NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN .SNIPPERS AFKEURING VAN LOONPOLITIEK DER REGERING GROENE KRUIS BESTAAT VIJFTIG JAAR ZATERDAG "9 SEPTEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkloosheid onder mannen dalende, onder vrouwen stijgende. Ofschoon in vorige jaren de werk loosheid gedurende de maand Augus tus steeds toenam, is thans gebleken dat het aantal ingeschreven werklo ze mannen ditmaal daalde van 56.443 tot 56.027. Van deze 56.027 werklo zen waren er 42.808 geheel werkloos (vorige maand 42.531), 13.070 waren tewerk gesteld bh een object van de DUW (13.687) en 149 trokken wacht geld (225). Het aantal geheel werk loze vrouwen nam toe van 4.330 tot 5.413. Het aantal ingeschreven' gedemobi- llseerden daalde van 3.837 tot 3.528. Zy genieten prioriteit bij de arbeids bemiddeling. Per 1000 mannelijke inwoners wa ren er op 31 Augustus in ons land 11 werklozen. Het laagste gemiddelde vertoonden Zeeland en Overijsel, nl. 6. terwijl het hoogste gemiddelde, nl. 23. voorkwam in Drente. Het aantal geheel werkloze vrou wen nam toe van 4.330 tot 5.413. Auto reed wielrijder aan Vrijdagmiddag rond twaalf uur reed de wielrijder J. P. te Coiyns- plaat, op de nieuwe weg naar Kort- gene aan de linkerzijde van de weg. Toen 'n personenauto, bestuurd dooi de heer B. uit Kortgene hem achter op kwam gereden, stak de wielrijder plotseling de weg over naar rechts. Hij werd hierbij door de auto gegre pen en brak een bovenarm. De wagen kwam na de botsing aan <!e linkerzijde in de sloot terecht. P. is in het ziekenhuis Oostwal tc Goes opgenomen. Repatriërende Zeeuwen Met het troepentransportschip ..Goya", dat vermoedelijk 23 Septem ber te Amsterdam zal aankomen, re patriëren de volgende Zeeuwen: A. Decs, Krabbendijke; P. C. Giljan, Bruinisse; M. de Jager, Biezelinge; I. Lemahieu, Vlissingen; A. J. Möggré, Schoondijke; C. J. Vogel, Yerseke; C. Bakker, Spui (Axel);. A. C. Bracke, Terhole; A. C. Poppe, Graauw; G. Verkerke, Scherpenisse; C. v. d. Ber- §e, Middelburg; J. Daane, Middel- ui'g; A. J. v. d. Weel, Burgh; H. Beirnaert, Goes; J. J. K. Böiper, Vlis singen; J. Breurs, St. Maartensdijk; T. J. P. Janse, Middelburg; L. Jansen, Tholen; M. de Ritter, Hoek; P. v. d. Vlies, Oud Vossemeer; W. J. G. Seg- boer, Vlissingen; L. Beeke. Wol- faartsdijk; J. C. J. Faasse. St. Phi- lipsland; A. van Sighem, Westkapel- le; J. de Wit, Zlcrikzee- Receptie Vlissingse brandweer Het Vrijwillige Brandweercorps te Vlissingen zal ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan recipiëren op Zater dag 16 September a.s. van 15 tot 17 uur in het Concertgebouw. Tijdens de ze receptie zal de burgemeester mr. B. Kolff aan een aantal jubilarissen van het corps het brandweerkruis uitreiken. HANDELSDAGSCHOOL Voor het tweede toelatingsexamen aan de Handelsdagschool te Middel burg slaagden voor de eerste klas: de heer J. Koole tc Middelburg cn voor de derde klasse de heer K. Dek te Kruiningen. Middelburg COLLECTE VOOR DE KANKERBESTRIJDING. De opbrengst van de te Middelburg gehouden collecte ten bate van de kan kerbestrijding bedroeg 820.45. Een mooi resultaat, vooral wanneer men in «aanmerking neemt dat dit bedrag werd opgehaald door slechts 25 collec tanten. Wanneer een volgend jaar meer collectanten zich beschikbaar stellen, dan zal ongetwijfeld een gro ter bedrag aan het Koningin Wilhel- minafonds