Oostenrijkof Neppotanië? JIMMY BROWN, sportheld no. 1 „Neppen" is er opgevoerd tot een wetenschap Zeeuwse Almanak Op Koopvaardijvloot geschut tegen duikbootaanvallen INTERESSANTE AGRARISCHE JAARBEURSAFDELING Deense puzzle VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dure liefhebberij voor de buitenlanders. (Van onze correspondent) Wenen, September. Ik houd van dit land, ik houd van Neppotanië, niet alleen om zijn sneeuwtoppen, zyn smaragdgroene meren, zyn meisjes in ,,Dirndl"-jurkjes en 't Edelweis op eenzame hoogten. Ik hou van Nep potanië, omdat zelfs de schurkenstreken hier charmant zyn, omdat het in zyn nonchalance beminnelijk en vrolijk en in zijn onbeholpenheid roerend is. Vroeger zei men: „tu felix Austria nube" (gelukkig Oostenrijk, trouw). Maar als er niets meer te trouwen valt, dan staat de deur open voor ver wildering. Er wordt gefluisterd, dat de Roemenen een regeringsdelegatie naar Wenen hebben gezonden, om de corruptie in Oostenrijk te bestuderen, maar dat is boosaardige laster. Ik heb die hele delegatie niet gezien. Ik ben door dit schone land Oostenrijk her- en derwaarts gereisd, dit land, dat in de korte maanden van het hoogseizoen Neppotanië (met nadruk op de eerste lettergreep) genoemd mag worden. Wat ze daar met je doen, noemen zij in him dialect „wurzen", in goed Hollands afzetten, of in min der goed Hollands neppen". Genept worden of je laten neppen behoort tot de vacantievreugden in Oostenrijk. Neppen is een harstocht, die met waardigheid, charme en een onnavolgbaar glimlachje wordt uitgeoefend. warmingstoeslag te berekenen en in het bedenken van allerlei verradelijke „Kur- en bad-taxen" was men even vindingrijk als trouwens overal el ders. Maar zelfs opruimtarieven en kosten voor het gebruik van noodza kelijk sanitaire inrichtingen liggen op de loer om de niets vermoedende vreemdeling toch vooral het volle pond uit zijn zak te kloppen, dat hem m andere landen zonder speciale pre- miekoers in het seizoen eveneens wordt afgenomen. De geroutineerde superneppers wijzen op hun nieuwe aanschaffingen, op hun inhaalbehoef- te (óók aan verdienste) en zeggen, dat het seizoen toch maar zo kort is, dat men slechts drie maanden gele genheid om zich schadeloos te stel len heeft. In Wenen spreekt men van een „Fiakermanier" als een aapjes koetsier een dronken klant thuis brengt en hem dan zoveel afzet, dat hij de volgende dag niet hoeft te rij den. In de hotels kan men gemakkelyk in vyf dagen uitgeven wat een Oosten rijks academicus (die vooral in Oos tenrijk erg slecht betaald worden) Ln een hele maand verdient. In die ho tels wonen dan ook bijna uitsluitend buitenlanders. De gunstige Schilling- koers heeft een buitengewoon hoog percentage van het Westeuropese va- cantiepubllek naar Oostenrijk gelokt. Het resultaat hoort men op straat, in de trein, in de schouwburg, waar evenveel Engels en Frans gesproken wordt als Duits. Toch zijn er nog vele kleine dalen en stille meertjes, waar bescheiden De lijmroede voor het neppen van de vreugde en ontspanning zoekende vreemdeling werd door de staat en zijn premiekoersen voor het vreemde lingenverkeer gesneden. Amerikanen, Engelsen, Zwitsers, Fransen en Ita lianen leven in Oostenrijk veel goed koper dah in het eigen land en ook voor Nederlanders is Oostenrijk een van. de goedkoopste toeristenlanden. Door het stelsel van premiekoersen worden buitenlandse deviezen tegen een zo gunstige koers omgewisseld, dat hierdoor al direct een prikkel tot gelduitgeven' wordt geschapen. Met medewerking van de Staat heeft de hotellerie zich op de kapitaalkrachti ge buitenlanders