NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden WALCHEREN .SNIPPERS SIGARETTENINDUSTRIE LAAT NOODKREET HOREN DINSDAG 5 SEPTEMBER 1950 PRO V ClALE ZEEUWSE COURANT NUTSSPAARBANK. Wij ontvingen de volgende cijfers van do Nutsspaarbank te Vlissingen over de maand Augustus 1950. De tussenhaakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op dezelfde maand van het vorige jaar. Tegoed bij het begin 7.008.038.61 (0.713.761,57)Inleg 189.024.42 (182.004.41); Terugbetaling 103.480.18 160.756.64)Verschil 25.544.24 (21.247.77); Tegoed op het einde 7.633.582.85 (6.735.009.34); Aantal in- legposten 2602 (1424); Aantal terug bet. posten 771 (606)Aantal rekenin gen begin 15.142 (13.754); Nieuwe re keningen 130 (101)Afbet. rekeningen 56 (57); Verschil 74 (44); Rekeningen op het einde 15.216 (13.798). TWENTS KERKKOOR OP BEZOEK. Zaterdag en Zondag jl. bracht het koor der Ned. Herv. Gemeente van Goor (O een tegenbezoek aan Renes- se. Vorig jaar is namelijk het Herv. kerkkoor van Renesse in Goor op be zoek geweest. Goor is de standplaats van de vroe gere predikant te Renesse, ds. Klein- man. dio vanzelfsprekend mede aan wezig was. Het gezelschap telde 45 personen. Zaterdagmiddag te half 3 arriveerde het te Renesse. Na de maal tijd werd een wandeling gemaakt. Zondagmorgen werkte het koor mede in de eredienst, waarin ds. Cramer voorging. Zondagmiddag vertrok het gezel schap weer. uitgeleide gedaan door wel plm. 250 inwoners, zeker een be wijs. dat de Twentenaren zich in die 2 dagen een grote plaats in de harten der Renessenaren veroverd hadden.. Rests nog te vermelden, dat het koor uitstekend zong. AANBESTEDING. Door de directeur van gemeentewerken werd namens het college van B. cn W. van Middelburg ln het openbaar aanbe steed het verrichten van grond-, straat- en rioleringswerken ten behoeve van de aanleg van: Bachtensteene, Nieuwe Wal, Gravenstraat, Zusterstraat en het Par keerterrein. Dit laatste terrein is ge projecteerd achter de. Markt, tussen de bebouwing aan de Lange Delft cn Zus terstraat. Er werd Ingeschreven door: Gebrs. Geldof, Serooskerke. f 45.800.—: F. Duijn- houwer, Goes, f 45.900.—; N.V. Aann. be drijf ..Zeeland", Middelburg, f 46.585.— P. Bracken, Breda, f 46.980.—; J. v. d MeulenBosma, Goes, f 47.400.—; Polder man, Sparendam. f 47.499.—; A. J. Blijle- vens, Breda, f 49.400.—: E. G. Linden- berg, Vlissingen, f 49.600.W. Rassen- berg, Breda, f 50.000.—; M. W. Knuist, Goes, f 50.500.v. Gooi en Moerland, Rotterdam, f 50.600.—; L. v. Boven, El- lewoutsdijk, f 51.800.P. de Regt, Ter- neuzen, f 51.900,—; C. v. d. Kljppc, Vlis- singen. f 53.000.—; v. d. Kllppe en Lagas- se, Vlissingen, f 53,000.—; J. de Oude. Biervliet, f 53.950.J. Moerland, St. Annaland, f 55.800.J. H. v. d. Ven, Vlissingen, f 56.900. NIET OPGELET. Zaterdagmorgen kwam een leerling van de Ambachtsschool, zekere K. uit Nieuwland met een flinke vaart per fiets de kanaalbrug overgereden. Hij werd zozeer afgeleid door de werk zaamheden aan de nieuwe brug, dat hij een bij het brugwachtershuisje gepar keerd staande auto niet opmerkte. Een botsing volgde, waarbij K. door een uitstekende haak een halswonde op liep. Middelburg WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Telegraaf" te Middelburg speelde een wedvlucht met oude en jonge duiven van Weert uit. Afstand plm. 148 km. De duiven werden te 13 uur 15 min. met Z.- W. wind ln vrijheid gesteld. Door het zeer slechte weer over de vluchtUJn. had de wedvlucht een traag verloop, en ble ven de snelheden ver beneden normaal. De eerste duif werd te 16.38.06 uur ge klokt. snelheid 733.53 m.