VEERTIG JAAR „BROEDERBAND" TE VUSSINGEN SNELLE GROEI VAN AXEL Het toeristenbezoek neemt toe Z.V.U. INTRODUCEERT GROTE TALENTEN IN ZEELAND GEEN DEENSE MOSSELEN NAAR NEDERLAND? i SLANKER... BonKora PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950 De geschiedenis van Zeelands grootste coöperatie. Receptie en feestelijkheden. Deze week is het veertig jaar leden, dat de coöperatie „De Broe derband" te Vlissingen werd opge richt en vanzelfsprekend zal dit ju bileum enigszins feestelijk worden gevierd. Veertig jaar lang heeft „De Broederband" haar klanten bediend en in deze periode heeft zij steeds ge tracht om het belang van haar leden te dienen. Op 14 September 1910 werd „De Broederband" bij notariële akte opgericht. Er waren toen 332 leden en reeds in het eerste vereni gingsjaar werd een ledenwinst van 149 genoteerd. Het begin was be scheiden. Begonnen werd met een bakkery in de Paul Krugerstraat en een kruidenierswinkel op de Nieu- wendtjk. Alles verkeerde nog in het eerste stadium en het valt te begrij pen. dat er door dc bestuursleden, die toen in functie waren, hard gewerkt moest Worden om de zaken bij te houden. Hoewel de administratie des tijds nog niet zo'n omvang had als thans, viel er toch veel administra tief werk te verzetten. Men deed dat alles zelf. De bestuursleden namen het werk mee naar huis en zorgden er voor, dat alles goed marcheerde. Menig nachtelijk uurtje moest er aan worden opgeofferd om de coöperatie, zoals die toen bestond, goed te 'aten x-eilen en zeilen. Toen de eerste wereldoorlog kwam moest men overgaan tot het aan stellen van een bedrijfsleider-admini strateur, vooral ook omdat de omzet ten mede door de aankomst van Belgische vluchtelingen steeds gro ter werden. UITBREIDING. In 1920 werd een winkel gekocht in de Scheldestraat en als kruide nierswinkel ingericht, terwyl ook op bescheiden scnaal begonnen werd met de Verkoop van manufacturen, aardappelen en groente, omdat de prezen hiervan schrikbarend hoog waren. Deze afdeling werd echter 't jaar daarop weer geliquideerd. In 1926 begon men met de verkoop van brandstoffen. Toen aan de rand van de stad de eerste nieuwe wijken verrezen, werd aan de Schuitvaartgracht de vierde kruidenierswinkel geopend. Onder tussen was een nieuwe bakkerij dringend noodzakelijk geworden, want de ovens van de bestaande wa ren danig versleten. Na ryp beraad besloot de coöperatie derhalve een totaal nieuwe bakkerij te bouwen, waarbij tevens het centraal magazijn, kantoor en bergplaats voor wagens konden worden ondergebracht. Van de gemeente werd de benodigde grond aangekocht en zo verrees op de Singel een prachtige moderne bakkery. die toen als de modernste van Zeeland gold. MOEILIJKE TIJDEN. Töcri kwam dc tweede wereldoor log. Iii de 'woelige Meidagen 'van 1940 beraadslaagden op een grasveld te Koudckerke een aantal mannen uit Vlissingen, hoe zij de bevolking van Vlissingen aan brood konden helpen. Die mannen vormden het be- stuur van „De Broederband", dat in alleryl een noodwinkel te Koudeker- j ke had ingericht. Tijdens deze be spreking arriveerde burgemeester Van Woelderen, die de toestand eens kwam opnemen. Dank zy zijn mede werking slaagde men er toen in brood te bakken, waardoor men in de ergste behoefte van de bevolking kon voorzien. Zo begon er een moei lijke tijd voor „De Broederband", de periode van de oorlog met evacuatie Brandschade aan landbouw werktuigen. Maandagmiddag ontdekten de he ren Heyboer en Vermaas te Stavenis- se enige rookontwikkeling uit een hoop kaf. De hoop stond weldra in lichte laaie en de in de nabijheid staande dorsmachine van de heer H. kon nog maar net in veiligheid wor den gebracht. De machine, die niet verzekerd is, liep lichte schade op. Twee bandenwagens en een gewone boerenwagen, eigendom van de he ren M. en H. S., werden een prooi der vlammen. Verder ging een voor raad graan en stro verloren. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon het vuur niet bedwingen, daar het stro te droog was. De ver zekering zal de schade, die bijna vierduizend gulden bedraagt, niet ge heel kunnen dekken, daar de heren S. te laag verzekerd zijn. HEIDEMAATSCHAPPIJ EN „VRIJE VAN SLUIS" Naar wy vernemen hebben de be moeienissen van de Nederlandse Hei demaatschappij inzake het verbete ren van de ontwatex*ing in het water schap „Het Vrije van Sluis" tot nu toe alleen bestaan in het opmaken van een plan daarvoor en is omtrent de uitvoering door het waterschap nog geen beslissing genomen. VLISS1NGSE SPORTMENSEN NAAR ENGELAND. In het kader van de sportuitwisse- ling tussen Vlissingen en Scarbo rough zullen in 1951 niet alleen athle- ten naar Scarborough gaan om de Vlissingse kleuren daar te verdedi gen, maar ook van alle taken van sport, die daar de vorige maal be oefend zijn, zullen vertegenwoordigers worden uitgezonden. Zelfs een groep wielrijders zal aan de wedstrijden deelnemen. In het totaal zullen op 18 Augustus 1951 125 sportbeoefenaars de Noordzee oversteken. De reis zal weer met de Hull-boot worden ge maakt. AANBESTEDING. Voor de aanbesteding van het nieuwe uitbreidingsplan in Serooskerke werd als volgt Ingeschreven: J. Moerland, St. An- naland, f 28.400.— M. Jongepier, Seroos kerke. f 27.280.—; Fa. Duynhouwer. Goes, f 24.932.Aannemersbedrijf Zeeland. Middelburg. 24,899.—; Gebr. Geldol. Serooskerke. f 23.943.M. Knuist, Goes. 27.690.—; M. Wandel. Souburg, f 27.533.—; J. van 't Verlaat. Middelburg, f 25.940.—; Fa. Lagtsse Jfc v. d. Kllppe, Vlissingen, f 29.600.—; J. Haringman. Goes f 23.600.—. De gunning wordt aangehouden. en distributie. In die jaren stond het personeel dikwijls bloot aan grote gevaren, doch niettemin deed het steeds zijn plicht. Eén van dé leden van het personeel, de heer Klop- meijcr, werd tijdens de uitoefening van zijn werk, door bommen getrof fen en gedood. De winkels in de Kerkstraat cn de Scheldestraat werden verwoest, terwijl de bakkerij en dc andere panden ernstige scha de opliepen. Niettemin werd er na de bevryding met grote energie aange pakt, zodat „De Broederband" thans weer geheel op vooroorlogs peil werkt. En zoals het in het verleden ge beurde is het ook thans: cr worden Weer plannen gemaakt voor uitbrei ding. Gedacht wordt aan een krui deniers- en een manufacturenwinkel op de hoek Bonedykeslcaal—Rooae- veltiaan. Er zjjn 1820 leden inge schreven en men beschikt over een staf .van 41 mannelijke en 18 vrou welijke personeelsleden. Van de hui dige bestuursleden heeft, de heer A. kole reeds 25 jaar zitting als zodanig, terwyl een. der oprichters, de heer L. P. van Oorschot, die vroeger reeds als bestuurslid optrad, eveneens zit ting-in het bestuur heeft. DE FEESTELIJKHEDEN Het ligt in de bedoeling om ter gelegenheid van'het jubileum aan do leden oen couvert met inscriptie aan te bieden. Het rijdend materiaal zal geourendc de feostweck versierd zyn en voorts zal Zaterdag 23 September aait de kinderen een matinée worde». u j »r aangeboden, waarin de pas uit Irt» ve,e landen en is haar naam voor toneelkenners een bcgrjp geworden. Het ïs daarom wel bijzonder verheugend, dat zy nu ook in Zeeland zal optreden. Op 8 November a.s. zal z|j onder auspiciën van de Z.V.U. In Middelburg een avond verzorgen. donesië teruggekeerde