Hoeveel geeft U voor een olifant? JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Een kijkje achter de schermen van een dierentuin Zeeuwse Almanak ZO IS TEGENWOORDIG HET LEVEN IN INDONESIË ALS AMERIKA RECLAME MAAKT Johnson exit VRUDAG 15 SEPTEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Voor uitbreiding worden geen deviezen beschikbaa r gesteld. (Van onze speciale verslaggever) Wassenaar, September Onopvallend staat een hoge grijze vogel tus sen het struikgewas aan de rand van een donker slootje, waarin hier en daar eenden dartel spartelen. Het slootje ligt verscholen tussen de Ioof- en dennebomen, die het Dierenpark Wassenaar tot een heerlik plekje na tuur maken. De grote, egaal-grjjze vogel Is de Abu Markub dat betekent vader van de schoen, In het Nederlands schoensnavelooievaar afkomstig uit het gebied van de bovenloop van de Nyl. Het is geen mooie vogel; zyn dikke, schoenvormige snavel heeft zelfs iets wanstaltigs. Maar het is wel een zeldzame. Hjj is uniek in Nederland en waarschtfniyk zelfs in Europa. Het kan zyn dat er hier en daar nog een schoensnavelooievaar voorkomt, maar in geen enkel dierenpark beschikt men over drie exemplaren, zoals in Wassenaar. Men heeft er v(jf gehad; twee ervan zyn doorverkocht naar Amerika. Deze vogels vormen een kostbaar bezit voor een dierentuin. Het vervoer per K.L.M. van Egypte naar Nederland kostte alleen al 3200.—, zo deelde de directeur, met wie wjj een gesprek hadden over de aanschaffing van vreemde dieren, ons 'mede. Wy wilden namelijk wel eens weten, welke mogelijkheden er voor de dierentuinen bestaan aan hun levende have komen. Vóór de oorlog leverde de aankoop van vreemde dieren weinig moeilijk heden op. Er waren enige grote han delaren in dieren o.a. Hagenbeek by wie men zijn bestellingen ge makkelijk kon plaatsen en die dan prompt zorgden voor de levering. Na de oorlog is de situatie sterk ver anderd. Geen enkel dierenpark had in 1945 zijn collectie meer intact. Men moest weer langzaam gaan op bouwen, wat de oorlog verwoest had. Doch op het ogenblik zijn de ver zamelingen in ons land Artis in Amsterdam, Blijdorp in Rotterdam, het Dierenpark in Wassenaar, Ouwe hands Dierenpark in Rhenen, Bur gers Dierenpark in Arnhem, het Noorderdierenpark in Emmen, het Tilburgs Dierenpark, Avifauna in Alphen (uitsluitend vogels) en de Dressuurschool van Klant in Valken burg (L.) al weer volop het aan kijken waard. GEHAVEND BEZIT In sommige tuinen was van de ver schillende soorten slechts één exem plaar overgebleven. Deviezen werden voor de aankoop niet beschikbaar gesteld. Slechts in enkele gevallen kon men wel deviezen krijgen, doch dan moesten de van elders betrok ken dieren weer met winst naar het buitenland verkocht worden. Deze regeling heeft het niettemin mogelijk gemaakt enkele dieren hier in het land te houden, wanneer zij namelijk uit de winst betaald konden worden. Ook zonden buitenlandse tuinen, in stellingen en privé-personen wel ge schenken aan onze Nederlandse die rentuinen. Het voornaamste middel om de verzamelingen uit te breiden is thans de ruilhandel. Daarvoor trekken de beheerders van de Dierenparken zelf naar andere landen en voor de rest doen zij hun zaken schriftelijk af. Dat er daarbij heel wat komt kijken, bewyst het aantal brieven, dat bij voorbeeld in het Dierenpark Wasse naar in 1949 binnenkwam, namelijk ruim 6000, waarvan ongeveer de helft uit het buitenland. Het spreekt vanzelf, dat ook een onnoemelijk aantal brieven verzonden moest worden. Men correspondeert over de ruil en de aankoop van dieren met alle oorden