Ondanks economisch herstel, zorgelijke betalingsbalans JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Militaire eisen compliceren onze financiële problemen Een gedwongen Huwelijk HERZIENING VAN DE ZONDAGS WET THANS AANSTAANDE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1950 Als verdere uitgaven nodi g blijken, zal er ook meer beperkt moeten worden. Teneinde zijn beschouwingen over de toestand van 's Rijks financiën te plaatsen in het ruimer verband van de ontwikkeling der Nederlandse economie, besluit minister Lieftinck de millioenennota met enige opmer kingen over die ontwikkeling. Hij brengt daarbij in het kort enkele vraag stukken en moeilijkheden ter sprake, welke momenteel in het beleid van de regering de bijzondere aandacht vragen. Aan een daarbij verstrekt cijfermat ig overzicht wordt het volgende ont leend (in milliarden guldens) Nationaal inkomen tegen marktprijzen Tekort betalingsbalans lopende rekening Consumptie door gezinnen Overheidsbestedingen Netto-investeringen in bedrijven 1946 9.93 1.15 8.05 2.20 1947 12.6 1.65 10.09 2.19 1.55 1948 14.7 1.14 10.88 2.42 1.90 1949 15.80 0.30 11.15 2.50 2.45 Duidelijk komt in deze cijfers naar voren dat Nederland reeds belangrij ke vorderingen heeft gemaakt op de weg naar zelfstandigheid ten opzich te van het buitenland. Leidde de vol- sterkte ontoereikendheid van de bin nenlandse productie in het verleden er toe, dat voor f 1.15 milliard een beroep op het buitenland moest wor den gedaan, in de jaren 19481950 is. vooral onder invloed van het herstel der binnenlandse productie, die be drag in snel tempo gedaald. Wat het herstel van de binnenland se productie betreft, heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek on langs 't reële nationale inkomen over 1946 en 1949 op resp. 91 en 125 pet. van dat van 19.38 geschat. Dit laatste cijfer mag zeker bevredigend worden genoemd, zelfs wanneer men de toe neming van de bevolking in deze elf jaren met 15 pet. mede in aanmer king neemt. Perscommentaren In de bladen van Dinsdagavond trof fen wij reeds enige commentaren op de Troonrede en de Millioenennota aan. Het Alg. Handelsblad schrijft on der de titel „Triomf der nuchterheid" o.m.: „Alles tezamen wordt deze troonre de gekenmerkt door een tekort aan be zieling naast een nuchtere, soms al te vlakke beschrijving der realiteit. Dat de regering zich niet verliest in toe komstdromen, zal niemand haar ver wijten. Maar als geheel genomen hangt over het staatsstuk een sfeer van mat heid, die wellicht te verklaren is uit latente innerlijke spanningen in het Kabinet. Dat niettemin het Kabinet Drees—Van Sehaik zijn schouders blijft zetten onder een regeringstaak, die uiterst zwaar is door moeilijkhe den van buiten, waarvoor men deze regering moeilik verantwoordelijk kan stellen, valt te loven. Ten slotte komt het niet op woorden, maar op daden aan". En schrijvende over de Millioenen nota constateert dit Amsterdamse blad: „Hier wordt enigszins bedekt gezegd, dat het verbruik moet worden vermin derd. een gedragslijn, die wij in de jongste maatregelen der regering niet kunnen ontdekken. *„Het gevaar, dat 's lands financiën bedreigt, bestaat vooral hierin, dat het verlangen groot is om in vele noden en behoeften, die ervaren worden, tegelijkertijd en zo goed mogelijk te voorzien, terwijl de financiële toestand selectie en beper king eist". Zeer juist; maar zullen wij, de regering in de eerste plaats, ons dit gevaar steeds voor ogen houden?" ,,Het Parool", dat zich nog beperkte tot de Troonrede, wijdt o.a. enige op merkingen aan de noodzakelijkheid van bewapeningsuitbreiding; „Over de noodzakelijkheid om tot een belangrijke uitbreiding van onze bewapening te komen, laat de regering uiteraard geen twijfel bestaan. Haar uiteenzettingen blijven evenwel vaag. Bij de defensie en de ordehandhaving zal een beroep op vrijwilligers worden gedaan. Dat is uitstekend, maar dan moet men met