Middelbaar meisjesonderwijs in Zeeland Tilburgse kappers kunnen ook „wonderen" verrichten GROTE BELANGSTELLING VOOR 00STBURGSE VEEMARKT AARDSTRALEN EN FRUITTEELT B0UWST0P VOOR PLATTELAND? Het doel van de opleiding Opening Chr. Kleuterschool te Vlissingen Prot. Chr. Beroepsvervoer ders vergaderden s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 SEPTEMBER .1950 Nadat \vy vorige week een artikel brachten over de middelbare meisjes scholen In Zeeland, bereikte ons van een belangstellende vader de volgen de vraag: „Wat leren de meisjes nu eigenlyk op die nieuwe school? 'k Heb namelijk steeds gedacht, dat de M.M.S. een soort jongens H.B.S. met ver traagd tempo wasen dan geen wiskunde en mcór talen". Wij willen trachten deze vader voor te lichten en een bij hem be staande dwaling weg te nemen. In ons vorig artikel hebben wij geti'acht duidelijk te maken hoe en waarom het onderwijs aan de M.M.S het typi sche karakter van M. O. vertoont. Maar daarmee is het karakter nog niet volledig gekenschetst. Het is na melijk Middelbaar Onderwijs voor meisjes. Van de aanvang af is ge tracht in het programma voor dit onderwijs deze karaktertrek zuiver te houden, men begreep, dat hier aan een diepgaande eis moest worden voldaan, en dat het niet toereikend was om een vak als bijvoorbeeld handwerken aan het programma toe te voegen en meer talen-uren te ge ven, waardoor meer tijd voor litte ratuuronderwijs vrijkwam. De voorwaarden die de minister voor dit onderwijs stelde, berustenop de gedachte, dat het M. O. vooi meisjes een geheel eigen karamer moet dragen. De onderlinge verhou ding der leervakken is dan ook vol komen anders uitgedrukt dan in het H.B.S.-programma. Centrale plaats Taal- en litteratuuronderwys ne men een centrale plaats in. De meis jes moeten veel lezen, de talen spie ken in de lesuren, in de talen voor drachten houden, verzen voordragen, en heel veel opstellen maken. Wiskunde, natuurkunde en schei kunde worden wel dejrolyk onderwe zen, maar bij deze vakken wordt de nadruk méér gelegd op onderdelen die voor een vrouw nuttig of belang rijk zullen zijn, «zoals warenkennis). Het aantal losuren in deze vakken is veel geringer dan op een H.B.S. Aan vakken als tekenen (woning inrichting) kunstgeschiedenis, hand- werken, musiceren on muziekgeschie denis, biologie en lichamelyke ont wikkeling. wordt een ruime plaats toegekend, terwyl ook wat kinder verzorging, hygiëne, voedingsleer en maatschappijleer, worden onderwe zen. Door een soepele regeling van leer- program en urentabel bestaat boven dien in de hogere klassen gelegen heid om enigszins tegemoet te ko men aan de persoonlijke aanleg der leerlingen. In dc 4de en 5de klasse kan bijvoorbeeld klassieke lectuur worden toegevoegd. Daarbij wordt een geregeld tentoonstellingsbezoek voor alle klassen aanbevolen. Eindonderwijs De leidende gedachte by het on derwijs is: het moet zyn: eindon derwijs. Dat wil zeggen: ondanks dc vele rechten aan het einddiploma verbonden, is de M.M.S. er verre van een opleidingsschool te zijn voor be paalde vakken of werkkringen. Dool blijft: algemeen vormend on derwijs, op grond waarvan meisjes van voldoende aanleg zich tot ont wikkelde en beschaafde vrouwen kunnen ontplooien, die haar werk kring en niet minder haar taak als vrouwen en moeders goed voorbereid kunnen vervullen. Uit 't bovenstaan- do blijkt wel, dat men een M.M.S. niet behoeft te beschouwen als een soort vergaarbak voor leerlingen die op andere scholen niet meekunnen. Vooral gestudeerde mannen en vrou wen laten zich vaak geringschattend Nog 300 kleuters zonder onderwijs Gistermiddag werd door. ds. F. S. Kloosterman, de voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Kleuter- schoolonderwijs de nieuwe kleuter school in het vroegere Militair Te huis aan het