Braakman-inpolderingeen millioenenproject i Sntif mr k! WESTKAPELLE'S VERWOESTE DORPSKERK WORDT HERBOUWD DE C.J.M.V. IN ZEELAND HEEFT GROTE PLANNEN Plannen liggen thans ter inzage SCHOLIEREN MAKEN IN MIDDELBURG EEN MAQUETTE DAMPO Zeeuwse en Brabantse Coöperatiebesturen bijeen. PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950 Zeeland wordt prachtig landbouwgebied rijker. Van vandaag af zullen de plannen met betrekking tot de bedijking van de Braakman een maand lang voor allen, die daarin belang stellen, ter Inzage liggen. In ons blad van 4 September j.l. publiceerden wy reeds de. voornaamste bizonderheden over deze inpoldering, waardoor Zeeland een groot landbouwgebied rijker wordt. Wy zullen thans op enige on derdelen van dit belangryke werk nader ingaan. Het gebied van rond 1530 ha., dat wordt binnengedijkt, bestaat momen teel uit ongeveer 830 ha. begroeide schorren met kleine kreken, circa 520 ha. zandplaten en kreekjes en ongeveer 180 na. water. Bij de aan sluitingen van de nieuwe afsluitdijk aan de zeedijken van de Elisabeth- en de Nieuwe Neuzenpolder zullen deze dijken op dezelfde hoogte wor den gebracht als de nieuwe dijk en aan ae zeezijde worden verzwaard. Door de uitwateringssluis van de Braakman zal op de Wester-Schelde een totaal oppervlakte van rond 15.200 ha. moeten sueren. t.w. nieuw in te polderen binnen de dijkskruinen 1550 ha. (waarvan ong. 160 ha. berg- boezem blijft), diverse polders ten Oosten en ten Westen van de Braak man 1741 ha., de Isabella- en Zwar- tesluiswatering 11.860 ha., waarvan 370 ha. in Nederland en niet minder dan 11.490 ha. in België. DE SUATIE. De nieuwe polder krijgt, zoals be kend, geen bemaling. De uitwaterings sluis is ontworpen met vier openin gen. elk van 2.50 m. breed. In iedere sluiskoker komt een dubbel stel automatisch werkende houten deu ren en een met de hand beweeg bare schuif. De kokers zullen wor den gemaakt uit gewapend beton en het geheel op palen worden ge fundeerd. Voor een voldoende zeke re suatie door deze sluis ïs hieraan een spuissluis met spuikom gekop peld, eveneens bestaande uit een ge wapend beton-con.structie, op palen gefundeerd en met twee openingen van 1.75 m. breed. In elke sluiskoker komt ccn met de hand beweegbare schuif cn een dubbel stel puntdeu- ren. Dc spuikom zal een oppervlakte hebben van rond 4 ha. met een nut tige spuihoogte van 3 m. Er door heen loopt een uitwateringsgeul van af de nieuwe uitwateringssluis van de Lovenpolder naar de spuisluis. UITWATERING VOOR LOVENPOLDER. Deze uitwateringssluis van de Lo venpolder moet dienen om de afwa tering van de De Looze-, de Koude en de Oude Westenrijkpolder (die viar cn niet de Loven- en de Willems- kcrkepolder nu op de Braakmangeul uitwateren) buiten de Braakman- uitwateringswerken te houden en de afwateiing van dit 1420 ha. grote gebied te doen geschieden via de spuikom en de spuisluis. Daartoe moet het bestaande uitwateringska naal met ongeveer 950 m. worden veiiengd. waarvan rond 350 m. ge heel nieuw te graven en ruim 600 im. bestaat uit vergroting van het doorstromingsprofiel. De bodem van dit kanaal figt op 2.50^ m. beneden N.A.P. De uitwateringssluis krijgt twee openingen van 1.75 m. wijd en wordt voorzien van een met de hand regelbare schuif en zekerheidshalve ook met één stel puntdeuren. De bergboezem direct vóór de uit wateringssluis (plm. 160 ha.) speelt bij de afwatering de rol van natuur lijke buffer. Het normale boezempeil vóór de