PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Verwoede straatgevechten in Seoel DE BILT MacArthur stelt Noordelijken ultimatum capituleren of sterven t) FRANS SCHIP OP MIJN GEVAREN EN ONMIDDELLIJK GEZONKEN Atlantische Raad besprak Duitse herbewapening. MILITAIRE PLECHTIGHEID OP MOLENWATER TE MIDDELBURG GEEN NEDERLANDSE APPELEN MEER NAAR DUITSLAND VOORSPELT 193e Jaargang - No. 210 Dagblad, uitgave van de firms Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer Adj. W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintljn PI. verv.; W. Leertouwer en H.. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; 3.90 p kw.; (rp.pl 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 Sept. 1950 ADVERTENTIEPRIJS18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C- Middelburg. Bin- Vlissingen Walstx 58- -60 tel 2355, 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg- Pr Mauritsstr 12. te). 102; Terneuzen: Bro uwerijstr^g^Zierikzee^F^^ Zwaar bombardement op Noordkoreaanse hoofdstad. Strijdkrachten der Ver. Naties zijn Zaterdag de aanval op Seoel begon nen en de stad binnengedrongen, waarna verwoede straatgevechten ontstonden. De Noordkoreanen had den de gehele bevolking gemobili seerd voor het oprichten van barri caden. In de andere sectoren van het Ko reaanse front heerste Zondag onge wone kalmte. Er zijn geen aanwij zingen, dat de Noordelijke troepen zich algemeen terugtrekken of dat in het Zuiden de linies gedesorgani seerd zijn. In tal van sectoren bieden de Noordelijken hardnekkig weer stand. De operaties in het gebied van Intsjon, zowel op het land als van de vloot, verlopen nog steeds vol gens plan, aldus heeft generaal Mac Arthur in een communiqué medege deeld. Met het lossen is men op het tijdschema voor. Opgewonden Zuidkoreaanse solda ten vertrapten Zaterdagavond por tretten van maarschalk Stalin, die zij te Intsjon, welke plaats Vrijdag door Amerikaanse mariniers werd veroverd, aantroffen, aldus Reuters correspondent Roy MacArtney. Amerikaanse en Zuidkoreaanse vlaggen verschenen in de straten, terwijl de ..leathernecks" Noordko reaanse en Russische vaandels als souvenirs buitmaalcten. Zuidkoreaan se militairen pikten tussen de dan sende en jubelende bewoners dege nen uit, van wie zij geloofden, dat zy hun Noordkoreaanse uniformen pas de dag te voren hadden uitge trokken. Het grootste deel van de fraaie gebouwen op de heuvel, die zich voor de haven van Intsjon ver heft, zijn nu verwoest. Langs de ge hele waterkant zijn thans slechts door granaatvuur gehavende pakhui zen te zien waar de Noordelijken hun voorraden hadden opgeslagen. Van de armada der V.N. in de ha ven voer een onafgebroken stroom kleine boten naar de wal, beladen met manschappen envoorraden. Generaal Mac Arthur Iieeft de Noordkoreanen het ultimatum: „ca pituleren of sterven" gesteld, aldus heeft een woordvoerder van het le ger te Washington medegedeeld. Ilrie millioen pamfletten met dit ultima tum waren boven het door de Noor delijken bezet gebeid van Zuid-Korea uitgeworpen. Generaal MacArthur heeft tegen over journalisten verklaard, dat hij het gebied van Seoel-Intsjon voor zijn nieuwe operatie gekozen heeft, omdat hier „het hart van de strijd ligt". Alle aanvoer en versterkingen van de Noordkoreanen moeten langs Seoel komen en voor een oorlog zijn twee dingen nodig: mannen, die wil len vechten en materiaal voor deze mannen. De vijand heeft het groot ste deel van zijn strijdkrachten in het Zuiden opgehoopt en hangt, wat versterkingen en voorraden betreft, van Noord Korea af; alle aanvoer Plan om Westduitsland te versterken „agressie". Georg Dertinger, de Oostduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft op het congres der Oostduitse Chris ten-democratische Unie de plannen der Westelijke geallieerden om hun strijdkrachten in West-Duitsland te versterken „regelrechte agressie" ge noemd. „Wij moeten West-Duitsland aan de Engels-AnWi'ikaanse grijpklauwen