Joe Louis moet zijn belastingschuld bijeen slaan Hoe de Nederlandse voetballers in Frankrijk het maken LOU BANDY Acht zijn er in totaal Comediespel voor pers en radio in trainingskamp VLISSINGEN DOET AANVAL OP DOSKO'S LEIDERSPLAATS PROVINCIALK ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1950 Niet allen in het eerste elftal opgesteld. (Door M. J. Adriani Engels) Zodra het vaststond, dat per 1 Augustus jl. de Franse beroepself tallen flrie buitenlandse spelers, evenals de Italiaanse profvoetbalclubs, zouden mogen opstellen in plaats van twee, zoals in de laatste seizoenen, begon nen ze in de araateurlanden Zweden, Noorwegen, Denemarken en Neder land onmiddellijk aan een jacht op de derde toegestane buitenlander. Het werd een jacht op „de derde man", waarby de achtervolging van Orson Welles in de film van die naam nog niéts nas en men heeft in de achter ons liggende zomermaanden in ons land overduidelijk kunnen merken, hoe hard er door de scouts van Franse clubs gewerkt werd, om Nederlandse voetballers, speciaal voorhoedespelers, te lókken. Allerlei namen van min of meer uit- en Engels aanspreekt. Een ander op blinkende landgenoten werden ge- merkelijk feit is het, dat meer dan driekwart van deze Nederlandse aanwinsten als voorhoedespelers wor den gebruikt, zelfs de Vroet, die bij le Havre voorlopig geen kans krijgt op zijn geliefde linkshalfplaats, maar jn het Zweeds-Nederlandse binnentrio Steenbergen—Christiansen—de Vroet (alle drie toegestane buitenlanders naast elkaar staat opgesteld. noemd, vaak ten onrechte, omdat^er helemaal geen sprake was geweest van serieuze onderhandelingen. Een paar maal is het zelfs voorgekomen, dat een Nederlands amateurvoetballer een wonderschoon verhaal over een duur profaanbod uit zijn duim zoog, om reclame voor zichzelf te maken. Tenslotte hebben in Juli en Augus tus acht landgenoten een contract als beroepsvoetballer in Frankrijk gete kend. terwijl verder Lakenberg van Blauw Wit naar Italië ging en de reeds door de KNVB op de proef lijst ge plaatste de Munck noch in Sittardia noch in Ajax. maar in Keulen terecht kwam. waar de Duitsers, ofschoon ze officieel geen beroepsvóetbal kennen, aan hun beste eerste elftalspelers een geldelijke vergoeding mogen geven. De acht neo.profs in Frankrijk zijn v. d. Hart (Ajax naar Lille), de Kubber (VUC naar Bordeaux), Brandes (Feijenoord naar Nimes), Steenbergen en de Vroet (beide van Feijenoord naar Le Havre), Collombon (Sittardse Boys naar Reims), van Geen (Scheve- ningen naar Nantes) en Bauman (ADO naar Nantes. Dat waren er dus tweemaal zoveel als vorig seizoen, toen de Harder (Bor deaux). Appel (Reims), van Lent (Lille) en Timmermans (Nimes) de grote stap gewaagd hadden, maar het waren er nog heel wat minder dan het aanvankelijk scheen, toen de namen van van 't Hooft, v. d. Hoeven. Stoffe- len. Clavan, Tolmeijer. Tjepkema en de vier DOS-spelers Temming, Krom- mert. Bogert en Visser genoemd wér den. Misschien komt er nog wel de een of ander bij St. Etiénne b.v. probeert Rijvers te krijgen doch met de overgang van twaalf Neder landse amateurs in veertien maanden tijds naar het Franse professionalisme is er toch reeds een vrij groot „Neder lands legioen" gekomen in de Franse competitie, waarin de ex-ADO'er Vreken, die omstreeks Dolle Dinsdag uit ons land vluchtte, reeds vijf sei zoenen in de