uitwateringssluis is aange nomen op 0.50 m. N.A.P. NIEUWE, BREDE WEGEN. Langs dc Noordelijke afsluitdijk wordt een weg aangelegd, die zal lopen over de binnenberm van de dyk en die een kruinsbreedte krygt van 15 meter, waarby ruimte is vobr een 6 m. brede rijbaan en voor rij wielpaden. Deze weg verzekert een korte verbinding tussen Breskens en Terneuzen, waaraan wel zeer veel behoefte bestaat. De thans in zeer déplorabele toestand verkerende weg BreskensHoofdplaat zal daartoe moeten worden verbeterd en door getrokken. De tweede Oost-West-verbinding tussen Koninginnehaven en Mau- ritsfort zal een kruisbreedte krij gen van 13 meter. In deze weg moe ten twee bruggen worden gebouwd, namelijk over ae Isabella- en Philip- pinekanalen. De breedte daarvan zal 10% meter tussen de leuningen be- dragen. De Zuid—Noord lopende weg door de nieuwe polder krijgt een kruins breedte van 8.50 meter en is een tertiaire weg. De nieuwe wegen zul len door de aanleg van opiitten in verbinding worden gebracht met 't bestaande wegennet rondom -dc Braakman. Onder de toegangsdam- men naar de latere kavels zullen betonbuizen worden gelegd. Natuur lijk worden in de polder ook diverse landbouwwegen gemaakt, maar een gedetailleexd plan daarvoor is pog niet gereed. De voor de afsluitdük. benodigde grond en klei zal, behalve aan de.' te graven binnenbermsloot, wórden, ont leend aan de buitendyks blijvende gronden. Met de grond uit de te maken uitwateringskanalen en weg sloten zullen enige kreken en la gere gedeelten der ingedijkte gron den worden aangevuld. WAT HET KOSTEN ZAL. De kosten van het werk (xnpoldè- ring zowel als verbeterde afwatering van omringende gebieden), waarmee men in 1951 hoopt te beginnen cn over vier èi vyf jaar gereed zal ko men, zijn zoals bericht ge raamd op 7:570.000. De djjkaan- leg vraagt een uitgave van 1.700.000. de uitwateringskanalcn 'en kavel- en wegsloten zullen 1.500.000 kosten en de kunstwer ken ten behoeve van de afwatering (te weten de uitwateiingssluis voor de Braakman, de spuisluis, dc nieu we uitwateringssluis voor dc Loven- polder met 't nieuwe uitwaterings kanaal) 600.000. Voor de wegen aanleg exclusief de verhai-ding is een bedrag van 100.000 begroot en eenzelfde bedrag is genoteei'd voor het maken van kunstwei-ken voor het verkeer (gewapend beton, bx-ug- gen en duikers). Daarbij komt nog een som van 1.470.000 wegens al gemene kosten. aannemerskosten, sociale lasten, e.d., alsmede een pro memorie-post van rond 1.100.000 voor de verharding van de wegen. MET DE TONG UIT DE MOND.. Rijkskweekschool vervaardigt pronkstuk voor Zeeuwse tentoonstelling in Gent. Wanneer een schoolmeester uit de tachtiger jaren op dit ogenblik een blik zou kunnen werpen in dc Rykskwcckschool te Middelburg, zou zijn lorgnet hem van louter verbazing van de neus tuimelen. Hij zou daar de tachtig leerlingen uit alle vier dc klassen met een grote mate van vrijheid en een nog veel grotere dosis enthousiasme bezig zien een maquette van Zeeland te vervaardigen. „Dit heeft niets meer met het ondenvys te maken!" zou die schoolmeester verontwaardigd uitroepen, maar dan zou hij zieh toch da nig vergissen. Want dc „operatie-Zeeland", die de jongens en meisjes van de Kweekschool thans tot een goed einde brengén, heeft daar juist alles meC te maken. dlI prachtig Sol*-courft. winkelwaarde I. 3.05 mat aan garantla roor Uw leven, want hat Is faact bij „MARGRIET". Margriet, het Irissm blad van deze tijd lalt