen, dat regimes van verschil lende sociale instelling vreedzaam naast elkaar kunnen bestaan. „Oorlog, noch burgeroorlog zijn onvermijdelijk", zo zeide hij. „Regimes van verschillend sociaal karakter kunnen en moeten thans naast elkaar bestaan. Zij moeten in vrede samenwerken en van elkaar leren en behoeven niet noodzakelijk oorlog met elkaar te voeren. Dit is de nieuwe idee, dje wij moe. ten propageren en die wij boven alles moeten stellen". Huiseigenaren willen nu 25 pCt. huurverhoging. Door de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren is een adres gezon den aan de raad van ministers, waar in met de meeste aandrang wordt verzocht het percentage der algeme ne huurverhoging te stellen op 25 en de datum van inwerkingtreding der wet tot huurverhoging op zo kort mogelyke termijn te bevorderen. De Bond wijst er op, dat tengevol ge van de verscherpte politieke te genstellingen en de oorlog in Korea de prijzen van tal van bouwmateri alen in sterke mate zijn gestegen, terwijl daarenboven wederom een nieuwe loonsverhoging van 5 van kracht is geworden. Het gevolg van een en ander zal moeilijk anders kunnen zijn dan een verdere styging van de pnderhoudskosten. Vannacht maans verduistering. In de nacht van Maandag op Dinsdag zal er voor de tweede maal dit jaar een maansver duistering optreden. Het tijdstip der verduistering is niet zo gun stig als op 2 April jl. De ver duistering zal totaal zijn en wel van 4 uur 54 min. tot 5 uur 40 min. Zij begint om 3 uur 32 min., is totaal van 4 uur 54 min. tot 5 uur 40 min. en eindigt om 7 uur 02 min. Huisschilder speelde voor „hoorn des overvloeds". Donderdag werd een straat in het Zuid-Franse stadje An tibes in rep en roer gebracht door een dronken fietser, die, terwijl hij met moeite zijn stuur kon houden,«briefjes van 10.000 francs en goudstukken achter zich uitstrooide. De biljetten en de goudstukken waarmee de gulle fietser zo kwistig omsprong, vertegen woordigden een fortuintje van vier millioen franc. Sommigen meenden in deze „hoorn des overvloeds" een huisschilder van Antibes te herkennen. Men denkt, dat hij een „geheim spaarpotje" heeft ontdekt in een huis, waarin hij werkte. „Evertsen" nam deel aan operaties bij ïntsjon. Een antwoord op de vraag, of de Ne- dèrlandse torpedoboot jager „Evert- sen" aan de grote invasie bij ïntsjon heeft deelgenomen, is Zaterdag ge geven door een woordvoerder van de Amerikaanse marine, die te Wash ington hulde heeft gebracht aan de hulp, die door' „Britse, Canadese, Australische en Nederlandse sche pen bij de landing by ïntsjon" is eg- geve n. School door brand vernield. Zaterdagavond brak er brand uit in de openbare school te Eerbeek. De brand liet zich direct ernstig aanzien, zodat onmiddellijk groot alarm werd gemaakt. De brandweren uit Brum- men, Apeldoorn, Loenen en Eerbeek bonden de strijd tegen de geweldige vlammenzee aan. Om half negen was men het vuur meester. Het laatst ge bouwde gedeelte van de school, vier lokalen omvattend, werd door de brand volkomen vernield- Wij kennen de Nederlanders èn de Indonesiërs. „Ik ben in Australië geweest. Ik weet hoe in de Ver. Staten de houding is jegens de gekleurde rassen en ik ken Nederland. Hoe de IndoncVrs ons zouden besturen weten wij uit de periode van de Japanse overheersing. Dit, de houding van de diverse rassen en volken, die i,n aanmerking zouden komen om ons Papoea's op te heffen uit de tegenwoordige toestand doet ons verre de voorkeur geven aan de Nederlanders als voogden. Bij hen zyn wij er ook zeker van, dat van „kolonialisme" geen sprake is." Dit zeide Zaterdag op een pers conferentie in Den Haag de Iriaan N. Jouwe, lid van de „Centrale Iri- aanse. politieke vertegenwoordiging", die