m CSVéRS om n „Walcherens Groei" verrassend goed Tegen pijnen! Burgemeester Bolkestein opent tuinbouw- en bloemen-tentoonstelling WITTE MRUS Franse predikant-organist naar Zierikzee. CLASSIS MIDDELBURG SPRAK OVER DE VROUW EN HET AMBT (hldcuiks pdjssUfqüiq fauidkaaft ihh/1 de qekele vooVuzadde TOREN VAN 's HEER ABTSKERKE BEHOEFT RESTAURATIE Zeeuwse Interlandvervoerders verlaten de N.O.B. Nieuwe geneesheer van „Vrederust". 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 SEPTEMBER 195® Kleurig, levendig totaal bereikt. De tentoonstelling „Walcheren* groei" te Middelburg, georganiseerd door de Coöp. Veillngsver. Walcheren en de Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde (afd. Walcheren) is, naar Donderdagmorgen by de opening bleek, verrassend goed uitgevallen. De grote hal van de veilingsgebouwen biedt reeds by het betreden een kleurige, fcesteiyke aanblik en wie tot een detailbeschouwing overgaat, wordt steeds weer opnieuw geboeid door de zeer verzorgde, frisse stands. Wat er met geen ander materiaal dan op Walcheren gegroeide groen ten te bereiken valt, wordt zowel door de Zeeuwse Groententelersvereni- ging als door het Centraal Bureau voor Tuinbouw-veilingen op verbluf fende wyze gedemonstreerd. Op hun best tonen de Walcherse fruittelers wat men met fruit, gedeeltelyk van geïnundeerd gebied, kan doen. Ten overvloede hebben ook de bloemkwekers en bloemisten van Walcheren la ten zien, dat zy meesters zyn in hun vak en dit alles bijeen vormt een ex positie, die inderdaad' voor Walcheren representatief is, een tentoonstel ling, zoals Middelburg er op dit gebied in geen jaren een heeft gehad! Er is natuurlyk veel meer te zien, dan het hierboven aangestipte. Tal van firma's en particulieren hebben uitstekende stands ingericht. Een buitengewoon aardig effect maakt bijvoorbeeld de boomgaard van een firma uit Kapelle, terwyl buiten de gebouwen een Domburgs bedryf op verrassende wyze een knap staaltje van tuinaanleg laat zien. Koeltech niek, eierkeuring- en transport, lec tuur, van alles is aanwezig. En van zelfsprekend komen de voorlichtings diensten, de Plantenziektenkundige Dienst, de Rijkspluimveevoorlichtings dienst, de Reide Maatschappij etc. met groot materiaal voor den dag. Nieuw Walcheren vraagt aandacht voor een maquette van het park de Griffioen, zoals dit er over 25 jaar zal uitzien, en voor treffende foto's van het uiterlijk der Middelburgse bolwerken in 1947, '48, '49 en '50. Het enige, wat een tikje beneden de verwachting blijft is het resultaat van de Floralia-schoolplantenwed- strijd. Van de ruim 2000 uitgereikte schoolplanten zijn er slechts een dik ke duizend op de tentoonstelling aan wezig. Ongeveer de helft heeft dus de kinderverzorging niet overleefd! Wel een bewijs, dat het Floraliawerk nuttig is en krachtig moet worden voortgezet. Het ingezondene bewijst, dat er prachtige resultaten bereikt kunnen worden! POEDERS-CACHETS -TABLETTEN Twintig mosselvissers naar de Waddenzee Op aandrang van de belanghebben de Zeeuwse mosselkwekersorganisa- ties, in samenwerking met de Stich ting Zeeuwse Visserijbelangen, is thans door de Inspectie der Visserijen in het 2e, 3e en 5e Disrict bepaald dat twee groepen van 10 kwekers op consumptiemosselen zullen mogen vissen op het Friese en Groninger Wad. Het aanvoeren van halfwasmosse len in Zeeland is verboden. De mogelijkheid om op de Wadden zee het bedryf gaande te houden is dus voor 10 kwekers meer openge steld, dan eerder werd bepaald. Al leen aan het onvermoeid aandringen van Zeeuwse visserij-instanties is de ze verruiming te danken. Want ook nu ziet men weer duidelijk een zeke re naijver tussen de Zeeuwse- en de Waddenvissers. Het liefst zou men de Zeeuwen van de Waddenzee we ren. Deelnemers aan een groep van 10 kwekers mogen zich niet uit het groepsverband terugtrekken, ook