tweede klasse speelt,- eerst voor Monaco, tegenwoordig voor Nantes. ZES GROEPJES VAN TWEE MAN. Merkwaardig is het. dat deze twaalf Nederlanders zich in zes groepjes van twee man verdeeld hebben over zes clubs, zodat ze in hun nieuwe omge ving steeds steun aan een landgenoot hebben en niet zo „alleen op de we reld" staan als vorig seizoen de Har der, die nog steeds geen dertig woor den Frans spreekt, bij zijn debuut In i - Bordeaux, waar de Franse trainer hem merkbaar in het grint heen en weer in een mengelmoesje van Frans. Duits I bewegend, luistert naar VAN DER HART FAALDE. Men zou zich vergissen, door te den ken, dat de twaalf Nederlandse profs direct allemaal een plaatsje gekregen hebben in. het eerste elftal van hun nieuwe Franse club. Dat is geenszins het geval: op de eerste competitiedag waren er acht van hen opgesteld, op de tweede competitiedag slechts zes en op de derde competitiedag weer acht, maar het ziet ernaar uit, dat iemand als v. d. Hart. die in ons land be schouwd werd als bijna gelijkwaardig aan Terlouw, het in dit seizoen niet verder zal brengen dan het tweede elf* tal van Lille, terwijl Brandes zijn han den zal mogen dichtknijpen, als hij in de helft van Nimes' wedstrijden wordt opgesteld. Collombon, van Lent en de Kubber hebben het nog helemaal niet tot een competitiewedstrijd gebracht al hebben hun nieüwe clubs hen wel eens in een oefenwedstrijd een kans gegeven. Ze zijn nog niet voldoend^ geacclamatiseerd. Van deze twaalf Nederlanders hebben de Harder (vóór de oorlog), de Vroet, Timmermans, Brandes. Appel en Steenbergen officieel het oranjeshirt gedragen, ofschoon dat voor de beidé laatstgenoemde slechts één enkele maal het geval geweest is. Geen van hen maakte tegen het einde van het vorig seizoen nog deel uit van de „Ne derlands elftalclub" bij de bijeenkom sten van onze 25 beste spelers in VUC's wondertent, waar alleen de Ajaxspil v. d. Hart een vaste klant was. Des te vreemder is daarom het falen van deze speler in Lille ,dat hem ïn diverse oefenwedstrijden en ook in de eerste competitiewedstrijd opstelde om ten slotte tot de teleurstellende ontdekking te komen, dat hij als stopperspil voor alsnog te langzaam was in het hoge Franse tempo. VAN GEEN VIEL MEE. Misschien zal v. d. Harf, die zeer consciëntieus traint, op den duur die fout te boven weten te komen, doch de even jonge spil van het tweede elftal, Guy Poitevin, die na hem ge probeerd werd, bleek in de competitie tot dusverre zo'n succes dat v. d. Hart's opvolger zich voorlopig veilig op de spilplaats van het eerste elftal genesteld heeft. Daar komt bij, dat het harde Franse profspel reeds diver se Nederlanders geblesse.erd heeft doen worden; Brandes, v. d. Hart en de Harder. Laatstgenoemde probeerde het óp 10 Sept. weer eens na 3 maanden voetbalvust wegenseen knieblessure, doch „Bertuuus" was geen schaduw van zichzelf en zal voorlopig door moe. ten gaan met fietsen als de remedie, die zijn dokter hem voor zijn knie heeft voorgeschreven. De twee spelers, die het tot dusverre hef béste doen in dit Franse seizoen, zijn Timmermans en van Geen. Laatst genoemde, die uit de Nederlandse tweede klasser Schèveningen is over gegaan naar de Franse tweede klasser Nantes, treft natuurlijk min,der sterke tegenstanders dan onze andere land genoten in de eerste klasse ontmoeten, doch hij wordt keer