kunnen worden afgedragen. Vlissingen GEEN SPREEKUUR Do burgemeester van Vlissingen is verhinderd Woensdag a.s. spreekuur te houden. Koudekerk- RODE KRUIS-OEFENING. Vrijdagavond 7 uur werden de leden van het Rode Kruis te Koudekerke op geroepen voor een onverwachte oefe. ning. - Binnen het half uur waren alle leden aanwezig, waarna aar» drie patiënten eerste hulp-word verleend. Zij wei-den vervoerd naar het verenigingsgebouw, waar het elementaire gedeelte door de helpsters verzorgd werd. Het geheel had een. vlot verloop. Q.- en W.-Soubur Zwemdiploma's Te Souburg werden door de zwem vereniging „Luctor et Emergo" examens gehouden ter verkrijging van verschillende diploma's. Hiervoor bestond grote animo. De examens werden afgenomen door de heer A. L. Julianus, Middelburg, consulent K. N.Z.B. cn badmeester Ph. A. v. d. Velde, Souburg. De uitslagen waren: Diploma I (meisjes): Leni de Vis ser, Corry Jansen, Adri Ruissen, Corry Gillissen, Corry Gideonse, Ir ma Voogdt, Suus Voogdt, Swas Hamelink, Fientjc Kasteleijn. Ada Joziasse, Corry Buijs, Lenny Simpe laar, Maatje Roeise. Jo Goedhart, Janny Kasse, Anneke Jelderda, Kla- ra Snijders, Elly de Loof, Beppie Wil- leboordse, Petra v. Rees, Klazina Loekemeijer, Aaflce Spaans, Maria Corthals, Lisbet Jongman, Nel Ul- derink, Rieka Vreke, Lenny Edelman, Alie Goulooze, Sjaan Minderhoud, Adri Goulooze, Thea Korporaal, Thea Kuiler, Beppie Rosevelt, Annie Veen- stra. Agatha de Wilde. Siska de Rij ke. Dienie Veenstra. Willy de Kam, Gineke v. Reenen, Hariny Roeise, Ncl- UIT HET ZAKENLEVEN. OPENING VROOM EN DREESMANN VLISSINGEN Vrijdag is het nieuwe winkelpand van.Vroom en Dreesmann te Vlissin gen voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Het is gelegen tussen Betje Wolff plein en Glacisstraat en dank zij een weloverwogen gebruik van de ruimte, die hier beschikbaar was, is een fraai en doelmatig winkelpand verkregen, dat aan moderne eisen volledig beantwoordt. Het pand be slaat drie verdiepingen en zelfs de zolderruimten zijn in smaakvolle ex positielokaliteiten herschapen. Voor Vlissingen als winkelstad is dit nieu we pand ongetwijfeld een aanwinst, te meer daar de ervaring leert, dat de aanwezigheid van zaken als deze ook aan de middenstand ten goede komt. De kopers, die naar Vroom en Dreesmann komen, kopen niet bij V. cn D alleen! Het gemeentebestuur van Vlissingen gaf onder leiding van burgemeester mr. B. Kolff van zijn belangstelling blijk. Vrijdagmiddag stond het pand voor het publiek ter bezichtiging. De collecte voor de kankerbestrij ding bracht te Wolfaartsdijk 84.67 op. Do te Oostkapellc gehouden collecte ten bate van de E.H.B.O. heelt opge bracht 68.50 en de collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" f 109.56. Willy Kolc, Annie Wieïemakcr ly de Jager. Diploma II (meisjes): Anny Joziasse, Dikkie Vos, Mnga Los, Adric Ruisen, Tini Marijs, Suus Voogdt. Willy Lcurgans, Janny de Kam, Matty Caljouw, Koosjc Bolle- man, Nelly de Jager, Nel Üldorink. Corry Hubregtse, Ina Klootwijk, Di- na Crttcq, Plonv Wispelaere. Mattv Hubregtse. Ria v. Strièn, Rieke Pot huizen, Aafke Spaans. Marina Locke- meyer, Petra v. Rees, Alie Goulooze. Diploma III (meisjes en jongens): Nel de Visser, Chris Spijkerboer. Diploma IV: Nelly Steneker. To Lijnse, Ria Hollestelle, Saar de Kam, Door Kcrkhove. Diploma V: Ko Paauwe, Jeanne dc Rijke, Willy