PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland volgt het voorbeeld van Amerika BILT TEHUIS VOOR CHRONISCHE ZIEKEN OP WALCHEREN Bezettingsleger in West-Duitsland wordt versterkt Communistische ambtenaren in België worden ontslagen. GENERAAL MARSHALL MINISTER VAN AMERIKAANSE DEFENSIE GROTE DRIE BESPREKEN EERST DE WESTERSE DEFENSIE V.N.-troepen boeken terreinwinst in Korea. VOORSPELT '193e Jaargang -No. 215 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Veide en F B den Boer Adj W. de Pagtei. Hoofdted.: G. BaUlniyn. Pi. verv.: \V. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; i 3.90 d kw.; Ir p. o 1 4.15 pei kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 Sept. '50 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8 regels): van 1—5 regels t 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 PE.C- Middelburg. Bur VUsslngen Walstr 58--60 tel 2355. 4 lijnen <bg.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: BnniweriJstT^JSierikzee^^ Ook troepen naar andere delen van de wereld. De Engelse premier, Attlee, heeft gisteren in 'l Lagerhuis meegedeeld, dat Engeland nog een divisie naar West-Duitsland zal zenden en de twee divisies, die het daar heeft, zal versterken. De premier gaf voorts het La gerhuis de verzekering, dat Engeland over grote strijdmachten overzee en over troepen beschikt ter sterkte van 6f2 divisie. Behalve de divisie-verster king in Duitsland zullen ook de divis ies in andere delen van de wereld versterkt worden. In 1951 zal het territoriale Britse leger een toevloed van volledig opgeleide manschappen krygen, waardoor Engeland over een equivalent van 12 divisies territoriale troepen zal komen te beschikken. Het Lagerhuis, waarin Attlee met een rede het debat over de defensie opende, was vervroegd van zyn reces bijeengeroepen om het besluit van de regering tot verlenging van de dienstplicht van 1 f2 tot 2 jaar en verhoging van de soldy goed te keuren. Door de verlenging van de dienst plicht tot twee jaar zullen de Britse strijdkrachten in de komende zes maanden met 77.000 man toenemen. Attlee verklaarde, dat de 34 mil liard gulden omvattende herbewape ningsplannen van de regering niet betekenden, dat de regering gelooft, dat een derde wereldoorlog nabij is of onvermijdelijk. Na mobilisatie zou Engeland ongeveer tien divisies staande troepen en 12 territoriale di visies op de been kunnen brengen. Ook voor de vloot ontvouwde Attlee een program voor bouw, modernise ring en verbouwing van anti-duik bootschepen, mijnenvegers en motor torpedoboten Attlee verklaarde nadrukkelijk, dat een eventuele deelneming van Duitsland aan de Europese defensie slechts kan worden overwogen in het kader van een gemeenschappelijke verdediging van het Westen. Hy was van mening, dat de Bondsregering een mobile gendarmerie onder deino- cratiselio controle nodig had, doch geen leger in embryonale vorm. Attlee kon geen resultaten geven over de besprekingen met de V.S. over Amerikaanse hulp voor het En- Pholien veroordeelt hamster woede. De Belgische regering heeft beslo ten die ambtenaren uit de staats diensten te verwijderen, die „door hun lidmaatschap van de communis tische party of door hun sympathie voor deze party de Belgische Staat ondermynen". Premier Pholien, die deze medede ling deed, verklaarde verder, dot bet parlement zich zal dienen uit te spre ken over de uitvoering de regering genomen gelse drie-jarenplan voor de bewape ning, aangezien deze besprekingen nog niet zijn geëindigd. Overschakeling naar productie van het noodzakeiyke zal verhoging van 't aantal luxe-auto's voor de binnen landse markt uitsluiten, terwijl arti kelen, zoals radio- en televisietoestel