gestort en het „nep pen" tot een wetenschap opgevoerd. Men heeft bv. in 'n reisbureau in het buitenland een pensionprijs van 50 Shilling 9 a 10 gulden. Voor een goed hotel) afgesproken en constateert bij het betalen van de rekening, dat er per dag nog 30 a 40 Shilling bijkomt. Want daar heeft iemand in Neppota nië een wastoeslag uitgevonden, net alsof er ergens ter wereld hotelka mers zonder beddengoed verhuurd worden. Iemand anders kwam mid den in de zomer op het idee een ver- Truman beledigde de mariniers. Truman heeft het Amerikaanse corps mariniers „beledigd" zo meldt de Washingtonse correspondent van de Times. Toen een afgevaardigde uit Cali- fornië Truman verzocht het corps te erkennen als een belangrijke afdeling van de Amerikaanse strijdkrachten en het een vertegenwoordiger in de commissie van de gezamenlijke staf chefs te geven, gaf de president ten antwoord, dat het corps „de politie macht van de vloot" is en dat het ,,'n propaganda-apparaat heeft, dat bijna even erg is als dat van Stalin' De correspondent van de Times noemt Trumans beweringen „niet ge heel juist, doch geeft toe, dat het pro paganda-apparaat van het corps ma riniers zeer doeltreffend werkt." Om de aard van de „belediging" te beseffen, zo schrijft de correspondent, moet men weten, dat het corps mari niers door de Amerikanen in hoge eer wordt gehouden en zelfs wordt omringd met hysterische verering. Ongelukkig voor Truman komt zyn verklaring aan de vooravond van de nationale conventie van mariniers, die reeds duizenden verontwaardigde telegrammen heeft ontvangen. Men heeft Truman al aangeraden de leeuw in zijn hol op te zoeken en ter conventie te verschijnen. Ver wacht wordt echter, dat hij een ver klarend schrijven tot de conventie zal richten. hotelletjes, die hun gasten goede waar voor weinig geld bieden, tever geefs op bezoekers wachten. De gro te massa vindt deze plekjes niet, maar mét het z.g. „Rugzakverkeer" geven deze elgenlyk aan het vreemde lingenverkeer nas brede verloskundi ge betekenis. Neppotanië met zyn lonken naar de portefeuille van in aeht-cylinders aanzoemende Amerikanen is een on serieuze schijnwereld, ongezond en hypergevoelig voor verandei*ingen in de conjunctuur. In Engelse kranten kon men uit de „brieven van lezers" de reactie op deze tactiek van „wur zen" constateren. Binnen niet al te lange tijd zal de reiziger er aan ge wend raken, dat de bergen van de Balkan tot aan het Bodenmeer reiken. In dit seizoen heeft Neppotanië in ieder geval Balkanzeden aangenomen. (Nadruk verboden) Het nationaal-socialisme was nog zo slecht niet Volgens een door Amerikaanse auto riteiten te Frankfort ingesteld opinie onderzoek denken de Duitsers meer en meer dat het nationaal-socialisme een goede leer is geweest, die echter slecht is toegepast. Het aantal derge nen. die het nationaal-socialisme prij zen, was gestegen van 52 pet in 1947 tot 59 pet. in 1949. Volgens het rapport hebben hoe lan ger hoe meer Duitsers de neiging om de goede dingen van het nationaal-so cialisme in het licht te stellen. Zij ver oordeelden echter eenparig de slechte dingen. Aanhangers van de Nazi-leer van rassensuperioriteit waren in aantal af genomen. Koningin zal verzetsmonument „Oranjehotel" onthullen In de morgen van Zaterdag 16 Sep tember a.s. zal op de Van Alkemade- laan, hoek Stevinstraat, te 's Gra- venhage, het verzetsmonument „Oranjehotel" door H.M. de Koningin worden onthuld. Het monument "is ontworpen door de beeldhouwer Al- bert Termote. Het stelt, voor een oranjeboom, waaruit de kroon is weggebroken, omringd door mannen en vrouwen, achter prikkeldraad, de