onderlinge verwisseling is niet toege staan. Een onbevooroordeeld buiten staander zal zich ongetwijfeld afvra gen waartoe nu eigenlijk een derge lijke bepaling is gemaakt. Het moet voor de Visserij Inspec tie toch totaal onverschillig zijn, welke Zeeuwse kwekers uiteindelijk aan de Waddenzee-visserij deenemen en het is toch heel goed mogelijk, dat iemand die zich voor de Waddenzee visserij heeft opgegeven, inmiddels een andere bestaansmogelijkheid heeft ontdekt, of een andere geldige reden heeft om op zijn oorspronkelijk be sluit terug te komen. Moet zo iemand dan voor de keus worden gesteld, door zijn weigering zijn gehele groep uit te sluiten, of anders gedwongen worden te gaan? De twee groepen van tien kwekers die naar de Waddenzee zullen mogen vertrekken op 22 September worden bij loting aangewezen. De vergunning wordt afgegeven voor drie weken. Toogdag' Herv. Mannen- organisatie. De Hervormde Mannenorganisatie ,.In Dienst der Kerk" houdt Zater dag 7 October a.s. een Provinciale Toogdag in de Bogardzaal te Mid delburg. Ds. A. W. M Odé uit Goes zal daar spreken over het onderwerp „Hoe staat het met onze organisatie". Het slotwoord zal worden gesproken door ds. F. Don uit Middelburg over: „Wat doen wc op onze vergadering." KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Wouterswoude J. T. Doornebal te Oena; te Muiden P. Westland, cand. te Huizen: te Hoe. vel aken W. A. S. Lourense te Drie. sum. Bedankt voor Woudenberg W. Vroegindewey te Huizen. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Genderon (N. Br.) J Wilschut, cand. te Rotter dam. Donderdagmorgen werd „Walche rens Groei" in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal genodigden of ficieel geopend. De voorzitter der tentoonstellingscommissie, de heer B. Koole, riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en richtte zich daarby in 't bijzonder tot mr. A. J. van der Weel, vertegenwoordiger van het Provinciaal bestuur, mr. N. Bol kestein, burgemeester van Middel burg en mr. van Renen, vertegen woordiger van de C.B.T.V. Tevens dankte spr. allen, die aan de voorbe reiding van de tentoonstelling hebben medegewerkt. Hierna was het woord aan mr. N. Bolkestein, burgemeester van Mid delburg, die de tentoonstelling offi cieel opende. De heer Bolkestein sprak er zijn vreugde over uit, dat hij, komende uit een agrarische provincie, waar zowel de Commissaris der Koningin als drie Gedeputeerden boeren waren, hier wederom in contact kwam met het agrarische deel tier bevolking. De tentoonstelling zelve noemde spr. een manifestatie van Walche rens herstel, die van d,ubbde beteke nis is, omdat de tuinbouw niet alleen voor onze voedselvoorziening van grote waarde is, maar ook in be- langrijke mate deviezen inbrengt. In, de export echter handhaaft zich al leen het beste van het beste. Nu zyn de Nederlanders van nature nog al zelfingenomen. Daarom is het goed, dat een tentoonstelling als deze aan ieder, die de tuinbouw beoefent, een prachtige vergelijkingsmogelrjkheid biedt. Met de wens, dat velen de tentoon stelling zullen bezoeken en de deel nemers veel zullen leren, verklaarde, de burgemeester de tentoonstelling geopend. Concert ten bate van orgel restauratie te Reims. Vrijdag 13 October a.s. zal in de Grote Kerk van Zierikzee een orgel concert worden gegeven door ds. Pierre Valloton. Ds. Valloton is orga nist en predikant van de Eglise Réfor- mée de iTrance te Combas (Gard). Hij is leerling van Albert Schweitzer en Emile Rupp. de enige jaren geleden overleden organist van Straatsburg. Deze laatste noemde ds. Valloton de voortzetter van het werk van Albert Schweitzer, zonder wie van de Elzas- ser orgelschooi niets dan een herinne ring zou overblijven. Prof. Schweitzer zelf schreef onlangs nog, dat hij de be ginselen, die ds. Valloton leidden bij de uitvoering van de