- per min. Laat ste of 30e prijsduif te 18,53,12 uur, snel heid 434.81 m. per min. De eerste 10 prijswinnaars waren W. Daanc. Middelburg 1, 2 en 10; C. Pou- wer, Veere 3 en 6; R. Dirven, Middel burg 4: H. Castel, Veere 5 cn 7 cn C Hoek, Middelburg 8 en 9. NIEUWE JEUGDLEIDSTER. In de Oostkerk te Middelburg werd Zondagavond Wilca H. Schrijver, de nieuwe jeugdleidster der Ned. Herv. kerk te Middelburg, als zodanig be vestigd. De gemeente zong de nieu we leidster Gez. 104 4 toe. Ds. De Vries, die deze dienst leidde,sprak woorden van dank tot Wika C. L. Loggere, die I's jaar in Middelburg als jeugdleidster heeft gewerkt. Vlissingen WON ING BOUWVERENIGING „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG" Tc Vlissingen vergaderde de Wo ningbouwvereniging „Gemeenschap pelijk Belang" onder voorzitterschap van de heer J. Marijs. Door de secretaris, de heer W. de Ridder, werd het 32e jaarverslag uit gebracht, waarin gememoreerd werd de gestage vooruitgang van de her stel- en jnieuwbouwwerkzaamheden. Een groot aantal herstelde- en du- plexwoningen kon worden uitgege ven. Andere plannen liggen te wach ten tot meer bouw-volume kan wor den verstrekt. De vergadering machtigde het be stuur tot het aangaan van een geld lening groot pl.m. f 20.000 voor aan koop van grond en tot het aangaan van een geldlening groot pl.m.. f 150.000, benodigd voor de bouw van 11 duplex-woningen, welke zullen worden gebouwd resp. 4 en 10 aan de Bloem enlaan en Leeghwaterstraat. Tot bestuursleden wenfcn herko zen de heren D. HeQboer, A. Minder- houd, C. J. Mommaas en S. Roose en tot commissaris de heer G. Doeland. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. OPENING KLEUTERSCHOOL. Op Donderdag 7 September a.s. des middags te half drie zal de twee de school van de Ver. voor Chr. Kleu terscholen te Vlissingen officieel worden geopend. De school is onder gebracht in het Chr. Mil. Tehuis aan het Bellamypark. CONCERT. Zaterdag 9 Sept. zal de accordeon vereniging ..Crescendo", dir M P. Ventevogel van 8 tot 10 uur concerte ren in het Bellamypark te Vlissin gen. Uitgevoerd wordt een populaire potpourri en de volgende werken: Alte Kameraden, mars, Teike; La VOETBAL ZOMERAVONDVOETBAL MIDDELBURG. PingelaarsBoele e.v. Eesteren 6—2; Boele c.v. EersterenFocus 21; FocusPingelaars 21. Doordat alle drie de clubs elk één wedstrijd wisten te winnen eindigden zij in de nalve kampioenscompetitie gelyk. Ze kunnen weer opnieuw be ginnen, om uit te maken wie de be kerhouder zal worden. Dc spcldjcsverkoop voor de kanker bestrijding heeft te St. Laurens opge bracht f 82,54. De heci' W. L. M. Groffen te Vlis singen werd na een schriftelijk examen toegelaten tot het mondeling deel van het Staatsexamen Staatsinrichting M. O. festa Splendora. ouverture Joh. B. Kok; Mondnacht auf der alsler, wals. D. Fetras; Die mühle im Schwarswald, R. Eilenberg; Circus Renz, G. Peter; Limburgia. mars, M. Leskovick; D. E. S., mars. M. P. Ventevogel; De Vogel koopman. C. C. Zeiler; Lentebloesems, wals, M. P. Ventevogel; Potpourri; Abschicd der Gladiatoren, mars, Blan kenberg. GONDELVAART Zaterdaginiddag zal de gondel vaart gehouden wórden van de ver eniging voor watertourisme vDe Schelde" te Vlissingen. De route loopt van de Keersluis via de Houtkade naar de binnenha ven én terug, 's Avonds wordt de zelfde gondelvaart gehouden met verlichting. Serooskerke