NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden WALCHEREN jT-genda DEFENSIEBELEID VERDEDIGD Critiek op wetsontwerp waarborgen K.N.I.L- VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950 PROVIN Cl ALK ZEEUWSE COURANT 7 TWEE HERFSTCONCERTEN OP de VEER SE STADHUISBEIAARD. Op de Zaterdagen 16 en 23 Sep tember, telkens van 89 uur, zal de beiaardier Jan Kwist nog 2 extra concerten geven op het carillon van het Raadhuis. De nummers, die tijdens deze 2 concerten gespeeld zullen worden, zyn voor het grootste deel verzoek nummers uit het afgelopen seizoen. Het programma voor het le con cert luid: 1. Preludium, Staf Nees; 2. Ave Maria, Schubert; 3. Intermez zo uit Cav. Rusticana, Mascagni; 4. Hoofdthema uit Moldau, Smetana; 5. Nonnenkoor, Strausz; 6. Rose Dreams, Stasvy; 7a. Letzten Frilh- ling; b. Solvejgs Wiegelied, Grieg; 8. Holy City, Adam; 9a. In einem kühlen-Grundeb. Ach, nie ist's möglich dann; c. Wer hat dich, du schonen Wald; 10. Aria in D. Bach; 11. Largo uit de „Nieuwe Wereld", Dvorak; 12. Trompet Voluntery, Purcell. De collecte ten bate van het Ko ningin Wilhelmiaafonds (Kankerbestrij ding) in de gemeente Arnemuiden heelt opgebracht f 184.03. PROGRAMMA ARBEIDERS- KUNSTKRING. De Arbeiderskunstkring van de Vlissingse Bestuurdersbond zal voor het komende wlntérseizoen het cultu reel werk ter dege onder handen ne men. Er is een uitstekend program ma vastgesteld. Naast vier kadercursussen ver meldt dit programma twee toneel voorstellingen. Door het Nederlandse Volkstoneel zullen worden opgevoerd het toneelspel „Het vergeten pelo ton" van Hans Tiemeyer en het blij spel „Toen wfl trouwden", van de bekende auteur J. B. Priestly. Mevr. Rolien Numan zal een voordracht avond geven, waarop zij „Mozart en de lieveling der Goden" en „Het meisje, waarmee de kinderen niet mochten omgaan", ten gehore zal brengen. Die avand zal medewerking worden verleend door de zangvereni ging „De Volksstem". Voor de leden te Souburg 'zal in concertzaal „De Zwaan" een avond worden gegeven door mevrouw Ro lien Numan en Jan Musch, eveneens met medewerking van de zangver eniging „De Volksstem". Voor de jeugd te Vüssingen zal er een St. Nicolaasavond worden gehouden. «Middelburg SENIOREN CONTRA BANKMENSEN. Zaterdagmiddag om 5 ur wordt op ..Modderoord" een voetbalwedstrijd gespeeld tussen „Oud-Middelburg" en het elftal van de Amsterdamse Bank. KERKNIEUWS. Generale Synode der Chr. Geref. Kerken. In de tweede zittingsweek van de generale synode der Chr. Gerefor meerde Kerken, die Dinsdag in Den Haag begon overhandigde ds M. van der Klis van Zierikzee de voorzitter enkele acta van synoden uit de vo rige eeuw voor het archief. De syno- d hield zich daarna opnieuw bezig met de actie tegen Rome en verenig de zich met de conclusie dat het Ma ria-dogma moet worden gewraakt als manifestatie van de humanisti sche onderbouw van dè Roomse gods dienst. Met andere kerken van gerefor meerd belijden zal voor het verweer tegen Rome contact opgenomen. ïn de middagvergadering kwam al lereerst aan de jrae de kwestie van de herziening van de kerkelijke for mulieren, van de gezangen en de be lijdenisvragen. Naar aanleiding van een instructie van de particuliere synode van het Westen, werden deputaten benoemd voor herziening der formulieren. Tot deputaten tot herziening van de ker kenorde werden benoemd prof Ho- vius, ds. de Bruin, ds Maris en voor herziening dei formulieren en het ontwerpen van vragen brj het doen van openbare belijdenis des geloofs prof. van der Meiden, dr. Oosterhoff, dr. Prins, ds. Nederlof en ouderling J. van Weerd. Tenslotte hield de synode