duidelijke plannen ko men. waarbij iedereen weet waaraan hij toe is en dan dient met energie en geestdrift leiding gegeven te worden, In brede kringen van ons volk staat men nog altijd uiterst sceptisch tegen over het Nederlandse leger, dat men als een duur en nutteloos zaakje be schouwt, waarmee toch niet veel te beginnen zal zijn als de nood aan de man mocht komen. Het zal voor een belangrijk gedeelte aan de regering liggen of ons volk duidelijk gemaakt zal kunnen worden, dat een krachtige defensie bitere noodzaak is". En ten slotte concludeert dit blad; „De taak, waarvoor de regering staat, is uiterst zwaar. Het is iammer uit deze Troonrede de conclusie te moeten trekken, dat de regering de zware last, die op haar drukt, nauwe lijks aan kan. Zij is klaarblijkelijk ver moeid. Maar de tijden zijn te gevaar lijk voor het land. om met een ver moeide regering genoegen te kunnen blijven nemen". „De Maasbode" is sceptisch gestemd t.a.v. de mogelijkheid van het berei ken van een overeenkomst over Nieuw- Guinea tussen Nederland en Indonesië: ..Nieuw-Guinea. zegt het Staatsstuk, houdt beide landen nog verdeeld, maar de hoop wordt uitgespi'oken, dat het belang van een goede samenwerking op den duur over de moeilijkheden zal zegevieren. Waar in deze hoop ge worteld is, ontgaat ons vooralsnog, ondanks „het belang dat voor belde Staten in ëen goede samenwerking ge legen is". Wie toch de pertinente uit spraken leest, welke door President Sukarno de laatste maanden bij herha ling zijn gedaan en waarin niets min der dan telkens weer opnieuw de eis wordt gesteld, dat Nieuw-Guinea bij Indonesië zal worden gevoegd, zal zich moeilijk kunnen indenken hoe op deze basis straks nog een redelijke bespre king van dit vraagstuk mogelijk kan zijn. Tegenover een hardnekkig ja kan tenslotte niets anders meer worden ge» Tot dit resultaat heeft in belang rijke mate de Marshall-hulp bijge dragen. Uit een en ander trekt de mi nister de conclusie, dat zich tijdens de afgelopen jaren, in grote lijnen ge zien, een duidelijk economisch herstel heeft voltrokken. Dit feit mag er echter niet toe leiden, dat men de grote moeilijkheden, waarvoor ons land in economisch opzicht nog steeds staat, uit het oog zou verlie zen. In dit verband wijst hij op de grote zorg, die de betalingsbalans nog altijd vereist. Aangezien de buitenlandse hulp in het fiscale laar 1950-'51 aan zienlijk lager zal zijn dan in het jaar 1949- 50, is een verbetering van de betalings- en met name de handels balans ten opzichte van de toestand, zoals die zien de laatste maanden heeft ontwikkeld, dringend nodig. De minister meent, het geheel ovei'- ziende, als zijn mening te moeten uit spreken, dat, waar de mogelijkheid van het optreden van ongewenste ten denties niet geheel is uitgesloten, de feitelijke ontwikkeling met nauwge zetheid dient te worden gevolgd en dat iedere eventuele verdere verho ging van uitgaven, waar geen verho ging van middelen tegenover staat, slechts verantwoord is te achten, in dien deze door verlagingen elders kan worden gecompenseerd. Hij wijst er tenslotte nogmaals op, dat de economische en financiële pro blemen, waarvoor ons land zich ziet gesteld, thans worden gecompliceerd door de gebleken noodzaak tot ver groting der militaire paraatheid. Het valt niét te ontkennen, dat de grötere militaire krachtsinspanning de oplos sing dezer problemen in vei'schillende opzichten verzwaart. Een vergroot beslag op goederen en diensten voor militaire doeleinden betekent onvermijdelijk, dat het deel der reële nationale middelen, dat ter beschikking komt van de civiele sec tor, dienovereenkomstig vermindert. De nieuwe situatie bemoeilijkt on der meer hèt voorkomen van her nieuwde verstoringen van het mone tair evenwicht. Zij vereist met andere woorden de aanpassing van de in de civiele sector door verbruikers, be drijfsleven en overheid uitgeoefende vraag aan het reiatief verminderde aanbod van