Bellamypark te Vlissin gen geopend. Onder de aanwezigen, die door ds. Kloosterman hartelijk welkom wer den geheten, bevonden zich de wet houder van Onderwjjs, de heer W. Poppe, de wethouder van Sociale Za ken, de heer L. P. van Oorschot en ds. J. C. Sickesz. De voorzitter dank te de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur voor het totstandko men van de nieuwe regeling, waar bij de gemeente een groot deel van de lasten voor de instandhouding van de kleuterschool op zich neemt. Spr. hoopte, dat de karaktervorming en het geestelijk leven van het kind, door het onderwijs bevorderd zouden worden. Ds. Kloosterman dankte ook de hoofden van twee Hervormde scholen voor hun blijk van belang stelling en de heer Christlaansen, die voel heeft gedaan voor de inventa ris van de school. Hierna voerde wethouder Poppe het woord. Hij was verheugd, dat het bestuur van de vereniging de be doeling van de verruimde gemeente- subsidie goedwiad begrepen, gezien de inventaris. De school voorziet in een dringende behoefte. Dat dit wer kelijk zo is, blijkt wel uit het feit, dat er momenteel nog ongeveer 300 Vlissingse kinderen zyn, aie bjj ge brek aan ruimte geen kleuterschool kunnen bezoeken. Hy legde er de na druk op, dat de school iets moet zijn van de ouders, waaraan ze zelf mee helpen. Namens de kerkeraad der Ned. Herv. kerk in Vlissingen sprak ds. Sickesz. Hij verheugde zich in de opening van de school en hoopte, dat dit begin tot iets groots mocht uit groeien. De heer J. A. Slager bood namens de beide Hervormde scholen een enveloppe met inhoud aan voor nieu we leermiddelen. Na een kort slot woord, verklaarde ds. Kloosterman de kleuterschool voor geopend. over deze tak van onderwijs uit. waarbij zij vergeten, dat het onder wijs in de moderne talen, aardrijks kunde en geschiedenis op de M.M.S. de leerlingen verder brengt dan op een gymnasium of H3 S. het geval is, en de allround algemene ontwik keling der meisjes er groter is dan de meeste gestudeerde vrouwen be zitten! Alleen vrouwen Ons is ook de vraag gesteld of er nu -alleen vrouwen les zullen geven op een M.M.S. Neen, dat is natuur lijk volkomen onnodig. Wél moet ge waakt worden voor het behouden van de speciale sfeer die de M.M.S. ken merkt. Zodat niet onwillekeurig de H.B.S-methode wordt toegepast wat psychologisch onverantwoord kan zfln. Want de eisen, die aan de docenten worden gesteld en die zij op hun beurt ook aan de leerlingen kunnen stellen, liggen geheel anders. Nabjj de Veerse weg te Middelburg is men thans bezig niet lieien. Er worden 532 palen geslagen voor dc fundering van de simplex-woningen, die daar worden gebouwd. Daarom is het voor dc M.M.S. te Middelburg zo gunstig, dat een spe ciale directrice de zorg voor deze afdeling op zich kan nemen. Waarheen Behalve de rechten en de bevoegd heden welke wij in ons vorig artikel opsomden, speciaal by het Nijver heidsonderwijs, geven wij U hierbij nog een lyst van verdere opleidin gen, die gevolgd kunnen worden na het aflopen dei- M.M.S. De examens voor een „akte van bekwaamheid voor middelbaar on- d?rwij8, bevoegdheid verlenend om on- derwys te geven aan een 5-jarige H, B.S." (deze bevoegdheid geldt ook voor Gymnasium, M.H.S. en M.M.S.) het 3c leerjaar van een Rykskweoks- school voor onderwijzers en/of on derwijzeressen: de Scholen voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam en Hengelo: dc Centrale Instituten voor Christelijke Sociale Arbeid te Amsterdam en Groningen: de Aca demie van „Kerk en Wereld" te Driebergen; de Nederlandse Zen dingsschool te Oegstgeest; de R.K. Scholen voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam. Sittard, Eindhoven en Breda: de Opleidingsschool voor Maatschappelijke Bedryfsarbeid te Eindhoven: de School voor Sociale Wetenschappen en