NIEUWS UIT ZEELAND Landaanwinning in Zeeland „Steun Wettig Gezag" hield uitstekend geslaagde landdag De staking der vlassers. Uitvoering Bach's Hohe Messe te Goes. Belangrijk congres te Middelburg MIDDELBURG KREEG EEN NIEUWE BRUG Het Spartina-gras in het Zuid Sloe. WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 Zeeland sloeg een uitstekend figuur. Duizenden waren Zaterdag in het Sportpark te Dordrecht bijeenge stroomd om daar de landdag by te wonen van liet Nationaal Instituut „Steun" Wettig Gezag". Zelden zal cên dergelijke grootse demonstratie zo goed geslaagd zijn als deze landdag. Het enthousiasme van de deelne mers werd door niets beïnvloed zelfs niet door het slechte weer, integen deel. de stemming werd steeds geestdri ftiger en bereikte een climax toen in de middaguren de inspecteur-generaal van de Nederlandse Landmacht, Z.K.H. Prins Bernhard. de landdag be zocht. Met een geweldig vuurwerk werd deze bijzondere dag besloten. De demonstraties werden o.a. bijge woond door staatssecretaris Fockema Andreae en generaal Kruis. Wij leven onder vreselijke spanningen, aldus de minister-president, die begon nen zijn na de oorlog en verscherpt na Korea. Er is oorlogsdreiging en een dreigenae agressie. Van binnenuit dreigt ook gevaar. Ons volk heeft zich daarom op tweeërlei wijze weerbaar te maken, naar binnen en naar buiten. MARS DOOR DE STAD. Het leek wel of heel Dordrecht uit gelopen was om getuige te zijn van de mars. die om 5 uur door de troepen werd gehouden. Langs de gehele mars route stonden talloze toeschouwers in drommen op de troittoirs geschaard. Ook het avondprogramma trok grote belangstelling. Na een demonstratie vendelzwaaien. onder leiding van de deken van het gilde van St. Catharina uit Vught. de heer J. B. C. M. van de Mortel, volgde de vertoning van een film over de reis van Prins Bernhard naar de West. De dag werd besloten met een taptoe en een vuurwerk. Vermelden wij tenslotte, dat tijdens een der pauzes eensklaps door de luidsprekers de stem klonk van „de secretaris van Zuiddorpe". die de aan wezigen vergastte op een lied. waarin de schoonheid van de Schelde-rivier bezongen werd. Deze Landdag was georganiseerd door het Gewest Zuid-Holland Oost. met medewerking van de Gewesten Zuid-Holland West. 's Gravenhage en Rotterdam, West-Brabant en Zeeland. Deelgenomen werd door de Vrijwil ligers van de Nationale Reserve, de Reserve-Grensbewaking, de Reserve- Rijkspolitie. de Reserve-Gemeentepoli- tie en van het Algemeen Vrijwilligers- deoöt. Buiten deze deelnemende vrijwillige militairen en politie om, werd deze Landdag bovendien bijgewoond door talloze ..burgerlijke" belangstellenden uit deze Gewesten, waarin de dames sterk domineerden. De bezoekers uit de provincie Zee land werden met vier autobussen ver voerd. terwijl de militairen met leger wagens de reis naar Dordrecht maak ten. Op een der velden van het uit gestrekte Sportpark waren voor de mi litairen legertenten opgeslagen, waar voor de fourage werd gezorgd. De Landdag werd geopend door de heer J. A. J. Jansen Maneschijn, voor zitter van het gewest Zuid-Holland, waarna in de morgenuren wedstrijden werden gehouden door vrijwilligers van de Reservediensten. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de inspecteur der Nat. Reserve, kolonel J. Tcrmaten. Voor de provincie Zee land werd de eerste prijs behaald door het onderdeel Hoedekcnskerke. de 2e priis viel Goes ten deel en de derde prijs ging naar Vlissingen. Een militai re voetbal-competitie tussen Zuid-Hol land Zuid en Zuid-Holland Noord werd door eerstgenoemde gewonnen met 1—0. Z.K.H. DE PRINS. 