op keer genoemd als een schotvaardig doorzetter en als de beste voorhoedespeler van zijn club. (Van onze correspondent) Pompton Lakes, staat New Jersey, September Er stond een kringetje mannen voor het bescheiden, rus-houten en verveloze huizencomplex, dat de naam „trainingskamp" draagt. Om Joe Louis, de logge lobbes, gekleed in eén fel-bruin-en-groen zijden sporthemd, een zomerregenhoed op 't hoofd twee dagen baard op zijn wang, stond de pers. Het was twee uur in de middag, zoals een toeschouwer opmerkte, die er zjjn horloge by geiyk zet te. Elke twee uur, iedere namiddag, staat er vrywel hetzelfde kringetje. Dan houdt de ex-wereldkampioen zwaargewicht boksen en momenteel zwaargewicht kampioenbelastingschuldige, hof. Er om heen gapen de late vacantiegangers en intense sportliefhebbers, die over 'n uur en tegen 50 cents k contant mogen toekyken, hoe Joe zich prepareert op zyn dubbele taak: hef woord ,,ex" en een bom achterstallige duiten te elimineren. MENSEN MET WIE WH SPRAKE* de reële dromer „Schryf nou alsjeblieft niet, dat ik aityd bezig ben de zon op te zoeken of Louise succesvol op d'r nagels te laten byten. Wat ik op het toneel doe, weten de mensen zo langzamerhand wel". Dat zegt ons Lou Bandy als wfl met hem in zyn zonnige landhuis „De Scbuyle Vink" in Doorn thee drin ken. En wij kunnen Lou's verzoek ten volle biliyken. Immers: „Je wilt toch af en toe ook wel eens als een gewóón mens leven?" En daaronder moet' men dan bij onze populaire Koning van de Lach verstaan: als voorkomend echtgenoot door vrouwlief met kleine zorgjes worden omgeven, genieten van de schatten uit de Nederlandse schilderkunst, die de wanden sieren en praten over de prestaties van confraters, waarby vooral de artisten op het terrein van de kunst, die met een 'grote K" wordt geschreven, de pré- plaats krygen. Want Bandy is niet zo oppervlakkig en luchthartig, als zyn optreden In 't licht van spot en hersens soms doet denken. Integendeel: men kan met hem uren praten over de techniek van een Rembrandt, een Saftlcven of een Breitnèr en Lou, die thuis het liefst rondloopt Iji een oude pantalon en een gemakkelijk zittend pyamajasje, schaamt zich niet tydens een gesprek te bekennen, hoe Mary Dresselhuys hem pas nog in een pre mière met haar spel tot tranen toe heeft geroerd. „Soms vraag ik mQ In alle ernst af: Wat doe Ik nu eigenlijk? Is dit werk van mij een artist waar dig? Lou Bandy, de man die op toneel zo vlot is en die zelfs in een ernstig gesprek overvloedig met kwinksla gen strooit, wekt bijna argwaan bij ons, als hy de waarde van zijn suc cessen in twyfel trekt. Maar ae hei lige ernst in zijn blik geeft ons de zekerheid, die Lou's antwoord op de eigen vraag bestendigt: „Ik heb mfln speciale taak. zoals wij allen die in het leven vinden. Als ik bedenk hoe- velen even hun dagelijkse zorgen ver- De vaste persbewoners van het kamp houden moeizaam een gesprek met Joe aan,, Joe knikt af en toe van ja en schudt van nee, maar het me rendeel van de tyd schuifel hy met zijn voeten in het grint, rhythmisch, als was het een onderdeel van zijn training. Een radio-man komt op hem af, microfoon in de hand. „Vraag maar eerst aan Harry", zegt Joe. Hij heeft een publiciteitsman in zijn gevolg. Die moet de zaak maar op knappen. En terwyl Joe, ogenschijn lijk afwezig, zijn voeten haast on- hpt g-rint heen en