Kapitein van der Plank verlaat de „Zeeland" ZEELAND WAS GISTEREN TROEF IN HET GELDERSE L0CHEM BEVRIJDING VAN AXEL OP SOBERE WIJZE HERDACHT DE TROONREDE 1950 Hij werd zeeman ter wille van Belgische meiskes Ernstig ongeval op de Arn. 15 VmmLEDIKANTEN 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1950 llJV l: Laatste vaart tussen Vlissingen en Folkestone. Meer dan veertig jaar geleden was de jonge Willem van der Plank uit Middelburg schryver by de Registratie en Domeinen. Een keurige baan weliswaar, maar tcgelykertyd een ambt met nadelen. Schryver van der Plank koesterde namelijk diepe waardering voor enige Belgische meis kes uit Vlissingen (de Belgische loodsen hadden ook toen knappe doch ters), doch zyn schrijverschap belette hem toenadering te zoeken, omdat alleen stoere zeelui deze deernen vermochten te boeten. Daarbij gat het niet welke maritieme rang men bekleedde: stokers jongen of gezagvoer der, dat bleef gelijk, hoofdzaak was dat men iets met een schip had te maken. Dit alles verdroot de jeugdige ambtenaar 7.0 zeer, dat hij besloot de kantoorjas uit te trekken en te gaan varen, want dan was ook hij opgenomen in het Gilde der Bevoorrechten.-Drie jaar lang bevoer hij voor dc mast vele zeeën en ging daarna naar de Zeevaartschool. Maan dag maakte deze vroegere registratieman tussen Vlissingen en Folke stone met de „Mecklenburg"' zyn laatste reis als gezagvoerder der kooovaardy: kapitein W. L. L. van der Plank verlaat deze week de Ko ninklijke Maatschappij „Zeeland" met pensioen. ,,'t Klinkt misschien gek. maar toch ben ik voor die Be.'giscne meis jes zeeman geworden", zegt de ge zagvoerder van de „Mecklenburg", „maar nog gekker is, dat twee broers van me ook naar zee gegaan zyn, toen ze zagen, dat het zo n mooi leven wasEen mooi leven, in derdaad: als men daarover met deze Zeeuwse koopvaardij-kapitein spreekt, glanzen zijn ogen. Gezag voerder van der Plank is iemand, zoals men zich een zeeman graag voorstelt: vierkant, recht op zijn doei afgaand zonder veel mooie woorden en tegelijkertijd gemoedelijk. „Een pracht bestaanzegt de kapitein „het is beroerd als je er uit moet, maar zo is het leven nu eenmaal. Toen wy nog jong waren zaten wy ook tc wachten totdat de ouwe lui er uit gingen 26 -JAREN Zes en twintig jaar lang heeft de heer van der Plank voor de „Zee land" gevaren. Eerst als tweede stuurman, later als eerste en ten slotte in 1936 als kapitein. Hy was j de eerste gezagvoerder van de „Prin ses Beatrix", waarmede hy in de oorlogsdagen naar Engeland trok. „De Beatrix heeft een bemanning' Polder Walcheren gaat vergaderen. Het Polderbestuur van Walcheren zal op 30 September om 10 uur in het kantoorgebouw Poelendalé te Middelburg in vergadering;., byeenko- men. Teneinde iu> 1951 zo nodig door mid del van geleend geld te kunnen voorzien in de behoefte aan kasgeld, indien de gewone middelen niet toe reikend mochten blyken, heeft het dag. bestuur voorgesteld, het mach tiging te verlenen kasgeld op te ne men tot een bedrag van ten hoogste 3.500.000. hetzij in rekening-cou rant, hetzij door op korte termijn één of meer geldleningen te sluiten. Treinstagnalie. Maandagmorgen is op het empla cement der Ned. Sooorwegen te Arnemuiden een goederenwagon ont spoord. Als gevolg hiervan heeft men de uit Bergen op Zoom komende trein bij Goes moeten ophouden. De reizigers werden met autobussen der Stoomtram ..Walcheren" naar Mid delburg