's Middags werden de autoriteiten van de Landdag door het gemeentebe stuur van Dordrecht ten stadhuize ont vangen. Het hoogtepunt van de dag was on getwijfeld het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard. Met gTote geestdrift be groetten de duizenden aanwezigen de Prins, die de in carré opgestelde troe pen inspecteerde, waarna deze daarna voor de Prins en de andere autoritei, ten defileerden. Vooraf richtte de minister-president, dr. W. Drees. zich in een van ernst ge tuigende rede tot de militairen. Dr. Drees noemde de samenkomst van zoveel vrijwilligers een getuigenis van de bereidheid om een persoonlijk offer te brengen voor onze volksvrij heid. Het instituut Steun Wettig Gezag is maar een onderdeel van dê totale krachtsinspanning, die ons volk zich zal moeten getroosten, maar het is een belangrijk onderdeel, vooral omdat het berust op het principe der vrijheid. De export van vlaslint. Over de vierentwintiguurstaking van de vlassersbedrijven in Zeeuwsch Vlaanderen vernemen wij nog het volgende. De stakingsdag van 11 September is definitief. De besturen van de vier vlassersverenigingen hebben na rijp beraad daartoe beslo ten. De staking wil alleen- een protest zijn tegen het besluit van de minister van landbouw om de heffing van 1945 te handhaven. Men wil geen ont wrichting van het bedrijfsleven of van de handel. De heer H. M. Francken, secretaris van de federatie der vlassersvereni- gingen, deelde mede, dat een verdere en langduriger sluiting der bedryven niet verwacht Wordt. Men hoopt, dat in de volksverte genwoordiging de kwestie van de heffing nog nader aan de orde zal komen. Bij de bespreking, die Donderdag j.l. door de vertegenwoordigers der vlassers op het ministerie van land bouw werd gehouden, is de kwestie van de heffing niet aan de orde ge komen. Gesproken werd slechts over de export van vlaslint. Deze export zou onder het ministerie van land bouw komen en dan niet langer door het ministerie van economische za ken behandeld worden. Daardoor zou het bedrijfsschap voor vlas en hennep een monopolie positie bij de export kunnen gaan in nemen en er zou een einde kunnen komen aan de eigen export van de afzonderlijke vlassers. Het bleek, dat wat het vlaslint betreft voorlopig al leen de afdeling bedrijfsvergunningen overgaat naar het ministerie van landbouw en dat dus de exportrege ling nog verzorgd wordt door het ministerie van economische zaken. Toelatingsexamen Chr. Lyceum voor Zeeland. -Bij het op 1 en 2 September ge houden toelatingsexamen voor het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes slaagden voor: Klasse I: Dick Griep te Middelburg; Dies Koolc en Piet Schipper te St. Laurens,- Kees van Veen te Vlissin- faasse II: Coos Kamermans te Mid delburg. Ko Gebraad te Yerseke. Klasse IH: G. Arend Robbe te Scher- penisse. Klasse III H: Thijs Sturm te Middel- blZonder exameneis tot klasse II toegelaten: Bertus Portier te Mid delburg. t Een candidaat is wegens ziekte niet verschenen. Afgewezen zijn 1 cand. voor III en 1 voor II. DIEPTEMETING KRAMMER. De minste diepte op de Zuid-drem pel van het Krammer aan de spit- setonskant bedraagt thans bij gem Door Utrechts' Studentenkoor en -orkest. Naar wy vernemen bestaan er plannen om binnen enkele maanden te Goes in de Grote Kerk een uit voering te geven van Bach's Hohe Messe. Deze uitvoering zal worden verzorgd door het Utrechts Studen tenkoor en -orkest onder leiding van Hans Brandt Buys. In Utrecht zijn er dit jaar tal van uitvoeringen gegeven door beide en sembles in het kader