PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor f 1 millioen aan kunstwerken naar Gent gebracht Koffie blijft op de bon, maar de prijs zal aanzienlijk stijgen BILT Prijsstop voor margarine afgekondigd Vier millioen voor volksgezondheid. IN KOREA HEERST DE STILTE VOOR EEN NIEUWE STORM Bernard Shaw een oude sufferd met een baard. AMERIKA WACHT RESULTAAT NIEUW GUINEA-CONFERENTIE AF Culturele tentoonstelling Zie Zeelandin volle voorbereiding Engelse extra-divisie binnen een jaar gereed. DE VOORSPELTt 193e Jaargang - No. 216 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred.' G. Ballintyn. Pi. verv.j W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: i 3.90 p kw.: frp.pl 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 14 Sept. '50 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. But misstasen Warsn S8--60 tel 2355. 4 lijnen Cb.g.g 2881 o! 2160): M'burf Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes; I. Vorststr 63.1.1 2475 tb.gg 2228); Ooatburg- Pr Maurttsstr 12. tel. 102; Tetneuzen; Ero uwerijslr 2; Zierlkzee. E-gi:d;tr C160.tel.28 In het voorjaar maximum prijzen voor aardappelen. (Van onze parlementaire redacteur) De prijs van brood, van bloem, van margarine en van suiker zal niet om hoog gaan, maar die van koffie zal, als gevolg van het opheffen der rijks subsidie, aanzienlijk duurder worden. De distributie van koffie zal worden gehandhaafd. Dit is gistermiddag medegedeeld door minister Mansholt by de behandeling van de begroting van het Landbouw Egalisatiefonds in de Tweede Kamer. De heer Mansholt ontraadde verho ging van het vetgehalte van de melk tot S%t aangezien de prys daardoor voor de consument twee cent per li ter hoger zou worden. Dat zou een achteruitgang kunnen betekenen van de totale consumptie en ook van de export, die vooral naar Engeland, al- tijd nog belangrijk is. Prijsstabilisatie van de aardappe len achtte de minister alleen moge lijk, als we marktordenende maatre gelen invoeren. Wy gaan die richting reeds enigszins uit door fondsvor ming. Dat alleen is echter niet vol doende. De aardappelen, die nu geoogst worden, zijn waarschijnlijk moeilijk houdbaar. Dat kan in het aanstaande voorjaar tot moeilijkheden leiden. De regering is dan ook van plan voor 't komende jaar maximum-pryzen Voor de détaillist vast te stellen op een re- delyk niveau. Dat zal spoedig moe ten gebeuren, opdat de handel er re kening mee kan houden. Bovendien denkt de overheid eraan in het najaar 145.000 ton aardappe len uit de markt te nemen, teneinde ze in het voorjaar ter beschikking te kunnen stellen. Er is overleg met de organisaties gaande om de uitbreiding van het gerst- en haverareaal in ons land te voorkomen. Besloten is de tarwe- prns te verhogen van 22.85 op f 24.25. De subsidiëring van het veevoer zal gehandhaafd worden en er is geen verhoging van de broodprijs te ver wachten. De minister erkende, dat in som- Min. Mansholt verdedigt begroting Landbouw Egalisatiefonds. Uitvoerig heeft de bewindsman de sprekers beantwoord, die de vorige avond over de desbetreffende begro ting hadden gesproken. Op de subsi die-politiek der regering ging hij slechts terloops in, aangezien het vraagstuk van de prijzenstop en de prijjsbeheersing de volgende week in de Kamer behandeld zal worden. Uitdrukkelijk verzekerde de minis ter, dat de regering te zorgen heeft, dat ieder op een redelijk bestaans- peil kan leven. Zij moet zich echter hoeden voor perfectie. Hij vestigde er voorts de aandacht op, dat het boterverbruik in ons land sterk is gedaald en het margarine- verbruik is vermeerderd tengevolge