weer een sterk VOETBALPROGRAMMA GOES KOMT VOOR HETE VUREN. Men behoeft de standenlijsten maar te bezien om te constateren, dat er dit seizoen aan spanning geen ge brek zal zijn, want na 2 wedstrijd- zondagen zijn nog slechts 2 tweede klassers, toevallig de beide ploegen uit Bergen op Zoom, zonder punten verlies, terwyl van de 22 derde klas sers er nog maar 5 de eerste twee wedstrijden zonder kleerscheuren zijn doorgekomen. Het komende pro gramma is er wel naar om de positie dezer koplopers aan het wankelen te brengen en zo heel gemakkelijk zal b.v. Dosko het in de Scheldestad niet krijgen. 2e klasse B: MOC '39—Rood Wit (W): AllianceGoes; DESK—RKC; VlissingenDosko; InternosRAC. Do nieuwelingen zullen wel niet van plan zijn de kopgroep vaarwel te zeggen, maar Rood Wit zal de ben jamins ontegenzeggelijk handen vol werk geven. Een lastige opgave schynt voor Goes weggelegd nu een bezoek in Roosendaal moet worden gebracht. Weliswaar kwam Alliance nog niet tot grote daden, maar ze speelden ook nog niet op eigen gjond en we verwachten dat Goes aan het kortste eind gaat trekken. Desk speelt ook voor de eerste maal thuis dit seizoen en dat zou RKC wel eens duur te staan kunnen komen. Van het meeste belang Inkt ons in tussen de wedstryd m vlissingen, waar de leiders hun opwachting ko- men maken. Het komt ons voor, dat de thuisclub hier wel enigè winst uit kan halen. Internos heeft de béste papieren tegen het bezoekende RAC. 3e klasse D: Zeelandia—RCS; Bier vliet—Oostburg; MeteOdlo; Bres- kensNieuw Borgvliet; Aardenburg Middelburg. Van de vijf vastgestelde wedstrij den zijn er drie streekontmoe- tingen en gezien de uitslag der eer ste Zeelandia-wedstryd ïykt ons ook nu voor RCS een zware taak weggelegd. De laatste jaren plegen de groen zwarten de Souburgers nog al eens de voet dwars te zetten en ook ditmaal zal het er danig span nen. In West Zeeuws-Vlaanderen gaat Biervliet zyn krachten meten met Oostburg en dat zou de benja mins wel eens de eerste winst kunnen opleveren. Meto en Odio ontmoeten elkaar in Hoogerheide, waarby' de thuisclyb o.i. toch wel de beste pa pieren heeft, ondanks de klinkende nederlaag van Zondag. Middelburg tenslotte trekt over de Schelde om Aardenburg partij te geven en al slaan we de Middelburg-papieren ho ger r-,n, toch is de uitslag van de -:slag T! eerste thuiswedstrijd der Vlamingen een waarschuwing waard. Se klasse E: ClingeTerneuzen; BSCRia: VES'35Axel; Corn Boys—Steen; SluiskilRKFC. Temeuzen doet het tot heden best, maar nu het naar de grensstreek gaat, zal men er wel niet al te ge rust op zijn. Het zou ons heus niet verwonderen als de bezoekers een steekje lieten vallen. BSC zal wel te sterk voor Ria zijn en Axel moet da nig op zyn tellen passen, anders kon de eerste nederlaag wel eens een feit worden. Coi*n Boys start als favorièt tegen Steen, maar aan een voorspel ling omtrent de mogelijke uitslag in Sluiskil zullen wé ons maar niet wa gen. 4e klasse G: HoofdplaatEMM; Hulst—IJ zendyke; RoburPSK Hontenisse—de Patryzen. Ondanks de grote nederlaag waar mede EMM is gestart geven we ze wel een kansje in. en tegen Hoofd plaat Hulst zal het met I.TzendHke wel klaren, maar of Robur zich PSK van het lrjr kan houden is aan twijfel onderhevig. Hontenisse moet de pun ten thuis kunnen houden tegen de Patrijzen. Res. 2e klasse D: Axel H—Vlissin gen Hf RCS