van de Bacli- herdenking, die op een buitengewoon hoog peil stonden. De heer Brandt Buys staat bekend als een ernstig Bach-onderzoeker en de uitvoerin gen, die onder zijn leiding worden gegeven, getuigen van een ernstig streven om de muziek van Bach zo verantwoord mogelijk te herschep pen. Het mag daarom ongetwijfeld verheugend worden genoemd, dat beide studentenensembles naar Zee land komen, waardoor het mogelijk zal zijn Bach-vertolkingen te horen, die ook elders in het land grote waardering ondervonden. Ook de keuze van het werk valt te Waarde ren, omdat immers de „Hohe Messe" de laatste jaren in Zeeland niet werd gehoord. Dodelijk verkeersongeval te Sluiskil. In het R. K. ziekenhuis te Sluiskil is Vrijdagavond overleden de veei- tienjai'ige jongen A., die in zijn woon plaats des middags het slachtoffer was geworden van een aanrijding. Hij stak per fiets de weg over juist voor een Belgische pci-sonenauto, die in volle vaart reed. De jongen werd over de weg geslingerd en liep een schedelbasisfractuur op. De politie onderzoekt de toedracht van dit verkeersongeval. Jubileum K. van Everdingen. Het 25-jarig dienstjubileum van de heer K. van Everdingen, directeur van het Vlissingse bedrijf der Steen kolen Handelsvereniging, is Vi-ijdag en Zatex-dag met opgewektheid ge- viei'd. Op de receptie was Vrydag het gemeentebestuur van Vlissingen aan wezig en tal van Vlissingse en Mid delburgse autoriteiten, o.w. bestuurs leden van Kamer en Koophandel en Stichting Nieuw Walcheren gaven van hun belangstelling blijk. Ontel bare bloemstukken en vele geschen ken bewezen, hoevelen met dit ju bileum medeleefden. Zaterdagmiddag werd de heer van Everdingen ten kantore der S.H.V. door de leden van het personeel en him echtgenoten gehuldigd. De voor zitter van de kern, de heer J. Schroe- vers bood namens het personeel een gouden armbandhorloge aan. Mevr. van Everdingen ontving een fraaie zilveren lepel. Op de zeer druk bezochte feest avond, welke Zaterdag in het Con certgebouw door de Rotterdamse di rectie der S.H.V. werd aangeboden aan personeel en genodigden werd de revue „Open je venster!" opgevoerd door het gezelschap Nol >van Dijk en W. van Herlc. De avond werd ge opend door de lieer J. C. Meys, chef boekhouder Rotterdam, namens dr. A. H. van Beuningen, die plotseling verhinderd was. Het slotwoord sprak de heer G. M. Mok van Charante, so ciaal adviseur der S.H.V. die de heer van Everdingen huldigde voor de wij ze, waarop hij het bedrijf leidt en het sociale gevoel dat hij steeds weer toont en die mevr. van Everdingen In deze hulde liet delen. De feest avond had een zeer geanimeerd ver loop en werd met een bal besloten. De belangstelling voor landaanwinning is door de eeuwen heen in Zee land groot geweest en toen dan ook Zaterdag de Nederlandse vereniging voor landaanwinning haar zomerbjjeenkomst hield te Middelburg, waar aan voorafging een excursie naar de n ieuw-gewonnen Zuid Sloepolder. be stond daarvoor van Zeeuwse zyde grote interesse. Ir. A. Plate, die by af wezigheid van jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude optrad als voorzitter, kon dan ook bjj de aanvang van de excursie, die startte van Hotel de Ko renbeurs te Goes, tal van autoriteiten begroeten, onder wie enkele leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de colleges van B. cn W. van Mid- delburg en Goes en voorts tal van vooraanstaande figuren op landbouwge bied. Per auto begaf men zich naar de afsluitdijk van de nieuwe polder, waar de lieer K. Dekker van de Tech nische Dienst der Domeinen een be langwekkende