China JIMMY BROWN, sportheld no. 1 NIEUWE BOEKEN Golf van rode propaganda over het nieuwe Verzet tegen de Russische invloed POSITIESPEL IS LASTIG CLUBPUZZLES UIT ONZE VOETBALWERELD 4 t PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1950 Zal het Titoïsme tenslotte een kans maken (Van onze correspondent). HONGKONG, Augustus. Het IJzeren Gordijn, dat ongetwijfeld straks ook China van de Westerse wereld zal gaan afsluiten, is nog op een grote kier opengelaten. Uit Hongkong is het nog steeds mogelijk over te steken naar China. Weliswaar zjjn er slechts weinigen die daar aan denken, omdat ze de betrekkelijke veiligheid van het Britse Kroondo mein prefereren boven het operatieterrein van volgelLngen Mao's, die juist in het Kantonse zeer actief z\jn, doch vrijwel dagelijks kan men In de overbevolkte stad. die steevast Iedere week ten minste eenmaal in een paniek- en verlrekstemmlng leeft, personen aantreffen, die juist zijn teruggekeerd uit rood-Chiha. Met iedere mailboot komen er rode kranten binnen van het continent en de Chinese radio geeft ten overvloede dage lijks honderden uitzendingen in ongeveer duizend dialecten. Voor een deel zijn deze in Hongkong goed te beluisteren. Zo kan men zich een beeld construeren van het huidige China. Het meest opmerkelijke en zeer ze ker getuigend voor de Russische or ganisatietalenten is. dat hetspinneweb der rode propaganda, zich thans reeds uitstrekt tot in de kleinste nederzet tingen. De steden en grotere centra be reikt men via pers en radio De lezin. gen en nieuwsberichten zijn uiterst eenzijdig. Al op 3 Augustus vertelde men. dat de Amerikanen zich in Zuid- Korea aan het inschepen waren voor de aftocht Later gaf men te kennen, dat de huidige gevechten nog slechts geleverd werden door Amerikaanse zelfmoordpatrouilles, die de aftocht moesten dekken. De grootste boosdoe ners ter wereld wonen in Amerika De Chinese ellende, de Chinese armoe, de Chinese hongersnoden, de Chinese corruptie moeten uitsluitend worden gezien als een erfenis van het Brits- Amerikaanse bewind. Amerika dankt zijn rijkdom aan China. Het is be vreesd het huidige levenspeil niet te kunnen handhaven nu men niet meer kan putten uit de Chinese rijkdom Vandaar dat ze heroverings-pogingen zullen ondernemen waarvan de ..aan val" od Korea er een is. In Japan pogen de Amerikanen het volk murw te maken met „democrati sche opvoeding", waarvan roof. over- val. diefstal, verkrachting, zwarte markt en oplichting de meest kente kenende voorbeelden zijn. Zodra net Japanse volk murw is geslagen, kan het dienen, om de Amerikaanse aan val op het Chinese volk te dekken Doch het zegevierende en voorspoed brengende communisme met Mao en Stalin aan het hoofd zullen China ver dedigen en er zal vrede en voorspoed komen in het rijk der 450.000.000. Over enige jaren zal er woonruimte, werk en voedsel zijn voor iedere Chi nees: Ook Engeland heeft het verkorven Hongkong blijft een Britse dolk op de borst van China. Londen is het Euro pese filiaal van Washington. Londen is mede verantwoordelijk voor de Chine se ellende. Voorts ageert de rode radio- en perspropaganda voornamelijk tegen Zuid-Afrika en Australië (verbod Communistische Partij en blanke poli tiek). Nederland krijgt meermalen een veeg uit de pan en werd tijderts ±en uitzending einde Juli het meest impe rialistisch