zich, wat deze materie betreft, bezig met de kwestie van een nieuwe psalmberij ming. De synode benoemde tot depu taten daarvoor prof. van der Meiden, ds. Baan, ds. Bikker, dr. Oosterhoff, ds J. O verduin, ds B. van Smeden en candidaat van 't Spijker. Ds. P. de Smit van Zeist rapporteer de over de eenheid onder geref. be- leiders. Deputaten hebben met ver schillende kerkengroepen het con tact opgenomen. Zy spraken hun leedwezen uit over de wyze, waarop dc generale synode der gereformeerde gemeenten hun verzoek om nog na der contact van de hand wees Na enige discussie besloot de synode op nieuw een appél te doen op deze ge reformeerde gemeenten. De corres pondentie r et de gereformeerde ker ken en de samenspreking had een broederlijk verloop. Deputaten van de gereformeerde kerken stellen voor niet de christelijk gereformeerde kerken in correspondentie te treden m algemene zin en afvaardiging naar elwanders synode te doen plaats vin den. Verschillende sprekers, waaronder prof. G. Wisse, maakten bezwaar te gen het voorstel om afgevaardigden te zenden naar elkanders synoden. De synode besloot met meerderheid van stemmen geen afgevaardigden naar elkanders synoden te zenden, maar wel alle daarvoor in aanmer king komende stukken uit te wisse len cn met elkander in contact te treden wanneer de Gereformeerde kerken van verschillende formatie voor algemene zaken komen te staan, dis haa. levensbelangen raken. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Bastogne", 7 en 9 uur; Luxor: „Bestemming Tokio", (14 J.), 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag. 7 en 9 uur: Luxor: Als vandaag. 7 en .9 uur. Spuistraat: Wielerwedstrijd 2.30 uur. Zondag Alhambra: Als vandaag, 3, 7 cn 9 uur; Luxor: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur. MIDDELBURG. Vandaag: Concert- en Gehoorzaal: Con gres .Nederlandse tandartsen; Van Ben them en Jutting: Schilderijen etc. Piet Bulthuis (t.m. 7 Oct.); Electro; Koning der wildernis (14 jr.), 7 en 9.15 uur; Schouwbürg: Nacht van ter reur (18 jr.). 8 uur. Morgen: Molenwater: Beëdigingsplechtig heid. 11 uur; 't Zand: Vliegerwed strijd. 2.30 uur; Schuttershof: Feest avond Bedrijfs- en Zomeravondvoet bal. 7.30 uur; Bioscopen: zie vandaag. Zondag: Schouwburg: Humanistisch Ver bond: Electro: 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur. UITBREIDING AANTAL WATERMETERS De gemeenteraad van Middelburg besloot eind 1948 om voor de plaat sing van watermeters over te gaan tot een abonnementsbedrag van 21. De cjjfers over 1949 tonen aan, dat reeds een belangrijk percentage van het afgeleverde water wordt geme ten (ongeveer 64%). Met de direc teur van de Gemeentebedrijven zijn B. en W. overtuigd van de dringen de noodzakelijkheid thans over te gaan tot de plaatsing van meters tot een grens van 18. Het ligt in het voornemen van B. en W., indien de raad zich met hun voorstel verenigt, de betreffende meters, circa 450 in getal, in 1951 te doen plaatsen, zo dat de tarièfgrehs van 18 op 1 Ja nuari 1952 van kracht kan zijn. SPREKENDE SCHRIJFSTER Mevr. Ader-Appels, weduwe van de door de Duitsei's gefusilleerde Ned. Hervormde predikant uit Drie borg by Beerta en schrijfster van het bekende boek „Een Groninger pasto rie in de storm", zal op 25 September te Middelburg over haar werk spre- kén en ook spreekbeurten vervullen in Westkapelle, Nieuw- en St. Joos- land en op 't Zand. DE VOERMAN VIEL OP STRAAT. Over de Middelburgse Baileybrug reed een bandenwagen, geladen met pakken hooi en bespannen met twee paarden. Boven op het hooi zat de voerman, die daardoor de rem van de wagen niet kon