van het grote prijsverschil. De vetprjjzen worden op de wereld markt steeds hoger, maar de rege ring zal zorgen, dat de margarine- prijs niet stygt. Daartoe is Dinsdag 12 September een prysstop afgekon digd, gebaseerd op de toestand van 8 September. Op de botex-, die wij naar Engeland leveren en die dan betaald wordt met 2.85 per k.g.. lijdt ons land een verlies van 0.95 per kg. Aangezien de Engelse regering de boter boven dien nog subsidieert met 0.52 per kg, betaalt de Engelse consument 2.33 per kg. Deze subsidiëring be vordert onze export, die niettemin naar Engeland niet zo byster hoog is. Ten aanzien van de afzet van agra rische producten betoogde de be windsman, dat internationaal overleg nodig is om tot een bevredigende toestand te komen en hij deelde mee. dat inderdaad getracht wordt in West-Europa stabielere marktver- houdingen te bereiken. Er is een in tegratie-plan voor de landbouw op- festeld, dat aan de O.E.E.C. zal wor- en aangeboden. mige tuinbouwgebieden in ons land een noodtoestand heerst. De met suikerbieten beplante op pervlakte in ons land heeft zich uit gebreid tot 69.000 ha. Het normale suikerverbi'uik in ons land is 360.000 tón per jaar, welke hoeveelheid bij een geslaagde oogst gehaald kan worden. Nadat een oude motie-Droessen was ingetrokken, keurde de Kamer de begroting van het Landbouw Ega lisatiefonds zonder hoofdelijke stem ming goed. De C.P.N. kreeg aante kening, dat zy tegen was. Installatie van Praeventieraad. De Staatssecretaris voor de volks gezondheid, dr. P. Muntendam, heeft gistermiddag het bestuur van het Praeventiefonds geïnstalleerd. Hij zeide daarbij, dat de 1ste September 1950 dient te worden gezien als een belangrijke datum op het gebied der volksgezondheid. Op die datum is de wet op het Praeventiefonds in wer king getreden, waarbij jaarlijks vier millioen gulden uit het door de Zie kenfondsraad beheerde verevenings fonds ter beschikking zal worden ge steld voor het treffen van maatrege len ter voorkoming van ziekte en ter bevordering van de gezondheid. De rede van dr. Muntendam werd beantwoord door de voorzitter van het bestuur van het Praeventiefonds, dr. C. Banning. Indonesië en de V.N. In officiële kringen te Djakarta werd meegedeeld, dat thans voor In donesië het juiste tijdstip aangebro ken is voor het aanvragen van 't lid maatschap der Ver. Naties. Aneta verneemt, dat er een zeer grote mogelijkheid bestaat, dat het zojuist te Djakarta aangekomen plv. hoofd van de Indonesische waarne mers delegatie bij de V.N., de heer SoedjatmoKO, binnenkort naar Lake Success gaat met een positieve op dracht. Suikergoed voor Sinterklaas een prooi der vlammen. Doordat kinderen met lucifers speelden, brandde gistermiddag een opslagplaats by het huis van een we duwe te Veenendaal af. Daarbij ging honderdduizend kilogram rogge ver loren. Een nabij gelegen schuur ging eveneens verloren. Niets van het ver loren gegane was verzekerd. Gisteravond ging een suikerbak- kerij te Zaandam in vlammen op. Daar alleen de voorgevel van steen was opgetrokken en de zij- en achter gevel uit hout bestonden, bi'andde de fabriek weldra als een fakkel. Een gi'ote voorraad goederen, die voor St. Nicolaas waren ingeslagen^ ging verloren, evenals een compressor ter waarde van 1200.De mogelijk heid van broeiing als oorzaak is niet uitgesloten. Babymarkt in Amerika? In Memphis (Tennessee) zou een handel in babies worden gedreven, die zich tot in New York en Hollywood uitstrekt. Reeds meer dan 1000 babies zouden verhandeld zijn. De pleegouders zouden 750 dollar per stuk hebben betaald. En kele babies zouden geadop