l Until mr ll! Nieuw ziekenhuis te Goes Sociale tandheelkunde. MIDDELBURGSE SPORTLIEDEN IN 1951 NAAR ENGELAND GROEDE'S FANFARE VIERT 110-JARIG BESTAAN Onthulling gedenkteken te Terneuzen. „IK BEN DE UITVINDER DER SN0EIH0UTVERSNIPPERAAR" Nieuw industrieterrein te Goes in exploitatie. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT zaterdag 16 september 1950 Rapport over subsidiëring van R.K. en Protestantse ziekenhuizen In verband met een mogelijke subsidiering door de Bevelandse gemeen ten van de Goese ziekenhuizen, heeft het Centraal Bureau voor Verificatie en financiële adviezen der Vereniging van Ned. gemeenten tezamen met de heer J. A. Valk te Beiden, deskundige op het gebied van het zieken huiswezen, aan Jiet bestuur van de Ver. van Burgemeesters en Secretaris sen op Z. en N. Beveland, een rapport over deze zaak uitgebracht. Beantwoord werden de vragen hoeveel de stichtings- en exploitatie kosten van een nieuw te bouwen Prot. Chr. Ziekenhuis voor 150 bedden te Goes zouden bedragen; hoe eventueel de exploitatie-overname van het ziekenhuis Oostwal waarvan het tekort thans voor rekening der ge meente Goes komt financieel geregeld zou moeten worden en hoe het R.K. ziekenhuis te Goes gesubsidieerd zou dienen te worden, voor het ge val in de toekomst exploitatietekorten b\j dit ziekenhuis zouden ontstaan. DE BOUW VAN PROT. CHR. ZIEKENHUIS. De stichtingskosten voor een nieuw ziekenhuis voor 150 bedden, inbegre pen een ton bedrijfskapitaal, werden globaal geraamd op 3,9 millioen. Het Rijk verleent hierin een jaarlijk se bijdrage van 3/7 voor de rente en afschrijving van de onrendabele stichtingskosten, zulks tot een ma ximum van het jaarlijkse exploitatie tekort. Berekend naar een bezettingsper centage van 90%, wordt een gemid-, delde verpleegprijs van ca. 11.— nodig geacht om de exploitatie slui tend te maken. De huidige verpleeg prijs voor de Bevelanden is echter ongeveer 8.per dag. Het jaar lijks tekort zou dan bijna 148.000 bedragen. Hiervan zal 60% voor re kening van de kerken komen 88.695) en 40% of 59.130 voor rekening van de burgerlijke gemeen ten op Z. en N. Beveland. Dit zou neerkomen op plm. 0.90 per inwo ner. Een bezettingspercentage van S0% wordt echter aan de hand van de cyfers uit de praktijk aanneme lijker geacht, hoewel daartegenover staat dat een nieuw goed geoutilleerd Prot. Chr. ziekenhuis ook patiënten zal aantrekken, welke zich bij hand having van de bestaande toestand, buiten Zuid Beveland zouden laten verplegen. Niettemin zal volgens de rapporteurs, in de eerste jaren met een percentage van 80 rekening moe ten worden gehouden. Het tekort zou dan stjjgen tot 175.200, waarvan /V OUDE GENEVER (Slot van pag. 1). in ENGELAND Daar de huidige omstandigheden 't noodzakelijk maken een blik re wer pen op datgene, wat in het buitenland §edaan werd, hield na afdoening van e huishoudelijke zaken in de och tendvergadering, de heei Parker Buchanan secretaris van de British Dental Association (welke de over koepeling is van de voor 1944 be staande drie beroepsorganisaties i in de middagvergadering een zeer in teressante inleiding over de organisa tie van dc openbare tandheelkundige dienst in Engeland. Hij besloot zijn inleiding die zeer verheiderend ge werkt heelt op vele punten, welke op dit ogenblik ook in Nederland aan de orde zijn en waarover r.og geen eensgezinde mening bestaat met de beantwoording van een aantal de- taTvragen die door het hoofdDestuur en zijn