PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikanen trekken Seoel binnen 0£ BILT REGERING BLIJFT GEKANT TEGEN EEN PRÏJZENSTOP KAPELLE'S GEMEENTEHUIS ZAL BINNENKORT GEREED ZIJN BOUWPLAN 1951 VOORZIET IN BOUW VAN 50.000 WONINGEN VOORSPELT- 193 Jaargang No.223 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie. F van de Velde en F B. den Boer AdJ W de Pagter Hoofdred G. Baillntyn Pi verv.i W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; 3,90 p kw.; fr p. d 1 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 22 Sept. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50, Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur VUsslngen Walsti 58- -60 tel 2355 4 lijnen (b g-g 2861 of 2160): MTwirg Londense Kaal 29, tel 2077 en 2924; Goes L- Vorststr 63, tel 2475 (b.g-g 2228); Oostburg- Pr Mauritsstr 12. tel 102; Terneuzen Bro uwcrijstr 2; Zlerikzee N Bogardstr C lGO^tel^O Noordkoreanen verplaatsen troepen MacArthur teruggekeerd van het front. De slag om Seoel is Donderdag begonnen. Amerikaanse, mariniers drongen van twee zyden de stad binnen en bezetten enkele buitenwyken. Piloten, die terugkeerden van verkenningen, meldden, dat de Noordko reaanse troepen klaarblijkelijk uit Seoel vluchtten. Volgens radio Poesan waren anti-communistische arbeiders in Seoel in opstand gekomen en was in de stad de staat van beleg afgekondigd. De Amerikaarfse mariniers stoot ten in de heuvels ten Westen en ten Noord-Westen van' de stad Seoel op tegenstand van twee Noórdkore- aanse bataljons. Naar gemeld is, hebben de Noord- koreanen de verdediging van de stad opgebouwd in de verwachting, dat de aanval van het Zuiden zou komen, zodat hun voornaamste versterkin gen aan de oever van de Han lig gen. Terwijl de mariniers hun aanval begonnen, bestookten corsairs van de marine-luchtmacht doelen in de stad. Volgens officieren van de Ameri kaanse inlichtingendienst houden slechts de Noordkoreaanse officieren hun manschappen nog aan de strijd; zij vrezen voor hun leven indien zij verslagen worden en aarzelen niet deserteurs neer te schieten. Vier duizend Noordkoreanen van het 74e regiment vormen de kern van de verdediging van Seoel. De achtdui zend jongelieden en de vierduizend leden van de ..burgerwacht" vormen volgens genoemde officieren een twijfelachtige defensieve kracht. volgens de telegrammen trekken de Noordkoreanen grote troepen machten van het Zuidelijk front weg. Hun zevende divisie en eenhe den van hun negende divisie zyn ,.met onbekende bestemming" ver trokken. Ook zijn er grote Noordkoreaanse troepenbewegingen gaande ten Noor den van Taedjon, maar deze troe pen zijn blijkbaar van plan Seoel voorbij te trekken. Twee duizend man Noordkoreanen, die ten Oosten van Waegwan hard nekkig weerstand bieden; worden bedreigd door een tangbeweging van Amerikaanse en Zuidkoreaanse troe pen. In het Zuiden blijft de Noordkore aanse weerstand nog zeer krachtig en er zijn nog geen tekenen van een ineenstorting van het front. Kolonel Lie Hak-koe, de stafchef van de Noordkoreaanse dertiende divisie, heeft zich aan het front bij Taboedong aan de Amerikanen over gegeven. Kolonel Lie verklaarde aan de tol ken, dat hy zich overgaf, omdat hij „zich ervan bewust is geworden, dat Rusland deze oorlog ten eigen bate en niet in het belang van Korea heeft gesticht." De 38-jarige kolonel, sprak Rus sisch en Japans even vloeiend als zijn eigen taal. Generaal MacArthur is Donderdag avond in zyn hoofdkwartier te Tokio teruggekeerd. Hg heeft een week doorgebracht bij de strijdkrachten van de Ver. Naties op het bruggen hoofd van Intsjon. In