KAPPIE Sport en wedstrijden LEZERS SCHRIJVEN GOES EN VLISSINGEN STAAN VOOR ZWARE OPGAVE Industrieel zat twee jaar op een pont. Zomervoetbal en Je Vliegende SchSgl 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950 HET VOETBALPROGRAMMA. Belangrijke derde klas- ontmoetingen. De tweede competitiedag is reeds in zoverre belangwekkend .omdat diverse clubs .die met een overwinning zyn begonnen .thans zullen hebben te be wezen dat dit goede resultaat te dan ken is aan eigen kracht en niet als ge volg van zwakte der tegenstander Voor onze Zeeuwse tweede klassers staat een lastig karwei voor de deur nu twee ploegen, van wier kracht in Zeeland weinig bekend is. als tegen stander zullen fungeren, waarbij voor al het uitspelende Vlissingen vrij kwade kansen heeft. In de derde klas se staan enkele zeer aantrekkelijke voetbalgerechtjes op het menu waar onder in D de wedstrijden De Zeeu wen -Meto en RCSMiddelburg en in E de strijd in Axel. waar Corn Boys zijn opwachting komt maken. In de vierde klas vraagt het eerste optreden van PSK de aandacht, waarbij we maar zullen aannemen dat inmiddels de administratieve moeilijkheid, welke toelating tot heden in de weg stond, is opgelost. 2e klasse B. Rood Wit (W)Alliance; GoesDesk; RKCVlissingen; Dosko Internos. Alliance ziet zich ook in zijn tweede wedstrijd voor geen gemakkelijke taak geplaatst en we veronderstellen, dat ook ditmaal de volle winst in St. Wil- lebrord zal blijven. DESK. dat in zijn eerste ontmoeting niet tot winst kón komen, zal ongetwijfeld met de beste voornemens bezield het reisje tiaar Goes maken, maar het goede begin der Bevelanders is hoopgevend en het staat dan ook te bezien of de mannen uit Kaatsheuvel veel plezier aan hun reisje zullen beleven. Vlissingen gaat in Waalwijk een vigite afleggen en de rood-witten zulen er wel van over tuigd zijn .dat ook in de Langstraat niets cadeau wordt gegeven. Met vreemde grond onder de voeten lijkt ons de opgave voor de rood-witten al lerminst gemakkelijk en een punten verdeling zou voor hen reeds een dra gelijk resultaat zijn. Dosko zal voor eigen publiek wel alles op haren en snaren zetten en Internos moet van goeden huize komen om enige winst op „Rozenoord" het nieuwe terrein der Bergenaren te kunnen boeken. 3e klasse D: ZeelandiaBiervliet; De ZeeuwenMeto; OdioBreskens; Nieuw BorgvlictAardenburg; RCS— Middelburg. De nieuwbakken derde klasser Bier vliet gaat bij Zeelandia te gast en al is het spel van de Zeeuws Vlamingen in hun eerste wedstrijd niet met pun- tenwinst beloond .toch zullen de groen zwarten er goed aan doen de zaak niet te licht op te vatten. Van veel belang lijkt ons het treffen in Vlissingen. om dat Meto tot een der Brabantse troeven gerekend moet worden. Odio zal moe ten tonen dat de misstap van vorige week een vergissing is geweest, wat tegen Breskens heus nog niet mee zal vallen, terwijl Aar'denburg wel eelis ten prooi zou kunnen vallen aan de herstelpogingen van het zo slecht be gonnen Nieuw Borgvliet. De semi- plaatselijke strijd in Souburg zal ook nu weer wel in het teken der belang- Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zo_ niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloed zuiverende organen precies datgene toe. wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionne- rcn. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw Lergende pijn, worden langs natuurlijke weg afge voerd regelmatig en radicaal. Amsterdam-Noord schreeuwt om 4 tunnels. Het financieel nadeel van het tijd verlies. dat het pontenverkeer op het IJ te Amsterdam veroorzaakt, kan op circa zes millioen gulden per jaar worden geschat. Dit is berekend door een industrieel uit Amsterdam-N. dhr T. C. de Groot, die tien jaar ge leden de gemeenteraad van de hoofd stad een tunnelplan heeft aangebo den en dit thans nu de kwestie van de IJtunnels weer actueel wordt andermaal heeft gedaan. In dit rapport verklaart hij van de laatste veertig jaar twee jaar op de pont te hebben doorgebracht. Over de urgentie van de tunnel- werken bestaat geen twijfel. Am sterdam benoorden het IJ is uitge groeid tot een stad van ca. 70.000 inwoners, d.i. zo groot als Leeuwar den. Steeds meer wordt dit stads deel industriegebied. Enige duizen den ai'beiders moeten dagelijks het IJ over en weer. Het plan-De Groot voorziet in de bouw van een autotunnel en van een voetgangers- en wielrijderstunnel. De uitvoering veronderstelt onder meer de demping van het Oosterdok en van de Oostelijke tak van 't Noord Hollands Kanaal. Schacht kwam er weer genadig af. Dr. Hjalmar Schacht, Hittlers „financiële tovenaar", heeft Woens dag zijn vijfde proces overleefd- De 75-jarige werd vrijgesproken, en her kreeg zijn volledige burgerrechten. De staat Neder-Saksen, die Schacht in staat van beschuldiging had doen stellen, werd veroordeeld tot beta ling van de proceskosten. Toen Duit se verslaggevers hem bij het verlaten van het gerechtsgebouw gelukwen sten. zei Schacht: „U kunt- beter de rechter feliciteren" stelling staan, vooral nu de Middel- burgploeg blijk heeft gegeven de kunst van het doelpunten maken te verstaan. De rivaliteitsfactor speelt hier een te grote rol om ons aan een voorspelling te wagen. 3e klasse E. VirtusClinge; Térneuzen —BSC; Ria—VES 35; Axel—Corn Boys; Steen—Sluiskil. Clinge komt voor het eerst in net veld en zo heel veel winstkans zit er o.i. voor de grensbewoners niet in. In dien Terneuzen ook dit seizoen een kans wil maken op de titel moeten ze zich de meerdere van BSC kunnen to nen. Ria zal de handen wel vol hebben aan Virtus, terwijl hier de meeste in teresse uitgaat naar het optreden van Axel, dat na het ietwat teleurstellende begin weer een harde noot te kraken krijgt nu de Sassenaren hun opwach ting komen maken. We houden het op de thuisclub. Steen en Sluiskil ontlo pen elkaar niet zo heel veel en voor laatstgenoemde thans te bewijzen dat het gelijke spel van vorige week geen uitschieter is geweest. 4e klasse G. HoofdplaatYerseke; EM MHulst; IJzendijkeRobur; PSK— Hontenisse. Hoofdplaat krijgt het in zijn eerste wedstrijd in de vierde klasse tegen het niet best gestarte Yerseke op te nemen en we zijn benieuwd naar de uitslag. EMM zal ongetwijfeld zijn beste been- tj oovezrtet tje voorzetten om er iets goeds van te maken en Hulst kan dan ook op een warme ontvangst rekenen. IJzendijke zal het ook nu niet gemakkelijk krij gen tegen het Goese Robur .terwijl P SK direct in contact komt met de oud derde klasser Hontenisse en deze laat ste moet o.i. niet al te vast op de volle winst rekenen in Philippine. Res. 2e klas D. Middelburg 2Axel 2; Vlissingen 2RCS 2; Corn Boys 2— Goes 2; Breskens 2De Zeeuwen 2. De groenwitten zijn favoriet in de strijd tegen Axel en ook de rood witte Vlissingers hebben de beste papieren tegen RCS 2. Of de Goes-reserves de verre reis naar Sas van Gent met suc ces zullen kunnen bekronen staat zeer te bezien en Breskens 2 zal ook niet al te veel hoop op succes mogen heb ben. De derde.... stoel. WIE ZAL DE KONINGIN EN DE PRINS VERGEZELLEN (Van onze parlementaire redacteur) In de Ridderzaal, waar H.M. Ko ningin Juliana op Dinsdag 19 Sep tember a.s. met het uitspreken van de Troonrede de nieuwe zitting van de Staten-Generaal zal openen, staan ree<® drie Koninklijke zetels klaar. Eén daarvan zal ingenomen wor den door ons Staatshoofd, een andere door Z.K.H. Prins Bernhard. Maar wie zal de derde bezetten? In de Dinsdagmiddag