adviescommissie waren opge steld. Spreker legde er de nadruk op, dat bij organisatie van een openbare gezondheidszorg vooral vermeden moet worden te ver en te hoog grij pen en het.zeker voor de patiënt be ter is de weg van de langzame evolu tie te gaan. OP internationaal terrein De vice-voorzitter der Maatschap pij, de heer J. Stork, lichtte de verga dering in over het verloop van de vergadering der internationale tand artsenorganisatie de „Fédération den- taire internationale", die speciaal ge wijd was aan de openbare tandheel kundige gezondheidszorg. Als per soonlijke conclusie voegde spreker aan zijn interessante verslag toe dat de overheid een coördinerende, stimu lerende en toezichthoudende taak heeft, doch slechts dan uitvoerend dient op te treden als de tandheel kundige professie niet in staat zou zijn haar taak op dit gebied te ver- Vullen. Het verheugde spreker te kunnen ionstateren, dat in Nederland mis- iehien wel het meest van alle lan den het particulier initiatief zich op dit gebied op zijn best heeft getoond. Het langdurig applaus na beide rede voeringen bewees, dat deze vorm van voorlichting ten zeerste werd geap precieerd. vaartocht Na afloop der vergadering bood de afdeling Zeeland aan de deelnemers een vaartocht met de Koningin Ju liana aan, waarbij ook de genodigde autoriteiten, die de vergadering bij woonden, aanwezig waren. Daartoe behoorden de burgemeester van Mid delburg mr. dr. N. Bolkestein, de in specteur volksgezondheid dr. j. r. v. de Borgh, de voorzitter van de zie kenfondsraad dr. ir. W. Hacke, de wnd. tandheelkundig adviseur van het bureau van de ziekenfondsraad, j. Feitsma. de inspecteur in algemene dienst der volksgezondheid tandheel kundig adviseur van de hoofdinspec tie der volksgezondheid, L. Spooren- berg, de vertegenwoordiger van adj. directeur van de Stichting Zeeland, alsmede twee Belgische gasten, na melijk prof. Vandervijver en prof Van belle, die de Belgische broepsorgani- satie vertegenwoordigden. De Zaterdagvergadering zal geheel gewijd zijn aan maatschappij aangele genheden, waarbtf de scnooltandver- zorging het voornaamste onderwerp zal z^jn. 40% komt voor rekening van de ge meenten of 1.05 per inwoner. De tekorten zullen dalen naarmate een, hogere verpleegprijs wordt aan vaard. Inmiddels worden maatrege len genomen om het Directoriaat-ge- neraal voor de prijzen aan te tonen, dat de toegestane tarieven in het al gemeen niet voldoende zijn om de exploitatiekosten te dekken. Bij een bezettingspercentage van 80% zal iedere 1.tariefsverho ging een daling van het- tekort per inwoner met 0-26 tot gevolg heb ben. Hierbij is geen rekening gehou den met de eventuele gemeenschap pelijke exploitatie van de polikliniek, het laboratorium en de röntgenafde- ling met het R.K. ziekenhuis. Wanneer ook een afdeling voor besmettelijke ziekten in het nieuwe ziekenhuis zou worden opgenomen, welke afdeling veelal onderbezet is, zouden de kerken 60%.van het ver lies van deze afdeling moeten dra gen. De vraag rijst of dit billijk is. omdat het voorzien in de behoeften aan verpleegruimte voor besmettelij ke ziekten, als een overheidstaak kan worden beschouwd. GEEN OVERNAME ZIEKEN- huis oost\Val. Verder bespreekt het rapport het geval, dat de stichting het zieken- huis Oostwal verder zou exploiteren. De exploitatie van dit ziekenhuis is aanmerkelijk verbeterd. Het normale tekort over 1949 kan op plm. ƒ6900 worden gesteld. Rekent men met een toekomstig tekort van 