georiënteerde land van West-Europa genoemd, waar de arbei. der geknecht is ën in grote armoede leeft. Tijdens stakingen in het mijnge- bied van Nederland zou het tot ern stige onlusten zijn gekomen. De poli tie en de soldaten van de Koningin zouden het vuur hebben geopend op de protesterende arbeidersmassa (sic). ALLEEN RUSSISCHE EN CHINESE. FILMS. Het is haast vanzelfsprekend, dat ook de bioscopen verbolsjewiseerd zijn. Er draaien nog uitsluitend Russische en Chinese films. Het journaal is zeer eenzijdig. Evenals de Duitsers zulks tijdens de tweede wereldoorlog ook in ons land deden, is thans het Chinese volk verboden om tijdens het journaal de voorstelling te verlaten. Er worden vele cultuur- en politieke films ge draaid. Het bioscoopbezoek is schrik barend afgenomen. Hoe zeer de propaganda van boven af wordt geredigeerd, blijkt o.a. uit het feit. dat India en Pakistan de enige niet-communistische landen zijn. waar op geen critiek wordt uitgeoefend. Millioenen Chinezen kunnen lezen noch schrijven, weten niet. wat een radio is en hebben nog nimmer zo'n ding gezien. Om deze mensen te win nen voor het communisme, heeft Mao zijn apostelen de bergen ingezonden en thans kan men zeggen, dat in vrij wel iedere nederzetting minstens een communist is .gevestigd, die de rode propaganda met een versterker over de vredige gemeenschap spuit. VERZET ONDER STUDENTEN. Heeft de communistische propaganda enerzijds de wind in de zeilen, omdat de doorsnee Chinees anti-Amerikaans en anti-Brits is en een groot deel van het volk leeft in de overtuiging, dat de toekomst nimmer moeilijker kan zijn dan het verleden, zodat men het ook wel eens met de communisten kan proberen, anderzijds loopt de op Mos kou gerichte propaganda vast op een muur van onverzettelijkheid, vooral in kringen van studenten, omdat men Rusland evenzeer van imperialisme be ticht als Amerika en Engeland. In al lerijl naar China gezonden Russische hoogleraren hebben aan de Universi teiten reeds onaangename ervaringen moeten verwerken. Zo liep b.v. veer tig procent der aanwezige studenten uit de collegezaal weg. toen een der Russische hoogleraren zijn toespraak begon over de historisch, vriendschap pelijke betrekkingen tussen China en Rusland. Hieronder moeten zich even eens communistische studenten hebben bevonden. In Hongkong meent men, dat indien het communisme zich in China kan handhaven, vroeg of laat ook dit re giem zich zal losscheuren van Moskou, omdat het anders zich zelf ter dood veroordeelt. Opmerkelijk is ook. dat studenten tal van voordelen en finan ciële tegemoetkomingen kunnen krij gen. indien ze zich in Moskou verder willen laten bekwamen. Nochtans is de belangstelling voof deze uitzending slechts gering. Tal van communistische studenten uit Peping hebben geweigerd naar Moskou te gaan, omdat h.i. China reeds voldoen de Westerse injecties had ontvangen. De gebeurtenissen liggen nog te vers in het geheugen om een prognose te stellen, maar over twee dingen is men het te Hongkong vrijwel unaniem eens: buitengewone invloeden uitge sloten zal China voorlopig communis tisch blijven, doch de mannen en vrou wen. op wie dit regiem morgen moet steunen, zijn onafhankelijk, niet Mos- kovitisch gezind en voelen in eerste instantie nationalistisch. Een Chinees Tito-isme behoort tot de waarschijn lijkheden van straks. (Nadruk