thans in Nederland vertoeft om de wensen van zyn groep in ruimere kring kenbaar te maken. Hij deelde mede, dat de heren J. Ariks, Kasiepo en Abdoellah Arfan binnenkort uit Nieuw.Guinea naar Nederland zullen vertrekken en met hem, Jouwe, samen een delegatie zullen vormen, die de belangen der Papoea's bij de Nederlandse regering zal behartigen. Deze delegatie, waar voor de kosten door de Iraanse be volking zijn bijeen gebracht, wordt 6 October in Nederland verwacht. Zal zo luidde een vraag nu volgens de berichten de Republiek Indonesië haar aanspraken op Nieuw-Guinea in het buitenland zal laten toelichten door een speciale commissie, daar iets tegenover wor den gesteld, doordat deze Iriaanse delegatie zich ook naar het buiten land, byv. Lake Success, zal bege ven Dit ligt inderdaad in de bedoeling, antwoordde de heer Jouwe. Overi gens, zo voegde hij hieraan toe, heb ben wij geen enkel bezwaar tegen de voorlichting van Indonesische zijde volgens het democratische beginsel heeft een ieder het recht zijn denk beelden te propageren. Het gaat er alleen om. de wereld duidelijk te ma ken wie het gros van de bevolking in Nieuw-Guinea achter zich heeft. Er zijn naar schatting een -millioen Papoea's, waai-van ongeveer 30 politiek bewust kunnen worden ge noemd. Volgens de heer Jouwe be loopt het aantal, dat geporteerd is voor een aansluiting bij de Republiek Indonesië, nog geen 6000. WAAROM VOOR NEDERLAND Waarom de grote meerderheid der bevolking voor het aai~-—van het Nederlandse bestuur voeic Onze keuze is niet moeilijk, luidde het antwoord op deze vraag, ook niet voor de eenvoudige mens in' de kam pong, die ogen heeft, waarmee hij ziet ca voelt wat goed is en wat slecht is. Wij kennen namelijk het Nederlandse bestuur zowel als het Indonesische bestuur. Wij leerden een zelfstandig Indonesisch bestuur kennen in oorlogstijd, toen er geen Nederlanders meer waren. De Indone sische bestuursambtenaren hebben zich toen herhaaldelijk schuldig ge maakt aan alle mogelijk onrechtvaar digheden. Wij zijn dit nog niet ver geten. Indonesië ligt niet ver af van Nieuw.Guinea. En wy weten ook wel ke moeilijkheden zich daar voordoen bij het besturen van het land. Wy wensen een dergelijk bestuur voor ons land niet. Wij wensen een goed bestuur. En dat is het Nederlandse bestuur. Wy wensen ook niet verloren te gaan in een millioenen bevolking van Indonesiërs, waarvan het grootste deel Islamitisch is. terwijl wij voor Let grootste deel Christen zijn. Er zijn 17.000 Islamieten in Nieuw- Guinea en 240.000 Christenen. Wij zijn geen Indonesiërs. Wij zijn Papoea's en wy zyn er trots op, even als u er trots op bent Nederlander te zijn. Wij voelen ons verwant met de Melanesiërs en Polynesiërs. Wij voelens ons één met hen. Wij Pa poea's voelen ook, dat de taak van Nederland in Nieuw-Guinea niet is beëindigd en dat Nederland verder dient voort te gaan met het open leggen van het land en het opvoeden der bevolking. Prijsondrijving bij dagelijkse levensbehoeften Controledienst maakte in 100 gevallen proces-verbaal op. Naar wy vernemen heeft by het nagaan van het prysverloop bij in dustrie en handel de Economische Controle-dienst zich in de afgelopen 14 dagen in het bijzonder gericht op die sectoren van het bedrijfsleven, welke voor de voorziening van de dagelijkse levensbehoeften van over wegend belang zyn. Een groot aan tal onderzoeken werd Ingesteld in de levensmiddelen-, textiel-, schoenen-, huishoudelijke artikelen- en rijwiel branche. Uit deze onderzoekingen is geble ken, dat in ongeveer honderd geval len vermoedelijk van ongemotiveer de prijsverhoging sprake is. op grond waai van tegeh de desbetreffende be drijven proces-verbaal is of zal wor