nu 64 bladzijden an goeh met heer royaal formaat m4ér dan lader ander damesblad. Laat U dut dat* feestgave niet ontgaen en vul onderstaande bom In. (Tfl Stuur mtj het Sola-couvert l i en schrijf mij in &1« abonné. Ik betaal p.w. 25ct. p. kwart, f3.25 doorhalen wat niet verlangd wordt. NAAM: g2i STRAAT: PLAATSi 2 Plalc deze bon op een briefkaart van 6ct- en adresseer deze aan „MarRrW Postbus 244, Amsterdam. ir Vergeet vooral niet SS et. extra te plakken naast de postzegel van 6 ct. voor porto en verpakktngskosten. Vrachtauto-Uitgebrand. Gisteravond is een bestelwagen van Drop's rolluikenfabriek-uit Rotterdam tussen Krabbendyke en Rilland-Bath, naby wachtpost 23, door een techni sche storing in brand gevlogen. De drie inzittenden konden op het laat ste nippertje uit de wagen springen en kwamen met de schrik vry. De wagen brandde totaal uit en de in houd, die bestond uit een naaima chine cn werkmateriaal, ging verlo- Ja, zij zyn daar in het oude school gebouw aan de Noordsti-aat op zeer byzondere wijze aan het werk. Men hesft namelijk de pi-ovincie Zeeland voor enige weken als studieobject gekozen. Dit houdt vei-band met de aanstaande Zeeuwse culturele ten toonstelling in Gent, waarvoor de Rykskweekschool een maquette maakt. Alle 80 leerlingen werken daar aan mee. De leraar tekenen, de heer Louis Heymans en diens collega voor handenarbeid, de heer J. van Kasteel, zijn daar op hun lesuren met de gehele klasse aan bezig, maar inmiddels zijn ook de leerlingen van de andere klassen in touw. De heer E. Mos behandelt met hen Zeeland geografisch en aardrijkskundig, ter wijl onder leiding van de lerares Ne derlands gecorrespondeerd wordt met bedrijven en gemeentebesturen in de provincie teneinde op deze wij ze allei-lei gegevens te weten te ko men. De jongens en meisjes maken daarover sci-ipties. Onze provincie is deze weken hun „belaagstellingscen- trum" en zo wordt weer op verheu gende wijze de onderwijsvernieuwing, waarmede op deze school reeds zo vele mooie resultaten zijn bereikt, in practijk gebracht. .LEERLINGEN TREKKEN EK OP UIT De R.W.S. vormt op dit ogenblik een werkgemeenschap, want de ta ken zyn verdeeld. Zo trok gistermid- I dag een drietal leerlingen er op de fiets op uit om in de „zak" van zuid- Beveland gegevens te vei-zamelen. Gistermorgen waren al twee andere vei-trokken naar Sas van Gent en ook naar andere plaatsen rijden de jongens en meisjes uit. Intussen bezichtigden wij in één der schoollokalen de maquette-in-wor- ding. Men moet daar vooral niet te gering over denken, want het voor werp is maar liefst vyf by vyf-en- een-halve meter groot. Op een stevi ge houten ondergrond (vervaardigd door leerlingen van de Middelburgse Ambachtsschool) zijn de keurig in triplex uitgezaagde Zeeuwse eilan den en Zeeuwsen-Vlaanderen aange bracht. Zij zijn geschilderd in ver schillende kleuren groen, die de ty- den van ontstaan der gronden aan duiden: aangeslibt vóór 1300, verkre gen tussen 1300 en 1600 en tussen 1600 en 1800 en tenslotte gewonnen na laatstgenoemde datum. In „mo ten" verdeelde schyven laten zien hoe groot de arealen graan, aardap pelen, suikei'bieten en vlas van de ai-, verse delen van Zeeland zyn. Kleine modellen op iedere „moot" leren de be schouwer met welke landbouwpro ducten hy te maken heeft. Steden en dórpen zijn op de maquette aange geven en van iedere gemeente is de kerk met'toren heel minutieus en heel precies nagemaakt. In de Zeeuw se stromen varen schepen