in de Rid derzaal gehouden vergadering van de Tweede Kamer liepen allerlei gis singen. Kroonprinses Beatrix mis schien? Dat zou dan de eerste keer zjjn, dat zjj van deze plechtigheid ge tuige is. Waarschijnlijk is dit echter niet. want sinds lang bestaat de ge woonte, dat een prins of een prinses geen vergadering der Staten-Gene raal bijwoont, zolang hij of zij nog minderjarig is. Zo vergezelde Prin ses Juliana pas in 1927 haar Konink lijke Moeder voor het eerst bij de opening van het zittingsjaar van ons parlement. Zij was toen achttien jaar. Tenzij ditmaal van de gewoonte afgeweken wordt, zal Prinses Bea trix dus niet de derde stoel bezet ten. In aanmerking komt dan alleen nog Prinses Wilhelmina. Zekerheid kan men ons hierover niet verschaffen. Met de mogelijkheid schijnt in elk geval rekening gehouden te worden. Reeds 15 Oostduitse ministers gevlucht. Dr. Theiss, voormalig vice-premier van de Oostduitse staat Branden burg. Js Woensdag naar West-Ber- ljjn gevluclw^Het aantal Oostduitse ministers, dat naar het Westen ge vlucht is, is hierdoor tot 15 geste gen. Japanse regering verbiedt wielerwedstrijden. De Japanse regering heeft beslo ten om wielerwedstrijden voortaan te verbieden. Deze werden een jaar geleden in Japan geïntroduceerd. De onmiddellijke aanleiding tot het ver bod zijn de ongeregeldheden, die ver leden week voorkwamen op het wie- Ierstadion te Naroeo bij Kobe. Bij vechtpartijen, die ontstonden door dat toeschouwers meenden, dat het bij een rit niet eerlijk toegegaan was, werden een toeschouwer gedood en een politieagent en drie kaartjesver kopers ernstig gewond. Als onderdeel van de omvangrijke Friese ka naaiwerken wordt bij Har- lingen een sluis gebouwd. Een overzicht van de werkzaamheden. ZWEMMEN De vlinderslag en de Olympische Spelen. In een onderhoud met de voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, de heer Jan de Vries, die als F.I.N.A.-bestuurder zo juist van een bestuursvergadering van de In ternationale Zwemfederatie, deze week te Parijs gehouden, was te ruggekeerd, bleek, dat naar aanlei ding van een persconferentie, ns afloop van deze vergadering, enke le misverstanden zijn ontstaan. Naar de heer de Vries mededeelde is het nl. onjuist, als zou het op de Olym pische Spelen te Helsinki niet zijn toegestaan de vlindersvlag te zwem men. De juiste feiten zyn de volgen de: Na het Fina-congres in 1948 tij dens de Olympische Spelen te Lon den is het internationaal Olympisch Comité voorgesteld op de Olympische Spelen een nummer 100 m vlinder slag voor dames en heren in te las sen. Het l.O.C. heeft dit voorstel niet geaccepteerd. Te Helsinki zal dus geen apart nummer vlinderslag wor den gezwommen. Dit werd deze week te Parijs bekend gemaakt. De oude situatie, dat het op het 200 m school slag-nummer is toegestaan de gehe le afstand naar keuze te zwemmen in orthodoxe schoolslag of vlinder slag, blyft dus bestaan. Mag ik voor de allerlaatste maal nog een kleine opmerking over de zo- meravondvoetballcrij maken naar aanleiding van hetgeen de heer Cop pejans naai- vox-en pxeende te moeten brengen Moge er aan het fabeltje, dat Imanse de zomeravondvoetballers straft en de zomeravondvoetbal wal kapot maken eindelijk eens een einde komen. Ik heb de opgelegde straffen ook eerst gelezen toen ze in de offi ciële berichten stonden afgedrukt. Strafzaken en Zomeravondvoetbal zijn mijn afdelingen niet in het Bonds- werk en ik bemoei me daar in het minst niet mee, behalve op de Jaar vergadering, waar ik puttend uit de gegevens van de talloze commissies als voorzitter een jaarrede heb te houden, waarin ook dit onderdeel van het Bondswerk een beurt krijgt. Wie het dan wèl doet? De daarvoor aan gewezen