RINGRIJDERIJ. Op Zaterdag 9 September a.s. zal des middags een ringrijdery op de Zoetendaalsedreef gehouden worden door de L.J.G., afdeling Serooskerke (W.) en omstreken tegen de afd. „Oostkapelle." Meliskerke TWEE SCHAPEN DOODGEBETEN Zondagmiddag werden in Melis kerke, vermoedelijk door enige hon den, twee schapen doodgebeten, die het eigendom waren van dc land bouwer P. D. Een lelijke schadepost. Gezocht wordt naar de eigenaar van de honden. Arnemuiden WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Voorwaarts" uit Arnemuiden hield met oude en jonge duiven een wed vlucht van Weert ült. De uitslag is: 1. 3. 18 en 54 D. v. d. Ketterij Jz.; 2, 15. 37 en 40 gebr. v. Belzen; 4, 13. 34 en 53 M. Schroevers; 5 A. de Meul- meester; 6, 14, 28 en 32 G. Stitzinger; 7. 25. 31 en 41 J. v. Belzen Lz.; 8 en 26 H. de Nooijer: 9 cn 60 J. Sturm; 10 cn 56 H. de Meulmeester. ZUID-BEVELAND Nisse Woonruimteperikelen. Onder voorzitterschap van burge weester J. D. Jansen kwam de raad van Nisse dezer dagen bijeen. De heer J. Nieuwenhuize werd als lid beëdigd. De verordening op de hef fing van keurloon voor vee en vlees werd vastgesteld. Alle huisslachtin gen zullen nu aan huis worden ge keurd, ontheffingen zullen niet meer worden verleend. Besloten werd tot het verlenen van financiële steun aan de R.K.H.B.S. te Goes. In principe werd besloten tot het verlenen van medewerking aan de verbetering van de zijtak der verbindingsweg van Kwadendamme met de weg 's-Gra- venpolder-Ovezande. De totale kos ten van deze verbetering zijn f 74.130 waarvan rond f 9300 voor rekening van de gemeente Nisse zal komen. Te verwachten is, dat eerstdaags de weg 's-Gravenpolder-Ovezande zal worden aanbesteed. Enige discussie ontstond bij de benoeming van een woonruimtecommissie. De heren P. d. Guchte en J. Lokerse brachten de kwestie, waarvoor de vorige woonruimtecommissie is afgetreden, nog eens in herinnering en vielen het beleid van B. en W. in deze zaait aan. De burgemeester zette een en ander nog eens uitvoerig uiteen, waarna be sloten werd, dat de besprekingen over de toewijzing van een woning gezamenlijk met B. en W. zullen worden gehouden, het vorderen zal echter door B. en W. geschieden. Bij de bespreking van het uitbreidings plan der gemeente bleken er tal van bezwaren tegen dit plan te bestaan. Getracht zal worden wijziging aan te brengen. Tenslotte werd een gemeen schappelijke regeling schoolartsen- dienst aanvaard. Kruiningen concert. Zaterdagavond hield de mandoline vereniging „Excelsioi;" te Kruiningen een concert in de muziektent, onder leiding van de heer B. Lejjs. Ondanks het gure weer was de belangstelling voor dit concert zeer groot. Heinkenszand ORANJEFEEST. Zaterdag werd te Heinkenszand een Oranjefeest gehouden, 's Mid dags waren er kinderspelen én voorts volksspelen voor volwassenen. De uitslagen warenHinderniswedstrijd heren: J. Simonse, H. Lammers en Jac. Dekker. By het touwtrekken werd de ploeg van W. Nijsse eerste en de tweede prijs was voor de ploeg P. Kuzee, De winnaars van het kus sengevecht waren: H- Traas, J. Nayen, L. Moelker en J. Koens. Zak- lop'en heren: H. Traas, L. Verschiere en J. Simonse. Zaklopen dames: Rina Paauwe, C. Blok en Cor de Wilde. Stoeltjeslopen heren; P. Geene, L. de Jonge en P. de Jonge. Stoeltjes da mes: C. Vermeule, C. Geus en R. Musse. Tonnetje steken: M. Verschie re, J. Nayen en A. Dekker. De wie lerwedstrijd werd gewonnen door J. de Bart. 