reële middelen. Het uit blijven van een zodanige aanpassing zou ook de betalingsbalanspositie ernstig bedreigen. Deze positie wordt reeds bemoeilijkt door de prijsstrjgin- fen op de wereldgoederenmarkten. etten deze tendenzen zich voort dan zal het treffen van anti-infliationisti- sche maatregelen noodzakelijk z\jn. Bij voorkeur zullen deze in internatio naal verband dienen te worden geno men, doch daarnaast zal ook natio naal, voorzover autonoom optreden resultaat belooft, een doelbewust be leid zijn geboden. Het tekort, dat de ontwerp-begro- ling voor 1051 vertoont ondanks alle inspanning om haar sluitend te maken wijst er op, dat het finan cieel beleid aan een critische herzie ning dient tc worden onderworpen vóórdat besloten wordt tot nieuwe uitgaven, die niet zelf tot een rijker vloeien der middelen bijdragen of op andere wijze, wat haar monetair ef fect betreft, bijv. door het plaatsen van leningen, kunnen worden gecom penseerd. Het gevaar, dat 's lands financiën bedreigt, bestaat vooral hierin, dat het verlangen groot is om in de vele noden en behoeften, die en-aren wor den, tegelijkertijd en zo goed mogelijk te voorzien, terwijl de financiële toe stand selectie en beperking eist. Bij de samenstelling der onderha vige begroting is reeds veel beper king betracht. Als verdere uitgaven onvermijdelijk blijken, zal er meer beperkt moeten worden. Daarbij dient volledige bereidheid te worden ge wekt om elke uitgave binnen het strikt noodzakelijke te houden en haar te plaatsen in het algemeen ka der van een verantwoord begrotings beleid. Slechts zo komt het hoogste belang van het land tof zijn recht en kan rechtvaardigheid worden be tracht jegens het gehele volk. De troepen van de Verenigde Naties hebben bij Inchon en Wolmi eiland voet aan land gezet. De invasie ge lukte uitstekend en was voor de communistische Noordelijken volkomen een verrassing. Binnen korte tijd wisten de troepen Seoul te bereiken. M 26 tanks op het strand van YVoimi eiland. Naar het A.N.P. verneemt is profes sor dr. B. L. van der Waerden. buiten gewoon hoogleraar in de toegepaste wis kunde aan de universiteit te Amsterdam, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de wiskunde aan de philosóphische facul teit van de universiteit te Zürich. Profes sor van der Waerden heeft de benoeming aanvaard. Advertent!" natuac^ Wol VEILIG Mary Burchell ALK A-LI VRIJ - DE RIJKSBEGROTINGEN. Financiën verfilmd. Verleden jaar had het mini sterie van financiën de goede gedachte gehad, tegelijk met de Millioenennota een brochure met een populaire uiteenzetting over de staatsfinanciën de we reld. althans het land in te stu ren, aldus de N. R. Ct. Dit jaar zal men er nog ver der gaan op dit terrein. Geen brochure meer; het aantal men sen die zo'n boekje lezen blijkt altijd beperkt. Neen. nu een film! De bioscoopbezoeker pleegt hetgeen hij op het witte doek ziet makkelijk in zich op te ne men. Een prachtmanier om een aanschouwelijke les in staatsfi nanciën te geven. Geen Russische inspecteurs in Britse fabrieken. De Britse minister van Bevoorrading. George Strauss, heeft in het Lagerhuis verklaard, er absoluut zeker van te zijn, dat geen Russische vertegenwoor diger of agent in enige fabriek, waar geheime opdrachten voor de regering worden uitgevoerd, was geweest. De minister beantwoordde beschul digingen van conservatieve zijde, dat de firma Craven Brothers volgens een contract met de regering machine werktuigen voor Oosteuropese landen vervaardigde en dat Russische inspec teurs in de fabriek waren toegelaten. Zeven Indonesische kinderen ontvoerd. Zeven kinderen van Indonesische landaard zijn door personen in uni form, die over stenguns en een vrachtwagen beschikten, ontvoerd. Een jongen, die. waarschijnlijk in ver band met het feit, dat zijn vader geen groot losgeld zou kunnen opbrengen, werd vrijgelaten, kon de politie te Soerabaja inlichten. Deze stelt thans een onderzoek in. Bouw van boerderijen en arbeiderswoningen in de N.O.