NIEUWS UIT ZEELAND „RODE HAAN" KRAAIDE IN HET VLISSINGSE CONCERTGEBOUW Breskens-Terneuzen- Pcrkpolder wordt een twee-uursdienst „Colombie" terug van haar proeftocht. Dodelijk ongeval te Philippine Gecompliceerde aanrijding te Bergen op Zoom. WALCHEREN Kwek-kwek en toen waren alle eendjes in 't water. „DE BROEDERBAND" VIERDE HAAR VEERTIG-JARIG BESTAAN I ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 SEPTEMBER 1950 Vrijwillige brandweer vierde het dertig-jarig bestaan. De „rode haan" kraaide Zaterdagmiddag: in de grote zaal van liet Con certgebouw te Missingen. Van dat vuur-zinnebeeld waren namelijk twee- grote conterfeitsels aangebracht naast het toneel en vóór dat toneel zn- te" tfroWdcn van een bloemenheuvel de leidende figuren der VUssinjrse vrijwillige brandweer, die haar 30-jarig bestaan herdacht. Burgemeester mr. B. Kolff. die de jubileum-rede uitsprak bij de aan vang van deze receptie, verklaarde voor de keuze gestaan te hebben om te spreken als hoofd van de brand weer of als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. H\j gaf er de voorkeur aan namens het gemeente bestuur te spreken, want dat bestuur heeft iets te zeggen tot de brand weer. Spr. wierp een korte terugblik op ™afgel°Pen 3° jaar. Men ging in 1920 over tot afschaffing van de brandweerplicht, omdat men wilde komen tot een organisatie met een kleiner aanbal brandweerlieden, die jonger en beter geoefend moesten zijn. De nieuwe brandweer heeft daarna bewezen voor haar taak be rekend te zijn. De oorlogsjaren zijn voor de brandweer moeilijke jaren geweest. en de leidingen Spreker constateerde, dat de brandweer tUdens de oorlog, by- gestaan door de luchtbescher ming. uitstekend werk heeft verricht, waarvoor de burgerij van Vlissingen dankbaar is. Vier doden zijn tijdens de oorlog gevallen en de brandweerkazerne werd verwoest. In dit verband merk- i spr. op, dat de mannen van de vrijwillige brandweer stonden voor hun plicht. Ir tal van plaatsen wordt het systeem an de vrijwillige brand weer thans nog in ere gehouden. En het voldoet goed. ERE-KRU1SEN. De burgemeester ging daarna over tot het uitreiken van de ere-kruisen. Hij spelde het kruis voor 25-jarige dienst op de borst van A. C. Kole, M. Westdorp, W. J. Lute, A. Ross, D. Luitwieler. C. A. Lute, C. N. de Vries en J. de Buck. Het kruis voor 12% jarige dienst ontvingen: G. Dingemanse. A. Wijck- huizen. H. ?ïaquelin, J. v. d. Voorde en A. Lute. Dc burgemeester sprak tenslotte de wens uit. dat deze jubilarissen nog lanf werkzaam zouden mogen zijn voor het welzijn van de gemeente Vlissingen. (Levendig applaus). COMMANDANT SPRAK. De commandant, de heer D. J. Luitwieler, bracht dank voor de waarderende woorden tot het corps gericht en voor de verleende onder scheidingen. De gedachten, aldus spr., gaan daarbij terug naar de zwaarste pe riode de oorlog. Mocht het voordien ^en uiterst sportief gebeuren zijn ge weest een brand te blussen, dé oor. logsjaren leerden anders. Spr. her dacht de gevallenen en herinnerde aan dc steun, die men ondervond van de luchtbeschermingsdienst. In deze tijd van nationale ver arming. nu wy moeten strijden voor wat er overgebleven is. moge de geest van saamhorigheid ert geoe. fendheid bij de brandweer een waar borg zijn voor haar paraatheid. Spreker besloot met de woorden tot «Te biirgery van Vlissingen „De brandweer waakt voor V". Tot de burgemeester „Het Is ons een eer U tcrzyde te staan bjj uw taak". En tot de leden van het corps :„Houdt uw traditie hoog". VOOR DE OUD-LEDEN. De heer F. J. Lepimers. oud-com mandant van de brandweer, sprak