bedienen. Toen het voertuig over het hoogste punt va» de brug heen was, kreeg het teveel vaart. Bij het nemen van de bocht by het station ging de lading schuiven, waardoor de voerman, H. uit Middel burg, op straat viel. Nadat hij weer op de been was gekomen, wist hij zijn paarden tot stilstand te brengen, doch zakte vervolgens in elkaar. Men bracht hem het station binnen, waarna hy op last van een dokter naar het ziekenhuis werd overge bracht. Inmiddels kon hij daaruit echter weer ontslagen worden. WIE VERLOOR ZIJN HUISSLEUTEL? De Commissaris van politie te Middel, burg. maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende gevonden voorwerpen zijn gedeponeerd en terug te bekomen Za terdagavond tussen 19 cn 20 uur. Verschillende huissleutels, inschuifbaar raamhor. grijze ceintuur, herenrijwiel ballpoint pen (groen), zakmes, rood kin derwantje, bril donker montuur, rode ceintuur, kinderportemonnaie en fou- draal voor fotobox. Verder kunnen aan zijn bureau inlich tingen worden verkregen over de vol gende, bij particulieren, gevonden voor werpen: Vulpen, broodzak, broche. 4 muntbil jetten. lampekap. muntbiljet, zilveren kokertje, sigaren aar,3tcker. huissleutel enige papieren, sjaaltje. Lipssleutel, doos met damesschoenen, vierdelige duimstok, wit kindersokje, damespolshorloge, ball pointpen, dames polshorloge, blik bis cuits, groen plastic damesregenjas, bruin kinderportemonne. bril licht montuur, bruine alpinomuts. geblokte ceintuur, witte overall, 2 motorbinnenbanden, zwembroek met handdoek, bruine cein tuur met gesp, vulpotlood (groen). Voor het examen Maatschoenmakers tn Den Haag slaagde de heer A H. Scho- nis te Middelburg. Vlissingen VERKOPING De uitslag van de openbare verko ping gehouden door Notaris J. L. Verhagen, te Vüssingen en Notaris J. L. van der Harst te Middelburg, op Woensdag 13 September 1950, is als volgt: Het dubbel-woonhuis a.d. Molen straat 65 te Vüssingen voor 4350- koper de heer Joh. Loois Hz., qq.; het woonhuis Zandweg 26 te Vüssin gen voor 1775.koper de heer P. Meerman qq; het dubbel-woonhuis Achter de Kerk 7 te Vüssingen voor 3550.koper de heer L. J. A. de Korte; de woonhuizen Molenstraat 41 en 43 te Vüssingen voor 2100. koper de heer A. W. Dert; het dub bel-woonhuis Noordstraat 16 te Vüs singen voor 1400.koper de heer J. Cyvat; A. 't dubbel-woonhuis Vuj)u westraat 21 te Vüsingen voor 540.-, koper de heer L. Dekker; het dubbel- woonhuis Paüngstraat 14 te Vüssin gen voor 4490koper de heer P. Ingelse; het dubbel-woonhuis Vrou westraat 11 te Wissingen voor 2590.koper de heer A. van Mal- degem; het dubbel-woonhuis Koren straat 10, te Vüssingen voor 2500.-, koper de heer P. Meerman qq: het woon- en winkelhuis Scherminkel- straat 32 te Vüssingen voor 3888.-, koper de heer P. Roth qq. Arnemuiden Slechte toestand van straten en wegen. De gemeenteraad van Arnemuiden vergaderde, onder voorzitterschap van burgemeester J. Langebeeke. Besloten werd enige in het gemeen tehuis aanwezige oudheden, ter be schikking te stellen voor de te Gent te houden Culturele Tentoonstelling. Zij wolden verzekerd tot een bedrag van f 1000De heren Joosse en de Ridder verklaarden om principiële redenen bezwaren tegen deze verze kering te hebben. Opnieuw vastgesteld werden de verordeningen op de heffing van op centen op de personele belasting en de grondbelasting, in verband met het bepaalde in artikel 11, 2e lid, van het Besluit Bezettingsmaatregelen. De verordening op de heffing van havengelden werd in verband met de nieüw ingevoerde los- en laad-metho- de voor suikerbietep, zodanig gewtf- zigd, dat een goede' uitkomst