Looyse (Gapinge) kon zijn ogen niet geloven! GEMEENTEHUIS VOOR SLUIS EEN FEEST TUSSEN BUNKERS KOSTBARE GESTOLEN AUTO SUISDE DOOR GOES Een treffend staaltje van Zeeuwse solidariteit VERSPUY De busverbinding Vlissingen-Gent. Westkappels Dameskoor zal jubileren. Laatste beiaardconcert in Veere PROVINCIAL!ZEEUWSE COURANT VRIJDAG I SEPTEMBER 1950 Bij de Zeeuwen In de N. O. Polder (IV) Er moeten Polderboeren in de O.L.M. Toen A. Looyse uit Gapfng'e nog maar nauwelijks in de Noord-Oost-JPuIder gearriveerd was, in het vroege voorjaar van 1950, toen Werd hij ziek en er zat niets anders op. dan dat lij) weer naar Zeeland terug ging om beter te worden. Hy ging. De kavel van 12 H.A., die hem was toegevallen, was niet van de beste. H\j had meer werk nodig, dan menig andere kavel. Het zag er donker qjt voor Looyse Po Zeeuwen in do N'oord-Oost-polder begrepen het. Terwijl zy hun eigen land bowerkten, zagen degenen, die in1 Marknesse wonen en dat zijn er heel wat, ook een dikke twintig, hoe daar het land van Looyse braak bleef liggen. Het werd Maart en het werd April, het werd Mei, eer Looyse terug kwam ln de polder...... eind Mei zelfs. Maar toen hij kwam wreef hl} zyn ogen uit en had moeite om het tc ge loven, dat wat hy te zien kreeg werkelijk waar was! Daar lag z|jn land, be werkt zoals dat van de anderen, ingezaaid zoals dat van de anderen, mals cn groen en fris, een oogst belovend om van te watertanden Ilier hadden de Zeeuwen in de polder onder elkaar voor gezorgd. Die van Marknesse stonden hun knechten af, of hun zonen om het land te bewer ken, die van Ens maakten het financieel mogelijk. Looyse had het nooit kunnen redden, als we niet ingesprongen waren, zeggen die van Ens en Marknesse en ze wrijven voldaan en zonder zelfver heffing hun handen. Vergeet vooral niet tn de krant te zetten, dat mijn collega's me er boven op geholpen hebben, zegt Looyse, die van Gaplngc komt. H|j kjjkt over het land, dat nu zyn eerste oogst gedragen heeft, en hij zoekt vergeefs naar woorden om zyn dankbaarheid te uiten. Goed Zeeuws, goed rond! En daar is dan P. Schoe uit Grijps- Uerkc. die in Marknesse zit nu op een bedrijf van 24 H.A.' Hy vertelt, hoe prachtig de Zeeuwen geholpen zijn dubt de directie van de Polder. Met de Witte zat hy in de contactcom missie en zij konden voor de Zeeu wen 97,5 H.A. weiland pachten voor het vee en 15 ton klaver kopen en 300 ton voederbieten. By elkaar ging daar liet ronde sommetje van 42.000,in zitten, waarvan een stevige brok nog betaald moet wor den. Maar de directie is vaderlijk in haar zorg cn nu de oogst binnen is komt het natuurlijk dik in orde. De adviescommissie bestaat nog steeds, vertelt- Schoe. We hebben nog geen tijd gehad om haar te li quideren. Maar vandaag of morgen zal het er toch wel van moeten Ko men. Best tevreden! zegt h|] op de vraag, of het hem goed gaat. Met de brouwgerst is het waf minder dan in Zeeland, de opbrengst valt tegen, de kwaliteit kan niet tegen Zeeland op, maar voor de rest is alles goed en vergeet niet, dat we ook nog wat moeten leren! ORGANISATIE Bij Schoe in. de buurt wonen ook de weduwe Langebeke uit Gapinge en W. Wisse en P. Maljaars uit Nieuw- en St. Joosland en allen zijn even tevreden. En brj hen komt zo waar ook de organisatie kwestie even om de hoek kyken. Een deel van.de Zeeuwen in de polder is lid van de C.B.T.B.. een ander deel is lid geworden van de Overijsselse Landbouwmaatschappij. En in die O.L.M., daar voelen ze zich nog niet zo thuis als vroeger in de Z.L.M. Overijssel heeft grotendeels zandbe- De nieuwe Stationsbrug te Middelburg. Vandaag zal de nieuwe stalen sta tionsbrug te Middelburg arriveren. De brug zal Zaterdagochtend circa 8 uur geplaatst worden. Jacht ging verloren. Het Engelse jacht Asmeralda dat op de Westelijke pier te Terneuzen om hoog is gevaren en lek gestoten, moet als verloren worden beschouwd. Advertentie Een man zal zich nu en dan afvragen, hoe blijvend zijn vrouw te behagen adviseert: Zorg. dgt je imponeert. Ga óók Style-Master-ondergoed dragen. Lange Delft 11 Middelburg. Advertentie Binnen enkele weken gaat U weer verlangen naar een plaatsje brj de haard.' Vooruitziende vrouwen kijken- nu reeds haar lin nenkast na of de winter- garderobe aanvulling be hoeft. Heeds nil hebben wy enige soorten flanellen pyama's ont vangen, nog aan betrekkelijk voordelige prijzen. HOBSON, met de bekende pas vorm en-afwerking 16.95 IIA ME LUX, gestreept, in beige en gr\js 14.95 r/iktd^o^i St. Jacobsstr. 