verboden) ONZE DAMRUBRIEK. Voor bridge-spelers WEES NIET TE VOORZICHTIG. (Door onze- Bridge-medewerker) ..In ieder geval hebben we een man che uitgeboden en dat is ook wat waard!" Men hoort het zo vaak zeggen en ik zal de laatste zijn om te ontken nen dat het bieden en maken van een manche-contract inderdaad een goede stap in de goede richting is. tenminste wanneer men zich steeds voor ogen houdt dat de mogelijkheid om een slam-contract uit het vuur te slepen, aanwezig kan zijn- Wie hardnekkig weigert die mogelijkheid te onderzoe ken zal nimmer iets bereiken tegen uitgeslapen tegenstanders, die er op uit zijn uit de kaarten te halen wat er in zit. Vandaag daarom het volgende spel. 4 A. 10, 7, 4. 3, 2 - O 7. 6. 5. 3 4 10. 3, 2 N 4 6 4 V. 8 V H. B. 7 A. V. 10, 9. 8. 3 V. 10. 8. 4. 2 O A. H. B AA.9,86 4 7. 4 W O 4 H. B. 9. 5 C> 6. 5. 4. 2 <0> 9 A H. V. B. 5 Z O. is gever. Beide partijen zijn kwetsbaar. Ziehier de gang van zaken, zoals ik die in de practijk meemaakte: O: 1 Ha; Z: 1 Sch W: 2 Ru; N: 3 Sch; O: 4 Ru; Z: 4 Sch W: 5 Ha; N: 5 Sch; O: dubbel Neen. schudt nu niet direct het wij ze hoofd omdat dit volgens U niet het juiste eind-contract kan zijn. Inder daad hebt U gelijk, want O-W maken 6 Ha. En tóch is als Z-N het juiste redbod aandurven 6 Sch het juiste bod. O ja. ik geef direct toe dat Z-N één down zijn. maarik beperk het aantal verliespunten liever tot 200 (één down kwetsbaar, gedubbeld) dan de tegenpartij een zeker klein slam te laten maken. Daarom is 6 Sch., na 6 Ha van O. het aangewezen bod. Mei hun gedubbeld 5 Sch.-bod (ge maakt. omdat er slechts 2 keer troef geslagen behoefde te worden) scoorden deze Z-N in hun lijn het hoogste aan tal punten. Z. verloor n.l. alleen Ru. Aas en KI. Aas; hij hield in N. vier troeven over voor zijn Ha, en hield zelf twee troeven over voor de twee Ru-kaarten van N. (Ja. nadat KI. Aas gevallen was. kon Z. een Ru van N wegspelen op een vrije Kl.-slag). Natuurlijk hadden O-W ook 7 Ha kunnen bieden. Alleen is dat geen red-bod meer. omdat met stelligheid een Sch-slag (of Kl-slag) verloren gaat. Neen. 6 Ru mogen O-W stellig niet bieden. "Vant wanneer N. met een kleine Sch uitkomt, zodat Z. met Sch- heer aan slag komt. kan N. wan neer Z. Ha aantrekt introeven Daarom mogen O-W niet hoger gaan dan 6 Ha. en het doubleren van het 6 Sch_bod. Fraaie partij van Boogaard. Lastiger dan door middel van een slagzet of combinatie is veelal de winst van een partij, verkregen door toepas sing van het gewone positiespel. Van een sterk speler mogen wij verwach ten. dat hij een combinatie-dreiging van een beperkt aantal stel 5 a 7 zetten diepte doorziet. Ook mag hij In staat worden geacht zelf een dergelij ke dreiging in het spel te vlechten. Loopt zijn tegenstander er in. nu dan heeft hij een gemakkelijke winst be haald. want de combinatie-dreiging was slechts bedoeld om een minder sterke positionele tegenzet af te dwin gen. Want vaag in de verte zag hij een geheel andere mogelijkheid, b.v. een vleugel-doorbraak. Dat is de combina tie op lange termijn, die heel wat me?r fantasie en technisch kunnen vereist dan de doffe dreun met een slagzet moker, die de tegenstander niet boven zijn hoofd zag zweven. Uit zonderingen bevestigen overigens de regel. Er is een kleine categorie spe lers, die zo geraffineerd met kunstgre pen werkten, dat men ten langen leste aan ëen der vele dreigingen ten onder gaat. In Zeeland kennen wij dergelijke spelers niet. Hier viert het positiespel hoogtij en men ziet daarbij behoorlijk diep. Zo ook in de 2e partij tussen Boogaard en Strooband in de beslis sing om de le plaats in het Zeeuws kampioenschap. Stand na 16e zet Zwart (1-7). Wit: 25 27. 