van de havenexploitatie mogelijk wordt. Het tarief voor los- en laadgeld werd ge bracht van 4 op 20 cent per ton, en voor producten die niet gewogen worden van 7 op 60 cent per voer. In de begroting 1950 werden enige wijzigingen aangebracht. De uitgaven der vereniging voor het Byz. Lager Onderwijs op Geref. grondslag werden vastgesteld op f 3689.73, verminderd met f 670.47. Een verzoek om subsidie door de Kampeerraad werd afgewezen. Op een verzoek om opheffing van de noodslachtplaats, ten einde deze te bestemmen voor kolenbergplaats werd afwijzend beschikt. Besloten werd de gemeentelijke vis- hal wederom in het openbaar te ver pachten voor de tijd van 1 jaar. De leden van de adviescommissie voor de woonruimtewet 1947 n.l. de heren A. Schuit, F. Buys, M. de Rid der en Jac- Scheele, werden allen her benoemd, terwijl in de vacature M. de Graag werd benoemd de heer J. de Hamer. Bij de rondvraag werd door enkele leden gewezen op de slechte toestand van straten en wegen. Voor de bui tenwegen is dit in hoofdzaak te wij ten aan het zware motorverkeer, waartegen de grint- en steenslagwe gen niet bestand blijken te zijn. Voor wat de straten betreft binnen de kom der gemeente, wacht de herstelling en vernieuwing op de uitvoering van het nieuwe riolerings- en stratenplan. De heer Schuit verzocht de voor zitter de vergadering van de gemeen teraad liever des namiddags dan in dc voormiddag te houden, teneinde te voorkomen dat een hele dag verlet moet worden. De heer Joosse drong aan op een spoedige totstandkoming van het ge wijzigde bouwplan ten Oosten van de Spoorstraat, in verband mot de al daar voorgenomen bouw van een kerk door de Geref. Gemeente. CONCERT. Het muziekgezelschap „Arné's Genoegen" te Arnemulam zal a.s. Zaterdag bij gunstig weer een con cert geven op dc Markt alhier. Het concert vangt aan om 20 uur. v Oostkapelle SCHIETVERENIGING De schietvereniging ..Soranus"' heeft een ledenvergadering gehouden in café „Dc Vriendschap" te Oost kapelle. Een definitief bestuur werd ekozen, bestaande uit de heren F. de Roo, J. Riemens, C. Francke, P. de Visser en A. Joziasse. Voor de verkiezing hadden de neren de Visser en C. Wonaovgem te kennen gegeven dat zij een herbenoe ming niet zouden aanvaarden. Beslo ten werd voortaan wekelijkse oefenin gen te houden op Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. St. Laurens VERKOPING. Notaris R. Batten te Middelburg heeft in Café „Bloemendaal" t, Sint-Lau- rens in het publiek verkocht, in de gemeente Sint-Laurens: Een huis met erf en tuin aan de Noordweg 49. groot 5 aren 7 centiaren. Koper J. P. le Clerq q.q. te Middel burg voor f 5860. Een huis met erf en tuin aan de Noordweg 161 (Brigdamme), groot 2 aren 21 centiaren. Kopers A. Dingemanse en W. S. Pou- wer te Sint-Laurens voor f 3000. Nederlandse handel met Japan Naar het hoofdkwartier van gene raal MacArthur gisteren heeft mede gedeeld, zal 18 September een han delsconferentie worden geopend, ten einde de toekomstige handelsbetrek kingen tussen Japan en Nederland te regèlen. Landbouwinvanlaris ter waarde van een ton verbrand. In de omgeving van Zevenbergen is gistermiddag een landbouwinven- taris ter waarde van f 100.000, die ten dele verzekerd was, bij een brand in een kapitale boerderij verloren ge gaan. De brandweer kon de woning en enkele schuren behouden. De oor zaak van de brand moet vermoede lijk gezocht worden in het omvallen van een benzinesteekvlam-apparaat. De brandende benzine zou het stro van een naast de schuur staand rie ten gebouwtje hebben aangetast. Nederlandse dompteur in Rome door leeuw verwond. De Nederlandse