en klie ven de provinciale stoomboten de golven, grappige molentjes verleven digen het landschap en zelfs de strandstoelen in de badplaatsen ont breken niet. MOLENS VAN KURKEN In het handenarbeid-lokaal hebben wy ze later bezig gezien, de jongens en meisjes met de tong tussen de lippen, ijverig, zorgvuldig cn handig temidden van verfpotten, figuurza* ladingen prentbi'iefkaarterf dé voor beelden, waarnaar gewerkt Wordt. Een jongeman boetseerde met einde loos geduld en liefdevolle handen het Middelburgse stadhuis uit een lieel klein brokje plastic; een andere on- dei'wyzei'-in-spé legde de laatste hand aan de R.K. kerk van Heinkenszand, die zowat in een lucifersdoosje paste, maar niettemin een getrouwe copie was van de echte kerk. Een meisje leverde een aantal molentjes zo groot als een duim af, gemaakt van kurken, anderen soldeerden een wind roos van metaaldraad en weer een ander meisje ontwiei-p een embleem, dat onder op de maquette zal pry- ken en dat de Benelux-verbondenhetd twee inééngestrengelde handen uitbeeldt. Zo wordt met vereende krachten een pronkstuk van een maquette ge maakt, een werkstuk, waarop meni ge maquettestudio jaloers zou kun nen worden en dat dan ook een prachtige plaats verdient op de Gent se tentoonstelling. Niet alleen om de Beleren in de gelegenheid te stellen Zeeland in één oogopslag te leren kennen, maar ook om te demonstre ren welke resultaten met de onder- wysvernieuwing in onze provincie worden bereikt. Op 14 October bren gen alle Kweekschool leerlingen een bezoek aan de expositie. Wij vermoe den zo, dat zy als zeer gewaardeer de gasten zullen worden ontvangen en dat zy zullen blozen onder een re gen van complimentjes! Beproefde hulp bil verkoudheid voor V«. der. Moeder en kind. Vergadering te Vlissingen. De kring Brabant en Zeeland van de Centrale der Nederlandse ver- bruiksverenigingen heeft zijn jaar lijkse bijeenkomst te Vlisingen ge houden ter gelegenheid van hét 40- jarig jubileum der coöperatie „De Broederband" Woensdagmorgen werden de .60 af gevaardigden van de diverse coöpe raties ontvangen door de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer A. de Bart, in de Scheldehal. Nadat hij een en ander over dit ju bileum had gememoreerd werd koffie gedronken en een bezoek gebracht aan de broodbakkeiij en banketbak- kery van de Bx-oederbana. Een wandeling werd gemaakt door het nieuwe stadsgedeelte, waar wet houder L. P. van Ooi'schot de bezoe- kers voorlichtte. Na een gemeenschappclyke maal tijd in het Strandhotel, werd de ei genlijke veigadering gehouden. Dc heer C. A. F. Laanmers, die in het pi'esidium zit van het adviescollege der Centi'ale van verbruikscoöpera - ties te Amsterdam, hield een inlei ding over het coöperatieve stelsel Spr. juichte de nauwere samenwer king tussen de vakcentrales toe. Ook daar kan men nu het winstbegrip nauwkeurig onder de loupe nemen. Spr. was optimistisch wat betreft de omzet van de coöperaties in Ne derland. maar hy wees er op, dat voornameiyk in Engeland en de Scan dinavische landen het percentage van dc coöperatief verhandelde góe deren veel hoger ligt dan in Neder land. De heer J. van A instel uit Amster dam besprak tenslotte de nieuwe propaganda campagne. De voorzitter van de kring, de heer T. W. Th. Janse uit Breda, sprak een woord van dank in het byzonder tot de ontvangende coöperatie te Vlissingen. Heruitzending Zeeuwse radiogroeten. Op 30 en 31 Augustus werden Zeeuwse radio-programma's voor mi litairen in Indonesië uitgezonden. Deze progx-amma's werden vooraf in de Concert- en Gehoox'zaal te Mid delburg opgenomen. De pi'ogrammaleiding van de P.C. .1.