Florisse. Diploma I (jongens): Rens de Voogd, Klaas Ham, Jo Post, Evert Spapé, Jopie de Graag, Han de Lange. Ko de Rijke, Bram Beenhakker, Robbie de Witte, Eddy v. Zweden, Henk Arendse. David Vos, Aarnoud Meyers, Jac. de Kra ker, Andree Wisse, Rinus Balmakers, Ko Hangoor, Jan Sonius. Piet Ver- hïijke. '»T Diploma II (jongens) Adrie v. d. Berge. Ko Hangoor. Gerrit Schuit, Wim Joziasse. Jopie de Graag. Han de Lange. Ko de Rijke, Eddy v. Zweden. Henk Arendse, Jan Luypen, David Vps, Jan de Vroe, Rinus v. Zweden, Piet Verheijke. ZUID-BEVELAND Goes BLOEMENTENTOONSTELLING TE GOES Vrijdagavond hield de afd. Goes en Omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde in ..Slot Ostende" een vergadering on der voorzitterschap van de heer K. Goudzwaard. Besloten werd Zaterdag 16 Septem ber a.s. van 210 uur in het beurs gebouw een bloemententoonstelling met dahliawedstrijd te organiseren. Verschillende kwekers en bloemisten zegden reeds hun medewerking' toe. Des avonds zal Apollo" de tentoon stelling met muziek opluisteren. Als extra attractie zal elke 25ste bezoeker een bloemstuk en voor elke 50ste bezoeker een doos fruit beschik baar worden gesteld. Nadat nog besloten werd wederom een bollenwedstrijd te houden, sloot de voorzitter de matig bezochte vergadering. GOESE BEIAARDIER SPEELDE TE HAARLEM Men schreef ons uit Haarlem: Vrijdag j.l. gaf de heer W. E. Harthoorn uit Goes een beiaardcon cert të Haarlem. De concertgever had het zich niet gemakkelijk ge maakt, wat het programma betrof. De heer Harthoorn beschikt over een uitstekende techniek, daarbij bijge staan door een grote hoeveelheid muzikaliteit. In het begin was het nog al vreemd, waarschijnlijk omdat de Haarlemse beiaard kleiner van omvang is dan die te Goes, maar hij heeft zich er kranig doorheen gesla gen, zodat hij het programma tot een climax voerde. Bijzonder mooi speelde hij o.a. Preludium en Fuga van Jac. Maassen, en de twee Aria's uit „Martha" van v. Flotow. Onze prachtige Hemony's klonken verruk kelijk in die mooie avond. Alles bij elkaar een zeer geslaagd concert. Hansweert VERGADERING DER ORANJEVERENIGING. De Oranjevereniging Prinses Bea trix te Hansweert hield haar jaarlijk se algemene vergadering. De voorzit ter heette de vijf opgekomen leden en het bestuur van harte welkom, maar betreurde de slechte opkomst. Uit het financieel verslag van de penning meester bleek, dat er op het ogenblik een kasoverschot van 215.44 is. Het ledental is echter aanzienlijk omlaag gegaan. Toen de vereniging werd op gericht waren er 265 leden en nu nog maar 165. De boeken werden gecontro leerd en in orde bevonden. Daar geen van de aanwezige leden lust had om tot het bestuur toe te treden werd dit bestuur herkozen. Bij de rondvraag kwam de werving van nieuwe leden ter sprake. Er werd besloten een huis- aan-huls circulaire te doen uitgaan. Politierechter Middelburg Huisvredebreuk en mishandelingen Op 10 Juni 1.1. voer het motorschip „Centrusl I" in het kanaal door Zuid- Beveland. Toen dit schip een ander motorschip, de „Bead" inhaalde en dit passeerde, gooide de loods G. D. V. uit Antwerpen, die op de „Bead" aan het roor stond, een ijzeren bout door een ruit van de stuurhut van de „Centrust I", waardoor een baby, die in een box onder deze ruit zat, glas scherven over het hoofd kreeg en enige lichte verwondingen opliep. Verdachte