28, 31/33. 35/39. 42. 43. 45. 47/49. Zwart: 2/4. 6/11. 13. 14. 16. 18. 19, 23, 24. 26. Zwart moet zijn laatste zet wel heel goed bestudeerd hebben, immers Wit kan nu spelen 28-22!? met dreiging naar dam op 1 of 5 door resp. 35-30. 33- 29. 27-21 enz. en 35-30. 25-20. 33-29. 27 21 enz. Zwart kan in beide gevallen de dam echter zonder schijfverlies weer afne men. Maar intussen heeft hij dit met de overblijvende stand 8 zetten diep vóóraf moeten berekenen! De eerste partij tussen .eide spelers verliep als volgt: Wit: Strooband Jr. Zwart: W. Boogaard. 1. 33-28 18-23; 2. 38-33. 13-18; 3. 42 38 18-22. Tracht zich reeds direct vast te bijten: hij moet nu echter tevens oppassen niet in een kettingstelling te geraken. 4. 34-29! 23x34: 5. 40x29. 8-13; 6. 47- 42. 2-8; 7. 44-40. 19-24; 8. 40-34. 14-19: 9. 50-44 20-25; 10. 29x20. 25x14; 11. 32- 27. 15-20; 12. 27x18. 12x32: 13. 37x28. 10-15- 14 41-37, 5-10; 15. 37-32. 13-18; 16. 46-41, 9-13; 17. 41-37. 4-9; 18. 44-40. 7-12; 19. 49-44. 1-7. De laatste zetten staan in het teken van hergroepering der stellingen na het onregelmatig openingsspel, 20. 34-29, 20-24: 21. 29x20, 15x24; 22 40-34 17-21: 23. 31-26. 10-15; 24. 26x17, 12x21- 25. 44-40. 7-12; 26. 37-31. 21-26 27. 42-37? Wits tekstzet is zwak. Als 26e zet hadden wij reeds liever gespeeld 34-29 en 39-34. 27. 18-22!; 28. 28x17. 11x22. Zwart grijpt de kans en trekt van dit moment af via veld 22 ten aanval Men lette in dit verband ook op diens 3e zet. Zwart volgt terdege een be- paald spelplan; indien Wit tegenover dit doelbewust optreden niet meer dan een aarzelende verdediging weet te ^lellen, dan aaoet dit uitlopen op ter- reinverlies. lees partij-verlies. 29. 34-30. 16-21; 30. 40-34. 12-18; 31. 48-42, 21-27; 32. 32x21. 26x17; 33. 37-32. 18-23- 34. 32-28. 23x32; 35. 38x18. 13x 36. 42-38. 8-13; 37. 38-32, 6-11; 38. 34-29. 13-18; 39 29x20. 14x34; 40. 39x30, 19-23; 41. 31-26, 15-20; 42. 43-38, 0-25; 43. 33-29. 25x34; 44. 29x40, 22-28. De Zwartspeler geeft hoofdklasse- spel te zien van de bovenste plank. Steeds weer van het strategische punt 22 uit ten aanval. 45. 36-31. 28x37; 46. 31x42. 17-22; 47 35-30. 22-27; 48. 40-34, 11-17; 49. 45-40. 18-22- 50 40-35. 23-28; 51. 38-33. 28x39; 52. 34x43. 27-32; 53. 30-24. 9-14; 54. 35- 30. 22-27- 55. 30-25. 17-22; 56. 24-20. 22- 28; 57. 20x9. 3x14; 58. 43-39, 27-31 en wint. Een door Zwart brillant gespeel de partij. L. ANDERSON. 73. Jimmy Brown joeg intussen nog zonder een seconde te verliezen over het pai'cours. Hij liep zienderogen uit en na verloop van korte tijd gaf hij al zijn tegenstander^ een „lap". Het leek wel of zij stilstonden toen hij met zijn neus op het stuur en een grijns op zijn snuit langs hen vloog. De toeschouwers, die het zagen, wierpen van plezier hun hoeden in de lucht. „Da's nog es fietsen!" riep iemand, „daar zijn de anderen maar armzalige krabbertjes bü". Indonesië wil lid van de V.N. worden. Volgens A.F.P. wil de Indonesische regering binnenkort om toelating tot de Ver. Naties verzoeken. Dit voorne men wordt in verband gebracht met de mogelijkheid dat de kwestie Nieuw- Guinea voor de V. N. wordt gebracht. Tot dusver heeft de Indonesische re gering zich buiten de V. N. willen hou den. ornaat zij in het geschil tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie een neutrale houding wenste aan te nemen. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Za ken te Djakarta verklaarde, dat zijn regering de kwestie Nieuw-Guinea als een interne aangelegenheid beschouwd tussen Nederland en Indonesië en der halve niet van plan de bemiddeling der V. N. in te x-oepen. Gedurende de afgelopen dagen is de kwestie Nieuw-Guinea in het middel punt van de publieke belangstelling gekomen. Alle Indonesische politieke partijen tonen een volkomen eensge- zindheitl tot het steunen van de eisen der Indonesische regering op dit ge bied. De linkse partijen dreigen een boycot op te leggen ten aanzien van de Nederlandse ondernemingen op Java en Sumatra, indien Nederland er niet in toestemt, Nieuw-Guinea aan Indo nesië over te dragen, aldus A.F.P. Een woesteling. By na een week lang' heeft de woon wagenbewoner J., de Kleine Heide een buurt in Venlo. geterroriseerd. De man bedronk zich vrywel iedere dag en ging dan telkens tegen een andere familie in de buurt tot de aanval over. Enige malen werd hij reeds gearresteerd, doch na zyn vrij lating begon hij telkens opnieuw. Eén dezer dagen gedroeg hij zich zo woest, dat zijn zoons zich genood zaakt zagen hun vader met touwen vast te binden totdat de politie was gearriveerd. De man bevindt zich thans opnieuw in arrest. Vissersvloot van Ceylon overvallen door storm. De Ceylonse vissersvloot, bestaan de uit 1500 kano-boten, is door een hevige moesgonstorm overvallen en geheel uit elkaar geslagen. Verwanten van de vissers stonden Dinsdag de gehele dag en avond aan het strand op de uitkyk en in afwach ting van nieuws, terwijl uitgeputte vissers hun beschadigde vaartuigen in dikwijls ver van hun woonplaatsen gelegen kleine havens binnenbrach ten. Vele overlevenden werden vast geklampt aan vlotten en onder een verzengende zon, aangetroffen. Vliegtuigen van de R.A.F. zoch ten naar afgedwaalde boten. Er wor den nog 93 kano's vermist. SCHAFTTIJD ORANJEBOOM BIER! MOLENS EN KLEDERDRACHTEN. De firma Tieleman en Dros te Lei den zond ons een exemplaar van het nieuwe plaatjesalbum, dat door deze firma beschikbaar wordt gesteld. Dit album handelt over Nederlandse mo- lens en klederdrachten. Vooral de mo lenplaatjes zijn naar onze mening goed geslaagd en zij geven een goede indruk van de verschillende molentypen in Nederland. De teksten zowel bij de molenplaat- jes als bij de klederdrachten zijn door deskundigen geschreven. Ongetwijfeld zal dit album door ve len gewaardeerd worden. Het is fraai «ebonden en ziet er typografisch wel verzorgd uit. WET MATERIËLE OORLOGSSCHADEN. De wet op de materiële oorlogsscha den ieder, die er mee te maken krijgt, weet hetis een uiterst inge wikkelde materie, waarin men zonder handleiding alleen na grondige studie kan doordringen. Daarom is het boek je „Wet op de materiële oorlogsscha den" van mr. J. den Duik en uitgege ven door het Bureau Fed. te Amster dam, een welkom bezit, Mr. Den Duik geeft hierin de volledige wettekst, als mede een duidelijke uiteenzetting. „Wat vind ik in de duinen?" Dr. W. J. Prud