ontrukken, want West-Duitsland is hun springplank voor een aanval te gen de vredelievende landen in het Oosten", zo zeide hij. De Oostduitse minister beschuldig de bondskanselier Adenauer en zijn ministers van hoogverraad en misda den tegen de mensheid, omdat zij sa men werkten met de „oorlogssto kers". Fraude bij joodse Bank in Frankfort. Te Frankfort is officieel medede ling gedaan van de arrestatie van drie commissarissen van de Joodse bank voor Industrie en Handel, de enige Joodse bank in West-Duitsland. Zij staan onder verdenking van ern stige overtredingen van de geldwet- ten en van fraude. Een commissaris en de directeur zijn voortvluchtig. De bank was voornamelijk opge richt om restitutie-aanvragen te be handelen en de financiële zijde te be hartigen van door de Nazi's in beslag genomen Joodse eigendommen die volgens de restitutieregeling aan de voormalige eigenaars waren terug gegeven. Verbod gevraagd van Britse communistische partij. Arthur Deakin, de secretaris-ge neraal van de Britse vakvereniging van transportarbeiders, met 1.300.000 leden, heeft tot de regering het ver zoek gericht de Britse communisti sche partij te verbieden. Paus Pius de Twaalfde heeft van zijn dokters advies gekregen eni ge dagen lang in het geheel niet te spreken in verband met een door een koude veroorzaakte keelaandoening. geschiedt door het gebied van Seocl- Intsjon. Van hier naar het Noord- Oosten lopen de verbindingen door de brede vallei naar het communis tische China en Charbin. Naar het Noord-Oosten lopen de verbindingen, eveneens door 'n brede vallei, naai- de Sovjet-Unie (Wladiwostok) en het genoemde gebied is het punt voor de verdeling van de aanvoer. Wij zul len trachten deze aanvoerweg af te sluiten, zodat de Noordkoreanen in het Zuiden geen enkele zending meer kunnen ontvangen. Indien zulks ge lukt zal de vijand zich naar twee kanten moeten verdedigen zonder versterkingen en voorrraden te ont vangen. Vroeg of laat zullen dan de strijdkrachten van de tegenstander uiteen vallen en ophouden een ge coördineerd leger te zijn, aldus gene raal MacArthur. Radio Moskou meldde Zaterdag avond, dat zware Amerikaanse bom menwerpers Zaterdag de Noordkore aanse hoofdstad Pjondjang aan „een allerwreedst bombardement" bloot gesteld hadden. Volgens de radio had de aanval 5 uur geduurd en grote verliezen aan mensenlevens onder de burger bevolking geëist, alsmede de ver woesting van vele huizen. Diplomatieke stappen inzake Korea. Volgens de corresp. in Tokio van de „Sydney Sunday Sun" worden diplo matieke stappen gedaan tot beëindi ging van de Koreaanse oorlog. Aangenomen wordt, dat de Sow- jet-Unie en communistisch China niet tussenbeide zullen komen zolang de 38ste breedtegraad niet overschre den wordt en dat de Zuidkoreanen is aangezegd, de grens te eerbiedigen. „Voorzorgsmaatregelen" in West- en Oost-Duitsland. Het Amerikaanse leger in Duits land heeft plannen gereed voor de arrestatie „ingeval van een Russi sche inval in West-Duitsland", van al diegenen onder de Duitse burgerbe volking in de Amerikaanse zóne, die met de communisten sympathiseren, aldus heeft een officier van de staf voor burgerlijke aangelegenheden te Heidelberg verklaard. Verder werd medegedeeld, dat de afdeling van het leger voor burger lijke zaken plannen gereed heeft voor de evacuatie, ingeval van oorlog van Duitse politieke leiders en tech nici die van belang voor de Westelij ke bezettingstroepen worden be schouwd. De Amerikanen hadden de bewezen in handen, aldus de mededeling, dat de Russische autoriteiten en de com munistische leiders in de Oostelijke zöne uitgebreide dossiers hadden aan gelegd van duizenden Westduitsers. Van de 92 opvarenden slechts 41 gered. Het Franse weersehip „La Place" is Zaterdag tér hoogte van Saint Ma- lo op een magnetische mjjn gelopen. Er volgde een hevige ontploffing, waarna het scliip in enkele minuten tyds in de golven verdween. Het schip had 92 man yan boord, waaronder beambten van het Franse meteorologi sche Instituut. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp, voeren vissersboten, pleziervaartuigen en sleepboten uit op zoek naar drenkelin gen. Van de 92 opvarenden konden er slechts 41 gered worden. Achten twintig lykeh spoelden aan op de Franse kust. Er worden nog 21 opvaren den vermist. De ramp Is voor de Franse Marine één der ergste in vredes tijd. De „La Place" was teru; van een wacht van 21 dagen in zware stormen op de Atlantische Oceaan. Toen het schip Vrijdagavond voor Saint Malo aankwam was de kapitein van oordeel, dat het te laat was om nog de haven binnen te va ren. Het schip ging voor anker en de bemanning kreeg een filmvertoning aan boord, waarna de kooien werden opgezocht. Op dat moment, aldus het relaas van één der geredden, deed zich een geweldige ontploffing voor. Toen hy De „Evertsen" in reparatie? De „Evertsen" heeft niet kunnen deelnemen aan de landingsoperatie bij Intsjon, daar aan het vaartuig reparatiewerk uitgevoerd wordt, zo seint Reuter uit Tokio. De desbetreffende instantie te Den Haag weet geen bijzonderheden over de mededeling van Reuter. Men voeg de hieraan toe, dat dit niets buiten gewoons is, daar de „Evertsen" volle dig onder bevel staat van de opper- bevelhebbèr der V.N. in Korea. Langer dienen voor technische marine-dienstplichtigen. Electromonteurs, vuurleidingmon teurs, radio-radarmonteurs en sto kers, behorende tot het dienstplichti ge personeel der Koninklijke Marine dat is opgekomen in het eerste kwar taal van 1949 zullen, voor zover zij niet behoren tot de lichting 1944, na hun eerste oefening van 21 maanden, indien dit noodzakelijk blijkt, nog ten hoogste drie maanden langer, echter uiterlijk tot begin Januari 1951, in werkelijke dienst worden gehouden. Eén dode en zwaargewonde bij auto-ongeluk. Onder de gemeente Zevenaar is gisteren een auto-ongeluk gebeurd, dat aan de 59-jarige Amsterdammer G., het leven heeft gekost. De auto, waarin de heer G. was gezeten, reed, vermoedelijk tengevolge van een de fect aan de stuurinrichting, tegen 'n boom. De heer G. was op slag dood. De bestuurder van de auto, de heer L., uit Amsterdam, kreeg een sche- delbasisfractuur. Bakkers willen wachten met 5 De bakkerspatroons hebben de Rijksbemiddelaars om dispensatie ver zocht van de verplichting tot toeken ning van een loonsverhoging, dit in afwachting van een nadere compensa tieregeling, die de bakkers wensen om een eventuele loonsverhoging te kun nen dragen. BeyrijdingsfakkeJ van Bayeux naar Eindhoven onderweg. Zondagmorgen om zeven uur is de bevrijdingsfakkel uit de eerste stad in Frankrjjk die werd bevrijd ver trokken naar Eindhoven. De burge meester van Bayeux ontstak haar. naar het dek snelde was de brug reeds onder water verdwenen. Hij zelf werd door een golf wegge spoeld, doch wist een vlot te berei ken, waarop hij urenlang ronddreef, voordat hij door een sleepboot werd opgepikt. Twaalf man zaten op het vlot, dat verscheidene malen om sloeg, en een vijftiental hing er aan. De vissersboten en sleepboten, die uitgevaren waren om redding te bie den, werden in het werk bemoeilijkt door het slechte weer. Na ingespan nen zoeken gedurende zeventien uren door schepen en vliegtuigen konden 41 opvarenden gered worden. Enke len slaagden er in zwemmend de kust te bereiken. Van dertig is men zeker, dat zij een dood in de golven hebben gevonden. Omtrent het lot van 21 opvarenden tastte men Zon dagavond nog in het duister. De kans dat men deze mannen nog zal weten te redden, als ze al niet verdronken zijn, wordt gering geacht daar een krachtige wind, de voorbode van een naderende storm uit de richting van de Atlantische Oceaan, over 't kust gebied van Bretagne waait. Beslissing uitgesteld. De Noordatlantische Raad heeft overeenstemming bereikt over een Westeuropees defensieprogram, doch nog geen beslissing kunnen nemen over de kwestie van de Duitse herbe wapening. De behandeling van deze zaak is opgeschort tot a.s. Dinsdag om de ministers gelegenheid te ge ven hun regeringen te raadplegen. Het kader voor een herbewapening is nog niet gereed, daar er geen At lantisch leger bestaat. Om dit in het leven te roepen, zijn uitgebreide tech nische studies vereist. Bevin schijnt niet langer gekant tegen Duitslands herbewapening. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat 'de Duitse contingenten in het Atlantisbh leger dienen opgenomen te worden en dat zij geen autonome eenheden met een Duits opperbevel moeten zijn. De vertegenwoordigers van Italië, Canada, Noorwegen, Denemarken, Portugal en IJsland hebben het prin cipe van de Duitse herbewapening met enig voorbehoud aanvaard. De Nederlandse afgevaardigde Stikker, verklaarde zich voorstander van een zo spoedig mogelijke Duitse herbewa pening. België scheen geneigd zich bij het Franse standpunt aan te sluiten. De Amerikanen handhaven hun zienswijze en 't wordt onwaarschijn lijk geacht, dat Acheson zijn stand punt, dat volledig door Truman is goedgekeurd, zou herzien. Radio Oost-Berlijn raakt zijn kinderurrtje kwijt. De medewerkenden van het kinderuurtje van Radio-Oost- Berlijn hebben Zondag hun bie zen gepakt en zijn naar het Amerikaanse ï-adio-station Ri- as in West-Berlijn overgelopen. De programmaleider, dr. Obrig, die met de kinderen en de technische staf bij Rias aanklopte, zei, dat de Oostber- lijnse radio-omroep de kinde ren voor politieke propagan da wilde misbruiken. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten heeft de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, Vrijdagmorgen de Neder lands-Amerikaanse Fittingfabriek te Deventer officieel geopend. Tijdens de rondgang door de fabriek, minister Van den Brink (midden) in ge zelschap van de heer ir. F. Q. den Hollander (links) en de heer J. J. Ubbink, directeur van de fabriek, rechts. Zitting Staten-Generaal op plechtige wijze gestoten. De minister van Binnenlandse Za ken, mr. F. Teulings,. heeft Zaterdag middag om drie uur. daartoe gemach tigd door H. M. de Koningin, de zit ting der Staten-Generaal gesloten. De plechtigheid, die andere jaren in het Tweede Kamergebouw plaats had, werd nu gehouden in het gebouw der Eerste Kamer, daar het eerstge noemde door verbouwing niet kan worden gebruikt. De heer Teulings arriveerde in een Gala-Berliner, bespannen met twee paarden en geëscorteerd door rijkspo litie voor en achter het rijtuig. In een rede releveerde de minister de belangrijke besluiten die in het zittingsjaar werden genomen en dank te namen de Koningin de leden van de Staten-Generaal voor de betoonde ijver en toewijding. H.M. de Koningin sprak met Zeeuwse Groene-Kruis-zusters. Tijdens een noemmaal in Arnhem zijn door de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, Koninklijke onderscheidingen uitge reikt aan zuster J. J. Schutte, wijk verpleegster te Utrecht en dr. P. W. Koppius, kinderarts te Groningen. Dit geschiedde op een landelijke bij eenkomst van „Het Groene Kruis". Dr. Muntendam richtte een byzonder woord van erkentelijkheid tot de wijkverpleegsters en geneeskundigen. Negen nieuw benoemde officieren beëdigd. Kon. Militaire kapel verleende medewerking. Gedragen klonken Zaterdagmorgen de tonen van het „Wien Neêrlands bloed", uitsluitend gespeeld door trompetten, over het Molenwater te Middelburg. Met deze klanken werd een indruk, wekkende militaire plechtigheid inge zet. waaraan medewerking werd ver leend door de beroemde Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van Ro. cus van Yperen. Op het grintterrein van het Molen water werden negen kadetten-sergeant van het derde studiejaar der Kon. Militaire Academie, die per 1 Septem ber jl. benoemd zijn tot tweede luite nant bij het dienstvak der Militaire Administratie, als zodanig beëdigd door de inspecteur der Mil. Admini stratie. kol. W. J. Pluijm. Daartoe was de troep van de C.