's Avonds gaf het muziek gezelschap „Euterpe" een concert, hetgeen gevolgd werd door zang van de zangverenigingen uit Goes, Wol- faartsdyk en Heinkenszand. Burge meester Flink van Heinkenszand dankte de verenigingen voor hun me dewerking. Schore BAZAR. De commissie, die te Schore de or ganisatie voorbereid van een bazar ten bate van de kleuterschool, ver gaderde een dezer dagen. Besloten werd de bazar te houden op 27 en 28 October a.s. Velen zegden hun mede werking toe. Krabbendijke OPENLUCHTSAMENKOMST. Het „Leger des Heils" afdeling Yerseke, hield Zaterdagavond te Krabbendijke een openluchtsamen- komt, waarvoor grote belangstelling bestond. GYMNASTIEK-DEMOXSTRATIE VAN SPARTA. Op Zaterdag 16 September zal de gymnastiekvereniging Sparta" te Krabbendijke ter gelegenheid van liet 40-jang bestaan, een grote gym- nastiek-demonstratie geven op het sportterrein te Krabbendijke. Aan dit sportfeest zullen medewerken, be halve de organiserende vereniging, „Atlas" uit Heinkenszand. „V. Z. O. S." uit Yerseke, Sparta" uit Ber gen op Zoom, „Volharding" uit Goes. „W.I.K." uit Rilland en „Olympia" uit Kapellc. De genodigden zullen op het gemeentehuis worden ontvangen en daarna volgt een défilé. Op net sportterrein zal, voor het begin der demonstratie, nog een vaanaeldefilé worden gehouden. Hoedekenskerke CONCERT „CON AMORE". Zaterdagavond gaf de muziekver eniging „Con Amore" te Hoedekens kerke haar laatste zomerconcert in de tent. Door deslechte weersom standigheden was er weinig belang stelling. Twee doden bij verkeersongeval Maandagavond even na tien uur is op de rijksweg tussen Ede en de Klomp een ernstig- auto-ongeluk ge beurd, dat aan twee personen het le ven heeft gekost. De dekkledenfabrikant A. P. L. de Z. uit Nieuwer Amstel, die met zijn echtgenote in een (Jitroën personen auto op de rijksweg reed, wilde in de bocht bij de boerderij „De Wetering" een voor hem rijdende luxe auto passeren. Van de andere kant nader de een uit Rotterdam naar Duitsland onderweg zijnde Mack-vracht-auto met aanhangwagen. De bestuurder van de Citroen heeft, volgens oogge tuigen nog getracht door „snijden" een botsing te voorkomen. Hy slaag de daarin niet. Met een ontzettende klap vlogen de Citroën en de Mack tegen elkaar. Spoedig bleek dat de bestuurder van de Citroën en zijn echtgenote om het leven waren gekomen. JEUGDIGE BUSSENLICHTER. Door de koster van de Gerefor meerde kerk te Bergen op Zoom werd een jongen aangehouden, die op het punt stond een collectebus in de kerk te lichten. Hij werd aan de politie overgege ven, die tegen de jongen, de 12-jari- ge J. K., uit Bergen op Zoom proces verbaal opmaakte. scheep v a artberichten. Vlissingen aangekomen, 2 Sept.: Delia v. R'dam. 3 Sept.: Kragujevac v. Lon den. Maraat V v. Antwerpen. Aangekomen: 2 Sept. Ned. m.s. Fran». Londen naar Zelzaete; 3 Sept. Yoeg. 6.6 Kraguzevac Ryeka naar Gent. Vlissingen vertrokken, 3 Sept.: Delia n. Genua. Kragujevac n. Gent. 2 Aug.: Tula n. Antwerpen. Tomsk n. AntvJerpen. Vertrokken: 2 Sept, Panam s.s. Tabo- ga. Sas van Gent naar Hamburg; Noors s.s. Torafire, Terneuzen naar Bremen; 3 Sept. Ned. m.s. Frans, Zelzaete naar Lon den; Zweeds s.s. Dagfrid, Terneuzen n. Caen. Gepasseerd n. Antwerpen, 2 Sept.: Frans v. Londen n. Selzaete, Almdijk v. Londen. Admiraal Nelson v. Immingham. Aludra v. Rosarlo. 