Bondsinstantie en nimmer één persoon, zodat het altijd onbillijk is daarvoor één bepaald persoon aan te zien. Het enige wat ik tot heden aan de zomeravondvoetballerij heb gedaan, is geweest het zoeken van wegen voor een oplossing en het mee maken van de talloze daarover ge voerde besprekingen, verder niets. Overigens blijkt de heer Coppejans, ondanks de recente publicaties nog niets van de situatie te hebben begre pen. Ik ben bereid hem en ieder an der, hetzij persoonlijk, hetzij in een bijeenkomst voor te lichten, opdat eindelijk de zo graag en zo grif oor delende en veroordelende buitenwe reld nu eens precies zal weten, hoe de zaak in elkaar zit. Dictatuur, geachte heer Coppejans, kan alleen bestaan bij de gratie van helemaal niet, half of onjuist voorge lichte mensen. Als die mensen zich dan nog een oordeel gaan aanmati gen, worden zij gevaarlijker dan de dictatuur zelf. Even gevaarlijk als de mensen, die niet beseffen, dat vrijheid en democratie alleen bestaanbaar zijn door een zekere mate van gebonden heid en niet synoniem zijn aan los bandigheid. Tenslotte, heer Coppejans, zijn haat en hatelijkheid een slechte leidsman voor wie een vergelijk zoekt en even min als schelden een sportief man waardig. Imanse. VERWEER. Dat de heer Imanse tot een verge lijk met de zomeravondvoetballers wenst te komen, neen, dkt kan ik niet begxdjpen! In mijn herinnering komt n.l. een kleine gebewtenis van 30 April 1949. Op deze datum zouden er met de heer Imanse besprekingen gevoerd worden aangaande Zomer avond- en K.N.V.B.-voetbal. De heer Imanse heeft toen, zonder opgaaf van redenen, verstek laten gaan en ook daarna het bestuur van de Zomei'- avondvoetbal volkomen genegeerd. Waarom dan nü al deze liefde en toe wijding? Strafzaken behoren niet tot uw competentie? Naar de inlichtingen, die mij hierover verstrekt werden, zal ik zo vrij zijn hieraan te twijfelen. Uw definitie van 't woord „dicta tor" is zeer juist. Het komt echter in onze hedendaagse maatschappij zó WEINIG voor, dat betekenis én toe passing een mens zo licht kan ont gaan Middelburg A. Coppeians. DE MISKENDE OPA'S. Een gevoel van schaamte konden wij niet ondexxirukken, toen wij het buitengewóón geestige gekeuvel van de heer Imanse in de P.Z.C. van 1 September j.l. lazen. Hoe hadden wij deze heer Imanse, die blijkt oyer te lópen van medegevèel met ons ópVs en alleen daarom ons het keurslijf der KNVB wil aanbieden, steeds mis kend En verkeerd begrepen Want een contxdbutie van drie honderd gulden (de Bedrijfs- en Zo meravondvoetbal te Middelburg heeft ongeveer zoveel leden), en een borg- soms van 50 per club, dus totaal 1300, dat is toch zeker een koopje En spelers met een gemiddelde leef tijd van een jaar of dertig zijn toch zeker opa's. En mensen, die lid zijn weblevcn van een KNVB-club omdat ze daax-, vóór de oorlog nog, veel ple zier hebben gehad, zodat nu hun fi nanciële en morele steun niet willen onthouden, zijn, als ze nu zo maar in hun bedrijfselftal mee willen spelen, toch zeker „wilden". Die mag je toch door je seci'etaris (al was diezelfde secretaris eens één der oprichters van de „wilde bende") laten belachten, dat ze voor hun leven zijn ontzet uit een club-functie die ze tot ieders te vredenheid waarnamen, en dat ze vijf jaar lang geen KNVB-wedstrijd in Zeeland mogen bijwonen Befehl istpardon, reglement is regle ment. Kijk eens, waarde heer Imanse als het uw enige zorg is dat actieve KNVB-spelers geweerd worden uit de Zomeravond-elftallen, wees dan maar gerustHet reglement van de Bedrijfs- en Zomeravondvoetbal Com missie verbiedt uitdrukkelijk hun me despelen. en dat aan dit standpunt wordt vastgehouden, hebben verschil lende clubs reeds ondervonden. Maar als