teerd zyn door bekende film spelers uit Hollywood. Meer dan 90 pet. der babies zou naar Californië en New York zyn /geexporteerd", aldus een verklaiing van J. O. Memahan. die commissaris van de volks gezondheid in Tennessee is. Grote Drie confereren met Hoge Commissarissen in Duitsland. De ministers van Buitenlandse Za ken van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben hun besprekingen gisteren in het Waldorf Astoria hotel in New York voortgezet en naar ver luidt zouden er goede vorderingen zijn gemaakt. De conferentie werd bijgewoond door de drie Hoge Com missarissen in Duitsland. De minis ters hebben verschillende vraagstuk ken verwezen naar de sub-commissies voor een nadere uitwerking. BONN HEEFT VERTROUWEN IN AFLOOP. In Bonn meent men reden te heb- Li0m ^Loop der conferentie met vertrouwen tegemoet te zien, aldus a P^litieke correspondent van het A.N.P Vooral nu bij voorbaat reeds door Amerikaanse en Britse regerin gen plannen zijn bekend gemaakt om haar troepensterkte in Duitsland uit te breiden. GENERAAL WALKER KONDIGT VN-OFFENSIEF AAN Generaal Walton H. Walker, de bevelhebber van de verbonden legers in Korea, heeft zyn troepen aan het front medegedeeld, dat zij zeer binnenkort tot het offensief zullen overgaan. Walker achtte de tyd nu gunstig omdat de tegenstander bclangryk verzwakt is. De generaal heeft een tocht langs de meeste sectoren van het front gemaakt om de soldaten er van op de hoogte te stelleu, wat zij voor de boeg hebben. krachten in het Verre Oosten, heeft in een rapport aan generaal Hoyt Vandenberg, stafchef der luchtmacht meegedeeld, dat Amerikaanse vlieg tuigen, die acht pantserdoorborende raketten tegelyk kunnen afschieten, van 1 tot 12 September 71 Noordko- reaanse tanks hebben vernietigd en 73 beschadigd. Volgens een woordvoerder der luchtmacht bewijst dit, dat de nieu we vuurtactiek der luchtmacht doel matiger blijkt te zyn dan enige ande re tot nog toe toegepaste methode. Het zwaartepunt-van de stryd lag gisteren by Pohang. De strydkrach- ten der V.N.. die oprukten aan de Oostkust, hebben een punt vijf kilo meter ten Zuiden van deze stad be reikt Er heerste verder rust langs het gehele front, behalve in de sec tor van de eerste cavaleriedivisie ten Noordoosten van Taegoe. De Noordkoreanen verdreven daar de Amerikaanse troepen uit drie af zonderlijke heuvelstellingen tussen Taegoe en Waegwan. Een der stel lingen werd by een tegenaanval her overd. De Amerikaanse luchtmacht maak te Dinsdag 500 vluchten, waarvan bijna de helft ter ondersteuning van de grondstrijdkrachten. Generaal George Stratemeyer, be velhebber der Amerikaanse stryd- Hij wees filmaanbod af. Volgens het Amerikaanse weekblad „Variety" heeft de 94-jarige G. B. Shaw een Amerikaans aanbod om voor de sprekende film een afscheid- boodschap van 10 of 15 minuten tot de mensheid te richten, die op de dag van zyn dood vrijgegeven zou worden, van de hand gewezen. Twee ondernemende New Yorkers, Michael Mindler en Carmen Capalbo, boden hem hier 1 millioen dollar voor. Zij wilden een boodschap, ge baseerd op zyn „langdurige en scherpzinnige waarnemingen en reac ties". Mindler deed hem per brief het voorstel, maar ontving een door G. B. Shaw getekende briefkaart als antwoord met de volgende inhoud: „Op het ogenblik geheel onmogelijk. De Bernard Shaw die U bedoelt is dood en kan niet door een oud spook opgewekt worden als iedere andere oude sufferd met een baard, die wat in een microfoon piept en kwekt." Mindler herhaalde zijn aanbod. Shaw antwoordde wederom, schreef op de brief van Mindler „neen" en bij diens opmerking, dat. hy