het vliegtuig vertelde hij aan journalisten, dat de invasie by Intsjon een gewaagde on derneming was geweest. „Datgene, dat de operatie mogelijk maakte, was het feit, dat niemand dacht, dat het mogelijk was. Ut zelf ook niet. De operatie had succes omdat zy zo moeilijk was." President Truman verklaarde Don derdag op zjjn wekelijkse persconfe rentie, zich te zullen neerleggen bij elk besluit van de V.N. aangaande het al of niet overschrijden van de 38ste breedtegraad door strijdkrach ten van de V.N. op Korea. Dit was een zaak, die door de V.N". moest worden uitgemaakt. Mr. Kortenhorst pleit voor plaatsvervangende Kamerleden De Tweede Kamer heeft voor haar juist aangevangen zittingsjaar weel een voorzitter. Als zodanig is namelijk door H. M. de Koningin herbenoemd mr. L. G. Kortenhorst van de K.V.P., die Dinsdag j.l. door de leden als num mer één op de nominatie was ge plaatst. Met een speech, waarin hij enkele belangrijke dingen zei over de over stelpende hoeveelheid werk, waarvoor de Kamer tegenwoordig geplaatst is, aanvaardde hij zijn ambt. Hoe zullen onze honderd leden naast hun gewone werk aan de vele nieuwe internationale verplichtingen kunnen voldoen? De Grondwetcommissie zal aan al deze zaken aandacht moeten schenken. Zoals zijn voorganger mr. J. R. H. van Schaik, meende mr. Kortenhorst, dat het aantal leden uitgebreid moet wor den. Maar z.i. zal hiermede niet kun nen worden volstaan. Misschien kan het Noorse systeem, dat plaatsvervan gende leden kent, ons misschien de weg wijzen, aldus mr. Kortenhorst. Loeiende vuurzee In Tilburg Een felle uitslaande brand heeft gisteren een groot deel van de kin derwagenfabriek in Tilburg ver woest. De bewoners der aangrenzende huizen waren naar buiten gevlucht uit angst voor de loeiende vlammen zee, die aangewakkerd werd door de krachtige wind. De brandweer van Tilburg had urenlang werk om de brand meester te worden. De fabrieksruimte, die verwoest is, heeft een lengte van 100 meter en een breedte van 20 meter. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt op minstens 400.000 geschat. Zal Nederland staat van oorlog met Duitsland beëindigen Nu de Grote Drie in New York hebben besloten tot opheffing van de oorlogstoestand met Duitsland, wordt thans op de verschillende daarby be trokken departementen in Den Haag nagegaan hoe en wanneer Nederland eveneens hiertoe zal kunnen over gaan. In welingelichte kringen acht men het wel waarschijnlyk, dat Neder land dit voorbeeld spoedig zal vol gen, daar dit geheel in de lijn ligt van de buitenlandse politiek, zoals die hier gevoerd wordt. De Kroon zou hier een beslissing moeten nemen, doch het wordt zeker geacht, dat, alvorens een dergelyk besluit uit te lokken, overleg zal worden gepleegd met België en Luxemburg. Indonesië wil lid worden van Verenigde Naries. Indonesië zal verzoeken om te worden toegelaten als lid van de Verenigde Naties. Moh. Natsir, die dit mededeelde, zeide, dat tot nu toe dit verzoek nog niet werd gedaan in ver band met de afwezigheid van Rus land in de Veiligheidsraad. Een ver zoek om toelating aan een niet vol tallig lichaam had, aldus Natsir, wel licht kunnen worden opgevat als een stelling nemen ten gunste van enige partij. Natsir deelde mede, dat het ver zoek voor het lidmaatschap voorna- melyk is geschied in verband met het feit, dat door de Verenigde Na ties binnenkort vermoedelijk oelang- i'ijke vraagstukken inzake Oost- en Zuid-Oost Azië zullen worden be handeld en Indonesië, als één van de meest belangrijke landen in dat deel van de wereld, daarbij niet terzijde kan blijven staan. Voorts