Maatschappelijk Work te Rotterdam: de R.K. Leer gangen te Tilburg', het Hogere lm atituut „Maria Immaculata" verbon den aan dc R.K. Universiteit te Nij megen; de Academie voor Lichame lijke Opvoeding te Amsterdam, en andere instituten voor Lichamelijke Opvoeding; de Opleiding voor Biblio thecaresse aan een Openbare Lees zaal: do Opleiding voor Montessori- leevkrachten te Amsterdam, 's Gra venhage. Utrecht. Rotterdam; dc R. K. Opleidingscursus voor Montesso- rlleerkrachten te Nijmegen; de Mid delbare Landbouwschool te Gronin- ren cn Dordrecht; het 3e of 2e leer jaar van de Kweekscholen voor Voor bereidend Onderwijs te Leiden, resp. j 's Gravenhage en andere plaatsen; de Zilversmid-school te Schoonhoven; de opleiding voor „Algemeen Secreta resse" van Instituut Schoevers. De meisjes kunnen ook genoemd worden tot: Informatrice by dc Nederlandse Spoorwegen; stewardess K.L.M.; te lefoniste op arbeidsovereenkomst, Uuiptelefoniste op arbeidsovereen komst en locale kracht o.a. bij de telefoondienst, tot leerling kantoor bediende en leerling telegrafist; maohine-schrtjver. schrijver 2e klas se, schrijver Je klasse en bureauamb tenaar aan Departementen van Alge meen Bestuur en daaronder ressorte rende instellingen en Diensten; Ad ministratief ambtenaar by het De partement van Waterstaat of onder dat Departement ressorterende in stellingen: klerk ter secretarie vatl gemeenten; ambtenaar bij Raden van Arbeid. Technische Waterschaps ambtenaren in Zeeland Op Vrijdag 1 September 1950 hield de Bond van Technische Water schapsambtenaren in Zeeland haar 100ste algemene vergadering in Ho tel „De Kroon" te Delft. Er was aan deze jubileum-vergadering geen feestelijk karakter gegeven om fi- nantiëie redenen. Het voornaamste punt van bespre king vormde de salariëring, welke nog wacht op aanpassing aan het reeds d.d. 1 Januari 1948 in werking getreden RyksbezoldigingsbeslUit. Dc vergadering sprak er zijn leedwezen over uit, dat op het request aan Ged. Staten van-Zeeland, na ruim écn jaar wachten, geen antwoord werd ont vangen. Riet een bezoek aan het Gemeen- landshuis van het Hoogheemraad schap Delfland en een excursie naar het Laboratorium voor Grondmecha nica werd de dag besloten. De Niwin-acties in Vlissingen Nu de Nivvin-arbcid afgesloten is publiceren wij enkele cijfers over de resultaten van dit werk in Vlissingen. In dc periode van November 1946 tot Mèi 1950 kon totaal aan het Centraal Bureau te 's Gravenhage een bedrag van bijna 6000 worden afgedragen. In 1947 werd afgedragen aan het bureau 141.90 plus 8.60 voor 172 Niwin-nakettcn In 1948 werd besteed voor muziek instrumenten f 1350.31, voor de hospi- taalactie 500.voor ver jaardozen 70, voor paketten 1839 en voor gewone afdracht 148,19. In 11949 besteedde men voor rim- boekiston 230 en voor 91 pakketten 455. in 1950 werd afgedragen f 391.65. Over de vier jaren van de ac tie werd totaal 629,75 besteed aan onkosten voor een huldigingsavond, drukwerk, muziek- cn zangavond enz. Wimkelweek en wielerwedstrijd ter gelegenheid van dit jaarlijks gebeuren Tentoonstelling op 20 September a.s. I)e jaarlykso tentoonstelling van fokvec, vetvcc, handelsvee, varkens, schapen cn geiten, die ditmaal op Woensdag 20 .September a.s. in Oost burg /.al worden gehouden, belooft weer een groot succes te worden. Ruim 300 stuks vee is Ingeschreven, waaronder ongeveer 250 stuks foli- en vctvec- Voor deze tentoonstelling bestaat ook in handelskringen grote belang stelling, omdat op aeze markt steeds goede zaken worden gedaan. Onge twijfeld zullen ook nu, evenais dit de laa tste jaren het geval is geweest, vele Belgen naar Oostburg komen, temeer daar men de laatste tijd meer en meer zwart-bont vee in Vlaande ren ziet. Eén van de grootste attracties voor Ocstburg is, dat deze tentoon stelling wordt