namens alle oud-leden van het corps en dus ook namens de 86-iarige heer A. J. van Dierendonck, drager van het brandweerkruis. Spr. gaf een levendige beschrijving van de oude brandweer en de nieuwe, die in 1920 werd gereorganiseerd. Pas in 1925 kreeg men leren petten als onderscheidingsteken en eerst in 1932 uniformen. De feestavonden van het brand weercorps en de uitstapjes naar Bel gië. zorgden oor een vrolr' afwis seling bij de wekelijkse oefeningen (enthousiasme in de zaal 1) Spr. deelde tenslotte mede, dat de oud-leden bezig zyn te spaden voor een geschenk, dat straks de nieuwe brandweerkazerne zal sieren. Commandant Luitwieler zegde aan de heer Lemmers hartelijk dank voor deze toezegging. TAL VAN SPREKERS. Daarna voerden tal van sprekers j het woord. De rijksinspecteur brand- wecrwezen, dc heer B. Mienhorst uit Breda wees op de prettige verhou ding tussen het Vlissingse gemeen tebestuur en het jubilerende corps en uitte zijn bewondering voor het ge presteerde werk in moeilijke tijden. De heer Snoep sprak na ns de Transportcolonne van het Rode Kruis, de heer A. J. W. "atthiissen bracht de gelukwensen over van de Zeeuwse brandweerbond, van de brandweercommandanten en van de Middelburgse brandweer. Spr. wees cr op. dat Vlissingen bi' de nieuwe brandweerorganisatie in de hoogste gevarenklasse is ingedeeld en dat op Walcheren mobiele colonne's ge vormd zullen worden om eventueel Vlissingen tc hulp te komen. De heer A. de Jong bood namens het hoofdbestuur van de Ned. Ver- .eniging van brar Iweernersoneel een herinneringsmedaille aan. Dr. M. Schreuder. snrekend voor de afd. van het Ned. Roode Kruis, prees de of fervaardigheid van de brandweer. Mevr. Sanderse bood bloemen aan namens de brandweer cabaret.club T.O.P. De heer J- D. P. de Smit bracht de gelukwensen van de Souburgse brandweer over. De heer Luitwieler dankte de spre kers en de spreekster hartelijk, waarbij hij wees op de steun, die dc brandweermannen ondervinden van httn vrouwen. Velen maakten tenslotte van de gelegenheid gebruik om de leiders van het jubilerende corps ontvangers van de ondersclv de hand te drukken. Tekenen wij hierbij nog aan, dat een deel van de bloemenschat, die de Concertzaal sierde. Zondagmor gen 12 uur door het brandweercorps werd neergelegd op de graven van de makkers, die tijdens de oorlog zijn gevallen. Zaterdagavond werd in het Con certgebouw te Vlissingen een feest avond gehouden. Eigen krachten brachten de brandweer-revue „Als de Rode Haan Kraait" ten tonele, waar in medewerking werd verleend dooi de dames van het cabaretgezelschap „Tot Ons Plezier". Na een kort openingswoord van de commandant, de lieer D. oLuitwieler, voerde Burgemeester mr. B. Kolff 't woord. Hij wekte jonge mannen op zich aan te sluiten bij de vrijwillige brandweer en wees op het grote nut van dit corps. Hiema werd een begin gemaakt met de aardig opgezette revue, waar in men het wel en wee van de brand weer in de afgelopen dertig jaren, soms wel zeer realistisch, aanschou welijk maakte. Een ruime plaats werd ingeruimd voor de belevenissen tijdens de oorlog meegemaakt, ter wijl ook de gevallen kameraden wer den herdacht in een zeer eenvoudig, doch treffend tafereel. Een minuut stilte werd voor hen in acht geno men. Een woord van waardering ver dient zeker het gemengd zangkoor dat verscheidene keren op het toneel verscheen, o.a. in „Vermoeide vluch telingen". Na afloop van de revue werden aan enkele medewerkenden geschenken aangeboden, waarna een geanimeerd bal deze feestavond besloot. Overwogen wordt bjj voldoende belangstelling