wees Natsir op de toene ming van het Indonesische deviezen- bezit (in een half jaar met 230 mil lioen Lid. guldens). De voorlopige begroting vertoont echter nog een tekort -van ruim m milliard. Op het gebied van de veiligheid is er aldus Natsir, enige verbete ring, maar de toestand is nog niet bevredigend. De hulp van de Koninklijke Mari ne aan Indonesië zal per 1 Januari gestaakt worden. Deze zou onze plaats in de Europese samenwerking in gevaar brengen. De Tweede Kamer heeft Donderdag met de regering gediscussieerd over de prijzenpolitiek, waarby de enkele dagen geleden gepubliceerde nota punt van uitgang was. Vooral van de zyde van de Party van de Arbeid is in dit debat critiek uitgeoefend, met name op het feit, dat de regering niet is overgegaan tot wederinvoering van een pryzenstop. Maar van achter de regeringstafel waar met de minister-president nog vier mi nisters de debatten volgden werd een dergeiyke maatregel voorlopig met de meeste beslistheid afgwezen. Tot 'n conclusie Is de Kamer overï gens nog niet gekomen. Men wensre het antwoord van de ministers Van den Brink, Mansholt en Lieftinck eerst nog eens rustig te bestuderen en op voorstel van de voorzifter werd dan ook besloten de replieken uit te stellen tot het debat over de nota inzake de loonpolitiek, welke binnen enkele dagen eveneens openbaar ge maakt zal worden. De eerste spreker, dé heer J. G. Suurhoff van de P. v. d. A., waar schuwde de regering, dat zij de situa tie te optimistisch beoordeelt. Met bezorgdheid zag hy, dat de prijzen van de noodzakelyke levensbehoeften nog steeds oplopen. Hiertegen past volgens hem maar één middel: de onmiddellijke invoering van een prijs- stop. Na de devaluatie is wèl een prijsstop ingesteld, doch de heer Suurhoff vond de situatie toen min der ernstig dan nu. Zijn betoog culmineerde tenslotte in een dringend beroep op de rege ring om alsnog op zeer korte termijn een prysstop af te kondigen. Gematigder in zyn verlangens was de anti-rev. heer A. Stapelkamp die de zaak eenvoudig stelde door het poneren van een stelling: men dient de loonstop te handhaven, maar dan ook een prysstop, óf men feve de prijzen vry, doch dan ook e lonen. In de arbeiderswereld ge looft niemand zo meende hij dat de laatste loonsverhoging van 5 tot een vermeerdering van in komsten leidt, als de prijzen vry blij ven. Wat de prysbeheersing; betreft, verlangde de heer Stapelkamp, dat de regering door veel verder gaande daden dan zij in haar nota aankon digt, bewyst, dat zij de rechtvaar digheid wil betrachten, ook onder de huidige omstandigheden. De heer W, J. Andriessen van de K.V.P., die zich op het standpunt van de regering stelde, plaatste de kwestie tegen de internationale ach tergrond en het streven naar econo- sche eenwording van West-Europa. Ontoelaatbare prezen voor voeding, kleding en dekking moet men met kracht tegengaan. In dit verband wilde spr. weten, welke normen de regering hanteert bij ontoelaatoare prijsstijgingen. Evenals zyn partijgenoot de heer Suurhoff, had dis. G. M. Nederhorst van de P. v. d. A. de indruk, dat de regering achter de feiten aanloopt. Hy miste een preventief optreden. Aangezien het advies van de So ciaal-Economische Raad nog niet is ontvangen, vond mr. J. J. A. Schmal (C.H.) een bespreking van het prijs beleid voorbarig Hij maakte zich overigens meer ongerust over wat niet in de nota staat, dan over wat er wèl in vermeld Is. Met name vroeg hij aandacht voor de middenstand, die het niet minder moeiiyk heeft dan de arbeiders. De heer Korthals (V.V.D.) ver klaarde, dat de nota grotendeels zijn instemming