HCorn Boys H; Goes IIBrcskens II. Zo heel gemakkelijk zullen de Vlissingers het In Axel niet krygen en ook de Sassenaren moeten zich prepareren op flinke tegenstand. Goe« H moet zich de meerdere van de Breskerts-reservcs kunnen tonen. verhaal van de renbaan waar als eer ste door de finish een renpaard kwam. waarop geen mens een totalisators- kaartje had genomen, zodat de winst niet kon worden uitbetaald, omdat er geen winnaar was, is de radio-man weer teruggekomen. Met Harry. De radio-man begint met de karakteri stieke woorden: „In het trainings kamp van Joe Louis vroegen wij de oudwereldkampioen hoe zijn kansen er voor staan. En Joe, denk je, dat je het wint?" Daarop plant hij de microfoon voor de mond van Joe, die moeizaam, woordje voor woordje, het lesje leest, dat Harry voor hem heeft opgeschre ven: „Ik voel me volkomen fit. Het wordt een harde strijd. Ik zal mij helemaal moeten geven". De geluidsman is niet tevreden. Het interview wordt herhaald. Joe zegt zijn woorden nog maals, maar even stuntelig. De me nigte om ons heen gaapt. En iemand vraagt: „Wanneer wordt dat uitge zonden?" Er is geen antwoord. Kan het iemand wat schelen? EEN JAS, WELKE GELUK BRACHT In de kleedkamer waar het nog stinkt naar zweet, staat een foto graaf. Hy zet Joe op zijn kleedtafel neer en duwt hem een oude kamerjas in de handen, met een grote scheur onder de oksels. „Heeft hy die al tien jaar gedragen?" vraagt de fotograaf. „Ja", zegt Mannie Seamon, Joe Louis' trainer haastig. „De jas heeft ons steeds geluk gebracht". Iedereen kijkt naar Joe, wachtend of hy dit beaamt. Als een klein zoet kind, houdt hij de jas in zijn arm, kijkt naar het gat onder de oksels. „Hou je hoofd wat hoger, Joe", zegt de fotograaf. Het hoofd gaat twee centimeter naar boven. Het flaslicht flitst. Dan komt Joe's lijfwacht er aan, een torenhoge neger, in een fel gele trui. Dat is het teken. Zonder dat' iemand een woord zegt, verlaat de pers de kleedkamer. Dan blijven er alleen' de lijfwacht, trainer Seamon, en een oergezellige negerdokter, de lyfarts. Vyf rrpnuten later staat Joe in de ring. Ineens is het met de indolentie. partners af. Iedere man is gekomen, omdat hH een bepaalde karakteristiek gemeen heeft met de boksstyi van Joe's tegenstander, Ezzard Charles. Joe is scherp, hy schflnt vlugger en - L tv ,-J— leniger dan iwee jaar geleden. Hy spant zich nauwelQks in om de aan vallen te bezweren. Met eeti van zön sparringpartners haalt hy pugilisti- sche grapjes uit. Met een ander, die hem met een barrage van hoeken en punches verrast, geeft hy zich een Eaar ogenblikken geheel, werkt hem -een hoek, '>eteugelt hem, tot trai ner Seamon het welletjes vindt. Na zes rondèn gaan de «bokshandschoeT nen uit. Een handschoen komt er voor ln de plaats. En Joe slaat rof fels, terwyl hü de lichte punchbal te gen het hout van de wand slingert. Het hele kamp glundert; Joe voelt zich kiplekker; hy is in piekvormi' hier staat dè hoop van tientallen, die van tien tot duizend dollars op de ongeslagen wereldkampioen hebben jre""4 DE BELASTING STERKSTE ARM IN TRAINING Er is nog iets van het gevoel van welbehagen over Joe zelf merkbaar, wanneer hij' drie kwartier later weer uit zijn kleedkamer komt in het bruin- en-gele hemd: Hij spi*eekt iets meer, lacht iets gemakkelijker. „Mogen we een pijnlyke vraag stellen, Joe?" „De belasting?" en Joe liet er een gebaar op volgen, dat aanduidde: je hoeft me niet met handschoentjes aan te pakken. „Wat is het voor een gevoel om straks in de ring te worden aangekon digd als: de sterkste arm, die de Amerikaanse fiscus ooit heeft ge had?"