de revue nogmaals ten tonele te brengen. Kadervergadering C.N.V. te Goes. COMMUNISTISCHE RELLETJES OP PRINSJESDAG? Vele afdelingsbestuurders van de nc- gen uitgenodigde Chr. Besturenbonden kwamen Zaterdagmiddag in „de .Prins van Oranje" te Goes bijeen voor een kadervergadering van het Chr. Nat. Vakverbond. De secretaris van de Chr. Besturen bond te Goes, de heer C. K. Maarten- se, sprak na de gebruikelijke opening een kort welkomstwoord, waarna de heer G. Moll, lid van het hoofdbestuur van het C.1T.V.. uit Utrecht, het woord verkreeg. Deze hield een inleiding onder de titel ..Onze strijd tegen drei gende gevaren". Hij begon met te wij zen op de dreigende gevaren welke land en volk alsmede ieder persoon lijk bedreigen, om daarna een over zicht te geven van het sociale leven in deze tijd. Het zijn niet alleen de gevaren als de E.V.C, met als achter grond het communisme. Vooral cn hoofdzakelijk zijn het de gevaren van binnenuit de mens. De Chr. georgani- seerden hebben zich nu en steeds te wapenen met Gods Woord. De wereld leeft bij brood en spelen, ook al is liet broodvraagstuk ook nog zo acuut. Doch wat doen wij. arbeiders, met 5 c'o loonsverhoging als er niet voor te koop is wat nodig is?, aldus spr. Daarom hoe belangrijk het brood- vraagstuk ook is. belangrijker voor Christenen is de vraag: hoe staan we tegenover God? We staan wel in de wereld, doch zijn niet van de wereld. In het vervolg van zijn toespraak wees spr. nog op de mislukte E.V.C.- stakingen in de grote steden, en deel de mede, dat de C.P.N.-E.V.C. thans opnieuw een actie willen ontketenen. De bestuurders te Amsterdam en Rot terdam waren er moeilijk toe te bewe gen om de arbeiders weer tot staking aan te zetten. Zij moesten echter zwichten en hebben beloofd hun best te zullen doen om ook in Amsterdam Rotterdam onrust te verwekken. 25 zaken In Nederland. Jp aanvraag gaarne reizigersbezoek. Kustvaartuig liep vast. Veerse reddingsboot bracht zeiljacht binnen. Zondagmiddag omstreeks vijf uur heeft de reddingsboot „Marcia Caro lina. Blankenheim" uit Veere, onder schipper J. A. Minneboo, 't zeiljacht „Pax", afkomstig uit Breda, de ha ven van Veere binnengesleept. Tijdens vliegend stormweer liep dit zeiljacht met aan boord dè schipper- eigenaar W. Learbuch uit Breda met twee dames en twee heren on der Geersdijk aan de grond bij een zandbank. Tevoren waren de zeilen van het jacht gescheurd. Het anker werd uitgeworpen doch het anker touw brak, waardoor het schip strandde. De bemanning van de reddingsboot werd door inwoners van Kortgene 'ealarmeerd. Zij slaagden erin het jacht te bereiken. De „Pax" werd. op sleeptouw genomen en veilig binnen gebracht. De opvai-endcn van het jacht waren doornat en verkleumd van de regen. Wijkverpleegster en arts geëerd. Zoals gemeld, heeft H. M. de Ko-: ningin Vrijdagmiddag te Utrecht een gedeelte van de feestvergadering ter gelegenheid van het. vijftigjarig be- staan van het Groene Kruis bijgë- woond. Voor haar vertrek onderhield H. M. zich met de wijkzustex-s en bestuursle den, waarvan uit elke provincie een groepje door haar ontvangen werd. Voor Zeeland viel deze eer te beurt aan de voorzitter van de Próv. Zeeuw se Vereniging, jhr. R. .J. H. Q. Röell en de districtshuisbezoeksters, Zr. J. Fuykschot uit Goes en P. M. Hagens uit O. en W. Souburg, alsmede Zr. Nieuwenhuyzcn uit Scharendijke. die reeds 25 jaar wijkverpleegster is. Op hartelijke en ongedwongen wijze liet H. M. 2ich inlichten over het werk. Tijdens het bezoek aan do ten toonstelling had de Koningin een we reldbol gezien, waarop stond aangege