boeien der verdrukking dragend, be laagd door slangen, die de kop op steken. Het monument is tot stand geko men geheel uit vrijwillige bydragen van de leden der Stichting Oranjeho tel, namelijk oud-gevangenen, nage laten betrekkingen en vele vrienden van de stichting. Na de onthulling van het monu ment en de stille gang voorbij de do dencel 601, zullen de oud-gevangenen in een reünie in het Kurhaus samen komen. De minister-president, dr. W. Drees, zal een toespraak houden. ZEEUWSE GLORIE De Zeeuwse paarden hebben liet liem weer geleverd, daar op het jaar lijkse paardenfestijn in den Bosch. Be kijk die trotse erelijst! In 1921 werd bij de hengsten Cavalier de Grubben van gebr. Aernoudts uit Sluis kampioen. In 1922 Issu de Labour^ur van Ph. J. van Dixhoorn, uit Axel, in 1925 Fair van Aernoudts uit Sluisin 1926 Germain de Caneghem van P. J. Lannoije in Aardenburg, in 1927 Carlo van Em- C. Fassa'ert uit LnmsuHiarde, in 1928 Castor van J. Q. C. Lenshoek uit Kloetinge, in 1932 Certain van Lams- waarde van H. Ver. Zuid-Beveland te Waarde, in 1935 Karei van Hengstdijk van mr. M. C. v. d. Minne te Middel burg, in 1937 Vainqueur van Herseur van H. Kerckhaert e.a. te Westdorpe, in 1947 Alban van Veldzicht van Joh. de Feyter, Schoondijke en G. L. Lan noije te Aardenburg, in 1948 Karei ran Certain van P. J. Boënne te Graauw en H. Bisschop te Hontenisse, in 1949 Nico van Annie van C. A. Dekker Cz)i. uit Axel en nu weer Nico van de Heibloem van W. de Buck te Me- liskerke en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland. Achttien kampioenen werden aan gewezen tussen 1921 en 1950. Slechts vijfmaal was het een paard van een niet-Zeeuw, dat de erepalm wegdroeg. En bij de merriën? Ook daar wer den 18 kampioenen aangewezen. En veertien maal werd daar een paard van een Zeeuwse eigenaar kampioen! In totaal bracht de Nationale Trek paardenkeuring van dit jaar twaalj van de 25 eerste prijzen naar Zee land. Wat zullen die Zeeuwse paardenfok kers met hun edele dieren zich ge vóeld hebben daar in den Bosch! En wat kwamen ze fier met hun stoere Zeeuwse ras voor den dag! Nu zijn ze weer thuis. En hun paar den staan weer op stol. Maar hoe lang zullen de gesprekken nog gaan over die twee ieder jaar weer grote dagen in de Brabantse hoofdstad, waarop Zee land. telkens weer bexoijst vooraan te staan in de paardenfokkerij. Zo nodig prioriteit voor defensleopdracliten. Eind 1950 zal voor ruim 5 percent van de schepen voor de grote vaart en voor 34.5 percent van de schepen voor de kustvaart bewapening tegen duik bootaanvallen aanwezig zyn; deze percentages zullen eind *51 zijn respectie velijk 15 perc. en 44 percent. Voor de behandeling van deze wapens zijn in middels reeds 1651 man koopvaardijpersoneel vrijwillig opgeleid. Gerekend wordt, dat in de loop van 1951 met een normale verplichte cursus kan wor den begonnen. Aldus minister Schokking in de Memorie van Antwoord op de Marinebegroting 1950. Het Is tragisch te zien hoe de Koreaanse ouden van dagen, die dachten hun laatste levensdagen in rust in hun hutjes te slijten, uit hun dorpen worden gejaagd door de oprukkende Noordelingen. Moeizaam komen zjj achter de jongere vluchtelingen aan, en als zjj geen Amerikaanse mili tairen treffen die nog een plaatsje in hun wagens voor hen vrjj hebben, moeten zij uren en uren over de stoffige wegen sjouwen. Met behulp van een Amerikaanse soldaat hijst deze oude Koreaan zich in de jeep, waarin zijn vrouw reeds heeft plaats genomen. Nederlandse landbouwmachines te kust en te keur. (Van onze speciale verslaggever). UTRECHT, September. De agrarische afdeling van de