den opgemaakt. In ruim 30 gevallen bleken groot-, zowel als kleinhandel hun procentuele winstmarge te heb ben verhoogd, terwijl in vele andere gevallen bij gestegen inkoopsprijzen de procentuele winstmarges werden gehandhaafd, hetgeen uiteraard on geoorloofd prijsverhogend effect heeft. Deze omstandigheden deden zich in het bijzonder voor bij de arti kelen breiwol, wollen dekens, trico tages en metalen huishoudelijke ar tikelen. In enige gevallen moest op getreden worden tegen het vragen van in feite zwarte prijzen voor rij wielbanden. Tegen enige fabrikanten wordt pro- ves-verbaal opgemaakt wegens het voorschrijven aan de handel van te hoge consumentenprijzen! Daarnaast zyn bij enkele fabrikanten nadere on derzoekingen gaande, aangezien ver moedelijk sprake is van een grotere verhoging van de prijzen dan kost prijs-technisch verantwoord is. Het betreft hier o.m. enkele levensmid delen- en confectiebedrijven, schoen fabrieken en fabrieken van metalen huishoudelijke artikelen. De economische controledienst zal zijn activiteit, op het gebied van de levensmiddelen, in nauwe samenwer king met de C.C.D., met kracht voortzetten. Stichting van de Arbeid pleit voor 5 ook boven de 3600.— In vei-band met de aanstaande par lementaire gedachtenwisseling over de loonpolitiek, heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid zich in een adres tot de leden van de Tweede Kamer gewend. In dit adres dringt de Stichting er op aan in de vorm van een vergunning toe te staan, dat ook boven de 3600, de lonen met maximaal 5 zullen kun nen worden verhoogd. De Nederlandse oorlogsgraven-stiehting heeft een begin gemaakt met de verzorging der graven van Nederlanders, die in Duitsland zyn gestorven. Op het kerkhof in HamburgOhlsdorf heeft een Nederlandse missie 600 witte kruizen geplaatst, waarop de Nederlandse kleuren boven de namen zyn aangebracht. Nederlands standpunt uiteengezet in de Assemblee. voor 1917 deel uitmaakte van het program van het internationale com munisme, maakt thans deel uit van het Sowjet-plan tot wereldoverheer sing en is ten dienste gesteld aan het Russische imperialisme. De afgelopen vijf jaar brengen geen reden tot juichen. Dit jaar ech ter zal zyn eigen belangrijke plaats in de geschiedenis innemen, want hoewel de idealen van San Francisco niet verwerkelijkt zijn, zijn wij er in geslaagd de overweldigende meerder heid der leden van de V. N. bijeen te brengen in een actie tegen de specta culaire herhaling van de misdaad van agressie, waarvan wij allen nog de bedroevende herinnering bij ons dra gen. Het is duidelijk, dat ik thans op Korea doel. Sinds 1945 is er veel verloren ge gaan, doch wij hebben het bewijs ge geven. dat de Verenigde Naties, voor het éérst in de geschiedenis, bereid en in staat zijn tot collectief hande len ter verdediging van de beginse len van het Handvest. Minister Stikker bracht hulde aan de Amerikaanse soldaten, die zonder aarzelen bereid waren de spits af te bijten. Aangaande de Chinese vertegenwoordi ging stond het de leden vrij van mening te verschillen. De regering van Neder land had met 15 andere regeringen de Chinese volksrepubliek erkend. Het was normaal dat er na een regiemwisseling een periode van onzekerheid volgde. De ze kwestie stond echter los van Korea. Men diende het gevaar voor de wereld, voortvloeiend uit de Koreaanse crisis, niet te vergroten door het te verbinden met de kwestie van de Chinese vertegenwoor diging. „Indien Indonesië zou verzoeken lid van de Verenigde Naties te mogen worden, zou Nederland het zich tot een eer rekenen de aanvrage te steu nen", aldus heeft minister Stikker Zaterdagochtend in de algemene ver gadering der Ver. Naties meegedeeld. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, die de internationa le toestand ernstig noemde, pleitte er 'voor het gevaar, voortvloeiend uit de Koreaanse crisis, niet te vergroten door het te verbinden met de kwestie vaijr de Chinese vertegenwoordiging. Naar onze mening, aldus minister Stikker, zou het een ernstige fout zijn, indien wij het gevoel in vele de len van de wereld, dat een ramp dreigt, zouden toeschrijven aan de statuten van de Verenigde Naties. Het is duidelijk, dat slechts het aan brengen van amendementen aan het Handvest het werkelijke gevaar niet zou verminderen. Niet het Handvest, doch de geest, die sommige leden be heerst, vormt de werkelijke oorzaak van onze bezorgdheid. De toestand is te ernstig om niet openhartig te spreken. De ontrouw van de Sowjet-Unie aan dé geest van het Handvest van San Francisco heeft ons gebracht waar wij nu zijn. De wereldrevolutie, die reeds lang Nederlander op nominatie Commissaris voor vluchtelingen. Naar Aneta uit betrouwbare bron verneemt is de Nederlandse gedele geerde, G. .T. van Heuven Goedhart, één van de zes personen wier namen door het secretariaat van de V.N. aan Trygve Lie zyn voorgelegd in verband met de a.s. verkiezing van een Hoge-Commissaris voor de^vluch- telingen, die door de algemene ver gadering der V.N. moet worden ge kozen. Lie zal uit deze lijst, waarop ook een Amerikaan en een Fransman voorkomen, een persoon kiezen, die hij aan de Algemene Vergadering als candidaat zal aanbevelen. Diaconaal werkverband in de classis Middelburg geslicht De Bogardzaal te Middelburg was Zaterdagmiddag ontmoetingscentrum van de diakenen der Ned. Hervormde Gemeenten binnen de classis Mid delburg. De vergadering, die onder leiding van ds. L. Spijkerboer van Sou burg stond, was samengeroepen om zich te beraden op de vraag wat de diakenen te doen staat in de tegenwoordige situatie. Besloten werd een werkverband te vormen van de Walcherse diaconieën. Referaat van de heer W. J. Hemmes. Als inleider was overgekomen de heer W. J. Hemmes, secretaris van de algemene diaconale raad uit Utrecht, die in zijn inleiding antwoord tracht te te geven op de vraag: Heeft de dia conie nog wel zin. Aan de ene zijde staat het vele werk, dat de financiële krachten der Kerk op een zware proef stelt, aan de andere zijde is er de hedendaagse ont wikkeling van het sociale bewustzijn, de sociale wetten en maatregelen. Er is een gebouw van sociale zorg opge richt, waarin bijkans een ieder een veilige toevlucht kan vinden. De dia conie ondervindt dat vele noden, die zij voorheen op meer of minder geluk kige wijze trachtte op te vangen, thans op andere wijze ondervangen worden. Toch heeft het diaconaat en misschien juist daardoor een diepere zin gekregen. Miste zy in vroeger ttjden vaak de brede visie, die zich dan langs meer particuliere pa den een weg zocht (men denke aan de initiatieven van ds. Heldering enz.) thans ziet de diaconie zich gedwon gen een nieuwe koers te varen. Deze noodzaak zag begin 1940 de toenma lige voorzitter van de Federatie van diaconieën, prof. dr. Slotemaker de Bruine, reeds in toen hij in diaconale krinfi: de heroriën typings commissie in het leven riep. Voordat deze commis sie aan het werk kon gaan, kwamen de Meidagen en daarmede de nieuwe problemen voor ons volk en dus ook voor de diaconieën. Toen bleek, hoe het kerkelijk leven de diaconie onmo- f el ijk kan missen, hoe het diaconale loed kruipt, waar het niet gaan kan. Een wereld van nood kwam voor haar te staan en menige handreiking werd gedaan, ongeacht of de gehol pene nu wel precies beantwoordde aan het befaamde recept van uiter lijke meelevendheid met de gemeente. Voor de Kerk bleken de Dienst des Woords en de Dienst