len in mindere mate beschikbaar zul len komen. De chemische- en textielindustrie en de woningbouw zullen op dezelfde wyze worden beperkt. Als dit noo i- zakelijk zou worden, zal de regering tot controle op de toewyzing van de noodzakelijke grondstoffen overgaan. Het aantal arbeiders in de wapen industrie zal geleidelijk met een kwart millioen toenemen. CHURCHILL AAN' HET WOORD Churchill, de leider van de Conser vatieven, verklaarde, dat zijn partij voor de militaire plannen der rege ring zou stemmen. Dit betekende echter niet, dat de regering ..een vertrom ensvotum" gewonnen had en zoals Churchill zei, allerminst een vertrouwensvotum voor de behande ling van militaire zaken. Hij ver weet de regering een gebrek aan vooruitziendheid, overtuiging en ver beeldingskracht. Volgens Churchill diende er snel 'n Europees leger met een groot Duits quotum ingesteld te woraen. Als ons daartoe tenminste de tijd gelaten wordt, zo voegde hij er aan toe. Naar zyn mening diende een leger van zestig a zeventig divisies ge vormd te worden om de Westeurope- se gaping op te vullen tegen een Russische stoot naar de zee. In dit geval zou de oorlogsdreiging voor de komende drie of vier jaar nnnzien- lÜk worden verminderd, zo niet ge ëlimineerd worden. Onder de bescherming van de Ame rikaanse superioriteit op het gebied der atoomwapens zou men het Euro pese leger moeten opbouwen en dit zou de Sowjet-Unie er van weerhou den een oorlog te beginnen. Tenslotte gaf Churchill een overzicht van hoe hij zich de samenstelling van ctrt Westers leger had gedacht. Nadat Churchill uitgesproken had werd het debat verdaagd tot vandaag. De voornaamste sprekers zullen dan zijn Hugh Gaitskell, minister voor Economische Aangelegenheden, namens de regering en Harold Mnc- millan namens de oppositie. Minister Johnson afgetreden Louis Johnson, de Amerikaanse minister van Defensie is gisteren afgetre den. President Truman heeft generaal George C. Marshall, die te Leesbus (Virginia) woont, telefonisch verzocht Johnson op te volgen. Marshall heeft de benoeming aangenomen. Naar verluidt zal Truman onmiddeliyk tracii- ten de benoeming van Marshall wettélijk te bekrachtigen. van de door "beslissing. Pholien zei, dat de communistische partij zich voortdurend schuldig maakt aan handelingen tegen de be langen van het land. De premier ver klaarde tenslotte, dat de regering in dezelfde geest handelt als Frankrijk en Zwitserland. RADIOTOESPRAAK VAN PHOLIEN. In een gisteravond gehouden radio-' toespraak heeft de Belgische eerste minister Pholien de hamsterwoede veroordeeld, die zich de laatste we ken van een groot deel der Belgen heeft meester gemaakt. Hij waarschuwde de bevolking in het bijzonder voor de tussenhandela ren en sommige winkeliers, die van deze koopwoeae gebruik maken om buitensporig hoge winsten te maken. De Belgische premier vroeg zich af. waar 't traditionele gezonde ver- stand van de Belgen is gebleven en legde er de nadruk op, dat de aan- kooprage slechts in België valt waar te nemen. V.-Raad krijgt twee resoluties te bespreken. De Veiligheidsraad had gister avond twee resoluties ter bespreking voor zich. De eerste was een Ameri kaanse resolutie, waarin verzocht wordt om een samenstelling van een commissie van Indiase en Zweedse afgevaardigden voor een onderzoek ter plaatse naar de beschuldiging van Rood China, dat Amerikaanse vliegtuigen Chinees gebied in Mand- sjoerije hebben gebombardeerd. De tweede was een Sowjetrussische re solutie, waarin de V-raad verzocht wordt „het bombarderen van Mand- sjoerije te veroordelen en op de V.S. een beroep te doen verdere „onwet tige daden" te verbieden". Na een lange discussie over de procedure-kwestie, welk van beide resoluties het eerst behandeld moest worden (de Sowjet-Russische was 't eerst ingediend, doch Austin achtte het niet logisch eerst over de veroor deling te stemmen alvorens de gege vens te onderzoeken), besloot de V.