verklaarde dat de „Cen trust I", welk schip een z.g. hardlo per is, met zo'n snelheid passeerde, dat het achterschip van de „Bead" meegezogen werd en het schip uit de koers dreigde te lopen. Hij maak te zich zo kwaad opi de passerende schipper, dat htf de bout oppakte en deze naar de „Centrupt .1'' gooide, met het bekende gevolg. Dc Politierechter kon zich met de ze handelwijze niet verenigen en ver oordeelde V. tot f 50.of 20 dagen. HUISVREDEBREUK. Dc schildersknccht Th. van T. uit Halsteren, die thans in Goes werk zaam is, was op 25 Juni 1.1. 's avonds dronken in zijn kosthuis aangekomen. Toen hij daar ruzie begon tc maken, werd hij door zijn kostbaas op straat gezet. Om toch onder dak tc komen was hy naar een woning aan de Jaco- ba van Beycrenslraat gegaan, waar van h\j wistdat de bewoonster tij delijk afwezig was. Hier drukte hij een ruitje in van de achterdeur en j kon zodoende zfn intrek in deze wo ning nemen. De volgende morgen ont dekten de buren onraad cn waar schuwden de politie. T. werd wegens huisvredebreuk veroordeeld tot f 40 of 6 dagen. DIEFSTALLEN. Wegens diefstal van een rol har- monicagaaü, toebehorende aan zijn buurman J. C. te Zierikzec, kreeg P. J. P., f 10.— of 5 dagen. En wegens diefstal van ccn auto- binnenband van J. M. v. L., kreeg .1. v. d. B. te Oud-Vossemcer l maand gcv. str., voorwuardeiyk met 2 jaar proeftijd. Eveneens voor diefstal stond te recht J. K. uit Haamstede. Hem was tenlaste gelegd, dat hij P. M. P. te Noordwello een Jas had gestolen. De Politierechter achtte verdachte ech ter niet schuldig aan het hem ten- laste gelegde en sprak verdachte vrjj. FILMS VAN DE WEEK Epos van de luchtvaart Een zeer opmerkelijke Franse film draait deze week in Middelburg: ..Hotel Au Grand Balcon". Het verhaal van deze draaiprent is geheel op de eerste jaren van de burgerluchtvaart geïnspireerd en is daardoor een film geworden, geheel gelijk aan de eerste jaren van de bur gerluchtvaart: hard. soms meedogenloos, ja zelfs heroïsch. Maar het Is een helden dom, wars van valse pathetiek en he roïek. dat denken doet aan een de St. Exupény, zoals hij de vliegerij beschrijft in „Terres des hommes". Een draaiprent, die de aandacht van het allereerste mo ment af tot het laatste ogenblik toe ge spannen houdt. Een buitengewoon voor naam werk! (Electro-bloscoop, Middel burg). De graag geziene James Mason 18 deze week de gast van Alhambra te Vlissingen, waar hij de rol van Gustave. Flaubert vertolkt In „Madame Bovary" Flaubert werd in 1857 aangeklaagd naar aanlei ding van het verschijnen van de roman ..Madame BoVary". Flaubert hield toen een betoog over het leven van Emma Bo vary. Deze geschiedenis nu bekend en toch altijd weer nieuw was voor re gisseur Minneïll aanleiding om 'n film tc maken, die ongetwijfeld verdiensten heeft. „Alle hens aan dek" ls een van de fris- Metro Goldwyn Mayer jubileumfilms en draait thans in Grand Theater te Goes terwijl men in Luxor, Vlissingen kan ge nieten van de avonturen van een vrou- I bekend gemaakt ,dat in werkgevers- welijke Tarzan, de jungle-prinses. „Der- kringen teleurstelling is gewekt over tig seconden boven Tokio", die in de de beperking, die de regering wenst Schouwburg, Middelburg gaat. werd reeds 0p te leggen aan dc vergunning tot eerder in deze rubriek besproken. het toekennon van bijslagen op lonen Centrale Werkgeversorganisaties