toelichting gaf bij de diverse kunstwerken, die bekeken werden. IN MIDDELBURG. Vervolgens werd £e Middelburg in het Schuttershof vergaderd waar ir. A. H. Verhoeven een uitnemende voordi*acht hield over de Sloe-inpol- dering. ir. M. de Vink sprak over de sociaal-economische aspecten van de inpolderingen in Zeeland en het lid van Gedep. Staten, de heer C. Ha melink, over landaanwinning in Zee land. DE SLÜE-POLDER. Aan de hand van kaarten en foto's gaf ir. Verhoeven de situatie aan, die vroeger in het Zuid-Sloe bestond. Dank zij de aanplant van Spartina- gras, dat na 1925 op grote schaal werd gebruikt om de slib-accumulatie te bevorderen, kon de inpoldering van het Sloe met minstens 10 jaar vervroegd worden. Reeds in 1937 werd op de inpoldering aangedron gen, maar de buitengronden waren toen nog niet ryp. Spr. beschreef uit voerig het nieuw gewonnen gebied. De grond bestaat uit zware klei. Op 4 April 1949 werd met het in- polaeringswerk begonnen en op 17 en 18 Augustus beleefde men de span nende dagen van het dijksluiten. Doordat een ongeval met een geladen bak gebeurde, waarbij, de hulpbrug werd vernield, moest de aannemer op 18 Augustus een vrij groot risico ne men, maar alles verliep naar wens. Od 1 Juli 1950 was de polder ge reed voor cultuur en kon de over dracht aan de rentmeester der domei nen te Breda geschieden. Tot zover de voordracht van ir. Verhoeven. In zijn dankwoord bracht ir. Plate naar voren hoe in deze in poldering een stuk levenswerk zit van ir. Verhoeven. ZEEUWSE MOGELIJKHEDEN. Muntte de voordracht van de heer Vei-hoeven uit door tal van techni sche gegevens, de rede van ir. de Vink droeg een meer speculatief ka rakter. Hij constateerde, dat de landhonger voor landbouw, woning bouw, recreatie, enz., gx'oot is. Na de voornaamste sociaal-eceno- mische aspecten van de landaanwin ning te hebben orgesomd. als daar zijn: verkeersverbetering door afdam ming. blijvende werkverruiming voor de landbouw, betere arbeidssnreiding door vermindering van isolement, ge makkelijker strhd tegen de verzilting enz., belichtte de heer de Vink enkele specifiek Zeeuwse problemen. In Zeeland kan bij de tot nog toe gevolgde inpolderingsmethoden in de nabtfe toekomst nog ongev. 6000 ha. grond worden gewonnen. Daarmee zou voor ongeveer 14 jaar voorzien kunnen worden in de behoefte aan land in Zeeland. Spr. wees er op, dat grotere pro jecten nodig ziin en hjjj noemde het drie-eilanden-olan. en het O.ostelijk bekken van de Oosterschelde. Daar- uit kan ruim ,12.000 ha. grond komen. Minder reëel is een plan om de Westersehelde gedeeltelijk te kanali seren en bij Walsooi-den 'n dam naar Zuid-Beveland te leggen. De afdam ming van de Eendracht daarentegen behoort tot de mogelijkheden. Door deze grote projecten zou te zamen circa 20.000 ha. bruikbare LLWS 27 dm., dit is 4 dm. minder dan I grond gewonnen kunnen worden. hoofd kunnen bieden aan de agrari sche bevolkingsdruk. Spr. ging nog nader in op de ecor nomische aspecten van deze inpolde- ringen, waarbij hij ook het belang van - Auto kantelde Van Boomdiik de .oestercultuur afwoog tegen het landbouwbelang. Zelfs de mogelijkheid van een tun- nelyerbinding met Zeeuwsch Vlaande ren' en een aansluitende weg op de grote boulevard, die in een verre toe- kpmst wellicht langs de Belgische kust zal lopen naar dc Frans-Engélse kanaal-tunnel werden tenslotte even aangestipt. Ir. A. Plate herinnerde in zijn -dank woord aan de verbeeldingen van Jules Verne en achtte de bespiegelingen van ir. de Vink eerder voor verwezen lijking vatbaar dan destijds de denk beelden van de heer Verne. TE LANGZAAM. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Hame..rik, legde de nadi'uk op de noodzaak voor Zeeland om ©en groter bevolking aan een bestaan te helpen. De landaanwinst gaat thans te langzaam. Wy blijven achter by het tempo van de vorige eeuw. De pro vincie Zeeland moet in staat gesteld worden de toekomst in eigen hand te nemen en dat kan alleen, wanneer grote projecten worden ter hand ge nomen. Wanneer deze provincie het grillige eilandenkarakter verliest, ontstaan er betere mogelijkheden voor industrievestiging en dus meer werkgelegenheid. Voor Zeeuivsch- Vlaandcren bepleitte spr. het aangrij pen van elke mógelijkheid om een vaste verbinding met de rest van Nederland tot stand te brengen. IN ZEELAND VEEL TE DOEN. Ir. Plate dankte ook deze spreker en besloot met de opmei'king. dat er voor de Vereniging voor Landaan winning in Zeeland nog veel te halen is. De congres.sistcn bezochten vervol gens het Middelburgse stadhuis en verzamelden zich tenslotte in de nieuwe.Statenzaal van de Abdij, waar Gedepiiteei'den onder leiding van mr. A. J. van der Weel het gezelschap ontvingen. Des avonds was er'een geanimeer de maaltijd. Het volgende congres van de ver eniging zal in Friesland of Groningen worden gehouden. Het provinciaal bestuur van Friesland richtte reeds een uitnodiging tot de vei-eniging en óok van Groningse zyde was een invitatie ingekomen. te Krabbendijke. Zatei'dag gebeurde op de Boomdrjk te Krabbendijke een auto-ongeluk. Een personen-auto, afkomstig uit Holland, waarvan de bestuurder op weg was naar de paardenrennen in Ostende, reed vermoedelijk tenge volge van de gladheid van de weg in de berm en lcanteld^van de dijk. De bestuurder liep enkele schram men op doch kon in een bus zijn reis vervolgen. Koninklijke Militaire Kapel naar Terneuzen. BIJ ONTHULLING VAN VERZETSMONTMENT Ter gelegenheid van de onthulling van het verzetsmonument aan de zeesluis te Tei-neuzen door Z.K.H. Prins Bernhard zal de Koninklijke Militaire Kapel een bezoek aan Ter- neuzen brengen. De onthulling zal omstreeks 11 uur 's morgens ge schieden. Bedrijvigheid in haven van Terneuzen nam af. Nadat enkele weken lang gx-ote be drijvigheid heerste in de haven van Terneuzen, nam de drukte op het eind der vorige week zichtbaar af. Zaterdag bevond zich nog slechts een vijftal kleinere schepen aan de kaden. Symphonle vati ijzer en staal. „De nieuwe brug is er!" hoorde men Vrijdagavond in Middelburg zeggen, en inderdaad lag het gevaarte omstreeks half acht voor de oude Bailey brug. De grote constructie, voorafgegaan door de twee zware bokken, Arend cn Condor van van der Tali's bergingsbedrijf, overheerste lxet Wal- cherse land aan weerszijden van het kanaal, toen deze drie gevaarten Vrij dagavond van Vlissingen naar Middelburg voeren. Reeds vroeg in de morgen begon men Zaterdag met de voorbereidende wex'kzaamheden om de 240 ton we gende brug op~zyn plaats te brengen. De brug, die op vier dekschuiten naar de plaats van bestemming was ge sleept, hing óm 8 uur in vier grote ijze ren ramen en de bokken namen elk de helft van de 240.000 kg. voor hxin rekening. Toen ging daar een mach tige 'symphonle van ijzer en staal be ginnen en de spelers waren de man nen van de Rijkswaterstaat en *van van der Tak, die op de brug, op de pijler én op de bokken hun aandeel in dit machtige werk hadden. Lang zaam, heel langzaam, maar toch zon der enige aarzeling sleepten de Ax'end en de Condor hun last tot boven de pijler. Enkele mannen, zeer klein vergeleken bij de boven hén hangende wir-war van spanten en halken kropen