van de wereld: met Chili, met Australië, met Canada, met Brits-Indië, enz. „Ik ben gauwer klaar, als ik de landen noem, waar mede wij niet corresponderen", zei ons de directeur. „Dat zijn Afghani stan. Perzië, Japan, China en enkele kleine Zuid- en Midden-Amerikaanse republiek jes. Maar overigens: U kunt het haast zo gek niet bedenken, of we hebben er briefwisseling mee". In India wonen ook verscheidene handelaren. In Zuid-Amerika heeft men voornamelijk relaties met van gers. Ook is er een Europese markt. Zij wordt gevormd door de dieren parken zelf, die de dieren ruilen, die in hun tuinen geboren zyn. Wanneer een Nederlands dieren park elders dieren wil bestellen, SEPTEMBERZON. Ze is er Woensdagmiddag voor de eerste keer geweest en ik hoop, dat ge net als ik even kans gezien hebt om te ontsnappen aan uw dagelijkse werk en er uit te breken. Als n dat gelukt is, dan hebt ge de September- zon gezien en het fluwelen, goudach tige licht, het licht voor de stille men sen. Het ivas er en op klare na middagen zal het er weer zijn, tot eind October. Het komt plotseling en onaangekondigd. De wolken scheu ren open, de wind gaat liggen, het water wordt stil, de hemel onwezen lijk doorschijnend, hij is niet blauw meer en niet wit, hij heeft geen kleur die te omschrijven is. De middag warmte legt zich over de velden en over de dorpen en de oude steden. Er is eensklaps een geur, die er in geen ander jaargetij is. En er is het licht, over het grijsgroene water, over de rode daken, over de pleistering der gevelrijen, fluwelig en goud, mild, overdadig, zoals het alleen in Sep tember kan zijn en in het begin van October. Daar op de kade in Veere, waar het licht op zijn schoonst waszaten een oude man en een kind. Beiden «affen zij de wolken breken, het licht zwh van het stadje meester makeiu De oude man moet zich middagen herinnert hebben, dat hij het zelfde licht gezien heeft, wie weet hoe vaak, wie weet hoe lang geleden. Hij ver roerde zich niet. Hij liet zich van het u d.oordringen en sloot zyn ogen. Het kind keek naar hem. Misschien dacht het, dat hij sliep. Het stond op en greep een springtouio. Het danste biUu even en ^ePtem~ stuurt het een lijstje van wat het heeft .an te bieden. De beesten wor den in geld gewaardeerd en dan kan men meestal wel tot overeenstem ming komen. Het komt voor, dat men één dier ruilt tegen tien of honderd andere. Zo heeft het Dierenpark Wassenaar eens hyena's geruild voor een assortiment vogels en wasbeen tjes, of rode kardinalen tegen pape gaaien en kanaries. EEN VOGELTJE VAN 5000.— De prijzen die besteed worden, lo pen uiteraard zeer uiteen. Zo kost de goedkoopste vogel 1.de duur ste 5000.Een olifant kost tien k twaalf duizend gulden... De giraf fen zijn zeer kostbaar, voornamelijk door het vervoer, want zij nemen op een schip veel ruimte in beslag en de speciale verzorgers, die voor deze dieren meereizen, verhogen de prijs aanmerkelijk. Ook het vervoer van de olifanten is een kostbare geschie denis. Wanneer de prijs geen rol speelt, doordat het buitenland enkele dieren wil schenken, dan nog staat men dikwijls voor moeilijkheden. Zo wilde de Canadese Regering anderhalf jaa; geleden aan het Dierenpark Wasse naar een paar bisons ten geschenke aanbieden. Zij konden niet geaccep teerd worden, doordat er geen devie zen waren voor het vervoer en voor de verdere by komende kosten... Niet alleen de waarde van som mige dieren is zeer hoog, ook met het onderhoud zyn vaak hoge bedra gen gemoeid. Het is merkwaardig te zien, welke grote hoeveelheden groen ten, vlees, verse rivier- en