PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Noordkoreanen op vijf plaatsen de Naktong overgetrokken Rustige, prettige mensen en niet te eigenwij's... De BILT Vrijdagdag van hevige gevechten Deze week DE HAVENSTAKINGEN IN BELGIE LOPEN TEN EINDE Mysterie van de K 76 Vandaag J Woensdag beslissing over lonen en prijzen. 00K IN ENGELAND WORDEN LOONEISEN VERWACHT VOORSPELT 193e Jaargang - No.206 bagblaa uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred G. BalUnttjn. PI. verv.s W. Leertouwer en H.. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: i 3.90 o kw.; frp.nl 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 Sept. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C» Middelburg. Bur Vllssingen VValstr 58—60. tel 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vors!str. 63. tel 2475 <bg-g. 22281; Oostbu:g Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneu2en: Brojwcrijsti^^Z^ Haman 's morgens veroverd en 's avonds heroverd, Het felle Noordkoreaanse offensief tegen Taegoe en Poesan heeft Vrij dag geleid tot gevechten, di? de hevigste worden genoemd sinds het be gin van de strijd. De stad Haman moest eerst worden prijsgegeven, maar werd later weer heroverd. Noordkoreaanse troepen staken op vyf ver schillende plaatsen de Naktong over. Zy wisten 8 km. binnen de linies van de Amerikaanse tweede divisie binnen te dringen. Een officiële woordvoerder zei: „vele onzer eenheden werden onder de voet gelopen, afgesneden of omsingeld." Door de plotselinge overtocht over de Naktong is een wig gedreven tus sen de linkerflank van de Ameri kaanse tweede divisie en de rechter flank van de 25ste divisie bij de Zuidkust. De Noord-Koreanen groe ven zich op een heuvel in. Slechts één compagnie van de tweede divi sie werd gedwongen in het gebied van Hjonpoeng ongeveer 180 meter te wijken. Aan de bovenloop van de Nak tong, bij Waegwan, staken de Noor delijken eveneeens naar de Oostelijke oever over, doch slechts in de sterk te van een patrouille. De Ameri kaanse eerste cavallerie-divisie. die dit gebied verdedigt, stond de ge hele nacht onder zwaar artillerie vuur. Onmiddellijk ten Noorden van Taegoe veroverden de Zuidelijken twee heuvels zonder veel tegenstand te ontmoeten. Ieder beschikbaar vliegtuig kreeg Vrijdagochtend opdracht in te grij pen in de strijd aan het front, ter wyl de Amerikanen langs het hele Westelijke front terugtrokken en Noordelijke „zëlfmoordploegen" mij- Het loonzakje heeft deze week de volle aandacht in Nederland. „Daar zit te weinig in", zei de raad van vakcentrales, „er zal vijf procent by moeten". Nu, dat is niet zo verwonderlijk, want als we weten, dat sedert 1948 de consumptie in Nederland zacht dalende is, omdat de huismoeders door de stijgende prijzen minder kunnen kopen, dan komt' de wens tot loonsverhoging al heel gauw om de hoek kijken. Maar het is toch niet zo, dat door een simpele loonsverhoging die nare dalende consumptielyn ineens in een bly-stygende zou veranderen. Daarvoor is heel wat meer nodig en de vakcentrales hebben behalve het verlangen naar loonsverhoging dan ook het verlangen naar prysbe- heersing uitgesproken. Het is namelijk zo, dat in Neder land de prijzen nog altijd stijgen, terwijl men in vrijwel alle Europese lander, reeds midden in een daling van de consumptiegoederenpryzen zit. Dat is voor onze regering, die een redelyke verhouding tussen lonen en pryzen wil handhaven, niet prettig en velen zouden wel eens willen we ten, waarom onze regeringspolitiek op het punt van de prijzen zo weinig succesvol is. In enkele kringen is ook het ver velende woord „distributie" weer gehoord, omdat het Nederlandse volk zich bepaalde besparingen zal moeten opleggen ten behoeve van de herbewapening. In die kringen kijkt men naar En geland dat op het stuk van soberheid eeh voorbeeld geeft aan Europa. Dok daar in Engeland kent men nog distributie, terwijl er hard ge- yverd wordt voor de herbewapening. Enkele dagen geleden is daar het probleem van een Europees