homme van Reine. Uitgave W; J. Thieme en Cie, Zutphen. Dit laatste deeltje in de serie Zak boeken voor Natuurvrienden mag zeer geslaagd heten. De duinen, vormeix een gebied, dat wat flora en fauna betreft, geheel op zich zelf staat. Een goede gids is daar onontbeerlijk en dit boek je helpt de natuurliefhebbers in de uit gebreide variatie van planten en die ren de weg te vinden. De beginner vindt meer in dit boekje, dan hij op zijn tochten zal kunnen vinden, maar ook de ingewijde zal nog wel eens naar dit boekje grijpen, wanneer hij de naam wil weten van een plant of dier, waarin hij geen specialiteit is Keurig uitgevoerd en aan te bevelen. (Z.) SCHOOLBOEKEN Bij J. B. Wolters' Uitgeversmaat- schappy N.V. te Groningen versche nen G. W. Bolkesteln, H. Eggink en J. van der Goot, Aardrijkskundig leer- en werkboek voor 't uitgebreid lager onderwijs. Deel III, De Neder lands-Indonesische Unie. B. IJts- ma en P. Eibergen, In kaart en woord. Aardrijkskunde voor het Ulo, Eerste deeltje, Algemene Aardrijks kunde en Derde deeltje, Nederland- Indonesië-Suriname-De Nederlandse Antillen. „The Young People's Libra ry"- Editor: Dr. H. R. S. v. d. Veen. Iann Scott. The two cadets adapted and annotated by F. Ossendorp en „Euphan" and „Klaxon", South Country Secrets. Adapted and anno tated by H. Tromp. Bij de uitgeverij J. H. Kok N.V. te Kampen verscheen van Nel Ver schoor-van der Vlls, Wie luistert mee? Met 68 tekeningen van Tjeerd Bottema geïllustreerd, tweede druk. Een alleraardigst boek voor kinde ren van 4 tot 8 jaar. In de serie Pyramiden zakromans verscheen te 's Graveland Arthur van Schendel, Een eiland in de Zuid zee, een kleine roman, waarvan de inhoud gedeeltelyk wordt gevormd door het bekende boek „Mutiny op de Bounty", welke door de gelijkna mige films de laatste tyd weer zeer bekend is geworden. Wat betekenen P.V.W.A., B.D.K. en O.D.O.S, (Door M. J. Adriani Engels) Wie, zonder ook maar enig verstand te hebben van de voetballerij, Zon dags uit z\jn radiotoestel een schijnbaar eindeloze stroom van letters en cij fers hoort komen in de trant van N.E.C.A.G.O.V.V., drie een, V.V.V.M.V.V., twee twee, begrijpt niet het minste van dat abacadabra. Hij zou het kunnen aanzien voor een mysterieuze code van een geheim genootschap zo als in de bezettingsjaren eens een Groningse landwachter een H.B.S.-scho- Iier arresteerde, omdat hij in diens algebraschrift (a-j-b) 2 a2-|-2 a b-j-b 2 en wat er op volgde had versleten voor een illegaal radioblad in code! De voetballiefhebber weet uit deze combinatie van letters en cijfers direct dat N.E.C. met 3—1 van A.G.O.V.V. gewonnen heeft en dat de wedstrijd tussen de eerste klassers uit VenJo en 3Iaastricht in een gelijk spel Is ge ëindigd, doch zon hij met de eigenlijke betekenis van deze initialen ook op de hoogte zijn, met andere woorden zou hem bekend zijn dat N.E.C. eigenlijk Nijmegen Eendracht Combinatie beduidt en dat A.G.O.V.V. opgericht als de Apeldoornse Geheel Onthouders Voetbal Vereniging, bij het dalen van het aantal alcohol-bestrijders in zijn gelederen zijn clubnaam wijzigde in Alleen Gezamenlijk Oefenen Voert Verder, waardoor men, ook zonder geheelont houder te zijn, de geliefde initialen A.G.O.V.V. kon blijven behouden? men besloot ook goede voetballers buiten het kappersbedrijf aan te wer ven. Het zal lang niet aan alle leden