heeft. Hij betreurde de afwezigheid van de nota inzake de loonpolitiek en evenzeer de grens van 3600 by de loonsverhoging, omdat de middenklasse weer is uit geschakeld, maar wèl moet meebe talen aan de loonsverhoging voor de Ionen beneden 3600. De gevolgen van prijsverlaging moeten niet worden afgewenteld op het agrarische deel der bevolking en op de middenstand. In de avondvergadering noemde de heer Weiter het onvermijdelijk, dat ieder zijn deel draagt van de grote krachtsinspanning, welke nu een maal noodzakelijk is. De heer Cor nells (V.V.D.) betoogde, dat de mid denstand in geen geval de dupe mag worden. MINISTERS ANTWOORDDEN. Minister Van den Brink ontkende in zyn antwoordrede, dat van een algemene inflationistische situatie kan worden gesproken. Wél is er in sommige sectoren een kunstmatige schaarste ontstaan door hamsteren en achterhouden van goederen. Hier tegen kan worden opgetreden, doch een algemene pryzenstop is geen goed uitgangspunt. Door een alge mene prysbeheersing zouden libera lisatie en economische integratie immers niet mogelijk zijn. Men zou zich zelfs moeten terugtrekken by handels-politieke beginselen in de Europese Betalingsunie en de econo mische integratie van Europa. En zonder deze economische integratie van loonsverhogingsgrens. Naar het A.N.P. uit doorgaans goed ingelichte kringen verneemt heeft de Raad voor economische aan gelegenheden in zyn vergadering ran Woensdag besloten de eenmaal vast gestelde grens van 180 gulden loons verhoging per jaar te handhaven. Voorts wordt vernomen, dat in het bestuur van de Stichting van de Ar beid, die op een ruimer standpunt had aangedrongen, nog deze week dit besluit onderwerp van bespre king zal uitmaken. Wit brood één cent duurder. iln verband met de bezwaren van et bakkerijbedryf tegen uitbetaling- van de recente 5% loonsverhoging heeft de regering de prijsvaststelling van het brood nader bezien. Besloten is de maximum-verkoop prijs van het brood van gewone sa menstelling te handhaven, maar dp prijs van de bloem, waaruit dit brood wordt gebakken (de z.g. a- bloem) met negentig cent per hon derd kilogram te verlagen. De prijs van ongebuild tarwemeel blijft onveranderd. Ter vermijding van toeneming van de subsidielast door verlaging van de bloemprys wordt daarentegen de prys van de bloem, waaruit het z.g. luxe wittebrood wordt gebakken, (de z.g. w-bloem) met 1.per honderd kilogram verhoogd. De vrye prys van dit wit brood zal daardoor enigs zins stygen. Naar verwachting met één cent per 800 gram. De prijzen van de andere blanke bloemsoorten zullen aan de verander de verhoudingen worden aangepast. Met deze wijzigingen in de bloemprrj- zen meent de regering, dat de belet selen voor het bakkerijbedrijf voor de uitbetaling van de laatste 5% loons verhoging kunnen wegvallen, zou ook de militaire inspanning tot mislukken gedoemd zijn. Iedere ongemotiveerde prysstyging moet echter worden voorkomen, maar de vervangingswaarde van normale voorraden mag in rekening worden gebracht omdat middenstan ders anders in liquiditeits-moeilijkhe- den zouden komen. Als er sprake komt van inflationistische invloeden, dan zal algehele prijsbeheersing wor den ingevoerd, dan is een prrjsstop niet voldoende. 