Aankomst in Middelburg mooiste moment van Benelux-ronde R.F.C. nam Zilveren Stadhuis mee naar huis INTERNATIONALE BALL0NRACF KAMPTE MET SLECHT WEER WIM BEIJDERWELLEN WON WEER DE „RONDE VAN SAS VAN GENT" Enthousiaste begroeting in Zeeuwse hoofdstad De laatste étappe. Finale bracht 6—Z nederlaag voor Vlissingen De prijsuitreiking MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 PROVIN CI ALE ZEEUWSE COURANT 1 7 Karavaan trok door Ardennen in drikke mist. (Van onze speciale verslaggever) De oververmoeidheid en de slaap, waartegen de deelnemers aan de Bene lux-ronde op de laatste trajecten van hun meer dan duizend kilometer- tocht door Nederland, België en Luxemburg met hardnekkigheid hebben moeten vechten om ze dc baas te blijven, verdwenen Zaterdagavond als bij toverslag, toen de auto's en motoren naar de finish reden over de bc- vlagde en feestelijk verlichte Dam in Middelburg en uit de duizenden daar wachtende toeschouwers een gejuich opsteeg, waarmede op spontane wyze hulde werd gebracht aan de rydeYs voor hun sportieve prestatie. Ondanks de schoonheid van eigen land en de prachtige vergezichten van af de Bel gische heuvels, waarvan de ronde-deelnemers uren achtereen hebben kun nen genieten, was dit de aankomst in de Zeeuwse hoofdstad en het enthousiasme, waarmede men begroet werd tóch het mooiste moment van de gehele ronde. Men dacht niet meer aan de narigheid van de dichte mist in de Ardennen, dc gevaarvolle afdalingen langs haarspeldbochten, en de fijne regen, die de ogen der motorrijders deden ontstaken. Wég waren moeheid, slaap en de spierpijn van het lange zitten. De gezichten van de rijders met een baard van twee dagen en vuilzwarte strepen lachten mee met het juichende Middelburg. Dc Benelux-ronde was ten einde èn ge slaagd! De Zeeuwso motorclub „Seheldogouvven" mag met trots terugzien op deze eerste on zeker niet dc laatste door haar georganiseerde tour door de Beneluxlahdën. crofoon in de hand. „Zoudt u mevr. van Leeuwen willen interviewen Mevr. van Leeuwen-Drost uit Mid delburg staat naast ons, een pas ontvangen boquet bloemen in haar arm. Zij en uw verslaggever heb ben de ronde uitgereden, alleen met dit grote verschil, dat wij de tocht achterin op de kussens van de Stu- debaker hebben meegemaakt en mevrouw van Leeuwen oudste dame geheel alleen in haar Skoda. Een bijzondere prestatie! Haar woorden klinken over de Dam. Als ze uitgesproken is brengt hetpubliek haar een ovatie. De eerste groep Belgische motorrijders, die voor de Graanbeurs rjjdt, wordt met een oor verdovend gejuich begroet. Handen worden gedrukt, de heer Stiënlet Tussen Goes en Middelburg glanst het witte beton van de weg in het felle licht van de koplampen. De snelle Studebaker van de heer Leon uit Wavre in België die zo bereid willig is geweest ons in zijn wagen de tocht mee te laten maken glydt in zachte cadans over de weg: de laatste étappe. Bijna vier en twin tig uren achtereen hebben we tussen de wielen doorgebracht. Wij rijden vooraan, zoals gewoonlijk. Op bijna alle controleplaatsen was Lcon het die zijn wagen het eerste parkeerde. Hy. voelt zich pas prettig achter het stuur wanneer de snelheidsmeter van de Studebaker op negentig staat. Bang?, heeft hij ons eens gevraagd op een recht stuk toen de wagen met meer dan 100 km vaart over de weg suisde. Nee! Met Leon behoef je geen angst te kennen. Hrj is een betrouw baar bestuurder, die géép risico's neemt. Nu, op het laatste brokje naar Middelburg, moet hij het wat kalmer aan doen. De orders in Goes luidden, dat de groep als gesloten