zullen nietter"'- loyaal medewerken De ge/.nmeniyke Centrale Werkgeversorganisatie* In industrie, handel, bankwezen, verzekeringgbedryf, verkeer, landbouw en middenstand ach ten het besluit van de regering om aan het gehele bcdryfsleven een 5 loonsverhoging dringend voor te achryven principieel afkeuringswaardig en ook door de omstandigheden niet geboden. De werkgevers hebben zich by het overleg inzake lonen en pryzen, mede door de psychologische en sociale wenselijkheid van een loonsverhoging, waarop met name door de arbeldsvakcent rales sterk de nadruk werd gelegd, bereid verklaard een 5 loons- en salarisverhoging aan te bevelen, maar de enig voor de werk geversorganisaties aanvaardbare vorm daarby was een algemene vergun ning. nader uit te werken In het bedrytstakgewyze overleg. Dit wordt be kend gemaakt in een door de Centrale Werkgeversorganisaties uitgegeven communiqué. De thans genomen maatregel wordt door de werkgevers gezien als een be denkelijk precedent, dat de toekom stige loonpolitiek waarschijnlijk nade lig zal beïnvloeden. Mede gelét op de moeilijke omstan digheden waarin ons land en de rege ring verkeert, zijn de centrale werk geversorganisaties bereid loyaal me dewerking te verlenen aan de uitvoe ring van het genomen besluit. In het communiqué wordt voorts MISHANDELING. Op Zondagavond 10 Juli 1.1.. stond M. H. te Kruiningen met een" verre kijker enige paartjes af tc loeren, dre aldaar langs de zeedijk liepen. Toen de werkman B. M. B. dit zag, ging hy de paartjes waarschuwen, waarop H. tegen B. zei. dat hij een pak slaag zou hebben gekregen, als hij zijn Zon dagse kleren niet aan had. De vol gende morgen echter, toen B. nsj r zijn werk ging stond H. hem op te wachten, greep hem vast en gaf hem een flink pak slaag. De Politierechter veroordeelde hem daarom conform de eis tot f .30.of 10 dagen. De landbouwer C. J. H. uit Èlle- mëet had in een draaimolen op dö kermis te Renesse een zëkeré H. J. B. mishandeld, toen deze naar zijn mening te dicht by zyn vier-jarig dochtertje kwam, die ook in de draai molen zat. B. was met enige van zijn vrienden aan het stoeien en verdach te verkeerde in "de mening, dat zijn dochtertje gevaar liep. Getuigen ech ter beweerden, dat* het dochtei'tje niets was overkomen; H. werd ver oordeeld tot f 20.of 10 dagen. KINDERBIJSLAGLIJST VERVALST. De los werkman L. B. uit Zierik- zee had op zijn KinderbijslagHjst van het 1ste kwartaal van 1949 vermeld, dat hij gedurende dit kwartaal werk zaam was geweest -by de landbou wers B. te Zierikzee en O. te Noord- welle, en dat hy by deze landbouwers een bepaald bedrag aan loon had ver diend. Hij had echter in het geheel; niet bij deze landbouwers gewerkt. Wegens valsheid in geschrift werd hij veroordeeld, conform de eis,'tot 2 maanden gevangenisstraf. Advertentie) Een millioen gezinnen zijn lid Vijftig jaar bestaat de Algemene Nederlandse Vereniging het „Groene Kruis". Deze vereniging voor gezondheidszorg, voorlichting en huiseiyke ziekenverpleging heeft thans ongeveer een millioen geziqnen tot leden, waardoor een derde van de bevolking bereikt wordt. Ruim duizend plaat selijke verenigingen, die vrywel autonoom /.y» en geconcentreerd in pro vinciale afdelingen, hebben meer dan 1200 verpleegster» in dienst, die dag eit nacht in de weer zyn om zieken te verplegen, hulp in nood tc brengen, kortom