zeevis, bananen, sinaasappelen en zaden men moet inslaan om alles in het leven te houden. Vooral de zeeleeuwen zyn dure kostgangers; zij eten per dag 12 kg. verse zeevis per hoofd. Wassenaar beschikt over de groot ste vogelverzameling ook wat het aantal soorten betreft die in een dierentuin bij elkaar gebracht is. Er zijn zeer zeldzame exemplaren onder. APENOOTJES EN TOMATEN Veel dieren worden in de zomer maanden, wanneer veel belangstel lenden de dierentuinen bezoeken, met voedsel overladen. Men werpt ze vooral olienoten toe en verder brood, biscuitjes, appelen, peren en toma ten. Sommige beesten krijgen daar door al bijna een dagrantsoen. Toch moeten zij de juiste bijvoeding heb ben. Dat geldt niet in het minst voor de apen, die van het publiek niets te kort komen. In Wassenaar is men trots op zijn verzameling apen. Men heeft er niet minder dan veertig ver schillende soorten, dat is uniek voor ons land. Teneinde de juiste verzorging te kunnen toepassen, beschikt men in de meeste dierenparken over een bibliotheek, waarin men van alles omtrent de dieren kan vinden. Ook zyn de boeken nodig men heeft ze namelijk in allerlei talen om de juiste plaatselijke namen te we ten. Dat is gewenst bij bestellingen, teneinde vergissingen te voorkomen; in sommige overzeese gebiedsdelen worden geheel verschillende dieren soms met dezelfde benaming aange duid. Bovendien houdt men in elk geval in Wassenaar een uitvoerig kaartsysteem bij, waarop alle dieren met hun bijzonderheden genoteerd staan. De daarin vermelde gegevens omtrent voedering, gedrag, voort planting, ziekten enz. zijn weten schappelijk van betekenis en vormen een bron van waardevolle informatie voor de practyk. Wie eens achter de schermen van een dierenpark een kykje neemt, ont dekt, dat de exploitatie daarvan veel zorg en ook veel kosten vereist. Zyn waardering stijgt erdoor, want het blijkt, dat men zich veel moeite ge troost, om de toeschouwers goedver zorgde dieren te tonen en daardoor de belangstelling en ook de liefde voor de levende have der natuur te wekken en te versterken. Handel, hard werken en politiek. (Van onze correspondent). Op 't platje van de Simpang-so- eieteit zitten drie heren, voor hen drie gele glazen bier met een miezerige manchet. Drie witte pakken, doorge- transpireerd op de rug. Het gesprek gaat over patjols, duizenden patjols, onontbeerlijk werktuig van de Indo nesische tani. Er moesten patjols ko men en nu zijn er patjols. Prijzen en levertijd vliegen hier op 't platje, in een spits zakengesprek, als goed ge speelde tennisballen heen en weer. Een van de heren loopt rood aan. Hij neemt een grote slok bier en bet zich het voorhoofd met een zakdoek. Hij veegt zijn hals schoon en zegt, dat het warm is. Dan werpt hij zich weer in het gesprek over de patjols. Als er resultaten bereikt zijn en deze schriftelyk zullen worden be vestigd, zyn de drie heren onmiddel lijk weg. In him zakenauto's vliegen ze naartja, naar blikjes melk, corned beef, Hollandse korstloze kaas, electro motoren, dryfriemen, enz., enz. In het ondernemingshui3 in de gunung zit de jongeman. Het is half één 's nachts, nog steeds werpt hij getallen uit. Elf cent afschryving per dag; onderhoud ondernemings weg; zeshonderd gulden gratis tex- tielverstrekking; dagelijkse rystuitde- ling zoveel; verbouwing kampong huisjesen aan de andere kant komt: „dagelykse productie van de tuin". Hij gaapt, want hij is moe en hon gerig. Hij rilt, want het is koud de laatste tijd in de bergen. Straks nog even een ronde maken over het hel verlichte emplacement en de wacht- wakker