gehouden in het cen trum van de gemeente, n.l. op het Ledelplein. Er is de laatste weken dan ook hard gewerkt om dit fraaie plein gereed te krijgen. Weliswaar is dit werk nog niet geheel gereed, doch naai* men ons verzekerde, komt men cr op tijd mee klaar. Winkelweek Ter gelegenheid van deze tentoon stelling zuficn de Oostburgse winke liers een winkelweek organiseren en wel van 16 tot cn met 23 September. Wichelroedeloper stelde een onderzoek in Zeeland in Beterschap werd gegarandeerd Vrijwel iedereen zal wel eens van .aardstralen" gehoord hebben. Het zyn geheimzinnige banen, die door een wichelroedeloper aangeduid en opgespoord kunnen worden. Mensen cn dieren, die langdurig op een zwaar bestraalde plaats vertoeven (bQv. in bed of stal) zouden hierdoor ziek worden, vatbaarder zijn voor bepaal de infecties, enz. Minder bekend zal het voor velen zijn, dat volgens sommigen ook de gezondheidstoestand van onze fruit bomen van „aardstralen" kan lydén. Hierop werd kortgeleden de aandacht gevestigd door Ir. O. Cleveringa, tij dens zijn bezoek aan Krabbendijke, zo vertelt het Zeeuws Fruittelersblad. Zowel op een perceel, waar de bo men plaatselijk zeer slecht groeiden, als op een perceel waar de (5-jarige Jonathan) bomen op een zeker ge deelte zeer veel kanker hadden, gaf hij te kennen dat er waarschyniijk aardstralen" in het spel waren. Dit vooral, omdat er niets bijzonders in of aan de grond te bespeuren was, dat tot die afwijkingen aanleiding zou kunnen geven. Op zijn raad werd contact gezocht met het „wichelroe de-bureau" van de heer Mieremet. Deze heeft een aantal geroutineerde wichelroedelopers in zijn dienst, die tegen betaling in het hele land ont boden kunnen worden. Tevens kun nen, wanneer er „aardstralen" gecon stateerd zijn, kasties gekocht wor den. die binnen een bepaalde kring deze stralen neutraliseren en dus onschadelijk maken. BETERSCHAP GEGARANDEERD! Een wichelroedeloper kwam en wees met behulp van zyn befaamde stokje inderdaad „aardstralen" aan. Zowel de slecht groeiend Cox's, Bram- ley's enz. op het ene perceel, als de kankerende Jonathan op het andere perceel, werden zwaar bestraald. De roede was niet te houden, doch sloeg zwaar op hol om dit te bewijzen. Een tweetal „Mieremet-kastjes" kon uitkomst geven. In dit geval met groter actie-radius dan het nor male type, dat in woningen gebruikt wordt. Met deze kastjes zouden ette lijke honderden guldens gemoeid zyn, doch de eigenaar van het bestraalde fruitbedrijf hoefde niet het risico te lopen dat al dit geld voor niets uit gegeven zou worden. Nee, er werd een alleszins aannemelijk voorstel ge daan. Gegarandeerd werd geen kan- De Stadhuisbouw te Middelburg BH de nieuwbouw van het stadhuis te Middelburg is men thans begon nen de natuursteen aan te brengen in het betonnen skelet van de gevel aan de Noordstraat. Zoals bekend zal deze gevel geheel van natuursteen worden gemaakt. kcr meer cn welige groei, zoais liet fatsoenlijke vruchtbomen betaamt. Mocht liet anders uitvallen, dan gold terug. Dit zeer redelijk aanbod werd ge accepteerd. Daar de beroemde kafetjes v<5ór al les 'droog moeten staan, werden 'eerst een paar grote betonnen bakken be steld en na levering ingegraven. Ver volgens werden de kastjes gebracht, namelijk op 8 Augustus j.l., en vak kundig in de bakken geplaatst- De kastjes, voorzien van een kompas, dat persé naar het Noorden moet wijzen, zagen er van buiten keurig uit, glan zend van vernis. Van binnen moch ten of konden we niet kijken, aange zien alles dicht gelymd was. En nu maar afwachten tot volgend jaar. KUBIEKE METER-PRIJS IS LAAG D«* vereniging van burgemeester# en secretarissen op Walcheren heeft Donderdag een vergadering gehoud-n onder leiding van burgemeester J. I,. Drogman# van Kondrkerke. In deze vergadering z\jn