-polder wordt krachtig voortgezet. Tegelijk met de Millioenennota is ook de Rijksbegroting voor 1951 l>i| de Staten-Generaal ingediend. Deze begrotingen dragen alle, «oals reeds in de Millioenennota werd aangekondigd, In sterke mate het stempel van de drang tot bezuiniging, wat echter niet wegneemt, dat op tal van pos ten ook hogere uitgaven moesten worden geraamd omdat deze, naar het oordeel van de regering althans, onvermijdelijk waren. Ook worden ver schillende belangrijke wetsontwerpen aangekondigd. 35 Toen zoende hij haar licht en ging naar beneden. Mevrouw Clark en haar beide doch ters keken vol verwachting op, toen hij binnen kwam. „Ze slaapt nu. Het gaat goed met haar"; zei hij met een glimlach, „Ik kan u niet genoeg danken, voor wat i U voor ons beiden gedaan hebt", i „Dat was een vreugde voor ons", mompelden de dames Clark in koor. j Maar de oude mevrouw Clark zei: i ,U zult in het vervolg goed -op haar moeten letten". „Dat zal ik", zei Elliott Burdern ongewoon ernstig. „Moeder, dat had U die arme mijn heer Burdern heus niet behoeven te zeggen", zei juffrouw Matilda, toen hun bezoek verdwenen was. „Het is duidelhk genoeg hoe hij aan haar ge hecht is." „Het kan een man nooit kwaad doen te horen, dat hij zich nog meer moet hechten", zei mevrouw Clark scherp. „Maar we zullen hem niet meer in de auto van Marcia Vaylon zien rondrennen. En als je het mij vraagt" grinnikte de nu eenmaal niet zo voorname mevr. Clark „zal dat aardige kind daar boven, hier binnen het jaar baby-wol kunnen ko pen". steld dan een even hardnekkig neen". Critisch wordt dit blad. wanneer het schrijft over de zuinigheid op verschil lende departementen: Minister Lieftinck heeft ons steeds voorgehouden dat reeds enkele jaren de uiterste zuinigheid betracht werd. Zonderling doet het nu aan te lezen, dat het grote deficit in het lopende be grotingsjaar 1950 de regering met gro te zorg heeft vervuld en dat op de aanvankelijk opgestelde voorontwer pen aanzienlijke reducties werden toe gepast. Wij zijn geneigd hieruit de conclusie te trekken, dat talrijke amb- telijke instanties blijkbaar nog steeds niet gewend zijn de voorontwerpen der begrote uitgaven tot het strikt noodza kelijke te beperken. Immers de toe passing van aanzienlijke reducties was mogelijk zonder de algemene beginse len van het regeringsbeleid aan te tas ten. Opheldering op dit punt is in de Kamers wel dringend gewenst". In .de memorie van toelichting op de begroting van binnenlandse zaken deelt minister Teulings mede, dat aan de herziening van de Zondagswet met voortvarendheid is gearbeid. In aan sluiting aan het overleg met de kerk genootschappen is thans het interde partementale overleg vrijwel geëin digd. Verwacht mag worden, dat hèt ontwerp spoedig aan de ministerraad zal kunnen worden voorgelegd. De commissie van advies inzake wijziging van de Begrafeniswet heeft thans haar rapport uitgebracht. Het interdepartementaal overleg is thans gaande. Het voorlopige verslag betreffende het aanhangige wetsontwerp op de leesbibliotheken heeft de minister aan leiding gegeven, zich te beraden over de grondtrekken van een regeling, welke aan de bij de Tweede Kamer gerezen gewichtige bezwaren tegemoet komt. Het ligt voorshands in de be doeling het aanhangige wetsontwerp door een nieuw te vervangen. Een wetsontwerp tot herziening van d<» Woonruimtewet 1947 op het punt van rechtsmiddelen tegen woonruimte- of gebouwenvordering alsmede op een aantal punten van meer technische aard, zal binnenkort kunnen worden ingediend. Over het door het centraal stembu reau voorbereide ontwerp ener niéuwe Kieswet is aan een groot aantal in stanties advies gevraagd. De minister zal trachten te bewerkstelligen, dat het ontwerp omstreeks de jaarwisseling wordt ingediend. NOODVOORZIENING GEMEENTEFINANCIËN. De noodvoorziening voor de gemeen- tefinanciën. welke geldt voor