leger aan de orde gesteld en Churchill heeft de alarmklok geluid. Het lijkt alsof de dagen van 1938 terugkerenIn elk geval zal Nederland zijn steentje moeten bydragen! Intussen gaat het slecht voor de Amerikanen in Korea. Zij hebben 'n geweldig offensief van de Noordko reanen te doorstaan. Het is een open vraag of het kleine Amerikaanse bol werk behouden kan blijven. De gehele macht van het commu nistische China staat achter de Noordkoreanen en uit de reprimande, die president Truman aan generaal Mac Arthur heeft gegeven toen deze wat al te vrijmoedig sprak over de Amerikaanse bedoelingen in Azië, blykt wel, dat de Amerikaanse rege ling de verhouding tot het nieuwe China als een uitermate teer pro bleem ziet, waarbij de Korea-kwestie maar een bijkomstigheidje is! Vergeleken bij het oorlogsgedruis in Azië zijn de problemen, waarmee Nederland deze week worstelde slechts klein. Er vallen in Nederland wat al te veel jonge vliegers uit de lucht en president Soekarno begint met zijn Nieuw Guinea-camnagne wat al te langdradig te worden. Een loodgieter stak weer een oude, fraaie kerk in brand en de schilde rijen van Han van Meegeren, die de Nederlandse musea zo handig beet nam. hangen te koop Alles kleine problemen. Maar een ding moeten we toch nog apart ver melden, dat is de toegewijdheid, waarmee het Nederland,' volk in so ber herdenken Prinses Wilhelhiina heeft geëerd op de 31e Augustus, toen zij haar 70ste verjaardag vierde, «juist nu er weer zwarte wolken aan de internationale hemel zijn, gaan de gedachten sterker uit naar de Landsmoeder, die in de donkerste tij den het sch'n v«n staat heeft ge- Ad. Int. nenvelden opruimden. De gehele dag door ondernamen de geallieerde vliegtuigen aanvallen, ondanks het druilerige weer. De plaats Haman, die even ten Westen van de Zuidkoreaanse haven Masan ligt, werd Vrijdag voor het aanbreken van de dag door de Noor delijken ingenomen. Tegen het in vallen van de duisternis was de plaats na een dag van bloedige ge vechten heroverd. Correspondenten beschrijven de ge vechten van Vrydag als de verbit- terdste van de Koreaanse oorlog. Soldaten, die geen munitie meer had den, vochten verder met bajonetten, messen en geweerkolven. Een Noor deiyke soldaat, die met een Ameri kaanse korporaal in een tweege vecht gewikkeld was in een een mansgat op een heuveltop, werd ge wurgd. S.E.D.-functionarissen uit de, partij gestoten. Zes belangrijke functionarissen van de SED bevinden zich in arrest en zijn uit de partij gestoten, aldus een bekendmaking in „Neues Deutschland". Zij worden ervan be schuldigd in verbinding gestaan te hebben met de „Brits-Amerikaanse geheime dienst" en ook beschuldigd van „Trotskisme". In een verklaring van het centraal comité van de SED worden partijle den gewaarschuwd, dat zij een vol gende uitgebreide zuivering van „burgerlijke en storende elementen" kunnen verwachten. Van welingelichte geallieerde zijde brengt men in herinnering, dat pre sident Pieck een schifting van de partijgelederen liet doorschemeren op het derde congres van de SED in Juli van dit jaar, toen hy sprak over de ontwikkeling van de SED tot een „partij van een nieuw soort". Beschoot Amerikaans toestel Mandsjoerijs gebied De Verenigde Staten hebben de Vei ligheidsraad medegedeeld, dat een Amerikaans gevechtstoestel mogelijk een gebied binnen Mandsjoerije be schoten heeft. Een volledig rapport was nog niet ontvangen. Valste geruchten over komende rantsoenering. De stakingen in de Belgische havens zyn aan het verlopen. In <lo Ant werpse haven daalt het aantal stakers dagelijks. Vrydag waren reeds een kleine duizend havenarbeiders weer aan het werk. Het aantal genie troepen, dat zich belastte met het lossen, van schepen met aan bederf onderhevige goederen, is dan ook in verhouding verminderd. In het ge bied van de haven wordt nog steeds een ordedienst onderhouden door po- litie en rijkswacht. Verwacht wordt dat vandaag een groot aantal arbei ders het werk zal hervatten en dat de toestand in de