25. VUssïngen. P.S. Wegens racantie zyn wy a.s. Maandag. Dinsdag en Woensdag GESLOTEN* drijven en veeteelt en pluimvee ne men er een grote plaats Ui. De polder- bedrijven stellen echter geheel ande re problemen en die kwamen op de vergadering van de O.L.M. minder tot hun recht. Daar zal hopelijk ver andering in komen en het zou goed zijn, als er ook polderboeren in het hoofdbestuur van dcO.L.M. worden opgenomen, menen de Zeeuwen, Ook de landbouwjongèrenorgsriisatie moet tn de polder npg ter. hand worden genomen. Maar dat is na tuurlijk een kwestie van.tijd. De pol der is nog dun bevolkt, ieder jaitr komen er nieuwe' boeren b|j. Groeien moet het! ZULLEN WE EEN FIGUUR SLAAN? Van de Solides en de Langebekes en de Wisses van de Maljaarsen dwaal je dan als reporter weer naar een andere hoek hij Marknesse, waar A. de Voogd uit Krommenhoek e en J. de Witte uit Dishoek en J. Reyn- hout uit Souburgby elkaarwonen. De Voogd brengt zowaar een vraag ter tafel, die al lang geen vraag meer is. Toen de Zeeuwen naar de Polder gingen, stelden ze zichzelf ondanks alles nog de vraag: Zullen we geen figuur slaan te midden van al die an dere boeren? Natuurlijk is dat meegevallen. De Zeeuwen slaan allerminst een figuur, zij hebben op het nieuwe land een nieuw vruchtbaar arbeidsveld gevon den en zy doen niet onder voor de an deren. Als laatste Zeeuw in de polder hebben we J. Francois uit Vrouwen polder bezocht. Tevreden natuurlijk, even tevreden als alle anderen. Maar wat ik wel eens mis, me neer, zegt Francois, dat z\jn de dui nen en de zee. Ik mocht graag in de duinen dwalen, ik was een liefhebber van zwemmen. En duinen hebben ze in de Noord-Oost-Polder niet en als je zwemmen wilt is er alleen maar een kanaal. Maar terug naar Wal cheren? Neen. laat me maar in de polder blijven! WAT ZEGGEN* DE ANDEREN Schots en scheef hebben we door dc polder gedwaald, pratend met ve len cn de ogen wyd open. Ze hebben het naar hun zin, dc Zeeuwen. Maar te beantwoorden rest nog de vraag, hoe nu dc anderen in de pol der over de Zeeuwen denken. Die vraag moge dan in het slot artikel morgen worden beantwoord. Een 12 H.A. bedryf te Marknesse. Officieel in gebruik genomen Het nieuwe nood-gemeentehuis van Sluis is Donderdagmiddag officieel in gebruik gesteld door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Er was veel belangstelling voor deze eenvoudige plechtigheid en bur gemeester P. F. van Hootegem be groette in zijn welkomstwoord tal van autoriteiten, van wie. wij noe men de leden van Ged. Staten, de heren A. Schout en mr. dr. A. J. J. M. Mes, oud-burgemeester en ere burger van Sluis, A. F. J. Aemoudts, de burgemeesters van Zuidzande en Schoondijke, de schepenen Verhulst en Claeys uit Knocke, en de heren G. Bedeaux en N. Schoofs, die de studentenkring St. Anna ter Mui den vertegenwoordigden. De heer Van Hootegem dankte in zijn welkomstwoord het provinci aal bestuur voor de ondervonden me dewerking en voorts allen, die aan de bouw en inrichting van het nieu we gemeentehuis hadden medege werkt. Hierna droeg jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in een kort, geestig speech je het gebouw aan de gemeen te Sluis over. Een ganse rij van sprekers volgde en bij deze toespraken werd in het algemeen de nadruk gelegd op het tijdelijke karakter van dit gemeente