PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gevaarlijke Noordelijke doorbraak aan de Oostkust van Korea Veerdienst Vlissingen-Breskens zal half November stagneren 0£ BILT Vliegtuig met rode ster en Russische piloot neergeschoten ATTLEE VREEST VERLAGING VAN DE LEVENSSTANDAARD Zestien Kominformdivisies langs Joegoslavische grenzen NALATENSCHAP VAN MEEGEREN ONDER DE HAMER Aanlegplaats Vlissingen zes weken buiten gebruik VOORSPELT 193e Jaargang - No.209 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintjjn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3,90 o. kw.; fr p. o t 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 Sept. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel 2355. 4 lijnen (b.g.g L of 2160): M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2 Goes: L. Vorststr. 63, tq|. 2475 (b.g.g Ooslburg Pr Mauntsstr 12, tel 102; Terneuzen; Bro uwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. Toestand aan het front „ernstig" genoemd De Koreaanse frontsector aan de Oostkust is onder een aanval van 30.000 man Noordkoreaanse troepen geheel bezweken. In snel tempo ruk ken de doorgebroken troepen naar Kigje op. Een woordvoerder van het hoofdkwartier der Ver. Naties noemde de toestand „ernstig". In een communiqué van generaal MacArthur werd Dinsdag bevestigd, dat de Noordelijken de verdedigingslinie ten Westen van Pohang op een breed front doorbroken hebben. De Zuid-Koreanen en Amerikanen vochten echter met de moed der wan hoop om de opmars te vertragen. In het Zuiden versterkten de man schappen van de Amerikaanse 25ste divisie hun verdedigingsgordel rond Masan en ruimden sterke Noorde lijke stellingen op. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal MacArthur verklaarde, dat de door braak van Kikje uit ernstig was. Het bezetten van Kjongdjoe zou de Noor delijken in staat stellen zich naar Taegoe te richten en de hoop teniet doen, dat de Amerikanen en Zuide lijken zich uit Pohang terugtrekken. Deze strijdkrachten zouden dan over zee weggevoerd moeten worden. On danks grote waakzaamheid der zee strijdkrachten zijn de Noordelijken er hier in geslaagd per spoor, zowel als over water, voorraden aan te voeren De Noordelijken zijn verder Tsjangn- jong, acht km ten Noorden van Jong- san, binnengetrokken. De burgerbe volking werd verdreven. Eerst werd de stad door guerillastrijders omsin geld. Ten Westen van Tsjangnjong werd de rechter flank van de Ame rikaanse strijdkrachten aangevallen. Rode Ster liet Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat een tweemotorige bom menwerper met een rode ster als kenteken, voor de kust van Korea schepen van de Ver. Naties heeft aangevallen. Het toestel werd neer geschoten. Het lijk van een Russische vlieger werd door een torpedobootjager van tie V.N. uit liet wrak van het vlieg tuig gehaald, aldus het ministerie. Door de papieren, die op hem gevon den werden, werd h|j geïdentificeerd als een luitenant van de Sowjet-Rus- sische luchtmacht. In een boodschap, die aan de sec retaris-generaal van de Ver. Naties en aan de voorzitter van de Veilig heidsraad is gezonden, wordt ver klaard, dat schepen van de Ver. Na ties ongeveer ter hoogte van de 38ste breedtegraad van de Westkust van Korea voeren, toen een bommen werper, die als enig kenteken een rode ster droeg, het vuur op een schip opende. Vrijwilligers voor Korea deze weeg naar de kazerne De keuring van de vrijwilligers der Koninklijke Landmacht, die zich heb ben aangemeld voor uitzending naar Korea, is vrijwel gereed. Donderdag wordt de laatste groep van 150 man voor medisch onderzoek opgeroepen. Tegen het eind van deze week zul len de eerste vrijwilligers