eenheid Middel burg moest binnenkomen. Zestig ki lometer is voor Leon een slakken- gangetje, daar hoef je niet eens met beide handen je stuur voor vast te houden. Hij doet het dan ook met zijn pink! Een paar honderd meter voor ons uit prikt een boog van licht jes in de donkere lucht. Als we er vlak voor zijn, zien we, dat het een geïllumineerde ere-boog is, rnet aan beide zijden het rood, wit en blauw, breed uitwapperend. Dat is de eerste verrassing, maar nog een groter verrassing wacht ons als we de Dam opryden, tussen een zee van menton, die juichend aan de weg staan. Hon derden rode lichtjes hangen als kra len boven de deinende mensenmassa. Aan de gevel van het Nederlands Koffiehuis staat in lichtende letters: C. Scheldegouwen". Zo'n rentrëe. zo'n weerzien in Middelburg hadden we ons niet gedacht. Nauwelyks zyn de portieren van de wagen dichtge klapt of daar is de heer Stiënlct, voorzitter van de Internationale Mo- loverganisatie. „Santé", zegt hij on duwt ons een glas met geestrijk vocht in de hand. Wy drinken. Allen uit één glaasje. Wat hindert het? We zijn verrast door deze hartelijke, meer dan hartelijke ontvangst. VOOR DE MICROFOON Op de Dam mengt „Excelsior" haar vrolijke klanken door het ge juich van dc mensen. In de Graan- beurs, waar de laatste stempel op de startkaart wordt gedrukt, duwt de heer Castenmiller, voorzitter van de M.C. „Scheldegouwen", ons de mi- springt naar de microfoon, 't Is bij na middernacht als de laatste tour- rjjders aankomen MIST IN DE ARDENNEN In dc Ardennen hangt een lood grijze mist en af en toe slaat de re gen kletterende tegen de ramen. Het zwaarste gedeelte voor de motorrij ders. In Zuid-Limburg ging het Vrij dagnacht nog, maar hier, met de spi ralen naar boven en snelle afdalin gen kletterend tegen de ramen. Het slaapt. Langzaam stijgt de karavaan naar één der heuveltoppen. Dikke mist hangt in de dalen. Urenlang gaat de tocht door het grijsdichte gordijn. In Visé rijden bij 't aanbre ken van de dag de eerste trams uit de remise. Tegen zes uur in de mor gen rijdt de stoet een plein in Spa op. De café-eigenaar, die de stempel op de startkaart moet drukken, slaapt nog. Even verderop neemt een vrouw afscheid van haar man, die naar zijn werk gaat. Zij blijft in peignoir, met een sigaret in de mond, het drukke gedoe op het pleintje vanuit de post van de deur gadeslaan. Af en toe kijkt ze naar boven of het lawaai van de motoren niet één van haar kinderen heeft gewekt. Zij slapen echter rustig door. ook de ca féhouder. Ten lange leste verschijnt hij dan toch. O, la, la, hij heeft zich verslapen. Hij zal gauw de boel in orde maken. Druk gesticuleert hy voor zijn café. Handen en mond staan niet stil. Onderwijl slepen wij zijn ea^é leeg en zetten de daar voor de nacht in ondergebrachte tafels en stoelen op het terrasje. Als we weg rijden steekt de vrouw in de deurpost haar tweede sigaret aan. Voorbij Spa trekt de mist op. De ochtend is koud. Het landschap is van een zeldzame schone bekoring. In een dal, waar de huizen nauwe- lijks zyn te onderscheiden, pinken de lichtjes van de dorpsverlichting. Zo te zien lijken het net glimwormpjes, 't Is tien uur als we de stad Luxem burg binnenrijden, en stappen uit vlak bij het bei'oemde viaduct. Onder de grote stenen boog stroomt héél in de diepte hét dalwater door een in beton aangebrachte gleuf. In een tal- ve-maanvorm staan in de diepte de bomen en struiken, als een monstru euze graftak, 't Is ook net of er de geur van lelies uit de afgx-ond op stijgt. VERBIJSTERENDE SCHOONHEID Weer snorren de