en Vlissingen vervoerd. Oud-hoofdinspecteur van belastingen stond terecht. IN HOGER BEROEP S»/2 JAAR GEËIST. Wegens het doen en doen opma ken van onjuiste aangiften voor de belastingen, werd door de rechtbank te Haarlem op 30 Maart van dit jaar, de 45-jarige ex-hoofdinspecteur van belasting, W. J. I. M. van B. veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en zes maanden en hem het recht ontnomen een ambt bij de rijksbelastingen te bekleden voor de tijd van 5 jaar. Gisteren diende de zaak voor het Amsterdamse gerechtshof in» hoger beroep. a Een veertiental getuigen legden verklaringen af over de handelwijze van de verdachte. De procureur-generaal, mr. S. J. Hoeffelman, noemde in zyn requisi toir de zaak tegen verdachte be langrijk, zowel om de gepleegde fei ten als om zijn persoon Puntsgewij ze behandelde hij de lange tenlaste legging en achtte deze in het alge meen ten volle bewezen. Mr. Hoeffelman zeide, dat het ont zettend is, dat een hooggeplaatst belastingambtenaar dergelrjke feiten kon plegen. B. heeft door zijn optre den grote schade toegebracht aan de ambtenarenstand in het algemeen en aan de stand der belastingin spectie in het bijzonder. In aanmerking genomen, dat ver dachte geen berouw toont en de ernst van de door hem gepleegde feiten niet schijnt in te zien. meen de de procureur-generaal, dat de door de rechtbank opgelegde straf te gering is. Hy besloot zijn requisitoir met een gevangenisstraf te eisen van drie jaar en zes maanden en ont zetting van het recht bij de belas ting werkzaam te zijn voor de tijd van vijf jaren. De uitspraak volgt op 3 October* varf 70 man nodig", zegt de heer van der Plank, „maar op die tiende Mei zyn we met precies 17 man overge stoken!" Onmiddellijk na de aan komst in Engeland werd de .'.Prinses Beatrix" bij de oorlogvoering inge schakeld. Tot half Juni moest het schip troepen, die via Duinkerken waren teruggetrokken, uit Plymouth weer naar Brest brengen, omdat toen de oorlog in Frankrijk nog wérd voortgezet. Dat was wel iets anders dan het passagiersvervoer tus sen Vlissingen en Harwich, want er werden zelfs 2400 man per keer overgezet. „De laatste keer, dat ik van Brest terug ging naar Plymouth, namen we alle Nederlandse marechaussees mee* die nog in Frankrijk waren. Zjj hadden als goed Nederlander! allemaal een fiets by zich". Het waren vrijwel de laatste Ne derlanders, die van Frankryk uit in die bewogen dagen naar Engeland trokken. By ben bevonden zich en kele Rode Kruismensen, o.a. de Mid delburgse chirurg dr. Koeh. In October 1940 werd de heer van der Plank overgeplaatst naar de „Oranje Nassau", die als depót-schip voor de Koninklijke Nederlandse Ma rine was ingericht. Met dit schip keerde hy in 1945 terug. Direct daarna werd de dienst op Engeland hervat en kapitein van der Plank was de eerste, die voor de „Zeeland" met de „Oranje Nassau" uitvoer. Vorig jaar werd hij belast met de toeristendienst VlissingenFolke stone en ook dit jaar verzorgde hij deze dienst. Dat was een prettig einde voor de heer van der Plank, want hij is door-en-door Zeeuw en heeft steeds met veel plezier van Vlissingen uit gevaren. In Folkesto ne was hij een zeer geziene figuur, daarvan getuigt het fraaie geschenk, dat hem vóór zijn laatste reis werd overhandigd: een foto van de haven te Folkestone en daaronder keurig gedrukt. „Presented to captain W. v. d. Plank. From friehds in Folke stone, with best