Antwerpse havën Maandag weer zo goed als normaal zal zijn. In Gent is tussen werkgevers en arbeiders in de Gentse haven een accoord bereikt, dat Zaterdag op een algemene vergadering aan de havenarbeiders zal worden voorge legd. Indien deze het accoord be krachtigen kan ook in de Gentse haven het werk Maandag hervat wor den. In de Brusselse haven was de sta king algemeen. HAMSTEREN. De Belgen zijn druk aan het ham steren naar aanleiding van geruch ten, dat de regering van plan zou zyn tot rantsoenering over te gaan, zo meldt Reuter. Zy slaan o.m. kof fie, suiker, slaolie, lucifers en inge blikte voedingsmiddelen in. Lucifers en slaolie zouden in sommige plaat sen al byna niet meer te krijgen zijn. In kringen, die nauw by de rege ring betrokken zyn, verklaart men dat de geruchten vals zijn. Vooral lucifers, zeep en suiker, wor den ingeslagen hoewel lucifers een be kend Belgisch exportartikel zijn en de suikerbietenoogst dit jaar zo groot is dat een gedeelte hiervan uitgevoerd kan worden. In de meeste Belgische bladen wordt de huisvrouw aange spoord redelijk te zyn. het Belgische distributieapparaat niet in gevaar te brengen en een voorlopige schaarste Economische volmachten voor president Truman. Het Huis van Afgevaardigden heeft by acclamatie goedkeuring ge hecht aan een wet, waarbij aan pre sident Truman uitgebreide bevoegd heden worden toegekend met het oog op de controle van 's lands eco nomie en de bestrijding van de in flatie. De mobilisatiemaatregelen van het thuisfront zullen de controle op prij zen en lonen mogelijk maken, als mede rantsoenering, het nemen van sancties tegen hamsteren en contrö- le op credieten op onroerende goe deren en aan verbruikers. Piloot dreef op zee en verdween. De bij Kijkduin Woensdag j.l. op zee gedaalde en daarna gezonken „Firefly" K 76 van de marinelucht- dienst zal heden Zaterdag door de fa. Doeksen worden geborgen. Naar blijkt uit mededelingen, die ons van de zijde van het ministerie van Marine bereikten, heeft de piloot Willem van den Born van de K 76 nadat hij op zee was geland aan de verkeerstoren op het vliegkamp Val kenburg per radio gemeld dat hij „Safety ditched" was, een noodlan ding op het water had gemaakt, die goed was verlopen. De piloot gaf daarna zijn positie op en zeide dat hy zijn toestel zou verlaten. Zoals bekend is, heeft de leider van de groep waartoe de K 76 behoorde, de piloot het toestel zien verlaten en hem in het water zien dryven. Wat er daarna is gebeurd is een mysterie. Het stoffelijk overschot is nóg niet gevonden tot dusverre. prijsstijging van sommige produc ten te vermijden. Dat is schadelijk voor het gehele Belgische volk, te meer daar er geen enkele reden tot onge rustheid bestaat. De Belgische regering is bezig een voorraad aan te leggen en voorzorgs maatregelen te nemen om een hausse in zekere producten te ondervangen. Volgens de Nieuwe Gids wordt ook onder de industriëlen een aankoop koorts vastgesteld. De staalprijs zou gestegen zijn van circa 2700 fr. tot 3750 fr., machinedraad zelfs tot 4000 fr. per ton. Ook in de textiel is een hausse vastgesteld, die niet in verhouding is tot de stijging van de wolprijzen. De Nieuwe Gids verneemt verder, dat de Belgische regering het stopzet ten van de uitvoer van staal en even tueel van andere producten overweegt. ..viert de muziekvereniging „Concordia" te Tholen haar 60- jarig bestaan met een muziek feest. MORGEN. ..worden te Heerenveen provin ciale athletiekwedstrijden gehou- ien. waaraan ook een Zeeuwse >loeg deelneemt. Werkgevers willen tijdelijke overbruggingsmaatregelen. Naar het A.N.P. verneemt heeft het overleg, dat Vrydag in de Stich ting van de Arbeid tussen de verte genwoordigers van de ondernemers- en werkorganisaties en met de rege ring over de Ionen en pryzen werd voortgezet, niet tot overeenstemming geleid. Maandag zullen in de Stich ting van de Arbeid nieuwe bespre kingen tussen de ondernemers- en werknemersorganisaties worden ge houden. Het ligt in de bedoeling, dat door de