wielen. Arlon, Marche en dan Dinant. De zon, die nu hoog aan de hemel staat, zet het hoge lclgebergte in een verbijstex-end effectvol licht, waax-door de stad een pronkjuweel van België de aanblik geeft als gevat te zjjn in fjoud. Hoe graag hadden we hier wat anger willen blijven! In snelle afda lingen gaat de tocht verder naar Namen en Wavre. Brussel is de deixle en laatste hoofd- contróleplaats. Als we vertrekken en langs een vaart ï-y'den, laten de vis sers aan de kant onder hun gekleur de grote parasols aas en dobber even in de steek, en steken de hand op naar ons. Nog zijn we de grens niet over. Eerst nog Antwerpen en dan omstreeks zes uur Zaterdagavond rollen de wielen weer over Hollandse bodem. Een uur later zijn we in Goes voor de laatste étappe. DE ORGANISATIE Teslotte rest ons nog een enkel woord te zeggen over de organisatie van de tocht. Deze was in Nederland zéér goed, maar onze Belgische vrienden hadden hier en daar een steek laten vallen. Waar, dat doet er hier minder toe, omdat men het vol gend jaar daarvoor zal waken. Er valt echter ook te roemen en dat wil len we niet nalaten hier te vennel- den. In Arlon en Wavre bijvoorbeeld was de oi'ganisatie kf. Ip Arlon had men spandoeken met welkom er op, over dc straten gespannen en gen darmes di'oegen er zorg voor, dat er niet verkeerd gereden kon woxfden. Iedex'e deelnemer kreeg hier een sou venir. In Wavie was alles ook prima geregeld, waax-voor Leon, onze Belgi sche gastheer, die voorzitter is van de motox'club Wavre, had gezorgd. Onder die deelnemers was er één van jaar, uit Spa! Onder die deelne mers bevond zich een knaap van 18 jaar. Onder die deelnemers bevond zich een Douaneploeg uit Terneuzen, die keurig voor de dag kwam en een dame. die excusez! de 6 kruis jes gepasseei'd is. Allen tevreden! En maar 18 die de plaquette niet haal den van de 143! De eerste motorrij der, die binnenkwam was onze col- _a, R. v. d. Velde, de eerste auto mobilist dc Belg Jacques. Feest op de Dam! Na een pi-acht van een rit! Na zoiets zegt men: Tot volgend jaar. „Middelburg" leverde prima organisatie en goed spel. Het goed georganiseerde en prima geslaagde Stadhuis-tournooi leverde voor Middelburg de grote tegenvaller op, dat het Zilveren kleinood de finitief naar Rotterdam verhuisde. Slechter konden de Middelburgers er met hun kostbare prijs al niet afkomen, omdat „R.F.C." drie jaren achter een, de kortst mogelykc periode, als eerste het toumooi wist te beëindigen. Daartegenover staan echter vele creditposten en wat de Middelburgers wel 't meest zal hebben verblijd Is, dat de groen-witte oloeg een goede vorm getoond heeft en In dit tournooi wedstrijden te zien heeft gegeven, welke 'n goede hoop op een beste plaats op de derde klasse ranglijst rechtvaar digen. Natuurlijk is competitie-spel nog een tikje ander als tournooi-spel, maar er wex'd in dit tournooi dan ook gespeeld tegen hoger geklasseerde te genstanders en met verantwoord spel wei-den de tegenstanders prima weer staan. Daartegenover viel, speciaal in de finale het spel der Vlissingse ploeg wat tegen en de Vlissingers moeten er op berekend zijn dat zij op deze manier de tweede klasse competitie met niet al te hoge verwachtingen te gemoet kunnen zien. Toch is het ver- Zondagmorgen werden in het Schut tershof te Middelburg de prijzen van deze eerste Beneluxronde uitgereikt. Nadat de voorzitter van de M. C. „Scheldegouwen", de heer P. C. J. Castenmiller, nog eens had betoogd dat naast de bevordering van de mo torsport en het toerisme de bedoeling der oi'ganisatoren tevens is geweest