werken van Bach, zeer waardeerde. Het doel van de orgelconcerten, die door ds. Valloton worden gegeven, is het bijeenbrengen van geld voor de restauratie van het orgel der Protes tantse Kerk te Reims, waar hij vroe ger predikant was. In deze stad be vindt zich een zeer mooi orgel, waar op sinds 5 jaren jaarlijks 5 concerten worden gegeven door de bekendste or ganisten. De Protestantse Gemeente in Reims is zeer klein. De toegang tot het concert is vrij. Meerderheid voor het meerderheidsrapport der Synode. De classis Middelburg der Ned. Herv. Kerk beraadslaagde Woensdag over het rapport van de Generale Synode met betrekking tot de vrouw en het ambt. Dit rapport werd ingeleid door ds. Keijzer van St. Laurens. Inleider merkte op, hoe het feit dat dit rapport eigenlijk een tweetal rapporten bevat met verschillende conclusies, tot oot moed stemt. Van deze beide rapporten komt het eerste van de meerderheid der commissie in haar conclusie tot de openstelling van het ambt voor de vrouw. Het minderheidsraport wil het diaconaat voor zover dit verschijnt als bediening en niet als ambtelijke rege ring voor de vrouw openlaten. Beide rapporten blijken een verschillend uit gangspunt te hebben. Het eerste gaat uit van de vrouw en laat de grenzen tussen ambt en bediening vervloeien. De verhouding ChristusGemeente wordt weerspiegeld in de verhouding mensnaaste en dan speciaal in de verhouding manvrouw. Het is een zaak van naar buiten op betrekkelijk verschillende wijze uitleven van wat van binnen een is. Aan het ambtelijke is meer verbonden het gezagselement, aan het persoonlijke het zich buigen naar de ander: het liefhebben. Maar elk element is wat het zijn moet door zijn verbondenheid met het andere element. Dit toont hoe zeer man en vrouw geroepen zijn elkander aan te vullen. Vandaar dan ook dat de taak verdeling niet absoluut kan zijn. De vrouw heeft ook mede te arbeiden op het terrein van de man. Vast staat, dat het vrouwelijke dienen zich niet heeft te bepalen tot de dienst der barmhar tigheid alléén. Het tweede rapport waarschuwt tegen de opvatting om het kerkelijk ambt te zien als een ver dichting van het algemeen ambtelijk leven en bewegen van ieder gelovige in relatie tot zijn naaste. Het ambt heeft van Christuswege opdracht de gemeente bij haar roeping te bewaren. Dit rapport citeert schriftplaatsen, waarin de vrouw wordt teruggedrongen van een al te intensieve deelname aan het gemeentelijk leven. Inleider was van mening, dat indien de gemeente meer echt levende gemeente wordt de tegenstand allengs zal verminderen Het ambt zal een andere gerichtheid ontvangen en de vrouw zal gemakke lijker ingeschakeld worden. Voorlopig zullen wij in de verlegenheid blijven. De traditionele tegenstand is nog te sterk. Dit wachten kan echter leiden tot dieper theologisch doordenken en dat betekent winst. By de bespreking merkte ds. Enker op, hoe ptfniyk het eigenlyk is, dat hierover nog moet worden gesproken. De Kerk zoekt de slavernij, de tekst gebondenheid die zegt: dit mag wel, dat mag niet. Wij durven de vryheid van Christus niet aan, maar onze tyd, die allerwege Gods oordelen aankon digt stelt radicaler eisen aan de Kérk. Hier laat men kostbare tijden en ge legenheden teloor gaan. In de Kerk1 leeft de geest, dat vjj de tyd wel heb ben om breedvoerig te beraden. Indrukwekkend was, hoe van uit Is raël (ds. Enker) en om wille van de ongelovige heidense wereld (ds. Witte- veen) er een nadrukkelijk beroep op c}e Kerk werd gedaan zich hier niet ep haar eigen scholastieke en naar het cpnservatieve neigende geaardheid va6t te binden, maar radicaal door te stoten. Dit al gaf aan de besprekingen een zeer nadrukkelijk relief. Als tweede mening kwam naar voren het beroep op de Kerk om, gezien de instelling der gemeente, die aan deze dingen nog niet toe is. barmhartig te zijn (ds. Wa- gener). Anderen spraken ten gunste van het minderheidsrapport. Tenslotte bleek een meerderheid van de vergadering zich achter de conclu sies van het eerste rapport te scharen (afgezien van de motiveringen) en op een tenuitvoerlegging in de nieuwe kerkenorde aan te dringen. Nu kopen is geld besparen! Profiteert bij het aanschaffen van Uw wintergarderobe van de lage prijzen op al onze afdelingen Dames-, Heren- en Kinderconfectie Maatkleding Dames- en Herenmode Lingerie Dameshoeder Schoenen Bij het luiden van de klok gingen de wanden heen en weer. Yyf eeuwen beheerst de kerktoren van 's-Heer Abtskcrke reeds het beeld van dit rustige Zuid-Bvelandse dorpje. Geslachten na geslachten zyn door de klokketonen uit deze toren opgeroepen naar het bedehuis. I Na de klokkenroof in de bezetting hebben de klokken gezwegen. Dit i jaar kwam er een nieuwe klok. Met- Pasen luidde zy raet haar zwaie tonen het feest der Opstanding in. Thans zwygt zy echter weer en een kleine klok heeft haar taak overgenomen. De toren bleek nameiyk niet j meer bestand om het gewicht van de slingerende tweehonderdtachtig j kilo brons te torsen. Het werd te gevaariyk De buitenmuren vertoonden ernstige scheuren, zodat enkele maanden geleden een architect opdracht werd gegeven een onderzoek in te stel len. De klok werd geluid en toen deed de architect met zfjn helper bo ven in de toren, de minder prettige ervaring op, dat. de vloer onder zjjn voeten een golvende beweging maakte, tervvyi de torenwanden heen en weer bewogen! LANGE NOORDSTR. 10-12 MIDDELBURG Derde zinkstuk bij Bruitiisse aangebracht. Onder grote belangstelling werd 't derde zinkstuk met steenbestorting aangebracht ter verdediging van de oever langs het Zype van het cala- miteuze waterschap Bruinisse. Dit karwei geschiedde onder leiding van de heren "Visser en van Eeteren, die een groot aandeel hadden in de slui ting van de dijkgaten en droogma king van Walcheren. Van de aanne mers waren aanwezig de heren van Seventer, Both en Hakkert en ver der ir. A. D. J. Swaters, hoofdinge nieur van de provinciale waterstaat met de heren ir. C. Koning en J. P. Overbeeke, resp. districts-ïngenteur en hoofdopzichter. Voorts was o.a. de voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond, de heer P. J. J. Dekker, voor zitter van het waterschap „De Bree- de Wetering", bewesten Yerseke", aanwezig. Ook deze keer had het werk een bevredigend verloop. Verbetering Huis van Bewaring Middelburg. PLANNEN TOT VERBOUWING EN UITBREIDING VOOR 1951. Naar wjj vernemen ligt het in de bedoeling om in 1951 indien de mi nister van Financiën er althans zyn goedkeuring aan hecht het Huls van Bewaring te Middelburg uit te breiden en de inrichting te verbeteren. •De plannen houden ondermeer in een vrij omvangrijke verbouwing van de .vrouwenafdeling, waarvan de hui dige toestand niet voldoende meer be vredigt. Deze verbouwing houdt te vens een vergroting in. Tevens zal een nieuwe cellengang worden gebouwd. In de begroting van Justitie is een post van 1.156.000.opgenomen voor volgend jaar aan te besteden werken, tien in getal. Tot deze werken behoort ook de verbetering van het Huis van Bewaring in Middelburg. Het is uiter aard nog niet bekend, of de uitgetrok ken bedragen ook inderdaad worden toegewezen. Voorts is een bedrag opgenomen van 560.000 voor aan te besteden werken, o.a. voor groepsbureaux in Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit gebeurde misschien reeds lang doch men had het nooit geconsta- j teerd omdat de klok van de begane grond af werd geluid. Een verder onderzoek heeft uitge wezen, dat de bouwmuren, vervaar digd uit zgn. kloostermoppen, ern stige tekenen van verval vertonen, met name de contreforten en het bovengedeelte. GEEN AFDOEND HERSTEL. Vermoedelyk op het eind van 1800 hebben ook reeds grote herstellingen