wishes for the fu ture and to remind him of his as sociations with Folkestone over many years." Vele hoge persoonlijkheden zijn in de loop der jaren de gast van ka pitein van der Plank geweest, o.a. Koning Christiaan van Denemarken en Prins Bomhard. „De laatste ja ren waren er niet zoveel hoge" zégt de kapitein. ,,er wordt mensen meer gevlogen..,. dooi* die AFSCHEID. De Maatschappij zal deze week officieel afscheid nemen van de heer van der Plank tijdens een lunch''te Rotterdam. Een afscheid van een Zeeuwse zeeman van de oude stem pel. waarvan met recht getuigd kan worden: goed Zeeuws goed rond. Tal loze malen stak hij de Noordzee over, een onnoemelijk aantal passagiers heeft hij vervoerd en nu komt dan een tijd van rust: daarom kapitein: Nog een gelukkige en lange tijd aan de wal toegewenst. Geen verandering voor Tholen en St. Philipsland In het rechtsgebied. In het voorlopig verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten wordt o.m. bekend ge maakt, dat de commissie instemt met het voorstel om de gemeenten Tholen en St. Philipsland te doen blyven in het kanton Zierikzee en het arrondis sement Middelburg. De moeilijkheden in de mosselcultuur. Vrijdagavond a.s. zal de Unie Ver keer. waarbij aangesloten de Centra le Bond van Transportarbeiders, de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale en de Ned. R.K. Bond van Transportarbei ders, in zaal Nolet te Yersekc een vergadering beleggen voor arbeiders in de mosselcultuur. De heren H. W. Koppens, hoofdbe stuurder van de Centrale Bond en de heer C. v. d. Wal. hoofdbestuurder van de Chr. Bedrijfsgroepen Centra le, zullen hier de moeilijkheden in de mosselcultuur en de positie van de arbeiders bespreken. Zeeuwse Plattelandsvrouwen te gast bij die van Gelderland. Er was Dinsdag een klein plekjo Zeeland in de Gelderse Achterhoek, dat was liet complex van de Schouwburg en Concertzaal in Loehem, het aardigo stedeke in het hartje van de Graafschap -Zutplien. Op een trans parant boven do ingang stond met grote letters: welkom Zeeland en in dc zaal waren de Zeeuwse kleuren aangebracht. Verder was het ook alles Zeeland wat de klok sloeg. Dat alles was ter ere van plus minus 100 Zeeuwse dames, leden van de Bond van Plattelandsvrouwen, zy waren te gast bij de Gelderse Plattelandsvrouwen, die een Zeeuwse dag hielden. Bloemleggingen bij bevrijdingsmonument en gedenkteken. Gisteren werd dc bevrijding' van Axel door de Poolse troepen, ander kolonel Sz-ydlowski, nu zes jaar ge leden. op sobere wjjzc herdacht, waarby acht Polen uit Vlissingen te genwoordig waren. Des morgens was er een plechtige H. Mis In de R.K. kerk, waarna bloemen werden gelegd op het graf vaji mevrouw Szyd- kowski, die sinds enige jaren op de R.K. begraafplaats haar laatste rust plaats vond. Ook op de algemene begraafplaats werden kransen gelegd op de Poolse graven en die der burger slachtof fers. In de met Poolse en Nederlands*? vlaggen en rode en witte bloemen versierde raadszaal, werd des ha- middags een raadszitting' gehouden, waarbij burgemeester P. L. D. van Oeveren wees op de blijvende dank baarheid voor hetgeen de Poolse soldaten voor Axel -déden. Daarna werd in tegenwoordigheid van de Poolse gasten, plaatselijke autoritei, ten, raadsleden en honderden ingezé. tenen door burgemeester Van Oeve ren namens de gemeente, een krans gelegd bij liet bevrijdingsmonument aan de Oranjestraat en" werd. het', be