op de pijler en deden daar het ogenschijnlijk zeer gevaarlij ke werk. Toen zij gereed waxen geko- bij de vorige meting. Mén remdanongeveer 70 jwr het men, werd een teEen naar de opper- man op de brug gegeven, die het sein doorgaf, hetgeen betekende dat de bokken hun zware last langzaam konden laten zakken. Dit gebeurde en xia veel passen en meten, stond de brug om omstreeks half tien op haar voetstuk. Daarna werden om zichtig de grote ijzeren ramen van de brug afgeschoven en weer op de dek schuiten geplaatst. De winches van de bokken trokken de brug geheel open en zo was dan weer een groot karwei voor onze bruggenbouw en voor van der Tak tot een goed einde gekomen. Er was voor deze brug- plaatsing veel belangstelling van de züdo der Middelburgers. De nieuwe brug is dan ook een belangrijke scha kel in het verkeer voor Middelburg en voor Zeeland. Het feit dat zij, net als de voöï'-oorlogse, is gemaakt voor gelijktijdig verkeer van beide kanten zal'aaii veel verkeersopstoppingen 'n einde maken. Deze aanwinst zal waarschijnlijk in de tweede helft van September officieel worden geopend. Engelse en Australische belangstelling. De vex-snelde inpoldering van het Zuid-Sloe is mogelijk geworden door dat men met behulp van Spartina- gras, de aanslibbing op de schorren sterk kon bevorderen. Dit gras werd in 1924 voor het eex-st aangeplant, nadat het uit Zuid- Engeland was geïmporteerd. In 1925 werd het op grotere schaal ten Zui den van de Sloedam in de grond ge bracht en in 1932 waren daar aan eengesloten S wtina-velden ontstaan. Uiteraard bestond voor het experi ment met dit gras, behalve in Ne derland, ook grote belangstellixxg in Engelse kringen. Zaterdag arriveerde met de „Meck lenburg" te Vlissingen, Prof. F. W. Oliver, oud-hoogleraar te Londen, die sedert 1928 in nauw contact met ir. A. H. Verhoeven, directeur van de technische dienst der domeinen, de toepassing van het Spartina-gras in Zeeland heeft gevolgd. Hij was vergezeld van mr. J. Bryce, vice-pxdncipal van liet Essex-institute ofAgriculture te Chelmsford en de Australische bioloog mr. W. Curtiss, die aan een wetenschappelijke instel ling op Tasmanxë is verbonden. Dit gezelschap heeft onder leiding van ir. Verhoeven, een bezoek aan de Zuid- Sloepolder gebracht, die, dank zij de aanplant van Spartina-gras. onge veer 10 jaar eerder ingepolderd kon worden dan zonder d^ze slib-accunxu- lex-ende grassoort mogelijk geweest zou zijn. Laatste heipaal voor de „De Ruyterschool" geslagen Te Vlissingen werd de laatste paal geslagen voor de fundering van de ïxieuwe „De Ruyterschool" aan de Boulevard. Hierbij waven tegenwoor dig enkele bestuursleden der school, n.l. de heren ir. C. Kapsenberg en G. de Jonge, en voorts de irs. Huijdts en Rothuizen, respectievelijk raadgevend ingenieur en architect van het nieu we gebouw. In totaal zijn thans 250 stuks betonpalen in de gi-ond geslai- gen, die tezamen een draagvermogen hebben, dat het drievoud bedraagt van de belasting, die door het ge bouw zal worden veroorzaakt. Het heiwcx'k is binnen de vastgestelde tijd gereedgekomen. De oud-onderofficieren jubileerden. Zaterdag werd door de Koninklijke Bond vaix Oud-onderofficieren in de bovenzaal van café Kievit te Vlissin gen een ï'eceptie gegeven, ter gele- fenheid van het 60-jarig bestaan van e afdeling Vlissingen. Deze afdeling werd op 28 Augustus 1890 ongericht met het doel om de kameraadschaps band, in de dienstjaren ontstaan, te onderhouden en te verstèvigen. Dit is echter niet de enige reden van be staan van de bond. Hij streeft een nog mooier doel na en wel