ven welke afstand een wijkverpleeg ster heeft afgelegd, wanneer zij reeds 25 jaar in functie is. Belangstellend vroeg zij daarom aan zuster Nieuwon- huyzen of zij haar beroep nog steeds per rijwiel uitoefent, dan wel of zij reeds van een motor gebruik maakt. Waarop deze lachend opmerkte, dat zij dit laatste veel te koud vindt cn het daarom maar bij haar rijwiel houdt. Verhoging tarieven der Z.V.T.M. In aansluiting op ons bericht van 9 September j.l. over de opening van een rechtstreeksé autobus verbinding BreskensTerneuzenPerkpolder v.v. op 8 October a.s., vernemen wy nog, dat dit een twee.uursdienst zal worden. De wachttijd te Terneuzen zal vóór het vertrek naar Perkpolder circa 25 minuten bedragen, by de terugkeer ongeveer 5 minuten, dit in verband met de vertrektijden van de boot en trein, waarop deze dienst aansluiting geeft. Het gehele traject zal resp. worden afgelegd in 2 uur 4o minuten en 2 uur 20 minuten. Door deze dienst wordt van Ter neuzen naar Perkpolder nog een tweede twee-uursdienst gereden zo dat van Terneuzen in Oostelijke rich ting practisch een uur-dienst zal be staan en in Westelijke richting een twee-uursdienst. TerneuzenHoek- Philippine v.v. wordt om de twee uur gereden. Op enkele gedeelten van de dag zelfs om het uur. De diensten OostburgWaterland kerkjeIJzendijkev.v, en Drie sprong—Biervliet—Hoofdplaat- Nummer EenBreskens v.v. worden eveneens twee-uursdiensten. In- de overige diensten van de Z.V, T.M. zal behoudens enkele kleine wij zigingen, weinig verandering komen. Alleen zal het aantal ritten van Terneuzen naar Sas van Gent omgekeerd, iets worden ingekom- pen. Voorts vernamen wij, «lat tenge volge van de belangrijke verhoging van de benzineprijs, de styging der exploitatiekosten, het dalende reizi- gersvervoer en de sterke verminde ring van Eet aantal toegestane staanplaatsen in de autobussen, bin nenkort een tariefverhoging is te verwachten. Indien deze door het directoraat.generaal voor de pryzen wordt goedgekeurd, zal de verhoging waarschijnlijk tussen de 10 en 20 liggen. Raad van Groede contra Ged. Staten. Burgemeester J. C. Evoraars van Groede deelde in de raadsvergade ring van Groede mede, dat de brand schade aan de toren thans geheel hei'steld is. Ernstige ontstemming over opmerkingen over de ge meentebegroting. De raad was ernstig ontstemd over de vele opmerkingen, die door Gcd. Staten waren gemaakt naar aanleiding van de gemeentelijke be groting 1950. De voorzitter verklaar de, dat tegen de houding van Ged. Staten ten stelligste stelling moet worden genomen. Wethouder Cijsouw wees er op, dat hjj nog nooit een bezoek van Ged. Staten aan Groede heeft meegemaakt, hoewel dit col lege toch oordeelt over toestanden in deze gemeente. Besloten werd ten slotte, Ged. Staten voor een bezoek uit te nodigen. Bus zat drie uren vast. Te Vrouwenpolder geraakte Zater dagmorgen een autobus van de Stoomtram Walcheren in een put, ontstaan door het aanleggen van een ondergrondse P.Z.E.M..kabel. Het duurde drie uur voordat men er in slaagde de bus los te krijgen. De passagiers werden inmiddels door een andere bus overgenomen. 