PROVIHCIALE ZEEUWSE CQUDAHT Het Engelse Lagerhuis aanvaardt het herbewapeningsplan Is het Zwin inderdaad verloren? BILT Churchill stelt vertrouwenskwestie Zweden versterkt zijn defensie. West-Duitse Bondsdag vraagt ingrijpen van V.N. VAN ALKMAAR BEGINT WEER DE VICTORIE MILITAIRE DOELEN VRIJWEL VERNIETIGD IN N00RD-K0REA Omroepvereniff'iaen in de armen van Fiscus. Minister Stikker gematigd optimistisch. Dam noodzakelijk voor de zeewering DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 217 Dagblad uitgave van de firms Provinciale Zeeuwse Courant Directie. F. van de Velde en F. S den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn Pi verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; I 3,90 o kw.; (tp.pl 4.15 per kw Losse aummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKEN5E COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 Sept. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 cL per m.*n. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur Vllsslngen Walstr 58—60 tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): Wburg Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924; Goes: L- Vorststr 63, tel 2475 (b.g.g 2223); Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel. 102; Temeuzen: Bro uwenjjkrJkJ^ienkzce^^ Heftig debat over nationalisatie ijzer en staal. Het Engelse Lagerhuis heeft het herbewapeningsplan van de regering, waarmee 3,6 milliard pond sterling is gemoeid, goedgekeurd. 'Tot dit plan behoort de verlenging van de dienstplicht van 18 maanden tot 2 jaar. In de loop van het debat verklaarde Eden, dat Engeland meer manschap pen op het vasteland moest hebben dan de drie divisies, die door Attlee. zijn beloofd. Eden noemde de uitbreiding van twee tot drie divisies in Duitsland nogal mager. De Engelse minister-president Attlee, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britse regering zal doorgaan met haar plannen tot na tionalisatie der ijzer- en staalindu strie. De conservatieve leider der op positie, Winston Churchill, sprong on middellijk op en noemde het besluit van de regering roekeloos en licht zinnig. Hij diende een motie in, waar in wordt betreurd, dat Engeland „op 'n aller kritiekst stadium van zijn nationale veiligheid wordt onderge dompeld in een heftige politieke con troverse van binnenlandse politieke aard". Er volgde een heftig debat tussen de oppositie-leider en de premier. Attlee zei het eveneens te betreuren indien de uitvoering van de reeds aangenomen wet op de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie zou leiden tot een dergelijke controverse. In de wandelgangen van het Lager huis werd vernomen, dat de regering besloten heeft ChurchiUs uitdaging aan te nemen en zijn motie als een van wantrouwen te zuUen beschou wen. Als de motie wordt aangenomen, zal de regering aftreden en nieuwe algemene verkiezingen uitschrijven. De regering achtte het noodzake lijk de ijzer- en staalindustrie zo spoe dig mogelijk onder staatscontrole te brengen in het belang van het nieu we 36 milliard gulden omvattende herbewapeningsplan zo werd in ge zaghebbende Kringen meegedeeld. Churchill eiste, dat zijn, motie Dinsdag in behandeling zou worden genomen, waarin de regering toe stemde. De wet op de nationalisatie van de yzer- en staalindustrie, die door het vorige parlement is aangenomen, voorziet in overdracht van deze in dustrie in handen van de regering op 1 Januari 1951. TEGEN NATIONALISATIE De British Iron and Steel Federa tion. de organisatie der industriëlen, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij zich opnieuw tegenstander toont van nationalisatie van de En gelse ijzer- en staalindustrie. De or ganisatie deelde mede geen kans te