zucht naar MACHT de drijfveer is van uw bemoeiingen, dan kon die „doorn in uw vlees" wel eens véél meer pijn gaan doen Intussen ook onze hand blijft uitgestoken, zoals voor iedereen van goede wil. Mogen wij U, als bewijs hiei-van, uitnoaigen voor onze a.s- feestavond De kaarten voor U lig gen gereed. Juist nu wij dit stukje schrijven, verschijnt de heer Imanse andermaal ten tonele nu in de P.Z.C. van 8 September i.l. Kijk. kijk. dachten wij. bij de contributiewijn van 1 (zoals één der laatstgestelde voorvvaax-den luidde) is al voor de helft water ge daan. En over borgstelling praat hij óók niet meer Nochtans, mijnheer Imanse, wat de overige dooi' U ge noemde punten beti'eft 3. Ledenlijsten en wedstrijdfor mulieren kunnen we gemakkelijk zelf bijhouden, ook zonder KNVB. '2. Er wordt bij ons niet minder fatsoenlijk gevoetbald en bij misdra gingen niet minder gestraft dan by de KNVB. ook zonder een speciale strafcommi8sie met kameleon-secre taris. 3. Als ons „toegestaan" wordt onze „zaakjes" als vanouds te rege len zonder „last" van de KNVB-re- glementen,'wat moet die KNVB dan van ons 4. De zomeravondvoetbal-deelne mers zijn geen van alle rijk. Voor het geld, dat anders aan KNVB- contributie afgedragen zou moeten worden, kunnen we ons terrein hu ren. Bij de KNVB zouden we èn con- tributiegeld èn terreinhuur kwijt zijn. Médk het nou een beetje, zouden onze leden zeggen. 5. Wij zijn met onze scheidsrech ters best tevreden. In ieder geval zijn wij er geenszins van qvevtuïgd, dat de „KNVB-kwaliteit" beter is. Maak U niet bezorgd over ons schrijfwerk en de papierkosten. Er is bij ons enthousiasme genoeg oixi zulke dingen met weinig praten en nog minder geld op te lossen. Ileus, mijnheer Imanse, U herin nert ons opa's zeer aan onze jeugd. Maar reeds toen hadden wij door wat de wolf, met al zijn mooie vertelsels, met de zeven geitejs van plan was. In de laatste alinea van het stukje naast het uwe, wordt de spijker op de kop geslagen. Er zijn werkelijk re denen om de vraag te stellen Bent U voor de voetbalsport, of is de voetbalsport voor U Bestuur Bedrijfs- en Zomeravondvoetbal. Middelburg. DUIVENSPORT; Eindigend vliegseizoen. Het vluchtseizoen 1950 nadert het einde. Het aantal duiven, dat elke week aan de diverse inkorfcentra aangeboden wordt, mindert hard. Vele vogels zijn aan het ruien en dus ongeschikt om op lange afstanden te worden ingezet, de vermoeiende fond vluchten uit het Zuiden van Frank- x-ijk hebben een rust noodzakelijk gemaakt en in de duivenhokken blijkt uit de maatregelen van de melkers duidelijk, dat de winter op komst is. Toch heeft de algemene vlucht van de kermis te Cadzand nog wel een grote belangstelling gehad. De Cad- zandse postduivenhoudersvereniging ..De Getrouwe Duif" mag zich ten minste gelukkig prijzen dat uit de hele omtrek van Sluis tot Breskens toe, nog 298 duiven hebben deelgeno men. De werkelijk grote vluchten zyn nu wel voorbij. De concours-commissie te Breda organiseert nog een vlucht uit Parkistone in Engeland. Ofschoon hiervoor in Zeeland wel 'niet veel animo zal bestaan is het toch aar. dig te vermelden, dat getracht zal worden de deelnemende duiven eerst een proefvlucht uit Vlissingen te la ten maken om de duiven wat te wennen aan het vliegen over water. Zo lazen we in een Vlissingse krant van ruim 50 jaren terug, dat uit Zuid Limburg twee manden met duiven naar Queenborough meegege ven werden en zelf in wetenschap pelijke kringen interesseerde men zich voor deze pi'oef. Nu nog wat anders. De film. zo meldt het Ne derlandse Postduivenorgaan, heeft zich ook over de duivensport ont fermd. Binnenkort kunnen we de premièère verwachten van „Snelle wieken'' De cameramannen van de film --roep