ÖA.K. in carré- vorm op het terrein opgesteld. De plechtigheid werd mede bijgewoond door een vertegenwoordiger der Kon. Landmacht, de burgemeester van Mid delburg, mr. dr. N. Bolkestein en fa milieleden van de nieuw benoemde officieren. Nadat deze laatsten naar voren wa ren getreden en de ban was geopend werd terwijl het Wilhelmus klonk, gespeeld door de Kon. Mil. Kapel het Koninklijk Besluit voorgelezen. Kol. Pluijm nam hierna de nieuw be noemden de eed af. Achtereenvolgens zwoeren trouw aan de Koningin, ge hoorzaamheid aan de wetten en on derwerping aan de krijgstucht P. C. van der Laan, G. van Kraanen. T. A. Blanken. J. J. van der Wal. W. Bos, A.'Wierda. R. de Jong, H. H. Hooge- veen en E. J. Hengeveld. DÉFILÉ OP MARKT. De inspecteur der Mil. Administra tie hield vervolgens een redevoering, waarin hij verklaarde, dat het voor de Kon. Landmacht Zaterdag een bijzon dere dag was nu negen nieuwe offi cieren hun intrede deden. Hij ging de diepere betekenis van de eed na en noemde deze eed een strijdmiddel te gen de leugens, waarvan de wereld vol is. De kolonel wenste de negen mannen toe, dat zij steeds de moed en de kratht zullen vinden om de eed ge stand te doen en dat een mooie car rière voor hen is weggelegd. Hij was tenslotte de eerste, die de negen offi cieren de hand drukte, welk voorbeeld gevolgd werd door de overige autori teiten en de familieleden. De plechtigheid werd besloten met een défilé voor de autoriteiten op de Markt vóór het stadhuis. Paradecom mandant was de commandant der C.O.A.K.-Middelburg, majoor J. Potte- boom. De Kon. Militaire Kapel stelde zich op tegenover het stadhuis en speelde een defileermars. op de tonen waarvan de troep langs marcheerde. Na deze parade werden de autoritei ten en andere genodigden door het gemeentebestuur in de gelegenheid ge steld het stadhuis te bezichtigen. Invoerverbod door West-Duitse bondsregering zou catastrophe voor onze appelexport betekenen. Vooruitzichten niet rooskleurig. Met ingang van heden heeft West- Duitsland de invoer van appelen uit Nederland verboden. Er worden geen invoervergunningen meer afge geven. Zondag was het de laatste dag, dat appelen uit Nederland geïm porteerd mochten worden. Het ge volg van deze maatregel is volgens het Hbl., dat Nederland voor oen catastrophe staat ten aanzien van de appelenexport. Gedurende het seizoen 194',)- -1950 werden namelijk, in tutaal 160.000 ton uitgevoerd, waarvan 145.000 ton of 90 naar Puitsland. Van Ne derlandse zjjde zyn inmiddels reeds pogingen aangewend om ontheffing van het verbod te krygen, maar het is niet te verwachten, dat deze suc ces zullen hebben. De West-Duitse bondsregering heeft onlangs een handelsovereen komst met Italië gesloten, waarbij men overeenkwam, dat Italië geen appelen aan West-Duitsland zou le veren, mits ook andere landen ait Koningin onthulde verzets- monument „Oranjehotel". Koningin Juliana heeft Zaterdag op de Van Alkemadelaan, hoek Ste- vinstraat in Den Haag 't „verzets- monument Oranjehotel" onthuld. De ze ontroerende en indrukwekkende plechtigheid, die geschiedde in tegen woordigheid van vele-oudgevangenen en nagelaten betrekkingen van hen, die uit het „Oranjehotel" hun dood tegemoet gingen, werd door tal van autoriteiten bijgewoond, o.w. de mi nister-president Drees, minister Van Schaick, de Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland en de burgemeester van Den Haag. Het monument stelt voor de Oran jeboom, waaruit de Kroon is wegge broken, omringd door mannen en vrouwen achter prikkeldraad, de boei en der verdrukking dragend en be laagd door slangen, die de kop opste ken. Koningin Juliana legde aan de voet van het monument een grote krans, welk voorbeeld door velen werd ge volgd. Na de onthulling werd een stille gang gehouden voorbij de do dencel 601. Slag om Arnhem herdacht. Zaterdag is in Arnhem en omge ving de jaarlijkse herdenking van de slag om Arnhem gehouden, 's Mor gens arriveerden de deelnemers a?n de „parachutisten-pelgrimstocht 1950" met een extra trein uit Hoek van Holland en 's middags werden bij het Airborne-monument te Har- tenstein in een eenvoudige, stijlvolle plechtigheid de gevallenen herdacht. Honderden inwoners van Oosterbec-k en Arnhem waren daarbij aanwezig. Generaal Urquhart kon tot zijn spijt niet zelf aanwezig zijn; hij dient thans in Malakka. In het Palace-the ater werd vervolgens de film over de slag om Arnhem „Theirs is the Glory" vertoond. Hoogtepunt van de herdenking was een dienst in de Ned. Hervorm de kerk te Oosterbeek, waar de ge schenken van de Airbornes werden overgedragen. Luit.