PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ook België versterkt zijn defensie Protesterende vlassers in Zeeuwsch-Vlaanderen DE BILT NIEUWE L00NR0NDE OP KOMST OPNIEUW FEL OFFENSIEF TEGEN HAVENSTAD POESAN Radiorede van premier Pholien Amsterdam verliest laatste schuilkerkje. Honderden donors belden om Britse vrouw te redden. Amerikaanse Constellation boven Nijldelta verongelukt Verjaardag van Prinses Wilhelmina stil gevierd. Sluiten op 11 September hnn bedrijven voor 24 uur! VOORSPELT: 193e Jaargang - No.205 Dagblad uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant- Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintyn. PI. verv.s W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; I 3.90 o kw.; £r p. d i 4.15 per kw Losse nummerj 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 Sept. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Buteau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel 2355, 4 lijnen (b.g.g. 1 of 2160); M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr 12. tel. 102; Tcrneuzen: Bro uwerijslr. 2; Zierikzce: N. Bogai dstr. C 160. tel. 26 De Belgische eerste-minister Pholien, heeft Donderdagavond via de radio het Belgische volk op de hoogte gesteld van nieuwe maatregelen om het defensieapparaat aanzienlijk te versterken. Eerder is reeds aangekondigd, dat de begroting van defensie met 5 milliard francs extra zal worden belast. België besteedt thans 5.5 van het nationale inkomen aan militaire doeleinden tegen de Ver. Staten 9.5 6.5 De Belgische regering zal de volgen de maatregelen aan het parlement voorleggen: 1 Oprichting reeds in vredestijd, van strijdkrachten bestaande uit infan terie- en pantserdivisies. 2. Voorbereiding van reservedivisies. 3. Oprichting van strijdkrachten ter verdediging van het binnenland, welke de strijd tegen valscherm troepen moet verzekeren. 4. Uitbreiding van een luchtmacht be staande uit een afdeling bestemd om België in de lucht te verdedigen en een afdeling om de troepen op de begane grond bij te staan. 5. Herinrichting van zeestrijdkrachten. Een van de beslissingen welke op 25 Augustus tijdens de kabinetsraad ge nomen zijn. is een voorstel tot verlen ging van de duur van de militaire dienstplicht. In de loop van dezelfde kabinetsraad werd ook besloten een expeditiecorps. Frankrijk 5.5 en Engeland uitsluitend uit vrijwilligers samenge steld. naar Korea te sturen. België wil hiermede uitdrukking geven aan zijn wil deel te nemen aan de inspanning der vrije volkeren en bewijzen dat het zich niet alleen met woorden maar metterdaad wil verzetten tegen het ge bruik van de macht als politiek mid del in de wereld. „Ons' Lieve Heer op Solder door zusters Augustinessen ui Utrecht aangekocht. Het enige schuilkerkje dat At sterdam nog rijk is en dat zich b vond in het pand ,,'t Haantje", wat het museum Amstelkring gevestig is, werd door de zusters Augustine sen uit Utrecht aangekocht. Het mi seum werd de laatste jaren door oi geveer 10.000 mensen bezocht. Et van de bijzonderheden van dit kerk; was wel de preekstoel die geheel J een pilaar kon worden opgeborgei De inventaris zal nu worden geveild Dat onze hoofdstad een gevoelig verlies lijdt, spreekt voor zich zelf Het kerkje was het laatste van de 56 schuilkerkjes, die Amsterdam van na de Hei-vorming kende. In Juni werd nog een poging on dernomen om het kerkje te redden; men is daarin echter niet geslaagd. Reeds in September zullen de zusters Augustinessen hun intrek in het merkwaardige pand op de Oudezijds