Stork uit Hengelo, heb ben het gehele land rondgèzworven en daarbij o.m. talrijke opnamen ge maakt in Zeeuwsch Vlaanderen, het gebied dat in de Nederlandse duiven- soort zulk een klinkende naam heeft Niettemin behoeven andere gebieden in Zeeland niet onder te doen. Zuid-Beveland bijv. heeft het dit jaar zeer goed gedaan. Tholen even eens. De bond van Zaterdagvliegers, die in Zeeland sterk vertegenwoor digd is, kan op een goed jaar terug zien. KORFBAL Swift bijna kampioen. Het was niet te voorzien, dat zo spoedig na de hervatting van de com petities in de eerste klasse de beslis sing zou kunnen vallen. Doordat echter de nummers 2 en 3 kostbare punten hebben verspeeld, staat Swift er al heel best voor, en heeft Zaterdag in Zaamslag alleen van Scampolo te winnen, om de titel in de wacht te slepen. Swift moet dan nog 4 wedstrijden spelen, maar de Middelburgers zijn niet meer in te halen. Nummer 2 op de ranglijst. Scampolo, zal zich echter zo maar niet gewon nen geven, Swift heeft als steeds echter de béste papieren. De rest van het programma ziet er als volgt uit: le klas: Scampolo-Swift, Volharding-Tjoba en Seolto-Togo. Van de strijd in Yerseke valt niets te voorspellen, en Togo zal wel van Seolto winnen. Swift 2—Dios, S.S.SStormvogels. 2e klasse B: Elto-Olympia, Togo 2De Poel. 3e klasse A: Madjoe 2Groede, AtlasA.K.C., TopFortuna. BRIDGE TOENEMENDE BELANGSTEL LING Te Middelburg vergaderde het be stuur van het district Zeeland Ned. Bi-idgebond onder voorzitterschap van de heer H. B. J. Knoop. De voor zitter verwelkomde de vertegenwoor digers van twee nieuw aangesloten clubs, namelijk Yex-seke en „De Vlis- singse Fles1'. De jaarverslagen wer den uitgebracht, waaruit viel te me moreren, dat behalve een parencom petitie een viertallen competitie is gespeeld. waaraan 17 viertallen deelnamen. Distx-ictskampioen voor de hoofdklasse werd het viertal van Goes en voor de eerste klasse het viertal van de Middelburgse bridge club. Zoals reeds eerder werd gemeld ontglipte aan het kampioenspaar uit de paiencompetitie slechts op „haar" het landskampioenschap. Besloten werd in verband met de steeds groei ende deelname de competitie eerder te laten beginnen, dan in het afgelo pen jaar geschiedde. De inschrijvingen moeten 1 October a.s. binnen zijn. De hoop werd uitge sproken, dat enkele bridgeclubs in Zeeland, die zich tot dusver nog niet aansloten, in dit seizoen tot aanslui ting zullen overgaan. Aan de Zondag j.l. te Arnhem ge houden Airborne-bridgedrive, die steeds wordt georganiseerd in de herdenklngsweek van de luchtlanding bij Arnhem, namen ruim 400 bridgers deel. onder wie een groep leden van de Vlissingse bridgeclub. In de hoofdklasse behaalden de pa ren Baron en Baronesse van Pallandt en de heren KnoopVerhoef de twee de prys in hun groep. In de eerste klasse wisten de heer en mevrouw v. d. Kreke zelfs de eerste prijs van hun groep te bemachtigen. KERKNIEUWS. Godsdienstvrijheid i in Indonesië. Uit de in de dagbladen verschenen berichten over de nieuwe grondwet van de republik Indonesia is gebleken, dat de Parkindo (Partai Kristen Indo nesia) bezwaren had tegen de nieuwe formulering van de godsdienstvrijheid, die afwijkt van die van de grondwet van de R.I.S. Enkele vertegenwoordigers van de Parkindo stemden in het Parlement te gen de nieuwe grondwet. De reden daarvan was, dat de Indonesische rege- ring voorstelde om bij de aanvaarding van deze nieuwe grondwet geen amen dementen toe te staan. De Parkindo was van mening, dat artikel 18 van de nieuwe ontwerp- grondwet uitbreiding behoeft. Dit ar tikel luidt als volgt: „Ieder mens heeft recht op vrijheid van godsdienst, geweten en gedach ten". In het oorspronkelijk ontwerp was de