niet ge loofde, dat Shaw dood was: „dat moet jij weten". Shaw voegde er nog aan toe, dat Mindler beter een brief kaart kon gebruiken, als hij weer een voorstel had. want dat dat goedko per was. De kop van de brief met de naam van het hotel van Mindler schrapte hij door en de brief sloot hij in een oude enveloppe, die hij dicht- plakte. Mindler schreeft opnieuw, doch kreeg geen antwoord meer. Stoffelijke overschotten op Texel aangespoeld. VAN VERDRONKEN PADVINDERS? Op het Noordzeestrand op Texel zyn gistermiddag kort na' elkaar de lijken van twee jongemannen aange spoeld, die kennelijk al geruime tijd in het water hadden gelegen. Eén van de lichamen droeg nog delen van een padvinderscostuum. Zoals wy destijds meldden is op 20 Augustus in het Kanaal een boot met tien Engelse zeeverkenners ver gaan. Zij waren bij het oversteken van Frankrijk naar Engeland in een storm geraakt. Het vermoeden be staat, dat althans één van de gevon den stoffelijke overschotten tot de bemanning der verongelukte boot heeft behoord. Aflossing van de wacht. Vrijdagmiddag vertrekken vanuit Amsterdam enkele detachementen van de Kon. Marine en van de mari niers naar Nieuw Guinea om de al daar gelegerde eenheden van de Kon. Landmacht af te lossen. Om het af te Ieren. De Belgische regering heeft beslo ten het hamsteren van lucifers de kop in te drukken. In het buitenland zyn millioenen dozen lucifers besteld, die deze maand op de markt worden gebracht. De eiectrificatie op het baanvak Amsterdam-Twenthe is thans bijna vol tooid. In de omgeving van Enschede zijn de electricïens met de laatste werk zaamheden bezig. Op 5/2 meter boven de rails wordt de rydraad gespannen. Nog korte tyd, en dan zullen hier de electrische treinen over de rails denderen. Bij gebruik van geweld onmiddellijk ingrijpen van Veilig heidsraad. In Amerikaanse kringen wacht men thans af, aldus meldt de diplo matieke correspondent van 't A.N.P., wat de NederlandsIndonesische conferentie inzake Nieuw Guinea zal opleveren. Men verheelt zich niet, dat de situ atie moeilijk is, aangezien beide standpunten zyn ingenomen, die wei nig ruimte laten voor onderhandelin gen. Hoewel de Amerikaanse rege ring niet van zins ts druk te oefenen op. een mogelijke oplossing, staat het toch wel vast, dat de oplossing langs vreedzame weg moet worden gevon den. Men is van mening, dat het niet noodzakelijk zal zijn, de Veiligheids raad in de kwestie te mengen, zolang niet elke mogelijkheid tot een oplos sing langs de weg van onderhande len is uitgeput en zolang de UNCI nog niet heeft gerapporteerd, dat alle pogingen van die aard mislukt zyn. Maar, voegt men er hier nadruk kelijk aan toe, indien een der partijen haar toevlucht zou nemen tot geweld, zou de Amerikaanse regering daar zeker niet in berusten en sou zij het als taak van de Veiligheidsraad be schouwen om dan onmiddellijk in te grijpen. Men is van mening, dat zowel de Nederlandse en de Indonesische rege ring er goed aan zullen doen, zich niet door het naderen van de eind datum, die op de R.T.C. is bepaald, te laten verleiden tot overhaaste be- blissingen. Men is niet oflder de indruk van de verschillende enthnologische en historische argumenten, die tot dus verre door beide partijen naar* voren zijn gebracht. Uit particuliere gesprekken in ge zaghebbende kringen kreeg de cor respondent de indruk, dat de houding van de Verenigde Staten, wanneer de tijd tot bepaling daarvan zal zijn ge komen, veeleer zal worden bepaald door de Indonesische en de Neder landse aanspraken tegen elkaar af te wegen. Britse minister naar ons land. OM