onder de wapenen worden geroepen. Zij zullen in de nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Aikemadelaan te 's-Graven- hage worden gehuisvest. „Duitsers moeten zich kunnen verdedigen" ,,De Duitsers zouden in.de gelegen heid gesteld moeten worden, om. zo zij dit wensen, hun eigen land te verde digen. Men kan hun niet zeggen, dat zij hun land niet mogen verdedigen als het wordt aangevallen", zo heeft John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland na een be spreking met president Truman, aan de journalisten verklaard. McCloy bevindt zich in de Ver. Sta ten. waar hij de aanstaande conferen tie der ministers van Buitenlandse Za. ken die op 12 September te New York begint, zal bijwonen. Ze komen weer! De eerste scheepslading tanks, die In het kader van de Amerikaanse vapenhulp aan West-Europa wordt geleverd, is in de vroege Dinsdag- ochtend te Cherbourg aangekomen. Onmiddellijk werd begonnen met het lossen van 21 verbeterde Sher man tanks met nieuw 76 mm. ge schut. Het schip, ..American Mill" heeft ook zeven lange 155 mm. ka nonnen en 3000 kisten met wapens en munitie aan boord. Men verwacht, dat het lossen Woensdagmiddag zal zijn afgelopen, tegen de tijd, dat het Amerikaanse libertyschip „Eugenie" met 300 ton wapens aankomt.. Druk bezoek op eerste Jaarbeursdag De 55ste Jaarbeurs te Utrecht heeft gisteren op de openingsdag niet over bezoek te klagen gehad. Voor het ope ningsuur verdrongen zich reeds hou. derden bezoekers voor de ingang. Het aantal geparkeerde auto's bedroeg óp de eerste dag van de Jaarbeurs 3493 tegenover 2668 bij de Najaarsbeurs in 1948. Vandaag wórdt op de Jaarbeurs een Oostenrijkse dag gehouden Het vuur werd beantwoord en de bommenwerper werd neergeschoten. Een torpedobootjager van de Ver. Naties slaagde er in het stoffelijk overschot van een piloot te bergen Dit is het eerste bericht over ac tieve deelneming van een Russische militair aan de oorlog in Kofea. Op 9 Juli werd gemeld, dat in Rusland gebouwde Jak-9-jachtvliegtuigen bo ven Korea waren verschenen en la ter werd melding gemaakt van Yak- 15-straaljagers. doch van officiële zqde was geen aanwijzing ontvan gen, dat deze vliegtuigen door an dere dan Noordkoreaanse piloten werden gevlogen. Dinsdagavond werd in Washington verklaard, dat nog niet vast stond, dat de neergeschoten bommenwer per een Russisch toestel was. „PROVOCATIE". Dinsdagavond is in de Veiligheids raad het neerschieten van het vlieg tuig ter sprake gekomen. De Amerikaanse gedelegeerde Aus tin verdedigde een resolutie, waarin alle landen wordt verzocht zich te ont houden van steun aan de Noordkore- anen. Hij trok daarbij in twijfel of de Sowjet-Unie bereid was de vijandelijk heden op Korea te localiseren. Dc Sow jet-afgevaardigde Malik noemde de berichten over het neer schieten van een vliegtuig met een Russische piloot „een provocatieve ver klaring van MacArthur en het Ameri. kaanse ministerie -van Oorlog". Britse leveranties aan Rusland van groot belang Aldus verklaring van Engelse industrieel De directeur-generaal van de fir ma „Gravenbrothers" uit Stockport in Engeland, waar belangrijke door de Sowjet-Unie bestelde gereed schapswerktuigen vervaardigd wor den, heeft nogmaals op een perscon ferentie dc beweringen van Attlee, tegengesproken, dat de Britse uit voer naar de Sow jet-Unie geen weer slag heeft op de Britse herbewape ning en van geen strategische waar de is. De industrieel zei, dat deze uitvoer technische instrumenten van grote waarde omvat, waaraan Groot-Brit- tannië en de bevriende landen drin ged behoefte hebben en waarop deze landen moeten wachten. „De uitvoer naar de Sowjet-Unic van gereedschapswerktuigen en