regering Woensdag een be slissing zal worden genomen, met betrekking tot het vraagstuk van lonen en pryzen. Van werkgeverszijde werd medege deeld. dat men de noodzakelijkheid van bepaalde maatregelen inziet, hoe wel de moeilijkheden in de verschil lende bedrijfstakken zeer uiteenlopen. Tot een oplossing van het vraagstuk kan men. aldus de opvatting der werk gevers, thans niet onmiddellijk komen. Men heeft enige maanden nodig, om in een rustige sfeer het vraagstuk geza menlijk te bestuderen en zo tot een oplossing te komen. Inmiddels willen de werkgevers wel, dat er reeds een bepaalde overbrug gingsmaatregel genomen wordt, totdat men over enige maanden een definitie ve oplossing bereikt heeft. Deze overbruggingsmaatregel zou dan kunnen zijn een uitkering ineens of in termijnen. Voorts wordt gedacht aan een bepaalde loontoeslag% Vliegtuig als levensredder. (Van onze Haagse redacteur). Welke belangryke diensten het vliegtuig kan bewijzen, om het le ven van een mens te redden, werd één dezer dagen weer eens duide lijk aangetoond. By het K.L.M.- hoofdkantoor te Den Haag kwam, zo vernamen wij van K.L.M.-zijde, een dringend telefoongesprek van de Nederlandse Legatie te Belgrado binnen. In deze stad ligt een atta ché van een Gezantschap zo ernstig ziek, dat voor zyn leven wordt ge vreesd. Alleen heparin vitrum, een leverpraeperaat, dat in Joegoslavië niet te krijgen is. zou zijn leven kun- neii redden. Binnen enkele uren reeds waren 12 ampullen van dit geneesmiddel met het vliegtuig op weg naar Zü- rich. Daar werd de zending terstond overgebracht naar een vliegtuig, dat naar Belgrado vloog. De ampullen zyn, hopen wy, tijdig genoeg gearri veerd, om de patiënt in leven te houden! Koning Faroek van Egypte, die op 't ogenblik zün vacantie in Frankryk doorbrengt, in avondcostuum op de foto. Beeldje uit Stedelijk Museum te Amsterdam gestolen. WERKJE VAN JOAN MIRO Donderdagmiddag heeft een onbe kende dader het ongeveer 35 centi meter hoge houten beeldje ..Aiguille Montie" van de schilder-beeldhouwer Joan Miro uit het Stedelijk Museum te Amsterdam gestolen. Er is thans in dit museum een expositie van deze 57-jarige Spaanse meester. Het merkwaardige is. dat het kleine beeldje, één van de zeer weinige houten kunstvoorwerpen die Miro vervaardigde, het minst kostbare is, dat wordt geëxposeerd. De dief heeft het beeldje meegenomen op een ogenblik dat hy alleen was in het kabinet op de bovenverdieping rechts van de eerste étage van het gebouw. De bewaker, die de zorgen had over enkele kabinetten, ontdekte de ver missing vrij spoedig, maar te laat om nog te voorkomen, dat dief en beeldje het museum verlieten. Miro, die gerekend wordt tot de navolgers van het surrealisme, is zeer gehecht aan het beeldje. Hij had het verze kerd voor een bedrag van 10.000 Fr. francs. Hogere bezoldiging strijdkrachten werkt aanstekelijk. (Van onze correspondent). LONDEN, Vrydag. De door Att- lee aangekondigde aanzieniyk ver- boogde loonschalen voor alle rangen der Britse strijdkrachten hebben nieuwe hoofdbrekens bezorgd aan de General Council van de TUC, die mo menteel in Brighton vergadert ter voorbereiding van het algemene jaarcongres der TUC dat daar vol gende week zal worden gehouden. Men vreest, dat deze belangryke loonsverhogingen voor de strijd- krachten hetgeen de regering een een extra 68 Va millioen pond sterling per jaar zal kosten de 900 vak bondgedelegeerden ertoe zullen aan moedigen tot nieuwe looneisen over te gaan. In Juni al voor het uitbreken van het Korea-conflict en het invoe ren van het nieuwe verdedigings- nrogramma dus waren de vak bondleiders zich reeds ongerust gaan maken over de mogelijkheid van het handhaven der loonstop. Zy hadden toen al een waarschuwing aan hun acht millioen leden gezonden, dat een aantal recent gemaakte conces sies in de lagere loongroepen niet moest worden aangegrepen als een reden om voor een algemene nieuwe loonronde te gaan vechten. Ondanks deze duidelijke woorden Levering van oorlogs materiaal