-kol. C. F. H. Gough onthulde een doopvont en de avondmaalstafel. Ook werden twee herinneringspanelen aangeboden. Prins vioog straaljager. Prins Bernhard heeft tydens zijn bezoek aan de De Havillandfabriè- ken in Hatfield (Engeland) niet al leen zijn voorgenomen vlucht ge maakt met het nieuwe viermotorige passagiersvliegtuig met straalaan drijving ..Cornet", maar ook de straal jager „Vampire" gevlogen. Na zijn terugkeer heeft hij zich enthousiast uitgelaten over „dit perfect ontwik kelde jachtvliegtuig". niet zouden doen. Aanvankelijk zou deze voorwaarde gelden tot 12 Sep tember, maar daarna werd de ter mijn verlengd tot 31 October. WIL ZELF EXPORTEREN. Er- bestaat een mogelijkheid, dat na die datum wél Nederlandse appe len mogen worden geleverd, maar hel is te verwachten, dat de Duit se fruitkwekers zich daartegen zul len verzetten in verband met hun grote oogst. Er wordt reeds van Duitse zijde druk op Nederland uit geoefend om de invoer van appelen uit West-Duitsland toe te staan. De vraag blijft echter open of de Ne derlandse importeurs deze vruchten willen hebben. Die wens van West- Duitsland duidt er overigens niet op, dat de invoer van Nederlandse ap pelen spoedig weer zal worden toe gestaanIn ieder geval zullen onze Oosterburen wel voorwaarden ten behoe've van hun eigen export stellen. Inmiddels worden de bespre kingen voortgezet. West-Duitsland heeft/ook de import van appelen u:t Denemarken en Frankrijk verboden. Moh. Roem en mr. Fockema Andreae naar Indonesië. Uitgeleide gedaan door talrijke au toriteiten, onder wie vier ministers, is de Hoge Commissaris van Indone sië, in Nederland, de heer Mohammed Roem, Zaterdagavond per K.L.M.- vliegtuig naar Djakarta vertrokken. Bij zijn afscheid op Schiphol zeide de heer Roem in Nederland een by- zonder prettige tijd te hebben gehad en hij betreurde het ons land te ver laten, hoe zeer zijn nieuwe functie als minister van Buitenlandse Zaken hem ook trekt. „Ik laat vele vrienden achter", zo zei hij. „maar ik hoop spoedig, mo- gelyk bij de aanstaande nieuwe Con ferentie, in Nederland terug te ko enen". De heer Roem reist in gezelschap van de Nederlandse staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema An drea, die met hetzelfde vliegtuig naar Djakarta vertrok. De staatssecretaris zal in Djakar ta de zaken betreffende de repatri ëring der K.L.-soldaten en de proble men betreffende oud-K.N.I.L.-solda- ten regelen. De heer Fockema An dreae hoopt over 14 dagen weer te rug te kunnen keren. Nederlands meisje met speld in long, zoekt hulp in Amerika. Met een speld in haar rechterlong arriveerde in New York de 25-jarige mej. Johanna Tyterman uit Amstel veen. Zij is op weg naar een specialist in Philadelphia, die heeft medegedeeld de speld te kunnen verwijderen via de luchtpijp. Behandeling in Nederland had geen resultaat. Deens stoomschip had machineschade. Zondagmorgen voeren twee sleep boten uit om hulp te verlenen aan het kustvaartuig „Ponsa", dat by de Stortemelk voor Terschelling aan de grond was gelopen. De sleepboot „Holland" slaagde er in het schip dat tengevolge van de harde wind al aardig slagzij begon te maken, los te slepen. MINDER WIND. Geldig tot Maandagavond: Wisselende bewolking met vrijwel nergens neerslag. Langs de kust aan vankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige, geleidelijk af nemende wind. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1