de jaren 1948 tot en met 1950 .zal door een an dere regeling moeten worden vervan gen. Aangezien het in verband met verschillende omstandigheden, niet mogelijk is gebleken met geheel nieu we voorstellen te komen met betrek king tot de regeling van de financiële verhouding tussen net Rijk en de ge meenten. zal voor 1951 en 1952 gere kend moeten worden op een verlen ging van de noodvoorziening. In het algemeen kan gezegd worden, dat be doelde noodvoorziening voor de ge meenten bevredigend heeft gewerkt en dat de middelen, waarover het ge meentefonds de beschikking kreeg, de verwachtingen hebben overtroffen. In dit laatste zal de regering aanleiding vinden voorstellen te doen om een ge deelte van de middelen van het fonds voor de gemeenten te reserveren, ten einde te voorkomen, dat de uitkerin gen uit het fonds aan de gemeenten in de jaren, waarin de middelen minder ruim zouden vloeien, meer of minder zouden moeten worden verlaagd. Het ligt in het voornemen, bulten het provinciefonds om enkele inciden tele maatregelen te treffen ter verbc- tering van de financiën van die pro- vincie(n). welke thans moeilijkheden ondervinden. POLITIE. 1 de en veiligheid merkt de minister op, dat zijn streven er op gericht is de totstandkoming van verschillende nieuwe wettelijke voorzieningen op dit gebied zoveel mogelijk krachtig te be vorderen. Dit geldt in de eerste plaats de politie. Nu het rapport der commissie-Lan- gemeijer is verschenen, zal de regering zich over de oplossing van dit pro bleem nader moeten beraden. Zij zal in deze naar een spoedige conclusie dienen te streven. Hangende deze ont wikkeling zal de minister voortgaan met het bevorderen van maatregelen welke ook bij de huidige constellatie voor de organisatie van de politie no dig zijn. Een herziening van het poli- tieambtenarenreglement en het politie- tuchtreglement bevindt zicjx in een vergevorderd stadium van voorberei ding. De organisatie van de burgerlijke verdediging vordert gestadig. Bij voortduring wordt er naar ge streefd om het aantal oorlogslachtof fers. dat thans nog niet in staat is om zonder bijstand in het levensonder houd te voorzien, economische zelf standigheid te doen verkrijgen. RIDDERZAAL KRIJGT NIEUWE STOELEN. De toestand van het meubilair en de stoffering van de Ridderzaal is niet in overeenstemming met het represen tatieve karakter van plechtigheden als de verenigde zitting der Staten-Gene raal e.d. In verband hiermede is f 46.000 uitgetrokken voor de aan schaffing van nieuwe stoelen, terwijl voor het vexwangen van door slijtage en mot aangetaste stoffering f 22.000 is geraamd. BUITENLANDSE ZAKEN'. In verband met de wens, welke uit de Staten-Generaal bij herhaling tot .uiting is.gekomen. om.bij,de indiening der begroting tevens een algemene uiteenzetting te geven omtrent het buitenlands beleid, heeft de minister gemeend dit jaar voor het eerst een uitvoerige toelichting te moeten ge ven. Daarvoor heeft hij de vorm geko zen. dat gelijktijdig met de begroting aan de Staten-Generaal als een afzon derlijke uitgave wordt overgelegd een „jaarboek van het ministerie van bui tenlandse zaken, 1049/1950". N.O.-POLDER, Bij de begroting van het Zuiderzee- fonds wordt medegedeeld, dat in de N.O.-Polder in 1951 nog ongeveer 25.00 ha. in tijdelijke staatsexploitatie zal zijn. Teneinde de uitgifte van gron den en de kolonisatie in niet te traag tempo te doen verlopen, zal zowel de bouw van boerderijen als die van wo ningen voor landarbeiders buiten de dorpen en van woningen en winkels in de dorpen krachtig moeten worden voortgezet. Van de ongeveer 1600 boerderijen, die volgens de plannen in totaal ge bouwd zuilen moeten worden, zal aan het eind van 1950 ongeveer een derde gedeelte gereed zijn. Hetzelfde zal het geval zijn met de ongeveer 2600 wo ningen, die in de dorpen zijn voorzien, terwijl van de ongeveer 1200 nodige landarbeiderswoningen buiten de dor pen er dan ongeveer 