Troepen worden voor extra dienst opgeroepen, ment verzoeken 1 millioen .kronen uit te trekken voor uitbreiding der veiligheidspolitie om op te kunnen treden tegen de dreiging van sabota ge en spionnage in vredestijd en een toekomstige oorlog, aldus heeft het ministerie van Defensie in een com muniqué bekend gemaakt. Om de efficiëntie der strijdkrach ten te vergroten zullen 12.500 sectie leiders uit het leger en van de kust- artillerie voor een maand extra mi litaire dienst in de lente worden op geroepen. Op dezelfde wijze zullen 5000 volledig opgeleide manschappen van de vloot ongeveer ter zelfde tijd opgeroepen worden voor drie maan den extra dienst op speciaal hiertoe uitgeruste schepen. Hiaten in de defensie zijn op het ogenblik, aldus het communiqué, luchtafweergeschut, anti-tankwapens radar, schuilkelders in de bergen en bepaalde strategische materialen, die Zweden zelf niet kan vervaardigen. De aanschaffing hiervan zal bespoe digd worden. Meer oorlogsmateriaal zal uit het buitenland worden be trokken. Autodieven probeerden rechercheur te verpletteren. Een achttienjarige slagersknecht uit Almelo en een 25-jarige fabrieks arbeider uit Adorp hebben in de late avonduren van Woensdag te Almelo een autodiefstal gepleegd en nader hand, toen een rechercheur van poli tie op de treeplank sprong en hen tot stoppen sommeerde, getracht de ze politieman tussen de auto en een boom te verpletteren. De poging mis lukte, daar de rechercheur zich tijdig liet vallen, waarbij hij ernstig ga- wond werd. De auto raakte een boom en kwam in een tuin tot stil stand, waarna de dieven de vlucht namen. Tevoren had de rechercheur, die de diefstal had opgemerkt, met een kleine auto een wilde jacht op de twee mannen gemaakt door de Alme lose straten. Na zyn val van de tree plank was hij niet in staat de achter volging in te zetten, maar aan de hand van het vrij nauwkeurig signa lement, dat hij had kunnen opgeven, «on gistermiddag de slagersknecht worden gegrepen. Hfl legde een be- Kentenis af en verklaarde met de au- S.naaiLDuitsland te hebben willen ryaen. De andere dief is nog voort- Vluchtig. zien om aan het verzoek van de Brit se minister voor de bevoorrading te voldoen, om namen op te geven van personen, die na de nationalisatie deel zouden kunnen uitmaken van de voor genomen ijzer- en staalmaatschappij. De minister voor de bevoorrading, George Strauss, heeft in het Lager huis medegedeeld, dat de benoemingen voor de staalcommissie op 2 October a.s. zullen geschieden; Amerika werkt aan Japans vredesverdrag. President Truraan heeft op zyn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hy het ministerie van Buitenland se Zaken gemachtigd heeft officieu ze besprekingen over een Japans vre desverdrag te openen met andere le den van de commissie voor het Ver re Oosten. Busstaking in Londen. Zes duizend bestuurders en conduc teurs zijn betrokken bij de staking van de Londense autobussen. De sta king is uitgebroken door het aanne men van twee „clippies", vrouwelijke conductrices. De staking wordt niet door de vakbond gesteund. Communiste praatte „als een kip zonder kop". De Westduitse Bondsdag heeft de Verenigde Naties verzocht in te gre pen in de verkiezingen, die op 15 Oc tober in de Sowjet-Unie zullen wor den gehouden en deze tot „rechts- breuk" te verklaren. Het besluit van de Bondsdag was vooraf gegaan door verklaringen van kanselier Adenauer en minister Kai ser. Adenauer zeide, dat de socialis tische eenheidsparty der Sowjetzöne in toenemende mate het staatkundige leven der Bondsrepubliek tracht te ondermijnen. Adenauer zeide voorts dat hij van plan is „woelarbeid der communisten" met energieke maat regelen tegemoet te treden. Minister Kaiser