1 Schip moest in de buitenhaven blijven liggen. Het passagiersschip „Colombie" van de Compagnie General Transatlan- tiqüe is Zaterdag na 'n proeftocht van enige dagen in de haven van Vlissin- fen teruggekeerd. Zoals bekend is it schip op de werf van de Konink lijke Maatschappij „De Schelde" her steld en verbouwd. Deze proeftocht is naai wens verlopen, doch wel bleek, dat nog enkele voorzieningen getroffen moeten worden, voordat 't schip kan worden overgedragen. De ze voorzieningen zijn echter van dien aard, dat geen vertraging bij de af levering van het schip zal optreden. Eind September zal deze overdracht zonder enige plechtigheid geschieden. Het bleek Zaterdag en Zondag niet mogelijk het schip binnen de sluizen te brengen. Zaterdag was namelijk de waterstand 40 cm. hoger dan werd verwacht en Zondag was het weer te stormachtig. Vandaag zal men trachten de boot naar binnen te brengen. Zaterdagmorgen is er te Philippine een ernstig ongeval gebeurd, dat het leven kostte aan de 42-jarige motor rijder W. Hamelink uit St. Jansteen. De heer H. kwam met zijn motor uit de richting IJzendijke en botste op een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtwagen uit Terneuzen. H. werd van do motor geslingerd en kwam tegen de vrachtwagen terecht. Hjj was op slag dood. De inzittenden van de vrachtauto bekwamen geen letsel. De politie stelde een onder zoek in. Vijf auto's op elkaar. Op de höofdverkeersweg van Bar den op Zoom naar Zeeland en Bel gië gebeurde Vrydag omstreeks 10 uur een zeer gecompliceerd auto-on geluk, waarbij een 5-tal auto's was Hoogerheide kwam betrokken. Van de richting, een personen auto gereden, bestuurd door de heer v. d. V. uit Knocke (B) die ter hoogte van 't voetbalveld van de vereniging „Nieuw Borgvliet" te Bergen op Zoom, voor een wielrijder wilde uitwijken. De bestuurder slipte door de glad heid van de weg en botste tegen een uit de richting Bergen op Zoom ko mende auto, bestuurd door de heer v. d. G. uit Amsterdam. Beide wa gens werden vernield, terwijl de in zittenden' lichte verwondingen oplie- vrachtauto's aangereden, één uit Bergen op Zoom en eén uit de andere richting met 'n. aanhangwagen van de „Zeelandia- Fabrieken uit Zierikzee. Deze laat ste botste tegen de Belgische auto op, waardoor deze van achteren in elkaar werd gedrukt. De vrachtauto uit Bergen op Zoom die eveneens slipte reed in een langs de weg lopende greppel. Daarna botste tegen deze auto 'n vrachtauto met aanhangwagen van de firma G. uit Hansweert. Het duurde ruim een uur voordat de stagnatie was opgeheven cn beschadig' sleept. beschadigde auto's weg waren ge- De Comm. van Pol. van Bergen op Zoom verzoekt nu de wielrijder, die „getuige" is geweest van deze ge compliceerde aanrijding, zich tot het verstrekken van inlichtingen te ver voegen op het bureau van politie. Zo mogelijk, zou dit dan op Prinsjes dag moeten plaats hebben. De Chr. Vakbeweging heeft tegen dit alles stelling te nemen cn het Chr. beginsel hiertegenover te plaatsen. Men moet zich niet passief, doch positief tonen in het leven van alle dag. Niet alleen bewaren, doch ook bouwen zij de leu ze van elke Chr. georganiseerde, besloot spreker. Op deze rede volgde nog een vrucht bare gedachtenwisseling. De heer Moll eindigde daarop met dankgebed. ONGELUK BIJ VOETBALWEDSTRIJD Tijdens de voetbalwedstrijd, die gisteren tc Ovezande werd gespeeld, kwam de speler C. van de Voetbal club „Walcheren" uit Vlissingen, zo danig in botsing met een andere spe ler, dat hij een sleutelbeen brak. De wedstrijd werd door de club uit Ove zande gewonnen met 32. Deens stoomschip had machineschade. Het 5350 ton metende Deense stoomschip „Virginia", is mot machi- neschade de buitenhaven van Vlissin gen binnengelopen. De „Virginia" kwam met een ge mengde lading aan boord uit Ant werpen. Het herstel zal verscheidene dagen duren. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 15 Sept. Paolo Et v. Valparaiso; Claus Bisschof v. Antwer pen. Gepasseerd naar Antwerpen: 15 Sept.: Rolf v. Oporto; Axeldijk v. Hamburg: Coen v. Engeland; Paramount v. Dublin; Zeeland v. Gent; 16 Sept. Willem van Rotterdam; Leuvehaven van Rotterdam. Vlissingen vertrokken: 15 'Sept. Paolo II naar Sanda; 16 Sept. Silvretta n. Rou- aan, 15 Sept. Claus Bisschof n. Aarhus. Drukbezochte receptie in he t Strandhotel te Vlissingen, Vele sprekers voerden het woord. Zaterdagmiddag wapperde aan het Strandhotel tc Vlissingen de veel kleurige vlag van de Coöperatie. Ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan recipieerde namelijk de Co- operatieve verbruiksvereniging „De Broederband" uit Vlissingen in dit hotel en zeer vele belangstellenden waren naar de Boulevard getrokken, om het bestuur geluk te wensen. De voorzitter van „De Broederband", de heer A. de Bart, verwelkomde de vele aanwezigen en las enkele foil* citatietelegrammen voor, o.a. van oud-burgemeester C. A. van Woel- deren. In een uitvoerige rede belichtte >de heer de Bart daarna de geschiedenis van „De Broederband". Hij spr&k' woorden van dank tot hen, die in "de eerste jaren van de coöperatie liun beste krachten hadden gegeven en noemde in dit verband de heren J. Nieuwdorp, L. P. van Oorschot,. .J. Sinke en L. J. Pieterse. - Met grote dank gewaagde spreker van de grote omzet, die dit jaar werd behaald. Men heeft namelyk reeds meer dan een millioen gulden omge zet, terwyi bovendien de toeloop vaii nieuwe leden zeer groot is. De héér de Bart sprak woorden van hulde tot het bestuurslid P. Koole, die reeds 25 jaren lid van het bestuur is en dje vooral in de oorlog er biyk van gftf over grote moed en veel doorzettings vermogen te beschikken. Namens het bestuur zegde de heer de I?art hem een geschenk toe. Sprek&rs Een lange rij sprekers voerde hierna het woord. De heer A. Bekkering, di recteur van* de Vereniging van Ne derlandse Verbruikscoöperatie?, noemde „De Broederband" één van de trouwe deelgenoten der vereniging. In Vlissingen wordt er gewerkt, dat wetén wij, zo zeide spreker, die het bestuur ook gelukwenste met de over schrijding van 't millioen aan omzet ten. Dank bracht de heer Bekkering voorts aan de heer Koolc en deed ten slotte de toezegging, dat het bestuur namens de vereniging een tafeltje en een aantal stoelen voor de bestuurs kamer zal ontvangen. De burgemeester van Vlissingen, mr. B, Kolff, roemde de goede sa menwerking van „De Broederband" met het gemeentebestuur en wees er op dat de prijsregelende functie van 'n coöperatie vooral in bijzondere tij den van grote waarde is gebleken. Wethouder J. de Priester van Oost en West-Souburg dankte „De Broe derband" namens zyn- gemeentebe stuur voor de wijze, waarop tijdens de inundatie de belangen van de Sou burgse bevolking door „De Broeder band" worden behartigd. Voorts werd het woord gevoerd door de heer J. de Graaf, namens de Rand van Commissarissen, de heer A. Weststrate namens de kring Zuid- West van Coöperaties, de chef-bak ker M. C. Boutens, die namens het personeel enige zeer fraaie foto's van het bedryf aanbood, mevr. den Hol lander namens de Coöperatieve Vrou wenbond Middelburg, mevr. Leynse namens de Coöperatieve Vrouwen bond Vlissingen, de heer P. Crucq namens de zusterorganisatie te Goes en de heer G. Mulder namens „De Broederband" te Middelburg. Belde heren boden een geschenk aan. Verder spraken de heren Chr. Bank uit Middelburg, A. König, die namens de Vlissingse Bestuurdersbond een elëctrlsche klok aanbood, de heer F- Schets, namens de K.A.B., de heer A. C. v. d. Velde, die namens de Wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" een theeservies aanbood, H. Snoep namens de