vrijdingsvuur aldaar ontstoken. De burgemeester hield hierbjj een kern achtige rede. waarin hij o.m. wees op de destijds zo vurig begeerde Nieuwe vraagstukken. (Slot van pag. 1). De gang van zaken in de wereld stelt Nederland ook op economisch, sociaal en financieel gebied voor'nieu we vraagstukken. Behalve aan de noodzaak tot opvoering der nationale weerbaarheid is daarbij vooral te den ken aan de sterke stijging der prij zen van vele grondstoffen op de we reldmarkt, een stijging, waartegen Nederland alleen niets vermag, en die voor ons land een bijzonder pngunsti- ge uitwerking heeft, omdat het zelf zo weinig grondstoffen voortbrengt. Onder deze omstandigheden eist het te volgen beleid hernieuwde nauw gezette overweging. - Een herziening van de rangorde in dringendheid der uitgaven op het ge bied der oyerheidswerkzaamheid, met inbegrip van die der lagere overhe den, zal onvermijdelijk zyn. Een ver dere verlaging van de belastingdruk zal om geljjke oorzaak voorshands niet in vooruitzicht kunnen worden gesteld. De handhaving van het monetaire evenwicht, in de laatste jaren bevor derd door de Marshallhulp, zal onder de gewijzigde omstandigheden moei lijker worden. Het is echter een ge biedende eis, dat dit evenwicht wordt bewaard, zowel als voorwaarde voor het herstel van het nog steeds ont brekende evenwicht in de betalings balans, als omdat een stijgend prijs peil noodlottige gevolgen medebrengt voor het levensniveau van een groot deel van ons volk. In verband daar mede zal ook in de financiële politiek aan sociale gezichtspunten bijzondere aandacht moeten worden besteed. Evenzeer is op economisch gebied grote waakzaamheid geboden. Mocht de ontwikkeling dieper en meer om vattend overheidsingrijpen wenselyk doen zijn, dan zal de regering niet aarzelen hiertoe over te gaan. Na urgent gebleken maatregelen op het gebied van de loon- en prijspoli tiek te hebben genomen, heeft de re gering over het verder te dezen aan zien te voeren beleid het advies ge vraagd van de dit jaar tot stand ge komen sociaal-economische raad. TW* bereiking van een doeltreffende maatschappelijke organisatie is het van groot belang, dat lichamen, als bedoeld in de wet op de bedrijfsorga nisatie, tot stand komen. De regering zal de bedrijfsorganisatie zoveel mo gelijk bevorderen, mede door bij nieu we wettelijke maatregelen, waar mo gelijk. bevoegdheden aan bedrijfsli- chamen tóe te kennen. De bevorde ring van de industrialisatie, die tot nog toe niet onbevredigend verloopt, blijft een kernpunt van de economi sche politiek. Ook op verdere verho ging van de productiviteit van land bouw en visserjj blijft het streven der regering gericht. De werkgelegenheid bleef zich In het algemeen, in aanmerking geno men het grote aantal gedcniobiliseer- den, dat geplaatst moest worden, gunstig ontwikkelen. Waar zich in enkele gebieden van ons land met veelal eenzijdige bestaan sbronnen re gionale structurele werkloosheid be gon af te tekenen, werden voorzie ningen getroffen om deze gebieden aantrekkelijker te maken voor indus trievestiging. Op dit gebied z|jn reeds enkele resultaten van betekenis be reikt. De sterke bevolkingsgroei en de beperktheid van de beschikbare grond blijven krachtige bevorde ring der emigratie eisen. Voorstellen tot het voortzetten van landaanwinning en inpolde ring zullen worden gedaan. Nu de liquidatie van de gevolgen van oorlog en bezetting steeds