tech nische uitrusting, schaadt onze lands verdediging in grote mate", zo ver klaarde hij. De industrieel bevestigde, dat de directie van de firma herhaaldelijk de aandacht van de autoriteiten had gevestigd op het gevaar dat gelegen is in het tPr plaatse toezicht laten oefenen op de fabricage van de be stelde stukken door Sowjetrussische inspecteurs. „Het is", zo besloot hij, „louter waanzin te dulden dat een eventuele vijand zich ter plaatse rekenschap komt geven van onze hulpmiddelen". Arbeiders in Amerikaanse atoomfabriek in staking Ondanks het aandringen van de Amerikaanse regering, de oorlogs productie niet in de war te sturen, zijn vierhonderd arbeiders van een egerings-atoomfabriek te New York in staking gegaan. Een oproeping tot staking werd corige week gedaan in verband met een eis om loonsverhoging van tien cents per uur, pensioen en vacantia- Beroep op arbeiders met regering samen te werken De Britse premier Atllee heeft op de jaarlijkse conferentie van het Britse Verbond van Vakverenigingen T.U.C. verklaard, dat het uitgebrei de bewapeningsprogram een ongun stige invloed zou hebben op de le vensstandaard. Het zou echter mo gelijk zjjn (leze ongunstige invloed zoveel mogelyk te beperken als in dustriële leiders en arbeiders daar toe hun volle medewerking verleen den. Attlee deed daarom een beroep op de vakverenigingen en haar leden om de productiviteit op te voeren. „Ik verzoek U allen om eventuele veranderingen in Uw arbeidsomstan digheden te beschouwen als een bij drage tot verzekering van de veilig heid van het land." Attlee achtte het van het groot ste belang dat matiging zou worden betracht by het stellen van looneisen. Het gevaar voor inflatie was nog steeds aanwezig en dat gevaar nam toe door de extra-uitgaven voor be wapening. Die uitgaven moesten ge daan worden. Communistische actie had de regering gedwongen veel meer voor defensie uit te geven dan de Britse regering had gewenst. Het congres aanvaardde na Attlee's Van 1000 zieke militairen had y4 t.b.c. In 1949 werden uit Indonesië naar Nederland vervoerd ongeveer 1000 zieke militairen, waarvan V\ lijdende was aan t.b.c. en Vi gerekend moet worden tot de chirurgische patiënten. 5 was lijdende aan een psychische aandoening. Deze cijfers zijn bekend gemaakt door minister Schokking in de Memo rie van Antwoord op de begroting van Oorlog. jonge officieren naar Nationale Reserve Het ligt geenszins in de bedoeling de Nationale Reserve een tehuis te doen zijn van officieren die de pen sioengerechtigde leeftijd naderen of hebben overschreden, aldus minister Schokking in de M.V.A. op de begro ting van Oorlog. Reeds thans heeft de minister het voornemen ook bij de Nationale Re serve jonge officieren in te delen, die hun verblijf bij de Nationale Reserve zullen moeten beschouwen als een phase van hun militaire loopbaan. Voorts ligt het o.m. in de bedoeling jong dienstplichtig kader een oorlogs bestemming te geven bij de Nationale Reserve voor zover daaraan behoefte bestaat. Voorlopig wordt een land- sterkte voor de Nationale - Reserve aangehouden van 16.250 man rede een resolutie waarin het vakver bond zich tot de nauwst mogelijke sa menwerking met de regering verbindt met het oog op het verkrijgen van vol ledige werkgelegenheid en de econo mische organisatie. De vakverenigin gen. aldus de resolutie, dienen zich „snel en dapper" aan nieuwe omstan digheden aan te passen en verantwoor delijkheden van ruimere omvang op zich durven nemen. Zij dienen te stre ven naar grotere doeltreffendheid en productie. Van de gemeenschappelijke machinerie moet een practisch gebruik gemaakt worden en men behoort de discipline in de vakbeweging te hand