- raad beide resoluties tegelykertijd te bespreken, doch het Amerikaanse voorstel het eerst in stemming te brengen. Alleen de Sowjet-Unie ver- ?ich tel?en deze prioriteit. Malik heeft aangekondigd, dat dc öowjet-Unie haar veto zal uitspreken tegen het Amerikaanse voorstel Op 1 September 1939, de dag waar op Adolf Hitler met z'n troepen Polen binnenrukte benoemde Roosevelt Mar shall met voorby gaan van twin tig oudere generaals tot chef van de generale staf, met de rang van generaal. Het waren Roosevelt en Churchill, die de strategische doel einden formuleerden. Marshall's taak was een strate gisch plan op te stellen en een appa raat om deze doeleinden te verwezen lijken. In vier jaar tijd was het schitte rende apparaat gereed, waarmede Eisenhower de invasie kon onderne men. In November 1945 trad Mar shall af als chef van de staf. Eisen hower volgde hem op. Nog geen week na zijn altreden benoemde Truman hem tot bijzonder ambassadeur in China. Op 7 Januari volgde Marshall James Byrnes op als minister van MARSHALL, de man van het Plan. Dodelijke val van een steiger. Bij het verrichten van werkzaam heden bij de verbouwing van een school te Apeldoorn, is een 55-jarige metselaar uit Vaassen van een 5*A meter hoge steiger geVallen. De man is kort na de val overleden. Adjunct-commies van Maasland lichtte inwoners op. Een gevangenisstraf van een jaar waarvan 4 maanden voorvv., werd voor de Rotterdamse rechtbank ge- eist tegen de 26-jarige mej. A. E., adjuct-commies te Maasland, die er van wordt verdacht inwoners van deze plaats te hebben opgelicht voor totaal 3200. Ook zou zij 18 pakket ten, die door de vereniging „De Jonge Kerk" en de plaatselijke vei lingsvereniging voor militairen in Indonesië waren geschonken, hebben verduisterd, evenals het geld, dat voor de wacht was bestemd. Haar verloofde tou zij 5000 hebben gege ven. Buitenlandse Zaken. Op 5 Juni 1947 hield Marshall te Harvard de histo rische rede, waarin hij hulp aan Europa in het vooruitzicht stelde op tot dusverre ongekende schaal, mits de Europese landen het eens zouden worden over een gezamenlijk her stelprogramma. Dit Plan-Marshall trad in Juli '48 definitief in werking. Het zal on verbrekelijk met Marshalls naam ver bonden blijven. oOo Sinds het uitbreken van de oorlog in Korea is de defensiepolitiek van Johnson, die thans afgetreden is, sterk geci'itiseerd. Johnson heeft ge neraal Marshall zelf als opvolger voorgesteld. Nederlandse docenten op Java. De nieuwe Indonesische minister van Onderwys, dr. Bahder Djohan, heeft aangekondigd, dat hij de plan nen voor de aanstelling van Neder landse universiteitsleerkrachten zou herzien. Binnenkort zal het Indone sische kabinet de mogelykheid be spreken om naast de Nederlandse1 docenten andere buitenlandse leer krachten aan te stellen. Aan de uni versiteit van Djakarta zal een leer stoel voor de economie worden toege voegd. Daarnaast zal een cursus in zakelijk beheer worden ingesteld. Koningin op Jaarbeurs. Koningin Juliana bezocht gister middag officieel de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs, waarvan zy beschermvrouwe is. Onder grote be langstelling van het Utrechtse pu bliek arriveerde de koninklijke auto v^r het Jaarbeursgebouw, waarna •ielKoningin ontvangen werd in het secretariaat. Vervolgens wandelde zij langs de schoenen- en lederwaren- stands en legde grote belangstelling aan de dag voor de medische afde ling in de Irene-hal. Ook bezocht