-zender kreeg verschillende vex-zoe- ken van Zeeuwse militairen of deze progx-amma's nog eens uitgezonden konden woi'den. Zij besloot aan de wens van deze 'militairen te voldoen en zo zullen dan op Donderdag 28 en Vrijdag 29 September dezelfde pro gramma's weer te beluisteven zijn. Dc fairiilieleden van militairen kun nen hun verwanten van-deze heruit-, zendingen op de hoogte stellen. Voor Indonesië gelden de- golflengten 3 36 en 19 meter tussen 8 uur en 8% uur Javatyd en voor Nedeiiand luis tere men in dc 49 meter band tussen 1% en 2 uur. Ook de te Goes opgenomen per soonlijke gx-oeten worden op genoem de data weer uitgezonden. Nog deze maand wordt bouw van sober, maar fraai Godshuis en verenigingsgebouw aanbesteed. Toen tydens de dykdiehting in Westkapelle een van de caissons ln het dykgat was neergelaten, ontdekten de Waterstaatmensen tot htm schrik, dat dit enorme gevaarte dreigde weg te zakken, wanneer cr niet ogenbllk- kclyk steen onder zou worden gebracht. Goede raad was echter duur, want bazaltstecn was niet voorhanden. Maar toen kwam iemand op het lumineuze idee dc brokstukken van dc verwoeste Hervormde kerk voor dit doel te ge bruiken, En zo verdwenen dc restanten van wat eens de aardige Westkapel- sc dorpskerk was geweest, in de golven. Het resultaat was boven verwach ting: de stroeve steen toonde zich een uitstekende waterkering. Op de lege plek aan de Zuldstraat herinnerde niets meer aan het vroegere Godshuls Toepassing van geheel nieuw verwarmingssysleem. Bij het bombardement in October 1944 werd de Ned. Hervormde kerk in Westkapelle slechts gedeeltelijk - verwoest, maar het vex-nielingswerk werd korte tijd later voltooid toen het gebouw bij de landing dor geallieer den in brand werd geschoten. Nadat de oorlogsstorm was uitgewoed nam de Hervormde gemeente enige oude Duitse barakken als noodkei'k in dienst. Deze ruimte was echter veel te klein en ontzaggelijk benauwd, met het gevolg, dat het kerkbezoek snel vermindex'de. Werd eertijds in Westkapelle by voorkeur de Zondag- middagdienst bezocht (het was min of meer traditie om 's morgens by elkaar op de koffie te gaan) nu pre fereerde men het om de ochtendienst te bezoeken omdat het dan althans 's-zomers nog 't beste in de barakken was uit te houden. Aan alle ellende /.al nu echter bin nen afzienbare tijd een einde ko men: de reeds sinds 1946 bestaande hcrhomvplnnnen zullen eindelyk worden verwezenlykt. Het bekende architectenbureau Berghoef en Klu- rendal te Aalsmeer heeft ccn, ontwerp gemaakt voor een sober, maar aar dig kerkje cn de nodige goedkeurin gen zijn binnen. Naar wy vernemen zal de bouw op 28 September a.s. worden aanbesteed. Zodra liet Kyk de aanbcstcdlngssom heeft goedge keurd, zal men aan de slag gaan. De bouw zal ongeveer een jaar vorderen. HET ORGEL REEDS BESTELD De nieuwe kerk, die van buiten wit wordt, krijgt een enigszins vier kante vorm met een hoog pannendak, een klein klokkentorentje, vieiicante ramen en een grote luifel boven de ingang. Het gebouw bestaat lilt twee beuken, ieder met een houten tonge welf. Twee ronde ramen zorgen voor invallend licht van boven, hetgeen zonder twyfel een aardig effect zal geven. Achter het doopvont bevinden zich twee kleine glas-in-loodramen. Voor in de kerk komen voorts een vaste avondmaalstafel en de preek stoel, in het middenpad drie pilaren ■ex\ aan de achtei'kant yan, de ..ene béiik het orgel, "dat reeds besteld is bij de bekende orgelbóuw-firma Van Leeuwen te Leiderdorp. Langs dc ene zywand wordt één ry, langs de ande re worden zes ryen banken geplaatst. Het kerkkoor kan zich naast het or gel opstellen. 