drie belangrijke kwesties aan de orde gekomen, nameiyk moeilijkheden by het bouwen in plattelandsgemeenten, do kwestie van de onteigende gronden binnen de hcrbouwplannen en dc verwerking van het huisvuil. Besloten werd na tc gaan of er aan leiding bestaat tot 'n nader onderzoek van de bouwstop, die thans practisch boerst op het Walchcrse platteland. Het is nameiyk voor dc gemeenten moeilijk het toegewezen bouwvolume te realiseren, omdat de aannemers bezwaren hebben tegen de nV'-prijs, dié door de toezichthoudende instan ties wordt aangelegd voor het goed keuren van nieuwbouw. Onteigende gronden Een ander probleem", dat in. de ge meenten mot geteisterde kernen aan dacht vraagt, Is dat van de destydH onteigende gronden, die nog alt yd eigendom van de gemeenten zyn, maar waarop voor een groot deel reeds herbouw plaats vond. Men zal nu onderzoeken of het voorbereidende werk voor het toewij zen van de gronden aan de belang hebbenden verricht kan worden door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. Drievoudig familiefeest De 22-jarige tweolingdochters van dc fam. A. .1, Ocffelen te Tholen tra don Donderdag in het huwelyk. Pe- tronclla trouwde met Johannis van Agtmaal en Lucia met Josephus den Ouden. Zij deden dit op een bijzondere dag. want hun ouders vierden die dag hun 30-jarig huwelijksfeest. Het heeft dit feestvierend gezin aan blijken van belangstelling niet ontbroken. EVFJS RUSTEN ORANJEBOOM BIER! Nog steeds hing rondom de me thoden die ten doel hadden gedege nereerde haargroei, haaruitval en haarvergrijzing te cureren, een mysterieus waas. Zij, die zich met ex perimenten op dit gebied hebben be zig gehouden en practische resulta ten boekten, hebben hun methoden en praeparaten met bekwame spoed gepatenteerd of passen die alleen zelf toe zonder ze aan een ander me de te delen. In Tilburg nu hebben zjph. enige kappers geërgerd aan die haar „wonderen" en ze hebben verklaard, dat zij ook wonderen kunnen verrich ten. Zij hebben een actie-comité voor methodische haarhygiëne opgericht en er is al door de kappers enige tijd ge ëxperimenteerd, waarbij verbluffende resultaten zouden zrjn geboekt. Drs. J. Willekens, die de experimenten van deze Tilburgse kappers heeft ge leid, verklaarde: het. feit, dat prae paraten en methoden tèr bestrijding van kaalhoofdigheid etc. worden ont dekt, is niet zo heel byzonder, want de oorzaak van deze euvels is in de medische wereld bekend, doch de be handeling vereist zodanige zorg, en is van zulk een lange duur, dat nuis- artsen of andere medici deze niet op zich kunnen nemen. Het actie-comi té in Tilburg is bereid de Collega's in den lande in te lichten over de door lien bereikte resultaten, teneinde in samenwerking te komen tot een or- ganistatie, die de bestrijding van de kaalhoofdigheid etc. ter hand neemt. HET GEVAL TE GOES. Onlangs hebben wij In ons blad melding gemaakt van een „uitvin ding" op ait gebied door de kapper J. C. H. te Goes. Naar aanleiding hier van hebben wy van het Ned. Genoot schap voor huid- en haarhygiëne een schrijven ontvangen, waarin o.m. het volgende wordt medegedeeld: „Haar groei is een kwestie van mineralen, vitaminen, hormonen en de toestand van het zenuwstelsel. Een kapper is niét In staat dit gebied bij benadering te overzien, laat staan een afdoende therapie uit te vinden. Wy kunnen U en iedereen het bewijs leveren, dat het door de kapper uit Goes behan delde meisje niet Ss genezen door het „haai'groeimiddel" van de kapper, doch door ,,'t geloof van het middel". Om de kwakzalverij op het „haar- wonder"-gebied te bestrijden heeft het genootschap een serie proefpro cessen uitgelokt. Ook de kapper in Goes, aldus het genootschap, heeft zich schuldig gemaakt aan een straf baar feit, dat gevonden wordt in de Wet op do uitoefening