haven. Gisteren en vandaag: wordt in 'de markthallen te Hertogenboscli een nationale paardententoonstelling gehouden, welke georganiseerd is door de Koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard". Deze foto laat U het keuren der paarden zien. VOORBEREIDINGEN IN HONGARIJE Naar het Britse blad Daily Telegraph meldt, hebben de legers van de Oost- europese communistische landen dit jaar voor het eerst hun manoeuvres geheel onder Russische leiding gehou den, Ofschoon de manoeuvres, die aan de Joegoslavische grens waren gehou den, thans zijn geëindigd, zijn de troe pen in dit gebied gebleven. Het gebied is 30 km. breed en voor burgers ver boden. De militaire macht in deze zóne' wordt op ongeveer 16 divisies geschat. Hiervan zijn vier gepantserde en vier gemotoriseerde Russische divisies. Te vens hebben Roemenië en Bulgarije een gepantserde en drie infanteriedi visies bijgedragen. Blijkens te»Londen ontvangen inlich tingen, zo meldt het blad, worden in heel Hongarije koortsachtig militaire voorbereidingen getroffen. De Komin- form zou voornemens zijn acht mo dern uitgeruste Hongaarse divisies op de been te brengen. De leider van de Joegoslavische de legatie bij de V.N., dr. Ales Bebler, heeft in een radio-interview verklaard, dat Jocgo Slavië „elke agressor ver zet zal bieden en by een dergelijke strijd hulp zal aanvaarden van ieder die helpen wil". Maarschalk Tito zou in een derge lijk geval waarschijnlijk de V.N. om hulp verzoeken, aldus Bebler. Bebler omschreef het „ideologisch geschil" tussen Joego-Slavië en de Sowjet-Unie als volgt: In Joego-Sla vië leggen wij er de nadruk op. dat een socialistische maatschappij, poli tiek gezien, een socialistische demo cratie moet zijn". Op de vraag, of er uit de bevolking van Joego-Slavië steun zou komen voor een „pro-Westerse oriëntatie" antwoordde Bebler: ..Wij wensen zo goed mogelijke betrekkingen met alle Lijk van verongelukte piloot gevonden. Het stoffelijk overschot van de pi loot van de Firefly van de Marine Luchtvaartdienst, die vorige week Woensdag bij Kijkduin in zee veron gelukte, is gistermorgen door de politie van Noordwijk op het strand aldaar gevonen. landen, die graag dergelijke betrekkin gen willen hebben op basis van weder zijds respect, en naar mijn mening is een dergelijke positie de sterkste die wij kunnen innnemen". Rebler gaf toe. dat de economische blokkade door de Kominformlanden aan Joego-Slavië „grote schade" toe bracht en dat Joego-Slavië verplicht was geworden lijd verloren te laten gaan door het zoeken naar nieuwe in dustriële uitrusting in andere delen van de wereld. On korte termijn beslissing over loonronde De besprekingen, die de afgelopen weken over de te nemen maatregelen inzake de lonen en de prijzen tussen de regeringscommissie en de Stichting van de Arbeid z|jn gevoerd, zijn thans zover gevorderd, dat op zeer korte ter mijn een beslissing van de regering te gemoet kan worden gezien, zo wordt ons uit Den Haag medegedeeld. Natsir biedt ministerlijst aan Mohammed Natsir iieeft Dinsdag avond Sockarno een kabinetsl|jst van achttien personen aangeboden, waarop de president zijn goedkeuring zou hebben gegeven. Vandaag is de officiële aankondiging der kabinets vorming te verwachten. Eerder op de dag had Natsir de opdracht tot vorming van een parle mentair kabinet voor Indonesië te ruggegeven aan president Soekarno, maar deze weigerde de teruggave van het mandaat te aanvaarden. Hij droeg Natsir op een parlementair kabinet te vormen, „dat niet te zeer is gebonden aan de wensen en de eisen der partijen. Natsir heeft een kabinet gevormd zonder de Partai Nasional Indonesia- Hij schatte de levensduur van het ka binet