kleinkunste naar, Adr. van Ooi-schot, zal optre- (Jem Dinsdag 26 September wdrdt met "bestuiu-, personeel en commis sarissen een autotocht gemaakt naai de Hakabedrijvcn te Rotterdam. De officiële receptie is vastgesteld op Zaterdag a.s. in het Strandhotel om 3 uur. Bakker|j cn Kantoren van de „Broederband" te Vlissingen. Nu dc raad van Axel dezer dagen dc bouw van wederom zestig wo ningen heeft goedgekeurd, zal deze snel groeiende en voortvarende ge meente het volgende jaar opnieuw een aanzienlijke uitbreiding kunnen ondergaan. Een uitbreiding overigens, waardoor het bestaande woningtekort nog allerminst zal zyn opgelost. ter zal omvatten en waarmede vorig jaar een begin werd gemaakt, is men goed gevorderd. Dc duizenden bomen en struiken die werden ge plant. doen het best. dank zy de gunstige weersomstandigheden. De verwachting is dan ook alleszins gerechtvaardigd, dat binnen niet al te lange tijd dit recreatieoord voor het publiek kan worden opengesteld. Des te meer valt het daarom te betreuren, dat het met de werkzaam heden aan hetnieuwe afwaterings kanaal, dat in verband met het re- creatiepord moet worden aangelegd en de scheiding tussen woon- en re creatiegebied zal vormen, niet zo bij zonder vlot gaat. Hierdoor wordt niet alleen de af werking van het recreatieoord, doch De zestig nieuwe woningen zullen van het z.g. goedkope type zijn en worden gebouwd met Rijkssubsidie, dat wil zeggen het rijk draagt, ten einde deze zo laag mogeiyk te kun nen houden, f 120 per jaar en per woning in de huurkosten bij. De woningen zullen verrijzen in Plan Oost, de nieuwe wijk, die met haar plantsoenaanleg zo'n fleurige aanblik biedt. Zy sluiten aan op 120: montagewoningen, die enige tijd ge leden door de bewoners werden be trokken. NIEUWE PLANNEN. Sinds enkele maanden is de Land- bouwvoorlichtingsdionst in Axel ge vestigd, een dienst, die daar reeds zeer veel goed werk heeft verricht. Meer en meer doet zich echter thans voor deze dienst, die voorlo pig in het gemeentehuls werd on dergebracht, de behoefte aan een flink en modern ingericht kantoor gebouw gevoelen. Naar wij verna men, zijn voor de bouw hiervan in middels reeds plannen ontworpen en indien alles vlot verloopt, zal waar schijnlijk in de loop van 1951 daarin worden voorzien. Ook de sport stelt in de zich steeds meer uitbreidende gemeente haar eisen. Het thans bestaande sportterrein kan voor een intensie ve beoefening der verschillende tak ken van „buitensport" ir het geheel niet voldoende worden genoemd. Plannen zyn dan ook in voorberei ding om de mogelijkheden tot sport beoefening uit te breiden, dóór -de aanleg van een sportpark met voet balvelden. sintelbaari, tennisbanen enz. HET TOERISTENBEZOEK. Het toeristenbezoek aan Axel heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen. Vooral deze zomer hebben vele vreemdelingen, onder wie een groot aantal Belgen, een bezoek aan de gemeente met haar uitst'e-. kende viswaters en ontspanningsge legenheid by „de Kreek'', gebracht. Men heeft de indruk, dat de hotel accommodatie te Axel wel uitgebreid zou kunnen worden met een flink modern hotel. Temeer ook, daar Axel met zijn belangrijke exporthan- del op vele landen, zijn zeer voornai mc industrie, l'Azóte! ~en voortdurend groeiende weekmarkt zich meer. en meer ontwikkelt tot een centrum van handel en indu strie, hetgeen inhoudt, dat men de zakenlieden, die de stad moeten be zoeken, toch een naar de eisen des tijds ingerichte logeer-gelegenheid moet kunnen bieden. HET RECREATIEOORD. By de aanleg van het recreatie oord, dat 12 H.A. bos en 5 H.A. wa- ook de openstelling