gemcenschapswcrk tc verrichten by leden, zowel al* bij nict-lcden. Dc wykzuster is, vooral op het platteland, één der centrale en on misbare figuren in dc samenleving geworden. In samenwerking met overheid en arts werd en wordt ge streden tegen tuberculose, waarbij de preventie een belangrijke rol speelt. Zorg voor zuigelingen, kleuters en kraamzorg, mede door middel van cónsultaticbureaux, cursussen voor aanstaande jonge moeders en hulp aan schoolartsen en school tandartsen, dit alles behoort tot de taak der ver enigingen, die haar centrale bureau te Utrecht hebben, aldus mededelin gen van prof. dr. J. H. Tuntler, lan delijk voorzitter van het Groene Kruis tijdens een persconferentie. In 496 gemeenten exploiteren de plaatselijke verenigingen wijkgebou- wen, die groeien of uitgegroeid zyn tot gezondheidscentra. Meer dan 200 plannen voor wykgebouwen lig gen gereed, doch door de moeilijk heden, die men overal voor het bou wen anntreft, kan men op het ogen blik niet meer dan 10 tot 15 wijkge- bouwen per jaar tot stand brengen. N0G6ETefo&c/ KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Maasland H. J. J. Key- zer .te St. Laurens. Beroepen te West- broék B.. N. B. Bouthoorn te Benne- kom. Aangenomen naar Eramen (Herv.. Evang.) J. Hadders te Amersfoort. Be- d.ankt voor: Maarssen (vacature P. Moerenhout) P. Holst te Woerden. Be dankt voor: Sneek. J. J. v. d. Krift te Katwijk a. Zee. Toegelaten tot de evangeliebedlening, de heren J. Brin kerink te Oostvoorne. H. Huting te Amsterdam (O.). G. W. Reitsema te Leens en J. Snijder te Arnhem. Beroepbaarstelling: De heren H. Cremer te Vroomshoop en H. G. Vis ser te Groningen zijn beroepbaar. GEREF. KERKEN. Beroepen te Dirkshoven J. Wilschut cand. te Rotterdam. Bedankt voor Grijpskerlc P. de Bruyn te Krabben dijke. Bijslag op Ionen en salarissen Beschikking van rijksbemiddelaars Het College van ryksbemlddelaars heeft thans de beschikking uitge vaardigd ten aanzien van de bijslag op lonen en salarissen, waarin o.m. het volgende bepaald wordt. De bij slag van 5 op de lonen en salaris sen van alle mannelijke en vrouwelij,, lte werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, dan wel gehuwd of kostwinner zyn, en wier arbeids verhouding is geregefd in een C.A.O. of bindende 'óonregeling, mag een bedrag van 15 per maand, resp. 3.36 per week of 7 ct, per uur niet overschrijden. Zoals bekend is de bijslag voor de j eerste maal verschuldigd over de eerste volle loonweek van September ten: aanzien van hen. die een maandloon ontvangen, ovev maand 'feDtemher 1950. Zonder voorafgaande toestemming van het college van rijksbemidde laars, is het geoorloofd eenzelfde by- slag toe te kennen aan mannelijke en vrouwelijke werknemers, als hierbo- ;ven bedoeld, ier loon niet is gere» ;geld in een Collectieve Arbeidsover eenkomst of bindend vastgestelde loonregeling. Eveneens is het geoorloofd zonder voorafgaande toestemming van het college van ryksbemiddelaars aan mannelijke en vrouwelijke werkne- mers beneden de leeftijd van 23 jaar hoven het rechtens geldende, in geld eenoten inkomen een byslag toe te kennen als hieronder is aangegeven: voor werknemers van 15 en 16 jaar 2 bjjslag voor werknemers van 17 en 18 jaar 3 byslag voor werknemers van 19 en 20 jaar 4 byslag voor werknemers van 21 en 22 jaar 5 bijslag. Onder in geld genoten inkomen wordt in