deelde mede, dat deze maat regelen in de eerste plaats de com munistische jeugdorganisatie zullen moeten treffen, die volgens hem wordt gebruikt als wegbereider van communisme in West-Duitsland. Toen in het verloop van het debat de communistische afgevaardigde mevrouw Thiele de katheder be klom, verlieten alle afgevaardigden, met uitzondering van drie commu nisten en vyf nationalisten de zaal. Zij verklaarde, dat het door Kaiser samengestelde witboek over de Oost- duitse verkiezingen een pak „leugen achtige krantenknipsels" was. Dr. Dols, een der uiterst rechtse leden riep hierop: „je praat als een kip zonder kop". Na de rede van mevrouw Thiele keerden de afgevaardigden terug en behalve de communisten stemden zy unaniem voor 'n socialistische motie, waarin de regering werd gevraagd op te treden tegen communistische agitators, die op bevelen van 't Oos ten werkten". „Aalsdijk" op zoek naar drenkelingen. Het s.é. „Aalsdijk" van de Hol landAmerika Lijn, dat op 12 Sep tember van New York naar Ant werpen vertrokken is en op het ogenblik ongeveer 100 myl ten Oos ten van Nantucket vaart, is sinds Woensdag op zoek naar twaalf dren kelingen. Deze verlieten het vissers vaartuig „Theresa", dat door slecht weer overvallen is. De „Aalsdijk" is gaan zoeken op verzoek van de „United States Coast Guard". Het is nog niet bekend of de „Aalsdijk" reeds resultaten heeft gehad. Nieuw spoorwegmaterieel voor express-treinen. De Ned. Spoorwegen hebben Don derdag op het traject UtrechtArn hem een rit gemaakt met het eerste afgeleverde exemplaar van de in be stelling zijnde nieuwste doorgangsrij tuigen. Deze rijtuigen behoren tot het meest moderne spoorwegmaterieel. Zij zijn uitgerust met een T-L.-buis- verlichting en hebben dezelfde licht- blauw-groene kleur als de nieuwe electrische locomotieven. Het rijtuig dat tijdens de eerste rit getrokken werd door een dezer nieuwe locomo tieven, zal dezer dagen in de gewone dienst worden opgenomen in de ex press-treinen, die ryden op het tra ject AmsterdamMaastricht. fn het Westminster Ziekenhuis te Londen schonk de 27-jarige mevrouw Elizabeth Coles liet leven aan een vierling, alle vier meisjes. Moeder en dochters maken het best. Op deze foto ziet U de nieuwe aanwinst van het gezin Coles, in couveuses Complex van 96 woningen voor gedemobiliseerden Prins Bernhard onthulde gedenksteen. LUCHTMACHT WIERP 24.000 TON BOMMEN UIT. De bevelhebber van het bombardementscommando van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft in een rapport verklaard, dat vry- wel alle belangrijke militair-industriële doelen, die van strategisch belang waren voor het Noordkoreaanse oorlogspotentieel, in de afgelopen twee maanden door bombardementen van Amerikaanse vliegtuigen zyn „geneu traliseerd". De Noordkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Pak Hen-Hen, heeft aan Lake Success een telegram gezonden, waarin melding wordt ge maakt van het vernietigen van de in dustrie. Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" beschouwt men het in kringen van de Amerikaanse dele gatie als mogelyk, dat de Noordko reaanse regering hiermde een „ver- klaring-bij-voorbaat wil geven tegen over het eigen volk voor eventueel te rugtrekken van de Noordkoreaanse strijdkrachten". Generaal MacArthur, heeft bekend gemaakt, dat de Noordkoreaanse strijdkrachten in Zuidkorea afgesne den zijn van hun bevoorradingsbron nen. De generaal deelde mede, dat de superforten hun taak om alle commu nistische verbindingswegen naar het Zuiden af te snijden bijna hebben vol tooid. In het Noordoostelijk deel van het front zijn de Zuidkoreaanse troepen ongeveer 3 km opgerukt. Het hoofdkwartier van de lucht macht meldt, dat van het begin van de