10.000, dan zou dit 0.06 per inwoner worden. Voorlopige exploitatie van dit zie kenhuis door de stichting zal dus, naar het zich laat aanzien, slechts geringe lasten voor de gemeente met zich brengen. Aangezien het in de bedoeling ligt toch een nieuw zie kenhuis te bouwen, is het niet raad zaam de gebouwen en vaste installa ties over te nemen- Volstaan zou kunnen worden met een huurcontract te sluiten. Vooral ook omdat de bouw va» een nieuw ziekenhuis te Goes door de ministeriële plan-cómmïs sie in de urgentieklasse I is ge rangschikt, waaruit is af te lei den, dat de bouw in medisch op zicht noodzakelijk wordt geacht. DE SUBSIDIE-REGELING. Wat betreft de subsidie-regeling voor het Prot. Chr. ziekenhuife en het R.K. ziekenhuis komt het de rappor teurs het meest eenvoudig voor, te bepalen dat bij een exploitatie-tekort de gemeente hiervan 40% dragen. In dit verband kan de vraag worden gesteld of het billijk is, 'dat 60% va.li de eventuele tekorten van dé niet- R.K.-patiënten door de R.K.-kerk wordt gedragen. De rapporteurs zién dit als een consequentie van het feit dat het R.K.-ziekenhuis groter is dan overeenkomt met het R-K--deel der bevolking. Berekend naar de geF" dende norm van 4 bedden per 1000 zielen, zou er dus plaats zijn voor 'n R.K. ziekenhuis van plm. 43 bed den. Dit ziekenhuis is echter gepro jecteerd voor plm. 80 bedden. Bij aanvragen om subsidie in een even tueel tekort zou het R.K.-ziekenhuis eveneens de jaarlijkse begroting, de. rekening en de tarieven ter goed keuring dienen over te leggen. Het bestuur van het R.K.-zieHen- huis heeft echter medegedeeld af wijzend té staan tegenover de dek king van. een gedeelte van het exploi tatie-tekort dool- dc gemeenten en de daarmee gepaard gaande inmen ging in het beheer. Men heeft "nim mer een beroep op dc gemeenten ge daan en is voornemeYis- dit ook in dc toekomst niet te doen. NIEUW ZUSTERHUIS VOOR ST. JOANNA. Wel werd er op gewezen, dat hoé- wel het R.K.-ziekenhuis thans geen tekorten heeft, de exploitatie "kost baarder wordt. Daarom ziet men op tegen nieuwe investeringen. Noch tans acht men dc bouw van een zie- terhuis van ca. 100.000 noodzakelijk. Om deze bouw zonder stijging van de exploitatiekosten mogejijk te.ma-. ken, achtte de penningmeester liet waarschijnlijk, dat het bestuur hier voor een financiële tegemoetkoming van de gemeenten zou aanvaarden, zonder verdere voorwaarden. Jaar lijks zou dit neerkomen op plm. 0.07 per inwoner. Hoewel rapporteurs het in princi pe het meest juiste zouden vinden, de subsidievoorwaarden voor beide ziekenhuizen gelijk te schakelen, ad viseren zy de voor het bestuur van 't R.K. ziekenhuis aanvaardbare rege ling in ernstige overweging te he men. ter voorkoming van concurren tie tussen beide inrichtingen door 'n aanmerkelijk verschil in dc tarieven, en in verband met de wenselijkheid om te geraken tot event- gemeenchaf)-"' pelijke exploitatie van polikliniek, la boratorium en röntgenafdeling. v Wanneer Amersfoort in Juni a.s. geen tegenbezoek ikan afleggen, wordt een sportweek georganiseerd. Naar wjj vernemen heeft de Adviescommissie voor Sportaangciegenhe- clen in Middelburg besloten dc Amersfoortsc sportlieden-uit te nodigen in Juni 1951 een tegenbezoek aan de Zeeuwse hoofdstad te brengen, opdat an dermaal de krachten in verschillende takken van sport gemeten kunnen worden. Mocht die maand voor Amersfoort ongeschikt zyn, dan zal In Juni een Middelburgse sportweek worden georganiseerd. Ook