daarvan voor het publiek, vertraagd. Ruth Draper, zeldzaam begaafde voordrachtkunstenares, treedt op in Middelburg. Geen enkele toneelschool heeft de Amerikaanse voordrachtkunstenares Ruth Draper tol haar leerlinge kunnen rekenen noch heeft zij ooit onder leiding van een leraar gewerkt. Maar toen deze vrouw, die een zeldzame be gaafdheid in het leven heeft meegekregen, in 1920 in Londen voor het eerst op de planken stond, verwekte zy weinig minder dan een sensatie. Sinsdicn heeft haar talent haar een weg gebaand naar de grootste schouwburgen in Toneel- en muziekevenementen. De kunst van Ruth Draper is wel uitermate apart. Zij treedt op in veelal door haarzelf geschreven schetsjes, maar beeldt daarin niet. zoals Charlotte Kohier en andere voordrachtkunstenaressen dat ple gen te doen, alle rollen uit. Z|j ver tolk slechts één rol, waarin zy zich confronteert met denkbeeldige per sonen. Door mimiek en dictie weet zij voor dc toeschouwers in de zaal de illusie te scheppen, dat het toneel bevolkt is met zo uit liet leven gegrepen tvpen. Want Ruth Draper mag dan al geen toneelschool heb ben afgelopen, zrj hoeft een inten sieve studie van de mensen gemaakt en kan louter en alleen door gebaren uiteenlopende karakters, verschillen de nationaliteiten, jongen en ouden, armen en i-yiten voor het publiek doen leven. Haar schetsjes worden geken merkt door een diepe menselijkheid en vaak een verkwikkende humor. Zelfs zonder de Engelse taal mach tig te zyn kan men er tenvolle van genieten. FRANSE REGISSEUR Inmiddels zijn thans ook vrijwel alle titels van dc toneelstukken, die- de Zeeuwse Volksuniversiteit het ko mende seizoen introduceert, bekend. Guus Oster komt met de Nederland se Comedie in „Bakersprookje" Mid delburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Zierikzee en Oostburg). Het Amster dams Toneel komt met „Ze kregen wat ze wilden" in Middelburg, Goes en Zierikzee, de Haagse Comedie brengt „De knecht van twee mees ters", een commedia deirarte-stuk van het zuiverste water, in Middel burg, Vlissingen en Terneuzen, het Rotterdams Toneel vertoont waar- schynlyk het Franse stuk „Les cn- fants d'Eouard" in Middelburg. Vlis singen en Goes. Dit wordt uiteraard niet in do Franse taal gebracht; het moet nog worden vertaald en moet nog zijn première beleven. Als bizon- dèrheid zy vermeld, dat de Franse regisseur Jean Wall de enscenering verzorgt, zodat wel op een toneel- evenement in echt Franse geest kan worden gerekend. Het toneelstuk, dat Comedia in Middelburg. Goes en Axel zal opvoeren, is nog niet bekend. Ten slotte presenteert het Rotterdams Toneel in laatstgenoemde plaats een QÜd, maar nog steeds niet verouderd Nederlands toneelspel: „Het wedcr- zyds huwelyksbedrog" van Pietcr Langendijk. Eind September start het Ned. Jeugdtoneel van Rob. Geraerds met opvoeringen van „Pinocchio,, voor de lagere scliool-jeugd van Middelburg. Vlissingen, Goes, Zierikzee en Oost burg. Omstreeks Kerstmis brengt Geraerds, evenals vorig jaar, solo- toneel voor dc oudere scholieren; dc keuze is ditmaal gevallen op de Ca mera Obscura. NEDERLANDSE MUSICI. Dan zyn er ook zoals elk Z.V.U. seizoen bclangryke concerten. In de allereerste plaats willen wy het optreden vermelden van enkele Ne derlandse kunstenaars. Zo zal er een pianorecital worden gegeven door de bekende Nederlandse pianist-compo nist Hans Henkemans. Zowel in bin nen- als buitenland heeft Henkemans grote bekendheid verkregen door zyn composities. Bovendien is hij een groot pianistisch talent, zoals onder meer bleek uit zijn vorig jaar voor de radio gegeven sublieme Mozart-uit- .