LOON- EN, PRIJZENVRAAG- STUKKEN TE BESTUDEREN De Britse minister van arbeidsza ken, Geox-ge'Isaacs, zal met drie van zyn vooraanstaande functionarissen van 22 tot 26 September een bezoek aan Nederland brengen om een stu die te maken van de Nederlandse loon- en px-ijzenvraagstukken. Naar men aanneemt is dit de eerste „stu- diereis" van een Britse minister en zy heeft een bijzondere betekenis daar de Britse loonpolitiek herzien wordt nu een meerderheid van het Britse Vakverbond het regéringsver- zoek tot handhaven van de loonstop heeft verwoi-pen. Twee bommenwerpers verongelukt. Woensdag zyn in Brazilië twee Mitchel-bommenwerpers b-25 veron gelukt. Het ene toestel vloog bij de landing te Fortaleza tegen een heu vel op en verbrandde. De vijfkoppige bemanning en .drie inzittenden kwa men om het leven. Het andere toe stel sprong by de landing te Nicthe- roy, tegenover Rio de Janeiro aan de baai gelegen, in de lucht uit elkaar. Hiei-by werden zeven personen ge dood. >r In 1951 OostVIaamse tentoonstelling in Middelburg? Steeds meer tekening komt er in de voorbereiding van de Zeeuwse Culturele tentoonstelling „Zie Zeeland", welke van 122 October In het feestpaleis te Gent zal worden gehouden. Het staat wel vast, dat alleen het beste van het beste waardig zal worden gekeurd om naar de hoofdstad van Oost-Vlaanderen te worden gezonden. Men kan deze hoge maatstaf aan leggen, omdat er een keuze kan worden gemaakt uit het bezit van 20 musea, 15 particuliere verzamelingen en een groot aantal gemeentelijke verzamelingen. En men legt haar aan, omdat men er zeer veel prys op stelt in Gent een goed beeld van Zeeland te geven. Dit is te meer noodzakeiyk, omdat de mogeiykheid groot schynt, dat niet eerst in 1953, maar reeds in de Augustusmaand van 1951 een Oost VIaamse culturele tentoonstelling in Middelburg zal worden gehouden. Vermelding verdient, dat de kunst werken, die in Gent geëxposeerd zul len worden een gezamenlijke waarde vertegenwoordigen van ruim een mil lioen gulden. Zoals bekend zal de tentoonstelling gratis toegankelijk zyn. Verwacht wordt daarom, dat er ook uit Zee land grote belangstelling voor zal be staan. De Prov. V.V.V. zal met de autobusondernemers besprekingen openen omtrent het organiseren van tochten naar Gent. Zo goed als ze ker zullen de V.V.V.'s in Middelburg en Vlissingen zich met de verkoop der plaatsbewijzen belasten. In dit verband is van betekenis, dat er gezorgd zal worden voor goede rondleidingen als verenigingen of or ganisaties uit Zeeland de tentoon stelling bezoeken. Voor de Vlaamse Middelbare Scholen worden bezoeken aan „Zie Zeeland" georganiseerd, waarby o.m. de heren H. Pieters, A. A. Leenhouts, L. Heymans en rar. P. C. De Jonge rond zullen leiden. Muziek en sport Gedurende de tentoonstelling zul len in Gent de navolgende Zeeuwse muziekgezelschappen optreden: Kon. Harmonie „Ons Genoegen", Vlis singen, Kon. Fanfare „Harmonie, Biervliet, „Geduld Overwint", IJzen- dyke en „Oefening Kweekt Kunst", Schoondyke. Voor deelneming aan de ringry- dery zyn uitgenodigd de ringryders: P. Peper, AagtekerkeL. Dourleyn, Domburg; J. Maas, Domburg; B. Arendse, Gapinge; P. Brasser, Kle- verskerke; P. Jobse, Koudekerke; D. Kluijfhout, Koudekerke; J. S. Rey- nierse Czn, Koudekerke; M. Koole Jzn, St. Laurens; J. Riemens, Melis- kerke; Jac. van Wallenburg, Mid delburg; Jacs. de Klerk, Nieuw- en St. Joosland; S. Brouwer, Oostkapel- le; B. Meijers, Serooslcex'ke (W.); J. Koole Jzn, Vlissingen en D. Stroo, Zoutelande. Het programma Omtrent het programma kan nog worden gemeld, dat op de openings dag des middags om 3 uur in de