huis. Allen hoopten op de spoedige herbouw van het zo fraaie en be roemde Belfroid. Ernstig ongeluk bij heiwerk te Middelburg. Woensdagochtend ls er een vrij ernstig ongeluk gebeurd bij het heien aan de Julianastraat. te Middelburg-- Een van de werkmensen, de heer G. O-, uit Rotterdam, kreeg een ijzeren haak tegen het hoofd waardoor hij een gebróken kaak en een gevaar lijke oogwond opliep. Gevreesd wordt dat het slachtoffer het oog zal moe ten missen. Bij het heien van houten palen is het de gewoonte dat om het boven einde van de te heien paal- een ijze ren band wordt gelegd, om te voor komen dat het boveneind van de paal gaat scheuren. Is de paal een maal ingeheid, dan verwijdert men de band van de paal. Ook de be wuste morgen wilde men zo'n band van een paal afhalen en men ge bruikte daartoe o.m. een ijzeren haak. Op de een of andere onver klaarbare wijze is deze haak losge schoten en trof de in de nabijheid staande werkman met het noodlottig gevolg. De politie stelt een onderzoek ln. Nadat een dronk was uitgebracht op het welzijn van de gemeente, sprak burgemeester Van Hootegem een dankwoord. Hy' hoopte, dat de verlangens van de sprekers in ver band met het oude stadhuis, nóg dit jaar zover gerealiseerd zouden wor den, dat de aanbesteding voor de herbouw kon gehouden worden. Hierna werden de genodigden rond geleid door het nieuwe gemeen tehuis. Er is een fraaie raadszaal, een mooie spreekkamer, goede berg ruimte voor het oude archief en een prettige werkgelegenheid voor he.t gemeentepersoneel. Na de officiële opening bleven de genodigden nog enige tijd ongedwon gen b|jeen. In de avonduren was het nieuwe gemeentehuis voor het pu bliek te bezichtigen. Tekenen wij hierbij tenslotte aan, dat het nieuwe gemeentehuis in feite bestaat uit twee nieuwe woonhuizen, die straks als 't oude stadhuis ge restaureerd is, weer gemakkelijk tot twee woonhuizen omgebouwd kunnen worden. Maatschappelijk werk op Walcheren begint in October. Dc diaconieën van de 17 Neef. Herv. vormde Gemeenten op Walcheren hebben thans besloten medewerking te verlënëiT aan dé planhen van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel werk orri op Wal cheren te beginnen met het maat schappelijk werk en de gezinsverzor ging. Reeds eerder hadden de Gere formeerde Kerken én de Gerefor meerde Gemeenten hun medewerking toegezegd, evenals de betrokken ge meentebesturen, zodat de Stichting thans beginnen kan met de definitie ve uitwerking der plannen. Ér was uiteraard een lange tijd van voorbe reiding nodige omdat er vele voorbe reidende besprekingen gevoerd moes ten wórden. Het ligt 'in de bedoeling pnn reeds 1 October met dit hieuwt sociale werk op Walcheren te starten. Hier toe zal het noodzakelijk zyn om een maatschappelijke werkster en enige gezinsverzorgsters aan te stellen. Niet alleen de kerkelijke en de bur gerlijke gemeenten hebben medewer king toegezegd, doch ook de kruis verenigingen en de landbouworgani saties willen financiële cn morele steun verlenen. Vandaag eerste rit 1 Vandaag wordt voor het eerst op het traject IJzendijkeWatervliet (België) een aansluitende busdienst gereden, waardoor dc laatste schakel is gesmeed ln de busverbinding Vlis singenGent. Het zal van nu af aan enkele malen per dag mogelijk zyn uit de stad Vlissingen of uit Middelburg per bus naar het veer VHsslngen Breskcns te rijden, bij-aankomst te Breskens een bus te nemen in de rich ting IJzendijkc en vervolgens met bus sen, die op volgens een aansluitend tijdschema rijden naar Gent tc gaan. Burgemeester jhr. L; E. D. S. von Böninghausen te IJzendijke nam hét initiatief tot het organiseren van een kleine plechtigheid, die aan de opening van de nieuwe busdienst IJzendijke— Watervliet vooraf zal gaan. Omstreeks tien uur hedenochtend wordt een aantal genodigden onder wie enkele Zeeuwschvlaamse en Bel gische burgemeesters, de directie van ae Z.V.T.M. en enkele