'Minister Mansholt merkte cp, dat een prijsstop in de agrarische sector niet mogelijk is zonder een volledig distributie-systeem, waaraan ook weer verplichte leveringen verbon den zouden zijn. Men beschikt echter in dezé sector over andere middelen, als de subsidiëring van levensmidde len tot een bedrag van ongeveer 200 millioen per jaar. De minister gaf o.a. te kennen, dat getracht zal worden ook in de beheersing op hét moeilijke gebied van de aardappelen enige orde te scheppen. Minister Lieftinck was van oor deel, dat zolang de geldhoeveelheid vermindert en de goederenvoorraad stijgt, een ernstig inflationistisch ge vaar niet aanwezig is. Niet de prys styging is zo een gevaar voor liet monetaire evenwicht, maar het stre ven om de last te camoufleren door inkomenscompensaties. Die compen saties zijn alleen mogelijk als ze' uit sociaal oogpunt onvermijdelijk zijn. Plan voor tehuis voor ouden van dagen in bewerking. In de tweede helft van -November zal de gemeente Kapelle een grote dag: beleven. Vooral voor het secretari epersoneel en de kleuters zal het een feestdag worden. Nadat zy tien jaar in de kleuterschool was onderge bracht, zal de secretarie een eigen home in het nieuwe gemeentehuis krygen en in de twee lokalen, waar sinds 1940 alle gemeentelijke beslom meringen werden afgewikkeld, zullen straks weer blijde kinderstemme tjes klinken. In gezelschap van de ijverige burgemeester, de heer H. G. van Suyle kom, hebben wy de nieuwe zetel van het gemeentebestuur op het Kerk plein een schepping van prof. J. S. Berghoef, één van Neerlands beste architecten van deze tyd mogen bezichtigen. De indeling en inrichting van het gebouw is buitengewoon smaakvol en geriefelijk, doch vóór alles: eenvoudig. De tijd is er niet naar om gemeen schapsgelden aan overbodige luxe te besteden. Toch mag dit gebouw ook niet het stempel dragen van deze ver armde tijd. In deze opdracht is men zeker ten volle geslaagd. Het spreek woord: Eenvoud is het kenmerk van het ware, wordt hier wel zeer bewaar heid. Via een bordes waar straks op twee pilaren beeldjes van een wever en een fruitkweker worden geplaatst komt men in de met natuursteen geplaveide hal van het hoofdgebouw. Hier zijn de werkkamers van burgemester en secretaris en de bureaux van Bouw en Woningtoezicht en de politie on dergebracht. D. ljamer van de burge meester is in red-cederhout uitge voerd, hetgeen wellicht aan luxe zou doen denken. Deze houtsoort is echter goedkoper dan vurenhout. Luxe dus, welke niets méér kost, integendeel! De verbinding tussen het hoofdgebouw en de secretarieruimte wordt gevormd door het trappenhuis onder de nog niet afgewerkte toren. Op een eenvou dige pilaar komen hier de wapens van de buurtschappen. Het trappenhuis wordt, evenals alle muren in dit ge bouw. alleen maar gesausd, terwijl het plafond in lichtblauwe kleur wordt uitgevoerd. Langs een natuurstenen trap komt men op de bovenverdieping, waar een grote zaal is gelegen, welke door inrichting en bestemming, zeker iets bijzonders voor deze omgeving zal worden. Het plafond is in cederhout uitgevoerd en als enige vertrek in het gehele gebouw, zal hier een parket vloer worden gelegd. Met een oker- kleurig gordijn, zal deze zaal welke plaats kan bieden aan plm. 200 per sonen, in tweeën worden verdeeld, om als trouwzaal en raadszaal te dienen. Op de ovale raadstafel, komen twee koperen tafellampen. De publieke tri bune is boven in de zaal gebouwd. Op eenvoudige wijze zal de zaal tot ont vangstruimte kunnen worden omgeto verd. Voorts zou men deze zaal willen benutten voor het organiseren van culturele bijeenkomsten, kunsttentoon stellingen e.d. Enkele glas-in-loodra- men zullen verder de bijzonderé sfeer in deze zaal nog helpen verhogen. In het achtergelegen gebouw is de secretarie en het kantoor van de ont vanger ondergebracht. Ook hier alles even comfortabel en licht, zodat een prettige werkruimte verkregen is. On der de begane grond, zijn behalve de