Voorburgwal nemen, aldus meldt de Zwolse Courant. Grote belangstelling voor boedel van Van Meegeren. Donderdag was de eerste officiële kijkdag, die aan de veiling van dc nalatenschap van de kunstschilder Han van Meegeren voorafgaat. Reeds buiten, voor het fraaie herenhuis aan de Keizersgracht, waar dc schilder tijdens zijn leven woonde, merkte men dat er belangstelling was voor de veiling. Voorbijgangers bleven staan en keken omhoog naar het grote aanplakbiljet met de aankon diging dat het „riante patriciërshuis met huis en erve" onder de hamer zal worden gebracht. Binnen wandelden honderden door de gangen en kamers van het huis, ijverig notities makend van hetgeen er is geëxposeerd. De veilinghouder heeft maatrege len getroffen, opdat er van hetgeen er onder de hamer zal komen, niets verloren gaat- Achttien wakers, met „lek waeck" op hun petten houden steeds een oog in het zeil, daarin bij gestaan door een aantal geünifor meerde politie-agenten. Makelaar Brandt vertelde, dat er van buitenlandse zijde grote belang stelling bestaat voox- de veiling. De aanvragen uit de V. S. zijn minder talrijk, dan oorspronkelijk werd ver wacht. Doch van Engelse, Zwitserse, Belgische en Scandinavische zijde is de belangstelling bevredigend te noe men. Keuring van vrijwilligers voor Korea begonnen. In de kazerne aan de Alkemade- laan in Den Haag werd gistermorgen een aanvang gemaakt met de keu ring van de Nederlandse vrijwilli gers voor Korea. Reeds vóór de medische keuring, welke thans wordt gehouden, werden de aangemelde vrijwilligers geselec teerd. Hun antecedenten werden on derzocht, zy gingen door de straf rechtelijke en politieke zeef en hun mededelingen over leeftijd, opleiding enz. werden nagegaan. Zo moeten de vrijwilligers minstens reeds één jaar militaire opleiding ge kregen hebben. Door deze selectie en tengevolge van de terugtrekking van enkele der vrijwilligers, werden er ongeveer een 400-tal van de aanvan kelijke lijst afgevoerd. Het aantal, dat thans de medische keuring ondergaat, bedraagt onge veer 1200. Van de vrijwilligers heeft 75 pet. in Indonesië gediend. Van bet totaal is de helft oorlogsvrijwilliger. Het aan tal der gehuwden bedraagt 25 pet. Een Londense arbeider werd Woens dag van zijn werk gehaald om een bloedmonster te geven ten behoeve van 'n patiënte in 't ziekenhuis van St. George te Londen, die lijdt aan een erfelijke bloedziekte. De deskundigen, die reeds dagen hebben gezocht naar de juiste bloedgroep, geloven, dat zij nu de vrouw, die nog slechts kort te leven had, wanneer niet de juiste do nor kwam opdagen, kunnen redden. Dc vrouw, Kathleen Hall genaamd, was in Juni in Londen teruggekeerd uit Zuid-Afrika, waar zij twee jaar had vertoefd om genezing te vinden. Haar toestand verergerde en de B.B C. riep Zondagavond alle donors op. Het bloed, dat de vrouw nodig heeft, behoort tot de groep O. Uit talrijke landen kwamen direct na de oproep van de B.B.C. aanbiedingen, o.a. uit Italië. Zweden en Nederland. Honderden Nederlanders meldden zich per telefoon aan bij de afdeling bloedgroeponderzoek van het Neder landse Rode Kruis. Gisteravond werd een halve liter bloed, beschikbaar gesteld door mevr. Otter uit Deest. een moeder van vier kinderen, naar Londen vervoerd. 