3 Sept.: Bermisse v. Swansea. Axeldljk v. New York. Verzoek aan Kamers om van verhoging omzetbelasting af te zien Door het tegenwoordige stelsel van belastingen op rookartikelen wordt de sigarettenindustrie relatief veel zwaar der getroffen bij een prijsstijging dan de sigaren, en kerf industrie, zo werd gistermiddag medegedeeld op een bij eenkomst te Amsterdam van de vak- groep sigarettenindustrie. Zoals bekend, is onlangs een wets ontwerp ingediend waarbij de omzet belasting gewijzigd wordt in bet voor deel van de sigarenindustrie. De hier door ontstane vermindering van de belastingopbrengst zal. volgens dit ontwerp, gecompenseerd worden door een verhoging van de omzetbelasting met 6 pet. op sigaretten, duurder dan f 0.70 per 20 stuks. De vakgroep sigarettenindustrie heeft hiertegen met kracht geprotes teerd en, nu er nieuwe factoren naar voren zijn gekomen, die bij het indie nen van voornoemd wetsontwerp nog niet bekend waren, zich in een adres tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer gericht. Hierin wordt gewezen op de recente „desastreuze prijsstü- ging" der grondstoffen. Niet alleen de Virginia-tabakken, die hier verreweg het meest gebruikt worden, doch ook de Oriënt, en Rhodesia-tabakken zijn sterk gestegen. De detailprijzen voor sigaretten in Amerika zijn reeds be langrijk verhoogd. In Nederland zou een verhoging van de detailprijs over een maand of drie onvermijdelijk zijn, daar de voorraden bij de fabrikanten niet groot zijn. Dc aanvaarding van dit wetsontwerp be tekent, aldus dc vakgroep, dat de ge middelde sigarettenprijs van f 0.75 op fl.05 zal komen, waarbij andere prijs, verhogende factoren, zoals loonsverho ging, duurder verpakkingsmateriaal etc. nog buiten beschouwing worden gelaten. Indien van het wetsontwerp wordt afgezien zal de gemiddelde prys tot ca. f 0.90 stygen. Samenvattend komt de sigarettenin dustrie in het adres tot de conclusie. Voor ideale reiniging van elk kunstgebit, ook plastic 1 Tast de natuurlijke kleur van Uu> kunstgebit niet aan! ^•n PRODENT product, dus primal VOETBAL De Zeeuwen verloor met 52 van Westelijke tweede klasse „De Zeeuwen" speelden Zondag 'n vriendschappelijke wedstrijd tegen de sterke Westelijke 2e klasser For- tuna uit Vlaardingen. In een aantrekkelijke wedstrijd is het Fortuna gelukt een ruime over winning te benalen. tas deed dit beter. Na 20 min. zorgde Straayer met een ver schot voor 10. 1 min. voor de rust scoorde mej. de Mey 2—0. Na de rust kreeg het aan- valsvak van Zwaluwen weinig kans, Bouterse zorgde voor 21, De gelijk maker werd verwacht, maar Cor de Rijke maakte aan die illusies een einde door een plotselinge kans keurig te benutten. Door Zorge en mej. Kloet liep Velocitas uit tot 5—1. B. van Don gen bracht enige minuten voor tijd de eindstand op 52. Scheidsrechter P. J. Cashoek was de De eerste aanvallen waren voor beste man van het veld, De Zeeuwen, die niet van gevaar ont bloot waren. Langzamerhand wisten de Fortuna-mensen het spel te ver plaatsen en maakten het De Zeeu wen achterhoede danig lastig. Vlug achter elkaar maakten zy er 0—2 van. D. Huibregtse moest nu het veld verlaten, De Kok verving hem. Door fouten in de achterhoede wist Fortuna de voorsprong te vergroten 04. Na de thee. werden de bordjes verhangen. Maar de Fortuna-achter- hoede met de keeper aan het hoofd, gaf geen krimp. Wat De Smit c.s. ook probeerden, het gelukte hen niet tot het doel door te dringen. De enkele Fortuna- aanvallen waren echter niet zonder gevaar. Uit een van deze aanvallen wist de linksbuiten onhoudbaar te scoren. Even voor het einde wist de rechts half van De Zeeuwen door goed voor bereidend werk van Leijnse, onhoud baar te