Middelburg en Zeeland weer even op de voorgrond te plaatsen, bracht de heer Stiënlct, voorzitter van de Int. Motorrijders Fed. en de Belgische Motorrjjdersbond. dank aan alle auto riteiten en politiemannen, die aan 'n goed verloop van de Ronde hebben medegewerkt. Aan de M. C. „Schel degouwen" overhandigde hij als hul deblijk voor haar schitterende orga- nisatiewerk een prachtige kristallen bokaal. De burgemeester van Middelburg, mr. N. Bolkestein, zeide na afloop van deze eerste ronde enthousiast te zijn en zich gelukkig te px-jjzen, dat Middelburg een zo actieve vereni ging als „Scheldegouwen" bezit. Hulde bracht spr. aan de motorrij ders, die de rit voleindigd hebben en wier prestatie vanzelfsprekend aanzienlijk groter is, dan die der automobilisten. Met voldoening zeide spr. te hebben vernomen, dat volgend jaar naast dc toeristenrit ook een prestatierit gehouden zal worden. Mocht „Scheldegouwen" dan weder om een beroep doen op het gemeen tebestuur, dan zal volledige mede werking gaarne wederom worden verleend. Spr. x-eikte hiex-na de zilveren wis selbeker met legpenning voor het land met het grootste aantal deelnemex-s, uitgeloofd door de Commissaris dei- Koningin uit aan de Kon. Ned. Mo torrijders Ver., vertegenwoordigd, door de heer Bos. De wisselbcker met legpenning voor de grootste Bel gische club viel ten deel aan de Mo torclub Aywaille. Na de uitreiking van deze prijzen werden resp. het Nederlandse en het Belgische volks lied gespeeld. De andere prijzen waren als volgt: Zilveren wisselbeker met legpen ning voor de motorclub met het grootst aantal deelnemers, aangebo den door de gemeente Middelburg: M. C. Westland (5). Wisselbeker met legpenning voor de grootste Ne derlandse motorclub, aangeboden door de heer P. Overbeeke: M. C. Westland (5). Wisselbeker voor de provincie met het grootste aantal deelnemers, aangeboden door het Be- nelux-Comité: Zuid Holland. Beker voor de gx-ootste club uit de "px-ovin- cies Noox-d-Bx-abant, Zeeland en Lim burg, aangeboden door de gemeente Bergen op Zoom: M. C. Scheldegou wen. Beker voor de oudste Zeeuwse motorrijder, aangeboden door de heer F. Gerritsen te Goes: C. Cornelisse te Vlissingen. Beker voor het verst komende damesteam, aangeboden door dc heer P. Castenmiller te Mid- delburg: mevr. Schorer-Schonevelt Büchncr te Soosterberg. Beker voor de verst komende Nederlandse club, aangeboden door dc Belgische Motor- rydersbond: M. C. Zwolle (279). Beker voor dc verst komende club, aangeboden door de heei* Lambcr- mont: M. C. Tintigny (350 km). Beker voor de verst komende Neder landse motorrijder, aangeboden dooi de heer Nieuwenberg: C. A. F. Groenman te Haren (376 km). Be ker voor de op één na grootste Ne derlandse club. aangeboden door de stad Namen: M. C. Arnhem. Beker van de heer Stiënlet voor de M. C. Voorburg. Beker voor de verstko- mende Nederlandse automobilist, aangeboden door de heer Theo Brief jes: G. H. Haverkamp te Eefde. Be ker voor de oudste motorrijder, aan geboden door de gemeente Vrouwen polder: Fl*. Herphelin (4-2-'83), uit Spa (België). Beker voor de oudste slaan van Xerxes in de voorronde een prima pi-estatie, ook al gebeurde dit dan door strafschoppen na een gelijk spel (2-2). De wedstrijd tegen de eerste klas- sers is een bijzonder moeilyke wed strijd geweest, omdat, er verschil lende malen gespeeld werd op een manier, welke niet altijd de toets der critiek kon doorstaan. Gelukkig had scheidsrechter Hoogenboom geen zwakke momenten. Een maatstaf echter voor het spel van Vlissingen en evenmin van dat der eerste