55 inzittenden kwamen om het leven. Een Constellation van de Ameri kaanse maatschappij „Transworld Air lines". die op weg was van Cairo naar Rome. is boven het dorpje Itay-el-Ba- round in het midden van de Xyldelta verongelukt. De 55 inzittenden, 7 leden van dc be manning en 48 pasagiers. kwamen al len om het leven. Het toestel werd vanuit vliegtuigen, die ter verkenning waren uitgezonden, geheel verkoold aangetroffen. Uit de eerste getuigenverklaringen valt op te maken, dat een van de mo toren van het toestel tijdens de vlucht in brand is geraakt. De piloot zou in de duisternis een geschikte landings plaats hebben gezocht, waarbij het toe stel neerstortte. Onder de pasagiers bevond zich de Egypische filmactrice Camelia, die in tal van in Egypte gedraaide Italiaan se films heeft gespeeld. De wrakstukken van het vliegtuig en de persoonlijke bezittingen dei- slachtoffers liggen in alle lichtingen verspreid. De identificatie van de in zittenden zal waarschijnlijk zeer moeilijk zijn. Het toestel is neergestort in een vrijwel- ontoegankelijk woestijnge bied. Eén dode en twee licht gewonden bij botsing. In Bussum is een K.L.M.-bus gis teravond tegen een boom gebotst, toen de chauffeur trachtte uit te wij ken voor mevr. S. uit Laren, die plotseling met de fiets aan de hand de weg overstak. Mevr. S. werd desondanks door de bus gegrepen en meegesleurd. In 'evensgevaarlyke toestand is zij naar "■en ziekenhuis vervoerd, waar zij °nkele uren na aankomst is over leden. Twee inzittenden van de bus wer den lichtgewond. De Raad van Vakcentralen (bestaande uit N.Y.V., K.A.B. en C. N. V.) heeft dezer dagen de Stichting van de Ar beid voorgesteld de volgende maatregelen te nemen in ver band met de spanning tussen lonen en prijzen. Ie. Bindend voorschryven, dat de lonen van alle werkne mers, zowel mannelijk als vrouwelijk, en ongeacht hun leef tijd met 5 worden verhoogd met een minimum van ƒ2,10 per week voor arbeiders van 23 jaar en ouder. 2e. Afkondiging van een prysstop gekoppeld met andere maatregelen om te verhinderen, dat ook de nieuwe loonsver hoging weer spoedig teniet wordt gedaan door een daarop volgende styging van de kosten van levensonderhoud. (Voor verdere bijzonderheden zie pag. 3). Prinsesjes kwamen per vliegtuig Vrij vroeg in de ochtend gisteren begon de toeloop van bezoekers, die in paleis 't Loo de felicitatieregis- ters kwamen tekenen, daar neerge legd in verband met de 70ste ver jaardag van Prinses Wilhelmina. die 'deze heugelijke gebeurtenis volgens haar uitdrukkelijk verlangen slechts in stilte vierde. De Koningin en de twee jongste Prinsesjes vertoefden reeds eerder ten paleize en toen in de loop van de ochtend Z. IC. H. Prins Bernhard met de prinsesjes Beatrix en Irene, die de reis van Soesterberg naar Teuge per vlieg tuig en vandaar per auto hadden gemaakt, ook aan het groen witte huis arriveerden, was de gehele ko ninklijke familie bijeen, om gezamen lijk het feest van grootmoeder te vierèn. Dat kon overigens slechts duren tot de lunch, want daarna moest de Prins weer afscheid ne men en vertrekken. De gehele dag dag door stroomden de bloemen, waaronder prachtige stukken, bin nen en de ruime hal werd dan ook spoedig in een bloemenhal herscha pen. Uit binnen- en buitenland kwa men duizenden meest telegrafi sche gelukwensen binnen. In de na middag reed prinses Wilhelmina met enige prinsesjes uit voor 'n rondrit, waarvan zij tegen de vooravond te rugkeerden. Dat betekende een be loning voor de honderden, die soms uren hadden gewacht om een glimp van dit familiefeest op te vangen. Weer een babyschip uit Indonesië onderweg. Het. troepenschip „Goya" is even- chi" is op 29 Augustus jl. niet 963 passagiers uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord be vinden zich in hoofdzaak militairen van het voormalige