aan de contreforten en het boven ste deel met boogfries plaats gehad. Aan deze restauratie blykt, zoals vroeger dikwyls het geval was, niet diè zorg te zijn besteed als wel ge- wenst was. Men gebruikte byv. har- 1 de gevelklinkers van kleiner for- maat en trasspecie. Dit metselwerk is in later jaren door inwatering en salpetervorming tussen het oorspron kelijke en het nieuwe metselwerk, losgesprongen, zodat het thans op verschillende plaatsen weer in slech te toestand verkeert. Bovendien zijn op een hoogte van ongeveer 16 V2 m. in alle vier toren wanden, grote scheuren ontstaan, die vermoedelyk doorlopen tot 'achter het herstelde metselwerk. Zy gaan alle over de verankeringen van de vloerbalken en de muurstijlen en ge zien de lopen van de scheuren, zijn deze daarom zeer waarschijnlijk het fevolg van de slingerbeweging by et luiden van de grote klokken. Vroeger schynen er twee grote klok ken te zyn geweest, waarvan één in 1525 werd gegoten door Peter Wag- hevens uit Mechelen en de tweede in 1743 door Cyprianus Crans Jz. uit Amsterdam. Verder is ook de voet van de bekapping en de bebor- ding grotendeels vergaan. Interes sant is het nog te vermelden, dat de kerk reeds uit de 13e eeuw da teert. De heerlijkheid 's-Heer Abts- kerke van Graaf Dirk VII aan de Abdij te Middelburg is in 1208 op nieuw door zjjn broer Willem beves tigd en in 1247 door de Utrechtse bisschop opgenoemd onder de goede ren. die aan de Maria-abdij te Mid delburg toekwamen. De kerk. door de abt op deze grond gesticht, werd aan Johannes de Doper gewijd. RESTAURATIEPLANNEN. Er zyn nu plannen opgemaakt om de toren, welke voorkomt op de voorlopige lyst van de Ryksmonu- mentenzorg, te restaureren. Gedacht wordt aan het vernieuwen van de borstwering met boogfries. Men zou hiervoor oude handvormstenen wil len gebruiken, ter vervanging van de bij vorige herstellingen aange brachte gevelklinkers. Om het toren- lichaam te verstevigen, zou men aan de binnenkant vier ringen van gei wapenö beton willen aanbrengen, met doolankers, opgaande stylen en trekbalken, onderling te verbinden met het torenmassief. Op de ring- constructïes zouden dan brandvrya vloeren van segmentplaten moeten komen. Voorts moeten de scheuren aangemetseld en met cementspecie volgegooid worden, het kruisgewelf en de bekapping hersteld en ae lei bedekking vernieuwd worden. Verder behelst het plan het ver nieuwen van de galmborden, herstel len van de hoofddeuren en het. jicht- venster en het aanbrengen van een yzeren klokkenstoel en een bliksem beveiliging. De kosten zyn echter zeer aanzien- lyk. naar schatting driekwart ton. Het behoeft geen betoog dqt dit een financiële last zon betekenen, welke door het ca. 400 Inwoners tel lende dorpje niet te dragen is. Hier zal steun van Ryk en Provincie ge- boden zijn. Van Rijkswege is in principe reeds financiële medewerking toegezegd* Om nu te kunnen nagaan of tot res tauratie kan worden besloten en welke lasten dit voor de gemeente zal gaan meebrengen, heeft de ge meenteraad van 's-Heer Abtskerke zich in zyn Donderdagavond gehou den vergadering accoord verklaard met 't voorstel van B. en W„ om de Minister te verzoeken definitief het percentage van de Rijkssubsidie te bepalen. Dinsdag werd te Breda opnieuw een vergadering gehouden van de interlandvervoerders, aangesloten bij de N. O. B., o.a. ter bespreking van de richtlijn en voor het grensoverschrijdend vervoer. Ditmaal werd de vergadering geleid door de alg. voorzitter van de N. O. B., de heer Don- Jaar. voerders hun wensen hadden ken baar gemaakt. Van de zijde der N. O.B. ging echter een schrijven uit naar de minister, om de richtBjnen onveranderd vast te stellen, de re organisatie van de N.I.W.O. door te voeren en daarna de mogelykheid. tot herziening te scheppen. Dit achtte deze Zeeuwse vervoerder fataal. Toen de heer Oreel