klassei-s kon deze ontmoe ting niet zijn. Met het feit voor ogen, dat R.F.C. met Middelburg heel veel moeite had gehad en op gelukige wyze aan een magere 1-0 overwinning was geko men. mochten wij van de Zeeuwse fi nalist hoopgevende verwachtingen koesteren. Nadat Middelburg in de verliezers ronde Xerxes uitmuntend party had gegeven, zij het in een wat mat par tijtje, en de Rotterdamse eerste klas- seis met een reeds by de rust bereikte matige stand (2-0) genoegen moesten nemen, traden de finalisten Vlissingen en R.F.C. tegen elkaar in het veld. Er mag, vóórdat we iets van die finale vertellen, niet onvermeld blij ven, dat de Middelburgse verdedi ging, zelfs tegen een krachtig Xer xes overwicht," op kranige wijze wist stand te houden en met Jongepier aan het hoofd prachtig werk leverde. ïn de finale dan verwachtten' we van de rood-witten zo 't één en an der. ook al, omdat zij vorige week zo'n prima partijtje hadden gespeeld. Dat echter R.F.C. met één hand op de plaquette niet van terugtrekken zou willen wetén was al evenzeer te ver- iwachten en daardoor kon een span- nend wedstrijdje-worden verwacht. Helaas, werd'het;anders. Het werd geen grootse finale, noch in tech nisch opzicht, noch voor wat betreft het enthousiasme en uiteindelijk werd het een wedstrijd, welke slechts matig kon voldoen en zeker niet boeide bui ten de ogenblikken, dat Vlissingen iets van de achterstand wist in te lo pen. Twee zwakke momenten in de ach terhoede brachten Vlissingen een 2-0 achterstand. Het eerste doelpunt viel, na wat vei'kennen van weerszijden, toen de wedstrijd een kwartier oud was en het tweede ontstond bijna tien minuten later. We vroegen ons toen af of het pleit al niet beslecht was. Toen de R.F.C.-doelman zich na de rust de weelde veroorloofde om met een onvergefelijke misgreep Vlissin gen aan een tegenpunt te helpen kre gen we nieuwe en toen gerechtvaar digde moed, omdat Vlissingen op deze Winnaar landde in Russische zóne van Duitsland. „Papa Ravaine", de oudste deelnemer aan de internationale ballonrace, die Zaterdag in Amsterdam begon hoefde nog maar enkele seconden te wachten op het startschot van prof. Aug. Piceard om als eerste te starten En juist In die paar seconden werd door de weer-elementon over zijn deel name beslist. Een plotselinge rukwind sloeg de kleine ballon naar beneden, juist op een van de punten in het afrasteringshek. In luttele tellen zag de kleine grijze Fransman zijn hoop en zijn trots als een vormloze massa in elkaar zakken. Deze rukwind ^as eigenlijk een waarschuwing voor de ballonvaarders, die de moed zouden hebben toch nog op te stygen. Hij was een vooi-proefje van wat deze vermetelen nog te wach ten stond. Na „Papa Ravaine" waren er vier gelukkigen, die min of meer met pech vertrokken. Hiertoe behoorde ook de c-nige vrouwelijke deèlneemster, mevr. Boesman. NOG MEER PECH. Even voor acht uur was nog een bal lon opgestegen maarclandestien, Het weer op deze middag was bar slecht en een aantal ballonvaarders be sloot niet te starten of werd dit onmo gelijk gemaakt, omdat hun ballon on klaar geraakte. Eén van de Fransen, de Cok. die nog geen definitief besluit had genomen, zag zijn ballon in het schemer-duister de vlucht nemen. Tij dens een hevige rukwind namelijk rol de de met gas gevulde ballon onder het beschermende net vandaan en koos. nagezien door de radeloze eige naar, geheel onverwacht, het lucht ruim. Zijn ballon is bij Nijkerk gevon den. De pech was al eerder in dc middag begonnen met de ballon van de Neder lander Boesman. Toen het omhulsel bijna geheel