transportcolonne van het „Rode Kruis" en door de oud-be stuursleden J. Nieuwdorp, J. Sinke en L. J. Pieterse en namens de leden door de heer J. G. Boshuizen. De voorzitter sprak woorden van dank tot alle sprekers en deed ten slotte enkele mededelingen over de feestelijkheden. Tal van bloemstukken gaven de re ceptiezaal een feestelijk aanzien. Bevolking Middelburgse vest aanzienlijk uitgebreid. Vier ganzen op hoge benen schaar, den zich Zaterdagmiddag bij de vele belangstellenden, die getuige waren van -ae plechtige tewaterlating van 28 jonge eendjes in de Middelburgse Seisvest «n gaven op ondubbelzinnige wijze uiting aan hun vreugde over de komst van deze kameraadjes. De firma Mullié en Kunst cn tal rijke bij dit garagebedrijf aan de Seissingcl stallende automobilisten waren over de brug' gekomen en hadden voldoende contanten bijeen gebracht om veertien eendenparen van allerlei variëteiten, te kunnen be kostigen. In kratten werden deze vo gels, die aanvankelijk niet veel te koop hadden, naar het met gras om heinde gedeelte van de Seisvest, dat hun toekomstige wereldje is, gedra- -en. Maar alvorens de verbouwereer- e beestjes uit hun voorlopige hech tenis werden ontslagen, stak de heer B. A. Hessclink namens de gulle ge vers een redevoering af, zich daarbij richtend tot de burgemeester als hoofd van het gemeentebestuur. Hy onthulde, dat zeker huwelijken tus sen de nieuwe inwoners te verwach ten zijn, zodat na verloop .van tijd hun aantal aanmerkelijk zal zyn ge stegen. Overigens is het niet de be doeling dat alle 28 snaters in de Seisvest blijven: de schenkers zouden graag zien, dat na verloop van tijd een achttal zijn domicilie krijgt in de vijver van de Griffioen. Voorzichtig werd hierna één van dc kratten geopend en werden twee een- denbëesten burgemeester Bolkestein ter hand gesteld, die ze aan de an dere kant van het gaas deponeerde dit tot groot plezier van alle toe schouwers, maar in het bijzonder van zijn hummel van een doenter. Ver. volgens werden alle winter- en zo- mertalingen, witte kwakertjes er muscuseenden, smieten en pijlstaar. ten uit hun houten gevangenis ver- lost. Luid kwekkend snelden zij naar het water, maar één hunher legde Donald Duck-allures aan de dag en was rutsch over de omheining in de vest verdwenen. „In hoeveel •jaar moeten wij die afschrijven?" in formeerde de gemeentesecretaris be nauwd, maar iemand van gemeente werken kon hem gerust stellen het diertje wor^» wel weer opgevangen. De 27 anuereri" voelden zich wel even als vreemde eenden in de bijt, maar toen ontdekten zij. dat zy in hun element waren en besloten er voor de rest van de dag maar een waterfeest van te maken. Autoritei ten, schenkers, omwonenden en spe ciaal de kinderen, beleefden er veel pret aan cn de vier ganzen wag gelden tevreden naar huis. Christelijke Landbouwwinter- school te Middelburg. Geslaagd voor het toelatingsexamen aan de Chr. Landbouwwintorschool „To renvliet" te Middelburg: W. Wattel cn A. Janse te Oostkapclle; W. de Wolf, A. G. Karelse, J. Geschlere en Z. Poppe te Grijpskerke; J. Buizer te Kruiningen: J. P. Blok en A. J. de Ja ger te Nieuwdorp; P. J. Boot tc Kerk- werve; C. J. Hanse tc Bruinisse; F. M. Mculenberg te Rilland; T. Boudeling te Anna-Jacobapolder; P. Vogelaar te Woensdrecht.; J. Erancke te Gapinge; J. Kwekkeboom te Gapinge; A. Kodde en L. Lampert te Biggekerke; A. Brasser te Klcverskerke; E. A. dc Putter tc Zaam- slag; B. W. Bulzer te Krabbendijke; W. Balkenende te Kamperland; J. M. Krij ger te Driewegen; A. A. Dicleman te Hoek. De lessen beginnen Maandag 16 October