schudden. Daarna naar bed. Morgen weer de tuin in, van 6 tot 6 lopen, vloeken, ergeren, lopen, verbe teren, lopen. Na het avondeten weer een duik in de administratie; achter het bureau met boven zich tegen de uitgeslagen muur de groene baret met het witte lintje. Wat een tijd... Wageningen. Nu hebben we Sarbu- pri. TWEE FOUTEN. „Sjahrir maakte twee fouten, Ling- gadjati en Renville", de jonge In donesiër zegt het rustig. In zjjn stem klinkt de overtuiging. Zijn collega achter het grote bureau kijkt hem aan met een nietszeggende blik. Toch weet hij, wat hij moet denken. Het onberispelijke Nederlands wijst hem de weg. Hij spreekt zelf drie talen en bezocht de Technische Hogeschool in Bandoeng. Alleen beweert de an dere te vlug en denkt minder. Daar om vliegen die ander de woorden uit de mond. Woorden als: Strijd, voor het volk, wij intellectuelen, de massa, koloniaal, eenheid. Zijn bruisend enthousiasme sleept hem mee. Hij is oprecht en meent al les ook goed. Hij voelt alle noden, ziet alle zwakke plekken, windt zich op over de fouten van hét verleden en ziet de toekomstzo groots zo prachtig. Alleen de weg er naar toe is zo vaag. Als de Indonesiër achter het bureau hem zegt„Ter zake", dan is het antwoord: „Ik heb hier die aanvraag No. 220/3". Dat is bijna 7000 gulden bij elkaar en ik moet dat tekenen als hoofd van de technische dienst, maar die verantwoording wil ik niet alleen dragen". Alles in onberispelijk Ne derlands. Aan de muur hangt een bordje Pakai Bahasa Indonesia de Indonesische taal moet gebruikt worden. IJSKOFFIE. Bij de Verkeersinspectie zit een Nederlander en leest een Saturday Evening Post. Voor hem ligt een pakje sigaretten, het is bijna leeg. In de asbak tientallen peukjes. Hij slaat het tijdschrift dicht precies op een pagina met de nieuwste Buick, die ons naar Those Faraway places kan brengen. In het kantoor ratelen enkele schrijfmachines. Een Chinees hangt verveelt over de toonbank. Hij wacht op papieren. De oppas komt binnen met ijskoffie. Zet een glas met rin kelende ijsblokjes op het bureau van de Nederlander en doet netjes het dekselje op het glas. „Permis sie toean." „Trima Kassi". Hij gaat verder met zijn blaadje. Overal ijskoffie, overal dekseltjes. Bij dat glas ijskoffie, bij het uitge zakte gezicht van die Chinees, by de ratelende schrijfmachines neemt de Nederlander-adviseur een mooi schoon wit vel papier, schuift de dop van zijn parker 51 en begint te schrij ven. „Beste Jan en Lies. 't Is niet zo lang geleden dat ik jullie schreef, maar de laatste" Daar dacht ik aan, toen ik*uit de bioscoop kwam. En daarom verwon derde het me niets, dat in de zaal, waar die „prachtfilm" gedraaid werd, vijftig mensen zaten, maar de mu sical „Luxury Liner" twee weken lang uitverkocht was. Nadruk verboden. Ten gevolge van een tropische orkaan, die over Florida woedde, werd de stad Savannah (Ga) door een hevige regenval verrast. Op laag ge legen plaatsen kwam het water tot 2 nieter hoog te staan. Deze foto toont U Clark's autokerkhof te Savannah na de regenval. 4 Wat men in Rusland verdient. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Sept. In Amerika, dat al van ouds „het land van de onbe grensde mogelijkheden" wordt genoemd, verstaat men de kunst van het re clame maken, niet alleen voor de producten, die men op de markt brengt, maar ook voor Amerika zelf. 