K.N.I.L. met hun gezinnen. In verscheidene dezer ge zinnen wordt een blijde gebeurtenis verwacht, of was kort tevoren ge zinsvermeerdering gekomen. Bij het vertrek uit Priok bevonden zich 109 baby's aan boord. Het troepenschip „Gova" is even eens op 29 Augustus jl. uit Tandjong Priok vertrokken en heeft 908 pas sagiers aan boord. Onder hen bevin den zich de militairen, behorende tot de 42e I.B.W. (infanterie-brigade- werkplaats) Knaap in gevecht met bunzings. Het zal niet alle dagen voorko- me:. <iat een 14-jarige schooljongen een gevecht moet leveren met een viertal bunzings. Jan van'der Laan Jr te Makkum, was met een jager op de jacht in de weiden bij het dorp Wons. Toen hij probeerde enige eenden op te jager., ontdekte hij een paar juist ver scheurde kieviten en merkte hij, dat even verderop een grote vlucht van deze vogels geweldig te keer ging tegen iets dat zich op de grond moest bevinden. Nieuwsgierig gewoi- den ging hij er op af en ontdekte plotseling een viertal bunzings. Hij naderde de dieren tot op ongeveer 10 meter afstand en verwachtte niets anders dan dat de bunzings op de vlucht zouden slaan. Dit gebeurde echter niet. Ze richtten zich op de achterpoten op en kwamen toen op hem afgestormd, waarbij de grootste tegen hem opsprong tot op zijn borst en zich vastbeet in zyn kiel. Er ontstond een gevecht, waaruit de kleine jager tenslotte als over winnaar te voorschijn trad. Drie bun zings werden gedood. De vierde wist te ontkomen. Gisteren zyn degenen, die zich als vrijwilliger voor Korea hebben gemeld, in de Nieuwe Alcxanderkazerne te 's-Gravenhage gekeurd. Een over zicht tydens de keuring. „Laatste poging" van de Noord-Koreanen. De Noordkoreaanse troepen zijn opnieuw een fel offensief begonnen tegen de havenplaats Poesan in liet Zuiden. Vooruitgeschoven posten van de Amerikaanse 23ste infanterie-divisie werden eerst geruime tijd met zwaar artillerievuur bestookt en vervolgens trokken twee divisies, voor afgegaan door tanks, de rivier de Ham over. De Amerikanen, die de Ham-linie den de Amerikanen naar twee zij- juist ten Westen van Masan houden, gaven aanvankelijk enig grondgebied prijs. Later werd gemeld, dat zij stand hielden. Lar.gs het gehele 40 km. lange front werd in de ochtend van Vrijdag zwaar gestreden. De Noordkoreaanse frontaanval werd gesteund door een infiltratie- taktiek; op sommige plaatsen stre- 10.000 Amerikaanse radio- Gestellen rcaat Oost-Europa KECWE ri:OMGAXI)ASÏt,NT leer dan 50.000 tpeciaal gebouw de Amerikaanse rayotoesteuen zul- let binnenkort via allerlei geheime katalen hun weg vinden naar de Oorteuropese landra achter het „I.keren Gordijn". Zj zullen dienen onvhet nieuws dat ajor de „Stem van Amerika" wordt verbreid, rui me! ingang in de «onirannistische landen te doen vinden De toestellen zijn bestemd voor spesiale „contact personen", die het nienvs mondeling- verder moeten versprdden. Deze nieuwste zet van de V.S. op het propagandaschakbord werd vandaag onthuld door functionaris sen van het Amerikaanje ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij vertel den, dat in totaal 201000 radio's (kostprijs 15 dollar per stuk) naai de „kritieke gebieden" van de wereld zullen worden gezonden. Het Huis van Afgevaardigden heeft reeds een wet goedgekeurd, waavb? 