Utrechtse Najaarsbeurs mag zich in een belangstelling verheugen, welke heel wat groter is dan ooit tevoren. Het terrein aan de Croeselaan, dat zeer over zichtelijk ingericht is, wordt uitgebreid met circa 5000 m2 en dit is spe ciaal aan de landbouwmachines en werktuigen ten goede gekomen. Ir. G. Goemans, het hoofd der agrarische afdeling der Jaarbeurs, heeft ons een belangwekkend overzicht gegeven van de voorspoedige ontwik keling van ons agrarisch bedrijfsleven. De landbouwproductie na de oorlog is aanzienlijk toegenomen. De eerste zeven maanden van 1950 bedroeg de waarde der agrarische export ruim 200.000.000 meer dan in de overeenkomstige periode van 1949. Als gevolg van het feit, dat ver schillende industrieën tot volle capa citeit bezet zyn en mede door het feit, dat het tengevolge van de grote vraag naar geschoold technisch per soneel by die industrieën, voor de Ko ninklijke Marine uiterst moeilijk is op de bestaande salariëring in be paalde technische vakken geschoold personeel te behouden of aan te trek ken beginnen zich moeilijkheden af te tekenen, welke een vlot verloop van de aanbouw dreigen te belemme ren. Hoewel nog niet kan worden ge zegd, dat deze moeilijkheden de ople veringsdata in ongunstige zin zullen beïnvloeden blijft de minister hieraan voortdurend zijn aandacht schenken. VOORRANG VOOR DEFENSIE- DOELEINDEN Mocht in de toekomst blijken, dat bepaalde voor de maritieme defensie van eminent belang zijnde industrie- en zodanig met particuliere orders zijn bezet, dat defensieopdrachten daardoor in liet gedrang zouden ko men. dan zullen maatregelen worden overwogen en zonodig voorstellen worden gedaan teneinde de prioriteit voor defensieopdrachten te verzeke ren. De bezwaren, die verschillende le den tegen de kruisers en het vliegdek- schip ..Karei Doorman" koesteren, wijst de minister met kracht van de hand. Tot het inrichten van een kapel in het marinierskamp „Woestduin" te Doorn en op het marinevliegkamp Valkenburg zal eerst kunnen worden overgegaan nadat andere de hoog ste prioriteit vragende bouwpro jecten zijn verwerkt. De minister acht het niet verant woord tot aanbouw van een kapel bij 't marineopkomstcentrum Voorscho ten over te gaan. De opmerking van verschillende le den, dat de Koninklyke Marine zich slechts over een minimale sector van de aandacht van de minister mag verheugen, wjjst de minister met klem af. Van een stiefmoederlijke be handeling der Koninklyke Marine is geen sprake. MARVA Het Marva-corps omvat op het ogenblik 530 leden, waaronder er 97 zijn, die tot het huishoudelijk perso neel kunnen worden gerekend, alzo ongeveer 18% van de totale sterkte. De minister meent, dat, gezien de bij zondere verzorging, welke hij voor dit korps nodig acht, dit percentage geenszins verontrustend is. Hij erkent echter, dat de verhouding bij f oplei dingscentrum Leiduin, met 'n staf van 18 verzorgsters op een momentele op leiding van tien Marva's bevredi gend js. Hjj streeft er dan ook reeds naar dit centrum te combineren met een andere bestaande Marva-inrich- ting. De minister betreurt ten zeerste de opmerking van enkele leden omtrent de reizen van de staatssecretaris. De ze functionaris heeft in opdracht van het kabinet een drietal zeer inspan nende reizen naar Indonesië moeten maken. By de laatste reis heeft de staatssecretaris Nieuw Guinea, be zocht. Van een uitvinding van het Schnor- kel-apparaat door de Nederlandse of ficier J. Wichers kan naar de mening van de minister niet worden gespro ken. Het probleem is overal ter we reld reeds lang in studie. De verdien ste van betrokkene is, dat hy bepaal