-Joe grijnst wat. „It's a deal" het is een overeenkomst. De belasting heeft de eerste rechten op mijn aan deel van de buidel. „Denk je hierdoor met één klap of knock-out uit de moeilijkheden te komen?" Joe haalt Brit won van Koning Faroek en stierf. „Banco", klonk het voor de derde maal uit de mond van de Engelse groothandelaar, dié in het casino van Nice speelde te gen koning Faroek van Egyp te.' alias mynheer Faoed-el- Masri. En weer had de heer Hyman uit Salsford gewonnen, aldus meldt de Paryse corres pondent van „Het Vrije Volk". De croupier schoof hem 155 000 francs toe, na de twee maal 200.000 frans, die hy al ten koste van de Egyptische koning had buitgemaakt. Maar de heer Hyman strekte de hand niet opnieuw naar de fiches uit. Hy was dood gestorven van opwinding. Tot dusver was de heer Hy man niet voor een kleintje ver vaard geweest. Anderhalf jaar geleden nog had hy de bank van het casino in Nice laten springen. In een week tijds had hy toen 72 müliocn francs gewonnen. lachend de schouders op: „Ik hoop het". „En na 't gevecht blijf je dan in de ring?" Dit schynt een pijn lijker spier te treffen. Joe zet een stap in de richting van zy'n maneger. ..We'll sec", zegt hij, eventjes geïrri teerd, „we zullen zien". Daarna lopen we nog even mee naar het woonhuis. Joe wil de radio berichten horen. De uitslagen van de baseball-wedstrijden. „Luister je niet naar de Veiligheidsraad?" vroegen wij. „Dat zou misschien wel goed zijn want is dat soms geen titelge vecht? Maar voor mij zyn de condi tie van myn spieren van meer be lang dan de politiek. Nu tenminste". En dan plotseling herinnert hy zich, dat wij uit Nederland komen. „Is daar veel belangstelling voor mijn ge vecht?" Voor we nog kunnen ant woorden gaat hy" door: „Ik was nooit in Holland. Wel in Engeland. Ook tijdens de oorlog". Het gesprek-stokt, alsof Joe zich iets herinnert wat in Engeland gebeurde en het niet van zien af kan wentelen. „Ga je opnieuw in het leger, als 't nodig mocht zyn?" Wh trachtten de stilte te verbreken. „Ik ben 36, dus het duurt nog wél even voor ik aan de beurt ben. Maar als Oom Sam me roept, ga ik. Je weet, old soldiers..." Het werd tyd voor Joè's rust. voor zijii tweede (en laatste) maaltijd van deze dag. Als een soldaat tussen twee sergeants marcheerde Joe met zyn trainer en maneger naar het woon huis. Soldaat in net bataljon van de fiscus. De brave soldaat Joe Louis. Verbod voorgesteld van leveringen aan Rusland. De Amerikaanse Senaat Jieeft een voorstel aangenomen om alle eco nomisch hulp Stop te zetten aan landen, die grondstoffen of materia len, van belang voor de oorlogvoe ring aan de Sovjet-Unie leveren. De Senaat zal nu in gezamenlijke zitting met het Huis van Afgevaar digden bijeen komen voor een defini tieve st,emmir)e" geten door myn liedjes en praatjes, weet ik weer, dat ik mij niet vergis in mijn streven..." LIEDJES Daar waren we byna tóch weer by die liedjes aangeland, waar we het niet over zouden hebben. Lou noch wij konden het helpen, dat onze opmer kingen opeens weer op „het vak" be trekking gingen krygen. Want me neer Dieben, zoals Lou in