500 gereed zullen zijn. In 1951 zullen In totaal 53 akker- en weidebedrijven met een gezamenlijke oppervlakte van 1456 ha. in exploitatie zijn. alsmede 3 tuinbouwproefbedrij ven met een gezamenlijke oppervlakte van 31 ha. en één fruitteeltdemonstra- toebedrijf van 10 ha. In zake indijking en droogmaking van de Oosterpoider zal in 1951 en 1952 nog een bedrag nodig zijn van f 18.0UO000. terwijl het in het voorne men ligt in 1951 nieuwe aanbestedin gen te houden voor: dijkwerken, grondverbeteringen, enz. (inclusief ma terialen) tot een bedrag van ongeveer t 24.000.000, en voor de bouw van kunstwerken tot een bedrag van onge veer f 6.000.000. In totaal dus f 4800.000 waarvan naar raming in 1951 zal worden verwerkt f 28.000.000. Ze keek rond en had moeite niet te geloven, dat een groot deel van wat er gebeurd was slechts in haar verbeelding bestaan had. sinds ze deze kamer het laatst gezien had. Alleen Elliott's ring aan haar vin ger was een onweerlegbaar bewijs van de werkelijkheid der ondervin dingen. Onwillig de betrekkelijke veiligheid van haar eigen kamer te verlaten, verzon Teresa kleine bezigheden die haar aanwezigheid daar rechtvaar digden. Het was natuurlijk een vrij laffe manier om aan de situatie te ontsnappen, maar ze had een vaag gevoel dat ze op het moment geen moed kon opbrengen tot het onder gaan van meerdere beproevingen. Een klein uur was voorbij gegaan en Teresa begon er juist over te den ken de tocht naar beneden te wagen, toen een gebiedend tikje op haar deur, haar het hart in de keel deed kloppen. „Binnen," zei Teresa met tegenzin, hopend dat het een der dienstboden was of, in het ergste geval, haar tan te vol felle eritiek. Het was echter erger- Veel erger. Haar nicht Marcia kwam de kamer binnen, slank en aantrekkelijk ineen perfect zittend rijcostuum, dat zij Teresa moest het tegen wil en dank erkennen voortreffelijk wist te dragen. Marcia was op een schei'pe, dia- mantharde manier een bijzonder knap meisje en toen ze de deur sloot en er tegenaan leunde, voelde Teresa zich als een kaarsje zich moet voelen, wanneer er een honderd-watt lamp wordt aangestoken. „Wat betekent die nonsens over jouw trouwen met Elliott Burdern?" vroeg Marcia, recht op het doel af gaande. „Het is geen nonsens." Teresa wen ste dat het v/at minder defensief had geklonken, „ik ben met hem verloofd en ik ga heel gauw met hem trou wen." „Daar komt niets van in," verze kerde Marcia haar vinnig. „Er is maar één meisje in Malever met wie Elliott Burdern zal trouwen, en dat ben ik. Hij is al eeuwen stapelgek op me en ik hoef maar één kik te ge ven, om hem jou of welk ander meis je ook in de steek te doen laten. Prent dat maar goed in je hoofd en maak een ander plannetje, dat zal heel wat eenvoudiger voor je zijn." (Wordt vervolgd» Twee jaar voor oneerlijke candidaat-nolaris. De Haagse rechtbank veroordeelde de 47-jarige candidaat-notaris J. A. S. tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek. Hem was ten laste ge legd dat hij ten nadele van het kan toor. waar hij werkzaam was, 172.000 gulden had verduisterd! Onderwijs op middelbare scholen te Soerabaja gestaakt. Volgens het blad „Pewarta Soera baja" is op last van de onderwijsin spectie op drie middelbare scholen te Soerabaja het onderwijs gestaakt, omdat het Nederlands bij het lesge. ven nog de voertaal was. Woensdag zou het onderwijs hervat worden, waarbij het Indonesisch als voertaal zou wórden gebruikt. Met betrekking tot de openbare or- 89. Het opgewonden jongetje was totaal bul- :on adem en hij had de grootste moeite de heren van de jury aan hun verstand te brengen, dat hij iets meer wist van de mysterieuze verdwijning van Jimmy Brown. „Meneer", zei-die hakkelend, „die aap rijdt niet m-meer mee, die het z'n eigen gedrukt. Hij is er tussen uit geknepen en hij het vast en zeker wat gegapt, want hy droeg 'n groie zak op z'n rug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 6