daarom Dins dagmiddag wilde mededelen waarom kela Afgevaardigden uit Zeeland werd het woord geweigerd. Naar ons ter ore kwam dé pers werd op deze vergadering niet toegelaten heeft deze byeenkomst reeds onmiddellyk na de aanvang, een voor de Zeeuwse vervoerders onverkwikkelijk verloop gekregen. Na de notulen en ingekomen stuk ken, kwam aan de orde het rapport van de in de vorige algemene verga dering benoemde commissie, inzake wijziging van de voorgestelde richt, lijnen en de reorganisatie van de N. I.W.O. In deze commissie had o.m. itting de heer C. Oreel uit Vlissin. gen. Deze had zich van de aanvang aer werkzaamheden van deze com missie af. op 't standpunt gesteld, dat de minister moest worden verzocht om het van kracht worden der richt iynen, alsmede de reorganisatie van de N.LW.O. uit te stellen tot de ver- C.J.M.V.-werk op Schouwen weer gestart. Het C.J.M.V-werk, dat op Schou wen een grote plaats in het gods dienstig en culturele leven inneemt, is weer begonnen. Onder leiding van de heer C. Boiyn, de voorzitter van dc ring Schouwen en Duiveland werd te Haamstede een bestuurders- en leiders-weekend van deze ring van 't CJ.M.V. gehouden. Zaterdag hield de heer J. C. Bra- ber te Renesse een referaat met als titel „Onze verantwoordeiykheid". Zondagmiddag sprak de heer J. C. Gordeau, algemeen secretaris voor Zeeland over: „Opnieuw aan de slag" De deelnemers waren gehuisvest op een kampboerdery, die de „Schouwse Sillem-hoeve" werd genoemd. hy zich niet met dit rapport kon ver enigen en tevens de mening van de Zeeuwse interlandvervoerders wilde uiteenzetten, werd hem dit zo wérd ons medegedeeld botweg ge weigerd: Dit was voor hem reden om mede te delen, dat hij met zHn bedrijf als lid van de N.O.B. bedank te, terwyl hy de Zeeuwse vervoerders zou adviseren eenzelfde beslissing te nemén. Met de andere aanwezige Zeeuw se vervoerders verliet hy daarop de vergadering, waardoor de breuk met de N.O.B. een feit is geworden. Dc coöp. van Zeeuwse Inlerlandvrrvoer- ders heoft zich thans aangesloten by de Ned. Bond van Prot. Chr. Be roeps goederènvervoerd e rs. Bus met landarbeiders botste tegen truck. ACHT LICHTGEWONDEN BIJ ONGEVAL IN THOLEN. In Tholen Is gisteravond omstreeks 6 uur een autobus met landarbeiders, die op weg naar huis waren, in bot sing gekomen met een uit Steenber gen afkomstig en met uien geladen truck met aanhangwagen. Acht ar beiders kregen glas-wonden, doch konden naar ter plaatse verbonden te zyn. hun reis naar huis vervolgen. De bus, bestuurd door de chauf feur J. W. uit Bergen op Zoom, reed in de Eendrachtstraat, toen uit de Oud-Vossemeersestraat de wagen met uien naderde. Toen W. verzuimde voorrang te verlenen, was een bot sing niet meer te voorkomen. Door de scherven van de vensters van de bus raakten acht inzittenden gewond. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Dokter Duinker uit Tho len verleende eerste hulp; de Rijks politie regelde het verkeer en stelde een onderzoek in. Ongeval in auto-scooter te Temeuzen. Dat sommige kermisattracties voor al te jeugdige kinderen ongeschikt kunnen zyn, werd weer eens bewe zen op de kermis te Terneuzen, waar een 4-jarig meisje, dat samen met een 10-jarig zusje in een zg. auto scooter reed, bij één der botsingen zodanig aan het hoofd werd vèrwond, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen en de wond moest worden gehecht. Ernstig ongeval bij Schoondijke. Op de Ryksweg tussen Schoondykö en Kruisdijk gebeurde er Donderdag avond een aanrijding tussen twee wielrijdsters. Hierbij kwam mcj. T. uit IJzendyke met haar hoofd tegen een juist passerende auto te vallen. Zy 'liep daardoor een bloedende hoofdwonde op. Dokter Broodman verleende eerste hulp. Later werd zy per auto naar huis vervoerd. Uitbreiding diverse afdelingen. Het bestuur van de inrichting „Vredemst" te Bergen