begint volgend jaar de sportuitwisseling met Folkestone (Engeland). De Middelburgers zullen in Juli of Augustus de overtocht maken. dit prachtig Sola-couvert, winkelwaarde I. 3.05 mot oen garantie voor Uw leven, w.nt het la bij „MARGRIET". Margriet, het hitte bied van deze tijd telt nu 64 hladxljdan an geeft met haar royaal formaat médr dan lader ander damesblad. Laat U dut daze feestgave nM ontgaan en vul onderstaande bon in, Stuur mij het Sola-couvert en schrijf mij in als abonné. Ik betaal p.w. 26 ct, p. kwart, f3.25 doorhalen toot niet verlangd wordt, NAAM, STRAAT «O PLAATS: i Flak deze bon op een briefkaart Tan 6et. en adresseer deze aan „Margrir' Postbus 244. Amsterdam. Drie dagen op reis naar een festival. De 110-,jarige muziekvereniging „E.M.M." te Groette, die Zondag a.s. haar 110-jarig bestaan zal vieren met een klein festival werd 1 Juli 1840 opgericht. Er was in die t|jd nogal veel belangstelling voor muziek. De vereniging kreeg de steun van enkele ingezetenen, die renteloze aandelen namen om het aanschaffen van instrumenten mogelijk te maken. „E.M.M." kon met een bevredigend aantal werkende leden en donateurs starten. Achteraf blijken deze jaren toch moeilijk te zyn geweest, want toen in 1847 werd deelgenomen aan een festival te Watervliet In België, vorscheen „E.M.M." slechts met twaalf werkende léden. Als gevolg van de uitwisseling met Folkestone kan men de Amersfoor- ters alleen in Juni a.s. ontvangen; mochten zij dan geen gelegenheid hebben om te komen, dan moet het be zoek een jaar worden uitgesteld. Na der bericht uit de „keistad" wordt thans afgewacht. In de besloten vergadering, waarin deze besluiten werden geno men, werd allereerst het overleden commissielid de heer Van Steenhuij- sen met enige ogenblikken stilte her dacht. Vervolgens kwamen tal van on derwerpen aan de orde. Zo werd her innerd aan de belofte van de voetbal verenigingen ..Middelburg" en „Zee- la ndia" om ten bate van de sportuit wisseling voetbalwedstrijden te spelen Advertentie Ook voor Elastieken Spataderkousen, Buikbanden, Corsetten, Breukbanden, Bustehouders, en andere Bandage naar de bekende Geneesmiddri^n-Bandagezaak -ange Kerkstraat GOES Onthulling monument te Westkapelie. TER NAGEDACHTENIS AAN DE GEVALLENEN. Zaterdag 30 September zal de ge meente Westkapelie hét monument aanvaarden, dat door het comité „Westkapelie Herrijst" werd opgericht ter nagedachtenis "aan de gevallenen bij de bombardementen van 3 October en November 1944. In de Gereformeerde kerk zal een herdenkingsdienst worden gehouden, waarin door drie predikanten wordt voorgegaan. Daarna begeeft men zich naar het kerkhof, waar de burgemees ter het monument namens de gemeen te zal aanvaarden. deze belofte werd nog niet nageko men. Uitvoerig werd ook gediscussieerd over het probleem, dat de tennissers en hockeyspelers des Zondags wan neer zij op het sportterrein willen spelen, gebruik moeten maken van dezelfde ingang, waardoor ook het publiek voor de voetbalwedstrijden Saat. Dit heeft wat onaangenaamhe- en ten gevolge gehad, aie echter, naar men ons verzekerde, thans goed deels uit de weg zijn geruimd. ZWEMMERS ONGERUST De afgevaardigden van de zwem vereniging ..Luctor et Emergo" legden een zekere ongerustheid aan den dag over het gereedkomen van de nieuwe zweminrichting op 't Zand. Zij waren bevreesd, dat dit in 1951 nog niet het geval zou zijn. Inmiddels Is van de zijde van het gemeentebestuur mee gedeeld, dat het bad