van do genees kunde. Op die grond is door de ju ridische afdeling van bovengenoemd genootschap een aanklacht ingediend bij de Officier van Justitie. Tenslotte is het, vuilverwyderings- vraagstuk besproken. Huisvuil Voorheen was het zo, dat de plat telandsgemeenten vry gemakkelijk het huisvuil kwijt konden, omdat er altijd wol ergens oen sloot te dem pen viel of iets was op te hogen. Nu de hei-verkaveling voortschrijdt, is de gelegenheid tot verwerken van het huisvuil minimaal geworden. Besloten werd contact op te ne men met de commissie, die in de ge meente Vlissingen het vuilverwer- kinesvraagstuk behandeld, en die reeds uitvoerige gegevens verzamelde over verwerking van het huisvuil tot compost. Vastgesteld werd tenslotte, dat de vereniging van burgemeesters en secretarissen op 12 Oct. a.s. een be zoek zal brengen aan de Zeeuwse tentoonstelling te Gent. Lezing van mr. dr. E. P. Verkerk Woensdagavond werd in „do Prins van Oranje" te Goes een vergadering gehouden van de Ned. Bond van Prot- Chr. Beroepsgocderenvcrvoerders. Dc opkomst was matig. Na opening met gebéd en een inleidend woord van de voorzitter, van het dag. bestuur, de heer Pronk, sprak de algemeen voor zitter van deze organisatie, het Twee de Kamerlid, mr. dr. E. P. Verkerk, over het onderwerp: „Voerman, houd de teugels". Hij stipte hierbij ver schillende gevscen aan die de be roepsvervoerders bedreigen en wees daarbij o.m. op de nieuwe wet tot schadeloosstelling aan de spoorwe- ten, de positie van het eigenvervoer, at in tonnage vier maal zo sterk is gestegen al« het beroepsvervoer, de concentratie in het grootbedrijf en het buitenwerking stellen van het wegenfonds. De belastingpolitiek maakt het de middenstand onmogelijk zelf voor de ouden dag te zorgen, op sommige de partementen heerst nog een zekere vakgroep-geest, het materiaal stygt in prijs en de levensstandaard gaat omlaag. Daarbij wees spr. op de or ganisatiezwakte van de vervoerders. Van de 9417 beroepsgoedervervoer- ders op 1 Mc! jl. waren niet meer dan 6000 georganiseerd. Dit moet veran deren, wil men zyn stem kunnen la ten horen. Als voorzitter van de eerst enkele maanden opgerichte bond van Prot. Chr. vervoerders had mr. dr. Ver kerk zich als idealen gesteld: het vol gen van een andere strydwyze als tot dusver gevolgd, zeggenschap van de vervoerders en het terugbrengen van kosten en lasten. Men moet bij al het werk uitgaan van het stand punt van recht en gerechtigheid. Uitvoerig ging spr. in op de pre caire financiële en economische po sitie van ons land, tegen welke ach tergrond het wetsontwerp WAG moet worden gezien. Dit wetsontwerp houdt volgens spr. verschillende gevaren voor de beroepsgoederenvervoerders in. Allen zullen zich daarom tot de laatste man moeten organiseren. Ge beurt dit niet, dan grijpt de minister zelf in. Het doel van zyn organisatie uiteenzettend, wees spr. er nog op, dat het alleen om het recht gaat, dat de mens gegeven is door Gods ge nade; DE N.O B. Na de pauze ontspon zich een langdurige discussie- Ook de richt lijnen voor het intervervoer kwamen ter sprake. Uit dc vergadering kwam de mededeling dat het N O.B. bestuur een schrijven aan de minister zou li ebben gericht met het verzoek om dc richtlijnon zoals deze enkele maan- Aan deze winkelweek zullen vele at tracties worden verbonden, om het kopen in Oostburg te animeren. De Oostburgse winkeliers hebben iets bijzonders Dedacht, n.l. het gratis kopen. By iedere aangesloten winkelier zal men in die week één uur gratis kunnen kopen, hetgeen betekent, dat er in totaal 60 uur gratis gekocht kan worden. Vanzelfsprekend zijn deze uren niet bekend, niet bij het publiek, niet by de winkeliers en ook niet bij het bestuur. Na afloop van de winkelweek zullen de uren voor de verschillende winkeliers bekend