2.860.000 dollar voor de aankoop en distribu tie van de radio-apparaten beschik baar wordt gesteld. Edward Barrett, onder-minister van Buitenlandse Za ken, deelde nog mede, dat de radio's zullen worden „verkocht, galeend en cadeau gegeven". „Britse bondgenoot" al niet meer verschijnen Het weekblad „Britse Bondgentot", dat sinds 1942 door de Britse am bassade in Moskou werd uitgegeven, zal vanaf Zondag niet meer ver schijnen. Tot eind 1949 werden gerejeid 50.000 exemplaren verkocht. Sinds dien werden geregeld grote aanfel- len onverkochte exemplaren naar de Een vier en twin tl guur-sluiting van alle vlasbedryven in Zeeuwse,h- Vlaanderen op 11 September a,s„ een protestvergadering in het concert gebouw te Hulst en de uitgifte van een brochure, waarin de vlassers uit eenzetten hoezeer ze zich gedupeerd gevoelen door een beslissing van minister S. L. Mansholt, ziedaar de besluiten, die de vier Zeeuwsch- Vlaamse vlassersverenigingen hebben genomen tijdens een vergadering te Sint Jansteen. De vlSssers voelen zich ernstig getroffen door de beslissing van mi nister Mansholt om de heffing, die in 1945 aan de voorraadhouders van rlaslint wex-d opgelegd, onverkort te handhaven. De minister heeft zich wij maak ten daarvan reeds melding op het standpunt gesteld, dat de prijs verhoging van het vlaslint in 1945 uitsluitend was bedoeld om aan de telers van vlas een betere prijs te doen betalen en niet om aan de vlasindustrie enig voordeel te bezor gen. Vandaar dat een bijzondere hef fing werd gelegd op de reeds aan wezige vlas-voorraaen. In Zeeuwsch-Vlaanderen evenwel stelde men zich op het standpunt, dat de verhoging ook bedoeld was ambassade terug gezonden. De an- om de verhoogde productie- en trans- bassade-autoriteiten trokken daartit portkosten der vlas-industrie gedeel telijk op te vangen Dat deze kwestie de vlassers ta melijk dwars zit is uit de boven staande besluiten wel gebleken. conclusie, dat de verkoop opzt telijk werd bemoeilijkt of tegeng- houden. Om deze reden is thans b- sloten de uitgave stop te zetten. VERONTRUSTING. In Koewacht, St. Jansteen, Eede en IJzendyke is de kwestie thans het gesprek van de dag. Alleen in Koewacht en St. Jansteen telt men reeds 400 grotere en klei nere vlasbedrijven. waarvan de eige naren nogal verontwaardigd en ook verontrust zijn door het besluit van de minister. De mening wordt verkondigd, dat indien minister Mansholt zijn besluit niet wijzigt, de gevolgen voor vele kleine vlassers hoogst ernstig zullen zyn. De heer P. C. van Helsland, voor zitter van de Vereniging van Vlas sers te Sint Jansteen verklaarde ons, dat de heffing hoogst onbillijk was in het bijzonder voor de vlas sers in West Zeeuwsch Vlaanderen, die zwaar door de oorlog zijn getrof fen en nu met een nieuwe aderla ting bedreigd worden. Vele vlasserij- en nadden na de oorlog door de fis cale maatregelen reeds met ernstige moeilijkheden te kampen. Zij kunnen deze heffing eenvoudig niet opbren gen. Het ergst is de heffing voor degenen, die in 1945 nog een klein vlassersbedrijf hadden, maar dat ten onder zagen gaan en die nu als arbeider werken. Ook deze arbeiders zullen hun aandeel moe ten leveren in de circa 700.000 gulden die Zeeuwsch Vlaanderen ingevolge de heffing zal moeten opbrengen, van het totale bedrag, dat voor geheel Nederland 1,5 milloen is. De heer van Helsland herinnerde er aan hoe in 1945 ook het provin ciaal bestuur van Zeeland en de Kamer van Koophandel het aller minst'eens waren met de minister en de heffingsmaatregel voor Zeeuwsch Vlaanderen onjuist acht ten. Dat er als de minister bij zyn besluit blijft, na de 24 uurs-slui- ting nog een langduriger sluiting van de bedryven zal volgen, acht te de heer van Helsland geens zins uitgesloten. De gevolgen daarvan zouden zeer