verder voortschrijdt, kan meer dan in vorige jaren aandacht en energiè worden ge wijd aan de aanpassing van ons recht aan de ontwikkeling aer maatschap pelijke verhoudingen. Op cultureel gebied zal het beleid gedragen blijven door de overtuiging, dat kunsten en wetenschappen van hoge waarde zijn voor ons volk. ONDEWUSNOTA OP KOMST. Aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd een nota betreffende het geheel van onderwijsvoorzieningen, die voor de toekomst van onze jeugd en met het oog op de behoeften onzer maatschappij wenselijk zijn. rr. De verdere uitwerking van het door het kabinet by zijn optreden ontwik kelde program van wetgeving en be stuur, waai-van reeds verscheidene punten werden verwezenlijkt, zal voortgang hebben. In de memoriën van toelichting by de begrotings hoofdstukken worden daaromtrent nadere mededelingen gedaan. Veel zal daardoor ook in het nieuwe zittings jaar van uw werkkracht worden ge vraagd. Vast staat, dat een grote krachtsin spanning van heel ons volk nodig zal z|jn om aan de gewijzigde verhoudin gen het hoofd te bieden. Uit hetgeen mogelyk is gebleken in de v|jf jaar, waarin Nederland zich uit de diepste ellende omhoog heeft gewerkt, mag het vertrouwen worden geput, dat on ze volkskracht ook tegen deze ver zwaarde taak opgewassen zal blyken te zyn. De regering harerzijds zal het mogelijke doen om een redelijk even wicht te bevorderen tussen de eisen, gesteld voor de medewerking aan de collectieve veiligheid, en het econo mische, sociale en culturele welzijn van ons volk. Met dc bede, dat God ons allen in onze arbeid moge sterken, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Ge neraal voor geopend. vrijheid, die Axel door de Polen her geven werd. Hij vond het jammer, dat een en ander niet voldoende meer wordt gewaardeerd en wees op het hoogste offer, dat vele Poolse solda ten moesten brengen. Hij roemde de grote voorzichtigheid der Polen, waardoor Axel voor een catastrophe gespaard bleef en eindigde met een dankwoord voor de schone daad van kolonel Szydlow.ski en zyn mannen. Hierna werden namens verschil lende verenigingen en particulieren bloemen bij het monument gelegd. Vervolgens werden 't Poolse gedenk, teken aan de Kanaaldijk', waar in September 1944 de strijd in a]le he vigheid woedde,1 door de vereniging AxelPolen en anderen, bloemen, en kransen gelegd, waarbij een koor uit dc R.K. zangvereniging „Thalia" en de ■■Chr. zangvereniging „Asaf", on- f'er leiding van de heer E. v. d. Berg, de Poolse en Nederlandse volksliede ren zong. Des avonds was er.een concert op de Markt-door de harmonie „Concor dia" en de Chr. fanfare „Hosannah". Matroos raakte tussen lier bekneld. Gistermiddag is er op het vissers vaartuig „Arn. 15". voor de kust van Walcheren een vrjj ernstig ongeluk gebeurd. Bij het ophalen van het net, raakte de 24-jarige matroos van Bel- zen bekneld tussen de vislier en werd meegedraaid. Hierbr' werd hij ernstig gewond aan één der enen. Nadat het net was binnengehaald, is het vaartuig naar Vlissingen op- gestoomd. De bemanning had als voorzorgsmaatregel de bloedvaten afgebonden. Bij binnenkomst in lis. singen is het slachtoffer per zieken auto overgebracht naar het St. Jo- sephziekenhuis. Het bleek, dat zijn enkel op vier plaatsen was gebroken. Er stroomt weer water in het Zwin. Het Zwin blijkt, ondanks de veel besproken dam, nog niet ingedjjkt te zijn. Dezer dagen stroomde het water met flinke kracht het Zwin binnen en wel door de vroegere geul op Bel gisch gebied, waarover wij de laatste maal nog schreven. Ook door de geul op Nederlands gebied, vlak bij de grenspaal, kwam het zeewater het Zwin binnen, zij het in mindere mate. De vloed bracht tengevolge van de krachtige Z.W. wind, vrij veel water. Bij een N.W.