omschrijving veel breder. Daarin was namelijk met zoveel woorden aan gegeven het recht om van godsdienst te veranderen, om de kinderen te on derwijzen in het geloof der ouders, als mede de vrijheid van godsdienstige belijdenis, organisatie en activiteit, in begrepen de werkzaamheid onder eix ten behoeve van andersdenkenden, enz. Mr. Tambunan, de voorzitter van de Parkindo, verklaarde, dat de Par kindo er op stond, dat deze inhouds omschrijving van het begrip gods dienst-vrijheid gehandhaafd werd. In de discussie verklaarde de minister president, drs. Hatta, dat het ongetwij feld de bedoeling van de regering is, dat de korte formulering, die thans ge kozen is. de inhoud dekt van artikel 18 van de „verklaring der menselijke rechten van de United Nations-organi- satie en van het vroegere desbetreffen de artikel in de grondwet van de R.I.S. Moh. Natzir, de leider van de Masju- mi-organisatie. sprak uit, dat dc Islam een missionaire religie is en dat de Masjumi op geen enkele wijze het recht aan andere religies wilde ontzeg gen om zich te verbreiden. Mr. Tambunan bleef zich echter op het standpunt stellen, dat het desbe treffende nieuwe artikel van de grond wet veel te kort is. te weinig houvast biedt en geamendeerd behoort te wor den. In verband daarmee stemden hij en dr. Sinaga tegen de grondwet. En kele andere Protestantse parlementsle den stemden voor. De R.K. leden stemden eveneens voor. In ieder geval heeft de discussie rondom dit grond wetsartikel dit resultaat gehad, da* zeer duidelijk in het licht gesteld is, wat de Protestantse groep onder gods dienstvrijheid verstaat en dat ze van mening is, dat op dit recht niet valt af te dingen, maar dat het in zijn vol heid moet worden erkend. Het is dan ook te verwachten, dat deze zaak la ter weer ter sprake zal komen. C11R. GER. KERKEN. Benoemd tot lerend ouderling aan dc Chr. Ger. kerk te Tholen, de heer J. Gebraad te Leersum. Bijna 2 millioen bedevaartgangers zijn sedert het begin van het Heiligjaar naar Rome gekomen. De meeste kw-amen uit Italië. 41. Kappie liep weer terug naar de „Kraak", en hij was er nog geen drie mi nuten, of een journa list van de „Lutje- wierder Courant" holde de kade op, brak bijna zijn benen op de loopplank en gleed haast uit over het dek, voordat hij de hut van Kappic binnenstormde. „Bent u de kapitein van die vliegende schijf?" vroeg hjj ge jacht. „Ik moet van de baas de stuurman en de meester inter viewen!" „Inter-wat?" vroeg Kappie. „Met ^e pra ten, bedoelt u zeker? Ik zal ze even roe pen!" Kappie haalde eerst de maat, en die vertelde vol gewen en kleuren hetzelfde verhaal, dat Kappie in zijn Logboek had geschreven. Toen haalde Kappie de meester, en die deed hetzelfde verhaal wat minder gekleurd en begewd, maar het kwam op hetzelfde neer. De journalist zat met open mond te luisteren, en toen de meester en de maat verdwenen waren, zei h\j: „Mag ik uw Logboek voor een paar uur meenemen? En Is het goed dat ik dadelpit een fotograaf stuur?" „Mijn Logboek meegeven?" vroeg Kappie be zwaard. „Maar ziet u dan niet in hóe belangrijk het is?" riep de journalist. „Dit is sensatie...... realiteitwereldnieuws „Goed, goed dan maai*! Hier is het!" zei Kappie. De journalist viel de hut van Kappie uit, sprong van de railing op de kade, en was in een ommezien vei'dwenen. Een kwartier later kwam de fotograaf, die twintig foto's van Kappie, de maat en de meester maakte, alle in verschillende standen, en met andere uitdrukkingen op hun gezich ten; lachende, ernstige, enzovoort. „Het is toch wel aardig om zeeman te zyn!" zei de maat, toen de fotograaf vertrokken was. ,,Ik geloof toch niet, dat ik boer word!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 6