het lenigen van eventuele maatschappelijke nood dér leden en het uitkex-en van onder steuningen aan weduwen van overle den leden. De secretaris, de heer J. de Bruijne, vestigde in een toespraak nog eens de aandacht op het feit, dat men elkaar niet voorbij moet gaan, maar steun moet verlenen, waar dit nodig blijkt. Ook het bestuur van de damesvereniging een band tussen de echtgenoten van de leden onder ling feliciteerde de afdeling by monde van haar voorzitster, de wedu we van de kortgeleden overleden voorzitter S. J. Hillinga, die een en veloppe met inhoud overhandigde. De inhoud, een bedrag 'van 50.zal worden gebruikt voor leniging van- maatschappelijke nood. Van net alge meen hoofdbéstuur, oud-leden en an dere afdelingen waren er felicitaties binnengekomen, 's Avonds werd het jubileum besloten met een gezellige feestavond in Concordia, waar onder meer enkele goede schetsen werden opgevoex'd. Te Den Boscli behaalden de heren M. Baljeu en J. de Smit. belden te Sou burg, het diploma A rijksgediplomeerd schoenhersteller. Programma beiaardconcert te Veere door Ferdinand Timmermans. Het programma van het extra beïaai-dconcert op Dinsdag 5 Sept., 8,30 uur, aangeboden door de Stich ting Veere en te geven door de heer Ferdinand Timmermans, stadsbeiaai'- dier van Rottei*dam en Schiedam en leraar in het beiaardspel aan het conservatorium toonkunst Rotter dam luidt als volgt: 1 Allegro, J. H. Fiocc». 2 Drie Valeriusliederen: 3) Com nu met sang van soete to nen; b) De vogel wert gelockt, gefluyt; c) Sullen ons verbluffen dees; 3 Fuga obligato, Quirinus van Blankenburg, (tijdgenoot der He- mony's) 4 Vier oud-Holl. hoerenliedjes, ver zorgd door Julius Röntgen. 5 Rondo (uit strijkkwartet in G.), Jos Haydn. Menuet, Willem Créman. 6 Moedei'ke alleen, J. P. J. Wiei'ts; Wiegeliedje, Bernh. Flies; 's Avonds als ik slapen ga, L. F. Brandts Buys. 7 Impromptu (Hommage h Cho pin), Ferd. Timmermans. Driejarig meisje te Zierikzee gedood. KWAM ONDER WIEL VAN DRAAIORGEL. Zaterdagmorgen heeft zich te Zie rikzee een ex-nstig ongeval voorge daan, dat het leven gekost heeft aaix een dx-ie-jarig meisje. Zoals liet wel meer gebeurt speel den Zaterdag enkele kinderen by het draaiox-gel van de heer Willemse tc Zierikzee, dat in de Peterseliestraat stond. Toen de lxcer W. verder vilde gaan, moest hij dan ook eerst een aantal kinderen verwijderen, die op de wagen van het orgel wai-engaan zitten. Onder hen bevond zich het driejarig meisje A. S. De heer W. reed daarna verder, doch het meisje ivas weer schillings op dc bodem van de wagen gaan zitten. Z(j viel er af, zonder dat' de heer W. het merkte, waardoor het achterwiel van de wa gen over haar heen ging. Mevr. G., die juist aankwam zag het ongeval gebeuren en waarschuwde onmiddel lijk de heer W. Het meisje werd, na dat dokter van Hoorn eerste hulp had verleend, in deerniswekkende toe stand naar de Corneliasticlxting ver- oex-d- Enige uren daarna oveiieed het kind. „Ons Genoegen" naar Ostende, De koninklijke hannonie „Ons Ge noegen" uit Vlissingen heeft Zondag middag deelgenomen aan het „Be stendig festival" te Ostende, dat daar jaarlijks wordt gehouden. Er werd eerst een mars gemaakt en daarna wei'd van 4 tot 5 uur een concert ge geven, waarvoor grote belangstelling bestond. De secretaris van de festi valcommissie, de heer van Wijns- berghe, uitte zijn bewondering voor het optreden van „Ons Genoegesi" en complimenteerde de dirigent, de heer P. de Rooy. Als prys werd een luxe vaantje aan het verenigingsvaandel gehecht met een verguld zilveren medaille, terwijl een geldprijs van 4700 francs werd uitgekeerd. 