-storm zal het water nog hoger komen. Hierdoor schijnt bewezen, dat het Zwin behouden kan blijven met be trekkelijk weinig kosten, n.l. door de indijking van de duinpan op Belgisch gebied, weer open te maken. De Zeeuwse dames hebben volop kunnen genieten van de Acliterhoek- sc gastvrijheid, die zo overweldigend was ,dat men er zeer enthousiast over sprak. En hoe kan het ook an- j ders, de Achterlioekers zijn nu eer.-' 1 maal mensen, die er slag van hebben iemand te overstromen met goede gaven en hun huizen wijd openstel len voor een vreemdeling'. Nog maar nauwelijks waren de Zeeuwse vrou wen met drie grote bussen gearri veerd of zij weiden reeds onthaald. Al spoedig waren die van Noord- en Zuid-Bevel and, YVestkapelle, Walche ren. Cadzand, Axel en andere plaat sen' goede maatjes met hun Gelder se bondsvriendinnen, die verrukt wa-, ren Över de verscheidenheid in kle derdrachten. In de congreszaal werd vervolgens de Zeeuwse dag gehou den. Daar sprak mevr. Esselink Kok namens de afdeling Loehem van de Bond van Plattelandsvrouwen, die de gasten verwelkomde. Zudts deed ook de provinciale presidente, mevr. KieinnulcdGorssel. die een uit het hart gegrepen begroetingstoespraak je hield. „De Gelderse vrouwen", al-1 dus spreekster, „zijn verlangend iets j te horen over de zeden en gewoon- j ten uit Zeeland. De moderne tijd maakt een dergelijk verzoek moge lijk. Internationaal toegepast zei ér een betere en vreedzame wereld .kun nen komen." De Gelderse vrouwen zongen daarop een welkomstlied. Mevr. BreukinkEsselink te Loehem gaf haar indrukken weer over een bezoek aan Zeeuws-Vlaan- deren, waarop mevr. Bruinisse één en ander vertelde over Beveland, het eiland waar zij woonde. Zij vertelde allerlei wetenswaardigheden, o.a. over dc plannen met betrekking tot een vaste brug tussen Noord- en Zuid-Beveland. De oestercultuur werd uiteengezet door mevr. Ossel te Loehem. Mevr. L. N. Huisman Griet te Rilland-Bath oogstte veel succes met haar gedichten en schet sen in Zeeuws dialect, één en ander was voor de Gelderse dames heel goed te volgen, getuige de reacties op deze met talent voorgedragen stukken, De gastvrouwen kregen een ex plicatie van de verschillende kleder drachten, die echter jammer genoeg over het algemeen aan het verdwij nen zijn. Een koortje uit de gasten zong enkele Zeeuwse liederen, waar in de lof van de provincie bezongen werd. Om in stijl te blijven werden bij de thee Cadzandse wafels gepre senteerd, geleverd door Lochemse bakkers. In het Volkshuis was een kleine tentoonstelling ingericht van Zeeuw se landbouw- en industrie-producten, waarvoor veel belangstelling was. Aan het eind van de dag heeft de presidente van de provinciale bond van Plattelandsvrouwen dank ge bracht voor de ontvangst, waardoor men zeer getroffen was. Zij had niets dan lof voor deze Zeeuwse dag. Verder zeide zij het gevoel te hebben, dat Gelderland en Zeeland in alles één zyn. Spreekster riep de Gelderse dames een lot weerziens in Zeeland toe. .In de schouwburg werd nog voor de gasten de film over Walcheren: „Terug tot het