van het Rotterdamse Sparta be kend zijn, dat hun erelid B. O. K. De Korver zijn initialen heeft geleend aan de naar hem gedoopte Amster damse club B.D.K.die in dezelfde roodwitte shirts speelt, alleen niet zo goed. Een hele serie wonderlijke clubna men volgt hier nog. A.B.I.M., (Alle Begin Is Moeilijk); B.D.D.A. (Be reikt Doel Door Ambitie)L.O.C. (Laat Ons Combineren)S.P.O.R.T. (Samenspel Past Op Rechte Tijd) O.D.O.S. (Overwinnen Door Open Spel); V.A.B. (Voor Alles Bereid); V.E.C.O. (Voor Elke Combinatie Overleg)P.V.W.A. (Prettige Voet ballers Winnen Altijd); Z.P.C. (Ze-» gevieren door Plaatsen en Combine ren) en S.A.V.M. (Speelt Altijd Vol Moed). Weer een Amerikaanse H lening voor Tito. De V. S. hebben besloten een nieuwe lening, ten bedrage van vijftien mil- lioen dollar, aan Joego-Slavië te ver strekken, aldus heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, op een persconferentie mede gedeeld. Joego-Slavië heeft (in het afgelopen jaar) reeds twee leningen, elk van twintig millioen dollar .verkregen. Eerlyk gezegd: wij betwijfelen dat. Zelfs populaire eerste klassers hou den er initialen op na, die een waar abacadabra vormen, zoals N.A.C. (Noad Advendo Combinatie, waarbij Noad op zijn beurt dan weer een af korting is van Nooit Opgeven Altijd Doorzetten). En in de lagere regio nen der voetbalwereld is 't helemaal een reeks van letterpiizzles, zelfs als men uitgaat van de grondgedachte, dat een op F.C., V.C.. V.V.. S.V.. en S.C. eindigende clubnaam afgeleid is van resp. Football Club, Voetbal Club, Voetbal Vereniging, Sport Ver eniging en Sport Club. Dat klopt voor clubs als H.F.C., W.V.C., H.V. V., O.S.V., en D.S.C., maar omdat op iedere regel nu eenmaal uitzonderin gen behoren te bestaan, heeft men ook een Lycurgus Sparta Combinatie (L.S.C.), èen Ajax Sportman Combi natie (A.S.C.) en een G.V.C. (Go Ahead Victoria Combinatie), terwyl de Noordelyke eerste klasser H.S.C die vaak voor de Hoogezandse Sport Club versleten wordt, in werkelyk- heid Hermes Sappemeer Combinatie is uit het twee kilometer verder gele gen Sappemeer, nu de zwarthemden nun vroeger speelveld achter Insti tuut Hommes in de Gemeente Hoo- gezand ontrouw zijn geworden. „HUP N.A.S.C.G.W."! Als twee hetzelfde doen is het nog niet hetzelfde. Als twee clubs in ver schillende sporten dezelfde initialen voeren de clubnamenregistratie van de K.N.V.B. verbiedt, dat een voetbalvereniging dezelfde naam uit zoekt, die een andere club reeds draagt beduiden die twee gelijke namen nog niet hetzelfde. Zo i3 V.V. V. in de voetbal wereld de afkorting van Venlose Voetbal Vereniging, maar de Amsterdamse cricketclub V. V.V. heeft haar initialen ontleend aan Venei Vidi Vici. Amsterdam's sterk ste tennisclub D.D.V. houdt het op Desidii Doest Valitudo (maar de meeste leden weten dat zelf niet!), doch in de korfbalwereld is D.D.V. van oorsprong de schoolclub van de derde vijfjarige H.B.S. uit de hoofd stad oftewel De Dex'de Vijfjarige. Wy zyn eens gaan bladeren in het Adresboek van.de K.N.V.B. afdeling Amsterdam en hebben daarin een reeks letterpuzzles gevonden, die nie mand zou kunnen oplossen, zelfs maar zou kunnen uitspreken. Trou wens in onuitspreekbare namen is ook het Oosten sterk: „Hup N.A.S.C. G.W." lykt ons moeilyk te roepen voor de supporters van deze Oostelij ke derde klasser en in Arnhem boft men