oorlog in Korea af tot 12 Septem ber 24.000 ton bommen waren uitge worpen. Jagers vuurden 6.000 raket ten af. Navorderingen over de laatste tien jaren. De AVRO, KRO en VARA. hebben van de belastingdienst inspectie Am sterdam bericht ontvangen, dat moet worden gerekend op een belangrijke navordering over de laatste tien jaren van de exploitatie der radiobladen en de daarmede behaalde winsten. Naar verluidt, zou de navordering op de AVRO anderhalf millioen gul den bedragen. Dat de NCRV niet onder deze na- vordering-besluiten valt komt, omdat de exploitatie van het orgaan dezer omroep-vereniging in Wageningen ge schiedt en dus onder een andere be. lastinginspectie ressorteert- België biedt 1000 man aan voor Korea. België heeft de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties offici eel ervan in kennis gesteld, dat het een contingent van 1000 man wil bij dragen tot de troepen van de V.N. in Korea. NOORDKOREA VERANTWOORDELIJK VOOR HET CONFLICT De commissie der V.N. voor Korea legt in haar jaarverslag aan de Alge mene Vergadering de gehele verant- woordelykheid voor het conflict in Korea op de Noordkoreaanse autori teiten. Hoewel de kunstmatige verdeling van het land de oorzaak van het con flict is, zouden de Noordkoreanen de oorlog hebben kunnen voorkomen door algemene verkiezingen voor het gehele grondgebied, onder contróie van internationale waarnemers, toe te staan, zo besluit het verslag. Prins Bernhard onthulde gister middag in zijn Jcwaliteit van voorzit ter van de Nationale Demobilisatie- raad een gedenkteken in het eerste blok van een complex van 96 wonin gen, die in Alkmaar voor gedemobi liseerden worden gebouwd. Bij deze bouw werd uitgegaan van de gedach te, dat de gedemobiliseerden bij hun terugkeer in het land zoals ieder ander, aanspraak kunnen maken op een woning. Alvorens de gedenksteen te ont hullen, sprak de Prins een rede uit, waarin hij opmerkte het initiatief van Alkmaar's gemeentebestuur van har te toe te juichen. De demobilisatie van de militairen, die in Indonesië hebben gediend, is tot dusverre in het algemeen vlot en bevredigend verlopen. Het overgrote deel der te ruggekeerde mannen vond spoedig een werkkring en de Prins zeide er van overtuigd te zijn, dat de werk gevers zich ook in de toekomst te genover hen van hun beste zijde zul len laten zien. Moeilijker staat het met de huisvesting. De verstrekking van extra bouwvolume voor de gede mobiliseerden moge de zorgen iets hebben verlicht, van een oplossing van het woningprobleem is nog geen sprake. Het stemt daarom tot grote dankbaarheid, dat het gemeentebe stuur van Alkmaar tot de bouw van maar liefst 96 woningen heeft willen besluiten. De Prins zeide te hopen, dat andere gemeenten dit voorbeeld zullen navolgen, opdat de gedemobili seerden elkaar zullen kunnen toe roepen: „Van Alkmaar begint de vic torie". De hoge bezoeker bezichtigde hier na een machine- en een orgelfabriek. In de Alkmaarse raadzaal onderhield hij zich met verscheidene raadsleden. Burgemeester Wytema bood een ge schenk aan voor de vier prinsesjes in de vorm van zilveren stellen kaas dragers. Herbewapening van Duitsland is noodzaak. Nederland aanvaardt de herbewa pening van Duitsland als noodzake lijk. De Duitsers moeten hun deel van de last dragen. Deze verklaring werd afgelegd door minister Stikker by zyn aankomst te New York voor de bijeenkomst van de Noordatlanti- sche Raad. De minister zei voorts niet te ge loven, dat Rusland op het ogenblik een openlijke oorlog wil. Hij meende een verbetering te kunnen constate ren in de toekomst over de gehele wereld, zowel als in Korea. Amerikaan probeerde goud binnen te smokkelen. De douane te Rotterdam heeft een Amerikaans passagier