dompteur Karei Ste vens is te Rome gewond geraakt toen hij door één der leeuwen, die voor de film „Quo Vadls" optreden, werd aangevallen. Het ongeluk geschiedde tijdens de voedering. De 43-jarige Stevens kwam een kooi binnen waar in zich twee leeuwen en een leeuwin bevonden. Hij had stukken vlees by zich waarvan hy' enkele delen aan 'n paar leeuwen gaf. Het derde dier kon blijkbaar niet zolang wachten tot ook hij zyn portie kreeg en probeerde zijn deel te bemachtigen. Daarby raakte hy de dompteur, die door krabben en bijten van de leeuw werd gewond. Scheepvaartberichten Vüssingen aangekomen: 12 Sept. Ken tish Hoy van Rotterdam. 14 Sept. Alba tros van zee. Breughel van Gent. Gepasseerd naar Antwerpen: 13 Sept. Julia van Londen naar Gent. Diana V van Hull: Houtman van Rotterdam: 14 Sept. Maria Theresia van Rotterdam Vüssingen vertrokken: 13 Sept. Ken tish Hoy naar Duinkerken. Anita naar Londen; Colombie. proeftocht; Europa naar Wick; Aktjo naar Kopenhagen. Pa raat naar Granville. Gepasseerd van Antwerpen: 13 Sept. Loenerkerk nSar Rotterdam. Uni F naar Berwick; 14 Sept. Lekkerkerk naar Rot terdam: Mado naar zee. Laagkerk naar Marseille. Officiële publicaties VLISSINGEN. SLUITING DER BADEN EN HET STRANDSTOELENTERRBIN. B. en W. van, Vüssingen brengen ter algemene kennis,dat de baden cn het stoèlenterrein aan de badplaats dezer ge meente met ingang van Zondag J7 Sep tember a.s. gesloten zullen zijn. Vüssingen, 12 September 1950. BRANDYVEEROEFËNIXG Woensdagavond 7 uur werd er brand gemeld in de Geref. Kerk te St. Laurens. Gelukkig gold het hier slechts een oefening. De brandweer van St. Laurens was zeer spoedig ter plaatse, even als de brandweer uit Middelburg. Met een tweetal baby-spuiten en stralen van de waterleiding werd de strijd tegen de „vuurzee" aange bonden. O.- en W.-Souburg CONCERT VAN GEWIJDE MUZIEK. Zondagmiddag zal van 2 tot 3.30 uur in de tent op het Oranjeplein te Souburg gewijde muziek ten 'gehore worden gebracht. Medewerking ver lenen het muziekgezelschap „Vlijt en Volhaimng", het Hervormd Kerk koor eh „Soli Deo Gloria". Serooskerke STRAATAANLEG GEGUND. In een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad van Seroosker ke (W) werd het college van burge meester en wethouders gemachtigd de aanleg van een nieuwe straat vanaf de Dorpsstraat in zuidelykje richting naar de Wilgenhoekweg te aunnen aan de laagste inschryver, de heer Jac. Haringman te Goes, voor de som van 23-60Q. De straatstenen zyn van gemeentewege aangekocht. HOCKEY WIJZIGING INDELING 2e KLASSE A ZUID. Het bestuur van de Middelburgse mixed-hockeyclub, gesteund door een lid van de commissie van bystand Zuid-Nederland, verzocht aan het be stuur van de Koninkiyke Nederland se Hockey Bond een wyziging te brengen in de indeling van 2A. Dit verzoek werd door de K.N.H.B. inge willigd, waardoor Breda II in 2 A uitkomt, terwyi Hoco uit Oisterwyk naar 2B verhuisd. De volgende clubs zyn thans de finitief in 2A ingedeeld: Tempo te Bergen op Zoom, Breda II. Push II, en Cadetten, allen te Breda, Liberty uit Dongen, D. E. S. uit Kaatsheu vel. Forward n uit Tilburg en Mid delburg. De wedstryd Hoco-Cadetten op 24 September a.s. komt hierdoor te ver vallen en wordt Breda IICadetten TENNib NEDERLANDSE SUCCESSEN TE EASTBOURNE. In de tweede ronde van het tour- nooi om de Zuid-Engelse kampioen schappen te Eastbourne sloeg Rinkel de Engelsman Horn met 62, 5—7. 