'Een staaltje daarvan heeft de jaarbeurs te zien gegeven, die kortgeleden te Wisconsin is gehouden. Tienduizenden Amerikanen zyn daar in de gele genheid geweest uit de eerste hand kennis te nemen van de voordelen, die men er het systeem van de vrije onderneming toekent en wel door een ver gelijking, die men gemaakt heeft met de resultaten van de communistische huishouding van Sowjet-Rusland. In een speciale tentoonstellingsruimte werd werden cijfers en gegevens in beeld gebracht, die het het Amerikaanse van Arbeid verzameld had. Zij gaven een aanschouwelijk overzicht van het aantal uren, dat arbeider in elk land moeten werken om de dagelijkse beno- digheden te kunnen kopen. Zo konden de bezoekers onder meer BIER. constateren, dat in Rusland een arbei- Een half litertje bier is een zeldza- der 43 minuten moet werken om voor me luxe voor de communistische ar- een klosje garen te kunnen betalen. In beider, daar hij hiervoor 171 minuten de Verenigde Staten behoeft de ge-1 moet werken; mocht hy aan wodka de middelde arbeider hiervoor slechts IVz 'oorkeur geven/'in moet hij voor een minuut te werken. Voor een katoenen jurk moeten de Russen 31 uur en 51 minuten werken en de Amerikanen slechts 2 uur en 22 minuten. DE LONEN. Als deze uitersten inderdaad geheel juist zijn dan is het interessant om na te gaan, hoe lang een Nederlander moet arbeiden om de artikelen, die in de vergelijkingen genoemd zijn, te kunnen aanschaffen. De lonen lopen hier te lande uiteeen, doch wanneer men het gemiddelde neemt van wat een arbeider hier verdient zou dat ver van een gulden per uur verwij derd liggen? en men zet daar de in Nederland geldende prijzen naast, dan blijkt, dat de Nederlandse arbeider er niet zo goed voor staat als zijn Ameri kaanse collega, maar dat hij het in elk geval stukken beter heeft dan de wer kers in de Sowjet Russische heilstaat. Laten we nog enkele getallen noe men: om een costuum te kunnen ko pen, moet de Russische arbeider onge veer 14 weken werk verrichten in ver gelijking met minder dan een week. die de Amerikaanse arbeider hiervoor nodig heeft. Voor een pond thee moet de Russi sche arbeider 25 uur werken, tegen de Amerikaanse arbeider minder dan een uur. Een taaie beverrat. Een landbouwer uit Heel, nabij Roermond, zag Woensdag ochtend in een beek een dier zwemmen dat hij niet kende. Hij nam een riek en wierp deze het beest in de rug, dat echter met dit „harpoentje" rustig door zwom. De landbouwer, die zo zijn riek dreigde te zien verdwijnen, sprong in het wa ter en trok riek en beest op 't droge. Het dier bleek een be verrat te zijn van een soort dat alleen in de moerassige streken van Noord-Amerika voorkomt. De rat was van kop tot staart precies 87 c.m. lang ^eii^iac^een^gewicht^an^^cg^^ Deense regering blijft aan De Deense socialistische minder heidsregering, die 9 Augustus aftrad, heeft besloten aan te blyven, nadat een week lang vergeefs getracht was met de andere partyen tot overeen stemming te komen over een meer derheids-coalitie-regering. halve liter van dit vocht zelfs nog lan ger werken, namelijk 23 uur en 50 mi nuten. Zelfs roken is een voorrecht want voor een pakje cigaretten moet hij 2 uur en 4 minuten werk verrich ten. In tegenstelling hiermede kan de Amerikaanse arbeider een half liter tje bier in 6% minuut verdienen, een halve liter whiskey in 1 uur en 35 mi nuten én èen pakje' sigaretten in 9 mi nuten. Om de prijs voor een pond ossen vlees te verdienen moet men in de Verenigde Staten 29 minuten, doch in Rusland 4 uur 14 minuten; voor een pond spek 30 minuten in de Verenigde Staten en 7 uur 46 minuten in Rusland; voor een pond kippenbout moet de Amerikaan 26 minuten en de Rus 5 uur 5 minuten werken. KLEDING. Op het gebied van de kleding bleek, dat een paar herenschoenen in de