deze beschikking verstaan vast tijdloon, tariefverdienste, pre mies of andei'e toeslagen, verband houdende met de arbeid, vaste of ge garandeerde tantièmes en dergelij ke. doch niet de wettelijke kinder bijslag, de door het college van ryksbemiddelaars toegestane 2 pet. gratificatie, winstuitkeringen en dergeiyke. Deze beschikking is in werking ge treden met ingang van 7 September. GEREF. GEMEENTE. Ds. W. dc Wit. predikant te Middel burg heeft het beroep naar de Gere formeerde gemeente te Dinteloord niet aangenomen. Naast wijkverpleegsters staan in vele afdelingen in totaal 1300 van de 3000 kraamverzorgsters in recht streeks of zijdelings dienstverband van het Witte of Groene Kruis. Men heeft er nog 1500 meer nodig. Meer en meer gaat het Groene" Kruis zich ook bewegen op het ge bied van geestelyke gezondheidszorg, dat is voor- en nazorg van geestes zieken, zorg voor achteriyke kinde ren. enz., ook naar lichamelyk ge- brekkigen en revalidatie van invali den gaat de zorg steeds meer uit. De financiële positie van de afde lingen van het Groene Kruis is door gaans niet bijzonder gunstig. Dit neemt niet weg, dat in alie af delingen, blykens de mededelingen van prof. dr. J. H. Tuntler, enthou siast wordt gewerkt. Op 15 en 16 September zal te Utrecht een jubileumcongres worden fehouden. Dan zal het jubileumboek, at ls samengesteld door de schrijf ster Clare Lennart, verschynen. Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3'i) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3% Investeringscert. 3 Nederland 196264 Nederland 196264 Nederland N.W.S. 2% Spaarc. a f 100 2]'-,^ Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Hand. B Ned. Handelmjj. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philip» Wilton Feyenoord Philips Kon. PetroL Mij. Amsterdam Rubber H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. Pennsylvania Indonesische markt reeds vast. gisteren was deze doorslaggevend voor de beurs. De recorduitvoer in Augustus en vooral ook de verbeterde positie van de roepia tegenover de gulden en andere buiten landse muntsoorten hebben de aandacht weer eens gevestigd op de betrekkelijk lage koersen, die voor Indonesische aan delen gelden. Vele minder courante soor ten werden gisteren in een open hoek •erhandeld. waarbij de Indonesische cre- dletinstellingan wel dé voornaamste plaats innamen. Ook de cultures waren vest en vooral in de tabakshoek ging het zeer geani meerd toe. Er was vrij veel animo voor Indonesische papieren et» de stemming bleef vast. De gehele beurs had hierdoor een veel drukker aanzien, hetgeen ln vele weken niet is voorgekomen. In Kon. Olie had de handel aanvan kelijk niet veel te betekenen doch tegen slot werd de activiteit iets groter en monteerde het hoofdfonds tot 303 (300). De scheepvaartmarkt opende licht ver deeld, maar spoedig kreeg de betere stemming de overhand zodat het slol vry Vvast kwam. Sept. 8 Sept. 99'.; 97','2 97% 96'j 96% 98'2 98% 97(i 97% 97ai 97% 97$i 97% 79 ',i 79', 3 100'£ 100% 94',i 94% 96^ 96% 87 91% 141 142% 168% 171 313 313% 130% 132 140(2 143 225 V* 226% 274 274% 225% 226% 154% 154 225% 22% 299% 302% 131% 134% 172 172 130% 132 161% 1613% 149% 148 171% 172 121% 126% 108'; 116 115% 120 37% 37% 45% 45% 100 100% 70% 71 51% 51% 12 12% 6% 6% 15% 19% 19% mlng op de en salarissen boven een grens van f3600. Nu de weg van