doelpunten 25. Hierna floot scheidsrechter Le Due voor het einde. Een leerzame wedstrijd voor De Zeeuwen. RENESSE—LEWEDORPSE BOYS 1 1—4. Voor de rust wogen beide ploegen goed tegen elkaar op. Renesse nam zelfs door Westdorp de leiding ,doch de laatste 10 minuten voor de rust brachten de gasten de stand op 14. Na de rust speelden de gasten min stens een klasse beter. De Renesse- voorhoede rgipcht dan vrij zwak spelen, ook betere ^voorhoedes hadden tegen de uitstekende verdediging der gasten geen kans gehad. Eerst in de competitie zal blijken of de Renesse voorhoede nu werkelijk zo zwak is, het valt nog te verwachten. De gasten die meestal de bal ineens speelden scoorden na de rust npg tweemaal. Eindstand 14. VELOCITAS I—ZWALUWEN I 5—2. De beslissingswedstrijd op het goed beschutte Strandvogelsterrein leverde een enigszins geflatteerde zege voor Velocitas I op, waardoor Zwaluwen I drager der rode lantaarn wordt in de le klas SDKB. Dit ondanks het feit, dat in het veld van enig krachtsverschil weinig te be- speuren viel. Wel kreeg Zwaluwen veel meer kansen om te doelen, doch het wist deze niet te benutten. Veloci- In de 2e helft miste Vergaal nog een strafschop. Zwaluwen zal het nu tegen Die Gouwe I moeten opnemen. H.S.V.—DRIEWEGEN 5—3. Te Hoek werd op het sportterrein een wedstrijd gespeeld tussen H.S.V. I en Driewegen I, welke door de gasthe ren met 53 werd gewonnen. Bij de rust was de stand 31. De doelpunten voor H.S.V. werden gemaakt door J. Oterloo en J. Rie- mens, ieder 2x en J. Dixhoorn. AARDENBURG—E.M.M. 2—2. Ter voorbfereiding van de komende competitie speelde de 3e klasser Aar denburg tegen de Vlissingse 4e klas ser E.M.M. In een aardige gelykopgaande strijd werden de puntjes broederlijk gedeeld, hetgeen een goede afspiege ling was van de krachtsverhouding. Zowel vóór- als na de rust waren de partyen beurtelings in het offen- De Vlissingers openden de score, doch nog vóór rust maakte Aarden burg gelijk. In de 2e helft doelpuntte v. Voo- ren voor de thuisclub, terwijl E.M.M. een kwartier voor tijd de partijen weer op gelijke voet bracht. In het laatste gedeelte trachtten beide partijen nog de overwinning uit 't vuur te slepen, doch de ver dedigingen bleven de baas. BURGH I—KORTGENE I 1—5. Gedurende de gehele wedstrijd had Burgh door betere techniek een lichte meerderheid. Door te lang combineren van de voorhoede kwamen er geen doelpunten. Kortgene nam na een kwartier spe len de leiding door ^en fout van de linksback Stoel. Na korte tijd doel puntte middenvoor Slager 11. Met deze stand ging de rust in. Na de rust weer hetzelfde spel uer voorhoede waardoor de eenvoudigste kansen werden gemist. Kortgene kreeg veel kansen, tot 10 minuten voor het einde. Toen werd keeper v. d. Pol de bal uit de handen gelopen en de rechtsbuiten maakte er 1—2 van. De achterhoede raakte door dit doel. punt in de war en door slecht ingrij pen in de resterende minuten wist Kortgene nog 3 keer te doelpunten 1—5. Twee doelpunten door de midden voor. Het 5e doelpunt was niet zo zuiver. V. d. Pol was gepasseerd, doch de op de doellijn staande De Haan wist de bal weg te werken. Scheids rechter Jacobs besliste dat het een doelpunt Ayas. Met deze onbevredigde en geflatteer de stand kwam het einde. Voor het binnentrio moge het een prikkel zijn om in de komende wed strijden de aanvallen beter af te wer ken en doelpunten te maken. AXEL—HULST 7—2. Als laatste oefenwedstrijd voor de a.s. competitie speelde de oranjeploeg een