der Gebeden en de Dienst der Barmhartigheid funda menteel te zijn. ANDERE PROBLEMEN. Het was vooral prof. dr. H. Krae- mer, die het oog der Kerk opende voor deze Dienst aan de wereld. Zo liggen de problemen van de diaconie thans niet zo zeer op het plan der armverzorging als wel op het plan van de kindertehuizen, de zorg voor de ouden van dagen, de ziekenhuizen, de zorg voor de ontheemden enz. Aangezien dit werk onmogelijk van een centraal punt uit kan worden ge leid, juicht de federatie het totstand komen van kleinere werkverbanden toe. Dit beoogt de nieuwe kerkorde ook, maar men ken er niet altijd op wachten. Primai» blijft het streven de diaconale arbeid volledig tot haar recht te doen komen in overeen stemming met de nieuwe visie. Aan het einde der vergadering werd besloten tot oprichting van een diaco naal werkverband binnen de classis Middelburg. Aan negen gemeenten werd verzocht een diaken uit haar midden af te vaardigen, om de leiding van dit werkverband te vormen. In de pauze deed de heer Huut, ge delegeerde van de Generale Synode, een dringend beroep op de diaconieën der classis om zich het lot aan te trekken van één der bejaarde ont heemden, uit Oost-Europa, die in een der tehuizen van de stichting Rust huizen zal worden opgenomen. Vele diaconieën zegden spontaan hun me dewerking toe. Truman contra het Huis van Afgevaardigden. VETO OVER WET OP ONDERMIJNENDE ACTIVITEIT President Truman heeft zyn veto uitgesproken over de wet op de con trole van ondermijnende activiteit, die door het Huis van Afgevaardig den met 312 tegen 20 stemmen en door de Senaat met 51 tegen 7 stem men is aangenomen. Op grond van deze wet zouden communistische organisaties gere gistreerd moeten worden en in geval van nood kampen moeten worden in gesteld voor verdachte opstandige elementen. Truman heeft zich op constitutionele gronden hiertegen verzet. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden deed later met grote meerderheid van stemmen het door Truman uitgesproken veto teniet. Zonder debat werd onmiddellijk tot stemming overgegaan, nadat het veto was voorgelezen. Bij Calais Is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag sneeuw gevallen. Gepensionneerd marine officier vermoordde zijn vrouw. En sloeg daarna de hand aan zichzelf. In Xaarden heeft de 64-jarige ge pensionneerd marine-officier K., waarschijnlijk in de nacht van Za terdag op Zondag, zijn tien jaar jon- fjere vrouw met bijlslagen van het even beroofd en daarna de hand aan zich zelf geslagen. Het drama werd ontdekt nadat 'n zuster van K., die had afgesproken Zondagmiddag bij het echtpaar op de thee te komen, op haar bellen geen gehoor had gekregen. Met de buren is zij toen op een ladder, die in de tuin lag, geklommen en zo kon zij zien, dat haar schoonzuster nog te bed lag. Maar men slaagde er niet in de aandacht van de vrouw te trek ken. De politie, die toen gewaar schuwd werd, ontdekte de moord en vond even later ook de echtgenoot levenloos in de badkuip. Hij had de gaskraan van de geyser openge draaid. Omtrent de aanleiding tast men geheel in het duister. De verhouding tussen de echtelieden was goed. Wel was de man de laatste tijd wat zwaarmoedig en ook had de vrouw tegenover kennissen Zaterdagmiddag nog geklaagd, over hun moeilijkhe den om van het peijsioen rond te ko men. Daartegenover staat echter, dat uit een correspondentie van recente datum blijkt, dat het echtpaar plan nen had om in Ermelo een landhuis je te laten bouwen. TOENEMENDE WIND Geldig tot Maandagochtend. Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, en langs de kust tijdelijk harde wind, rui mend naar Zuid-West tot West. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1