•Qffingen. Van 'an origine is deze musicus arts Hij heeft enige tyd praktyk uitge oefend. Zyn verschyning in Zeeland als musicus zal met belangstel ling tegemoet worden gezien. Voorts komt ook de blinde pianist Johan Verster voor de Z.V.U. spelen. Op Concurrentie op Franse markt Dezer dagen meldden wy, dat de Zeeuwse mosselexporteurs mogelijk Deense mosselen zouden gaan betrekken om hiermee hun Franse relaties te kunnen bedienen, nu practïsch geen Zeeuwse mosselen meer aanwezig zyn als gevolg van het optreden van de mosselparasiët. Naar wij uit exporteurskringen te Yerseke vernemen zal hiervan waar- schynlyk niets kunnen komen. Tot op heden blyken de Denen althans niet genegen te zijn hun -mosselen aan Nederland te leveren wanneer de ze voor transitohandel worden be- 8temd;.Zy zien hierin het beconcur reren van hun belangen in Frank rijk. De Denen hebben nameiyk aan twee Franse importeurs het monopo lie gegeven. Ook aan Belgische mos selimporteurs is het niet toegestaan de Deense mosselen door te zenden naar Frankryk. Van Deens standpunt bezien is de ze gedachtengang misschien te bil lijken doch voor de Nederlandse zowel als de Belgische exporteurs is deze handelwyze funest. Wat nu? Een der exporteurs gaf ons hierover zyn mening. In de Waddenzee liggen nog naar schatting 70100.000 ton mosselen Om het Deens-Frans monopolie te breken, althans te verkleinen, zou het z.i. wenselijk zyn, dat de Waddenzee- mosselen uitsluitend bestemd werden voor uitvoer naar Frankrijk. De Zeeuwse exporteurs zöuden dan ook weer in Frankryk op de markt kun nen komen, terwyi de Belgische ex porteurs eveneens een deel zouden kunnen krygen, om hun zaken met de Fransen gaande te kunnen houden. Intussen ziet het er voor de Zeeuw se mosselexporteurs weinig rooskleu rig uit. evenals dat voor de kwekers het geval is. Walcheren kon men reeds met hem kennismaken, toen hy enkele weken geleden een concert in de Schotse Huizen te Veere gaf. Hoewel de locale omstandigheden het toen niet moge lijk maakten hem op de juiste waarde te schatten, kwam toch wel vast te staan, dat Verster een pianist is van grote kwaliteiten. RESIDENTIE-ORKEST NAAR MIDDELBURG. Dc Zeeuwse muziekliefhebbers zul len ongetwijfeld met grote vreugde het bericht ontvangen hebben, dat het Rcsidcntie-orlcest weer vaar Mid delburg komt. namelijk op St> April. Opnieuw zal men dus kunnen genie ten van dc symphonischc muziek, dia onder Van Oltcrloo's bekwame lei ding wordt uitgevoerd. Daarby zal men het betreuren, dat de toegangsprijzen voor dit concert aan de hoge kant zijn, maar het i.s nu eenmaal zo, dat in Zeeland het optreden van een orkest van derge- ïyk formaat, byzonder hoge kosten met zich medebrengt. Wellicht is het mogelyk in de toekomst ook eens een ander ensemble uit te nodigen, zoals het Rotterdams Philharmonisch Or kest of het nog jonge Brabants Or kest. Voorts is er nog het optreden van Elise Cserfalvi (viool), Janine Re ding en Henry Piette (piano), Bodi Rapp (sopraan) en Gerard Souzay (bariton). Voegt men by deze culturele hoog tepunten dan nog de vele en gevari eerde lezingen door békende deskun digen, dan mag ongetwijfeld worden geconstateerd, dat de Z.V.U. ook dit jaar weer goed voor de dag komt. Was maar1 dan fiep hij u niet voorbij Het Is vreselijk, dat die afschuwelijke dikt» het u onmogelijk maakt volop van net leven ie genieten. Wanhoop niet - ccn kuur met de vloeibare BonKora maakt u in enkele weken ponden lichter. DUBBELE WERKING De dubbele werking van BonKora - ten eerste het verhinderen van nieuwe vetvor- mïng en ten tweede het geleidelijk oplossen van het reeds in dc weefsels opgehoopte vel maakt een speciaal dieet en inspannende lichaamsbeweging overbodig. GEEN HONOERKUUR - GEEN GYM NASTISCHE MARTELINGEN - GEEN GEVAARLIJKE BESTANDDELEN BonKora bestrijdt de Kerkelijke oorzaak van zwaarlijvigheid door een proces van dehvdra- tie dat de schadelijke, giftige afvalstoffen uit het lichaam verjaagt. 