zij de agrarische afdeling. Op de Hon- faarse tentoonstelling ontving zij 'n eeldje van een bepaald soort Hon gaars porcelein. Teraardebestelling Gen. Smuts. Het stoffelijk overschot van gene raal Smuts zal Vrydag te Pretoria worden bijgezet. De Zuidafrikaanse regering heeft een staatsbegrafenis aangeboden. Waarschynjyk zal, op verzoek van de familie.' de begrafe nis met militaire eer geschieden. De dood van generaal Smuts zou veroorzaakt zijn door een hartaan- vll tengevolge van hersentrombose. Dan komt Duitse herbewapening aan de beurt.. Op ile ministersconferentie te New York zijn Acheson, Bevin en Schii- man overeengekomen, dat aan de bespreking van de Westerse defensie voorrang gegeven zal worden boven de kwestie van de Duitse herbewa pening. Kort voor de bijeenkomst werd de agenda zodanig verandetd. De conferentie begon gisteravond enkele minuten over acht (Neder landse tijd) De vergaderingen, die in het hotel Waldorf-Astoria worden gehouden, zijn besloten. Slechts tol ken mogen aanwezig zijn. Politieke waarnemers zijn van me ning dat na afhandeling van oeide kwesties, het Koreaanse conflict te zamen met het vraagstuk van de er kenning van het communistisch Chi- De Hoge Commissaris van de republiek Indonesië, nir. Moh. Roem, heeft een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Mr. Roem toonde vooral voor de medisch-pliarmaceutische afdeling en de stand van 't Indisch In stituut grote belangstelling. De Hoge Commissaris en zijn echtgenote drin ken tezamen met F. H. Fentener van van Vlisslngen, die hen rondleidde bij een der stands een kopje thee. 2431 Belgische vrijwilligers voor Korea. In totaal hebben zich 2431 Belgen aangemeld als vrijwilligers voor het Belgische contingent voor Korea, zo is Dinsdag officieel te Brussel/ mee gedeeld. De inschrijving is Zaterdag geëindigd. België zal een expeditionnaire macht van iets minder dan 1000 man naar Korea zenden. De opleiding zal begin October aanvangen, waarna 't contingent begin November scheep zal gaan. Gepensionneerden vragen ook 5 pet. De Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneex-den heeft de Raad van Ministers en de beide Kamers der Staten-Generaal verzocht de laatste verhoging van 5 pCt ook van toepassing te verklaren voor gepen sionneerden. Diefstal op Schiphol strop voor Zweedse piloot. De Zweedse piloot Christi landde op Schiphol met het kleinste vlieg tuig, dat ooit op de Amsterdamse luchthaven is neergestreken. Er be staat bovendien maar één vliegtuig van dit type, omdat de Zweedse fa briek na het afleveren van dit toestel over de kop ging. Christi was op weg naar Engeland, waar hij dezer dagen wilde deelnemen aan een luchtrace. De Zweed stalde zijn toestelletje in een loods en vertrok naar Amster dam. Toen hij gistermiddag terug kwam, ontdekte hij, dat een dief zijn gereedschapskist had gestolen. Deze diefstal betekent voor hem een ware ramp, want in de kist bevindt zich het enige stel werktuigen, dat hij voor zijn toestel bezit en andere zijn er niet te krygen. Ook zitten er enige reserveonderdelen in de kist en ook die zijn niet meer leverbaar. Voor de dief is de inhoud volkomen waarde loos. Christi zal nu waarschijnlijk niet aan de luchtrace kunnen deelnemen. Huize „Der Boede" te Koud ekerke krijgt er een vleugel bij met ruipite voor 80 patiënten. Het ligt, zoals bekend, in de. bedoeling van de Stichting Rusthuizen Wal cheren over te gaan tot de stichting van een verpleeginrichting voor chro nische zieken met 120 bedden. Dit wil men bereiken door nieuwbouw bij en verbouwing van huize „Der Boede" in Koudekerke. In Zeeland en West- Brabant bestaat een dergeiyke inrichting nog niet en de stichting ontvangt