de ideeën heeft ontwikkeld en het is niet juist dat deze ideeën door de auto riteiten zyn afgekeurd. Wel waren er technische problemen, die geen op lossing vonden. Onafhankelijk van be trokkene werd aan het probleem doorgewerkt en zijn de technische moeilijkheden geruime tijd daarna te boven gekomen. Hoewel betrokkene dus geen nadeel in de eigenlijke verwezenlijking van de vinding heeft gehad en hij geen rechten kon doen gelden, heeft de mi nister, toch gemeend, dat er aanlei ding was diens verdiensten te belonen. Op de boerderijen is een behoor lijk rendement verkregen. Het is een ontwikkeling, welke voor de verdere mechanisatie van de land bouw van groot belang is, want, indien inderdaad door groter mecha nisatie de kostprijs der producten omlaag kan worden gebracht, dan moeten de boer in de eerste plaats zodanige mogelijkheden geboden worden, dat hy een hoge investering ten behoeve van uiteraard tamelHk dure landbouwmachines aandurft. Het is duidelijk, dat de boer eerst het benodigde kapitaal moet verdie nen, om het daarna rendabel te kun nen aanwenden. Anders zou hij ook geen credieten kunnen verkrijgen. Is ait onmogelijk, dan kan de mechanisatie van onze land- en tuinbouw nimmer op ge zonde wyze voortgezet worden. NEDERLANDS FABRIKAAT. De Nederlandse boer en elke be langstellende in ons agrarische be drijfsleven zal op deze Najaarsbeurs meer dan ooit tevoren van de vele nieuwe technische mogelijkheden in de landbouw kennis kunnen nemen. Vroeger waren de landbouwma chines grotendeels import, thans is het Nederlandse fabrikaat op ver heugende wijze aan de markt. De mogelijkheden voor import worden bovendien door de kostbare te nemen defensie-maatregelen be langrijk geringer. Welke landen op deze afdeling vertegenwoordigd zijn? Amerika, België, Canada, Dene marken, Duitsland, Engeland, Frank rijk, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slo- wakije. Zweden en Zwitserland. De netto standoppervlakte is toe genomen van 11.000 tot bijna 20.000 m2. De Agrarische Afdeling omvat 346 deelnemers, dat betekent een stijging van niet minder dan 131, vergeleken met het vorige jaar. In grote trekken kunnen wij drie groepen onderscheiden: 1. De groep werktuigen, machi nes, tractoren en gereedschappen voor land-, tuin- en weidebouw. 2. Producten van en benodigdhe den voor het agrarische bedrijfsle ven, als zaaizaad en pootgoed, be strijdingsmiddelen, kunstmeststof fen, vakbladen, voorlichting enz. 3. Werktuigen en machinerieën voor de zuivelindustrie. Hierbij kan wat de eerste groep betreft wor den gewezen op Nederlandse aard- appelrooi-, poot- en sorteermachines, bemalingsihstallaties. dorsmachines, eggen, mestverspreiders, graanreini- gingsinstallaties, ploegen, hooibouw- werktuigen, kunstmeststrooiers, landbouwwagens, maai- en dorsma chines, smidsvuren, sproei- en spuit- werktuigen, stropersen, transpor teurs, veevoederketels, zaaimachines, enz. DE ZUIVEL AFDELING. Uitermate belangrijk het bleek ons by een langdurige, zeer interes sante, maar ook vermoeiende rond gang is ditmaal de afdeling zui vel, welke wat de werktuigenindu strie betreft, een enorme viucht ge nomen heeft sinds de oorlog. Welk een kostbare apparatuur is in onze zuivelfabrieken aangebracht, om een grima product te vervaardigen, dat ij export de eer van ons land en zijn zuivelproducten ten volle op houdt! Volgens deskundigen is het een waarlijk unieke collectie van boter- bereidmgsmachines, botervorm- en wikkel machines, flessenspoel-, vul- en sluitmachines, indampinstallaties, kaasbakken, kamkneders. koel- en vriesinstallaties, kookapparaten, melkbakken