via „achterdeurtjes". Diplomatieke functionarissen te Washington menen, dat de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson, weldra met Engeland cn Frankrijk besprekingen zal voeren over maatregelen om de „achterdeur tjes" waardoor oorlogsmateriaal de Sowjetrussische invloedssfeer zou kun nen binnenkomen „af te grendelen". Bij de Zeeuwen in de N. O. Polder (Slot) Wat anderen zeggen van de Zeeuwen DANKWOORD AAN EEN GOEDE GIDS. Toen ze de Zeeuwen zagen komen, dachten de andere bewoners van de Noord-Oost-Polder: Wat zullen die er van terecht brengen Ze komen op andere grond, ze gaan werken in ander klimaat, ze zyn eensklaps wegge rukt uit hun gedwone omgeving, ze ej|n gewend aan kleine bedrijven en staan hier eensklaps op grote. Hoe zal dat gaan met die Zeeuwen in het land waar de nieuwe dorpen nog maar klein van omvang zyn. waar de post de brieven en kranten met de motorfiets langs de boerderijen brengt, waar rijdende winkels zyn, omdat er nog te weinig echte winkels zyn, die bovendien soms ver van de hofsteden zyn verwijderd? Nu de eerste oogst binnen zijn, zeggen ze zonder uitzondering dat de Zeeuwse boeren goede boeren zyn, die het er kranig hebben afgebracht. Natuurlijk ze doen het anders dan anderen, die Zeeuwen. En ze zijn wel eens eigenwijs. Er zijn er die tegen de adviezen van de deskundigen kool zaad hebben verbouwd. Het heeft hen meegezeten, want het koolzaad deed het best. Er zijn er, die bezwaren hadden tegen het bouwplan. Veelal werd het dan aan hun verlangens aangpast. Er zijn Zeeuwen, die de schuren te klein vinden by de pol derboerderijen. Ze zijn zo gewend om op Walcheren de oogst in de schuren te brengen en daarna pas te gaan dorsen. In de Noord Oost polder zijn de schuren niet al te groot, omdat grote schuren duur zyn, ook in het onderhoud en omdat je immers ook van het land kunt dorsen, waar na oogst en stroo veel minder plaats innemen. Toen de Zeeuwen, kersvers aange komen, de voorwaarden moesten te kenen, die nu eenmaal aan het pach ten in de polder verbonden zijn, vie len sommigen achterover van schrik vanwege het aantal dier bepalingen. Nu kijken ze naar de bepalingen nauwelijks meer om. Als je goed boert, voldoe je van zelf aan al die voorwaarden, zeggen ze. En nogmaals: de Zeeuwen boex-en goed, dat is. het algemene oordeel in de polder. GEEN KLEIN ZEELAND. Hier en daar hoort men, dat de Zeeuwen wat sterk aan elkaar hech ten. Ze gaan kleine gemeenschappen vormen in de polder met alle voor en nadelen daarvan. Misschien zal dat er toe leiden, dat in de toekomst de Zeeuwen meer verspreid zullen wor den tussen de bewoners van andere provincies. Men wil in de polder geen Klein Zeeland, geen Klein Drente, of Klein Friesland, of Klein Gronin gen. Men heeft liever, dat wie naar ac polder komt alleen nog maar pol dermand zal zyn. Daar zit natuurlijk iets in. Maar ook thans zitten er Zaeuwen ver spreid tussen anderen, ver van de eigen provinciegenoten af. En heb ben zij het moeilijk? Ze slaan er zich keurig door en ook in de toekomst zullen ze dat natuurlijk doen. Critiek op de Zeeuwen is er verder niet. Rustige, prettige mensen, die ons nog zo het ander leren kunnen en niet te eigenwijs zijn om ook van ons te leren, zeggen de niet- Zeeuwen. En dat is goede boerenlof. EEN DANKWOORD. En tevens het slot van deze Noord Oostpolderreportage ter gelegenheid van de eerste oogst der Zeeuwse boe ren. Het waren mooie dagen, daar in het wijde, nieuwe land met zijn nijve re mensen. Er. waar je kwam, de deur ging dadelijk open, de ontvangst was gastvrij, het relaas dat je kreeg overal weer hetzelfde en anders. Nu zat hem die gulle ontvangst ongetwijfeld voor een deel ook wel in het feit, dat de schrijver van dit reeksje artikeltjes zich in het bezit van een goede gids mocht verheugen. De heer W. Spinnaay is in het Wal- cherse landbouwonderwijs een be kende figuur en in de Polder wonen tal van oude vrienden van hem, man nen en vrouwen, die vroeger zijn leer lingen waren. Hy was deze zomer al in de polder geweest en kwam er van vertellen. En ons verzoek om voor het schrijven van een reportage als gids nog eens opnieuw de polder in te gaan, viel in zeer goede aarde. De Zeeuwen, ze zagen hun oud leermeester met vreugde komen. En dat maakte het voor ons gemakkelijk om juist datgene te weten te komen, wat voor ons belangrijk was. Vandaar dit dankwoord aan de heer Spinnaay. Correctie. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat dê 42.000,die door de Contactcommissie besteed werden voor klaver, voederbieten, etc. reeds met de JNT.O.P.-directie verrekend zijn zijn er sindsdien looneisen ingediend, die het totaal der bij deze eisen be trokken arbeiders hebben opgevoerd tot ruim vier millioen of wel ruim de helft van het totale bij de TUC aangesloten ledenaantal. Zij omvat ten o.a. de mijnwerkers, electrotech- nici, spoor-wegmannen. landarbei ders, drukkers en ondex-wyzers. Ongetwijfeld zal de algemene ver gadering der TUC deze woorden de volgende week uiteindelijk onder schrijven, maar hierdoor zullen dp gedelegeerden verhinderd zijn steun te geven aan een aantal resoluties op de agenda waarin o.a. het ophef fen van de loonstop geëist wordt. De hogere loonschalen voor de strijd krachten zullen zeer zeker bijval vin den, maar tevens het sterke gevoel verwekken dat ook dc lonen der „bur gerij" voor herziening in aanmer king komen. Inmiddels hopen de vak bondleiders dat Attlee a.s. Dinsdag in zyn x-ede op het congres enige richtlijnen zal geven omtrent de ge volgen die het verlengen van de dienstplicht van 18 maanden tot twee Jaar, zal hebben op de ver schillende industrieën. KORTE PREDICAT1E God zei tot hem: „Gij dwaas. Hetgeen gij bereid hebt, wiens zal het zijn?" Zo gaat het hem, die zich schatten vergadert, maar niet rijk is bij God. Lucas 12: 20 en 21. Dit jaar worden in Nederland veel tentoonstellingen gehouden. Doel van de grootste is: later, zien, dat Nederland werkt aan zijn wederop- bouw. Het buitenland moet weten dal dit volk zich terdege inspant. Als Ne derlanders, die uiteraard ten zeerste gebaat zijn met een snel herstel, kun nen wij een zekere sympathie hebben voor de man uit de gelijkenis van Lukas 12. Hij heeft hard gewerkt onder moei lijke omstandigheden. Daarom is zijn oogst goed. Het verleden mag dan zwaar zijn geweest door de harde arbeid, hei heden en de toekomst zijn goed. Dat God ook nog iets zou hebben uit te slaan met zijn goed lopend boeren bedrijf, met zijn succes, is blijkbaar voor deze man ondenkbaar. De gedachte, dat hij zelf met z'n goede oogst een zekere verantwoor ding behoort te dragen voor de naas te, voor zijn dorpsgenoot met een mis oogst, komt niet in hem op. God zegt: „Gij dwaas". Het is goed dat ook wij, bij alle nood zakelijke activiteit, ons even bezinnen op de betekenis van deze gelijkenis. Wellicht dat het simpele verhaal voor velen van ons fungeert als een waar schuwing. Het grootste gevaar voor de moderne tnens van Europa, gedreven als hij wordt door een innerlijke prikkel en een onloochenbare noodzaak van bui- tenaf tot bouwen en werken, is dit, dat hij de diepe achtergrond van het leven, God, niet meer riet. De moderne wereld, die de achter grond van het leven niet meer ont waart, vervalt werktuigelijk in een geweldige minachting voor de mens en de menselijke waardigheid. De weerzinwekkende manier, waarop de laatste tien jaren en heden men sen worden vernietigd, waarop over mensen als over nummers zonder meer, wordt gesproken, is een ken teken er van. God spreekt tegen deze wereld, die haar eigen wijsheid de hoogste wijs heid waant: „Gij dwaas". IJzendijke Ds. L. Doorn. TAMELIJK KOUDE NACHT. Geldig tot Zaterdagavond. GeleidelHk toenemende bewolking vooral in de Westelijke helft van het land met tegen het einde van de mid dag plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige Zuid-westelyke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. (Auteursrechten voorbehouden voor het K.N.M.I.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1