dan ook een groot aantal aanvragen, die de verwachting rechtvaardigen, dat het huis op zeer korte termyn geheel bezet zal zijn. De inspecteur van de Volksgezondheid, die de plannen sterk stimuleert, is zelfs van mening, dat het huis met 120 bedden nog slechts voor een deel aan de behoefte zal kun nen voorzien. Wij vernemen thans, dat de stich ting huize „Der Boede" zelf wil laten verbouwen, zodat er 40 patiënten be hoorlijk permanent kunnen- worden verpleegd en voorts een vleugel wil laten aanbouwen, welke ruimte biedt aan 80 bedden. Verbouwing en aan bouw zullen volgens een globale be groting 350.000 kosten. Met de aanschaffing van inventaris en in strumentarium is uiteraard ook het nodige gemoeid. Op grond van de voorlopige cyfers stelt het stichtingsbestuur zich voor dat een geldlening van 445.000 moet worden gesloten ter financiering van een en an der. Het bestuur zal daarin stellig sla gen, indien door één of meer gemeen ten de betaling van rente en aflossing wordt gegarandeerd. Om practische redenen denkt men aan één gemeente en wel aan Koudekerke, waar zich het gebouw bevindt. Is eenmaal de financiële zijde van het vraagstuk veilig gesteld, dan wordt van rege ringswege alle noodzakelijke mede werking op vlotte wijze naar ver zekerd is verleend en kan spoedig met de uitvoering van de overi gens nog te maken definitieve plannen worden begonnen. Een voor zichtig beleid dwong de stichting met het opmaken van definitieve plannen te wachten tot de practische zekerheid bestond, dat niet nodeloos geld zou worden uitgegeven. KOUDEKERKE GARANT? Naar wij voorts vernemen is het gemeentebestuur van Koudekerke van oordeel, dat het mogelijk is in beginsel te besluiten tot het verlenen der garantie van rente en aflossing der op te nemen gelden. Dit besluit acht men echter niet perfect voordat daarop goedkeuring van Gedeputeer de Staten is ontvangen. Men meent, dat in de practyk de garantie voor de gemeente geen nadelige gevolgen zal opleveren. Doordat de stichting vex-schillende rusthuizen exploiteert, kan econo misch worden gewerkt. Wanneer bij plaatsruimte voor 120 verpleegden op een werkelijke bezetting van 110 is" gei-ekend en de verpleegprijs be draagt niet meer dan 4.per dag, dan sluit de rekexxing met een ge raamd batig slot van 11.580. Reeds een verhoging van de verpleegprys met een kwartje per dag zou een meei'dere bate van 10.000 opleve ren. Wanneer 'n goede kostprijs boekhouding worrit gevoerd en tijdig de eventueel nodige verhogingen worden doorgevoerd, kan er van een nadelig saldo geen sprake zyn. De pryzen zelf zullen worden opge bracht; daar staan gemeenten of in stellingen van weldadigheid achter. Indien op redelyke gronden mag wor den aangenomen, dat van onderbe zetting van betekenis geen sprake zal zijn, mag derhalve worden ver wacht, dat de gemeente niet uit hoofde van de verleende garantie zal worden aangesproken. Mocht de practijk echter tengevolge van bijzon- dei-e omstandigheden anders uitwij zen, dan zal, indien de krachtens de voorwaarden te verkrygen zekerheid geen goede uitkomst meer biedt, ge tracht moeten worden met de andere belanghebbende gemeenten tot een vei-deling van lasten te komen. na aan de orde komen. Een Ameri kaanse woordvoerder verklaarde, dat de drie ministers er naar zouden stre ven eenstemmigheid te bereiken over voorstellen betreffende de Westerse defensie. Zij zouden in deze geen uit eindelijke besüssingen nenien. De voorstellen zouden aan de ministers van Buitenlandse Zaken van het At lantisch Pact. die Vrijdag vergaderen, gepresenteerd worden. D» mededeling van Truman, dat aanzienlijke troepenversterkingen naar Europa gezonden zullen worden, had volgens