op één jaar. Het nieuwe kabinet zou o.m. als volgt zijn samengesteld: premier: Moh. Natsir; vice-premier en binnen landse veiligheid: Sultan van Djokja; buitenlandse zaken: dr. Moh. Roem; binnenlandse zaken: Abdul Hakim; minister zonder portefeuille, belast met het vraagstuk-Irian: mr. Moh. Yamin. Kopers zijn over het algemeen tevreden De laatste acte van de geruchtmakende Han van Meegeren-affaire is uitgespeeld. Twee dagen heelt het geduurd voor het doek voorgoed is neer gegaan. Het toneel was het huis van de overleden schilder aan de Keizers gracht in Amsterdam. De „nrtlsten" waren Van Meegeren's schilderijen, zijn kunstvoorwerpen en zijn inboedel tot het 2-delig bed toe. De overdekte tuin nas de „zaal", tot berstens vol met publiek: kunsthandelaren uit binnen- en buitenland. Regisseur was Paul Brandt, de makelaar. Het pro- pramma was een dikke catalogus in twee talen. De dialoog was monotoon: „Niemand meer?...Verkocht!Uren achtereen heeft de stem van de afslager boven het geroezemoes uit door de tuin geklonken Niemand' meer? Het huis van Han van Meegeren was in „Frascati" onder de hamei- ge gaan. Koper werd Paul Brandt zelf voor de pr|js van 132.000.—. Voor de meubels bestond vrijwel geen belangstelling, de prijzen waren er naar. Voor tinnen voorwerpen was de animo groter. Er werd hoger ge boden. Het witte balustervormige kannetje van Delfts aardewerk het zogenaamde Vermeerkannetje dat de schilder gediend heeft als voorbeeld voor een onderdeel van zijn „Emmaüsgangers", verhuisde naar de kunsthandel St. Lucas in Den Haag voor 675.Een voor studie voor een schilderij naar Pieter de Hoogh, een interieur, bracht 300 op. Een portret van de Spaan se cellist Casper Cassado ging voor 875 van de hand. De door Van Mee geren geschilderde portretten brach ten in het algemeen weinig op. De prijzen varieerden van 60 tot 625. In verband met omvangrijke sluiswenkzaamheden Het provinciaal bestuur deelt het volgende mede: In het kader van het herstel der sluiswerken te Vlissingen zal in het komende winterseizoen de aanlegplaats der provinciale stoombootdiensten in Zeeland aldaar geruime tijd niet kunnen worden gebruikt. Hoewel alles zal worden gedaan wat mogelijk is om het vervoersaanbod over de YVester-Schelde voort te zetten, zal dit niet zonder ernstige stag natie mogel|jk zijn. Naar het zich laat aanzien zullen gedurende die tijd vrachtauto's slechts kunnen worden vervoerd over het veer Kruiningen Pcrkpolder, terwjjl in beperkte mate personen auto's van Vlissingen naar Breskens en omgekeerd kunnen worden verscheept. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat de stagnatie, welke naar het zicli laat aanzien zes weken zal duren, niet voor half November op treedt. Van do zyde van het provinciaal bestuur is reeds b|j het Rijk aange drongen op de bouw van niquwe aan legplaatsen voor koplading te Vlis singen en Breskens. Het is van belang dat handelaren en bedrijven, die voor de aanvoer van hun artikelen of grondstoffen van de veren afhankelijk z|jn, trachten zich voor lialf November e.k. te bevoor raden. DE SLUISWERKEN. In een tijdsbestek van nauwelijks een half jaar is dit de derde stag natie, die optreedt b|j de veerdienst VlissingenBreskens v.v. De - kans is groot, dat er evenals de beide vo rige malen ontstemming door ral worden gewekt. Daarom is het hoezeer ook wij deze stagnatie be treuren goed om op het navolgen de de aandacht te vestigen: De werkzaamheden aan de sluis te Vlissingen zijn van zodanige om vang, dat zij niet verricht kunnen worden, zonder dat de bouwput voor de sluis in aanraking komt met de fuik voor de veerboten. Bovendien komen de aansluitingen voor de sluis zo te liggen, dat