wél de volgende zomer in gebruik genomen kan wor den, zij het dan nog niet aan het be gin van het seizoen. „Luctor et Emergo" heeft intussen nog steeds een grote voorkeur voor haar oude voorstel om de zwemin richting te maken in het kanaal door Walcheren tegenover het gemaal Bo- reel. Men prefereert namelijk het zwemmen in het kanaal boven het gebruik van een kunstmatig bad. De vereniging wil ook om andere redenen liet „kanaal-plan" nog niet prijsge ven en in verband daarmede zal op korte termijn een bespreking worden gevoerd tussen het gemeentebestuur, de zwemafgevaardigden uit de Ad viescommissie en dé voorzitter van deze commissie. Nieuw sialionsgeboUw te Vlissingen in gebruik genomen. Het nieuwe station te Vlissingen is thans in gebruik genomen. De kaartverkoop is overgebracht van de oude ruïne naar het nieuwe gebouw. De reizigers behoeven dus niet meer in dé vochtige ruïne te wachten; maar worden nu in de prettige nieu we, hall geholpen. Hierdoor is dus weer een brok oor logsmisère uit Vlissingen verdwe nen. Het wachten is nu op het ge-, reedkomen van dc stationsomgeving, waarbij het stationsplein ongetwij feld een geduchte verbetering zal moeten ondergaan. Dronken achter het stuur: zware straf geëst Op 6 Juni jl. werd de assurantie- expert F. l. r. te Terneuzen aldaar veroordeeld tot 300 of 2 maanden en intrekking van zijn rijbewijs voor de tyd van vier maanden, alsmede 14 dagen hechtenis voorwaardelijk met cc» jaar proeftijd. Volgens de dag vaarding had hy op 21 Maait te Philippine dronken achter het stuur van zijn wagen gezeten, waardoor hij van dc weg was afgereden en in pen tuin terecht was gekomen. Tegen dit vonnis had de ambtenaar van het openbaar ministerie hoger beroep ingesteld. Ter zitting in hoger beroep ver klaarde de verdachte Vrijdag té Mid delburg, dat het ongelukje inderdaad was gebeurd. Volgens hem was het echter in hoofdzaak te wijten aan oververmoeidheid, ofschoon hy toegaf enkele biertjes te hebben gedronken. De officier van justitie achtte een voorwaardelijke intrekking van liet rijbewijs niet zwaar genoeg gestraft en eiste dan ook 300 of 2 maanden, 6 maanden intrekking van het rijbe- wys en twee weken hechtenis voorw. Uitspraak: 29 September. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip Fairsea", dat vermoedelijk op 25 September in Rotterdam zal aanko men, repatriëren dc volgende Zeeu wen: L. A. de Kok. Goes; J. v. d. Kreekc, Wolphaartsdrjk; R. J. L. Lockefeer, Hulst; A. Meyaard, We- meldinge; G. A. van Duyvenbodc, Kloosterzande; M. Rottier, Hein- kenszand; M. C. Aerts, Rilland Bath; D. J. de Bruyne, Terneuzen; J. J. Lindhout, Oud-Vossemeer; J. Best, Middelburg; J. J. van Hal teren, Bres- kens; A. Th. Koole, Serooskerkc; P. C. van Krekelberg. Goes; M. E. van Loocke, Sluis; L. A. Rouw, Goes; F. P. Swartelee, IJzendijke; H. P. Ze- gers, Philippine; F. M, M. Schou tenSomers, Vlissingen. De heer J. M. Blauw te Middel burg repatrieert met het troepen- transportschip „Ranchi", dat ver moedelijk op 25 September te Am sterdam zal aankomen. Zoals gewoonlijk zullen de volledi ge lijsten aan onze bureaux te Mid delburg, Vlissingen, Goes, Oostburg en Zierikzee ter inzage liggen. Spoedig kwam men deze depressie te boven, zodat bij het festival te Yzen- dijke op 8 September 1849, dat ge houden werd om de voltooiing van de weg IJzendijke naar de Belgische grens te vieren, alle instrumenten be zet waren. 