de Burge- ïy'ke Stand heet, kan nu eenmaal niet op tegen de vitale, hartelijke Bandy, die, als er gewerkt moet worden, soms kwellend lastig kan zijn, maar tegelij kertijd toch één brok gezelligheid en levenskunst is. PhilosopherenDkt is een van Lou's liefste bezigheden als hy zich heeft teruggetrokken in Doorn om even uit te blazen. En het spelen met stille gedachten over de duizend-en- één dingen van het leven geeft niet enkel aan Lou de vreugde ..van bet bestaan. Hoeveel van zyn conferences, van zyn liedjes en grappen zyn niet uit dat in-ernstige, stille denken gebo ren? Hoeveel ideeën vonden daarin al hun oorsprong? IDEEËN Ideeën! „Praat my niet over ideeën! Ik heb er duizend en méér. Je kunt er echter zo moeilijk over pra ten, want dikwyls gaat het ermee als met het kind, dat je een moeizaam 'gevangen, bonte vlinder wil tonen. Als je de vingers openvouwt, flad dert je bezit wegLou lacht te gen Carla, zijn vrouw, die thee in schenkt en die zyn onuitgesproken vraag met een instemmende hoofd knik beantwoordt. „Laat ik je nu toch maar iets over myn werk vertel len, maar niet over wat was of is, maar wat nog moet komenEn zo komen we dan via een praatje over ideeën tot grootse plannen. Lou Bandy, die pas samen met zyn vrouw een kleurenfilmpje heeft ge maakt in opdracht van de Vereniging van Tuinbouwveilingen, waarin de waarde van het Hollandse fruit op de voorgrond wordt geplaatst, wil in deze richting voortgaan. Vlak voor de oorlog uitbrak, was hy ook zover, maar toen moest van alles worden afgezien. 'Thans bewaart de Neder landse Chevalier het idee voor- een film. die wereldbelangstelling zal kunnen oogsten. Geboren uit zuivere philosophie en daarom simpel, maar zéér levensecht. Een film, zoals ook de persoonlijkheid is: een gulle lach, een zorgeloos gebaar veel humor, maar met een achtergrond van heili- ?;e ernst en de wezenlijke ontroering n hem. die alleen zijn intimi leren kennen. Lou Bandy een dromer, die tegelijkertijd met beide benen op de grond staat en zyn ogen niet sluit voor de hardste dingen uit het he den. HUUB JANS Een goede gastheer en nog boete bovendien. Zonder het zich te realiseren zyn vele Nederlanders in de afgelopen zo mermaanden in overtreding geweest en een aantal van hen hééft daarvan de wrange vruchten geplukt in de vorm van een boete van 25, soms 50 en meer guldens, opgelegd door de kantonrechter en dat terwijl zij niet anders deden dan de beroemde Neder landse gastvrijheid hoog te houden.' Wat is het geval? De Nederlandse wet en wel artikel 27 van het vreem delingenreglement schrijft, voor, dat een ieder, die een vreemdeling nacht - logies verschaft, hiervan binnen 24 uur schriftelijk mededeling moet doen aan de vreemdelingendienst c.q. poli tie. Vele buitenlandse vrienden, héb ben in de afgelopen zomer ergens in ons land gelogeerd zonder dat hun Ne derlandse gastheren die geacht worden de wet te kennen zich van artikel 27 bewust waren. En wannéér dan roerend afscheid was genomen en de gasten de grens naderden, bekeek Ce marechaussee het paspoort en ont dekte, dat het stempel van de politie ontbrak. Geyolg: een proces verbaal en een ..bon" voor de gastheer. Men zij gewaarschuwd voor nu en in de toekomst rekening te houden niet deze bepaling. Men kan er zich veel narigheid door hesparen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 8