eiland" vertoond. Hedenmorgen verzamelden de Zeeuwse Plattelandsvrouwen Zich op de Markt te Loehem, waarna zij een rondrit door de prachtige om geving van Loehem maakten. Daar na werd op de boeraery van de heer Zomer te Nettelhorst afscheid geno- Advertentie llilliocnen dames zeggen: Voor de handen niets beter dan HAM£ A-GELEI. Buitengewoon ambassadeur in België opent „Zie Zeeland". Naar wij vernemen zal op 7 October a.s. bij de opening van ae Zeeuwse Culturele Tentoonstelling „Zie Zee land" in het Feestpaleis te Gent de buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur van Nederland in Brussel, mr. B. Ph. Baron Van Harinxma thoe Slooten, de officiële openingsrede uit spreken. Functie van griffier der Staten komt vacant. Naar wij vernemen zijn door Ge deputeerde Staten van Zeeland sol licitanten opgeroepen voor de eer. lang vacant komende functie van griffier der Staten van Zeeland, Zo als bekend, zal dr. B. D. H. Tellegen binnen afzienbare tijd met pensioen -„aan. De avonturen van Pinokkio. Voor een overvolle zaal met kin deren van de lagere scholen te Vlis singen vertoonde de Stichting ..Het Ned. Jeugdtoneel" de geschiedenis van Pinokkio, de houten pop, die graag een echte jongen wilde zijn. De kin deren leefden geheel mee met de avonturen van de domme, ongehoor zame pop, die tenslotte toch nog een goed hart bleek te bezitten. Pinokkio werd vertolkt door Cor Witschge, zijn vriend Lampepit door Ben Minoli, het meisje met de blauwe haren door Tilly van Vliet. Deze drie hoofdfigu. ren gaven goad en overtuigend spel te zien. Ook de andere rollen werden uitstekend vertolkt. Het geheel was geregisseerd door Rob Geraerds, die voor het onderwijstoneel ook het kin_ derboek bewerkte. De avonturen van Pinokkio zullen verder in Zeeland nog vertoond worden op 20 en 21 Sep tember te Middelburg, op 22 Septem ber te Oostburg en op 25 September te Zierikzee. Daarna zal dit jubi leum-tournee verder door ons land worden voortgezet. föcDU «me! garantie-certificaat» Doorlaatpost Retranchement langer geopend. Op verzoek van de A.N.W.B. zijn de perioden, waarop de doorlaatpost Re tranchement in Zeeuwsch-Vlaanderen geopend is, aanzienlijk uitgebreid. Tot dusverre was deze post slechts ge opend van 1 Juli tot 30 September waardoor in de voorzomer en speciaal op Zon- en feestdagen vele Belgische wagens moesten worden teruggezon den. Voor de Belgische toeristen alsmede voor de toeristen-bedrijven aan de kust van eZeuwsch-Vlaandercn was dit uiteraard een teleurstellende gang van zaken. Voortaan zal het kantoor Retranche ment echter ook gedurende de maand Juni. geopend zijn. Voorts ook op alle Zondagen tussen 1 April cn 30 Mei. op de Zaterdag voor en dc Maandag cn Dinsdag na Pasen, op 1 Mei, op He melvaartsdag cn tenslotte op de Za. terdag voor cn de Maandag cn Dins dag na Pinksteren. Zeeuwen in actie öp Polderfeest in Marknesse. Ter herdenking van de droogleg ging van de Noord-Oostpoldcr werd te Marknesse 't jaarlijks polderfeest gevierd, 's Morgens werden kinder spelen, 's middags sportwedstrijden gehouden. Het programma vermeld de ondermeer korfbal, estafetteloop en een voetbalwedstrijd, tijdens welke één der spelers zijn linkerbeen op twee plaatsen brak. Nadien werden volksspelen gehou den. Voor de heren was „stoeltje rij den te paard" georganiseerd. Hier bij kwamen de Zeeuwen in actie. De prijzen werden gewonnen door: 1. -J. C. Abrahamse, 