ernstig zijn en onder meer tot ver groting van de werkloosheid voeren. Ook zou de vlashandel en de export daaronder lijden. NAAR DEN HAAG. Gisteren heeft opnieuw een aan tal vertegenwoordigers van de Zeeuwsch-Vlaamse vlasindustrie een bezoek aan het ministerie van land bouw in Den Haag gebracht. Bij deze vertegenwoordigers bevond zich de heer H. M. Francken. secre taris van de federatie van de vlas sersverenigingen. Zij hebben de kwestie opnieuw be sproken, maar over de uitslag van dit bezoek werden nog geen mede delingen gedaan. den. De Noordkoreanen oefenen druk uit in de richting van Masan en Haman, de twee bastions in de defen sielinie voor Poesan, 80 km. meer naar het Oosten gelegen. De Noordkoreanen vallen ook de Amerikaanse tweede divisie langs de Naktong, meer naar het Noorden, aan. Deze aanval komt een week na betrekkelyke rust aan het front en volgens een Amerikaanse stafofficier niet onverwacht. Hij zou een onder deel Vórmen van een „laatste po ging". Ten Noorden van Pohang dringen 26 grote Amerikaanse tanks op in Noordkoreaanse aanvallende concentraties Amerikanen en Zuid- koreanen hebben hier een vordering van vijf km. gemaakt. Amerikaanse patrouilles langs de Naktong heb ben voor het eerst Noordkoreaanse pamfletten gevonden waarin aan de serteurs een vrijgeleide wordt be loofd. Publicatie in een Hamburgs blad. Het Hamburgse blad „Die Welt" be. weert thans in staat te zijn nadere bij zonderheden te kunnen publiceren over het zogenaamde geheime ont- werp-vredesverdrag tussen de Sowjet- Unie en Oost-Duitsland, waarover reeds enige dagen geleden verschillen de berichten de ronde deden, die In Parijs en Bonn als een onderdeel van de ..zenuwoorlog" werden geken schetst. Het verdrag zou. volgens ..Die Welt", voorzien in een terugtrekking van de Russische bezettingstroepen binnen zes maanden na sluiting. Oost-Duitsland zou een grenspolitie van 50.000 man, een politiemacht van 100.000 man als mede een ..hulpcorps" mogen hebben. De Sowjet-Unie staat op het stand punt. dat de geldigheid van het ver drag zich lot geheel Duitsland uit strekt. Daarom zou zij de regering van Oost-Duitsland steunen in haar eis. dat de Westerse bezettingstroepen zich eveneens moeten terugtrekken en zich aansluiten bij een beroep van de Oost-Duitse regering op de Westerse mogendheden om West-Berlijn te ver laten. De tegenwoordige grens tussen Oost- Duitsland en Oost-Europa wordt de ..onherroepelijke vredesgrens". De be sluiten over het Saargebied worden niet erkend. Als ..illegaal" of „niet be staande" worden verklaard het West- Duitse bezettingsstatuut, het Ruhrsta- tuut en de opneming van West-Duits- land in het plan-Marshall. De ontbin ding van het Westduitse kabinet zou worden geëist. Oost-Duitsland. aldus gaat „Die Welt" verder, zou het recht krijgen een verplichte oefentijd van twee jaar in te voeren en het zou in onbeperkte mate vliegtuigen en schepen mogen vervaardigen vijf jaar na sluiting van het verdrag. Herstelbetalingen behoe ven niet meer te worden betaald. Eerst Korea afgelopen, dan terug van Formosa. President Truman heeft-Donderdag op zyn wekelijkse persconferentie de verzekering gegeven, dat de Ameri kaanse zevende vloot uit de wateren van Formosa zou worden teruggetrok ken na afloop van de oorlog in- Korea. WEINIG VERANDERING. Geldig tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met in het bin nenland hier en daar een regen- of onweersbui. Zwalfkf tot matige wind tussen Noord en 0ost. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1