vriendschappelijke wedstrijd tegen de 4e klasser Hulst. De jonge Hulsterse ploeg pakte nog al fanatiek aan. waarbij de Axelse verdediging slecht wegwerkte. Na 10 min. domineerde de thuisclub volko men en opende v. d. Velde de score voor Axel (10), waarna Jo Dey en Jonkman (tweemaal) de stand op 40 brachten. De Hulsterse verdediging kreeg handen vol werk. doch het suc ces bleef nu uit. Tegen de rust wist Hulst de eer te redden (41). Na de rust had Hulst het windvoor- deel en de strijd werd geestdriftiger. Ook nu was Axel de meerdere en Jonkman wist in deze helft nog drie maal te scoren. Tegen het einde brachten de gasten de stand op 72. AXEL m—HULST IH 6—4. In deze voorwedstrijd waren beide ploegen vrijwel tegen elkaar opgewas sen en het spelpeil was niet bijzonder hoog. Nadat de rust met 3—2 voor Axel was ingegaan, kwam het einde met een 64-zege voor de thuisclub. Beide ploegen scoorden een penalty. WANDELSPORT Wandeltochten voor school en voor verenigingen Door het comité voor school en verenigingswandeltochten op Tholen zullen met medewerking van de wan delsportvereniging „Op Stap 1946" uit Scherpenisse op Zaterdag 16 Sep tember wandeltochten worden uitge schreven voor de schooljeugd van 6 tot 10 jaar (adspiranten) en van 10 tot 15 jaar (junioren) en ook voor genodigde verenigingen (waarvoor natuurlijk geen leeftijdsgrens is vast- dat het mede in het belang van dc consument, rechtvaardig is. van de verhoging der omzetbelasting op siga retten af te zien. Zij is van mening, dat het eerder op de weg van de overheid ligt. de ac cijns van 62 pet. te verlagen tot het bij de Beneluxpartners geldende tarief van 58 pet. Dan nog. zo eindigt net adres, zal de accijnsopbrengst de ge schatte opbrengst overtreffen. Voor de adspiranten is een afstand van 10 km uitgestippeld en voor de Junioren een afstand van 15 km. Tij dens de tocht wordt dan tweemaal een verversing aangeboden. Voor de groepen, die mee willen wandelen is de voorwaarde gesteld, dat zy uit minstens uit twaalf personen be staan. Door het comité, bestaande uit burgemeester Bouwense van Scher penisse, voorzitter en de heren F. de Back, secr. penningmeester en Kouman, Arentsen en de Haas, resp. hoofden van de scholen in Scherpe nisse, St. Maartensdijk en Poortvliet, is voor de deelnemende schoolkinde ren een oorkonde met een aardig aan denken beschikbaar gesteld en voor verenigingen een medaille, voor groe pen, die niet in de prijzen vallen een groepsmedaille en als extra-pryzen zilveren lauwertakken en lauwer kransen. WIELERSPORT Toon van Oers en Kees Oosthoek winnen te 's Heerenhoek Maandag werd onder flinke be langstelling de traditionele kermis- course van 's Heerenhoek verreden voor amateurs en nieuwelingen. Bij de amateurs was de deelname niet groot, slechts 21 renners verschenen aan de start. Nadat De Waal de eerste pre mies op zak gestoken had, nam Ver straten 40 m voorsprong en fun geerde de Zeeuw Kloosterman Jr als hekkesluiter. In de 5e van de 28 te rijden ronden voegden Verwymeren en Konings zich na een felle jacht bij de leider. Onder aanvoering van Oers ontsnapten nog vier renners uit de groep en ook zy bereikten de kop. Deze kopgroep van zeven man kreeg 35 sec. voorsprong op de rest. Daamen, die een moedige course reed, zette op zijn eentje een achter volging in, maar zyn sprong was te kort. Kloosterman was inmiddels ge dubbeld en in de 12e ronde gaf De Waal op. Met nog 11 ronden te rflden maakten Van Oers, Suykerbutfk en Verwymeren zich