politie- en grensbewakingsautoriteiten in het ge meentehuis van IJzendijke verwacht. Het gezelschap zal na de begroeting een rit met de cerstvertrekkende bus maken naar dc douanepost Veldzicht aan de Belgische grens. Daarna keert het gezelschap terug naar IJzendijke. Algemeen wordt de instelling van deze nieuwe busdienst gewaardeerd en zekér niet het minst in IJzendijke, welke gemeente haar betekenis 'als ver keersknooppunt er door ziet toenemen. Lyceum-reünisten kwamen te Oostburg bijeen Voorafgegaan door de »Oostburgse fanfare, wandelden Donderdagna» middag do leraren, oud-leraren, leerlingen en oud-leerlingen van het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg naar het sportterrein bij het lyceum, waar een gezellig tuinfeest het preludium vormde voor de her denking van het 30-jarig bestaan der school. Enkele honderden blijgestemde mensen, die zich verdiepten in oude herinneringen, hadden tevoren een wandeling door het herrijzende Oost- bui'g gemaakt en op hoeken van straten of in restaurants plotseling voor vroegere klassegenoten gestaan, of ze waren voor één of ander nieuw gebouw onverwacht op de schouder getikt door oude schoolvrienden, die ze nauwelijks herkenden. Achter de fanfare wandelend, steeg de stemming spoedig tot uitbundig heid en toen men op het sportterrein aankwam, dat aardig „aangekleed" was, bleèk bij de aanvang al, dat deze begroetingsavond bijzonder goed zou slagen. Op de omringende bunkers waren schijnwerpers geplaatst, die het feest terrein prettig verlichtten cn dc mooie nazomeravond verlevendigde dit feest van blij herdenken nog eens extra. Snelle politie-actle was overbodig Woensdagmiddag werd een bijzonder politiebericht door de Nederland se, radio omgeroepen: Een Nederlander was er van door met een kostbare B.M.W.-auto, die niet minder dan 30.000 gulden kostte. Ook in Zeeland hoorde men dat nieuws en plotseling kwam een twee en twintigjarige inwoner van Goes' het politiebureau van zijn woonplaats binnensnellen om aan de dienstdoend inspecteur te vertellen, dat de ver miste wagen door Goes was gekomen in de richting Bergen op Zoom. De inspecteur nam direct contact op met de politie te Bergen op Zoom, die hte kruispunt bij de Rijksweg afzette en inderdaad de vermiste wagen aan hieldmaar toen het portier open ging stapte daaruit een Haagse hoofd inspecteur van politie, die de wagen te Knocke in beslag had genomen. Het was namelijk aan de politie al heel vlug gelukt het gestolen voertuig te achterhalen. Het radio-bericht had daarvoor ge zorgd. Een Nederlandse dame, die Woens dagmiddag rustig van haar vacantie zat te genieten op het terras van haar hotel in Knokké, luisterde dromerig; naar de Nederlandse radio nieuws dienst. toen de omroeper van de ver dwenen wagen melding maakte. Bij de beschrijving van de vermiste auto dwaalden haar ogen" over de voor het hotel géparkeerde wagens. Plotseling bleef haar blik als vast genageld op een.luxieuze vierpersoons- cabriolet gericht. Op slag was zij in actie. Het was de vermiste wagen. In een oogwenk waren alle maat regelen genomen en was van E. ge knipt. Hij bevindt zich thans in arrest bij de Belgische rijkswacht. De Neder landse justitie zal zijn uitlevering vra gen. De auto werd inmiddels via dc Bel gisch-Nederlandse politie aan de ver tegenwoordiger van de B.M.W.-fabrie ken. die zich naar Sluis in Zpeuwsch- Vlaanderen had gespoed, teruggege ven. Wat de zogenaamde „Willem van Eijsselstein" betreft, hij zal er niet zo gemakkelijk afkomen want de direc tie van de Duitse B.M.W.-fabrieken legt hem belialyè poging tot verduis tering van de- dié^ hij voor f 16.000.