vol was scheurde het en dus kon de Nederlander niet met zijn eigen ballon vertrekken. Intussen was de Belg Van Someren ziek geworden en Boesman zou nu met zijn ballon vertrekken, maar de Nederlander deel de in de algemene malaise en moest later op dc dag evenals een aantal van automobiliste, aangeboden door de Pitmansehool: mevr. van Leeuwen- Drost te Middelburg. Beker aange boden door de A.M.C. Spa Franchi- mant: A. M. C. Forest. Medaille voor 98 c.c. ryders: 1 medaille aan geboden door de V.V.V.: B. Vaze- kamp te 's Gravenhage. 2 medaille aangeboden door Graaf van Lynden: A. v. d. Lugt te Naaldwijk. Beker voor de jongste motorrijder, aange boden door Theo Pronk: Jean Mare- chal te Aywaille, (18-ll-'32). Me daille voor de jongste motorrijder van Scheldegouwen, aangeboden dooi de gemeente Goes: R. v. d. Velde, (18-4-'20). Beker voor de deelnemer uit Curasao, aangeboden door Vel- desteyn: P. A. Kruithof. Medaille voor de oudste automobilist van Scheldegouwen, aangeboden door Ir. Heyblom: S. A. Versluys, (10-1-'04). De heer Castenmiller danWÉp de burgemeester en huldigde hiwxa de heer A. W. Levering, secretaris van „Scheldegouwen", zonder wiens on vermoeide werken de Beneluxronde niet tot stand zou zijn gekomen. Na een spontaan door alle aanwezigen gezongen „Lang zal hy leven!" over handigde spx-. mevr. Levering een fraai geschenk. Grensincident" in Siebengewald. Met hun pas veroverde zilve ren beker hebben de leden van de voetbalclub ..Stormvogels'' in het grensdorp Siebengewald. ge meente Bex-gen (L.) een van hun medespelers gered van ..de portatie" naar Duitsland. De voetballers hadden zich op hun veld. enige meters van de Duitse grens opgesteld voor een groepsfoto, nadat zij door het winnen van een tournooi in het bezit waren gekomen van een zilveren beker. Een Duitse do» aneambtenaar begaf zich vol gens de spelers op Nederlands grondgebied en wilde één van hen mee de grens overtrekken. ..Na een flinke vechtpartij waar bij zelfs de beker als verdedi-- gingswapen dienst deed, werd de Duitser weer over de grens gewerkt. De Nederlandse politie heeft de Britse autoriteiten van het incident in kennis gesteld. Burgemeester Bolkestein reikte de prijzen uit en merkte in zijn inleidend woord op. dat de toestand op voet- balgebiea in Middelburg nog niet ge heel bevredigend is. Men speelt nog in de derde klasse en men zal moeten opklimmen naar een hogere klasse. Daarom is het Zilveren Stad huis-tournooi zo nuttig, want het breng elftallen uit de hogere klassen naar Walcheren. Spreker ovex-handigde de fraaie zilveren plaquette aan de aanvoerder morele Injectie even fiFI™ 'l w'n"end*.te™ lljl .R?'~ - -• .f m<i0tr0o-0i«„ terdam, dat nu definitief in het be- R.F.C. echter nam direct maatregelen én het werd vrij vlug 3-1. Pierre van der Schraaf zorgde voor een tweede tegenpiint (3-2), maar verder kon Vlissingen toch niet ko men en dat zat er bij het spel van Vlissingen ook niet meer in. Xerxes zit van deze trophee is gekomen. Aan „Vlissingen" werd de tweede prijs, aan de Rotterdamse eerste klas- ser „Xex-xes" de derde px-ys en aan Middelburg de vierde prijs uitgereikt. Tal van sprekers voerden daarna we noemen de HMIIIROU UW 111CI 1I1CCI 111. AW ASS 1 had te veel van der Vlissingers krach- 3K2S wie, ten gevergd. Zij raakten Uitgespeeld 5eer w/ Hei,boer als voorzitter van en R.F.C. kwam met een zware 6-2 de sportcommissie. de heer Verkerk zege op weinig twijfelachtige wijze namena.de scheidsrechters en de heer 3n het bezit van hat 7.ilvpror> Stad- JObse iet bezit van het „Zilveren Stad