Verenigde Staten 7 uur 13 minuten ar beid vereist, in Rusland daarentegen 104 uur; een wollen herencostuum in de Ver. Staten 25 uur en 20 minuten tegen 178 uur 25 minuten in Rusland en dan nog wel voor een niet zuiver wollen costuum,n wollen damesjapon vereist in de Verenigde Staten 12 uur 54 minuten arbeid, doch in Rusland niet minder dan 252 uur 54 minuten. Ook op velerlei ander gebied werd het grote verschil tussen de Verenigde Staten en Rusland in beeld gebracht, onder meer op het gebied van de huis vesting, de economische ontwikkeling het transportwezen, communicatiemid delen enz. Zo bleek bijvoorbeeld dat. terwijl de Russische huisvrouw slechts een bezem ter beschikking staat voor het verrichten van het huishoudelijk werk. de Amerikaanse vrouw de be schikking heeft over een electrische stofzuiger, een koelkast en een wasma chine. U kent toch de geschiedenis van de Amerikaanse arbeidersdelegatie, die een bezoek bracht aan Rusland en aan de communistische vakbondsman, die 't gezelschap rondleidde, vroeg: „Van wie is die grote fabriek daar?" Het trotse antwoord luidde: „Die is van de arbeiders". „En van wie is die auto, die ervoor staat?" „Die is van de directeur". Enige tijd daarna brachten de Rus sen een tegenbezoek aan Amerika. Voor een grote fabriek staande, vroe gen zij: „Van wie is die fabriek?" ,,Die is van de directeur", antwoord den de gastheren. „En van wie zijn al die auto's?" „Die zijn van de arbeiders". (Nadruk verboden). 85. Waar was Jimmy Brown gebleven? Dat was de vraag, waarmee alles, wat iets te maken had met het Circuit van Dwaalhuizen, zich bezig heild. Jimmy was met meneer Babbel op z'n rug kwaad weggereden en sindt dat ogenblik was hij spoorloos verdwenen. Het peleton was intussen al twee-driemaal voorbij gesnord, maar van Jim my Brown had niemand iets te zien gekregen. Het Wereldgebeuren Het aftreden van de Amerikaan se minister van defensie, Johnson, zal door weinigen in de Ver. Staten betreurd worden. Johnson zelf gaf als commentaar, dat hij verwacht had bij een nauwgezette vervulling van zijn taak meer vijanden dan vrienden te krygen en dat die ver wachting was uitgekomen. Inder daad. reeds aanstonds na zijn be noeming was Johnson net mikpunt van een felle Republikeinse campag ne, die zelfs in 'n deel der pers enig schandaal veroorzaakte. Beweerd werd. dat Johnson niet om zijn be kwaamheid was benoemd, doch om dat hij een belangrijk financieel aandeel had gehad in de financiering van Trumans verkiezingscampagne. De kwestie van de B-36 bommen werpers werd hierbij eveneens in 't geding gebracht. Later luwden de beschuldigingen, doch het beleid van minister Johnson bleef in veler ogen de kenmerken van dilletantisme dragen. Johnson begon met een politiek van bezuiniging op de militaire uit gaven voor te staan, wel zeer onge bruikelijk by een minister van De fensie. Van het toegestane bedrag van ruim 14 milliard op de vorige begroting was zelfs een milliard nog niet besteed, toen de strijd op Ko rea begon. Vanzelfsprekend werd hem daarop door de militaire leiders verweten voor onvoldoende voorbe reiding te hebben gezorgd. Johnson zag in met zijn bezuinigingspohtiek verkeerd te hebben gehandeld en ging om zijn prestige te redden tot het andere uiterste over. Hij ver klaarde na Korea een defensiebegro ting van 50 milliard nodig te achten in plaats van de vorige 14 milliard. Daarmee Itreeg hij zijn Republikein se ciritici mee, maar nu kwam Johnson in conflict met minister Acheson en zijn raadgevers. Temeer daar Johnson zich in stilte ging scharen achter degenen, die