van de ..Nieuw Amsterdam" aangehouden, die in zijn bagage en onder zyn kleding niet minder dan 13 kg. goud had verbor gen. Het goud werd in beslag geno men en de man werd gearresteerd. Werken zijn thans bijna gereed. Opnieuw heeft het gemeentebestuur van Knocke de indijking van het Zwin veroordeeld. Deze indijking zou, ondanks aandringen van het ge meentebestuur by de Belgische regering en in weerwil van de vergadering der NederlandsBelgische commissie, door de Nederlanders met „grote snelheid" worden voortgezet en thans als voltooid beschouwd kunnen wor den. Het prachtige natuurreservaat is nu, aldus het gemeentebestuur van Knocke, definitief verloren, waardoor aan de gehele knststrook onbereken bare schade is berokkend. Naar in de nota van het gemeen tebestuur van Knocke verder wordt verklaard, zou deze indijking uitge voerd zyn „in stryd met de regels van het internationale openbare recht" en zouden de Belgen over deze aangelegenheid niet geraadpleegd zyn. Op een buitenstaander moeten der gelijke berichten wel de indruk ma ken, dat de Nederlanders met opzet de Belgen niet terwille zijn. Hoewel wij de Zwin-kwestie reeds vele malen onder de loupe hebben genomen, willen wij deze zaak nog maals bezien. Dezer dagen zijn wij met een deskundige het veel bespro ken Zwin ingetrokken en het is ons toen gebleken, dat inderdaad de wer ken aan de dam regelmatig voortge zet worden. De dam is by na voltooid, waarmede het Zwin, van Nederlandse zyde, zal zyn ingedijkt. Dit werk is uitgevoerd door het waterschap „Het Vrye van Sluis", met volledige goed keuring en instemming van Rijk en Provinciale Waterstaat, omdat een en ander noodzakelijk was voor de be veiliging van de zeedijk. De Zwindijk is immers een zeedijk. Wanneer deze zou doorbreken, dan stroomt het land onder tot aan Biervliet toe. De storm van Maart 1949, heeft aan de Zwin- dijk heel wat schade aangericht, wel een bewys dat ook het water, wan neer dit met kracht in het Zwin wordt gestuwd, gevaarlyk kan zijn. De schade aan de dyk, waarvan zelfs de steenbedding was weggeslagen, is niet alleen hersteld, doch ook de kruin van de dijk is verhoogd gewor den. WACHTSLUIS. Wanneer men nu de Zwingeul on veranderd had gelaten, was het nodig geweest om bij de Driekoker een nieuwe wachtsluis te bouwen, ter wijl voor de verdere beveiliging, 8 paalhoofden in zee gebouwd moesten worden. Alleen voor die paalhoofden is ruim één millioen nodig. Het is de taak van het waterschap, dat toch reeds voor zware lasten zit, met zo min mogelijke kosten de beveiliging zo groot mogelyk te maken. Welnu, met het aanleggen van de dam is dat verkregen. ZWIN VERLOREN Is het Zwin nu verloren? Waarom is België niet geraadpleegd Het Zwin behoeft niet verloren te gaan, wanneer de Belgen de vroegere geul weer open maken. Deze geul ligt op Belgisch grondgebied en is nog duidelijk zichtbaar. Zelfs komt by hoge vloed het water hier nog een eind binnen. Deze geul is echter door de Belgen afgedamd. De bpdding is nog duidelijk te zien aan de stenen en de kleilaag. Nog is er dus een mogelijkheid om dit natuurreservaat te behouden, zij het ook tijdelijk; ook zijn Nederlandse instanties bereid offers te brengen, getuige de besprekingen van de Ne derlandsBelgische commissie, maar het is de vraag of dit behoud moet worden verkregen ten koste van de zeewering. NIEUWE DUINENRIJ. Niet alleen op Belgisch, maar ook op Nederlands gebied, zet zich de vor ming van een nieuwe duinenrij voort. Overal op het strand groeit het duin gras en de zandverstuivingen doen de rest. Dit proces is niet tegen te hou den, zodat zich, na verloop van tijd. een duin zal hebben gevormd tot aan Hotel Noordzee toe. VOORUITZIEN. Dan zal het gevaar voor de