en tanks, zuurseltonnen, pompen en weegapparaten. Neder land kan zich gelukkig achten, dat de agrarische productie met zulke moderne machines wordt bevorderd! (Nadruk verboden). Autobus werd niet beschoten. De rijkspolitie te Leeuwarden heeft een onderzoek ingesteld naar de vermeende beschieting van een auto nabij Breezand met deelnemers op weg naar het Waarheid-zomer feest in Amsterdam op Zondag j.l. Zij heeft o.m. een carrosseriebouw- deskundige'gevraagd de beschadi' ging van de autoruit te onderzoe^ ken. Deze expert is tot de slotsom gekomen, dat het barsten van de ruit is veroorzaakt door een breuk in de rubberband in het raam aan de binnenzijde. Daardoor kwam een schroefje op dit raam te drukken: de spanning deed de ruit barsten. Verongelukte Firefly geborgen Van der Taks Bergingsbedrijf is er in samenwerking met de Kón. Ma rine in geslaagd, de bij Kijkduin ver ongelukte Firefly te lichten. Het bergingsvaartuig „Ram" is, met het vliegtuig op sleeptouw, gisteravond om zes uur bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg binnengelopen er< zal daar op stroom blijven liggen. Het toestel, dat nog half onder wa ter ligt, zal hedenmiddag door de bok „Kondor" op de wal worden ge zet. Het Wereldgebeuren De vele berichten over koude oor log en bewapening hebben de uitsla gen van de verkiezingen in Dene marken in een klein hoekje wegge drukt. Het is ook niet van schokkend belang welke partij aan het bewind komt in het kleine Denemarken, dat geen rol speelt in de wereldpolitiek. Niettemin kunnen ook kleine zaken belangwekkende zijden hebben. Hans Hadtoft, de leider der voorma lige socialistische minderheidsrege ring, heeft een maand geleden door af ie treden de nieuwe verkiezingen uitgelokt. Hij hoopte daarmee te be reiken, dat de socialisten in een ste viger positie zouden komen te verke ren om aldus de oppositie van het li beraal-conservatieve front te ver zwakken. Die opzet is mislukt. Wel iswaar zijn de socialisten met 59 ze tels van de 150 dit 't „Folketing", de Deense Tweede Kamer, telt, de groot ste partij gebleven, maar de winst van 2 zetels is onvoldoende. Dit te meer, daar de partij per saldo meer dan 20.000 stemmen heeft verloren vergeleken met de verkiezingen van 194Ï. In de afgelopen drie jaar heeft de minderheidsregering een beleid gevoerd, dat gespeend was van socia listische maatregelen, zoals ze als principiële punten op 't party-pro gramma voorkomen. Dat kon ook moeilijk anders, want de oppositie had de macht bij elke voorkomende gelegenheid de regering tot aftreden te dwingen. Wel zijn er straffe maat regelen genomen om de begroting in evenwicht te brengen, maatregelen die verzet uitlokten. De samenstelling van het nieuwe parlement heeft de koning, die straks een nieuwe premier moet aanwijzen, gesteld voor een puzzle, zoals die meer voorkomen in parlementaire de mocratieën. De groeperingen houden elkaar na melijk volkomen in evenwicht. Aan de ene kant staan de socialisten en de radicalen, twee licht verwante par tyen met gezamenlijk 71 zetels. Aan de andere Kant staan de beide rechtse partyen, de conservatieven en de libe ralen met eveneens 71 zetels. In fei te geven de communisten met him ze ven zetels de doorslag, een onaange name situatie. De communisten heb ben het er' overigens zoals te ver wachten was slecht afgebracht. Zij schrompelden ineen tot de kleinste fractie in de Kamer en zagen bijna 50.000 stemmen verloren gaan. Het overwegend agrarische Denemarken met 'n gezonde coöperatieve- en vak beweging is trouwens een slechte voedingsbodem voor het communisme j en de na-oorlogse sympathie voor de 1 Sowjet-Unie is in "de laatste jaren geheel weggesmolten. Het staat nog niet vast wie met de vorming van een nieuwe regering zal worden belast. Links en rechts menen recht erop te hebben op grond van de verkiezings uitslagen een coalitie te vormen. In de lijn der verwachting ligt, dat Hed- toft aan 't bewind zal blijven om met de radicalen als bondgenoot zijn on derbroken beleid voort te zetten. 