stookplaats voor de centrale verwar ming, verschillende grote, door yzeren deuren afgesloten, archiefruimten in gericht. Bovendien zijn deze kelders ook geschikt gemaakt als schuilruimte bij luchtaanvallen, wanneer onver hoopt nog eens een oorlog zou uitbre ken. Behalve de conciërgewoning, thans tijdelijk bewoond door de bur gemeester, bevat het raadhuiscomplex verder vier garages voor de brand weerauto, lijkwagen, vuilnisauto en kleinere gemeentewagens. Woensdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard aan de Westsluis te Terneuzen het monument onthuld, dat daar werd opgericht ter nagedachtenis aan allen, die vielen in de stryd tegen de bezetter. Nadat de Prins het monu ment had onthuld, legde hy een krans aan de voet. Oorlogsschade aan boerderijen moet over vier jaar hersteld zijn. Hoog geboortecijfer dwingt tot ruimere scholenbouw. Het bouwplan 1951 is gereed. Het sluit, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting mede. op een to taalcijfer van 1474 millioen en gaat met 110 millioen uit boven het bouw plan 1950. Het bouwplan 1951 (zonder de wer ken beneden f 2000.—, de onderhouds werken van publiekrechtelijke licha men, het onderhoudswerk van witters, schilders, behangers e.d., de werken waarvoor geen of weinig materialen nodig zijn) omvat:^ Nieuwbouw, herbonw. en uitbreiding van gebouwen. Woningen f 560 mill, (f 540 mill.), boerderijen 65 mill. (57 mill.), andere agrarische geb. 9 mill. (9 mill.), geb. voor nijverheid 220 mill. (191 mill.), geb. voor handel én verkeer 105 milL (99 mill.), geb. voor gezondheidszorg enz. 25 mill. (14 mill.), scholen 70 mill. (48 mill.), kerken 15 mill. (11 mill.), overige bijz. geb. 12 mill. (9 mill.), overh. gebouwen 50 mill. (50 mill.), totaal f 1131 mill, 1028 mill.). Herstel, onderhoud en verbouw van gebouwen. Herstel oorlogsschade 25 mill. (32 mill.), onderhoud en herstel niet oor logsschade 36 mill. (36 mill.), verbouw 70 mill. (48 mill.), totaal f 131 mill, (f 116 mill.). Weg-,en waterbouwkundige werken f 212 mill, (f 220 mill.). De cijfers tussen haakjes zijn die van het bouwplan-1950. WONINGBOUW. De post voor woningbouw ad f 560 millioen is verreweg de grootste. Daar by is aangenomen, dat in 1951 onge veer 50.000 woningen (woningwet- en TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Met een gerechtvaardigde trots toonde burgemeester Van Suylekom ons deze nieuwe aanwinst van de ge meente Kapelle. Een gebouw dat eigenlijk kan worden gezien als een symbool van de werkkracht en de werklust in deze welvarende gemeen te. Want er is meer in Kapelle dat be wondering afdwingt. Ook het Burgerlijk Armbestuur heeft grote plannen. Aan architect le Clercq is namelijk opdracht gegeven een plan te maken voor een tehuis voor Ouden van dagen, waar men to taal ongeveer 50 oudjes een gezellige, rustige levensavond zou willen bezor gen. Reeds 30 gegadigden zijn hiervoor aanwezig. Gedacht wordt aan een hoofdgebouw met kamers voor mannen en vrouwen en onmiddellijk daaraan grenzend, een aantal woningen voor bejaarde echt paren. Deze huisjes zouden dan een slaapkamer en een woonkamer-keuken moeten bevatten, met op de bovenver dieping eèn logeerkamertje, zodat de oudjes opk hun kinderen nog eens in eigen omgeving, kunnen ontvangen. Wanneer de bewoners van deze huis. jes dit wensen, zouden zij geheel ver zorgd en vön eten kunnen worden voorzien vanuit het hoofdgebouw. Met de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk is ook reeds de mogelijkhéid besproken, om van dit gebouw een centrum voor so ciale zorg te maken, van waaruit de gezinsverzorging