's-Wintcrs wordt het kerkgebouw centraal verwarmd door middel van Afscheid van de voorzifter Ds. A. de Vries. De Provinciale commissie van het C.J.M.V. dat Zaterdag en Zondag in 't C.J.M.V.-gebouw te Goes byeenkwam met de Provinciale Jongenswerkcom missie, voor haar jaariyks weekend, heeft grote plannen uitgewerkt voor het winter- en voorjaarsseizoen 1950-1951. Dc voorzitter, ds A. de Vries uit Middelburg opende het weekend, waarby hy wees op het belang van dergelijke bijeenkomsten. Tydens een ongedwon gen gesprek leert men elkaar vaak beter kennen dan op vergaderingen. Jongen te Oostburg door vrachtauto gegrepen. Woensdagmorgen is de dertienjari- Se leerling van de Ambachtsschool i Oostburg, Frans V. wonende te Hoofdplaat, aan de Opiit te Oostburg door een vrachtauto gegre pen. De jongen is naar het ziekenhuis overgebracht, vermoedelijk heeft lxy een zware hersenschudding opgelo pen. I" De jongen die op weg was naar school, wilde ter plaatse twee voor hem rydende jongens voorbij ryden, toen van tegenovergestelde richting een vrachtauto kwam, bestuurd dooi de heer F. te Breskens. Deze laatste kon een aanrijding niet meer voorko men. Chr. kantoorbedienden vergaderden te Goes. Dinsdagavond werd te Goes een dis trictsvergadering gehouden van de afd. Middelburg, Goes. Vlissingen Terneu zen en Krabbendijke van de Ned. Veren, voor Chr. Kantóor- en Handels bedienden. Het hoofdbestuurslid, de heer Z. Bras uit Rotterdam, schetste de tot standkoming van de vele salarisrege lingen en collectieve arbeidsovereen komsten, waardoor een betere rechts positie van de kantoorbediende verze kerd is. Dit-werk dient echter ook bij de leden waardering te hebben en nauwlettend zal moeten worden toege zien dat de bepalingen van de C.A.O.'s inderdaad ook nageleefd worden. Het werkprogram voor de> komende wintermaanden werd daarna bespro- gen, beiteltjes en priemen en wagen- ken en vervolgens vastgesteld. Hierna begon de Provinciale Jon genswerkcommissie haar besprekin gen onder leiding van de voorzitter, de heer M. Schouten. Besloten werd op 16 en 17 Juni 1951 een Leiders- week-end te 's Heer Arendskerke te houden. Het Instructieve gedeelte zal hier verzorgd worden door de heer H. Verhaar, bondssecretaris, terwyl de heer P. de Leeuw, uit Zaamslag eeiv onderwerp zal inleiden. Verder zal .een filmstrook over 't kampwerk worden gedraaid. Evenals in 1950. toen een honderd tal jongens tussen 12 en 16 jaar naar Leusden zyn geweest, zal men ook in 1951 weer met een zelfde aantal trachten te gaan. Voor oudere jon gens zal een kamp op Texel gepro jecteerd worden. Tevens zullen tydens het winter- seizoen op diverse plaatsen van Zee land leiderscursussen wórden gehou den PROV. JONGENSDAG Voor het eerst in Zeeland zal op 26 Mei 1951 een •Provinciale jongens dag tc Goes worden geoi'ganiseerd, om ook de' jongere leden van het C. J.M.V. de gelegenheid te bieden elkaar in provinciaal'verband te ont moeten. Voorts zal gestreefd wordén naar nog nauwere samenwerking tussen jongens- en jóngémannen- werk. Ook verschillende andere voorstel len ter stimulering van het jonge mannen werk werden aangenomen. In het kamp „Hedenésse" te Cad- zand zal op 21 en 22 October a.s. 