nog dat S.M.L., na zyn fusie met W.A.V.A.C., de nieuwe club naam W.A.V.A.C.S.M.L. reeds na en kele weken inkortte, ongetwijfeld uit practischc overwegingen. Later ging S.M.L. (Sport Maakt Lenig) opnieuw een fusie aan en wel met Spatram, dat aanvankelijk Sparta heette doch, toen deze naam niet door de bond ge accepteerd kon worden omdat het Rotterdam Sparta er alle eigendoms rechten op bezat, zich naar net toen maals bekende sigarenmerk Spatram doopte en daarvoor door de fabri kant, dankbaar voor deze reclame, beloond werd met enige kistjes Spa- tramsigaren. De naam S.M.L. Spa tram hield het enige jaren uit, maar nu is deze derde klasser weer terug gevallen op zijn oorspronkelijke naam S.M.L. Men zou voorts in de verlei ding komen zijn chronometer af te drukken, om de juiste tyd te weten, die een stotteraar nodig heeft, om 't over zijn club R.K.T.S.V. te hebben... WONDERLIJKE CLUBNAMEN. Waarom de oprichters van de Amsterdamse Volksclub A.R.T.A., waarvan de overgrote meerderheid der leden geen Engels spreekt, op het idee kwamen om hun vereniging Al ways Ready To Attack te noemen, is óns nooit duidelijk kunnen worden. Daarentegen vonden wij het heel lo- gisch dat de léden van de Kappers edienden Vereniging (K.B.V.) de betekenis der initialen veranderden in Kampioen Bij Volharding, toen Hebben jullie ook een floraliaplantje? Van Java komen, behalve veel an dere goede, schone en nuttige din gen, ook veel mooie planten, die door bloem of blad de aandacht trek ken. Een der nakomelingen van zo'n bladplant de eerste soort werd in 1850 rechtstreeks naar ons land overgebracht in de Coleus die nu, als 'n meisje dat trots haar nieuwe jurk toont, in de vensterbank staat te pronken. Met zo'n beeldig toiletje aan, mag je wel een beetje ijdel zijn, als het maar geen verwaandheid wordt. Daar is hier gelukkig geen kans vooi\ Planten die opvallen door de pracht van hun blad hebben meestal kleine en weinig in het oog lopende bloe men. Zo is het ook met de Coleus, ten minste op één uitzondering na. Die heeft forser bloemstengels en grotere, helder blauwe bloemen, maar valt niet op door de kleurenpracht van het blad, want dat is gewoon groen. Wanneer jullie eens konden zien, hoeveel verscheidenheid er bij de ge kleurde bestaat, zou je vast vragen: hoe kan dat? Wel, die zijn door kruisingen verkregen. Daarby brengt de kweker by twee planten van ver schillende kleur het stuifmeel van de ene bloem op de stamper van de an dere over. Uit het zaad daax-van kun nen dan nieuwigheden ontstaan. Wil len zij dezelfde kleur behouden, dan worden zij gestekt, maar dat is in huis niet gemakkelijk. Het blad van de Coleus kleurt mooier naaxTixate de zon het koesteren kan. Denk er om dat zo'n warm plaatsje dorstig maakt, geef haar een extra slok. Heb je niet vergeten je plantje in te nijpen Heb je 'n Coleus met kleine blaadjes, die zo'xx mooi groen randje hebben, dwing die dan niet recht op te staan, want zij vindt het prettiger de andere kant uit te groeien. Maken zij kenbaar te gaan bloeien, belet dat dan, want als zy in bloei komt wordt de plant er niet beter op. Tijdens de groei is zy erg dankbaar voor 'n beetje van die je-weet-wel kunstmest, en als ze 'n grotere pot moet hebben, ga er dan bij 'n kwe ker of bloemist wat voedzame aarde voor halen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 6