de woordvoerder in hoge mate bygedragen tot het ontstaan van een gunstige atmosfeer voor dit onderwerp. De Britse minister. Be- vin, zeide van de besprekingen een „overeenstemming tot handelen" te. verwachten. Aan de ingang van het hotel W-fcldorf-Astoria, waar de be sprekingen gevoerd worden, is een 7i 1 veren plaquette aangebracht waarop herinnerd wordt dat daar in 1916 de ministers van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie, Engeland, Amerika en Frankrijk overeenstem ming bereikten over "de vredesvoor waarden die men aan Italië, Roeme nië. Bulgarije, Hongarije en Finland stelde. Von Schwerin tot Adenauers adviseur benoemd. Te Bonn is officieel medegedeeld, dat graaf von Schwerin, een Oost- pruisische gewezen generaal, tot technisch adviseur in veiligheids- kwesties van kanselier Adenauer is benoemd. Von Schwerin is beroepssoldaat en wei'd in het leger algemeen gerespec teerd. Hij stond van begin af aan be kend als vijand van 't Nazi-systeem. Hoewel hij niet rechtstreeks betrok ken was bij de bomaanslag op Hitier in Juni 1944, gepleegd door gx-aaf Stauffenberg. zag deze, evenals le den van gndere verzetsgroepen, in hem een bondgenoot. Druk aan verschillende sectoren neemt af. Zowel op het Noordelijk als Noord oostelijk front in Korea zyn de V.N.- troepen er In geslaagd enig terrein te winnen. Volgens generaal Walker- is „het ergste voorby". De vijand kan, al heeft hy thans nog het initi atief, tot staan gebracht worden, al dus deze generaal. Op het Noordoostelijk front zijn do Zuidkoreanen byna 2 kilometer voort getrokken. De Nooi-delijken boden slechts geringe tegenstand. Volgens een schatting van Mac. Arthurs hoofdkwartier verliezen de NoordKo- reanen 2000 man per dag aan doden en gewonden. Ook aan de centrale sector langs de Oostkust neemt üe druk van de Noordkoreanen af. Ame rikaanse en Zuidkoreaanse troepen zijn in dit gebied in 15 dagen 13 ki lometer gevorderd. Een gisteiavond gevangen geno men koerier had een boodschap bij zich van een Noordkoreaanse divisie- commandant aan zijn bevelhebber van de volgende inhoud: „Wij hebben zeer veel te lijden van de vijand Om dat het anti-tank-bataljon niet is aangekomen, kunnen wij niet tot ac tie overgaan. In deze omstandighe den kunnen wij het Jongstjon-front niet handhaven". John Tsjang. de Zuidkoreaanse ambassadeur te Washington, heeft te Lake Success verklaard, dat de Koreanen elk voorstel tot het instel len van een trustschap der V.N. over Korea, zelfs als tydelijke maatregel, zuilen verwerpen. De republiek van Korea Zuidkoraanse republiek) is de enige wettige regering in het lan.l en hoewel zij de hulp van de V.N. zou toejuichen, zal zij haar souvereine rechten handhaven. De republiek is niet tevreden met een terugtiekken der Noordkoreaan se troepen tot de 38ste breedtegraad, aldus Tsjang. „Willem Ruys" opnieuw naar Djakarta. Een volgeboekte „Willem Ruys" is gistermiddag tegen drie uur voor de zeventiende maal van Rotterdam naar Djakarta vertrokken. Aanvankelijk waren er voor z.g. Malino-studenten honderd plaatsen gereserveerd, omdat ze met ait schip als laatste gelegenheid naar Indone sië konden tex-ugkeren. Op 7 Sep tember bedroeg het aantal boekingen echter 35 en van hen hebben er zich gisteren slechts negentien inge scheept. Hieruit zou men kunnen af leiden. dat de ovexïgen intussen m Nederland nog financiële mogelyk- heden hebben gevonden om hier vex-- der te studeren. DE OVERWEGEND DROOG WEER Wisselende bewolking en overwe gend droog weer. Matig en in het Noordwesten van het land later krachtige wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering in tempe ratuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1