2. P. Langebeeke Czn, 3. P- Langebeeke Pzn. Tenslotte kwam de Ronde van Marknesse aan de beurt; een wielerwedstrijd in twee klassen. Ook nu waren de Zeeuwen de favorieten. Eerste werd A. de Visser, tweede J. C. Abrahamse. "Deze byzonder geslaagde dag werd besloten met een gezellig, vrolijk cabaretprogramma. SAMENWERKING C.J.M.V. EN C. J. V. F. Maandagavond kwam de Provin ciale Commissie van C. J. M. V. en C. J. V. F. in Goes bijeen oni te be spreken op welke wijze nauwer sa mengewerkt kan worden. Mevr. v. Oeveren presideerde deze vergadering, die een karakter droeg vai volledig' begrip voor. eikaars werk. Vén beide zySen- zag meri-kle nood zakelijkheid in om meer tót elkaar te komen en inplaats van naast elk aar te werken. In verband daarmee werd voorge steld om met tweede Paasdag vol gend jaar een gemeenschappelijke provinciale dag te houden van beide verenigingen. Hoewel een gedeelte van de C. J* M. V. hier principieel voor was, moet dit uiteraard nog in de volledi- fe Prov. Commissie besproken wor- en. Verder werd voorgesteld om de zo veel jaar een grote provinciale pro testantse jeugddag te houden. Hoe wel dit practisch nogal bezwaren op levert, die overigens wel te over bruggen zouden zijn, zag men ook hierin grote kansen liggen om de jeugd meer te doordringen van het protestants bewustzijn. Hiermee wordt bedoeld de protes tantse bewustwording van Jonge Christenen, die weten, dat het de moeite waard is om Christen te zijn. Op een ander punt. dc verantwoor delijkheid der kerkeraden inzake jeugdorganisaties, kon helaas we gens tijdsgebrek niet ver genoeg worden ingegaan. Dit werd opgeschort tot het week end van 4 Maart, dat voorlopig werd vastgesteld als een voorlopig P.C.-weekend te Hedenesse. KUNST. Rosa Spier speelde fe Veere Behalve een uitstekend harpiste is Rosa Spier ook een uitnemend pae- dagoge. Dit zullen niet alleen haai' :n, doch het con cert bijwoonden, dat mevrouw Spi,er in de Schotse Huizen te Veere leerlingen kunnen bevestigen, ook zij, die Dinsdagavond, het Met genoegen zal men avond terugden" af. aan deze terugdenken, in de allereerste plaats door de muzikale voordracht van deze Nederlandse harpiste, die haar byzonder instrument als wei nig anderen weet te bespelen, maar voorts ook door de instructieve ver klaringen, die zjj over muziek en in strument gaf. Mevrouw Spier speelde werken van 0.a. Pierné. Rousseau, Fauré, Bach, Handel en Smetana. Van de laatste werd een bewerking van „Die Mol- dau" uitgevoerd, die weliswaar niet zo vermocht te boeien als het origi neel, maar die toch door de knappe vertolking een dankbaar onthaal kreeg b|j het talrijke publiek. Het hoogtepunt van het concert zo men van een hoogtepunt kan spre ken was o.i. de „Variations Pas torales sur un vieux Noël" van Ros- seau. Trouwens het gehele program ma was bijzonder verzorgd. Enkele kleine technische onvolkomenheden bij het begin, o.a. in het eerste pre ludium uit Bach's „Wohl temperirte Clavier", zal daarom niemand de kunstenares euvel duiden De burgermester van Veere, jhr. 1. F. den Bflir Poortugael, opende het concert met een kort woord, waarin hij de organisator van de mu ziekavonden in de Schotse Huizen, de heer II. A. van Cranenburgh, hulde bracht voor zyn werk. Aan het eind van het recital overhandig de h|j mevrouw Spier bloemen, waar voor deze met enkele toegiftjes dankte. de B«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2