79. Er waren er, die' het helemaal niet eens wa ren met deze drastische maatregelen van de heren juryledenmaar voordat zij hun ont stemming hadden kenbaar gemaakt, gebeurde er iets heel anders. Jimmy werkte zich namelijk uit het net met langzame doch resolute bewegin gen en toen hij weer goed en wel op z'n benen stond, bleef hy een ogenblik roerloos staan Hij zag er op dat moment zo dreigend, zo ge vaarlijk, zo explosief uit, dat een juffrouw op de tribune begon te gillen van angst 1 Septemberstorm bracht drie vaartuigen in nood. DEENS JACHTJE HIELD TE HULP SNELLENDE SCHEPEN GEHELE NACHT IN TOUW De opstekende storm in de nacht van Woensdag op Donderdag heeft enkele schepen in moeilijkheden ge bracht. Het Deense jachtje „Kometen" zond 15 mijl ten Zuidwesten van IJmuiden noodseinen uit. Twee red dingsboten en ook H.M. luchtverdedi gingskruiser Jacob van Heemskerk voeren uit om het jachtje hulp te bieden. Zij zijn de gehele nacht in touw geweest. Later meldde het jachtje, dat het op eigen kracht naar IJmuiden kon terugkomen. In IJmui den is men lichtelijk verontwaardigd over de onverantwoordelijke manier, waarop de Deense pleziervaarders met het reddingssysteem langs de kust omsprongen. Volgens de kapitein van het jachtje was de radio defect ge raakt, waardoor men de zoekende schepen op zee niet heeft kunnen me dedelen. dat het gevaar niet zo ern stig was als uit het aanvankelijke S.O.S. bleek. BOTTER BINNENGELOODST Ook een Urker botter heeft voor IJmuiden in moeilijkheden verkeert. Het schip dreigde op de Noorderpier te lopen. Een van de reddingsboten, die op zoek was naar de Kometen, heeft daarop de speurtocht naar het Deense jachtje gestaakt en eerst de botter binnengeloodst. Bij de Hoornse haven heeft de be manning van een Volendammer bot ter angstige ogenblikken beleefd. Het schip verkeerde in 'n hachelijke posi tie. Bewakers van de Hoornse gevan genis hoorden hulpgeroep en waar schuwden politie en havendienst. Men slaagde er in de bemanning door mid del van een lijn van boord te halen. Het vaartuig, dat op een stenen glooiing was gesmakt liep aanzien lijke schade op. De positie der Belgische grensarbeiders. Het nationale comité van het Bel gische Algemeen Christelijk Vakver bond is Woensdag in vergadering byeen geweest om de toestand van de Belgische grensarbeiders, die in Nederland werken, te onderzoeken. In' een na de vergadering uitgege ven communiqué, verklaart het vak verbond de houding van de Neder landse Stichting v. d. Arbeid te be treuren omdat geweigerd is de toe lage van de grensarbeiders te ver hogen. Het A.C.V. handhaaft even wel zyn vroeger ingenomen stand punt, dat deze toelage volledig de gevolgen van de devaluatie moet dempen. Gezien het feit, dat de loonsverho ging in Nederland de toegekende ver hoging van het minimumloon in Bel gië, niet kan inhalen, eist het secretariaat der grensarbeidei-s nieu we besprekingen. Het A.C.V. zal de Belgische en Nederlandse regeringen verzoeken zich bij de aanstaande be sprekingen te doen vertegenwoordi gen. Dit vooral in verband met het verplichtend stellen van de gesloten overeenkomst voor alle Nederlandse werkgevers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3