1 October 1849 werd een reglement vastgesteld. Er waren toen twee directeuren, n.l. de heren C. Brakman, de grootvader van de tegenwoordige molenaar te Groede en A. Claerhout en voorts twee mu ziekmeesters. Het loon der muziek meesters bedroeg toen 15.per jaar. Dit loon werd uitbetaald in twee termijnen. Met de geschiedenis van „E.M.M." is de naam Brakman steeds nauw verbonden geweest en ook thans is deze nog in het bestuur vertegenwoordigd door de 82-jarige heer C. Brakman, die steeds zeer ac tief is. .E.M.M." behaalde gedurende zijn bestaan een zeer groot aantal prijzen, en het gezelschap was steeds byzonder populair, niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook in de Belgische grensgemeenten en op Walcheren. DRIE DAGEN OP REIS. 100 jaar geleden duurden deze reis-? jes vaak verscheidene dagen, omdat men zich moest verplaatsen met een zeilschip of paard en wagen. Zo nam „E.M.M." in 1850 deel aan een rau- Concert Kon, Mil. Kapel. Z.K.H. Prins Bernhard, die zoals wy reeds gemeld hebben Woensdag а.s. het gedenkteken bij de Westsluis te Terneuzen zal onthullen, arriveert die dag te 10.45 in Perkpolder en zal alvorens naar de Westsluis to rijden een rondrit door. Terneuzen maken, waarvoor de volgende route is vast gesteld: Axelse straat. Geranium straat, Rozenstraat, Kerkhoflaan, Ju- lianastraat, W. de Zwijgerlaan. Mo lendijk. Marykestraat, Mauritsstraat, W. de Zwijgerlaan. Leeuwenlaan, Axelse straat. Herengracht, Markt, Burg, Geillstraat, Seheldekade. West- kolkstraat, brug Middensluis, West sluis, Terug naar Perkpolder wordt gere- daiTvla de, Grenulaén. Vlooswykstraat., Axêlséstraat, - Kerkhoflaan. Baan- dyk. De bewoners van Terneuzen en in het bijzondei- de bewoners van de straten, waar de stoet zal passeren, worden uitgenodigd Woensdag de vlag uit te steken. Dé Kon. Militaire kapel zal in groot tenue de onthullingsplechtigheid op luisteren. Langs de marsroute, die zal gaan van het Concertgebouw naar de Westsluis, zullen de Terneuzense schoolkinderen worden opgesteld. Des middags van 3 tot 5 geeft de kapel een concert, waarvoor het volgende program is opgesteld: 1. Einzugmarsch der Bojaren van Halvorsen, 2. Ouverture Phedre van Massenet, 3, Sigurd Jorsalfar van Grieg, a. voorspel, b. intermezzo, c. huldigingsmars, 4 Finlandia van Sibe lius, 5 Marche Dunedin van Alford, Balletmuziek uit Faust van Gou nod, 7. Espana-rhapsodie van Chab- rier, 8 Marspotpouri Passing of the regiment van Winter. Het concert wordtgegeyen op het H.B.S.-terrein of bij ongunstig weder in het Concertgebouw. ziekfeest in Axel. De reis werd ge maakt per zeilschip en duurde drie dagen. Op de terugreis werd door het nauw van Hoofdplaat gevaren met het gevolg dat het scheepje met de muzikanten strandde. Men heeft toen enkele uren moeten wachten tot het scheepje weer vlot kwam. De stemming heeft daaronder volgens de oude verslagen niet geleden. In 1851 was er een muziekfeest in Ca- prijeke. De muzikanten van „E.M.M." wilden eens netjes voor den dag ko men en hadden witte broeken aan. De koetsier van de Jan Plezier had een flinke voorraad klaver voor zijn paarden meegenomen en de muzikan ten gebruikten de klaver als zit kussen. In Caprijcke aangekomen moesten de meesten hun broeken la ten bijwitten om fatsoenlyk te ver schijnen! Zo kent de geschiedenis van „E.M.M." vele grappige momen ten. uitmuntendheid. De prestaties hebben zich in de loop der jaren in stygendc lijn be wogen. Thans speelt „E.M.M." in de afdeling Uitmuntendheid, fanfare. In 1937 werd op het bondsconcpurs te IJzendijke de wisselbeker veroverd voor de beste prestatie op het con cours. Op het laatste concours te Terneuzen behaalde men een eerste prijs en een tweede extra-prijs. Dit succes werd dit jaar in Nicuwvliet herhaald; wel een bewys, dat „EJVL. M." een aardig toontje kan meebla- zen. Het muziekcorps telt nu een dertigtal werkende leden, onder wie enkele oude getrouwen, zoals de heer Ch. 