vooraan las en dit sterke Brabantse trio vocht het in de eindsprint uit, wie met de verdiende hloemen ging strijken. Van Oers was hier primus. Bij de nieuwelingen schijnt de Bra bantse suprematie definitief van de kaart te zijn. Kees Oosthoek, de jonge plaatselijke favoriet, die om zijn serieuze sportbeoefening bloemen verdient, heeft zyn leger van sup porters niet teleurgesteld. Hij was van af het begin actief en gaf met Vlamings de toon aan. Reeds in de 3e ronde lag het gehele veld uit elk aar door het hoge tempo van het duo Oosthoek-Vlamings, die meteen doorgingen en tenslotte in een fel betwiste eindsprint om de zege voch ten. Oosthoek sloeg zijn rivaal met een halve lengte. De uitslagen luiden: Amateurs: 1. A. van Oers (Lange- weg), 105 km in 2 uur en 32 min.; 2. P. Verwijmeren (Terheijden)3. A. Suykerbuyk (Breda); 4. A. Donker (Amsterdam, op 4 min.); 5. C. Ver straten (Breda)6. J. Konings (Bre da); 7. J. Roovers (Etten)8. L. Daamen (Vlissingen); 9. P. Willikes (Amsterdam); 10. M. Gijzeis (Edde). Nieuwelingen: 1. C. Oosthoek ('s Heerenhoek), 75 km in 2 uur 7 min.; 2. J. Vlamings (Steenbergen); 3. A. van Laarhoven (Zundert); 4. P. v. d. Bragt (Wagenberg)5. P. A. Hermes (Oud Gastel); 6. C. A. van Anraad (Souburg); 7. H. J. Bor- mans (Hoogerheide)8. G. A. van Heel (Moerdijk)9. C. Konings (Bre da)10. W. Heeren (St. Willibrord). verhelst won in kloosterzande De Zeeuwse wielerjeugd begint van zich af te bijten. Ook Zondag bij de nieuwelingencourse in Kloosterzande bleven de bloemen in eigen provin cie. Verhelst uit Axel die snel aan het wielerfirmament naar voren komt en iets belooft voor de toe komst werd fraai winnaar en Kees Oosthoek van 's Heerenhoek werd 3e. Jacobs uit Sprundel werd 4e en v. d. Linden uit Bergen op Zoom 5e. Bij de amateurs won Brinkman voor Ed dy de Waal en van Oers. KORFBAL KORFBALUJITSLAGEN De uitslagen van de wedstrijden, fespeeld voor de competitie van de .K.B. luiden: lste klasse: Scampolo-Volharding 2—3; B.K.C.—Togo 3—3; Tjoba— Vios 2—2. Swift HS.S.S. 32; Stormvogels V.K.V. 10—1; Dios—Vopo 0—2. 2e klasse B: AltoVitesse 12; A.K.C.Groeöe 2—3. Se klasse B: Swift HI—Tjoba n 5—0. Aspiranten; Swift—Tojo 5—0. SWIFT 2—SSS 1 3—2. Deze zeer belangrijke wedstryd om de leiding in de tweede klasse A is in een zeer benauwde overwin ning voor Swift 2 geëindigd. Het was een spannende partij korf bal. Verwonderlijk was het, dat eni ge Swift spelers(sters) zich slecht voorbereid schenen te hebben voor zo'n belangrijke wedstrijd. Daardoor, en gesteund door de wind, was SSS in het begin sterker, wat door Kie viet in een doelpunt werd uitge drukt (01). -Ulengs herstelde Swift 2 zich, en kwam in de aanval, doch deze was te weinig afwisselend. Na een half uur speelde mej. Vader zich vrij, en scoorde de gelijkmaker (11). Onmiddellijk daarna hernam SSS echter de leiding. Na de rust had Swift 2 het wind- voordeel, het schieten was echter slecht verzorgd, en het duurde een kwartier, eer Brasser de gelijkma ker scoorde (22). Na wisseling gaf Schouten Swift een voorsprong (32). SSS gaf zich niet gewon nen, verbeten, doch sportief vocht het voor de gelijkmaker. Het waren de beide dames in de Swift-verde- diging, die de overwinning uit het vuur hebben gesleept, De Swift-aan- val kreeg wel werk genoeg, doch het schieten was onverzorgd. Een gelijk spel had de verhouding goed weer gegeven, doch Swift 2 heeft nu wel een pracht kans op het kam pioenschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3