— te koöp had'aangeboden ópk nog andere feiten ten laste. Déze heer zou namelijk aan de directie voorge spiegeld hebben, dat hij aan de aufofa- j briëk nieuw kapitaal tot een bedrag van 1 milfioen. guldén. zou kunnen be zorgen enin vèrband daarmede had, hij in Duitsland al. enige tijd een herenleventje geleid. Kwatta soldaatjes blijven altijd geldig Vraagt Uw winkelier o( ons om de uitgebreide cadeauxlijsl N.v. K WAV VA 6i\cOA-(Hollend) Een invasie op het strand bij Westduin. Er is een invasie geweest op het strand bij Westduin, zij het dan dit maal een vreedzame. Niet minder dan 1700 kinderen, jongens en meisjes van de Katholieke lagere scholen uit Bre da overstroomden om half elf 's mor gens het strand. Het was een alleraardigst gezicht die keten van lachende kinderen van het hoogste punt van het duin zich te zien slingeren tot ver op het strand. Een keten, waaraan geen einde scheen te komen. 160, leidprs en leidsters stonden voor de taak deze kinderen een prettige dag te bezorgen en vooral ervoor tc zorgen, dat zij 's avonds weer veilig en wel bij de ouders zouden worden afgëTëvërcT: "Zij 'stónden hierin niet al leen. Politie uit Koudekerke wa? aan wezig en ook het Koudekerkse Rode Kruis had haar posten uitgezet. Boven dien had de Vrijwillige Vlissingse Reddingsbrigade een groot deel der verantwoordelijkheid op zich genomen door 8 van haar bekwaamste mensen te zenden, die de gehele dag patrouil le-diensten verrichtten, zowel op het strand, als in het water. Het war, aan de kinderen verboden verder dan tot heuphoogte in het water te gaan en er werd voortdurend met 3 kano's gepa trouilleerd over een afstand van 2 paalhoofden, terwijl een brigade-lid op een geïmproviseerde uitkijk-post met eon signaal-hoorn onmiddellijk in ac tie kwam, als een der kinderen zich tc ver waagde. Dank zij deze voorzorgen is er geen enkel ongeval voorgekomen en ook het Rode Kruis heeft niet in actie behoe ven te komen. Dc Walcherse beveili- gings-organisaties hebben weer een goede beurt gemaakt en mochten aan het einde van de dag de welgemeende dank der Brabantse leiders in ont vangst nemen. Het heeft 30 jaar gezongen. Zaterdag 9 September herdenkt 't bekende „Westkapelse Dameskoor" zijn 30 jai'ig bestaan. Zoals by de meeste dorpsverenigingen het geval is heeft het koor goede en minder goede dagen gekend. Veel uit het verleden valt er helaas niet te ver melden, omdat alle archiefbeschei den tijdens de bevrijdingzijn verlo ren .gegaan. Het spreekt vanzelf dat direct na de bevrijding het koor met grote moeilijkheden had .te kampen. Deze zijn.door eensgezindheid der leden en mede door de eminente leiding, van directeur P. de Rooy, die reeds van de oprichting af directeur is, spoedig overwonnen. Het was het Dameskoor dat mid den tussen de puinhopen hulde bracht aan Prinses Juliana tijdens het be zoek in 1945. De vereniging bloeide en groeide. Het "ledenaantal bereikte toon een toppunt. Veel heeft het in die na oorlogse jaren voor Westkapelle in het algemeen verricht. Vele malen werd er een beroep op de leden ge daan en- bijna nooit te vergeefs. Een grote eer viel het koor te beurt toen het mocht optreden in de nieuwe Hollandse film „De dijk is dicht". Er zijn- nu eigenlijk te weinig werkende leden. Ook voor de finan ciën is dat niet prettig! Daarom doet het tegenwoordige bestuur een be roep op de Westkapelse jonge dames. Het jubileum zal gevierd wor den met een bescheiden receptie in hotel „de Valk". 's Avonds geeft de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" uit Vlissingen een erala concert. opening s woord. In zijn openingswoord begroette de voorzitter van de jubileum-com missie. burgemeester J. a. Leenhouts van Cadzand, in het bijzonder de eerste directeur der school, Ir. j. a, Spruyt, de oud-directeur a. J. s. van Dam, de tegenwoordige rector, de heer a. Hoolhorst, burgemeester, mr. K. Hoekzema en echtgenote en voorts tal van anderen. Spr. verklaarde, dat op deze dag de gedachten allereerst uitgingen naar H.K.H. Prinses Wilhelmina. die zoveel deed voor dit land en wier naam ge dragen wordt door het tegen woordige Lyceum. Enthousiast werd spr.'s voor stel aanvaard om