6—2. Van Dalsum bereikte op vry ge lukkige wyze de halve eindstrijd, doordat zijn tegenstander Lister zich op matchpoint terugtrok. Listèr leid de met 6—3, 4—6, 5—3 40—30 toen hy de partij gewonnen gaf, omdat hy vandaag als aanvoerder van een Engels team naar Duitsland reist en dus toch niet in de gelegenheid zou zijn verder aan het tournooi te East bourne deel te nemen. Van Dalsum komt nu in de halve eindstryd tegen de Britse Daviscup-speler Paish, die met veel moeite de baas bleef over onze landgenoot Dehnert. Paish won deze partij met 75 108. RINKEL WINT Onze landgenoot Rinkel heeft in de kwartfinale gewonnen van de Brit Butler met 6—3, 64. BOKSEN LAMOTTA BEHOUDT WERELDTITEL. In het gevecht om de wereldtitel middengewicht tussen de titelhouder Jake Lamotta en de uitdager, de Fransman Laurent Dauthuille, te Detroit, is het Lamotta gelukt zyn titel door een knockout-zege te be houden. Precies dertien seconden voor het einde van de wedstryd werd DauthuiUe uitgeteld. Van het moment waarop de Frans man door vermoeidheid zjjn dekking Verwaarloosde, maakte Lamotta on- middeüijk gebruik door een regen van treffers op gelaat en lichaam van de Fransman te plaatsen. Met een harde linkse hoek op de kaak maakte Lamotta een einae aan het fevecht. De wedstryd werd door 1000 toeschouwers bygewoond. TWEEDE KAMER. Minister lichtte vele punten toe. Ook Donderdag Is er in de Tweede Kamer heel wat critiek geuit op het defensiebeleid van minister W. F. Schokking. Zelfs werd in parlementaire kringen over aftreden gemompeld, maar zover zal het wel niet komen, omdat het heengaan van de minister vermoedelUk zou leiden tot een wei nig aanlokkelijke stryd tussen de beide grote partyen. De heer H. W. Tilanus (C-H>) ves tigde de aandacht op 'a ministers ge bondenheid aan de internationale overeenkomsten. Zonder gezamen lijk optreden kan men niets bereiken en spr. meende, dat men de heei Schokkihg dankbaar moet zijn voor het aandeel, dat hij daarin heeft ge leverd. De heer Tilanus verklaarde zich tegen de benoeming van een staatssecretaris voor de luchtmacht. DE COMMUNISTEN De heer J. J. Vorrink (P.v.d.A.) verklaarde zich juist daarvoor en bracht in zijn algemene beschouwin gen hulde aan de Ver. Staten voor het toeroepen van een halt aan de communistische agressie in Korea. Spr. drong aan op inschakeling van West Duitsland in de Europese de fensie. Spr. wilde geen inkrimping van de vloot en verlaging van net eindcij fer der marinebegroting bepleiten, maar hy vond kruisers te duui- en 'n eenzaam vüegdekschip onbruikbaar. Overigens achtte hy herbewapening slechts de negatieve kant van het verzet tegen de agressie uit het Oos ten. Positief is de opbouw van soci ale gerechtigheid. Mr. A. B. Roos jen A.R.) verweet aan de minister een aarzelend beleid. Ten aanzien van de Nat. Reserve heeft dit geleid tot een geringe be langstelling. Over de voltooiing van het vloot- plan was spr. tevreden. Mr. G. Vonk (V.V-D.) legde aan de minister een teveel aan woorden en een tekort aan daden ten laste. Evenals de heer Vorrink wilde hy een diensttyd van minstens 18 maanden en ook wilde hy West-Duitsland ingeschakeld zien. De heer van Vliet (K.V.P.) vroeg aandacht voor de mogelykheid een speciale belasting te heffen van degenen, die van militaire dienst zijn vrygesteld, dit in verband met de kostwinnersvergoedingen. De heer Korthals (V.V.D.) wilde kleine staven. Meer aandacht is no dig voor de burgerlijke verdediging. Voor de marine achtte spr. de uit voering dér bestaande plannen persé nodig. Spr. wenste by de defensie meer besluitvaardigheid. De heer van Dis (S-G.) drong aan op snelheid by de bewapening. Tegen legeroefeningen op Zondag had spr. bezwaar. GEEN BEDREIGING. De heer Gortzak (C.P.N.) zag geen bedreiging uit het Oosten! De volke ren der Sowjet Unie streven