'BonKora bevat gten gevaarlijke stoffen, geen nmeolde en geen klier extract en. Het is dus absoluut valig en u zult spoedig bemerken dat u zici prettiger, jeugdiger en opgewekter gevoelt naarmate uw hinderlijke dikte wegsmelt. maakt u alank Flacon 1 f iSO bit apothekers en drogisten. Handelsonderneming PHAC0S, Voorburg Z.H. Bronzen Leeuw voor M. J. v. d. Reest. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer M. J. v. cl. Reest te St. Anna- land de Bronzen Leeuw toegekend, omdat hij zich in de strijd tegen de vyand bijzonder heeft onderscheiden. Op 12 Augustus 1948 was h\j slechts met twee soldaten en een tolk op patrouille en doorzocht daarby de kampong Kaliniati op Midden-Java. Uit een huis werd vuur ontvangen, waar bij de brcnscliutter al direct dodelijk werd gewond. Van de Reest wist met groot gevaar voor eigen le ven en onder aanhoudend vijandelijk vuur de brenschutter cn liet wapen te vervoeren. Hjj verbond daarna de schutter en diende hem een morphi- ne-injectie toe. Inmiddels was toen de rest van het peloton hem te hulp gekomen. Mede door zyn optreden leed de vijand zware verliezen en er werden een aantal wapens buitge maakt. Advertentie Doe een voorraad gezondheid op. Maak van Uw lichaam een voorraadschuur van gezondheid. Voed elke cel met Sanatogen, dat zwakte overwint met pure kracht en U verlost van zenuwkiachten. —SANATOGEN. Het Zenuwsterkende Voedsel Tentoonstelling „Goede Kleding" te Goes. Het geringere contact met dc nieuwe mode. heeft met name in de provincie dikwijls tot fouten geleid. Niet elke mode is immers geschikt voor de da mes ten plattelande. Het platteland heeft een eigen stijl ook in zijn kle ding. De Ned. Bond van Plattelands vrouwen heeft daarom het plan opge vat een kledingtentoonstelling te orga niseren die tot doel heeft verantwoorde kleding voor *t platteland tc propage ren. Dc show zal uitsluitend een in structief karakter dragen, dus is niet bedoeld om de geëxposeerde kleding te verkopen. O.a. zal ook werkkleding worden getoond, terwyl verder schoe nen. hoeden, tassen e.d. bij diverse ja ponnen zullen worden aangegeven. Naast de show .waaraan de Zeeuwse leden zelf als mannequin zullen dienen mede te werken, wil men ook een ten toonstelling met platen enz. arrangeren, welke aangeven hoe het niet moet cn hoe wel. Tevens zal aandacht worden geschonken aan de hand-, huid- en haarverzorging. Immers, niet alleen kleren maken dc vrouw. In de tweede week van April 1951 zal deze landelijke tentoonstelling in het Schuttershof te Goes komen. Verschillende industrieën hebben hun medewerking toegezegd. Daar aan een en ander zeer grote kosten zijn verbonden, wil de Bond van Platte landsvrouwen reeds nu de zaak finan cieel veilig stellen, door de toegangs kaarten voor deze ongetwijfeld leerza me show, in voorverkoop te plaatsen. Korenmolen te Sluis wordt gerestaureerd. De In de oorlog volledig verwoeste windkorenmolen „De Brak" te Sluis zal volledig hersteld worden. Dit be sluit werd reeds enige tyd geleden in dc gemeenteraad van Sluis geno men, maar door verschillende om standigheden kon indertyd nog niet met de uitvoering hiervan worden begonnen. De ergste belemmering was wel het gemis aan geschikt ma teriaal. Men heeft lang naar een juiste moleninventaris