'n bestuurdersweekend worden gehou den. Zaterdagavonds zal Wika M. v. Vliet daar spreken over. „Styl én cul tuur in onze tyd", toegelicht met 'n film. De avond wordt verder gezellig doorgebracht onder leiding van de heer J. C- Gordeau. Zondags zal de heer Gordeau spreken over 't ónder- werp „Hoe doen we ons winter werk"?. Aan het eind van de eerste dag van dit Goese weekend werd daarop afscheid genomen van de voorzitter der P. C„ ds. A. de Vriès, in ver band met zijn a.s. vertrek naar Zeist. De heer Leunis sprak hem namens de commissie harteiyk toe en dankte de scheidende voor het werk in het belang van het C.J.M.V. in Zeeland verricht. Een boekwerk werd aange boden. De dagelykse commissie zal zich over het nieuwe presidium na der beraden. De heer M. Schouten hield de dagsluiting. Op de tweede dag van het week- cretaris van het C.J.M.V. te Den Haag de heer Deierkauf, op de voor end werd besloten, dat de stadsse- jaai-svei-gadering, welke 10 Februari 1951 te Goes wordt gehouden, aan de hand van films zal spreken over het werk in de grote stad. BONDSDAG 1951 TE GOES. Besloten werd de Provinciale Bondsdag te Goes te houden. Het Schuttershof en de Prins van Oranje, plaats biedend aan 1100 bezoekers, zyn inmiddels gereserveerd. Het programma zal zyn afgestemd op het karakter van deze dag. Behalve sa menkomsten in de 'Grote Kerk zal de Goese lekenspelgroep hèt spel „Ik zal herrijzen" opvoeren. Verder wil men een mars door de stad maken met tamboers- en pypei'skoi-psen, ter- wyi een openluchtsamenkomst het slot van deze dag zal vormen. Op een vyftal plaatsen, t.w. Zie- rikzee, Kx-abbendyke, Goes, Terneu zen en Souburg, zullen ter verstevi ging van het werk, ringconferenties plaats: vinden. Hierby zullen enkele inleidingen, o.a. over het Jongens werk, dë ontspanning, spel, zang, taak van voorzitter; secretaris en penningmeester de aandacht vragen. Verder zullen de leden der Provinci ale commissie met de districts-se- cretaris een bezoek aan alle afdelin gen brejigen. Hierby zal het onder- werp „Wat betekenen wy voor elk aar?" worden behandeld. Voor de Nat. Bondsdag in Tiel zal de P.C. een busreis organisei-en. Een Zomerdag wox*dt in 1951 niet gehou den. Na een geanimeerde koffietafel sloot de heer P. de Leeuw uit Zaam slag :daarop Zondagavond dit ge slaagde weekend. een vloerverwarming. Dit is een ge heel nieuw systeem, waarby de warmwaterbuizen ónder do vloer lig gen. Het is tot nu too nog maar één keer eerder in ons land toegepast; de kerk "te Westkapelle is liet eerste Godshuis, waarin een dergciyke vloer verwarming wordt aangebracht. Bo vendien zal een elcctrlsche verwar ming onder de ramen eventuele tocht verdrijven. VERENIGINGSGEBOUW EN SCHOOL De kerk wordt gebouwd op de hoek van het plein, dat by de Zuidstraat is ontwox-pen. Zij zal 500 zitplaatsen bevatten. Tevens wordt er een kos- terswoning en een verenigingsgebouw aan vastgebouwd. Vooral dit laatste is voor Westkapelle van groot be lang. Het zal de plaatselijke vereni gingen gelegenheid bieden voor het houden van repetities en vergaderin gen en ook voor het geven van uit- voexingen, omdat van de drie zaal tjes. in dit gebouw door de verwijdc- xing van schotten één gx'otc zaal kan worden gemaakt. Ook de fröbelschool wordt in dit verenigingsgebouw ge huisvest, evenals do consistorie. Voor de fröbelschool, die thans onderge bracht is in een Zwitserse barak, wordt een