op Zoom be noemde tot geneesheer met ingang van 15 November 1950 dr. W. Fok- kens, arts te Leerbroek, die deze be noeming heeft aangenomen. Het ligt in de bedoeling, dat hü, vóór zyn arbeid te Vrederust begint, eerst nog ongeveer een half jaar aan de Rijks Universiteit te Utrecht in de psychiatrie verder zal studeren. De'benoeming van een nieuwe ge neesheer was noodzakelijk, aange zien dr. J. J. Preuniger wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd op 1 Juli 1951 pensioen-gerephtigd zal zyn. Bovendien is gezien het aantal pa tiënten besloten het aantal genees heren met één uit te breiden, iri ver band hiermede zal op het terrein der Inrichting een nieuwe dokterswoning worden gebouwd, terwyl tevens deze week een woning aan het Bolwerk- Noord te Bergen op Zoom is aange kocht. De plannen tot uitbreiding van en kele bedryven (in verband met de ar- beidstherapie) en tot de bouw van 'n zusterhuis bij een der paviljoens zyn dezer dagen door de bevoegde instan ties goedgekeurd, zodat nu spoedig aanbesteding zal kunnen plaats heb ben. KUNST. Historische vondsten in Vlissingen By grondwerk to Vlissingen, ten behoeve van de bouw van een nieu we kopergietery der N.V. Kon. My. „De Schelde" in de Onderstraat tus sen het Stadhuis en de gieterij, zyn schedels, lykkisten en kogels te voor- schyn gekomen, vermoedelijk afkom stig van het Engelse bombardement ln 1809. Tevens stuitte men op oude fundamenten. Het gemeentebestuur is van deze vondsten in kennis gesteld. Vermoe delijk zal een deel een plaats krrjgen 'm het stedelyk museum. De keuring op huisslachtingen Nu geen ontheffing van de ver plichting tot keuring van dc zgn. huisslacntingen meer wordt verleend, zullen per 1 October 1950 alle huis slachtingen in de keuringskring Kruiningen (omvattende de gemeen ten Wemeldinge, Schore, Hansweert, Yerseke. Krabbendyke, Waarde en Rilland-Bath) moeten worden ge keurd. Een voordeel is o.a. dat de huisslachting niet eei-st meer ter ge meente-secretarie moet worden aan gegeven. maar dat men zich nu recht streeks tot de slager kan wenden. Ook de termijn van 4 dagen, gelegen tussen aangifte en slachting, ls ver vallen. TRANSLATEUR VOOR DE ENGELSE TAAL Door de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg werd beëdigd als Translateiir voor de Engelse Taal de heer W. J, A. van der Eyk, te Vlissingen. PIET BULTHUIS EXPOSEERT IN MIDDELBURG De schoonheid van het. Schouwse land is de voornaamste bron van in spiratie voor de schilder Piet Bult huis uit Zierikzee. van wie thans een collectie werken uit de laatste jaren schilderyen, aquarellen en goua ches is tentoongesteld ln de boven zaal van de boekhandel Van Benthem en Jutting in Middelburg. Het merendeel van de daar opge hangen werken geeft deze schoonheid van stad en land weer op een wijze, die het oog boeit- De stad, dat is voor Bulthuis natuurlyk Zierikzee, waar van In het byzonder de imposante Grote Toren hem keer op keer naar palet en penseel heeft doen grijpen. Met name het grote doek, waarop men dit stenen gevaarte boven de la ge rode daken der omliggende huis jes ziet uitsteken, bezit veel sfeer. Ook de aanblik op Zierikzee mét op de voorgrond bloeiende vruchtbomen en het schilderij van de achterzijde der oude huisjes zyn goed; wat vlak daarentegen vonden wy de twee in lichte tinten gehouden stadsgezichten. Byzonder bekoorlyk zijn enkele zon nige landschapjes, het kleine doek van de Schouwse zeedy'k en de vlotte aquarellen en gouaches. Dé schilder geeft daarin steeds weer biyk van zijn talent voor goede compositie en kleuraanwending. Van de weinige stillevens op deze expositie trof ons in het byzonder de zwarte fles tegen de achtergrond van een tapijt. Deze tentoonstelling, die een bezoek zeker wel waard is, blijft tot cn met 7 Oc tober geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2