enige verho ging van het loon- en salarisniveau gekozen is. moet met klem ervoor worden gewaarschuwd niet te verval len in de fout aan een dergelijke maatregel een nivellerend effect te geven. Het mag aldus het communi qué, voldoende bekend worden geaent dat juist de middengroepen der be ambten en de hogere employe's in de afgelopen jaren, vergeleken met hun positie vóór de oorlog, mede door de belastingdruk, een duidelijke materiële achteruitgang hebben ondergaan. De centrale werkgeversorganisaties ach ten dit verschijnsel zeer ongewenst met het oog op de noodzaak de activi teit }e stimuleren van het hogere per soneel in de bedrijven en zij steunen daarom het beroep dat de Stichting van den Arbeid inmiddels reeds op de regering heeft gedaan deze begrenzing in de voor deze groepen geldende vergunning te laten vervallen. Achtervolging op jeugdige dief Een oplettende Tielenaar, die Vry- dagmiddag een dief achtervolgde was de oorzaak dat de politie in zeer korte tyd de hand kon leggen op een 18-javige jongen, die op klaarlichte dag uit een brandkast van een hout handel f 2145 had gestolen. De 18-jarige M. J. van E. deed het voorkomen, dat hij hout wilde kopen. Toen hij niemand op het kantoor aan trof, maakte hij van de gelegenheid gebruik om uit een brandkast ruim f 2100 te stelen. Op het moment, dat hij het kantoor wilde verlaten, zag hij de eigenaar aankomen, waardoor hy zich in het kantoor verborg. Aanvan- kelyk werd hij niet ontdekt. Toen aan een klant even hierna geld moest worden teruggeven, werd de diefstal bemerkt. Van E. wachtte niet af en trok er op de sokken tussenuit. Een klant, die op het terrein aanwezig was zette een achtervolging in. Het was niet gemakkelijk de jongeman te grypen, want hy klom by een huizencomplex over enige muren om zich van zijn achtervolger te ontdoen en vluchtte ten einde raad in een woning. Op de zolder, waar hij zich ook had verstopt, werd hy tenslotte door de politie gearresteerd. Hij bleek uit het ryksopvöedingsgesticht tc Doetinchem ontvlucht. In een woning aan de Fazantenweg te Apeldoorn is een één-Jarig kind met het hoofdje tussen de spijlen van haar ledikantje bekneld geraakt. Toen de moeder, alvorens naar bed te gaan, nog even ging kijken, bleek de kleine reed» niet meer in leven te zijn. NAGEKOMEN ADVERTENTIES Heden overleed plotseling te Zoutelande, in de leeftijd van 60 jaar, onze lieve en zorgzame Man en Vader de Heer CORNELIS BAKKER. E.J BAKKER-BOUWMAN TONNY. Vlissingen, 8 Sept. 1950. Ie Ankerstraat 517. Hiermede geven wij kennis, dat te onzen huize plotseling is overleden, de Heer C. BAKKER. Gedurende vele jaren is hij aan onze zaak als chef-kok werkzaam geweest, in welke tijd hij zijn beste krachten heeft gegeven, tot bloei van onze zaak. Zijn heengaan betekent voor ons, ook als een goed vriend, een groot verlies. Zoutelande. 8 Sept. 1950. Familie CORBIJN Hotel-Restaurant „Zomerlust" Hiermede geven wij kennis van het overlijden van de Heer C. BAKKER. Diep betreuren wij zijn plot seling heengaan. Het personeel van Hotel-Restaurant „Zomerlust". Herplaatsing wegens misstelling. Heden overleed plot- «eling te Raalte mijn ieve Zuster. Mevrouw VNNA PETROXELLA HOEKSTRA- VAN PUFFELEN n de ouderdom van 8" aar, vRddelburg. Irakstraat 26. S. M. BARTO- PLUIJME'" -taalte, September 1950.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7