aparte ingang gemaakt. Achter de kerk komt een spoelgele- genheid voor de kinderen. DE KOSTEN ZIJN NIET GERING Het grote probleem vormt natuur lijk de financiering van dit object. De bouwkosten alleen worden reeds op 260.000 geraamd, waarby dan nog de kosten komen van het orgel en de inrichting. Het kerkbestuur ontvangt echter een Rijksvergoeding voor de kerkbouw van 75% der kos ten en voor het verenigingsgebouw dat in de plaats komt van het vroegere evangelisatiegebouw van 60%, dit echter onder het voorbe houd, dat een bepaalde aanneemsom niet wordt overschreden. Ook de bouw van de kosterswoning wordt ten dele door het Rijk gefinancierd. De kerkeiyke gemeenten van Oegst- geest, Warmond, Leiderdorp, Noord- wijk-Binnen en Noordwyk aan Zeo, die de Hervormde gemeente van Westkapelle destyds adopteerden, hebben op zich genomen, ccy bedrag van 40.000 byeen te brengen. Maar ook dan is men er nog by lange na niet. Om een deel van de financiën by een te krijgen, wordt op 8, 9 cn 10 November een bazar gehouden, waar voor giften natuurlyk byzonder wel kom zyn. Bovendien' bestaat het plan in de gemeente zelf obligatielenin gen af te sluiten, als het kan rente loos. Ze zullen wel slagen, (le Westkap- pelaars, die al zo vaak hun doorzet tingsvermogen hebben gedemon streerd. En wanneer dan over ruim een jaar de nare barakken voorgoed worden verlaten en een prachtige nieuwe kerk in gebruik wordt geno men, bestaat cr voor ieder op Wal cheren wel wat reden tot dankbaar heid: dan zal namelijk de laatste ver woeste dorpskerk van het eiland her bouwd zyn! Kon. Militaire Kapd geeft concert in Terneuzen. Ter gelegenheid van de onthulling op 20 September van het gedenkte ken aan de Westsluis te Terneuzen ter nagedachtenis aan de in de oor log gevallenen, zal de Koninklijke Militaire Kapel van 3 tot 5 uur een concert geven op het voormalige H. B. S.-sportveld aan de Emmalaan. Dit concert kan niet op de Markt worden gegeven in veiband met de kermis. Drankbestrijders-conferentie. Door de Zeeuwse Propaganda Com missie van de Nederlandse Vereni ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken wordt op 16 cn 17 September a.s. in de jeugdherberg de Klavex-velden te Bergen op Zoom een drankweerconferentxe Zuid-Ne- derland-België gehouden. De spi'ekers zullen zhn de heer L. J. C. Poppe uit Gent die als onder werp heeft gekozen „De Belgische drankwetgeving" en de heer J. King- ma uit Zutfen die zal spreken over „De Nederlandse drankwetgeving". Deze conferentie wordt geopend Zaterdagavond 8 uur na de gemeen schappelijke broodmaaltijd. De Zondagmorgen za.1 worden ge bruikt voor een wandeling door dc bossen of spel, terwyi tevens een ochtendwijding zal worden gehouden. In de middag spreekt het nieuwe hoofdbestuurslid de heer J. Kingma. JAARWEDDEN GEMEENTESECRETARISSEN In het Prov. Blad van Zeeland is het besluit opgenomen van Ged. Sta ten volgens hetwelk de jaarweddden van de gemeentesecretaiissen der Zeeuwse gemeenten opnieuw zijn vastgesteld. Deze regeling moet wor den geacht in werking te zyn getre den op 1 Januari 1948. CONTACTDAG P.v.d.A.-VROUWEX. Te Domburg werd Dinsdag een contactdag gehouden van de P.v.d.A. vrouwengroep Gewest Zeeland. Na een fikse wandeling door bos en duin werd vergaderd, waarbij zang. voordacht cn toneelspel een ruime plaats innamen. Een spreek ster hield een rede over de houding van de vrouw tegenover het politie ke werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2