slechts naar vrede. Spr. eiste, dat de uitgaven voor le- fer en vloot verminderd zouden wor- cn en kondigde aan, dat de com munisten op rode Dinsdag zouden de monstreren voor de vrede. De heer Vermeer (P.v.d.A.) achtte voor het defensieplan nodig dienst plicht, verhoogde productie en hoger belasting. Spr. vroeg aandacht voor rechtsherstel der onderofficieren. De heer Kikkert (C.H.) wilde ver betering van de sociale positie voor officieren en onderofficieren. DE MINISTER De minister, daarna aan het woord komend, merkte op, dat thans in an dere parlementen de defensie ook aan dc orde is. Men is eensgezind in het besef van de noodzakelijkheid van afweer. Voor een bepaald' deel der dienstplichtigen in Nederland wordt de diensttijd in feite 18 maan den. By bepaalde diensten is men langer dan 12 maanden in dienst. De regering heeft zich bereid ver klaard landstrijdkrachten voor Duits land te leveren. Ten aanzien van de luchtmacht is een aanmerkelijke versnelling in de plannen mogelijk door de hiup van bevriende mogendheden. Byzondere aandacht heeft de pa raatheid der vloot. Wat in aanbouw is zal ten minste op tyd gereed moe ten komen, misschien eerder. Spr. merkt op, dat op grond van 's lands belang vele zaken niet in 't openbaar behandeld kunnen worden. Het is fantastisch wat de laatste jaren hier te lande is gedaan door de legerautoriteiten, terwijl het ma teriaal in Indonesië was. De coördinatie zal een jaar kos ten, meent de minister en dan komt in zicht één ministerie van ryksver- dediging. Gevraagd is of er spoedig een staatssecretaris voor de luchtmacht komt. Voorlopig niet. Men heeft thans voor „oorlog" een overzicht, zoals dat er was voor „ma rine". Thans kan aan de hand der documentatie de verantwoordelijk heid worden vastgesteld en er breekt voor de luchtmacht en het leger een andere tyd aan. De verhouding met de militaire adviseurs is goed. DUITSE DIVISIES. De vraag of er Duitse divisies zul len zyn, wordt op 15 September in de Atlantische Raad in Washington be sproken. Er is geen enkel kabinetsbesluit tot verzwakking van de vloot in het belang van leger en luchtmacht. In verband met de wens naar een wettelijke verlenging van de dienst tyd tot achttien maanden, merkt de minister op, dat door het feit, dat er al een verlenging is geweest, de dienstplichtigen van andere üchtin- gfcn gewaarschuwd kunnen zyn, dat ook voor hen de diensttyd 18 maan den kan zijn. Voor zoover het van Nederland afhangt, zullen de drie divisies er komen. De regering staat op het stand punt. dat de ryksdelen in de Wést behóoriyk verdedigd moeten worden. Wat de versneüing van de op bouw der luchtmacht aangaat zegt spr. dat belangrijke steun van Ame rika wordt verkregen. Dat de luchtoereningcn ook op Zondag zyn gehouden is geen mis kenning van de Zondag. Het kon niet anders. EEN JUBILEUM. Te middernacht werd de vergade ring voor enige ogenblikken ge schorst. Daarvan maakten de leden en de aanwezige ministers en staats secretarissen gebruik de voorzitter, de heer Kortenhorst, te gaan com plimenteren ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als Kamerüd. Na hervatting der vergadering sprak de minister-president, de heer Drees, de voorzitter toe. Nadat de heer Kortenhorst een dankwoord had gesproken, zette mi nister Schokking zijn rede voort. Een vraag is of het Nederlandse volk op het huidige niveau zal kun- nen blijven leven. Uit komende staatsstukken zal de Kamer blyken hoe de regering daarover denkt. De minister zegt schriftelijke be antwoording toe van een aantal vra gen van de heer van Vliet inzake kostwinnersvergoeding. Te ruim half één wordt de verga dering gesloten. Hedenmiddag komen de staatssecretarissen aan het woord. Voorlopig Verslag Tweede Kamer verschenen. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsont werp, dat waarborgen moet ver strekken jegens gewezen militairen van het K.N I.L. wordt door vele leden critiek uitgeoefend op bepaal de beperkingen. Gemeend wordt, dat de voorgestelde waarborgen niet het niveau bereiken, waarop de ga ranties jegens het K.N.I.L.-personeel behoren te staan, te weten een roy ale erkenning van de grote ver diensten van net K.N.I.L. voor Indo nesië van voor en na de oorlog. Met name kwam het een aantal leden onjuist voor, dat aan de «iet- Nederlandse militairen na hun ont slag uit het K.N.I.L. generlei garan tie wordt verleend, noch ook aan de niet-Nederlandse gewezen militairen en nagelaten betrekkingen. Zy ver klaarden zulks niet in overeenstem ming te achten met de erkentelijk heid voor betoonde trouw en vaak grote moed, tot welke erkentelijk heid Nederland stellig is verpiicut. Nagenoeg algemeen werd de vraag gesteld, of het, mede in het belang van de nagelaten betrekkingen, niet wenselijk zou zijn de categorie „ge wezen militairen" uit te breiden met al degenen, die in de periode tussen 10 Mei 1940 en 1 April 1942 in dienst van het K.N.I.L. waren of zyn getre den. Zoals de redactie van het ontwen) thans luidt, vallen de personen, die gedurende de maand Maart 1942, hetzij in Indonesië, hetzij elders, door het K.N.I.L, zijn aangetrokken, bui ten elke garantie vallen. Met betrekking tot de vestiging bevat het ontwerp, naar werd onge merkt. dezelfde benalingen als de burgerlijke garantieregeling. Nage noeg algemeen had men hiertegen ernstige bedenking. Vele leden ver klaarden. dat de door hen by de be handeling van de burgerlijke garan- tiewet aangevoerde bezwaren tegen de eis van vestiging in het konink- ryk. thans wederom gelden. Juist het K.N.I.L. kent in zijn gelederen zeer vele diep in Indonesië gewor telde Indische Nederlanders, alsme de Nederlanders, gehuwd met vrou wen van Indonesische landaard. Het zou een irreëel beleid zijn om door middel van de eis van vesti ging in het koninkrijk een zuigkracht naar Nederland op deze lieden uit te oefenen. Gemeente-ambtenaar wegens fraude gearresteerd. De gemeente-ambtenaar A. A. te Gieten, werkzaam ter secretarie te Rolde, is door de ryksrecherche in hechtenis genomen en in het huis van bewaring te Assen ingesloten. Hij wordt er van verdacht zich een groot bedrag te hebben toegeëigend ten nadele van de gemeente waar voor hy werkzaam was. Hem was de administratie toevertrouwd van de kostwinnersvergoedingen voor mi litairen, de z.g. evacuatie-uitkerin gen en de overbruggingsgelden. Door tal van manipulaties met be talingsmandaten e.d. is het hem ge lukt de gemeente voor een bedrag dat in de duizenden zou lopen, te benadelen. Boolje werd overvaren. Donderdagmiddag is een bootje, waarin twee mannen zaten te vissen, ter hoogte van de Oosteiyke golfbre ker in het IJ te Amsterdam door 'n zandbak overvaren. De mannen sprongen juist bytyds overboord. Zij wilden zich zwemmend in veiligheid brengen. Eén hunner is dat gelukt. De ander, de 49-jarige C. R„ ver dronk echter. Brand in K.L.M.-opslagplaats. In de nacht van Woensdag op Don derdag is brand uitgebroken in een werkplaats en opslagplaats van de K.L.M. op het vüegveld Gander op New Foundland. In de opslagplaats bevonden zich reserveonderdelen ter waarde van f 30.000.Het is niet bekend, waardoor het vuur is ont staan. De schade wordt door verze kering gedekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3