zeedijk geheel zijn verdwenen, dan zal de veel besproken dam overbodig zyn geworden. Maar thans dient deze dam om dit proces van duinvorming te bevorderen. De zee voert geregeld zand aan, en dat moet worden opgevangen. Zal deze zandaanvoer echter blijven Aan de Belgische kust geeft men schatten geld uit om de zandafname tegen te gaan. Hier wil men veilig zyn, indien dit proces onverhoopt ook tot onze stranden zou doordringen. Ook voor onze waterbouwkundige ingenieurs geldt het spreekwoord „Regeren is vooruitzien f" Vandaar de aanleg van de dam! Prijsstop margarine thans afgekondigd. De door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in de Tweede Kamer geannonceerde be schikking tot een prijsstop voor mar garine, is thans afgekondigd in de Nederlandse Staatscourant. De prijs stop houdt in, dat margarine ten hoogste mag worden te koop aange boden of verkocht tegen de prijzen, welke op 8 September 1850 als alge meen gebruikelijk golden. Departementsambtenaar nam steekpenningen aan. Een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden werd gisteren voor de Haagse Rechtbank geëist tegen A. R. H. S., adjunctcommies by het minis terie van Marine, die giften van f 268 en f 75 had opgenomen voor tips ten einde bespoediging van' Indonesische schadegevallen te verkrijgen. Verder had hij raad gegeven om bepaalde formulieren vals in te vullen met hetzelfde oogmerk. De officier van justitie was van oordeel, dat verdach ten op grove wijze misbruik heeft gemaakt van de mogelijkheden. Wereldomroep moet bezuttTgën. Ook de Wereldomroep moet be zuinigen. Van de minister is bericht ontvangen, dat de regering haar bij drage met vier ton zal verminderen. Men heeft thans besloten tot ophef fing van de kinder- en cabaret-afde ling en tot inkrimping van de Voor- indische dienst. Aan zes leden van het personeel is tengevolge van deze maatregelen ontslag aangezegd. Jonge marine-officieren werden beëdigd. Door de Commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal. J. J. L. Willinge, werden Donderdagmiddag in de marine-cantine in Den Helder 66 officieren beëdigd, afkomstig van de zeedienst, de marine-luchtvaart en de technische diensten. Het slech te weer was er oorzaak van. dat de militaire luister, die bij deze plechtig heden traditie is, achterwege moest blijven. Honderden belangstellenden moesten een toevlucht zoeken in de kleine manscliappencantine aan de buitenhaven. In een toespraak wees de comman dant Zeemacht de nieuw beëdigde of ficieren op hun taak. die zrj zullen moeten vervullen in de marine en op de verantwoordelijkheid, die zij op zich genomen hebben nu zij zich door hun eed verbonden hadden aan alles wat hun door de regering zal worden opgelegd. Jonge Engelsman in Delft doodgereden. Een jonge Engelsman is het slacht offer geworden van een ernstig on geluk te Delft. Vier heren drie buitenlanders en een Nederlander liepen op de weg en werden achter op gereden door een vrachtauto met aanhangwagen. Op het moment, dat de auto passeerde, deed de 25-jarige D. S. Ritchye uit Londen, employé bij de Nederlandse Aardolie Maatschap pij, een stap naar links. Hij kwam terecht tussen de trekker en de aan hangwagen en werd overreden. Het slachtoffer, dat op slag werd gedood, laat een vrouw en een kind achter. In de ouderdom van 71 jaar ls ln Den Helder overleden zeeridder Klaas Bijl, een mensenredder uit de tijd van Dorus Rijkers, die 89 schipbreukelingen behouden aan wal wist te brengen. ENKELE BUIEN. In de vroege ochtend plaatselijk nevel of mist, overigens wisselend be wolkt met op vele plaatsen later en kele buien. Matige en aan de kust later vrij krachtige wind uit Zuide lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1