Aula der Gentse Universiteit gedep. mr. dr. A, J. J. M. Mes de openingsi-ede zal houden over de Vlaams-Zeeuwse cul turele betrekkingen. Om 5 uur wordt daarna de expositie officieel opengesteld. Des avonds geeft het Symphonie-orkest Brussel een con cert in de Kon. Opera, waarna om 10 uur des avonds de stad Gent in de foyers zal recipieren. Op 9 October concerteert het Rot terdams Philh. Orkest onder leiding Churchill tegsn export van strate gisch materiaal naar Rusland. De Engelse minister van Defensie, Shimvell, heeft in het voortgezet La gerhuisdebat verklaard, dat de extra divisie voor Duitsland binnen een jaar gereed zal zyn. Voorts deelde hy mede, dat van de 1.260 millioen pond sterling, die voor de tyd van drie jaar voor de defensie zyn uitge trokken, alleen al een bedrag van 850 millioen aan wapens zal uitgege ven worden. MacMillan beschuldigde de rege ring van het voeren van een onstand vastige politiek ten aanzien van Duitsland Hij achtte het enigszins paradoxaal, dat bezettingslegers om gevormd werden tot bescherm ings- legers zonder enige bijdrage van de ex-vyarid. Er bestond geen veiligheid voor het gebied tussen Elbe en Oceaan en ook niet voor Engeland. Het woord veiligheid was een lege spotternij, aldus MacMillan. MOTIE VAN CHURCHILL Churchill heeft met andere leiders der oppositie een motie ingediend, die als volgt luidt: „Dit Huis dxingt er by de i'egering op aan de export te staken van zwa re machinegereedschappen en stxate- gische grondstoffen, die zouden bij dragen tot het oorlogspotentieel van mogelijke agressors of die wy of on ze geallieerden nodig hebben voor on ze eigen defensie". De motie zal Maandag besproken worden en waarschijnlijk zal er over gestemd worden doch technisch vormt zij geen motie van wantrou wen. REGERING TEGEN BLOKKADE Byna op het zelfde ogenblik, dat Churchill in het Lagerhuis zijn mo tie indiende verklaarde lord Jowitt, voorzitter van het Hogerhuis, dat de regering niet bereid was een blokka de van de Sow jet-Unie of zelfs het onthouden van bepaalde goederen aan de Sow jet-Unie te overwegen. Voor machinerieën ontving Engeland uit de Sowjet-Unle hout en graan, goede ren, welke het dringend nodig had. van Ed. Flipse, met als solist Mar. Flipse. Uitgevoerd zullen worden werken van Koeberg, Meulemans, Schumann (pianoconcert) en Cesar Franck. Op 11 en 12 October spreekt in de Aula van de Universiteit de heer H. Pieters, bibliothecaris der Prov. Bibliotheek over Hoofdmomenten der Zeeuwse Historie, welke lezing wordt opgeluisterd door het dameskoor van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland. Op 12 October wordt een Dag der Burgemeesters georgani seerd, waaraan door vele Vlaamse en Zeeuwse burgemeesters wordt deel genomen. Op 14 October is het de „Verbroederingsdag der Ruiterij", met een groot ruitei-feest. Zestien October is bestempeld als „Dag der Juristen". Daarop spreken mr. A. J. v. d. Weel uit Middelburg over Rechtsvorxixing buiten de Wet en mr. dr. G. Debxa uit Gent over „Compa ratief recht". De sluitingsdag is 23 October. Hieraan zullen medewerken mevr. E. J. v. d. Broeeke-de Man (decla matie) en het Westkappels Dames koor. Woensdag 26 September zal te Gent met de inrichting der tentoon stelling worden begonnen. LATER MEER BEWOLKING Aanvankelijk in het algemeen wei nig bewolking. In de loop van de dag toenemende bewolking met in de na middag op vele plaatsen enkele re genbuien. Matige en later in het Westen en Noorden van het land krachtige wind uit Zuidelijke richtin gen. Iets lagere middagtemperatu- ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1