huis." HET DINER De commissie, die onder leiding van de heer S. Simonse het Zilveren Stadhuis-tournooi organiseerde, bood aan de ploegen van ae winnende ver zijn collega's de scheurklep opentrek ken. waardoor het gas uit het omhul sel kon wegstromen om ten minste de ballon voor vernieling te sparen. De Amerikaan. Don Piccard. verging het slechter. Hij werd nog voor de start bedwelmd door uitstromend gas uit zijn ballon en moest ter observatie naar het Wilhelminagasthuis te Am sterdam worden vervoerd. DE DEMONSTRATIE. Een gedeelte van de demonstraties viel dan ook letterlijk en figuurlijk in het water. De aangekondigde opstij ging met een hete luchtballon ging niet door. Wel verscheen prompt op tijd het zweefvliegtuig. DE LANDINGEN. Om ongeveer 20.30 uur Zaterdag avond twee en een half uur na de start landde de ballon van mevrouw Boesman op ongeveer twee kilometer afstand van de zendmasten van radio Kootwijk. Mevrouw Boesman en haar passagier zijn toen lopend naar het hotel Kootwijk-Radio gelopen en ver. telden daar. dat zij een zeer moeilyke tocht haden gehad met sneeuw- en die als eerste was gestart, is Zaterdag- regenbuien. De ballon van dc Belg Droogenbroeck, avond om 19.20 uur op de grens tus sen de gemeenten Blaricum en Eemnes geland. De commandant en zijn twee passagiers, een majoor van de Neder landse luchtmacht en een journalist, waren doornat, want... de mand kwam in een sloot terecht, werd weer meegesleurd door een rukwind en be landde toen op het droge. De 76-jarige ballonvaarder Cormucr landde in het donker n de zandver stuivingen van Kootwijk. Bij het zoeken naar bet dorp raakte hij zijn ballon kwir. en is aan het dwa len gegaan. Tenslotte heeft hij de nacht in de zandverstuivingen doorge bracht. Hij ontmoette twee kampeerders, die hem naar het dorp brachten. Hij was geland uit angst in de antennes van het radiostation te komen; DE WINNAAR. Zondagavond hebben de organisato ren van dc internationale ballonracc een telegram gekregen van de Cana dees Boitard. die als laatste was ver. trokken. .Z>jn ballon Is geland by YVolmerstcdt bij Maagdenburg in de Russische zóne van Duitsland en heeft een afstand af gelegd van ongeveer 450 km. Zowel de heer Boitard als zyn passagier bleven bij de landing ongedeerd. Van" de vier deelnemers, die zijn op gestegen, heeft hy dus verreweg dc grootste afstand afgelegd. voetbal Nieuwe Keuze-Commissie. Versleegh blijft. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Technische Commissie van de K.N. V.B., waarin de heren H. XV. H. Her berts en F. G. Triebei, na hun aftre den vervangen zyn door de heren W. H. A. Burgwal en J. T. H. Mulder uit Veendam wier benoeming nog be krachtigd moet worden besloten uit haar midden de heren A. YY. Ver- legh, YV. H. A. Burgwal en H. J. Mommers aan te wyzen om de Keuze Commissie te vormen. ZwitserlandNederland op 15 October in Bazel. Het bestuur van de Zwitserse voet balbond heeft bepaald, dat de voor 15 October a.s. vastgestelde larnlen- wedstry:! ZwitserlandNederland te Bazel zal worden gespeeld. WANDELSPORT Geslaagde afstandsmarsen in Aardenburg. De Zondagmiddag in Aardenburg ge- enigingen des avonds een diner aan, vvaarby de burgemeester van Middel burgmi\ dr. N. Bolkestein aanzat. De tafelpresident, de heer A. Jobse kon eei» hartelijke stemming ên algemeen mededelen, dat een nieuwe zilveren I werd waardering uitgesproken voor als mede-aanbieder van de pla quette voor het tournooi 1951. De heer S. Simonse, die het slot woord sprak wenste de deelnemende clubs veel succes in de komende competitie. Hij