a.s. GEMEENTERAAD? VERGADERING De gemeenteraad van Oostkapelle zal vergaderen op Woensdag 20 Sep tember 1950 des avonds om. half acht De agende vermeldt o.a.: Aanvraag garantie geldlening Stichting Rust- hulzen op Walcheren; Ontheffing schoolgeld. Bevelandse boer zweefde boven Middelburg. De hemel boven do Middelburgse wijk 't Zand was Zaterdagmiddag be- spikkeld met kleurige vliegers van or thodoxe, maar ook van zeer revoluti- onnaire vormen en afmetingen, die statig op de wind dreven of als het manneke op de grond pech had de zonderlingste capriolen uithaalde. En temidden van al die zwevende cn dansende stippen stond ferm en onver stoorbaar een stevige Bevelandse boer in de lucht. Totdat Totdat de jongen, die de leuksto vlieger, welke wij ooit gezien hebben, aan het lijntje hield, even niet oplette. Pijlsnel schoot het boertje omlaag met het hoofd naar beneden, om zijn val te beëindigen met een sierlijke duik vlucht naar een sloot. Dat was een der vele aardige momenten van de grote vliegerwedstrijd, die de-buurtvereni ging 't Zand evenals vorige jarenor ganiseerde. De belangstelling was gró ter dan ooit: niet minder dan 55 vlie gers kozen het luchtruim, de ene nog mooier dan de andere. Het boertje had ook nog een vrouw, maar die ronde Bevelandse boerin voelde niet -veel voor een luchtreis en bleef liever op de begane grond. De kinderen, die de vliegers oplie ten, beleefden een heerlijke middag en hun respectievelijke pa's niet minder. Onderwijl werd met een sextant ge meten welke luchtvaarder het hoogst stond en werd tevens beoordeeld wel ke vliegers de mooiste waren cn wel ke het meest stilstonden in dc wol ken. In de vooravond kwamen alle deel nemers en vele belangstellenden „bij een in het verenigingsgebouw, waar de secretaris van de buurtvereniging, de heer J. Minnaar, dc prijzen uitreik te. De uitslagen luiden als volgt: mooiste vliegers: 1. Tonnie van Her- wijnen, 2. Irma Minnaar, 3. Kees Ouwerkerk. 4. Wim Midavaine, 5. Paijl Flipse; hoogstaande vliegers: 1. Piet v. d. Kuyl (137 m), 2, Kees Gle- rum (128 m), 3. Kavel de Kam X125 m), 4. Simon de Brce (122 m). 5. Jacques Jacobsen (120 m); meest stil staande vliegers: 1. Karei de Kam. 2. Ko Tilroe, 3. Wim Vermeulen. 4. Piet Poppe, 5. Gabriël Sinke. Zij ontvingen allen een mooie en nuttige prijs cn.dc overige deelnemers kregen een troost prijs. Vooral de vliegende schijven waren welkom; het is voor iedere mo derne knaap nog veel Ütiker daórmce te experimenteren dan Wet een oudcf- wetse vlieger! Koudekerke ORANJEITLM. Zoals wc reeds eerder meldden zal de Oranje Ver. ..Koudekerke" een aantal Oranjefilms vertonen. Tijdens deze voorstelling zullen o.a. gedeelten van de reis van Z.K.H. Prins Bernhard door het Westelijk Halfrond worden vertoönd. Voorts het bezoek van H.M. de Koningin en haar Gemaal aan de Franse hoofdstad en het bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan Zeeland. De film zal te zien zijn in het Gem. Ver. Gebouw aan dc Lange Noord- straat op Donderdag 21 September om kwart voor zeven en om negen uur. legenda MIDDELBURG Vandaag: Van Benthem en Jutting: Schil derijen Piet Bulthuis (t/m 7 Oct): Electro: De koning der wildernis, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Nacht van terreur, 8 uur. Morgen: Electro: De laatste étappe, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN Vandaag: Alhambra: „Baslognc", 7 en 9 uur; Luxor: „Bestemming Tokio" (14 j.), 8 uur. Morgen: Alhambra: „Bastogne" (gepro longeerd), 7 en 9 uur; Luxor: „De Gewel denaar" 18 j.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2