voor Kapelle en om geving zou kunnen geschieden. Gehoopt wordt dat in 1951 voldoende bouwvolume beschikbaar zal zij om dit plan tot uitvoering te brengen. Het ge bouw zal dan worden gesticht op een terrein aan de Biezelingsestraat, achter de villa van wijlen de heer Vreeken. ..En wanneer er dan nog eens een centraal gymnastieklokaal zou kunnen komen, zijn onze wensen voor wat be treft het stichten van grote gebouwen, voorlopig vervuld", zo merkte burge meester van Suylekom op. andere bouw tezamen) gereed zullen komen. Door het bouwen van duplex- woningen zal het aantal gezinnen dat gehuisvest kan worden groter kunnen zyn dan 50.000. Hoewel nog niet precies'te zeggen valt, welk deel van de woningen zal worden gebouwd door verenigingen en gemeenten of particulieren, is er bij de opstelling van de begroting van uitgegaan, dat het uitgetrokken bouw volumen ad f 560 millioen ongeveer als volgt over de diverse sectoren zal wor den verdeeld: herbouw woningen f 80 mill.; woningwetwoningen 220 mill.; particuliere nieuwbouw met Rijks steun 180 mill.; vrije sector 80 mill. BOERDERIJEN. Het boerderijenvolümen 1951 ad 65 millioen zal moeten dienen voor de gehele boerderijenbouw met inbegrip van de wederopbouw van de verwoes te boerderijen. Het streven is, de oor logsschade van de boerderijen in on geveer vier jaren na 1950 gerekend te herstellen. HANDEL. NIJVERHEID EN VERKEER. Gemeend wordt, dat het volumen voor de nijverheid, groot 220 milli oen. in alle behoeften voor 1951 kan worden voorzien. Voorop is gesteld, dat de industrialisatie niet wegens on toereikendheid van het volumen in de nijverheidssector mag worden geremd. Mocht niettemin de industrialisatie een zodanige vlucht nemen, dat het pro gramma tekort schiet, dan zal overwo gen worden deze hoogst belangrijke sector meer volumen te geven, des noods ten koste van andere sectoren. De sector handel en verkeer 105 mill.) zal ook moeten voorzien in de behoeften van de winkelbouw in de getroffen stadskernen. Vele andere ur gente en minder urgente bouwwerken als garages, hotels, amusementsbedrij ven zullen hun volumen aan deze sec tor ontlenen. Het laat zich aanzien, dat in deze sector nog geruime tijd be oordeling op urgentie nodig zal zijn en dat verschillende aanvragen zullen moeten worden aangehouden. Met de verhoging van f 14 millioen (1950) in de sector gezondheidszorg tot f 25 millioen (1951) wordt voorna melijk beoogd de uitvoering van het bouwprogramma voor ziekenhuizen, psychiatrische inrichtingen en sanato ria te versnellen. SCHOLENBOUW. De grote verhoging in de sector scholenbouw van f 40 millioen tot f 70 millioen is noodzakelijk wegens het buitengewoon hoge geboortecijfer van de na-oorlogse jaren. Over slechts en kele jaren zullen de aanmeldingen voor het eerste leerjaar der I.o. scho len sterk in aantal toenemen. Daardoor zullen andere, tot de scholensector be horende groepen, zoals gymnastieklo kalen en lokalen voor kleuteronder- richt min of meer in het gedrang ko men. MEER VRIJHEID. Bij de verwezenlijking van dit bouwplan zal gestreefd worden naar een zo groot mogelijke vrijheid van handelen voor de opdrachtgevers van bouwwerken. Daarnaast zal het oog merk zijn de bouwkosten te verlagen, teneinde de exorbitante subsidiërin gen. welke in verschillende sectoren van de bouwnijverheid noodzakelijk zijn, te verminderen. KOUD. Geldig tot Vrijdagavond. Afnemend buiig, wisselende bewol king. Aanvankelijk op vele plaatsen enkele buien. Matige, langs de kust •tijdelijk krachtige wind tussen N.W. en W. Koud voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1