0.- en W.-Souburg Oranjefeest te Souburg. Het drie-daagse feest, dat de Sou- bui-gse Oranjevereniging heeft ge- orgnaiseerd, mag geslaagd genoemd worden. Vooral Zaterdagmiddag be stond er grote belangstelling voor de verschillende spelen. Van de wielei'wedstryd op gewone fietsen over een afstand van plm. 25 km., was de uitslag 1. J. Biese; 2. C. Willeboordse; 3. J. Pauwer; 4. H. Hollestelle; 5. J. Kooiman; van 17— 18 jaar 1. Jac. de Kam; 2. M. da Pree; 3. A. Lijk; 4. P. Barentse; 5. W. Buys, DE HANDSPUIT. De Souburgse brandweer zoxgde voor twee attractieve nummers. Een „brand" moest geblust worden met de oude brandspuit, zoals die een 20 jaar terug nog werd gebruikt en die de lachlust der vele toeschouwei's opwekte, door de buitengewoon ge moedelijke wijze waarop toentertijd de spuitgasten te werk gingen. Hier op. volgde een demonstratie met de moderne spuit en werd een spuitbal- wedstrijd gegeven, waarbii de nieuwe kleding der brandweermannen danig op dé proef werd gesteld. Van de kinderspelen noemen wy sprietlopen. Hiervan was de uitslag 1. C. v. Vliet; 2. R. Kole; 3. J. Meer man; 4. A. Meijers; 5. H. de Boer; 6. D. van Soelen; 7. Ko Meerman. Verder was er mastklimmen en hin dernis rijden met fietsen, waarvan de uitslag was: 1. Nel Steneker; 2. Mien van Soelen; 3. Toos Leinse; 4. Ned Keulemans. RINGRIJDERIJ. Op het teri'ein aan de Van Doorn- luststx-aat werd te paard door een 25-tal ruiters de ring gestoken. Hier van was de uitslag P. de Visser 30 x\: A. Bakker 2o i-.; P. Jongepier 24 r.: P. de Pagter 22 r.; J. Brasser 21 r.; Jan Mei se 20 r.; J. Melse 20 r.: W. Bosschaait 19 r.; J. de Rycke 16 r.; J. de Witte 16 r.; M. Filius 16 r.; C. Joziasse 15 r.; A. Koppejan 15 r.; K. Janse 15 r.; J. Louwerse 14 x\; M. Provoost 11 r.; J. van Eenennaam 10 i\; C. Stroo 10 r.: J. Joziasse 8 r.; L. Jobse 7 r.: J. Wisse 6 r.; J. Wielemaker 6 r.; P. Ovaa 5 r. Beker Nemidso A. W. Bakker; beker Wed. de Jong P. Jongepier; beker v. d. Have, P. de Visser; beker Oranjevereniging A. Koppejan. Aantal volgsteken P. de Visser 7; potlepel P. de Pagter. Des avonds werd in de tent aan het Oranjeplein gemusiceerd en ge zongen, waarvoor, ondanks het gure weer, grote belangstelling bestond. Burgemeester A. H. S. Stemerding sprak een slotwoord, waarin hy o.a. de Oranjevereniging dankte voor het initiatief, dit feest te organiseren. Spreker besloot met eeü driewerf hoera, waarmede door allen werd in gestemd- De muziekvereniging en de signaal afdeling maakten, gevolgd door oiid en jong. nog een rondgang door de SeiDeeenbloemententoonstelling mocht zich gedurende deze dagen in een dink bezoek vei'heugen. UIT HET ZAKENLEVEN .Zaterdagmiddag werd op. de Nieu- wendijk te Vlissingen een nieuw win kelpand geopend. Het was dc zaak van de heer G. Hemelaar, die daar n handel in naaimachines gaat begin nen. Hoewel de winkel niet groot is, maakte ze toch door dc daar opgestel de glanzende naaimachines een kcu- rig-nette indruk. Beslist een aanwinst voor de zich meer en meer herstel lende stad Vlissingen. legenda MIDDELBURG. Vandaag: Electro: „Een roekeloos avon tuur". toegang 18 jaar, 7 en 9.15 uur: Schouwburg-Bioacoop: ..De dwaze Mr. Jones", 8 uur. Morgen: Electro: als vandaag; Schouw burg-Bioscoop: als vandaag. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Betovering", 7 en 9 uur. (14 j.); Luxor: „De nacht heeft duizend ogen". 8 uur. (18 .1.). Morgen: Alhambra: „De Tijgerin". 7 en 9 uur. (18 j.); Luxor: „Roa<j. to Zanzibar". 8 uur. (alle leeft.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2