kon mededelen, dat I trokken 57 deelnemers van de Markt, een beroep deed op de clubs. j ,Q 1Q Er heerste aan deze sportrna«lt«d j '8 plaquette beschikbaar was door de oud-voorzitters van burg", de heren Polak en Jobse. de voortreffelijke organisatie van de wedstrijden en alles wat daarbij be hoorde. Els Kemperman met grote voorsprong eerste dame. Raymonde Vergouwen met schoolslag op derde plaats. Ondanks tlë vrij ongunstige weers omstandigheden hebben enkele dui zenden toeschouwers Zaterdag de 2 km lange internationale zwemwed strijd door het kanaal van Sas van Gent naar Terneuzen gevolgd, die was georganiseerd door „Dc Bruin vis" uit Sas van Gent. Deze wedstrijd telde mee voor de „Sportwereld" beker. De 18-jarige Els Kemperman van H.Z.C. uit Hilversum ontpopte zich als een veelbelovende zwemster in dit genre en won vrijwel onbedreigd. Hetzelfde kan worden gezegd van Wim Beijderwellen, die zyn overwin ning van vorig jaar op gemakkelijke wyze prolongeerde. Het was opval lend, dat by de heren de lange-af- standzwemmer Jos de Waal uit B. o. Z., die onlangs een poging waagde het Kanaal over te steken, niet mee telde. De heer v. d. Steen, voorzitter van „De Bruinvis", gaf het start- aan 31 dames en 50 heren. De laat- sten startten 5 min. later. Bij de dames lag het veld reeds na 100 m geheel uit elkaar. De fanatie ke Els Kemperman, Gré de Hooge en de Eux-opese kampioenen op de 200 m schoolslag, Raymonde .Vergauwen, hadden toen al 25 m voorsprong. Raymonde, die hier voor eigen pu bliek wilde laten zien, dat zij ook op de lange afstand meetelt, ging tot op de helft goed mee. Toen moest zy echter Els Kemperman, die het tem po steeds verhoogde, laten gaan en tenslotte ook Gré de Hooge nog laten passeren. Inmiddels is de 3e plaats ••an mej. Vergauwen nog fraai te noemen als men weet, dat zy de ge hele afstand in schoolslag aflegde. Wim Beijderwellen wond er geen doekjes om en stevende van af het begin op de overwinning af. De Belg De Lombacrt en Johny van Ryk spanden alle krachten in om niet te- 15 km. Er waren deelnemers uit Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaandëren. die de tocht allen volbrachten. De voorzit ter van de Aardenburgse sportcommis sie, de heer J. N. Pax'idaen, reikte in Hotel de Rode Leeuw aan de tippe laars van de 30 km. tocht een medaille uit en de anderen ontvingen een diplo ma. De groepsprijs kwam in het bezit van de Aardenburgse verkennersgroep. veel terrein te verliezen, hetgeen echter niet geheel gelukte. Na 700 meter had Beijderwellen het laatste damesgroepje al bereikt en zwom onbedx-eigd de overwinning tegemoet. DE UITSLAGEN De uitslagen waren: heren: 1. W. Beijdei-wellen, G.Z.C., (Gouda), 2100 m 30.34.8; 2. W! de Lombaert, G.Z. V. (Gent), 30.47.9; 3. J. F. van Rijk, D.J.K., (Amsterdam), 30.49; 4. J. C. Scheffer, idem. 32.33; 5. H. de Boer, G.Z.C., (Gouda). 32.37; 6. J. Bos, Neptunus, (Zaandam), 32.39; 7. H. Rasschaert, G.Z.V., (Gent), 32.44; 8. C. Verbeek, Zeehond, (Vlissingen), 33.29; 9. B. van Veen, Het Y, (Am sterdam), 34.01; 10. H. J. de Groot, idem, 34.02. Dames: 1. E. Kemperman, H.Z.C., (Hilversum), 33.63.3: 2. G. de Hooge, R.D.Z., (Rotterdam). 34.28.5; 3. R. Vergauwen, G.Z.\r.. (Gent). 35.05; 4. L. Peil, idem, 36.39; 5. E. Oet, Het Y, (Amsterdam). 37.18. De eerste „nationale" wedstrijd ln 1947 werd bij de heren gewonnen door Bogaex-t (Gent) en by de dames mej. v. d. Put (De Robben). In 1948 Van Ryk (heren). Veldhuizen fda mes); 1949: Beijderwellen (heren); Schumachèr (dames).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7