namens alle aanwezigen een telegram te zenden aa,n H.K.H. Nadat het Wilhelmus was gezon gen, sprak de presidente van de Lyceum-vereniging, mej. Betsy de Rijke. Zy noemde in haar toespraak speciaal de heer H. Allaart, die reeds 20 jaar wiskunde leraar is aan de school en ze bood hem het boek „De schoonheid van ons land" aan. Ook noemde ze de heer A. Hoolhorst, de tegenwoordige rector, die reeds 30 jaar in de school heeft gewerkt en die niet alleen voor het Lyceum, maar voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen veel heeft gedaan. Wel onttrok de heer Hoolhorst zich steeds aan huldiging bij dag licht, maar nu deed spr. het by kunst licht. SLOTWOORD. De rector, de heer A. Hoolhorst. sprak woorden van dank. Het deed hem groot genoegen zoveel oude be kenden en zoveel collega's uit vroe ger jaren, vandaag te ontmoeten. Hij wenste allen een prettig tuinfeest toe. En het werd prettig. Op de tonen van de polonaise kwamen de voeten in beweging. Allen verzamelden zich op de houten dansvloer on weldra was het tussen de bunkers van het gehavende. naar zo vertrouwde schoolgebouw, volop feest Grootmeester Timmermans concerteert. Aaanstaande Dinsdag zal in Veere het laatste beiaardconcert van dit sei zoen worden gegeven. Als bespeler van het prachtige klokkenspel treedt dit maal op de Rotterdamse beiaardier Timmermans, een der beste beiaar diers waarop ons land kan bogen en volgens velen de evenknie van de be faamde Mechelse kunstenaar Staf Nees. Het programma zal nader bekend worden gemaakt. Het lijdt geen twijfel, of dit door de Stichting Veere aangeboden concert zal als afsluiting van het seizoen vele liefhebbers der beiaardkunst naar Veere lokken, Donderdagmiddag passeerde de nieuwste en fraaie Congolijner de 3ou- dewijnville op proefvaart de haven van Terneuzen. KUNST. Muziek bij kaarslicht. De lof van Veere behoeft op deze plaats niet te worden bezongen: ieder een kent. immers dit stedeke, dat zo'n eigen sfeer heeft. Wie echter behoorde tot de bezoekers van het derde zomer - concert, dat in de Schotse huizen werd gegeven, gevoelde neiging om opnieuw te verhalen van de bijzondere indruk, die het stadje steeds weer op de vreemdeling maakt. Zo moest men Donderdagavond eerst door een nauw schemerachtig steegje tussen twee eeu wenoude verweerde huizen om tenslot te via een smal stenen wenteltrapje in een zaal vol kaarslicht te komen, een zaal met grillige schaduwen op de wand. met kleine nachtvlindertjes, fladderend rond de dansende vlamme tjes. En in deze zo onwerkelijk lijken de omgeving klonk muziek van Cho pin, muziek bij kaarslicht. De blinde pianist Johan Verster speelde haar en stil-aandachtig luisterden velen naar die vertrouwde en toch altijd weer nieuwe klanken. Maar helaasbij het luisteren in die romantische omgeving werd men pijnlijk herinnerd aan een goed Ne derlands spreekwoord, dat soms een zeer zakelijke strekking kan hebben: „Ieder huisje heeft zijn kruisje". Dat kruis van de Schotse huizen bestaat uit erg kleine ramen, waardoor het on mogelijk is een fatsoenlijke vleugel naar binnen te brengen en waardoor men verplicht is gebruik te maken van een baby-piano. Johan Verster moest de hartstochtelijke, virtuoze en dichterlijke Chopin-muziek spelen op een instrument, dat op de vleugel piano lijkt, maar dat er tegelijkertijd toch behoorlijk ver van afstaat. Jam mer. bijzonder jammer was dat, want voor zover men dit nu kon beoordelen, bleek Johan Verster een man van uit zonderlijke gaven. Vooral na de pauze, toen hij werken van Debussy en Ravel speelde, kon men bij hem een weerga loze techniek bewonderen, gepaard met een poëtische inslag en een grote mu zikaliteit. Wat hij op deze kleine piano ten gehore bracht dwong grote be wondering af. waarvoor men hem te recht met een hartelijk applaus dankte. De belangstelling was groot. de Ki

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2