ge maakt worden en wanneer men tot de gelukkigen behoort, zal men een bon krijgen, ter waai'de van het be steedde bedrag, waarop men voor eenzelfde bedrag opnieuw kan kopen bij één der aangesloten winkeliers. Wiclcnvcdstryd Zaterdag 23 September, dus de laatste dag van de winkelweek, zal er voor de wielex sportliefhebbers, in Oostburg iets b\jzonders te genieten zijn, n.l. een wedstrijd achter Derny motoren voor profs. Reeds is de deelname verzekerd van bekende rij ders, zoals Wim de Ruijter, Middel kamp, Van Est en Woutje Wagt- mans, terwyi er vanzelfsprekend ook Belgische renners zullen deelnemen, o.a. Olivier, Ramon, dc Beukclaere cn De Rtjcke. Als gangmakers zullen fungeren; De Wolf, Servacs, Kaers, Wouters, Rondse, Bogaert, Cools en v. d. Broeck. Het traject loopt door dc kom der gemeente, n.l. Kroonwyksln- gel, Noorawal en Zandstraat. Er zul len worden verreden, 3 manches van 30 km. Daarnaast zal er nog een wedstrijd worden gehouden voor nieuwelingen, die 2 x 20 km zullen rijden. De organisatie berust by do Wie lersport Vereniging Oostburg, waar door een vlot verloop bij voorbaat verzekerd is. Effen overhemden blijven nog steeds erg populair Vorige week ontvingen wy ver- Hchillendo soorter effen hem den met vaste boord, doch deze week kwamen gelukkig de eer ste zendingen met losse boord binnen. Rodla, popoline, 2 brdn. met baleinen, in blauw, grijs cn beige 11,95 The Elmar Shirt, zyden popoline in grijs «n crémc mot 2 Trubenijs boorden, cn baleintjes (krult niet om!) 19,75 St. Jacobstraat 25, Vlissingen. Concert ,,Ons Gcmoegen" te Westkapelle Voor het bezoek van dn Kon. Har monie „Ons Genoegen" uit Vlissingen aan Westkapelle op Zaterdag 9 Sep tember ter gelegenheid van het 30-ja- rig bestaan van het Westkappels Da meskoor is het volgende programma opgemaakt: 7 uur; muzikale wandeling langs de x'oute: de Valk, Zuidstraat, Noordkcr- kepad. Smidstraat, Utrechtsestraat, d'Arke, Jakob Brasserstraat, d'Arke, Kloosterstraat, Zuidstraat. Koestraat, Noordstraat, Molenwal, 't Hout, Ge meentehuis, door Noodwoningendorp, Noordervroon, Koestraat, Rookstraat naar Gez. Kaland. 8 uur: Concert op het schoolplein: 1. Met Contra en Ré. Mars, J. Evert, arr. Molenaar; 2. Morgenrood. Ouver ture. A. Dreissen; 3. Fragmenten uit de Opera „La Favorite", G. Donizetti arr. Gadenne; 4. „Finlandia" Sympho- nisch gedicht Opus 26. J. Sibelius; 5, Wiener Bürger, Walzer, W. H, Ziehrer. Pauze. 6. Colonel Bogey on Parade, Mar senselectie, K. Alford; 7. Dichter und Bauer, Ouverture F. von Suppé, arr. Fr. Rogister; 8. Dans le Sud. Ameri kaanse negerschets. W. H. Mydleton; 9. Grande Finale met Signaalafdeling. Bronzen kruis voor S. H. C. Dronkers Op Vrijdag 15 Sept. a.s. zal Z.K.H. Px-ins Bexnhard in het Koninkiyk pa leis te Amsterdam aan 140 personen dapperheidsonderscheidingen uitrei ken. Tot de onderscheidenen behoort de heer S. H. C. Di'onkers, thans bij het Ned. Loodswezen te Vlissingen geplaatst en in de Meidagen 1940 als korporaal-schryver aan booi-d van de torpedoboot Z 5, die deelgenomen heeft aan de gevechten op ae Maas by Rotterdam. De heer Dronkers zal voor zyn moedig optreden het bronzen kruis ontvangen. den geleden bekend werden en waar tegen een actie werd ontketend, als nog goed te kewen. Mr. Verkerk verklaarde reden te hebben om aan te nemen, dat deze mededeling juist is, terwyl hy zich by de verdero be spreking over deze kwestie in nog meer positievere zin uitliet. De heer Caljouw uit Veere, hoofdbestuurslid van de N.O.B.. die met enkele ande re heren van deze organisatie, even eens ter vergadering was, ontkende dit ten stelligste. Het ene woord lok te het andere uit, zodat uiteindelijk nog een vry scherpe gedachtenwisse- ling tussen beide partijen ontstond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2