moeten zoe ken, daar niet iedere inventaris nu maar direct voor elke molen ge schikt is. Het materiaal is nu aanwe zig en kan met de restauratie wor den begonnen. Volgend jaar hoopt men té Sluis weer een herstelde mo len te bezitten. Bondsdag Geref. meisjes. Op Woensdag 20 September a.s. zal op de stichting Vrederust tc Bergen op Zoom de Provinciale Bondsdag voor de. Zeeuwse Gereformeerde meisjes worden gehouden. Spreker is o.m. ds. H. Pestman die als onderwerp heeft gekozen „Rome èn wij". Het Slotwoord zal worden verzprgd door. ds. A- G. Van der Stoel, welke als óridqrwcrp zal behandelen „Jeugd zonder toekomst?" Eveneens zal deze dag 's avonds in de Gereformeerde kerk te Bergen op Zoom oen propaganda-avond van dc Jeugd Centrale worden gehouden. Spreker is ds. Gilhuis van Eindho ven. Zeeuwse dag te Lochem. Dinsdag 19 September a.s. zullen ruim honderd Zeeuwse leden van de Bond van Plattelandsvrouwen naar Lochem trekken om een Zeeuwse dag bij tc wonen van dc afdeling Gelder land. Gezien het programma, belooft het een interessante dag te worden, welke er zeker toe zal bijdragen om de band tussen beide provincies to verstevigen. Verschillende inleidingen zullen wor den gehouden. Zo zal mevr. H. Breu- kinkEsselenbroek uit Lochem vertel len over Zeeuwse landbouw en fruit teelt. terwijl mevr. P. H. Brcunissc uit Oosterhout zal spreken over het leven op Noord-Beveland. Na ceu Zeeuwse koffietafel en een bezoek aan een Zeeuwse tentoonstelling, waarvoor het Openluchtmuseum en verschillende Zeeuwse bedrijven het materiaal be schikbaar stellen, zal een der Zeeuwse dames vSHcllen over dc klederdracht. Zeeuwse volksdansen worden uitge voerd en mevr. HuismanGriep zal Zuid-Bevelandse schetsen voordragen. Verder zal de film „Terug naar het eiland" worden vertoond, terwijl de heer G. Houtekamer uit Goes de dag zal besluiten met een praatje over Zeeuwse folklore. De Zeeuwse dames zullen de nacht in Lochem doorbrengen, om de volgen de dag nog een excursie door de Ach terhoek en over de Veluwc tc maken. Wenkprogramma Gemeen schap Middelburg Humanistisch Verbond. De Gemeenschap Middelburg van hfct Humanistisch Verbond heeft haar programma voor het seizoen 19501951 bekend gemaakt. Hoev/el vanzelfsprekend in dit programma een plaats is ingeruimd aan bespre king van de doelstellingen van het Humanisme, is ook aan andere on derwerpen grote aandacht besteed. Zo zal drs. J. Scheltens een cursus psychologie geven, waarin dc vol gende onderwerpen worden behan deld; algemene psychologie, karak terologie, kinderpsychologie, psycho logie van de vrouw, leeftyden en be roepen, psychologie van het onbe wuste. van de massa, en voorts de waarde van de psychotechniek. Voorts zal de lieer L. de Bree uit Vlissingen een causerie houden over „Vier eeuwen volksdis". De heer D. Irnmig zal een avond spreken over ..Arbeidsvreugde en verantwoorde lijkheid". Dan is er een cursus over het „Wordend Humanisme", die door dr. P. Hoekstra wordt gegeven. Deze cursus bestaat uit drie delen, n.l. Humanisme m de oudheid, Humanis me in de renaissance en modern Hu manisme. Dr. Vylbrief, algemeen secretaris van het Humanistisch Verbond, zal een lezing houden over het onderwerp „In de balans van de tyd", dr. A. Saalborn uit Bussum over: „Levend Humanisme", cn de heer M. van Praag uit Den Haag over: Tijdelijkheid en eeuwigheid uit het gezichtspunt van een humanist". Tenslotte vermeldt het program ma een lezing van dr. J. P. van Praag, algemeen voorzitter van het Humanistisch Verbond, over het on derwerp: „Waarom eigenlyk?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2