'Laurel, die bijna 50 jaar wer kend lid is. Gelukkig is ook de jeugd goed vertegenwoordigd. Er zijn thans weer een tiental jongeren in oplei ding, zodat de toekomst met vertrou wen tegemoet kan worden gezien. „E.M.M." is in Groede bijzonder po pulair. Toen enkele jaren geleden nieuwe instrumenten nodig waren, organiseerde een comité uit de be volking een bazar, die ruim f 6000 opleverde, waardoor meteen dc nieu we instrumenten konden worden ge kocht. Zondag zal het feest zijn in Groede. Aan dat feest zullen mede werken de muziekkorpsen uit Oost burg, Schoondijkc. Breskens en Nieuwvliet. Om drie uur is er een ontvangst in het gemeentehuis, waarna om vier uur een rondgang zal worden gemaakt. Daarna volgen concerten to t in dc -avonduren. UIT DE RECHTZAAL. Fabeltjes, die altijd met „Eureka!" begonnen. Zoekt ge een beroep waar alle ro mantiek nog niet uit is, wordt dan uitvinder. Wat is het niet heerlijk 's morgens by het opstaan te den ken: „Nu ga ik iets uitvinden, dat de mensheid gelukkig zal maken" en hoe prikkelend moet de spanning zijn „of 't zal lukken". De 38-jarige land arbeider A. G. uit Colijnsplaat was 'n uitvinder van zulke nuttige zaken als aardappellooftrekkers en snoei- houtversmpperaars, gaf zich er al thans voor uit en werd dan ook om geven door een romantische waas. De nevel was echter gauw opgetrokken toen aan het licht kwam, dat hij fa beltjes had verteld met het gemak alsof hij La Fontaine heette en nu Stónd hij gisteren in Middelburg voor zyn rechters, een berouwvol man. Bij tientallen Noord-Bevelanders had hij geprobeerd geld los te krijgen met allerlei voorwendselen. Nu eens was hij ontdekker van de snoeihout- versrjipperaar (wat dat dan ook mag zijn), .dan weer had hij dé aardappel looftrekker uitgevonden of gaf hy voor in tweedehandsmotoren te han delen. Hy voerde geen steek uit, had een .diep ingewortelde hekel aan wer ken en liep altijd als heertje rond. Ze hadden hem al spoedig dóór, daar op Noord-Beveland, maar niet nadat hy-twee inwoners van Kortgene resp. 100 en 50 lichter had gemaakt en van iemand in Kruiningen 50 had „geleend". Zyn smoesjes waren goed: hij kon bijv. brugwachter worden en moest zich gaan voorstellen, maar had geen geld voor de reis en voor kleding, h(j moest belasting betalen of hy had zyn portefeuille thuis la ten liggen. Gisteren bekende G. het „geleende" geld gebruikt te hebben voor zijn ge zin en om zijn schuldeisers te beta len. Hy had veei spyt van zyn daden en schrok wel een beetje van de eis: negen maanden eenzame opsluiting, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, maai- met de bijzondere voorwaarde, dat hij vóór 1 October 1951 al liet on eerlijk verkregen geld terugbetaalt. „Ik zal het mogelyke doen om het geld terug te betalen, zei hij, „maar ik weet niet precies aan wie, want ik heb er geen aantekening van gehou den". Hopelyk vindt hij dat uit BIEFSTUK IN RUIL VOOR ONBERJURKEN Maar daarmee was de kous voor de heren rechters niet af. Er verscheen nóg een dief op het matje, ditmaal een Hulstenaar, L. de W., die