open lijk een „preventieve oorlog" predi ken, een denkbeeld, dat door Ache son steeds in de felste bewoordingen verworpen wordt en dat niet ten onrechte. Eind Augustus legde de onder-mi nister van Marine, Matthwes, te Boston de onvoorzichtige verklaring af dat men Rusland vredelievendheid moest afdwingen door een preven tieve oorlog. Minister Johnson liet aan Acheson over deze verklaring te desavoueren, hoewel de minister van Defensie in de eerste plaats de verantwoordelijkheid droeg. Aange nomen wordt, dat Johnson de rede van Matthews had goedgekeurd om dat hij het er grotendeels mee eens was. Een andere tegenstelling tussen Johnson en Acheson had betrekking op Duitsland. De laatste wilde her bewapening van Duitsland opnemen in het programma voor militaire hulpverlening aan de bondgenoten. Johnson echter verklaarde in de Se naatscommissie voor de toewijzingen, dat Duitsland niet in zijn plannen was inbegrepen. De slechte samenwerking tussen de top-figuren in het kabinet heeft tenslotte geleid tot het vrijwillig heengaan van Johnson, hoewel hy ongetwijfeld vóór zijn besluit wel een onderhoud zal hebben gehad met president Truman. Met Marshall, de nieuwe minister van Defensie zal de samenwerking zeker beter vlotten. In de periode, dat Marshall minister van Buiten landse Zaken was en Acheson onder minister. was er zelden verschil Van mening. Marshall's naam is boven dien verbonden aan „plannen", zo dat vermoedelijk binnenkort een mi litair hulpverleningsplan ter tafel zal worden gebracht, passend in Achesons politiek. Voor minister Acheson is de verandering in het de partement van Defensie een ver sterking van zijn positie. K.N.A.C. geeft goede raad aan berijders van bromfietsen. Meer en meer blijkt, zo schrijft de K.N.A.C., dat de berijders van fiet sen met hulpmotor een klasse op zichzelf vormer, in het heterogene, vooral de buitenlanders rommelig aandoende, Nederlandse wegverkeer. Deze 50.000 semi-motoristen (welke per maand met 10.000 toenemen) zijn plotseling geplaatst in een speciale snelheidssfeer, waaraan zij zich, vooral indien zy „op jaren" zyn ge komen, niet voetstoots kunnen aan passen, zodat veelvuldige risico's en conflicten ontstaan. Daarom raadt de K.N.A.C. be stuurders van deze vervoermiddelen dringend aan, indien het maar enigs zins mogelijk is, de rijbanen, uitslui tend bestemd voor snelverkeer, t« vermijden en op de rijwielpaden met geen grotere snelheid dan 20 km per uur te rijden. De bestuurders van rijwielen met hulpmotor dienen er zich van be wust te zijn en daarmede dus ter dege rekening te houden dat be stuurders van auto's en motorfietsen hen moeilijk van fietsers kunnen on derscheiden. Ten opzichte van laatst genoemde categorie en van elkaar moet worden aanbevolen (buiten de voorrangsweg) de regel rechts gaat voor, toe te passen. Op autowegen vormen de fietsen met hulpmotor een groot gevaar voor zichzelf en voor het snelverkeer. Puinruimers kwamen terug om in te breken. Twefe Utrechtenaren, die in 1945 in de Steenstraat te Arnhem puin hadden geruimd, haalden in de nacht van 4 op 5 April jj. uit een winkel aan deze straat coupons herenstof ter waarde van meer dan 5000. Zy sneden een ruit door en laadden daarna de coupons op hun auto. In Amsterdam werden de stoffen aan de man gebracht. De ene man had in 1946 in dezelfde winkel coupons ge stolen. Ook in Tilburg hadden beiden him slag geslagen. Zy werden ook vroeger reeds enige malen veroor deeld. Voor de Arnhemse rechtbank werden nu straffen van twee en één jaar geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5