de werktuigen, die nodig zijn voor de bouw daarvan en voor het herstel van een schadeva- ring aan de Westelijke fuikwand, gedurende enige tijd voor de mon ding van de fuik geplaatst moeten worden. De bouw van de nieuwe sluis voor Vlissingen is, zoals bekend, voor deze stad van het grootst mogelijke belang en helaas maakt dit werk de stagnatie in de veerdiensten onver mijdelijk. PROV. STOOMBOOTDIENS TEN DOEN WAT MOGE LIJK IS. Van de zijde van de Prov. Stoom bootdiensten vernemen wij nog, dat overwogen is om de grote veerboten le laten varen van de ponton te Vlissingen. Onderzoekingen naar deze mogelijkheid wees uit, dat zulks om scheepvaart kundige rede nen niet aanbevelenswaardig zou zijn. Daar komt nog bij, dat de pon ton het allerzwaarste verkeer, zoals dat zich tegenwoordig op dit traject voordoet, niet kan dragen en dat door inschakeling van deze ponton een uurdienst niet mogelijk zou zijn. Daarom is er de voorkeur aange geven om de veerdienst voor net zware verkeer in November geheel te staken en slechts in beperkte mate personen-auto's te vervoeren, hoezeer men deze maatregel ook be treurt. De dienst zal in de stagnatie-pe riode worden onderhouden met de provinciale boten, die voor zij-lading zijn ingericht, dus boten zoals de Ko ningin Wilhelmina. de Prins Hendrik enz. Er zal tussen Vlissingen en Bres kens in een twee-uurdienst gevaren moeten worden. Bovendien zal er op gerekend moeten worden, dat het veer KruiningenPerkpolder de grote aantallen zware vracht auto's, die thans over het veer VlissingenBreskens worden ge- Een zittend meisje 1300, het grote, minder bekende doek, „Avondmaal na de begrafenis" haalde de 2300. Het skelet, dat Van Meegeren in zijn atelier had, werd verkocht voor 44. De inzet was 5. Snel werd geboden op het doek „Jezus 8.1s jongeling in de tempel", dat Van Meegeren in op dracht van de' Nederlandse regering maakte om aan te tonen, dat hij in derdaad in de stijl van Vermeer kon werken. Het doek werd voor 2000 ingezet; het ging van de hand voor drie mille. De grote krijttekeningen van Van Meegeren brachten zeer lage prijzen op. ..Ze zijn te groot, men kan ze ner gens plaatsen,", vertelde ons een kunsthandelaar. In het algemeen wa ren de kopers tevreden, omdat zij „echte koopjes" konden doen. De op brengst van de veiling zal om en na bij de 100.000 bedroegen. Belgische film Over enkele weken zal een Belgi sche filmmaatschappij een 16 mm documentaire op de markt brengen, die gewijl zal zijn aan het geval Van Meegeren-Vermeer. De film is ver vaardigd in nauwe samenwerking met prof. dr. P. B. Coremans, direc teur van het centraal laboratorium van de Belgische musea, die in deze zaak van schilderijen-vervalsing als voornaamste expert is opgetreden toor de Nederlandse justitie. In deze documentaire wordt een beeld gegeven van het physisch en micro-chemisch onderzoek van prof. dr. Coremans. Ook de persoon van de schilder, zijn werk, zijn psychologie en zijn vervalsingstechniek worden in de film behandeld. transporteerd, niet zonder meer kan toevoegen aan de aantallen, welke nu reeds over Kruiningen Pcrkpolder worden vervoerd. Het zal zowel te Kruiningen als te Perkpolder op de spitsuren van het vrachtauto-vervoer een kwestie van urenlang wachten worden. De directie van de Prov. Stoomboot diensten wees ons daar nadrukelijk op, opdat men straks niet teleurgesteld zai zijn. TIJDELIJKE VERBETERING. Geldig tot Woensdagavond. Wisselende bewolking met over het algemeen flinke opklaringen en slechts hier en daar een verspreid optredende bui. Meest matige wind tussen West en Zuid-West en weinig verandering ?r» temDerpturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1