van pro fessie slagersknecht is. Hij hield er overigens vreemde denkbeelden over de uitoefening van zijn beroep op na. Wanneer hij ergens vlees moest afle veren en de klant liet hem even aan de deur wachten, maakte hij yan de gelegenheid gebruik om in dc gang te grijpen wat van -zijn gading was. Zes maanden met aftrek en ter be schikbaarstelling van de regering voorwaardelijk niet 2 jaar proeftijd werd tegen hem geëist, omdat hy zo virtuoos zilveren rijksdaalders, hoofd doekjes en zo waar ook onderjurken (die in Hulst aan de kapstok rin de gang schijnen te hangen) in zijn wijde zakken had laten verdwijnen. „Ik stal omdat ik zo weinig ver diende", zei de verdachte, maar dat was niet érg logisch, want de rijks daalders en de frankjes, dié onze Zuiderburen voor de kledingstukken neertelden, had hij in België opge maakt. Op 29 September hoort hij hoe lang het nog moet duren voordat hij weer zijn coteletjes en zyn boterham worst 'aan de Hulster huismoeders ter hand mag stellen. MET BOUW VAN MELKONT VANGSTSTATION WORDT BEGONNEN Het nieuwe industrieterrein, te Goes dat nu practisch gereed is, zal in ex ploitatie worden gebracht. Zoals be kend zal hierop o.a. een bedryf van de Hollandia-melkfabriek uit Vlaar- dingen worden gesticht. Naar wij vernemen heeft dezer da gen de aanbesteding plaats gehad. Binnen twee weken zal met het het werk worden begonnen. Er moet nl. een aantal palen van 16 meter worden geslagen. Het gebouw dat komt te staan aan de nieuwe W. Barendstraat. zal een oppervlakte krijgen van 30x10 meter, met een schoorsteen van 35 meter hoogte. In dit gebouw zal worden on dergebracht een uitgebreid meikont- vangststation met gelegenheid voor het pasteuriseren van melk. Voorts zal het interieur geheel in tegels worden uitgevoerd en naar de eisen des tijds worden ingericht. Voor het bouwen rekent men 105 werkdagen nodig te hebben, zodat 't bedrijf begin 1951 in exploitatie kan komen. Ca. 4a 5 mensen zuilen hier te werk kunnen worden gesteld. Toelatingsexamen Rijkslandbouwwinterschool Goes. Tot de eerste klasse van de Rijks landbouwwinterschool te Goes zijn na gehouden examen toegelaten: C. A. Adamse, 's Heer-ArendskerkeH. Bakker, Walsoorden; L. Boonman, Ovezande; Th. J. Boot en J. van Nieuwenhuijzen, Kruiningen; M. G. Braam en A. v. d. Vrie, 's Heer- Abtskerke: A. C. Breure, St. Maar tensdijk; J. A. de Bruine, Ooster- land; G. J. Dees en J. C. Nysse, Ou- delande; L. Douw, K. J. Schippers en. A. J. Wisse. Kamperland; P. Hen- drikse, Ouwerkerk; A. Heyboer, L. P. Leendertse, Wissekerké; H. Jas- perse en D. G. Kloet, Wolf aartsdijk; J. L. Kardux en J. A. Timmers, Steenbergen; J. Karelse, Goes; A. Lampert, Biggekerke; P. van Liero, Oostkapelle; J. Nieuwenhuyse en H. Slabbekoorn, Borssele; J. C. de Roo, Schore; M. C. Steendyk, P. C.' J. Steendijk cn A. Stoutjesdijk, Stave- nisse; A. Steyn, Hoedekenskerke; W. Steur, Noordwelle; K. Uyl, Tholen; J. J. van Fraassen, C. Watermap en A. A. van Weele,allen Waarde; Plu J. van der "Weele, Oud Vossemeer. Afgewezen 9. Walcherse scholieren naar expositie in Middelburg Naar wij vernemen heeft het teft- toonstellingsbestuur besloten allé Walcherse schoolkinderen in de gele genheid te stellen een gratis bezoek te brengen aan de expositie „Wal- cherens Groei", die volgende week in de veilinggebouwen te Middelburg wordt gehouden. De kinderen kunnen deze tentoonstelling Vrijdag a.s. in schoolverband bezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2